Edit
ABC Evening News Poster

Awards

Primetime Emmy Awards 1964

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Program Achievement in the Field of News Reports
ABC
Official ATAS records lists title as "Ron Cochran with The News".

Primetime Emmy Awards 1959

Nominated
Primetime Emmy
Best News Reporting Series
ABC
Official ATAS records lists title as "John Daly and the News".

BMI Film & TV Awards 1991

Won
News Special Tribute Award
Robert Israel

GLAAD Media Awards 1991

Won
GLAAD Media Award
Outstanding National News

Genesis Awards 2005

Won
Genesis Award
National News Feature
For the feature "Animal Cruelty?".

Genesis Awards 2003

Won
Genesis Award
Television - Network Newsmagazine
For multiple segments.

Image Awards 2002

Nominated
Image Award
Outstanding News, Talk or Information - Series
For episode "Who Can Say...[The 'N' Word]".

News & Documentary Emmy Awards 2012

Won
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Jon Banner (executive producer)
Marc Burstein (executive producer)
Jeanmarie Condon (executive producer)
Tom Nagorski (senior producer)
Felicia Biberica (senior producer)
Nancy Gabriner (senior producer)
Ricki Goldberg (senior producer)
Almin Karamehmedovic (senior producer)
David Reiter (senior producer)
Susan Archer (producer)
Steven Baker (producer)
Ursula Fahy (producer)
Katie Hinman (producer)
Bartley Price (producer)
Robyn Weil (producer)
Diane Sawyer (anchor)
Christiane Amanpour (correspondent)
American Broadcasting Company (ABC)
For ABC News Nightline
For segment "Gadhafi Speaks" (2/28/2011)
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Jon Banner (executive producer)
Jeanmarie Condon (executive producer)
Tom Johnson (senior producer)
Almin Karamehmedovic (senior producer)
Nils Kongshaug (senior producer)
Pete Austin (senior producer)
Steven Baker (producer)
Ursula Fahy (producer)
Katie Hinman (producer)
Matt Hosford (producer)
Diane Mendez (producer)
Bartley Price (producer)
Audrey Taylor (producer)
James Wang (producer)
Angus Hines (producer)
Matt McGarry (producer)
Bruno Roeber (producer)
Eric Johnson (producer)
Roxanna Sherwood (producer)
Karson Yiu (producer)
Alice Maggin (producer)
Christiane Amanpour (correspondent)
Lama Hasan (correspondent)
Terry Moran (anchor)
Diane Sawyer (anchor)
American Broadcasting Company (ABC)
For ABC News Nightline
For "Crisis in Libya"
Outstanding Business and Economic Reporting in a Regularly Scheduled Newscast
Brian Ross (chief investigative correspondent)
Rhonda Schwartz (chief investigative producer)
Jon Banner (executive producer)
Jeanmarie Condon (executive producer)
James Goldston (executive producer)
Matthew Mosk (producer)
Ronnie Greene (producer)
Mark Schone (digital managing editor)
American Broadcasting Company (ABC)
For Good Morning America and ABC News Nightline

For "The Center for Public Integrity and ABC News Brian Ross Investigates: Green Energy - Contracts... More

For "The Center for Public Integrity and ABC News Brian Ross Investigates: Green Energy - Contracts, Connections and the Collapse of Solyndra"

Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Jon Banner (executive producer)
Marc Burstein (executive producer)
James Goldston (executive producer)
Tom Nagorski (senior producer)
Felicia Biberica (senior producer)
Jeanmarie Condon (senior producer)
Nancy Gabriner (senior producer)
Ricki Goldberg (senior producer)
David Reiter (senior producer)
Dimitrije Stejic (coordinating producer)
Susan Archer (producer)
Nasser Atta (producer)
Katie Hinman (producer)
Eric Johnson (producer)
Ben Newman (producer)
Bartley Price (producer)
Wonbo Woo (producer)
Karson Yiu (producer)
Diane Sawyer (anchor)
Christiane Amanpour (correspondent)
American Broadcasting Company (ABC)
For ABC News Nightline
For segment "Finding Mubarak" (2/3/2011)
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Jon Banner (executive producer)
Jeanmarie Condon (executive producer)
James Goldston (executive producer)
Tom Johnson (senior producer)
Almin Karamehmedovic (senior producer)
Nils Kongshaug (senior producer)
Pete Austin (senior producer)
Andrew Morse (senior producer)
Dimitrije Stejic (coordinating producer)
Nasser Atta (producer)
Steven Baker (producer)
Katie Hinman (producer)
Bartley Price (producer)
Christine Romo (producer)
Wonbo Woo (producer)
Catherine Cole (producer)
Alice Maggin (producer)
Matt McGarry (producer)
Eric Johnson (producer)
Victoria Thompson (producer)
Melia Patria (producer)
Ursula Fahy (producer)
Melinda Arons (producer)
Aude Soichet (producer)
Julia Bain (producer)
Brian Hartman (producer)
Akram Abi-Hanna (producer)
Matt Hosford (producer)
Roxanna Sherwood (producer)
Christiane Amanpour (correspondent)
Lama Hasan (correspondent)
Alex Marquardt (correspondent)
David Muir (correspondent)
Terry Moran (anchor/reporter)
American Broadcasting Company (ABC)
For ABC News Nightline
For "Crisis in Egypt"
Outstanding Feature Story in a Regularly Scheduled Newscast
Jon Banner (executive producer)
Sarah Amos (senior producer)
Dan Arnall (senior producer)
Judy Isikow (senior producer)
Bradley Blackburn (producer)
Christine Rakowsky (producer)
Eric Noll (producer)
Polson Kanneth (producer)
Roy Garlisi (producer)
Tom Gubar (producer)
Zunaira Zaki (producer)
Diane Sawyer (anchor)
Sharyn Alfonsi (correspondent)
David Muir (correspondent)
American Broadcasting Company (ABC)
For segment "Made in America"
Outstanding Investigative Journalism in a Regularly Scheduled Newscast
Brian Ross (chief investigative correspondent)
Rhonda Schwartz (chief investigative producer)
Jon Banner (executive producer)
Tom Cibrowski (executive producer)
Cynthia Galli (producer)
Angela Hill (field producer)
Mark Schone (digital managing editor)
Lee Ferran (digital producer)
American Broadcasting Company (ABC)
For Good Morning America
For "McDonald's Eggs"
Outstanding Business and Economic Reporting in a Regularly Scheduled Newscast
Michael Corn (executive producer)
Dan Arnall (senior producer)
Judy Isikow (senior producer)
Christine Brouwer (producer)
Karson Yiu (producer)
Diane Sawyer (anchor)
David Muir (correspondent)
American Broadcasting Company (ABC)
For "Visa Problems"

News & Documentary Emmy Awards 2011

Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Jon Banner (executive producer)
Susie Banikarim (executive producer)
Michael Corn (senior producer)
Judy Isikow (senior producer)
Tom Nagorski (senior producer)
Margaret Aro (producer)
Catherine Cole (producer)
Matt Hosford (producer)
James Wang (producer)
Wonbo Woo (producer)
American Broadcasting Company (ABC)
For "Tragedy at the Mine"
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Jon Banner (executive producer)
James Goldston (executive producer)
Jim Murphy (executive producer)
Rhonda Schwartz (chief investigative producer)
Matthew Cole (producer)
Matthew Mosk (producer)
Avni Patel (producer)
Joseph Rhee (producer)
Brian Ross (chief investigative correspondent)
Richard Esposito (senior investigative reporter)
Mark Schone (digital managing editor)
Meg Chuchmach (digital producer)
American Broadcasting Company (ABC)
For ABC News Nightline and Good Morning America
For "Brian Ross Investigates: The Printer Bomb Plot"
Outstanding Investigative Journalism in a Regularly Scheduled Newscast
Eric Avram (executive producer)
Jon Banner (executive producer)
Tom Johnson (senior producer)
Michael Corn (senior producer)
Christine Romo (producer)
Susan Schwartz (producer)
Richard Besser (correspondent)
American Broadcasting Company (ABC)
For "Cord Blood Investigation"

News & Documentary Emmy Awards 2010

Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Jon Banner (executive producer)
Rhonda Schwartz (senior producer)
Tom Nagorski (senior broadcast producer)
Kate Felsen (senior producer)
Tom Johnson (senior producer)
Stu Schutzman (senior producer)
Susan Aasen (producer)
Richard Coolidge (producer)
Rich Esposito (producer)
Judy Isikow (producer)
Avni Patel (producer)
Joseph Rhee (producer)
Jim Scholz (producer)
Eric Siegel (producer)
Caren Zucker (producer)
Charles Gibson (anchor)
Ryan Owens (correspondent)
Martha Raddatz (correspondent)
Brian Ross (correspondent)
Bill Weir (correspondent)
American Broadcasting Company (ABC)
For segment "Tragedy at Fort Hood"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Gary Langer (senior producer/director of polling)
Terry McCarthy (correspondent)
Martha Raddatz (correspondent)
Jon Banner (executive producer)
Andrew Morse (executive producer)
Kate Felsen (senior producer)
Tom Nagorski (senior producer)
Matt Frucci (senior producer)
David Reiter (senior producer)
Richard Coolidge (producer)
Angus Hines (producer)
Audrey Taylor (producer)
Caren Zucker (producer)
American Broadcasting Company (ABC)
For Good Morning America Weekend Edition
For coverage "Iraq and Afghanistan: Where Things Stand"

News & Documentary Emmy Awards 2007

Won
Emmy
Outstanding Investigative Journalism in a Regularly Scheduled Newscast
Jon Banner (executive producer)
James Goldston (executive producer)
Rhonda Schwartz (senior investigative producer)
Rich Esposito (producer)
Madeleine Sauer (producer)
David W. Scott (producer)
Simon Surowicz (producer)
Len Tepper (producer)
Vic Walter (producer)
Avni Patel (field producer)
Asa Eslocker (field producer)
Roxanna Sherwood (field producer)
Brian Ross (chief investigative correspondent)
American Broadcasting Company (ABC)
For ABC News Nightline
For segment "Brian Ross Investigates - Conduct Unbecoming"
Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Jon Banner (executive producer)
Tom Nagorski (senior broadcast producer)
Stu Schutzman (senior producer)
Susan Aasen (producer)
Ursula Fahy (producer)
Chris Francescani (producer)
Judy Isikow (producer)
Brian Kennedy (producer)
Diane Mendez (producer)
Drew Millhon (producer)
Christine Romo (producer)
Sean Smith (producer)
Eric Siegel (director)
Charles Gibson (anchor)
David Muir (correspondent)
American Broadcasting Company (ABC)
For coverage of "Amish School Tragedy"
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Jon Banner (executive producer)
James Goldston (executive producer)
Jim Murphy (executive producer)
David Sloan (executive producer)
Rhonda Schwartz (senior investigative producer)
Rich Esposito (producer)
Avni Patel (producer)
Joseph Rhee (producer)
Madeleine Sauer (producer)
Simon Surowicz (producer)
Len Tepper (producer)
Vic Walter (producer)
Dana Hughes (field producer)
Zunaira Zaki (field producer)
Brian Ross (chief investigative correspondent)
American Broadcasting Company (ABC)
For Good Morning America and ABC News Nightline
For coverage of "Brian Ross Investigates - The UK Airliner Plot 2006"
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Jon Banner (executive producer)
Tom Nagorski (senior broadcast producer)
Ian Cameron (senior producer)
Kate Felsen (senior producer)
Stu Schutzman (senior producer)
Rhonda Schwartz (senior investigative producer)
Jack Date (producer)
Jon Garcia (producer)
Bob Haberl (producer)
Diane Mendez (producer)
Christine Romo (producer)
Madeleine Sauer (producer)
Justine Schiro (producer)
Stephanie Smith (producer)
Amy Thomas (producer)
Eric Siegel (director)
Charles Gibson (anchor)
Miguel Marquez (correspondent)
Martha Raddatz (correspondent)
Brian Ross (correspondent)
George Stephanopoulos (correspondent)
American Broadcasting Company (ABC)
For coverage of "Target Zarqawi: Death of a Terrorist"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Jon Banner (executive producer)
Tom Nagorski (senior broadcast producer)
Deanna Lee (senior producer)
Alice Maggin (senior producer)
Stu Schutzman (senior producer)
Glen Dacy (producer)
Andrew Fies (producer)
Arash Ghadishah (producer)
Jim Hill (producer)
Gina Sunseri (producer)
Tamara Weitzman (producer)
Eric Siegel (director)
Charles Gibson (anchor)
Terry Moran (anchor)
Elizabeth Vargas (anchor)
Erin Hayes (correspondent)
Jeffrey Kofman (correspondent)
Dean Reynolds (correspondent)
American Broadcasting Company (ABC)
For continuing coverage "The Home Front"
Outstanding Feature Story in a Regularly Scheduled Newscast
Jon Banner (executive producer)
Tom Nagorski (senior broadcast producer)
Mimi Gurbst (senior producer)
Alice Maggin (senior producer)
Susie Banikarim (producer)
Eric Siegel (director)
Charles Gibson (anchor)
Erin Hayes (correspondent)
American Broadcasting Company (ABC)
For feature story "The Blind Trumpeter" (11/9/2006)

News & Documentary Emmy Awards 2006

Won
Emmy
Outstanding Investigative Journalism in a Regularly Scheduled Newscast
Jon Banner (executive producer)
Rhonda Schwartz (senior investigative producer)
Stu Schutzman (senior producer)
Jill Rackmill (producer)
David W. Scott (producer)
Vic Walter (producer)
Madeleine Sauer (field producer)
Simon Surowicz (field producer)
Eric Siegel (director)
Brian Ross (correspondent)
Peter Jennings (anchor/senior editor)
For segments "Money Trail Series"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Jon Banner (executive producer)
Kate Felsen (senior producer)
Tom Nagorski (senior producer)
David Reiter (senior producer)
Stu Schutzman (senior producer)
Carl Bentson (producer)
Bob Haberl (producer)
Ray Homer (producer)
Chuck Lustig (producer)
Michael Kreisel (producer)
Vinnie Malhotra (producer)
Bruno Roeber (producer)
Doug Vogt (producer)
Eric Siegel (director)
Peter Jennings (anchor/senior editor)
American Broadcasting Company (ABC)
For "Iraq: Where Things Stand 3"
Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Ann Benjamin (director)
Craig Bengtson (executive producer)
Michael Baltierra (senior producer)
Bob Crawford (senior producer)
David Peterkin (senior producer)
Stu Schutzman (senior producer)
Peter Jennings (anchor)
Terry Moran (co-anchor/correspondent)
Don Dahler (correspondent)
Martha Raddatz (correspondent)
Ned Potter (correspondent)
Brian Rooney (correspondent)
David Wright (correspondent)
Sam Brooks (producer)
Nils Kongshaug (producer)
Bruno Roeber (producer)
Matt McGarry (producer)
Ely Brown (producer)
Luis Martinez (producer)
Vinne Malhotra (producer)
Inga D. Skippings (producer)
Herran Bekele (producer)
Mark Reeves (producer)
Felicia Biberica (producer)
Kathleen Hendry (producer)
George Pilla (producer)
Suzanne Yeo (producer)
Tom Guisto (producer)
Matt Hosford (producer)
For coverage of "Iraq's Election" (January 20, 2005)
Outstanding Investigative Journalism in a Regularly Scheduled Newscast
Jon Banner (executive producer)
James Goldston (executive producer)
Rhonda Schwartz (senior investigative producer)
Stu Schutzman (senior producer)
David W. Scott (senior producer)
Christopher Isham (chief of investigative projects)
Madeleine Sauer (producer)
Simon Surowicz (field producer)
Len Tepper (additional producer)
Eric Siegel (director)
Rich Esposito (reporter)
Brian Ross (correspondent)
For ABC News Nightline
For segment "CIA Secret Prisons" (December 5, 2005)
Best Story in a Regularly Scheduled Newscast
Jon Banner (executive producer)
Kate Felsen (senior producer)
Tom Nagorski (senior producer)
David Reiter (senior producer)
Stu Schutzman (senior producer)
Carl Bentson (producer)
Bob Haberl (producer)
Ray Homer (producer)
Chuck Lustig (producer)
Michael Kreisel (producer)
Vinnie Malhotra (producer)
Bruno Roeber (producer)
Doug Vogt (producer)
Eric Siegel (director)
Peter Jennings (anchor/senior editor)
American Broadcasting Company (ABC)
For "Iraq: Where Things Stand 3"

News & Documentary Emmy Awards 1999

Won
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast - Segments
Paul Friedman (executive producer)
Mark Litke (correspondent)
For segment "Indonesia: The Fall of Suharto".
Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast - Segments
Katherine O'Hearn (executive producer)
Muriel Pearson (senior producer)
Erin Hayes (correspondent)
For segment "Tornadoes".

Writers Guild of America, USA 2014

Won
WGA Award (TV)
News - Regularly Scheduled, Bulletin or Breaking Report
Lisa Ferri
Matt Negrin
"Tragedy at Newtown" Special Edition

Writers Guild of America, USA 2010

Won
WGA Award (TV)
News - Regularly Scheduled, Bulletin or Breaking Report
Lee Kamlet
Joel Siegel

Writers Guild of America, USA 2007

Nominated
WGA Award (TV)
News - Regularly Scheduled, Bulletin or Breaking Report
Joel Siegel
Elizabeth Vargas

Writers Guild of America, USA 2005

Won
WGA Award (TV)
News - Regularly Scheduled, Bulletin or Breaking Report
For the feature "The Reagan Funeral".

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews | Message Board

Contribute to This Page