Edit
House on Haunted Hill (1999) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

William Malone

Writing Credits (WGA)  

Robb White ... (story)
 
Dick Beebe ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
Melissa Marr (as Bridgette Wilson)
...
...
Dick Beebe ...
Male Nurse
Slavitza Jovan ...
...
...
Jeannette Lewis ...
Price's Secretary
...
Girl on Wires
...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Theme Park Guest (uncredited)
Geneieve Leilyn ...
Park Attendant (uncredited)
...
Ghost / Tree (uncredited)
Frank Murgia ...
Zombie (uncredited)
...
Rollercoaster Technician (uncredited)

Produced by 

Gilbert Adler ... producer
Terry Castle ... co-producer
Dan Cracchiolo ... executive producer
Steve Richards ... executive producer
Michael K. Ross ... producer
Joel Silver ... producer
Ed Tapia ... associate producer (as Edward Tapia)
Robert Zemeckis ... producer

Music by 

Don Davis

Cinematography by 

Rick Bota ... director of photography

Film Editing by 

Anthony Adler

Casting By 

Lora Kennedy

Production Design by 

David F. Klassen

Art Direction by 

Richard F. Mays ... supervising art director

Set Decoration by 

Lauri Gaffin

Costume Design by 

Ha Nguyen

Makeup Department 

Howard Berger ... makeup artist / special makeup effects
Bill Corso ... makeup artist (as William Corso) / makeup artist: second unit (as William Corso)
Joyce Etheridge ... key makeup artist (as Joyce B. Etheredge)
Garrett Immel ... special makeup effects artist
Robert Kurtzman ... special makeup effects
Greg Nicotero ... special makeup effects (as Gregory Nicotero)
Douglas Noe ... assistant makeup artist
Diane Pepper ... hair stylist (as Dianne Pepper)
Shannon Shea ... special makeup effects artist
Dick Smith ... special makeup effects design: eyeless apparition
Faith Vecchio ... hair stylist (as Faith C. Vecchio)
Patricia Vecchio ... key hair stylist
David Abbott ... makeup artist (uncredited)
Norman Cabrera ... special makeup department sculptor: KNB EFX Group (uncredited)
Brian Demski ... special makeup effects crew: KNB EFX Group (uncredited)
Alan Tuskes ... key special makeup effects studio technician (uncredited)

Production Management 

F.A. Miller ... unit production manager
Mark L. Mitchell ... post-production supervisor
Bill Draper ... executive in charge of production (uncredited)
Barbara Russo ... post-production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Maria Battle-Campbell ... key second assistant director: second unit (as Maria K. Battle-Campbell)
Gregg Brazzel ... second unit director (as Gregory Brazzel)
Scott Cameron ... first assistant director
Simone Farber ... second assistant director
Dinah LeHoven ... second second assistant director: second unit
Joe Lotito ... second second assistant director (as Joseph E. Lotito)

Art Department 

Christopher Amy ... property master
Janet Baxter-Nissen ... construction medic
Frank Cope ... greens
Walt Hadfield ... construction coordinator
Bill 'Kauhane' Hoyt ... stand-by painter
David Ladish ... set dresser
Héctor López ... assistant propmaster (as Hector B. Lopez)
Marco López ... set dresser (as Marco Lopez)
Douglas McKay ... set dresser
Kenny Minster ... assistant propmaster: second unit
Stan M. Olexiewicz ... scenic artist
Joe Olsen ... assistant propmaster (as Joseph R. Olsen)
Efren N. Perez ... set dresser (as Efren Perez)
J. Michael Riva ... visual consultant
Clare Scarpulla ... assistant art director
James F. Walker ... construction foreman
Ben Woolverton ... lead man
Amy Feldman ... assistant set decorator (uncredited)
Steven Fidler ... propmaker (uncredited)
Johnny Graham ... props (uncredited)
Brandon L. Hull ... art department production assistant (uncredited)
Tomas Mulrooney ... sculptor (uncredited)
Steve Rodriguez ... art department assistant (uncredited)
Tim Stadler ... painter (uncredited)
Bart Sullivan ... set dresser (uncredited)
Brian Walker ... construction foreman (uncredited)

Sound Department 

Thom Brennan ... foley supervisor (as Tom Brennan)
Kevin E. Carpenter ... re-recording mixer
Dane A. Davis ... sound designer / supervising sound editor
Thom 'Coach' Ehle ... dolby sound consultant
Julia Evershade ... co-supervising sound editor
George Flores ... boom operator
Vince Garcia ... sound mixer
Hilda Hodges ... foley artist
Eric Lindemann ... additional sound designer (as Eric Lindeman) / sound effects editor (as Eric Lindeman)
Frank Long ... second assistant sound editor
David McRell ... first assistant sound editor
Thomas J. O'Connell ... adr mixer (as Tom O'Connell)
Jeremy Peirson ... assistant sound designer
Charles W. Ritter ... dialogue editor
John Roesch ... foley artist
Gregory H. Watkins ... re-recording mixer
Richard Adrian ... intern: sound (uncredited)
Markus Kmitta ... intern: sound (uncredited)
Alyson Dee Moore ... foley artist (uncredited)
Carolyn Tapp ... foley recordist (uncredited)

Special Effects by 

Charles Belardinelli ... special effects coordinator: Bellissimo/Belardinelli Effects (as Charlie Belardinelli)
Thomas L. Bellissimo ... special effects supervisor: Bellissimo/Belardinelli Effects (as T. 'Brooklyn' Bellissimo)
Jerry Donegan ... effects technician: Bellissimo/Belardinelli Effects
Roderic 'Mick' Duff ... effects technician: Bellissimo/Belardinelli Effects (as Mickey Duff)
Johnny Franco III ... effects technician: Bellissimo/Belardinelli Effects (as Johnny Franco)
Steven Gold ... effects technician: Bellissimo/Belardinelli Effects
Joseph Hefferman ... effects technician: Bellissimo/Belardinelli Effects
Frank Iudica ... effects technician: Bellissimo/Belardinelli Effects (as Frankie Iudica Jr.)
Christy Sumner ... effects technician: Bellissimo/Belardinelli Effects
Malia Thompson ... effects technician: Bellissimo/Belardinelli Effects
Shannon J. Thompson ... key effects: Bellissimo/Belardinelli Effects (as Shannon Thompson)
Thomas Zell ... key effects: Bellissimo/Belardinelli Effects
Gary D. Bierend ... special effects technician (uncredited)
Rick Bongiovanni ... effects crew: KNB EFX Group (uncredited)
Tamara Carlson ... fabricator: KNB EFX Group (uncredited)
Jason Collins ... lab technician: KNB EFX Group (uncredited)
Chiz Hasegawa ... project coordinator: KNB EFX Group (uncredited)
Brandon Kleyla ... miniature effects team (uncredited)
Scott Patton ... sculptor (uncredited)
David Perteet ... mold maker (uncredited)
Wayne Toth ... special effects makeup (uncredited)

Visual Effects by 

Bill Black ... visual effects editor: 4 Ward Productions
Steward Burris ... 3d animator
Joseph Conti ... 3d animator (as Joe Conti)
Richard J. Cook ... digital effects producer: VisionArt
Rick Cortes ... digital artist: Modern VideoFilm
Jim Davidson ... model maker
Christina Drahos ... senior animator: VisionArt
Tyson Eckmeier ... model maker
Brent Gilmartin ... lead digital artist: Modern VideoFilm
Annemarie Griggs ... visual effects producer: Modern VideoFilm (as Annemarie D. Griggs)
Dan Hamilton ... scanning and recording supervisor: Modern VideoFilm
Howard Harnett ... model maker
Teri Harrison ... digital artist: Modern VideoFilm
Dorene Haver ... compositing supervisor: VisionArt
Marc Kolbe ... visual effects supervisor: VisionArt
Daniel Kramer ... animation supervisor: VisionArt
Richard Lieu ... digital artist (as Rich Lieu)
Robert McInnis ... creative supervisor: Modern VideoFilm
Christy Pacheco ... digital effects producer: WhoDoo
Helena Packer ... senior digital artist: WhoDoo EFX
Rocco Passionino ... senior animator: VisionArt
Mark A. Shelton ... production coordinator: 4 Ward Productions (as Mark Shelton) / visual effects director of photography: 4 Ward Productions (as Mark Shelton)
Rick Shick ... digital artist: Modern VideoFilm
Dennis Skotak ... visual effects cinematographer: 4 Ward Productions
Robert Skotak ... visual effects supervisor: 4 Ward Productions
Paul Taglianetti ... digital effects producer: 4 Ward Productions
Jim Towler ... model maker
Randy Vandegrift ... assistant: vfx editor
John Campuzano ... tape operator (uncredited)
Marla Carter Barrett ... digital compositor (uncredited)
Ted Fay ... director of technology: VisionArt (uncredited)
Antony Hunt ... executive producer: The Picture Mill (uncredited)
Oded Kassirer ... digital artist (uncredited)
Jennifer Law-Stump ... digital effects artist: Pacific Title (uncredited)
Jerry Macaluso ... additional miniatures: miniature creature (uncredited)
Craig A. Mumma ... visual effects supervisor: VisionArt (uncredited)
Kate Neumann ... executive assistant: VisionArt (uncredited)
Grant Niesner ... digital art direction consultant (uncredited)
Matthew Olivo ... film record technician (uncredited)
Michael Shelton ... visual effects (uncredited)
Andy Stevens ... visual effects camera assistant: The Magic Camera Company (uncredited)
Alette Vernon ... digital compositor (uncredited)
Chris 'Willie' Williams ... tracker (uncredited)

Stunts 

Shane T. Anderson ... stunt performer (as Shane Anderson)
Rick Avery ... stunt performer
Gregg Brazzel ... stunt coordinator (as Gregory Brazzel)
Kimberly Cossette ... stunt performer (as Kimberly Cassette)
Lori Crowder ... stunt performer
Wally Crowder ... stunt performer
Loren Dennis ... stunt performer
Yannick Derrien ... stunt performer
Danny Downey ... stunt performer
John Edward ... stunt performer
George Fisher ... stunt performer
Clay Donahue Fontenot ... stunt performer (as Clay Fontenot)
Frankie 'G' Garbutt ... stunt performer (as Frankie Garbutt)
Alisa Hensley ... stunt performer
Scott Leva ... stunt performer
April Littlejohn ... stunt performer
Mark Lonsdale ... stunt performer (as Mark Longsdale)
John Vitale ... stunt performer
Bruno Angelico ... stunts (uncredited)
Kevin Ball ... stunts (uncredited)
Bob Bralver ... stunts (uncredited)
Clay Donahue Fontenot ... stunt double: Taye Diggs (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Steve Austin ... 24 frame video operator
Steven E. Ball ... best boy grip: second unit
Nico Bally ... key grip: second unit
Garrett Benson ... second assistant camera
Kirk Bloom ... second assistant camera (as Kirk L. Bloom)
A. Anthony Cappello ... first assistant camera (as A. Anthony Capello)
Chris Cobb ... second assistant camera: second unit
Joe Hicks ... best boy grip (as Joe E. Hicks)
Michael Laws ... chief lighting technician (as Michael J. Laws)
Steven C. Marshall ... second assistant camera: "b" camera
Brian Mastrippolito ... first assistant camera: second unit
Darren Michaels ... unit still photographer
Dan Modor ... second assistant camera: second unit
Chris Moseley ... camera operator: "a" camera
Bob Munoz ... key grip (as Robert Munoz)
Brian S. Osmond ... first assistant camera: "b" camera (as Brian Osmond)
Bryce Porter ... assistant chief lighting technician (as Brice Porter)
Christian Sebaldt ... director of photography: second unit (as Christian Sebalt)
Lonnie Stewart ... dolly grip (as Lonnie M. Stewart)
Stephen J. Ullman ... camera operator: "b" camera (as Stephen T. Ullman) / steadicam operator (as Stephen T. Ullman)
Tom Farrar ... still photographer (uncredited)
Robert Ikeda ... grip (uncredited)
Peter Iovino ... still photographer (uncredited)
Scott Kidner ... lighting technician (uncredited)
Jordan Klein Jr. ... underwater director of photography (uncredited)
Jay Laws ... lighting technician (uncredited)
Darin Miller ... second assistant camera: "b" camera (uncredited)
William Skinner ... lighting technician (uncredited)
Louis Smith ... second assistant camera: Florida (uncredited)

Animation Department 

David B. Fain ... animator: titles (uncredited)

Casting Department 

Kristy Carlson ... casting associate (as Kristy Sager)
Joanne Martin Hinson ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Liz Donovan ... costumer
Kimberly Guenther Durkin ... wardrobe supervisor (as Kimberly Guenther-Durkin)
Alexa Ebben ... costumer
Janet Sobel ... costumer (as Janet I. Sobel)
Randall Thropp ... wardrobe supervisor
Dominick De Rasmo ... specialty costume manufacturer (uncredited)
Carol Demarti ... head dyer and ager (uncredited) / milliner (uncredited)

Editorial Department 

Steven A. Calabro ... second assistant editor
Dale E. Grahn ... color timer (as Dale Grahn)
Dan Gutman ... second assistant editor (as Daniel 'Topper' Gutman)
Tirsa Hackshaw ... first assistant editor (as Tirsa K. Hackshaw)
J. Michael Legat ... post-production assistant
Barbara Riley ... negative cutter
Eva Winkle ... post-production coordinator (as Eva J. Winkle)
Jason Hampton ... assistant colorist (uncredited)

Location Management 

Deborah J. Page ... location manager
Rana Morrison ... location assistance (uncredited)

Music Department 

Don Davis ... orchestrator
Ira Hearshen ... orchestrator
Brenda Heins ... assistant music editor
Erik Lundborg ... orchestrator (as Eric Lundborg)
Larry Mah ... recordist and mixer: synthesizers
Barbara McDermott ... assistant music editor
Joe E. Rand ... music editor
Armin Steiner ... music scoring engineer
Bruce Babcock ... orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Dan Henley ... transportation coordinator
Timothy E. Henley ... transportation captain (as Tim Henley)
Thomas M. Krigbaum ... transportation co-captain (as Tom Krigbaum)
Don Haggerty ... driver (uncredited)
Doug Wilson ... driver (uncredited)

Other crew 

Cody Baker ... production office assistant
Chamonix Bosch ... key set production aide
Paul Croghan ... production coordinator
Gina D'Orazio ... assistant production coordinator
Iris Dubinsky ... production secretary (as Iris Hope Dubinsky)
Gloria M. Fujita ... set medic
Gay Harris ... craft service
Peter Hollocker ... production aide: second unit (as Peter Hollicker)
Janet Tracy Keijser ... assistant: Mr. Malone
Danny L. Martinez ... production office assistant
Matthew McClure ... assistant: Mr. Rush
Racer Rangel ... production aide
Alison Rothman ... first assistant accountant
Mary Anne Seward ... script supervisor
Annemarie Sinagra ... production office assistant
Matt Story ... production accountant (as Matthew G. Story)
Michelle Tuella ... assistant: Mr. Silver
Glynn Turner ... production aide
Derrell Warren ... craft service
Philip G. Bloom ... assistant to executive producer (uncredited)
Kelsey Clark ... assistant: Robert Zemeckis (uncredited)
Leah Holmes ... post production accountant (uncredited)
Douglas McKay ... local gang boss (uncredited)
Jess Platt ... dialect coach (uncredited)
Robert Polgar ... assistant: Joel Silver (uncredited)
Steve Rodriguez ... production assistant (uncredited)
Taffy Schweickhardt ... payroll accountant (uncredited)
Cheeba White ... production assistant: Florida (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs

Contribute to This Page