IMDb > Terminator 3: Rise of the Machines (2003)
Terminator 3: Rise of the Machines
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Terminator 3: Rise of the Machines (2003) More at IMDbPro »

Photos (See all 137 | slideshow) Videos (see all 3)
Terminator 3: Rise of the Machines -- John Connor is now in his 20's, and a female terminator, called T-X or Terminatrix, is after him. Another T-101 is sent back through time to protect John once again on the verge of the rise of the machines.
Terminator 3: Rise of the Machines -- John Connor is now in his 20's, and a female terminator, called T-X or Terminatrix, is after him. Another T-101 is sent back through time to protect John once again on the verge of the rise of the machines.

Overview

User Rating:
6.4/10   241,694 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 31% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
James Cameron (characters) &
Gale Anne Hurd (characters) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Terminator 3: Rise of the Machines on IMDbPro.
Release Date:
2 July 2003 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
Next Summer, the machines will rise. See more »
Plot:
A cybernetic warrior from a post-apocalyptic future travels back in time to protect a 19-year old drifter and his future wife from an most advanced robotic assassin and to ensure they both survive a nuclear attack. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
2 wins & 17 nominations See more »
User Reviews:
Who cares! See more (1648 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Arnold Schwarzenegger ... Terminator

Nick Stahl ... John Connor

Claire Danes ... Kate Brewster

Kristanna Loken ... T-X

David Andrews ... Robert Brewster

Mark Famiglietti ... Scott Petersen

Earl Boen ... Dr. Peter Silberman

Moira Sinise ... Betsy (as Moira Harris)

Chopper Bernet ... Chief Engineer

Christopher Lawford ... Brewster's Aide (as Chris Lawford)

Carolyn Hennesy ... Rich Woman

Jay Acovone ... Cop - Westside Street

M.C. Gainey ... Roadhouse Bouncer

Susan Merson ... Roadhouse Clubgoer #1
Elizabeth Morehead ... Roadhouse Clubgoer #1
Jimmy Snyder ... Male Stripper
Billy D. Lucas ... Angry Man (as Billy Lucas)

Brian Sites ... Bill Anderson

Alana Curry ... Bill's Girlfriend
Larry McCormick ... KTLA Anchorman
Robert Alonzo ... Jose Barrera

Michael Papajohn ... Paramedic #1
Timothy Dowling ... Paramedic Stevens (as Tim Dowling)

Jon Foster ... Gas Station Cashier

Mark Hicks ... Detective Martinez

Kim Robillard ... Detective Edwards

Matt Gerald ... SWAT Team Leader

William O'Leary ... Mr. Smith
Rick Zieff ... Mr. Jones

Rebecca Tilney ... Laura the CRS Tech

Chris Hardwick ... 2nd Engineer

Helen Eigenberg ... 3rd Engineer

Kiki Gorton ... Roadhouse Clubgoer #3
Walter von Huene ... CRS Victim

Jerry Katell ... CRS Executive
George A. Sack Jr. ... Semi Truck Driver
rest of cast listed alphabetically:

Eric Ritter ... MP #1 (uncredited)

Directed by
Jonathan Mostow 
 
Writing credits
(WGA)
James Cameron (characters) &
Gale Anne Hurd (characters)

John D. Brancato (story) (as John Brancato) &
Michael Ferris (story) and
Tedi Sarafian (story)

John D. Brancato (screenplay) (as John Brancato) &
Michael Ferris (screenplay)

Produced by
Moritz Borman .... executive producer
Matthias Deyle .... producer: IMF
Guy East .... executive producer
Oliver Hengst .... line producer: IMF
Gale Anne Hurd .... executive producer
Mario Kassar .... producer (as Mario F. Kassar)
Hal Lieberman .... producer
Joel B. Michaels .... producer
Aslan Nadery .... executive producer: IMF
Dieter Nobbe .... executive producer
Volker Schauz .... executive producer: IMF
Nigel Sinclair .... executive producer
Andrew G. Vajna .... producer
Colin Wilson .... producer
 
Original Music by
Marco Beltrami 
 
Cinematography by
Don Burgess (director of photography)
 
Film Editing by
Nicolas De Toth  (as Nicolas de Toth)
Neil Travis 
 
Casting by
Sarah Finn  (as Sarah Halley Finn)
Randi Hiller 
 
Production Design by
Jeff Mann 
 
Art Direction by
Shepherd Frankel 
Beat Frutiger 
Andrew Menzies 
Mark Zuelzke 
 
Set Decoration by
Jay Hart  (as Jay R. Hart)
 
Costume Design by
April Ferry 
 
Makeup Department
Cydney Cornell .... key hair stylist
Lisa M. Cubero .... hair stylist: second unit (as Lisa Cubero)
Jeff Dawn .... makeup department head
Anna Fleiner .... makeup assistant
Brian Gernand .... model project supervisor: ILM
Jim Kail .... makeup department head: second unit
Steve LaPorte .... makeup artist (as Steve Laporte)
Louis Lazzara .... key makeup artist
R.J. McCasland .... age makeup consultant
R.J. McCasland .... age makeup designer
Michael Shawn McCracken .... makeup effects sculptor
Gloria Ponce .... key hair stylist: second unit (as Gloria E. Ponce)
John Rosengrant .... makeup effects supervisor
Peter Tothpal .... hair department head
Arjen Tuiten .... special makeup effects artist: Stan Winston Studio
Ken Wensevic .... makeup artist: second unit
Stan Winston .... special makeup effects artist
Terry Wolfinger .... makeup designer
Clinton Wayne .... prosthetic technician (uncredited)
 
Production Management
Gregory Alpert .... production supervisor: second unit (as Gregory H. Alpert)
Sharon Mann .... unit production manager
Tony Schwartz .... assistant production manager: second unit
Michael Tinger .... post-production supervisor
 
Second Unit Director or Assistant Director
Mark S. Constance .... second second assistant director (as Mark Constance)
Simon Crane .... second unit director
Hope Garrison .... second second assistant director
Stephen V. Johnson .... second second assistant director: second unit (as Stephen Johnson)
David Kelley .... second assistant director: second unit
Steve Love .... first assistant director: second unit
Emily McGovern .... second assistant director
Bruce Moriarty .... first assistant director
Christian Pichler .... assistant director
Kristen Ploucha .... second second assistant director
Jack Steinberg .... first assistant director: second unit
 
Art Department
Peter Alvarez .... general foreman
Victor Anderson .... gangboss
Fred Arbegast .... chief sculptor
Craig B. Ayers Sr. .... on-set greens
Maria L. Baker .... set designer (as Maria Baker)
Tammy Banal .... set dresser (as Tammy Banal-Shepherd)
Todd Bennett .... plaster foreman
Greg Berry .... assistant art director (as Gregory A. Berry)
Sarena Bhargava .... sculptor
Mark Bialuski .... gang boss propmaker
Kai Blomberg .... set dresser
John Bugarcic .... set painter
Karen E. Burnett .... set dresser
Erica Callas .... art department assistant
Greg John Callas .... construction coordinator
Frank Cappiello .... head greensman
Steve Christensen .... art department assistant
Art Clever .... welder foreman
Sean Clouser .... construction foreman
Matt Codd .... illustrator (as Matthew Codd)
Robert Consing .... storyboard artist (as Robbie Consing)
Michael A. Cruz .... plaster foreman
Mick Cummings .... buyer
Craig T. Currie .... propmaker
Mark Davidson .... set dresser
Dominick De Rasmo .... property painter
Eric Dennis .... assistant property master (as Eric C. Dennis)
Carl Denooyer .... set dressing gang boss
Laura J. DeRosa .... art department coordinator
Gregory Diggins .... welder
Timothy M. Earls .... set designer (as Timothy Earls)
Benjamin Edelberg .... model maker
Don Elliott .... set dresser: Downey
Francesco Ferrara .... painter
Giovanni Ferrara .... lead painter
Colin Fix .... art assistant
Roland Fullajtar .... construction
Egan Gauntt .... set dressing coordinator
Martin J. Gibbons .... welding foreman
Will Grant .... set dresser: Downey
Chris Grantz .... set dresser: Downey
Peter N. Griffith .... set dresser
Nelson Hawthorne .... painter
Phillip A. Henry .... propmaker
John C. Hill .... art director: Useful Companies
Richard Hoffenberg .... general foreman
A. Todd Holland .... set designer
J. Bryan Holloway .... sculptor
Benton Jew .... storyboard artist
Kirsty T. Jones .... art department assistant
Dane Junod .... set dresser
Tedd Keith .... propmaker foreman
Lisa M. Kittredge .... construction auditor (as Lisa M. Brooks)
Thomas D. Krausz .... set dresser
Betty Krul .... set designer (as Betty S. Krul)
Mark Kudra .... set dresser: Downey
Marik 'Travis' Little .... set dressing gang boss (as Mark 'Travis' Little)
Eric Luling .... on-set dresser (as Eric J. Luling)
Jeff Markwith .... set designer
Masako Masuda .... set designer
Chet Maxwell .... set dresser
Dana McCall .... props assistant
Meredith McCarthy .... set dresser
Carolyn McKay .... art department assistant
Douglas McKay .... set dressing gang boss (as Doug McKay)
Marc Meisels .... set dresser
Barbara Mesney .... set designer
Tom Miller .... assistant property master
Ed Mirassou .... propmaker gangboss
Luigi Mugavero .... set dresser
Daniel P. Murphy .... construction metal fabricator
Ed Natividad .... illustrator
Michael O'Donnell .... set dressing gang boss
Hope M. Parrish .... property master (as Hope Parrish)
Chris Pascuzzo .... set dresser: Downey
Paul Pastorelli .... set dresser
Chris Patterson .... set dresser
Michael Peritz .... set dresser
Jamie Rama .... illustrator
Edmond Scott Ratliff .... set dresser
William F. Reinert .... set decorator: Downey (as Bill Reinert)
Jacques Rey .... storyboard artist
Richard Reynolds .... set designer
Bert Rodriguez .... construction foreman
Paul Rylander .... assistant property master
David Scott .... graphic designer (as Dave Scott)
Theodore Sharps .... set designer
Wayne Shepherd .... leadman
Maya Shimoguchi .... set designer
Brian Shupper .... buyer (as Bryan Hurley Shupper)
Bennet Silver .... set dresser: Downey
Aaron Sims .... concept art director: Stan Winston Studio
Jason Soles .... plaster foreman
Michelle Souza .... property assistant (as Michelle L. Souza)
Vladimir Spasojevic .... illustrator
Harlan Spatz .... set dresser
Miles Teves .... storyboard artist
Steve Thayer .... construction foreman
Philip Toolin .... illustrator (as Phil Toolin)
Kenneth Turek .... set dresser (as Ken Turek)
Adrian Valdes .... painter foreman
Cuitlahuac Morales Velazquez .... sculptor
Joshua Viers .... art assistant
Greg Wilkinson .... set dresser
Raymond Wong .... previsualization/art department: Industrial Light and Magic
Jane Wuu .... set designer
Greg Wyszynski .... set dresser
Louis Zamora .... labor foreman
Gary Zink .... welder
Jason Bartolone .... propmaker (uncredited)
Douglas Cannon .... construction foreman (uncredited)
Jess Clark .... construction assistant (uncredited)
Michael Crowe .... propmaker gang boss (uncredited)
'Cowboy' James Hollan .... propmaker (uncredited)
Constantine Sekeris .... conceptual designer (uncredited)
 
Sound Department
Michael J. Benavente .... dialogue editor
Matthew C. Beville .... foley supervisor
Joseph Bonn .... assistant sound editor
Josh Bower .... boom operator (additional photography)
Peter Brown .... sound effects editor
John Chalfant .... sound effects editor
Ray Cymoszinski .... sound mixer: second unit
Joe Dorn .... adr editor
Ann Ducommun .... assistant sound editor
Susan Dudeck .... supervising adr editor
Paula Fairfield .... sound editor
Leslie Fernandes .... sound mixer
Ken Fischer .... sound editor
Donald Flick .... sound editor
Stephen Hunter Flick .... supervising sound editor
Nick Foley .... adr recordist
Thomas Giordano .... sound technician: second unit
Matthew P. Hanson .... assistant sound editor (as Matt Hanson)
Gary A. Hecker .... supervising foley artist (as Gary Hecker)
Larry Hopkins .... layback sound mixer
Andrea Horta .... adr editor
Richard Jay .... sound recordist: epk
Jason W. Jennings .... sound editor
William B. Kaplan .... production sound mixer
Sean Landeros .... sound recordist
Tricia Linklater .... assistant sound editor
Howard London .... adr mixer
Stewart Maclennan .... apprentice sound editor
Peggy Names .... cable person
Kevin O'Connell .... supervising sound mixer
Andy Potvin .... stereo sound consultant: Dolby
Buck Robinson .... production sound mixer: additional photography
Katherine Rose .... supervising foley artist (as Catherine Rosee)
Brian Ruberg .... foley mixer
Greg P. Russell .... supervising sound mixer
Philip A. Schwartz .... utility sound: splinter unit
Dan Sharp .... sound re-recordist
Greg ten Bosch .... sound effects editor
Steven Ticknor .... sound editor
Cary Weitz .... boom operator
Ben Wilkins .... sound editor
Brian P. Williams .... sound re-recordist
Kevin Maloney .... boom operator: second unit (uncredited)
Carla Murray .... sound editor (uncredited)
 
Special Effects by
Brian Barnhart .... special effects technician
Brian Bero .... T-800 scan model
Chris Brenczewski .... special effects technician
Wayne Burnes .... special effects
Roy K. Cancino .... gang boss
John P. Cazin .... special effects: additional miniatures
Jim Charmatz .... concept designer
Jim Charmatz .... makeup designer
Tim Christiansen .... special effects technician
Kathie Clark .... special effects crew
Robert DeVine .... special effects
Ante Dugandzic .... special effects technician
Dominik Dugandzic .... special effects technician
Dave Fogler .... model maker
Edward Gettis .... special effects technician
Roy Goode .... mechanic effects
Allen Hall .... special effects coordinator
Matthew Hall .... special effects foreman
Steve Hall .... special effects technician
Brad Hardin .... mold/technical department: Stan Winston Studio
Robert Harman .... special effects technician
Eric Hayden .... special effects technician: Stan Winston Studio
Matt Heimlich .... puppeteer
Anthony Ray Herrera .... special effects technician
Grady Holder .... mold/technical department: Stan Winston Studio
Richard Jacobs .... special effects technician
Jack Jennings .... special effects technician
Carey Jones .... key artist
Joe Judd .... special effects technician
Nick Karas .... special effects technician
David Katzenberg .... special effects production assistant
Michael Kay .... special effects technician
Jeff Khachadoorian .... special effects technician
Richard J. Landon .... key mechanical designer
Joe Love .... special effects technician
Lindsay MacGowan .... art department: Stan Winston Studio
Bob Mano .... mechanical designer: Stan Winston Studio
Bob Mano .... puppeteer
Keith Marbory .... special effects supervisor
Kevin McTurk .... special effects technician
Paul Mejias .... special photography
David Merritt .... model supervisor
Anthony Montenegro .... special effects technician
Joe Montenegro .... special effects coordinator: second unit
David Monzingo .... special effects artist: Stan Winston Studio
Stephen Moore .... special effects technician
Jaimie Nakae .... special effects technician
Tim Nordella .... robot builder
Bill Oaks .... special effects accountant
Bill Oaks .... special effects auditor
Jeff Ogg .... special effects technician
Doug Passarelli .... special effects technician
Bryan Phillips .... special effects technician
Dan Rawson .... special effects technician
Craig Reedy .... special effects technician
James Reedy .... special effects technician
Juan Carlos Rodríguez .... special effects technician
John Rosengrant .... makeup effects supervisor
Evan Schiff .... systems administrator: Stan Winston Studio
Alan Scott .... puppeteer
David Scott .... special effects electronics
F. Lee Stone .... special effects guns
Annabelle Troukens .... assistant to Stan Winston
Andy Weder .... special effects shop foreman
Parry Willard .... special effects assistant
Bob Williams .... special effects technician
Stan Winston .... animatronic effects: Terminator
Daniel Yates .... special effects technician
Gary Yee .... mold maker
Gary Yee .... special effects makeup
David Beneke .... special effects crew (uncredited)
 
Visual Effects by
Julie Adrianson-Neary .... digital artist
Laide Agunbiade .... digital artist
Chris Anderson .... paint artist: CIS Hollywood
Will Anielewicz .... digital effects artist
Tom Armbruster .... motion capture
Mauricio Baiocchi .... lead technical animator: ILM
Steve Ball .... best boy grip: visual effects unit
Michael Balog .... creature developer: ILM
Jason Barlow .... digital artist
Carol Bauman .... modelmaker
Travis Baumann .... Inferno artist: CIS Hollywood
Jamie Baxter .... digital compositor
Tory Belleci .... model maker
Laurent Ben-Mimoun .... lead matte painter
Jodi Birdsong .... visual effects production manager
Kim Boyle .... visual effects producer: CIS Hollywood
Giselle Brewton .... second assistant camera: visual effects unit
Dhyana Brummel .... digital simulation artist: ILM
David C. Bryant .... digital arist: Digiscope
Ron Bublitz .... creature wrangler
Dániel Bukovec .... CG artist
Kelly Bumbarger .... digital compositor
Shannan Burkley .... matte painter
Gayle Busby .... visual effects coordinator
Beau Cameron .... digital artist
John Cassella .... CG artist: CIS Hollywood
Cari Chadwick .... digital artist
Thomas Chan .... technical support: ILM
Max Chen .... research and development
Grace Cheney .... rotoscope artist
Amy Christensen .... matchmover
Eric D. Christensen .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Paul Churchill .... digital artist
Patrick Clancey .... digital opticals
William Clay .... creature technical director: ILM
Robbie Clot .... practical effects: ILM
Grady Cofer .... Inferno supervisor
Bill Coffin .... visual effects
Brian Connor .... digital compositor: ILM
Carole Cowley .... visual effects producer
Don Crawford .... digital compositor: ILM
Gregory Creaser .... digital timing supervisor
Lee Croft .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Tony Cutrono .... director of photography: visual effects unit
Andrea D'Amico .... visual effects executive producer: R!OT
Bruce Dahl .... animator
Enid Dalkoff .... digital artist
Scott Danielson .... motion capture
Scott David .... compositor
Fon Davis .... model maker: ILM
Vince De Quattro .... digital compositor
Lou Dellarosa .... animator: ILM
Jeff Doran .... digital compositing supervisor: ILM
Tim Drnec .... Spydercam coordinator-flight
John Duncan .... model maker
C. Michael Easton .... animator
Michael Eaves .... digital color timer: efilm
Matt Edwards .... computer graphics artist
Richard Ewan .... painter: miniatures
Nina Fallon .... visual effects coordinator
Ronald Fedkiw .... research and development
Dan Feinstein .... digital paint/rotoscope artist: ILM
Dave Fogler .... model maker
Fortunato Frattasio .... digital compositor
Joe Fulmer .... practical effects: ILM
Shannon Blake Gans .... visual effects executive producer: Hunter/Gratzner Industries Inc.
Gian Ganziano .... visual effects editor: R!OT pictures
Larry Gaynor .... digital paint supervisor: CIS Hollywood
Grantland Gears .... digital resource assistant: ILM
Willi Geiger .... lead digital artist
Richard Gentner .... digital imaging operator
Brian Gernand .... model project supervisor: ILM
Brian Gernand .... modelmaking supervisor: ILM
Rocco Gioffre .... matte artist
Archie Gogoladze .... digital artist
Mitch Goldstrom .... systems administrator: Digiscope
John Goodson .... modelmaker: ILM
Frank Gravatt .... modeller
Heather Green .... camera loader: visual effects unit
Miguel A. Guerrero .... digital artist
Lindsay Hallett .... visual effects producer: main title sequence (as Lindsay Burnett)
Michael J. Halsted .... digital effects artist: ILM
John Hansen .... digital artist: ILM
Ákos Haszon .... digital paint artist
Dion Hatch .... visual effects supervisor: Digiscope
Matt Hausfater .... visual effects assistant
Aaron Haye .... modelmaker: ILM
Kent Hayward .... projectionist: New Deal Studios
Kimberly Headstrom .... digital paint and rotoscope artist
Niles Heckman .... digital compositor (as Jon Heckman)
Pablo Helman .... visual effects supervisor: ILM
Neil Herzinger .... digital artist: ILM
John Hoffman .... model maker
Robert Hoffmeister .... digital compositor
Pablo Holcer .... digital compositor
Samir Hoon .... associate visual effects supervisor: ILM
Samir Hoon .... computer graphics supervisor
György Horváth .... effects coordinator: Digic Pictures, Hungary
Heather Hoyland .... digital compositor: ILM
Jill E. Hughes .... visual effects production assistant: ILM
Ian Hunter .... visual effects supervisor: New Deal Studios Inc.
Grant Imahara .... modelmaker: ILM
Leigh-Alexandra Jacob .... model painter: New Deal Studios
Alex Jaeger .... concept artist: ILM
Ian Jenkins .... digital artist: ILM
Jeff A. Johnson .... digital compositor: ILM
Darren Jones .... digital imaging engineer
Kenneth Jones .... visual effects supervisor: CIS Hollywood
Charles B. Katz .... first assistant camera: visual effects unit
Michael Kennedy .... digital compositor
Ntana Key .... digital intermediate paint artist
Greg Killmaster .... technical director
Noah Klocek .... digital artist
Peter Koczera .... senior digital artist
Russell Koonce .... digital effects artist
Keiko Koyama .... digital effects coordinator: Digiscope
Erik Krumrey .... technical director
Bill Kunin .... Inferno artist: Hydraulx
Pierre La Querre .... digital compositor
John Lacy .... best boy electric: visual effects unit
Donna Langston .... visual effects producer
Mark Larranaga .... compositor
Kim Lavery .... visual effects producer: Hydraulx
Toan-Vinh Le .... digital artist (as Vinh Le)
Derek Ledbetter .... visual effects
Don Lee .... digital effects supervisor: Digiscope
Kerry Lee .... senior matchmove artist
Sunny Lee .... creature technical director
Michael D. Leone .... digital artist
Gretchen Libby .... visual effects producer: ILM
Erik Liles .... Inferno artist: Hydraulx
Neil Lim Sang .... animator: ILM
Kevin Lin .... digital cleanup artist
Melissa Lin .... digital artist: ILM
Adam Lisagor .... visual effects coordinator: Hydraulx
Daniel Lobl .... digital artist
Gus Lopez .... motion capture
Scott Lukowski .... model maker
Nicholas Lund-Ulrich .... data management
Louis Mackall .... lead Inferno artist: Hydraulx
Susan Macke .... visual effects production accountant
Robert Marinic .... computer graphics supervisor: ILM
Sebastian Marino .... research and development
Gábor Marinov .... visual effects supervisor: Digic Pictures
David Marsh .... digital artist: ILM
Richard McBride .... CG supervisor: Giant Killer Robots (as Rich McBride)
Don McCall .... key grip: visual effects unit
Will McCoy .... digital compositor
James M. McEwen .... gaffer: visual effects unit
Erika A. McKee .... visual effects producer
Rob Menapace .... motion control operator
David Meny .... computer graphics supervisor: ILM
Scott Michelson .... visual effects executive producer
Carl Miller .... visual effects director of photography
Richard Miller .... sculptor
Jim Milton .... visual effects
Marty Luigi Miramontez .... technical support
Chris Mitchell .... animator: ILM
Suzanne Mitus-Uribe .... Inferno artist: CIS Hollywood
Robert Molholm .... technical support
Sándor Molnár .... CG artist
Sándor Molnár .... CG artist: Digic Pictures, Hungary
Chris F. Moore .... assistant visual effects coordinator (as Chris F. Moore)
Sébastien Moreau .... Inferno compositor: ILM
Myles Murphy .... digital effects artist
Kenneth Nakada .... visual effects supervisor: R!OT Pictures
Dyc Nguyen .... research and development
Timothy Niver .... model maker
Jaime Norman .... visual effects production manager
John P. Nugent .... visual effects supervisor: Sandbox Pictures
Gregory Oehler .... compositing supervisor: CIS Hollywood
Masi Oka .... CG artist: ILM (as Masayori Oka)
Michael Olague .... visual effects gaffer
János Orbán .... digital paint artist
Rob Ozaeta .... digital compositor
Scott Palleiko .... technical director: ILM
Bryan Park .... visual effects editor: Digiscope
Rod Park .... visual effects producer: Digiscope
Russell Paul .... digital model supervisor
Chris Payne .... compositor
Anthony Pitone .... visual effects editor
Evan Pontoriero .... pre-visualization artist
Brennan Prevatt .... digital effects artist
Janet Quen .... digital effects compositor
Alex Sandor Rabb .... visual effects producer
Nick Rasmussen .... research and development
Philippe Rebours .... sequence supervisor
Rick Rische .... matte artist: ILM
Anthony Rispoli .... computer graphics artist
Mark Robben .... digital compositor
Dylan Robinson .... technical director
Randall J. Rosa .... digital artist: Stan Winston Digital
Corey Rosen .... lead creature technical director: ILM
Thomas Rosseter .... digital compositor
Peter Mitchell Rubin .... visual effects art director: ILM
Joel A. Ruiz .... visual effects lighting technician/electrician
Barry Safley .... digital effects artist: ILM
Jeff Saltzman .... matchmove artist
Marc-Andre Samson .... digital effects artist
Juan-Luis Sanchez .... digital simulation artist: ILM
Eric Sanford .... digital artist
David Sanger .... visual effects producer
J.D. Sansaver .... model maker
Iván Sarosácz .... CG artist
Adam Savage .... modelmaker: ILM
Nabil Schiantarelli .... compositor
Scott Schneider .... miniature crew chief
Christy Schuler .... compositor: Hydraulx
Jarmila Seflova .... flame artist: Digiscope
Todd Semmes .... aerial effects-spydercam
Amy Shepard .... lead rotoscope artist
Brian Smallwood .... digital effects artist
Ben Britten Smith .... spydercam flight control
Jason Smith .... technical support
Kim Smith .... model maker
Richard Smith .... technical support: ILM
Scott Smith .... production engineering
Don Smull .... visual effects artist
Kevin Sprout .... technical director
Robert Spurlock .... visual effects
Christopher Stack .... data manager: Digiscope
Colin Strause .... 3D supervisor: Hydraulx
Greg Strause .... visual effects supervisor: Hydraulx
Michael Stuart .... painter: miniatures
Mary Stuart-Welch .... visual effects executive producer: Digiscope
David Sullivan .... paint/roto artist
Nigel Sumner .... lead technical director
Roy Sutherland .... visual effects
Pat Sweeney .... visual effects director of photography (as Patrick Sweeney)
Attila Sziklai .... lead cgi artist
Tristan Tang .... sabre artist
András Tarsoly .... lead cgi artist
Chad Taylor .... Sabre artist: ILM
Danny Gordon Taylor .... digital animation supervisor (as Dan Taylor)
Ken Terry .... visual effects editor
Jim Thibo .... first assistant camera: visual effects unit
Elaine Essex Thompson .... visual effects coordinator
Matthew Thunell .... visual effects production assistant: ILM
James D. Tittle .... digital visual effects coordinator: Pacific Title
Marjolaine Tremblay .... animator: ILM
Stefano Trivelli .... senior compositor: R!OT Pictures
Alex Tropiec Jr. .... Sabre artist: ILM
Guerdon Trueblood .... digital compositor: ILM
Dennis Turner .... technical animation supervisor
Pat Turner .... matchmove artist
Renée Tymn .... Inferno artist: Hydraulx (as Renee Chamblin)
Imre Tüske .... CG artist
Pascale Ville .... digital compositor
Eric Voegels .... creature developer: ILM
Danny Wagner .... model maker
Clint Wallace .... CGI artist
Harold Weed .... digital modeler
David Weitzberg .... digital artist: ILM
Colie Wertz .... matte artist: ILM
Earl Wiggins .... aerial effects supervisor
Ronnie E. Williams Jr. .... lead compositor
Edson Williams .... senior digital artist
Ivy Williams .... digital plate restoration
Johnny Wilson .... visual effects
Sean Wilson .... digital compositor
Scott Wirtz .... lead animator: ILM
Gordon T. Wittmann .... visual effects coordinator: ILM
Loeng Wong-Savun .... compositor: Hydraulx
Elbert Yen .... viewpaint supervisor
Susumu Yukuhiro .... digital matte artist
Heidi Zabit .... digital artist
István Zorkoczky .... lead cgi artist
Randy Bosh .... digital archivist: New Deal Studios (uncredited)
Timothy Michael Cairns .... quality control supervisor: Efilm/Panavision (uncredited)
Salvatore Catanzaro .... apprentice editor: ILM (uncredited)
Michael Cordova .... film scanning and recording supervisor (uncredited)
Tommy Dorsett .... visual effects editor: R!OT Pictures (uncredited)
Donald Fly .... general manager: CIS Hollywood (uncredited)
Kenneth Gimpelson .... assistant matte painter (uncredited)
Giles Hancock .... digital matte artist (uncredited)
Lloyd Hess .... technical support (uncredited)
Ryan Kautzman .... software engineer: ILM (uncredited)
Jeffrey Kember .... technical director (uncredited)
Neil Krepela .... visual effects second unit director & cameraman (uncredited)
Michael Lafuente .... engineer (uncredited)
Maryjane Layani .... production accountant: CIS Hollywood (uncredited)
Stuart Lowder .... manager (uncredited)
Thomas Mathai .... data manager (uncredited)
Mark Moore .... concept artist (uncredited)
Brian Pohl .... digital effects artist: ILM (uncredited)
George Sakellariou .... production engineering: ILM (uncredited)
Mike Sanders .... motion capture (uncredited)
Shuichi Suzuki .... cg modeler (uncredited)
Simon Wakley .... motion control operator (uncredited)
Kyle Yamamoto .... R&D programmer: CIS Hollywood (uncredited)
David Zbriger .... digital asset manager: Giant Killer Robots (uncredited)
 
Stunts
Lesley Aletter .... utility stunts
Kenny Alexander .... stunts
Wade Allen .... stunts
Rick Avery .... stunts
William Barillaro .... stunts (as William Barillard)
Dickey Beer .... stunts
Sandy Berumen .... stunts (as Sandy Beruma)
Robin Lynn Bonaccorsi .... stunts (as Robin Bonaccorsi)
Joey Box .... key stunt performer
Charlie Brewer .... stunts
Richard Burden .... stunts
Jennifer Caputo .... stunts
Jack Carpenter .... stunts
Marc Cass .... stunts
Brycen Counts .... stunts
Simon Crane .... stunt coordinator
Phil Culotta .... stunts
Mark De Alessandro .... stunts
Ray De-Haan .... stunts
Leon Delaney .... stunts
Wade Eastwood .... assistant stunt coordinator
Wade Eastwood .... key stunt performer
J. Armin Garza II .... stunts
Lance Gilbert .... stunts
Troy Gilbert .... stunts
Steve Griffin .... assistant stunt coordinator (as Steven Griffin)
Robert Harman .... stunts (as Bob Harman)
Dana Hee .... stunts
Mark Hicks .... stunt performer
Steve Holladay .... stunts
Chuck Hosack .... stunts
David Hugghins .... stunts
Eunice Huthart .... key stunt performer
Terry Jackson .... stunts
Jesse V. Johnson .... stunts (as Jesse Johnson)
Mike Justus .... stunts
Theo Kypri .... stunts
Billy D. Lucas .... stunt double: Arnold Schwarzenegger
Rick Miller .... stunts
Damien Moreno .... stunts
Chuck Norman .... stunts
Monte Rex Perlin .... key stunt performer (as Monte Perlin)
Gábor Piroch .... key stunt performer
Feri Port .... assistant to stunt coordinator
Gary Powell .... crane stunt driver
Rex Reddick .... stunts
Tim Rigby .... stunts
George A. Sack Jr. .... stunts (as George Sack Jr.)
Hashem Shaalan .... stunts (as Hash Shaalan)
Gunter Simon .... stunts
Brian Simpson .... stunts
Mike Smith .... stunts
Tom Struthers .... key stunt performer
Cris Thomas-Palomino .... stunts (as Chris Tomas-Palomino)
Tim Trella .... stunts
Christopher J. Tuck .... stunts
Peter Weireter .... stunts (as Peter D. Weiriter)
Danny Weselis .... stunts
Scott Wilder .... stunts
Scott Workman .... stunts
Robert Alonzo .... stunts (uncredited)
Robin Lynn Bonaccorsi .... stunt driver (uncredited)
Joey Box .... stunt double: Nick Stahl (uncredited)
Wade Eastwood .... stunt double: Arnold Schwarzenegger (uncredited)
Wade Eastwood .... stunt double: Nick Stahl (uncredited)
Dana Dru Evenson .... stunts (uncredited)
Dana Hee .... stunt double: Kristanna Loken (uncredited)
Alisa Hensley .... stunt double: Kristanna Loken (uncredited)
Khristian Lupo .... stunt double: Arnold Schwarzenegger (uncredited)
Rick Miller .... stunt driver (uncredited)
Hugh Aodh O'Brien .... stunts (uncredited)
Dieter Rauter .... stunt double: Arnold Schwarzenegger (uncredited)
Larry Rippenkroeger .... stunts (uncredited)
Bill Willens .... precision driver (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Jason Andrew .... rigging grip
Larry J. Aube .... rigging key grip
Nico Bally .... grip
Justin Blum .... rigging grip
Massimo Bordonaro .... ad/pub services
Mark 'Boylee' Boyle .... additional second assistant camera: second unit (as Mark Boyle)
Michael Brennan .... grip
Bruce Byall .... grip
Philippe Carr-Forster .... camera operator: "Red" camera, second unit (as Phil Carr-Foster)
Kary Chapman .... rigger
Marc Christie .... rigging grip
Trey Clinesmith .... first assistant: additional camera
Mark P. Coo .... grip
Michael J. Coo .... key grip
Edward J. Cox .... set lighting best boy
Sean Patrick Crowell .... key grip: second unit
Mark Cueto .... set lighting technician
Steven Cueva .... second assistant camera
Chris Cuevas .... second assistant camera: additional camera
James 'Spud' Danicic .... second assistant camera: second unit
John Davies .... fixtures technician
Louie DeMarco .... first assistant camera
Josh Denering .... grip: second unit
Jefferson Diaz .... rigging grip (as Jeff Diaz)
Andrew Dumas .... additional second assistant camera
Bobby Foster .... dolly grip: second unit
Steven L. Franklin .... grip
Taryn Freitas .... additional second assistant camera: second unit
Steve Gilbert .... grip
Eli Golub .... grip
Jarek Gorczycki .... best boy: second unit
Kim Guthrie .... additional first assistant camera: second unit
Anthony D. Guzman .... lighting technician
Jay Hager .... second assistant camera: "Red" camera, second unit
Jeffrey M. Hall .... dimmer operator: second unit (as Jeff Hall)
R. Dana Harlow .... grip
Charles Hart .... grip: second unit
Mitchell K. Hiniker .... rigging grip
Tom Hutchinson .... second assistant camera
Kevin Ivey .... second assistant camera: "Blue" camera, second unit
Mauriece Jacks Jr. .... video assist operator: second unit
Alan Jacoby .... film loader
Daniel Kauahi .... rigging grip
Ian Kelly .... video engineer
Alex Klabukov .... grip
Tommy Klines .... first assistant camera: "Blue" camera, second unit
Craig Kohtala .... best grip
Richard Lacy .... first assistant camera: "Green" camera, second unit (as Richard Lacey)
Christopher J. Lama .... rigging electrician
Frederick Lawrence .... grip: second unit
Jay Laws .... fixtures
Tom Lembcke .... rigging grip
Todd Liggitt .... rigging grip
Christopher Lucchese .... grip: second unit
Marc Lulkin .... camera production assistant
Kenji Luster .... Steadicam operator
Kenji Luster .... camera operator: "Blue" camera, second unit
Kenji Luster .... camera operator: second unit
Victor Major .... electrician
Brandon Margulies .... additional assistant camera
Marc Marino .... rigging electrician
Richard Maxey .... dolly grip: second unit
BJ McDonnell .... grip: second unit
Tim McGinnis .... gaffer
Ronald A. Miller .... rigging grip
Chris Moseley .... additional camera operator: second unit
Brian Mussetter .... additional second assistant camera: second unit
Leo J. Napolitano .... camera operator: "Green" camera, second unit (as Leo Napolitano)
Noe Nava .... set lighting technician
David H. Neale .... electrician
Ken Nishino .... additional first assistant camera: second unit (as Kenny Nishino)
Serge Nofield .... additional second assistant camera: second unit
Chris Pavlu .... electrician
Morten Petersen .... rigging electric gang boss
Ron Peterson .... assistant camera
Steve Peterson .... first assistant camera
Brendon Phillips .... electrician
Nick Phillips .... technician: Libra remote head
Robert Presley .... Steadicam operator
Robert Presley .... camera operator: "a" camera
Scott Rathner .... additional assistant camera
Robert Reid .... grip
Aaron Richards .... set lighting rigging
Brian Rosso .... dolly grip
Ben Seresin .... director of photography: second unit
Andrew Shulkind .... assistant camera
Adrian Spanna .... video technician: Useful Companies
Scott Sprague .... rigging electric
Calvin Starnes .... best boy grip: second unit
Don Steinberg .... first assistant camera: "Red" camera, second unit (as Donny Steinberg)
Michael Stone .... additional camera operator: second unit
Larissa Supplitt .... second assistant camera: "b" camera
Rafael E. Sánchez .... gaffer: second unit (as Rafael E. Sanchez)
N. Owen Taylor Jr. .... additional video assist operator
Brian Tilden .... electrician
Carlos M. Torres .... rigging technician
John Trapman .... camera operator: Wescam camera
Michael T. Travers .... grip
Zoran Veselic .... first assistant camera
Chris Wagganer .... video assist operator: second unit
Doug Weinmann .... electrician: second unit
Dale White .... additional second assistant camera: second unit
Tony Willard .... grip rigging best boy
Robert Zuckerman .... key art photographer
Robert Zuckerman .... still photographer
Sam Griffin .... rigging electrician (uncredited)
Edward A. Gutentag .... assistant camera (uncredited)
Joe Hill .... rigging grip (uncredited)
Thomas E. Lee .... rigging grip (uncredited)
Patrick B. O'Brien .... camera operator (uncredited)
Santiago Yniguez .... sparrow head technician (uncredited)
 
Animation Department
Peter Daulton .... animator
C. Michael Easton .... animator
Jason Galeon .... animator
Staffan Sten Olsen .... assistant animator
Danny Gordon Taylor .... animation director
Marjolaine Tremblay .... animator
 
Casting Department
Ford Austin .... extras casting assistant
Courtney Gross .... casting associate
Tina Kerr .... extras casting
Scott D. Moore .... casting assistant
Chris Withrow .... extras casting assistant
Carissa Chapman .... casting assistant (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Becky Gelbart .... costumer
Barry Kellogg .... costumer
Donna Marcione Pollack .... costume supervisor
Bob Moore Jr. .... set costumer
Dan Moore .... costume supervisor
Maureen O'Heron .... set costumer: second unit
Jacqueline Wazir .... costume illustrator
 
Editorial Department
Gary Burritt .... negative cutter
Todd Busch .... first assistant editor
Adam M. Duthie .... first assistant editor
Michael Eaves .... digital intermediate color timer
Jack Lewars .... assistant color timer: Efilm
Stewart Maclennan .... post-production assistant
Mindy Minkow .... assistant digital intermediate producer
Cedric Nairn-Smith .... assistant editor
Hilda Saffari .... digital intermediate producer
Amy Tompkins .... digital intermediate editor
Sam Vanny .... assistant editor
Bill Daly .... post-production executive (uncredited)
 
Music Department
Bill Abbott .... music editor
Pete Anthony .... conductor
Pete Anthony .... orchestrator
Jeff Atmajian .... orchestrator
Marco Beltrami .... conductor
Marco Beltrami .... orchestrator
William Boston .... orchestrator (as Bill Boston)
Julian Bratolyubov .... music preparation
Brian Bulman .... assistant music editor: temp music
Bryan Clements .... scoring crew
Sandy DeCrescent .... music contractor
Marylou Eales .... music coordinator
Mark Eshelman .... scoring crew
M.B. Gordy .... musician: Percussion
Jim Honeyman .... orchestrator
Jon Kull .... orchestrator
Marina Manukian .... musician
Jill Meyers .... music clearances
Adam Michalak .... score recordist
Denise Okimoto .... assistant music editor
Bryan Pezzone .... musician: piano
Roy Prendergast .... music editor: temp music
Michael Ripoll .... guitarist
Carlos Rodriguez .... orchestrator
Dennis S. Sands .... music mixer (as Dennis Sands)
Dennis S. Sands .... music recordist (as Dennis Sands)
Joel Sill .... executive music producer
Dennis Smith .... orchestrator
Ceiri Torjussen .... orchestrator
Pat Weber .... scoring technician
Tom Raney .... musician: percussion (uncredited)
 
Transportation Department
Michael Allegro .... production van driver operator
Ronald Arthur Baker .... transportation
David R. Blakely .... driver: honeywagon
Roger Bojarski Jr. .... driver
Denny Caira .... transportation coordinator
Lyle Christensen .... shotmaker driver
Tyler W. Gaisford .... picture car assistant
Robert K. Johnson .... picture car coordinator
Paul Jones .... driver
Mike Painter .... transportation
Mike Shannon .... transportation captain
Dana Swartout .... driver: set dressing
 
Other crew
Martin Allen .... assistant location manager
Robert Amstler .... body double: Arnold Schwarzenegger
Lea Anderson .... craft service
Tobin Armbrust .... production executive
Angela Athayde .... set production assistant: second unit
Alisha Attella .... accounting assistant
Kelley Baker .... assistant accountant
Lloyd Ball .... pupperteer
Bert Beatson .... stand-in: Mr. Stahl
David Beck .... assistant: Mr. Schwarzenegger
Linda Benjamin .... executive
Tina Bennett .... production coordinator: second unit
Claudia Bestor .... assistant location manager
Ryan Bonner .... set production assistant
John Bonnin .... head technician: Libra, stunt unit
Randolph Bookman .... production assistant
Chamonix Bosch .... set production assistant
Josef Brandmaier .... banker
Monica Brinn .... second assistant: Mr. Mostow
Holly Brix .... assistant: Mr. Kassar
Kayce Brown .... key set production assistant
Alexander Yves Brunner .... executive assistant: Nigel Sinclair
Michael J. Burmeister .... location manager: second unit
Dennis Burrell .... production assistant
Kevin Campbell .... production assistant (as Kevin 'Pure' Campbell)
Karen K. Chang .... office coordinator
John Charles .... software manager: Sony DAC
John Cherevka .... puppeteer
Kaiser Clark .... staff assistant
Michael Converse .... assistant: Hal Lieberman
Candace Cornell .... assistant: Mr. Michaels
Wendy Dallas .... script supervisor: second unit
Nour Dardari .... production controller
Carol Demarti .... head dyer and ager
Antony Diamond .... preview technician
Sera DiBlasio .... production assistant
Miles Doleac .... stand-in
Stephen Dudycha .... set production assistant: second unit
Caleb Duffy .... assistant location manager
Jeff Edwards .... puppeteer
Leann Emmert .... key assistant location manager
Yoshi Enoki Jr. .... assistant location manager
Tyler Erskine .... assistant: Mr. Kassar
Cecilia Escobar .... payroll accountant
Aaron C. Fitzgerald .... set production assistant
Nicholas Fitzgerald .... production assistant (as Nicholas S. Fitzgerald)
Wesley Fitzgerald .... production assistant: second unit
Mindy Fortune .... production assistant
Josh Geller .... set production assistant
Kim Giacobbe .... production assistant
Colleen Gibbons .... location manager
Jeremy Gilbreath .... stand-in: Nick Stahl
Veloz Gomez .... production assistant
Daniel Gonzalez .... accounting clerk
Dave Grasso .... puppeteer
Esther Harvey .... assistant: Claire Danes
Richard Haugen .... puppeteer
Marie Healy .... assistant location manager: second unit
Charles Heaphy .... production financing
Matthew Heffernan .... set production assistant
Matt Heimlich .... puppeteer
Trevor Hensley .... puppeteer
Kurt Herbel .... electronics
Kurt Herbel .... puppeteer
Tim Hillman .... additional location manager: second unit (as Timothy Hillman)
Shawn Hueston .... assistant location manager
Edward Hunt .... assistant production coordinator
Jason Inman .... set medic
Kirk Iverson .... assistant to producers
Gavin James .... executive
Carey Jones .... puppeteer
Michael Judd .... production assistant: second unit
Rodrick Khachatoorian .... puppeteer
David Kindlon .... puppeteer
Scott Kirkley .... production assistant: second unit
Luca Kouimelis .... script supervisor
Paul G. Kubiak .... stand-in: second unit
Richard J. Landon .... puppeteer
Lance W. Lanfear .... production assistant: secont unit (as Lance Lanfear)
Mark E. Lee .... assistant: Mr. Mostow
Debbie Levy .... assistant: Hal Lieberman
Jamie Lieberman .... production assistant
Jun C. Lin .... assistant location manager: second unit
Jana Lundy .... production secretary
Lindsay MacFarland .... stand-in
Sheryl Main .... unit publicist
Shery Mann .... publicist
Keith Marbory .... puppeteer
Jason Matthews .... puppeteer
Jay May .... product placement
Michael Shawn McCracken .... puppeteer
Rob McEntegart .... executive vice president, business affairs: Intermedia Films
Dauv McNeely .... computer and video playback technician
Marc Meisels .... special effects fixtures
Isaac Mejía .... production assistant
Doug Meyer .... additional production assistant: second unit
Stephanie Mojica .... studio office intern
Jeremy Mullen .... set production assistant
Joey Naber .... adr voice
Brian Namanny .... puppeteer
Marie Nashold .... action medic
John Nasraway .... production assistant
Tim Nordella .... puppeteer
Justin Owen .... computer and video supervisor: Useful Companies
Michael Papac .... armorer
Rachel Paquin .... stand in/photo double
Gregory J. Pawlik Jr. .... set production assistant
Blake Perkinson .... production assistant: second unit
Lani Pollock .... assistant: Andrew Vajna
Gaea Powell .... executive assistant: Mr. Schwarzenegger
Carlo Pratto .... second assistant accountant
Timothy Ralston .... puppeteer
Robert Ramsdell .... puppeteer
Dieter Rauter .... stand-in
Joe Reader .... puppeteer
Anthony Reynolds .... production assistant
Rebecca Rinn .... accounting clerk
Tyler Romary .... production assistant
John Rosengrant .... puppeteer
Kevin Thomas Roy .... production assistant (as Kevin Roy)
Jennifer Salada .... second assistant accountant (as Jennifer Van Hoven)
Buck Sanders .... sound designer: electronic sounds
Michelle Schrauwers .... set production assistant
Chris Shadley .... production assistant: second unit
Zena Shteysel .... second assistant accountant
Andrew Shulkind .... preview technician
Dresden Shumaker .... assistant: Mr. Mostow
Keleigh Slaight .... assistant: Basil Iwanyk
Simon Staines .... creative supervisor: Useful Companies
Daisy Gonzales Stall .... production financing
Mollie Stallman .... production assistant
John Steckert .... production assistant
F. Lee Stone .... puppeteer
Brian Studler .... assistant production coordinator
Rhys Summerhayes .... on-set production assistant
Christopher Swift .... puppeteer
Carmen Tabanyi .... assistant to second unit director
Jack Tate .... key assistant location manager: second unit
Ronald P. Tavalaro .... projectionist
Billy Taylor .... production assistant: second unit
Norman Tempia .... puppeteer
Jennifer Teves .... assistant: Mr. Wilson (as Jennifer Price-Teves)
Miles Teves .... concept designer
Dan Tipton .... production secretary: second unit
John Trujillo .... layout board
Ken Twohy .... production assistant
Andrew G. Vajna .... presenter
Craig Vegas .... production assistant
Craig Vegas .... set staff assistant
Howard Velasco .... supervisor of security: Mr. Schwarzenegger
John Burton West .... production coordinator
Earl Wiggins .... SpyderCam supervisor
Paige Wilbanks .... location assistant
Mark Wolfe .... production executive
Lisbeth Wynn-Owen .... production coordinator
Ted Yonenaka .... craft service
Robert 'Bobby Z' Zajonc .... aerial coordinator (as Robert Zajonc)
Alexandre Chen .... additional locations assistant: second unit (uncredited) (uncredited) (uncredited)
Gabe de Kelaita .... production assistant (uncredited)
Tom Giannazzo .... military advisor (uncredited)
Michael J. Harker .... completion bond company representative (uncredited)
Tom Hogan .... key assistant location manager (uncredited)
 
Thanks
Danny Mandel .... special production thanks
Csilla Somogyi .... thanks
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
"T3" - USA (promotional abbreviation)
See more »
MPAA:
Rated R for strong sci-fi violence and action, and for language and brief nudity
Runtime:
109 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
DTS | Dolby Digital | SDDS (8 channels)
Certification:
Argentina:13 | Australia:M | Brazil:14 | Canada:14A (Alberta/British Columbia/Manitoba/Ontario) | Canada:14A (Canadian Home Video rating) | Canada:14 (Nova Scotia) | Canada:13+ (Quebec) | Denmark:15 | Finland:K-15 | France:U | Germany:16 | Hong Kong:IIB | Iceland:14 | Iceland:16 (video rating) | India:UA | Ireland:12PG (original rating) | Ireland:12 (video rating) | Italy:T | Japan:PG-12 | Malaysia:U | Netherlands:16 | Netherlands:12 (TV version) (slightly cut) | New Zealand:M | Norway:15 | Peru:14 | Philippines:PG-13 | Singapore:NC-16 | Singapore:PG (cut) | Singapore:PG13 (edited for re-rating) | South Korea:15 | Spain:13 | Sweden:15 | Switzerland:14 (canton of Geneva) | Switzerland:14 (canton of Vaud) | Switzerland:14 (canton of Zurich) | Switzerland:16 (canton of the Grisons) | UK:12A (original rating) | UK:12 (video rating) (2003) | USA:R (certificate #39974)

Did You Know?

Trivia:
An early draft had a completely different storyline from the film, in which John Connor is a successful computer programmer, who ends up being instrumental in the activation of Skynet. Sarah Connor is also featured in the film. The evil Terminator is a shapeshifter, but also can take on a gaseous energy form.See more »
Goofs:
Plot holes: After the explosion at the animal hospital, were all the animals dead, or did they escape? There were no more dogs barking.See more »
Quotes:
[first lines]
John Connor:[voiceover] The future has not been written. There is no fate but what we make for ourselves. I wish I could believe that. My name is John Connor, they tried to murder me before I was born, when I was 13 they tried again. Machines from the future. Terminators. All my life my mother told me the storm was coming...
See more »
Soundtrack:
The TerminatorSee more »

FAQ

Why did Linda Hamilton decline to reprise her role as Sarah Connor?
Are cars really that automated that they could be remotely controlled?
What happened to Sarah Connor?
See more »
218 out of 376 people found the following review useful.
Who cares!, 21 July 2003
Author: mjbspace from Copenhagen, Denmark

Have just returned after a triple show of T1 + T2 + T3. An excellent way in which to spend a rainy day!

Before the films my three friends and I were looking very much forward to re-see T1 + T2 on a big screen. As for T3 we didn't expect too much.

While the copies of T1 + T2 were slightly dated, to say the least, both films were absolutely superb, also despite the fact that the effects in T1 were quite primitive compared to today. Nevertheless, T1 remained our favorite not the least because of its very stringent and no-nonsense non-moralistic narrative. T2 was also strong in this aspect, though there were slightly more plot holes and a little too much sentimentality, something which unfortunately plagues many American films. Nonetheless T2 is also great.

Then came T3 ... well, a film taste is very individual. Therefore you, dear reader, should not be deterred from going to see this film, despite the fact that my three friends and I all couldn't care less about it.

Why didn't we like it? Well, surprisingly we were all in agreement about the lack-of-Cameron-touch as one of the worst failings of the film. The new director does not have the ability to time scenes, events, statement and the narrative anywhere near the brilliant level of Cameron.

Therefore the new director tries to make up for this deficiency in making the car chases and the explosions bigger, the new enemy T-X more deadly, and destruction more extreme. But it all lacks energy, soul and credibility. The narrative is messy and coincidental, as if the director thinks "now it will be nice to have this scene from a previous Terminator film included and just beefed up" or "let's try this - it might be funny".

This unfortunately lets the actors down, leaving them with empty hulls and we couldn't care less if they die or live. This, incidentally, is comparable to the Matrix II and the new Star Wars films. The director believes that he has a good film if he/she can include some cool effects. Doesn't work, though!

Furthermore, the scenes lack anything that might even remotely draw the audience into the film. While you can feel the anguish of the humans and the one-mindedness of the robots in the earlier films, this piece of junk left my friends and I with the feeling of "who cares!"

The first and second Hellraiser movies were absolutely splendid. However, what followed should not ever be mentioned anywhere - especially number three sucked big time and should never bee seen by anybody. Terminator 3 is not so bad that it shouldn't be seen, though. However, it is highly advisable that you lower any expectations - and the lower them again. Then you might enjoy this film. Alternatively wait for the cheap version of the DVD.

Finally, if the studio really wants to make a T4, which is highly suggested in T3, then they better get Cameron back on the job. Otherwise they will have just another silly action flick, with no real innovation or originality on their hands, like a gazillion other action flicks from Hollywood - because this is what they have with T3. So unless they rediscover the respect they owe to the great old Terminator-films : Who cares!

Was the above review useful to you?
See more (1648 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Terminator 3: Rise of the Machines (2003)
Recent Posts (updated daily)User
The best Arnie comedy? ChatosLand
this movie is a clone of T-2 avrhees17
They should've used this pattern Nobbes
Scott Mason or Scott Peterson?? roger-604
(Human Casualties: 0)? jrtomasso
Ape Planet CountdownT
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Terminator 2: Judgment Day The Terminator Terminator Salvation The Dark Knight The Professional: Golgo 13
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.