IMDb > Minority Report (2002)
Minority Report
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Minority Report (2002) More at IMDbPro »

Photos (See all 59 | slideshow) Videos (see all 7)
Minority Report -- In the future, criminals are caught before the crimes they commit, but one of the officers in the special unit is accused of one such crime and sets out to prove his innocence.
Minority Report -- Clip: Car Factory Chase
Minority Report -- Theatrical Preview
Minority Report -- hv post
Minority Report -- Clip: Scrubbing The Image

Overview

User Rating:
7.7/10   320,280 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 1% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Philip K. Dick (short story)
Scott Frank (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Minority Report on IMDbPro.
Release Date:
21 June 2002 (USA) See more »
Tagline:
What would you do if you were accused of a murder, you had not committed... yet? See more »
Plot:
In a future where a special police unit is able to arrest murderers before they commit their crimes, an officer from that unit is himself accused of a future murder. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
Nominated for Oscar. Another 16 wins & 50 nominations See more »
User Reviews:
Everybody Runs... See more (1306 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Tom Cruise ... Chief John Anderton

Max von Sydow ... Director Lamar Burgess

Steve Harris ... Jad

Neal McDonough ... Fletcher

Patrick Kilpatrick ... Knott

Jessica Capshaw ... Evanna

Richard Coca ... Pre-Crime Cop

Keith Campbell ... Pre-Crime Cop

Kirk B.R. Woller ... Pre-Crime Cop
Klea Scott ... Pre-Crime Cop

Frank Grillo ... Pre-Crime Cop

Anna Maria Horsford ... Casey
Sarah Simmons ... Lamar Burgess' Secretary

Eugene Osment ... Jad's Technician

James Henderson ... Office Worker

Vene L. Arcoraci ... Office Worker (as Vene Arcoraci)
Erica Ford ... Employee
Keith Flippen ... Tour Guide
Nathan Taylor ... Kid Tourist
Radmar Agana Jao ... Technician

Karina Logue ... Technician
Elizabeth Anne Smith ... Technician

Victoria Garcia-Kelleher ... Technician (as Victoria Kelleher)

Jim Rash ... Technician

Colin Farrell ... Danny Witwer

Stephen Ramsey ... Jucket - Agent #1

Tom Choi ... Paymen - Agent #2
Tom Whitenight ... Price - Agent #3

William Morts ... Foley - Agent #4 (as Billy Morts)

Samantha Morton ... Agatha

Daniel London ... Wally the Caretaker
Michael Dickman ... Arthur
Matthew Dickman ... Dashiell

Lois Smith ... Dr. Iris Hineman

Tim Blake Nelson ... Gideon
George Wallace ... Chief Justice Pollard (as George D. Wallace)

Ann Ryerson ... Dr. Katherine James

Kathryn Morris ... Lara Clarke

Tyler Patrick Jones ... Older Sean

Dominic Scott Kay ... Younger Sean

Arye Gross ... Howard Marks

Ashley Crow ... Sarah Marks

Mike Binder ... Leo Crow

Joel Gretsch ... Donald Dubin

Jessica Harper ... Anne Lively
Bertell Lawrence ... John Doe

Jason Antoon ... Rufus Riley at Cyber Parlor
William Mesnik ... Cyber Parlor Customer

Scott Frank ... Conceited Customer
Severin Wunderman ... Skiing Customer
Max Trumpower ... Homeless Person

Allie Raye ... Hamburger Mom

Rocael Leiva ... Hamburger Dad (as Rocael Rueda Sr.)
Nicholas Edwin Barb ... Homework Boy
Catfish Bates ... Tenement Snitch

Peter Stormare ... Dr. Solomon Eddie

Caroline Lagerfelt ... Greta van Eyck

Danny Parker-Lopes ... Man (as Danny Lopes)

Vanessa Cedotal ... Woman

Katy Boyer ... Mother
Adrianna Kamosa ... Child
Kari Gordon ... Child
Elizabeth Kamosa ... Child
Raquel Gordon ... Child
Laurel Kamosa ... Child
Fiona Hale ... Old Woman

Pamela Roberts ... Violent Wife

Clement Blake ... Husband (as Clement E. Blake)
Jerry Perchesky ... Grandfather

Victor Raider-Wexler ... Attorney General Nash

Nancy Linehan Charles ... Celeste Burgess
Nadia Axakowsky ... Reporter

Dude Walker ... Reporter
Tony Hill ... Reporter
Drakeel Burns ... Reporter

William Mapother ... Hotel Clerk
Morgan Hasson ... Paperboy

Andrew Sandler ... Marks' Son

Bonnie Morgan ... Contortionist
Kathi Copeland ... Murder Bystander
Ana Maria Quintana ... Murder Bystander

Lucille M. Oliver ... Murder Bystander
Gene Wheeler ... Murder Bystander

Tonya Ivey ... Gap Girl

David Stifel ... Lycon - Seller of Black Inhalers
Kurt Sinclair ... Adulation #1

Rebecca Ritz ... Adulation #2
Beverly Morgan ... Adulation #3
John Bennett ... Adulation #4

Maureen Dunn ... Adulation #5
Ron Ulstad ... Adulation #6

Blake Bashoff ... Pre-Crime Public Service Announcer
David Doty ... Pre-Crime Public Service Announcer

Gina Gallego ... Pre-Crime Public Service Announcer

David Hornsby ... Pre-Crime Public Service Announcer
Anne Judson-Yager ... Pre-Crime Public Service Announcer

Meredith Monroe ... Pre-Crime Public Service Announcer

Benita Krista Nall ... Pre-Crime Public Service Announcer

Shannon O'Hurley ... Pre-Crime Public Service Announcer

Jorge-Luis Pallo ... Pre-Crime Public Service Announcer

Elizabeth Payne ... Pre-Crime Public Service Announcer (as Elizabeth Penn Payne)
Ethan Sherman ... Revo Sunglass Model
Jarah Mariano ... AMEX Polynesian Woman (as Jarah)
Miles Dinsmoor ... Guinness Man
Vanessa Asbert ... Bulgari Model
rest of cast listed alphabetically:

Michael Ahl ... Agent (uncredited)

Markus Alexander ... Captain of Industry (uncredited)

Paul Thomas Anderson ... Passenger on Train (uncredited)

Don Austin ... Pre-Crime Officer (uncredited)

Seth Bailey ... Balloon Vendor (uncredited)
Spencer A. Beckett II ... Man on Bicycle (uncredited)

Robert Randolph Caton ... Dignitary (uncredited)

Cameron Crowe ... Bus Passenger (uncredited)
Tom Cutler ... Banquet Guest (uncredited)
Lisa Danielle ... (uncredited)

Cameron Diaz ... Bus Passenger (uncredited)
Pamela Donnelly ... Woman with Stroller (uncredited)
Jumbe Fletcher ... Prisoner (uncredited)

Bourke Floyd ... Pre-Crime Officer (uncredited)

Kimiko Gelman ... Mother on Metro (uncredited)

Steven Hack ... PSA #10 (uncredited)
Daniel D. Harris ... Inner-City Group Leader (uncredited)

Rebecca Hirschfeld ... Subway Patron (uncredited)

Tristan Jackson ... Pre-Crime Cop (uncredited)

Baron Jay ... Pre-Crime Officer (uncredited)

Nina Kaczorowski ... Virtual Girl (uncredited)

Rick Kain ... Metro Cop (uncredited)
George Kardulias ... Wealthy Patron (uncredited)
Payman Kayvanfar ... Card Player (uncredited)

Sunny Malick ... Pre-Crime Employee (uncredited)

Kelli Mandruk ... Virtual Reality Girl (uncredited)
Miguel Mas ... Passenger on Train (uncredited)

Sumalee Montano ... Talking Billboard (uncredited)
Rana Morrison ... Lady at Party (uncredited)
Peechee Neric ... Tourist (uncredited)

Marilyn Rising ... Contortionist (uncredited)
Ian Salmon ... Pre-Crime Cop (uncredited)

Riley Schmidt ... Pre-Crime Employee (uncredited)

Jay Shindell ... Man in Car (uncredited)
Daniel Browning Smith ... Contortionist (uncredited)

Dollar Tan ... PSA Crime Guy (uncredited)

Christian Taylor ... Pre-Crime Officer (uncredited)

Marty Terry ... Pre-Crime PSA (uncredited)

Clyde Tull ... Party Guest (uncredited)

Paul Wesley ... Nathan with Bicycle (uncredited)
Create a character page for: ?

Directed by
Steven Spielberg 
 
Writing credits
(WGA)
Philip K. Dick (short story)

Scott Frank (screenplay) and
Jon Cohen (screenplay)

Produced by
Jan de Bont .... producer (as Jan De Bont)
Bonnie Curtis .... producer
Michael Doven .... associate producer
Gary Goldman .... executive producer
Sergio Mimica-Gezzan .... associate producer
Gerald R. Molen .... producer
Walter F. Parkes .... producer
Ronald Shusett .... executive producer
 
Original Music by
John Williams 
 
Cinematography by
Janusz Kaminski (director of photography)
 
Film Editing by
Michael Kahn 
 
Casting by
Denise Chamian 
 
Production Design by
Alex McDowell 
 
Art Direction by
Ramsey Avery 
Chris Gorak (supervising art director)
Leslie McDonald 
Seth Reed 
Paul Sonski (uncredited)
 
Set Decoration by
Anne Kuljian 
 
Costume Design by
Deborah Lynn Scott  (as Deborah L. Scott)
 
Makeup Department
Mark Anthony .... hair designer: Mr. Cruise (as Mark Townsend)
Karen Asano-Myers .... key hair stylist
Terry Baliel .... key hair stylist
Betty Beebe .... makeup artist: Washington, D.C. & Virginia (as Betty Beebe-Daniels)
Lydia Bensimmon .... hair stylist: Washington, D.C. & Virginia (as Lydia Bensimmon-Benain)
Judith H. Bickerton .... hair stylist: Washington, D.C. & Virginia
Lorraine Boushell .... makeup artist: Washington, D.C. & Virginia
Sherri Bramlett .... hair stylist: Washington, D.C. & Virginia
Nancy Broadfoot .... makeup artist: Washington, D.C. & Virginia
Michèle Burke .... makeup designer (as Michele Burke-Winter)
Michèle Burke .... makeup supervisor (as Michele Burke-Winter)
Camille Calvet .... key makeup artist
Carol 'Ci Ci' Campbell .... hair stylist: Washington, D.C. & Virginia (as Cici Campbell)
Antoinette Carr .... hair stylist: Washington, D.C. & Virginia
Ardis Cohen .... hair stylist: Washington, D.C. & Virginia
Carol S. Federman .... makeup artist: Washington, D.C. & Virginia
Kimberly Foley .... makeup artist: Washington, D.C. & Virginia
Jonathan Gale .... hair color
Kathy Greene .... makeup artist: Washington, D.C. & Virginia
Barbara Haggerty .... hair stylist: Washington, D.C. & Virginia
Diane Hammond .... makeup artist: Washington, D.C. & Virginia
Tina Hoffman .... makeup artist (as Tina Kalliongis-Hoffman)
Joseph P. Hurt .... makeup artist: Washington, D.C. & Virginia (as Joseph Hurt)
Amanda Johnson .... makeup artist: Washington, D.C. & Virginia
Mitchell Kennedy .... makeup artist: Washington, D.C. & Virginia
Cheryl 'Pickles' Kinion .... makeup artist: Washington, D.C. & Virginia (as Cheryl Kinion)
Sandra Linn Koepper .... makeup artist: Washington, D.C. & Virginia
Barbara Lacy .... makeup artist: Washington, D.C. & Virginia
Jennifer Mann .... makeup artist
Patricia Miller .... hair stylist (as Patty Miller)
Mary Kay Morse .... makeup artist
Candace Neal .... hair stylist department head
Andrea Rowe-Dicke .... hair stylist: Washington, D.C. & Virginia
Leslie Storms .... makeup artist: Washington, D.C. & Virginia
Terri Trupp .... makeup artist: Washington, D.C. & Virginia
Taurance F. Williams .... hair stylist: Washington, D.C. & Virginia (as Taurance Williams)
Barbara York .... makeup artist: Washington, D.C. & Virginia
Debi Young .... makeup artist: Washington, D.C. & Virginia (as Deborah J. Young)
Jake Garber .... special makeup effects artist (uncredited)
Teressa Hill .... hair stylist (uncredited)
Greg Nicotero .... special makeup effects artist (uncredited)
Ron Pipes .... makeup artist (uncredited)
Heather Plott .... assistant makeup artist (uncredited)
Dirk Rogers .... mold maker/special makeup effects artist: S.M.G. EFX (uncredited)
Randa Squillacote .... hair stylist (uncredited)
Tegan Taylor .... makeup artist (uncredited)
Buffy Zerefski .... makeup artist (uncredited)
 
Production Management
Erica Frauman .... post-production supervisor
Sharon Mann .... production manager
Ray Quinlan .... unit manager: Washington, D.C. & Virginia (as Raymond Quinlan)
Peter M. Tobyansen .... production supervisor (as Peter 'Toby' Tobyansen)
Paul Springer .... post-production supervisor: Lucasfilm (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Nancy Blewer .... second second assistant director: blue screen/aerial units
Mev Blount .... dga trainee
Kathleen 'Bo' Bobak .... second second assistant director: first unit Washington D.C. and Virginia
Joe Incaprera .... second assistant director: second unit Washington D.C. and Virginia
Sergio Mimica-Gezzan .... first assistant director
Brian Relyea .... second second assistant director (as Brian F. Relyea)
Robert Rooy .... first assistant director: second unit Washington D.C. and Virginia
Kurt Uebersax .... second assistant director: Washington D.C. and Virginia
David H. Venghaus Jr. .... second assistant director
Scott Frank .... second unit director (uncredited)
Brian Smrz .... second unit director (uncredited)
J.B. Tyson .... second assistant director: additional unit (uncredited)
 
Art Department
Richard W. Allen .... labor foreman
Matthew R. Altman .... set dresser (as Matthew Altman)
Fred Arbegast .... chief sculptor
Ronald S. Baratie .... greensman
James Barron .... tool man (as James M. Barron)
Todd Bennett .... plaster foreman
Gerald N. Best .... labor foreman (as Gerard N. Best)
Ronald Bouma .... mold maker foreman
Max Bozeman .... set dresser (as Max K. Bozeman)
Marc Braun .... propmaker: Washington D.C. and Virginia
Mark Brown .... property assistant
Nelson Bush .... set dresser
Ed Calderon Jr. .... labor foreman (as Ed Calderon)
Michael D. Cassidy Jr. .... propmaker: Washington D.C. and Virginia
Dianne Chadwick .... graphic designer
J. André Chaintreuil .... digital set designer
Martin Charles .... graphic designer (as Martin T. Charles)
David Chow .... digital set designer
James Clyne .... key concept artist: hovership design
Steve C. Collins .... labor foreman
Mark Comperry .... labor foreman
Joseph Conenna .... buyer
Robert Consing .... storyboard artist
Denis Cordova .... construction general foreman
Marsha Daniels .... set dressing office coordinator
Stefan Dechant .... concept artist (as Stefan P. Dechant)
Scott C. Dunn .... propmaker: Washington D.C. and Virginia
Patrick T. Eagan .... set dresser: second unit Washington D.C. and Virginia
Anthony Feola .... general labor foreman (as Anthony J. Feola)
Brian Feola .... propmaker foreman
Daniel J. Gillooly .... greens coordinator
Susanna Glattly .... propmaker: Washington D.C. and Virginia
Mark Goerner .... concept artist
Darek Gogol .... illustrator
Nancy Gomes .... signwriter supervisor (as Nancy A. Gomes)
Pat Gomes .... paint supervisor (as Patrick A. Gomes)
Martin Grimes .... property assistant (as Martin L. Grimes)
Erin Hennessey .... propmaker foreman
Fred Herzberger .... set dresser
Chanda-Lyn Hildebrand .... assistant art department coordinator
Hannah M. Hinkel .... property office coordinator
A. Todd Holland .... set designer
Thomas R. Homsher .... property manufacturer
Clark Hospelhorn .... set dresser: first unit Washington D.C. and Virginia
Luis G. Hoyos .... key set designer
Margaret Hungerford .... set dresser: first unit Washington, D.C. and Virginia
Christopher Kennedy .... set dresser (as Chris Kennedy)
Nancy A. King .... art department coordinator
Michael Koellner .... set dresser
Aric Lasher .... set designer
Tony Leonardi .... stand-by painter
David Lowery .... storyboard artist
Douglas T. Madison .... property assistant
Warren Manser .... illustrator
Bobby Mara .... propmaker foreman (as Bob Mara)
Louis Marquis .... plaster foreman (as Louis F. Marquis)
Victor James Martinez .... digital set designer (as Victor Martinez)
Richard F. Mays .... digital set designer
Richard Mazzotti .... greens stand-by
Bryan McBrien .... greens foreman (as Bryan A. McBrien)
Todd McCall .... greens laborer
Edward J. McCarthy .... gang boss (as Edward J. McCarthy III)
Frank McEldowney .... greens foreman
William P. McGinley .... welding foreman
Wayne L. Miller Jr. .... set dresser: first unit Washington, D.C. and Virginia
Jerry Moss .... property master
Jeffrey Mossa .... assistant art director (as Jeff Mossa)
Fred O'Connor .... propmaker
Sean O'Harra .... gang boss
Neil O'Sullivan .... set dresser
Harry E. Otto .... assistant art director (as Harry Otto)
Chris Pascuzzo .... set dresser
Chris Patterson .... set dresser
Lucinda E. Pealer .... propmaker: Washington D.C. and Virginia
Gerald Perdew .... propmaker foreman (as Gerald S. Perdew)
Andrew Petrotta .... assistant property master (as Drew Petrotta)
Scott T. Pina .... propmaker: Washington D.C. and Virginia
Alan Porter .... drapery foreman
Peter Ramsey .... storyboard artist (as Peter A. Ramsey)
Richard Reynolds .... digital set designer
Paul Roberts .... propmaker foreman
Richard Robinson .... propmaker foreman
Robert Lee Robinson .... set dresser (as Robert L. Robinson)
Greg Rocco .... on-set dresser (as Gregory N. Rocco)
Christopher S. Ross .... concept artist (as Christopher Ross)
Michael Sabo .... assistant prop master: Washington D.C. and Virginia (as Mike Sabo)
Kenneth S. Sanford .... propmaker foreman
Hugo Santiago .... set designer
Albert L. Shapira .... propmaker: Washington D.C. and Virginia
Theodore Sharps .... key set designer
Shella .... buyer
Maya Shimoguchi .... set designer
Bob Skemp .... greensman (as Robert Skemp)
Easton Michael Smith .... set designer
Roger Smithson .... propmaker foreman
Steve Sola .... propmaker foreman
John F. Soria .... general labor foreman
Vladimir Spasojevic .... illustrator
Dennis Steere .... welding foreman
Gerald Sullivan .... assistant art director
Dale V. Swavely .... propmaker: Washington D.C. and Virginia
Norm Thurston Jr. .... set dresser: second unit Washington D.C. and Virginia
Michaela T. Tupta .... buyer
Kenneth Turek .... set dressing leadman
Art Vasenius .... set dresser
John Villarino .... construction coordinator (as John V. Villarino)
Mike Villarino .... construction foreman (as Michael Villarino)
Michael Vojvoda .... set dresser (as Michael J. Vojvoda)
Robb W. Ward .... construction foreman: Washington D.C. and Virginia
Keith Weaver .... propmaker: Washington D.C. and Virginia
Mark Weber .... construction foreman
John Weiffenbach .... propmaker: Washington D.C. and Virginia
Jason Weil .... assistant art director
Franz Wise .... propmaker: Washington D.C. and Virginia
Michelle L. Wolcott .... set dresser
Walter R. Wright Jr. .... propmaker: Washington D.C. and Virginia
Greg Aronowitz .... model maker (uncredited)
François Audouy .... illustrator (uncredited)
Brent W. Bell .... props (uncredited)
James Davidson Bennett .... set dresser (uncredited)
Sarena Bhargava .... sculptor (uncredited)
David Brace .... set dresser swing (uncredited)
Richard K. Buoen .... illustrator (uncredited)
Karen E. Burnett .... set dresser (uncredited)
John Burnette .... laborer (uncredited)
Gregory Byrne .... set dresser (uncredited)
James Carson .... illustrator (uncredited)
Andrea Carter .... art department coordinator (uncredited)
William Catania .... set dresser (uncredited)
Denis Cordova .... general foreman (uncredited)
Oscar Delgadillo .... set dresser (uncredited)
Brian Dott .... props builder (uncredited)
Benjamin Edelberg .... model maker (uncredited)
Mariano Fernandez .... welder (uncredited)
Jane Fitts .... graphic artist: property department (uncredited)
Luke Freeborn .... set designer (uncredited)
Jeffrey Pratt Gordon .... set dresser (uncredited)
Juliet Guimont .... painter (uncredited)
'Cowboy' James Hollan .... propmaker (uncredited)
Tom Hrupcho .... paint supervisor (uncredited)
Kon Iliov .... gang boss (uncredited)
Jason Ivey .... set dresser (DC Unit) (uncredited)
David James .... sculptor (uncredited)
Jeff Juberget .... painter (uncredited)
Charles Kern .... painter (uncredited)
Douglas T. Madison .... property master: second unit (uncredited)
Brian McFadden .... props (uncredited)
Ron Mendell .... 3D artist (uncredited)
Silvija L. Moess .... scenic artist (uncredited)
Ruffin Moye .... greensman (uncredited)
Tomas Mulrooney .... prop sculptor (uncredited)
Mark Pacella .... storyboard artist (uncredited)
Neville Page .... concept designer (uncredited)
Rick Polikowski .... propmaker (uncredited)
Leslie Ross .... painter (uncredited)
David Sandefur .... assistant art director (uncredited)
David Tomeo .... painter (uncredited)
Tammy Troglin .... art department assistant (uncredited)
Cuitlahuac Morales Velazquez .... sculptor (uncredited)
Greg Waddle .... set dresser (uncredited)
Tracey Wilson .... production illustrator (uncredited)
Brannon Wright .... props (uncredited)
 
Sound Department
Douglas Axtell .... sound mixer: blue screen/aerial units
Chris Barron .... digital transferer (as Christopher Barron)
Jessica Bellfort .... assistant adr editor (as Jessica Bellfort Rankin)
Christopher Boyes .... additional re-recording mixer: Skywalker Premix Crew
Lindakay Brown .... foley editor (as Linda Kay Brown)
Tim Burby .... digital transferer: Skywalker Premix Crew
John Countryman .... digital transferer: Skywalker Premix Crew
Travis Crenshaw .... foley recordist
Sean England .... re-recordist
Andre Fenley .... supervising assistant sound editor (as André Fenley)
Doug Ford .... engineering services: Skywalker Premix Crew
Peter Gleaves .... adr mixer
Jonathan Greber .... digital transferer: Skywalker Premix Crew
J.R. Grubbs .... sound effects editor
Howie Hammerman .... engineering services (as Howerd Hammerman)
Lenny Hasty .... apprentice sound editor
Craig Heath .... sound recordist (as Craig 'Pup' Heath)
David C. Hughes .... sound effects editor
David Hunter .... digital editorial services: Skywalker Premix Crew
Richard Hymns .... supervising sound editor
Robert Jackson .... boom operator
Ron Judkins .... sound mixer (as Ronald Judkins)
Noah Katz .... digital editorial services: Skywalker Premix Crew
David Lucarelli .... adr recordist
Kyrsten Mate .... sound effects editor (as Kyrsten Mate Comoglio)
Stuart McCowan .... assistant dialogue editor
Frank 'Pepe' Merel .... foley mixer (as Pepe Merel)
Shannon Mills .... sound effects recordist
Peggy Names .... sound technician (as Peggy A. Names)
Andy Nelson .... sound re-recording mixer
Jonathan Null .... foley editor
Juan Peralta .... mix technician: Skywalker Premix Crew
George Peterson Jr. .... machine room operator: Skywalker Premix Crew
Mark Purcell .... re-recordist: Skywalker Premix Crew
Richard Quinn .... dialogue editor
Robert Renga .... sound recordist
Charleen Richards .... adr mixer
Gary Rydstrom .... re-recording mixer
Gary Rydstrom .... sound designer
Gary Rydstrom .... supervising sound editor
Dee Selby .... assistant sound designer
Joel Shryack .... boom operator: blue screen/aerial units
Denis St. Amand .... re-recording engineer
Ewa Sztompke .... dialogue editor (as Ewa Sztompke-Oatfield)
Dennie Thorpe .... foley artist
Jana Vance .... foley artist
Gwendolyn Yates Whittle .... adr editor
Christopher Barnett .... re-recording engineer (uncredited)
Derek Casari .... adr engineer (uncredited)
Thomas Giordano .... sound technician: partial (uncredited)
Shawn Holden .... sound mixer: second unit (uncredited)
Michael Lemass .... sound effects recordist (uncredited)
David Raines .... sound re-recording mixer: additional audio (uncredited)
Steve Romanko .... sound (uncredited)
Ronald G. Roumas .... sound re-recordist (uncredited)
John Soukup .... sound transfer (uncredited)
Eric Stolberg .... additional adr (uncredited)
 
Special Effects by
Robert Alidon .... effects technician
Thomas Brown .... effects technician
Roy K. Cancino .... effects technician
George Davis .... special effects rigger
Kim Derry .... effects technician
Bruce Allan Donnellan .... effects technician (as Bruce Donnellan)
Donald Elliott .... special effects rigging foreman (as Donald R. Elliott)
Ron Epstein .... effects technician
Christian Eubank .... effects technician (as Christian F. Eubank)
Cory Faucher .... special effects foreman
Scott R. Fisher .... special effects set foreman (as Scott Fisher)
John Fleming .... effects technician
Melisa Frick .... special effects office coordinator (as Melisa A. Frick)
Daniel Gilmore .... effects technician
Armando González .... effects technician (as Armando Gonzalez)
Gene Grijalva .... effects technician
Mark Hawker .... effects technician
Eric Hellie .... effects technician
Ray Hoffman .... effects technician (as Raymond Hoffman)
Frank Iudica .... special effects rigger (as Frank Iudica Jr.)
Joe Judd .... special effects rigger (as Joseph Judd)
Barney Kaelin .... fiber optic special effects: Laser Magic Productions
Jay King .... effects technician (as Jay B. King)
Michael Lantieri .... special effects supervisor
Joseph Livolsi .... effects technician
Joe Love .... effects technician
Joel Mitchell .... effects technician
Tom Pahk .... special effects shop supervisor (as Thomas Pahk)
James Pamplin .... effects technician
Doug Passarelli .... effects technician
Bryan Phillips .... effects technician
Dale F. Provenzano .... special effects rigger (as Dale Provenzano)
Michael Rifkin .... effects technician
Michael Roberts .... effects technician
Thomas Rush .... effects technician (as Tom Rush)
William Shourt .... special effects shop foreman
Steven Scott Wheatley .... special effects mechanical engineer
Larry Zelenay .... effects technician
James Bomalick .... special effects technician (uncredited)
Chiz Hasegawa .... coordinator:KNB EFX Group (uncredited)
Allan B. Holt .... prop/mold maker (uncredited)
Mathew C. Judd .... model maker (uncredited)
Michael McGee .... special effects assistant (uncredited)
Rob Menapace .... motion control programmer (uncredited)
Ian O'Connor .... special effects coordinator: future commercials unit (uncredited)
Edward T. Reiff Jr. .... special effects (uncredited)
Dan Smith .... special effects electronics (uncredited)
Valek Sykes .... key puppeteer (uncredited)
Valek Sykes .... mechanical prop designer (uncredited)
 
Visual Effects by
Blondel Aidoo .... visual effects executive producer: Asylum
Jon Alexander .... compositor: ILM
David P. Allen .... lighting & effects: PDI/Dreamworks (as David Allen)
Jorge Almeida .... lead designer: Black Box
Barry Armour .... computer graphics supervisor: ILM
Lori Arnold .... visual effects coordinator: ILM
Lisa Aron .... computer systems support: ILM
Al Arthur .... technical director: ILM
Lance Baetkey .... paint and roto artist: ILM
Kirk Balden .... Inferno artist: Imaginary Forces
Rod Basham .... Inferno artist: Imaginary Forces
Travis Baumann .... Inferno artist: Asylum
Jamie Baxter .... 2D & 3D matte painter: Digital Firepower
Chris Bayz .... paint and roto artist: ILM
Randall K. Bean .... scanning operator: ILM (as Randall Bean)
Elissa Bello .... 2D artist: Asylum
Eric Berger .... technical manager: Black Box
Brooke Biagi .... project coordinator: Black Box
Andrea Biklian .... negative line-up: ILM
Patricia Blau .... senior staff: ILM (as Patty Blau)
David Blizard .... lighting supervisor: PDI/Dreamworks
Stella Bogh .... compositor: ILM
Cosmas Paul Bolger Jr. .... scanning and recording: Digital Filmworks
Christopher Bonnstetter .... cg artist: Asylum (as Pink)
Jeff Boortz .... creative lead: 3 Ring Circus
Phil Bowen .... first assistant camera: ILM
Peter Bowmar .... animator: Black Box
Lance Brackett .... stage technician: ILM
Steve Braggs .... sequence supervisor: ILM
Barbara Brennan .... compositor: ILM
Phil Brennan .... Inferno artist: Asylum
Bela Brozsek .... cg artist: Asylum (as Bela Brojek)
Eric Bruneau .... CG supervisor: PDI/Dreamworks
Michael Brunsfeld .... concept artist: ILM
Ted Burge .... software engineering: PDI/Dreamworks
Brian Cantwell .... 3D camera matchmover: ILM
Elaine Cantwell .... designer: 3 Ring Circus
David Carriker .... digital supervisor: Modern Videofilm
Mark Casey .... Sabre artist: ILM
Sean M. Casey .... still photographer: ILM (as Sean Casey)
Lanny Cermak .... 3D camera matchmover: ILM
Lawrence Chandler .... pre-visualization artist: ILM
Michael A. Chang .... studio technical supervisor: PDI/Dreamworks
Joshua Chapel .... technical director: ILM
Matt Checkowski .... previsions creator: Imaginary Forces
Simon Cheung .... digital model supervisor: ILM
Richard Chuang .... lighting & effects: PDI/Dreamworks
Robbie Clot .... stage technician: ILM (as Robert Clot)
Tom Cloutier .... stage technician: ILM
Webster Colcord .... motion: PDI/Dreamworks
Zachary Cole .... technical support: ILM
Begonia Colomar .... digital color timer: PDI/Dreamworks
Brandon Criswell .... 2D artist: Asylum
John Cummins .... digital artist: Modern Videofilm
Brian Cuscino .... I/O: Asylum
Johanna D'Amato .... visual effects production assistant: ILM
Charles Darby .... digital matte painting supervisor: Digital Firepower
Melissa Darby .... executive producer: Digital Firepower
Lorelei David .... visual effects assistant editor: ILM
Michael Day .... lighting & effects: PDI/Dreamworks
Kent Demaine .... creative supervisor: Black Box
Philippe Denis .... lighting & effects: PDI/Dreamworks
Lindy DeQuattro .... sequence supervisor: ILM
Alexander Dervin .... visual effects producer: Imaginary Forces
Miles Dinsmoor .... producer: 3 Ring Circus
Alan Douglas .... designer: 3 Ring Circus
Mitchell S. Drain .... Inferno artist: Asylum (as Mitch Drain)
Tim Drnec .... aerial effects coordinator
Steven Dudeck .... animator: 3 Ring Circus
Nika Dunne .... paint and roto artist: ILM
Konrad Dunton .... modeling: PDI/Dreamworks
Selwyn Eddy .... 3D camera matchmove lead: ILM (as Selwyn Eddy III)
Whit Eldridge .... compositor: ILM
Anastasia Emmons .... projectionist: ILM
Jeff Ertl .... technical director: ILM
Scott Farrar .... visual effects supervisor
Derek Fisher .... animator: PLF
Adam Francis .... motion control: Blue Screen/Aerial Units
Ron Frankel .... pre-visualization supervisor: PLF
Scott Frankel .... compositing supervisor: ILM
Peter Frankfurt .... visual effects executive producer: Imaginary Forces
Dana Friedman .... visual effects producer: ILM
Todd Fulford .... technical director: ILM
Joe Fulmer .... key pyro: ILM (as Joseph Fulmer)
George Gambetta .... scanning operator: ILM
John Gazdik .... first assistant camera: ILM
Tim Geideman .... negative line-up: ILM
Richard Gentner .... scanning operator: ILM
Justine Gerenstein .... assistant editor: Imaginary Forces
Lori Gianino .... computer systems support: ILM (as Lori Casler)
Angela Giannoni .... compositor: ILM
Michael Gleason .... visual effects editor: ILM
Justin Graham .... paint and roto artist: ILM
Frank Gravatt .... digital modeler: ILM
David M. Gray .... visual effects coordinator: ILM (as David Gray)
Michele Gray .... paint and roto artist: ILM
Matthew Hall .... animator: 3 Ring Circus
Matthew Hall .... designer: 3 Ring Circus
Nicholas Hasson .... technical support: ILM
Jack Haye .... digital modeler: ILM
Danielle Hazan .... visual effects production assistant: ILM
Marianne Heath .... digital plate restoration: ILM
Michael Hemschoot .... cg artist: Asylum (as Michael 'Ffish' Hemschoot)
Geoff Heron .... key pyro: ILM
Rebecca Heskes .... viewpaint artist: ILM (as Rebecca Petrulli-Heskes)
David Hisanaga .... technical director: ILM
Tommy Hooper .... head of technology: Asylum
Mark Hopper .... paint and roto artist: ILM
Mariko Hoshi .... motion: PDI/Dreamworks
Oliver Hotz .... animator: 3 Ring Circus (as Oliver Heimlich)
Chip Houghton .... visual effects executive producer: Imaginary Forces
Michael Huber .... 3D tracking: Asylum
Les Hunter .... visual effects producer: PDI/Dreamworks
Christina Hwang .... production coordinator: Imaginary Forces
Cynthia Hyland .... digital compositor: ILM
Patrick Jarvis .... lead digital paint and roto artist: ILM
Doug Jones .... negative cutter: ILM
Katherine Jones .... medical video scenes designer (as Kat Jones)
Zach Justman .... video: Asylum
Michael Kaelin .... compositing: PDI/Dreamworks
Kristopher Kasper .... visual effects editor: Asylum (as Kris Kasper)
Mark Kauffman .... technical supervisor: PDI/Dreamworks
Patrick Kavanaugh .... 2D artist: Asylum
Jim Kealy .... designer: 3 Ring Circus
Toby Keil .... producer: 3 Ring Circus
Stephen Kennedy .... compositor: ILM
Genevieve King .... visual effects coordinator: PDI/Dreamworks
Trae King .... art director: 3 Ring Circus
Steven Kirchner .... technical assistant: PDI/Dreamworks
Todd Krish .... enveloper: ILM
Henry LaBounta .... visual effects supervisor: PDI/Dreamworks
Mathew Lamb .... cg artist: Asylum
Dan Large .... video engineering: ILM
Kimberly Lashbrook .... compositor: ILM
Alexander Laurant .... art director: ILM
Bill Laverty .... engineering: Asylum
Kim Lavery .... producer: Digital Firepower
Rich Lee .... designer: PLF
Steven G. Lee .... motion: PDI/Dreamworks (as Steve Lee)
Janice Lew .... lead animator: ILM
Melissa Lin .... technical support: ILM
Siobhan Lo .... compositor: ILM
Michael Dean Ludlam .... technical director: ILM (as Michael Ludlam)
Paul Luna .... animator: Black Box
Michael Macias .... in memory of: PDI/Dreamworks
Jeff Mann .... senior staff: ILM
Paul Maples .... motion control: Blue Screen/Aerial Units
Marco Marenghi .... motion: PDI/Dreamworks
Tom Martinek .... sequence supervisor: ILM (as Thomas Martinek)
Jeff Matakovich .... digital compositor: ILM (as Jeffrey Matakovich)
Kurt Mattila .... previsions creator: Imaginary Forces
Aaron McBride .... lead concept artist: ILM
Emma McGuinness .... visual effects executive producer: Asylum
Nathan McGuinness .... senior visual effects supervisor: Asylum
Roni McKinley .... visual effects executive producer: ILM
Andrew McPhillips .... lighting & effects: PDI/Dreamworks
Matthew Merkovich .... 3D tracking: Asylum (as Matt Merkovich)
Mark S. Miller .... visual effects executive producer: ILM
Mark Moore .... concept artist
Michael Morgan .... editorial technical supervisor: ILM
Dani Morrow .... 3D camera matchmover: ILM
Steve Muangman .... video: Asylum
Claudia Mullaly .... concept artist: ILM
Gaku Nakatani .... compositing: PDI/Dreamworks
Patrick Neary .... technical director: ILM
Marie-Laure Nguyen .... animator: ILM
Alex G. Ortoll .... Inferno artist: Asylum (as Alex Ortoll)
Stephan Osterburg .... character setup: PDI/Dreamworks
Paul Ozzimo .... digital model maker
Joe Palrang .... lighting & effects: PDI/Dreamworks
Matthew Paulson .... modeling: PDI/Dreamworks
Devorah Petty .... surfacing: PDI/Dreamworks
Hans Pfleiderer .... animator: PLF
Vance Piper .... visual effects director of photography: ILM
Luke Ployhar .... 3D artist: Black Box
John Polyhar .... 3D artist: Black Box (as John Ployhar)
Ken Quain .... digital producer: Modern Videofilm
Jeremy Quayhackx .... editor: 3 Ring Circus
S. Quinn .... coordinator: PLF
Carlos Quinonez .... I/O: PDI/Dreamworks
Ricardo Ramos .... technical director: ILM
Philippe Rebours .... technical director: ILM
Mark P. Renton .... Inferno artist: Asylum (as Mark Renton)
Frank Richards .... I/O: PDI/Dreamworks
Sabrina Riegel .... surfacing: PDI/Dreamworks
Ted Robbins .... unit production manager: 3 Ring Circus
Will Robbins .... effects supervisor: Black Box (as William Robbins)
Ryan Roberts .... animation supervisor: PDI/Dreamworks
Lee Robinson .... video: Asylum
Massimiliano Rocchetti .... technical director: ILM
Ron Romero .... designer: 3 Ring Circus
Seth Rosenthal .... software development: ILM
Krzysztof Rost .... lighting & effects: PDI/Dreamworks
Jennifer Leo Russ .... visual effects editor: PDI/Dreamworks (as Jennifer Leo)
Jesse Russell .... compositor: ILM
Mark Russell .... visual effects producer
Nicole Samarron .... technical support: ILM
Dan Santoni .... animator: PLF
Dean Satkowski .... digital model maker
Karl Johann Schmidt .... software engineering: PDI/Dreamworks
Jason Schugardt .... cg artist: Asylum (as Jason Shugardt)
Cliff Schumacher .... unit production manager: 3 Ring Circus
Candice Scott .... Inferno artist: Asylum
Jay Shindell .... paint and roto artist: ILM
Mark Siew .... compositing: PDI/Dreamworks
Kenneth Smith .... color timing supervisor: ILM
Monica Snell .... digital plate restoration: ILM
Tony Sommers .... viewpaint artist: ILM
Bill Stahl .... modeling: PDI/Dreamworks
Cory Strassburger .... animator: 3 Ring Circus
Steve Sullivan .... software development: ILM
Darcie Tang .... visual effects producer: Asylum
Catherine Tate .... Sabre artist: ILM
Stephanie Taubert .... digital plate restoration: ILM
Marty Taylor .... Inferno artist: Asylum
Paul Theren .... digital modeler: ILM
Ricardo Torres .... lead compositor: Black Box
Rob Trent .... Inferno artist: Imaginary Forces
Chris Trimble .... compositing: PDI/Dreamworks
Andrew Turman .... director of photography: 3 Ring Circus
Marc Varisco .... visual effects supervisor: Asylum
Eric Vignola .... character setup: PDI/Dreamworks
Wendy Vogt .... computer systems support: ILM
David Washburn .... 3D camera matchmover: ILM
Harold Weed .... digital modeler: ILM (as Howie Weed)
Jeff Werner .... CG producer: Asylum
Paul Westcott .... designer: PLF (as Paul Westacott)
John Whisnant .... location matchmove technician: ILM
Anne White .... visual effects executive producer: 3 Ring Circus
Earl Wiggins .... aerial effects supervisor
Shannon Wiggins .... compositing: PDI/Dreamworks
Dan Williams .... lead video technician: Modern Videofilm
Erik Winquist .... compositor: PDI/DreamWorks
Dana Wright .... costume designer: 3 Ring Circus
Robert Yamamoto .... post effects guy (as Rob Yamamoto)
Yuichiro Yamashita .... cg artist: Asylum
Elbert Yen .... viewpaint supervisor: ILM
Wei Zheng .... digital matte artist: ILM
Rita E. Zimmerman .... Sabre artist: ILM (as Rita Zimmerman)
Christian Aubert .... technical director: Base 2 (uncredited)
Wayne Billheimer .... visual effects coordinator (uncredited)
Duncan Blackman .... matchmove artist (uncredited)
Liz Borges-Herzog .... production assistant: PDI/Dreamworks (uncredited)
Bryce Brecheisen .... visual effects coordinator (uncredited)
Daniel Brimer .... associate visual effects producer: PDI/Dreamworks (uncredited)
Don Canfield .... motion control operator (uncredited)
Salvatore Catanzaro .... apprentice editor: ILM (uncredited)
Jerome Cheng .... previsualization: Base 2 (uncredited)
Lee Croft .... previsualization artist: ILM (uncredited)
Matt Davis .... Spydercam rigger technician (uncredited)
Reece Ewing .... visual effects producer: View Studios (uncredited)
Philip R. Garrett .... editorial assistant: PDI/DreamWorks (uncredited)
Brent Gilmartin .... visual effects artist (uncredited)
Kenneth Gimpelson .... technical assistant (uncredited)
Tami Goldsmith .... visual effects producer: Base 2 (uncredited)
Colin Green .... previsualization designer (uncredited)
Marlan Harris .... digital artist (uncredited)
Kirk Henderson .... digital artist (uncredited)
Brad Herman .... digital artist: Base 2 (uncredited)
Lloyd Hess .... technical support (uncredited)
Jay Holben .... effects cinematographer (uncredited)
Darren Jones .... digital imaging engineer (uncredited)
Peter Juneau .... compositor (uncredited)
Zach Justman .... assistant visual effects editor: Asylum (uncredited)
Brad Kalinoski .... digital artist: wire and rig removal (uncredited)
Yiotis Katsambas .... visual effects (uncredited)
Mark Kochinski .... pre-visualization (uncredited)
Stuart Lowder .... manager: digital production resources, ILM (uncredited)
Scott Lukowski .... model maker (uncredited)
Rob Moggach .... digital compositor (uncredited)
Marlon Montgomery .... animation technology (uncredited)
Michael Orlando .... computer graphics artist (uncredited)
Dagan Potter .... digital artist (uncredited)
Adam Rote .... digital artist (uncredited)
Rafe Sacks .... pre-visualization artist: PLF (uncredited)
George Sakellariou .... production engineering: ILM (uncredited)
Mike Sanders .... previsualization artist (uncredited)
David Santiago .... effects technical director (uncredited)
Gunther Schatz .... digital 3D animator: Asylum (uncredited)
Rony Soussan .... compositor (uncredited)
Curt Stewart .... lighting & effects: PDI/Dreamworks (uncredited)
Cory Strassburger .... digital artist: View Studio (uncredited)
Doug Swam .... computer systems engineering (uncredited)
John Swanson .... digital artist: NewKat Studios (uncredited)
Bridget M. Taylor .... digital artist: Asylum (uncredited)
Tristan Tom .... digital matte technical support: ILM (uncredited)
Rob Trent .... previsualization: Base 2 (uncredited)
Alex Tropiec Jr. .... Sabre artist: ILM (uncredited)
Aron Warner .... visual effects studio head (uncredited)
Terry Whiteside .... visual effects executive producer: View Studio (uncredited)
Mark R. Wilkins .... technical director: PDI/Dreamworks (uncredited)
Jeff Wozniak .... previsualization artist: ILM (uncredited)
Scott Younkin .... Sabre artist: ILM (uncredited)
 
Stunts
Kevin Abercrombie .... stunts
Anthony Alvarez .... stunts
Greg Anderson .... stunts
Christopher 'Critter' Antonucci .... stunts (as Chris Antonucci)
John Ashker .... stunts
Robert Bastens .... stunts
Richard L. Blackwell .... stunts
Jake Brake .... stunts
John Branagan .... stunts
Richard Bucher .... stunts (as Richard L. Bucher)
Bobby Burns .... stunts
Marc Caldera .... stunts
Keith Campbell .... stunt double: Tom Cruise
Anthony Cecere .... stunts (as Anthony P. Cecere)
Lisa Dempsey .... stunts
Jayson Dumenigo .... stunts (as Jason Dumenigo)
Paul Eliopoulos .... stunts
Jeannie Epper .... stunts
Richard Epper .... stunts
Dana Dru Evenson .... stunts
Dane Farwell .... stunts
Eddie J. Fernandez .... stunts (as Ed Fernandez)
Christian J. Fletcher .... stunt rigger (as Christian Fletcher)
Richie Gaona .... stunts
Ransom Gates .... stunts
Troy Gilbert .... stunts
Andy Gill .... stunts
Al Goto .... stunts
Charles Grisham .... stunts
Jeff Habberstad .... stunts
Randy Hall .... stunts
John Hateley .... stunts
Rosine 'Ace' Hatem .... stunts (as Rosine Ace Hatem)
Christie Hayes .... stunts
Toby Holguin .... stunts
Cinda-Lin James .... stunts (as Cinda James)
Keii Johnston .... stunts
Dennis Keiffer .... stunts
William P. Kelly .... stunts
Steve Kelso .... stunts
Wayne King .... stunts (as Wayne A. King)
Nicole Kreuzer .... stunts
Paul M. Lane .... stunts (as Paul Lane)
Jake Lombard .... stunts
Danny Lopez .... stunts
Rick Miller .... stunts
Carol Neilson .... stunts (as Carol L. Neilson)
Daniel T. O'Brien .... stunts
Doug O'Dell .... stunts
Carl Paoli .... stunts (as Carl L. Paoli)
Chad Parker .... stunts
Eddie Perez .... stunts
J.P. Romano .... stunts
David Rowden .... stunts (as David S. Rowden)
Keith Shindoll .... stunts
Larry M. Shorts .... stunts (as Larry Shorts)
Brian Simpson .... stunts
Brett Smrz .... stunts
Brian Smrz .... stunt coordinator
Gregg Smrz .... stunt coordinator: second unit
Kelly Smrz .... stunts
Shirley Smrz .... stunts
Petra Sprecher .... stunts
Scott Sproule .... stunts
Erik Stabenau .... stunts
Mark Stefanich .... stunts
Jim Stephan .... stunts
Justin Sundquist .... stunts
Philip Tan .... stunts
Frank Torres .... stunts
Michael Trisler .... stunts
Mark Aaron Wagner .... stunts (as Mark A. Wagner)
David Wald .... stunts
William Washington .... stunts
Fred Waugh .... stunts (as Fred M. Waugh)
April Weeden .... stunts (as April Weeden-Washington)
Brian J. Williams .... stunt rigger
Naki Wilson .... stunts
Merritt Yohnka .... stunts
Richard Bucher .... stunt double: Colin Farrell (uncredited)
Lisa Dempsey .... stunt double: Jessica Harper (uncredited)
Jared S. Eddo .... stunt rigger (uncredited)
William Morts .... assistant fight coordinator (uncredited)
Doug O'Dell II .... utility stunts (uncredited)
Pat Romano .... stunts (uncredited)
Mark Aaron Wagner .... stunt double: Colin Farrell (uncredited)
Brian J. Williams .... stunt performer (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Robert Amerian Jr. .... electrician
Danny Andres .... grip
Michael Arvanitis .... best boy
Mark Ballentine .... best boy: blue screen
Parker Bartlett .... 24 frame playback: blue screen/aerial units (as Parker Barlett)
Jerry Bertolami .... dolly grip
Larry Blanford .... director of photography: aerial photography
Larry Blanford .... director of photography: blue screen
Marek Bojsza .... electrician
Chris Bothwell .... electrician
Jim Bradfield .... rigging electric foreman (as James E. Bradfield)
Marc Brickman .... set lighting consultant
Kat Bueno .... grip
Doug Byers .... electrician (as Douglas Byers)
Henry Christian III .... electrician
Kelly Clear .... gaffer: blue screen
Matt Cohen .... computer/video engineer
Damian Costa .... grip: blue screen/aerial units
Eric Vincent Cruse .... grip: blue screen/aerial units
Chris Culliton .... electrician (as Christopher Culliton)
Glen Davis .... best boy grip (as Glenn Davis)
Carlos DePalma .... grip (as Carlos De Palma)
Glenn Derry .... video assist operator
David Devlin .... gaffer (as David R. Devlin)
Dan Dobson .... video engineer: blue screen (as Daniel A. Dobson)
Damian Doucette .... rigger: blue screen/aerial units
Mitch Dubin .... camera operator
Roch Dutkowiak .... electrician
James A. Earley .... grip
Bill Essling .... grip: blue screen/aerial units
Kenneth Estes .... video engineer: blue screen/aerial units
Kevin Fahey .... rigging grip best boy (as Kevin J. Fahey)
Brian Fosnaugh .... electrician: blue screen/aerial units (as Brian Foxnaugh)
Clayton Fowler .... grip
Jamie Franta .... grip
Scot Gaal .... rigging electric best boy
Bill Gilleran .... grip (as Billy Gilleran)
Charley Gilleran .... rigging key grip (as Charley H. Gilleran)
John Gilmour .... grip: blue screen/aerial units
Oscar Gomez .... rigging grip best boy
Carlos Gonzales .... crane operator: Super Technocrane
Ben Haller .... best boy: blue screen/aerial units
Julie Helton .... camera loader: blue screen/aerial units (as Julie M. Helton)
Patrick Hoeschen .... electrician (as Patrick R. Hoeschen)
Tommy Holmes .... electrician
David James .... still photographer
Tom Jordan .... second assistant camera
Gary Kangrga .... rigging grip best boy
Jeff Kluttz .... rigging key grip
Steven J. Kovalesky .... electrician
Jim Kwiatkowski .... key grip (as James R. Kwiatkowski)
Morgan Michael Lewis .... key grip: blue screen/aerial units (as Mike Lewis)
Brian Lukas .... rigging gaffer (as Brian R. Lukas)
Gregory Lundsgaard .... Steadicam operator
Gregory Lundsgaard .... camera operator
Joe Luther .... electrician (as Joseph Luther)
John Mang .... grip
Mark Marcum .... video engineer: blue screen/aerial units
Mathew Marden .... grip (as Matt Marden)
Dan McMahon .... electrician (as Dan McMahan)
Steven Meizler .... first assistant camera
Steven J. Mikolas .... video assist operator: blue screen/aerial units (as Steven Mikolas)
Christos Moisides .... second assistant camera: underwater unit
Daniel P. Moore .... video engineer
Joseph A. Moran III .... rigging grip best boy
David B. Nowell .... aerial photographer
David O'Brien .... second assistant camera
Barry Oswick .... rigger: blue screen/aerial units
Jorge Pallares .... camera set assistant
Larry Potoker .... 24 frame playback: blue screen/aerial units
R. Bruce Prochal .... best boy (as Bruce Prochal)
Daniel R. Purinton .... rigging electric foreman
Rick Rader .... rigging foreman
Larry J. Richardson .... best boy
Oscar Luis Rodriguez .... electrician: blue screen/aerial units (as Oscar Rodriguez)
Pete Romano .... underwater director of photography
Jim Sanfilippo .... grip: blue screen/aerial units
Katie Santore .... second assistant camera: blue screen/aerial units
Peter Schmitt .... first assistant camera: blue screen/aerial units
Walter 'Bud' Scott .... grip (as Walter 'Bud' Scott Jr.)
Todd Semmes .... rigger: blue screen/aerial units
Val Sklar .... camera loader: blue screen/aerial units
Scott Smith .... first assistant camera: underwater unit (as Scott C. Smith)
Mark Spath .... first assistant camera (as Mark T. Spath)
Tim Speed .... best boy: blue screen/aerial units
Richard Tibbetts .... electrician: blue screen/aerial units
T.J. Tollefson .... grip
Paul Toomey .... camera loader
Eric Treml .... assistant underwater photographer
R. Gern Trowbridge .... electrician: blue screen/aerial units (as Gern Trowbridge)
Anthony Van Dyk .... electrician: blue screen/aerial units (as Anthony Van Dyke)
Stephen Welch .... crane operator: Super Technocrane (as Steve Welch)
Earl Wiggins .... aerial rigger
Kris Wilson .... 24 frame playback: blue screen/aerial units (as Kris L. Wilson)
Daniel Windels .... electrician
Chris Bangma .... technician: Libra remote head (uncredited)
Ray Brown .... grip (uncredited)
Joey Bruce .... rigging electrician (uncredited)
Frank Buono .... camera operator: doggicam (uncredited)
Richard Brooks Burton .... aerial first assistant camera (uncredited)
Anthony Cady .... grip (uncredited)
Rob Coughlin .... electrician (uncredited)
Bruce Del Castillo .... grip (uncredited)
Alfredo Denila .... grip (uncredited)
Kelly Diehl .... libra head technician (uncredited)
Keith Dunkerley .... camera intern (uncredited)
Thomas Enright .... special lighting effects in set (uncredited)
Eli Golub .... assistant operator: Libra remote head (uncredited)
Carlos Gonzalez .... crane technician: Technocrane (uncredited)
Tim Gordon .... electrician (uncredited)
Billy Gunn .... rigging electrician (uncredited)
Paul A. Hardiman .... lighting technician (uncredited)
Samuel R. Harrison III .... second video assist operator (uncredited)
Jaime Heintz .... rigging grip (uncredited)
Greg Hewett .... grip (uncredited)
Bobby Huber .... key grip: second unit (uncredited)
James J. Hughes .... grip (uncredited)
Ryan Huston .... electrician (uncredited)
Mark Hyde .... grip (uncredited)
Robert Ikeda .... grip (uncredited)
Simon Jayes .... camera operator: "a" camera, second unit (uncredited)
Greg Karamov .... rigging grip (uncredited)
Rick Lamb .... assistant camera (uncredited)
Thomas E. Lee .... rigging grip (uncredited)
Damon Liebowitz .... electrician (uncredited)
Matthew Morrissey .... camera operator: HDTV camera (uncredited)
Rell Putt .... rigging grip (uncredited)
Andrew Rawson .... gaffer: second unit (uncredited)
Eric Sandlin .... best boy rigging electric (uncredited)
Stephen Saunders .... electrician (uncredited)
Brent Studler .... electrician (uncredited)
Ken Sylvester .... electrician (uncredited)
Peter Taylor .... video asst pa (uncredited)
John Trapman .... camera operator: Wescam camera (uncredited)
R. Gern Trowbridge .... electrician: second unit (uncredited)
Chuck Whelan .... additional assistant camera (uncredited)
Tim Wicks .... grip (uncredited)
Steven J. Winslow .... aerial camera technician: Wescam camera (uncredited)
Santiago Yniguez .... sparrow head technician (uncredited)
Andy Young .... grip (uncredited)
Jason Zakrzewski .... second assistant camera: second unit (uncredited)
 
Casting Department
Sande Alessi .... extras casting
Dena Berman .... casting assistant
Michael Hothorn .... casting associate
Kristan Berona .... extras casting (uncredited)
Corbin Bronson .... casting assistant (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Deborah Ambrosino .... specialty costume manufacturer (as Deborah Anne Ambrosino)
Amy Arnold .... costumer (as Amy L. Arnold)
Fahima Atrouni .... tailor
John Yehia Atrouni .... tailor
Jeanie Baker .... costumer
Cheryl Beasley Blackwell .... key costumer
Clare Britell .... costume office assistant
Karen Boyland Clem .... costumer: Washington D.C. and Virginia
Jim Dadey .... costumer: Washington D.C. and Virginia
Lois DeArmond .... costume illustrator
Dodson Elliott .... cutter/fitter
Alexandria Forster .... costume supervisor
Amy Jo Hoppenfeld .... costumer (as Amy Joe Hoppenfeld)
Barry Kellogg .... costumer (as Baron Kellogg)
Beth Koenigsberg .... costume coordinator
David Le Vey .... assistant costume designer (as David Levey)
Leigh Leverett .... set costumer
David Mayreis .... costumer (as David M. Mayreis)
Karen Naser .... costume construction foreperson
Lahly Poore .... assistant costume designer
Anthony J. Scarano .... key costumer
Thao T. Vu .... costume office assistant
Kanani Wolf .... costumer: Mr. Cruise
Daniel J. Lester .... assistant to costume designer (uncredited)
Muto-Little .... costume maker (uncredited)
 
Editorial Department
Gary Burritt .... negative cutter
Richard Byard .... first assistant editor
Martin Cohen .... post-production executive
Patrick Crane .... first assistant editor
Mike Cuevas .... apprentice editor (as Michael Cuevas)
Sven E. Fahlgren .... post-production coordinator (as Sven E.M. Fahlgren)
Mark George Gillard .... post-production assistant
Dale E. Grahn .... color timer (as Dale Grahn)
Robert Grimm Jr. .... telecine operator (as Robert Grimm)
Michael Trent .... assistant editor
Julie Kahn Zunder .... apprentice editor (as Julie Zunder)
Kevin Du Toit .... assistant post-production (uncredited)
Abazar Khayami .... post-production assistant (uncredited)
Sal Kutub .... color timer (uncredited)
Sam Seig .... assistant editor (uncredited)
 
Music Department
Ramiro Belgardt .... assistant music editor
Sandy DeCrescent .... music contractor (as Sandy De Crescent)
Mark Eshelman .... scoring crew
Jason Lloyd .... scoring crew
David Low .... orchestra contractor: uncredited
Susan McLean .... scoring crew (as Sue McLean)
Adam Michalak .... scoring crew
Shawn Murphy .... music scoring mixer
Peter Myles .... music editor
John Neufeld .... orchestrator
Kenneth Wannberg .... supervising music editor (as Ken Wannberg)
Pat Weber .... scoring crew (as Patrick Weber)
Karen Bennett .... assistant music editor (uncredited)
Matthew Ferraro .... composer: additional music (uncredited)
Mark Graham .... music copyist (uncredited)
Larry Hopkins .... synthesizer programing (uncredited)
Conrad Pope .... orchestrator (uncredited)
James Thatcher .... musician: French horn (uncredited)
 
Transportation Department
Denny Caira .... transportation coordinator
Mike Shannon .... transportation captain
Gilbert Young .... transportation captain: Washington D.C. and Virginia
Lawrence Dove .... driver (uncredited)
Jack Jay Reece .... driver (uncredited)
 
Other crew
Joshua Hunter Adams .... playback assistant
Gregory Alpert .... location manager (as Gregory H. Alpert)
Ethan Applen .... staff assistant
Charley Armstrong .... location manager: Virginia (as Charlie Armstrong)
David Beasley .... technician (as David B. Beasley)
Bruce Bebee Jr. .... night lights technician (as Bruce Bebee)
Harald Belker .... vehicle designer
Tina Bennett .... assistant production coordinator
Dena Berdge .... aerial effects assistant: aerial unit
John Black .... staff assistant: Washington D.C. and Virginia
Bobbie Blyle .... key set assistant
Christopher Bowling .... staff assistant: Washington D.C. and Virginia
Catherine Brelet .... assistant: Mr. Von Sydow (as Catherine Brelet Von Sydow)
Monica Brinn .... staff assistant: Washington D.C. and Virginia
Kayce Brown .... key set assistant
Greg Bryant .... technician
Christopher S. Bryson .... staff assistant
Michael Buster .... dialect coach
Cory Butler .... staff assistant
Lois Carl .... studio teacher
Lois Carl .... welfare worker
Cristina Christian .... second assistant accountant (as Cristina Duncan)
Kaiser Clark .... staff assistant
Lee Clay .... assistant: Ms. Curtis
Ed Cofer .... marine technician: Washington D.C. and Virginia
Michele Cusick .... staff assistant: Washington D.C. and Virginia (as Michele Cusack)
Patti Dalzell .... script supervisor: blue screen/aerial units
Antony Diamond .... preview technician
Dan Dobson .... playback technician
Edwin Dunkley .... video services (as Ed Dunkley)
Greg Dunn .... staff assistant: Washington D.C. and Virginia
Brent Ekstrand .... computer systems engineer
Pam Ellington .... assistant accountant (as Pamela Ellington)
Dan Ellis .... projection engineer
Leann Emmert .... assistant location manager
Anastasia Emmons .... projectionist
Michael E. Fajohn .... medic: Washington D.C. and Virginia
Daya Fernandez .... production assistant: Mr. Cruise (as Daya Fernandes)
Megan Fouts .... client services
Danielle Fredrickson .... dispatcher: Washington D.C. and Virginia
Pete Gerard .... technician (as Bryson H. Gerard)
Brad Gerstner .... assistant accountant
Colleen Gibbons .... assistant location manager
Dona Gibson .... stitcher: Washington D.C. and Virginia
Rolande Glicenstein .... stitcher: Washington D.C. and Virginia
Jennifer Gonzales .... post-production accountant
Jonathan Gording .... contact lenses (as Dr. Jonathon Gording)
Chuck Gordon .... projection technician
Tuba Guvelioglu .... assistant production coordinator: Washington D.C. and Virginia
Madline Hana .... stitcher
David Henri .... playback footage coordinator
Maureen Higgins .... assistant accountant
Erin Hilkey .... assistant location manager (as Erin Wilhelm-Hilkey)
David Honaker .... staff assistant: Washington D.C. and Virginia
Tina Hong .... assistant accountant
Craig Hosking .... pilot
Shawn Hueston .... assistant location manager
Edward Hunt .... staff assistant
Lori Ikeda .... payroll accountant (as Lori K. Ikeda)
Kirk Iverson .... staff assistant
Josh Jacobs .... staff assistant: Washington D.C. and Virginia
Jeff Johnson .... marine coordinator: Washington D.C. and Virginia (as Capt. Jeff Johnson)
Kay Jordan .... construction accountant
Adam J. Karp .... staff assistant: Washington D.C. and Virginia
Sean Kenney .... lens technician: Mr. Cruise (as Sean P. Kenney)
John Knox .... technician
Kristie Macosko Krieger .... assistant: Mr. Spielberg (as Kristie Macosko)
Jason Lambro .... staff assistant: Washington D.C. and Virginia
Mike Lane .... client services
Nicolle Larkins .... assistant: Mr. Russell
Marissa Levin .... researcher
Drew Lewis .... staff assistant: Washington D.C. and Virginia
Lori A. Lopes .... assistant accountant
Richard 'Curly' Lopez .... security coordinator
Stephanie Lovell .... staff assistant: Washington D.C. and Virginia
Lori Mackey .... first aid
A. Benjamin Mannes .... set security
Shnorik Mardirosian .... stitcher
Joseph Martin .... assistant location manager: Washington D.C. and Virginia
Gail Martin-Sheridan .... production accountant (as Gail P. Sheridan)
Peter Marziale .... medic: Washington D.C. and Virginia
Shannon McBrien .... production secretary (as Shannon Crimmins)
Maureen McEvoy .... staff assistant: Washington D.C. and Virginia
Emily A. Melcher .... staff assistant: Washington D.C. and Virginia
Danielle Messinger .... staff assistant: Washington D.C. and Virginia
Matthew Morrissey .... computer/video playback supervisor
Alex Names .... staff assistant
Eva Napolean .... client services
Sharon Nettles .... staff assistant
Josh Newell .... staff assistant
Gordon Ng .... client services
Jenny Nolan .... production secretary: Washington D.C. and Virginia
Elizabeth Nye .... office assistant: Mr. Spielberg
Paula S. Ono .... assistant accountant
Roxane Ozers .... assistant: Mr. Frank
Sam Page .... assistant digital archivist
Bryan Palliccia .... assistant accountant
David Paris .... helicopter pilot (as David W. Paris)
Joe Park .... staff assistant
Sirichitr Pattaphongse .... stitcher
Gregory J. Pawlik Jr. .... staff assistant (as Gregory Jay Pawlik Jr.)
Nichole Pelerine .... staff assistant
Alan L. Porter .... computer/video playback chief engineer (as Alan Porter)
Anne Porter .... staff assistant
Larry Potoker .... playback technician
Dewey B. Preast Jr. .... lead diver: Washington D.C. and Virginia
Peggy Pridemore .... location manager: Washington D.C.
Ryan Quinlan .... staff assistant: Washington D.C. and Virginia
Ana Maria Quintana .... script supervisor
Susan Ray .... office assistant: Mr. Spielberg
Jonathan Reich .... assistant location manager: Washington D.C. and Virginia
Robin Reilly .... technician
Matt Reitsma .... textile artist
Alicia Richards .... first aid
Woody Richardson .... boat boss: Washington D.C. and Virginia
Cristi Rickey .... staff assistant
Oriana Robertson .... assistant location manager: Washington D.C. and Virginia
Stephanie Rose .... staff assistant
Shawn Ruocco .... assistant accountant
Minerva Diann Savoy .... stitcher: Washington D.C. and Virginia
Jeffrey Schwartz .... staff assistant
Rhonda Sherman .... studio teacher (as Ronda Sherman)
Chris L. Spellman .... stand-in: Mr. Cruise (as Chris Spellman)
Tim Spurry .... key assistant location manager (as Timothy D. Spurry)
Don Stanley .... police coordinator
John Steckert .... staff assistant (as John 'Lightning' Steckert)
JoAnn Stevens .... assistant accountant
Michelle Stevens .... second assistant accountant
Brian Studler .... staff assistant
Syllyn .... staff assistant: Washington D.C. and Virginia
Andy Tardibuono .... production assistant: Mr. Spielberg
Ronald P. Tavalaro .... projectionist
Chet Thomas .... assistant: Mr. Molen
John Torrijos .... video services (as John 'J.T.' Torrijos)
Tammy Troglin .... staff assistant
John Underkoffler .... science and technology advisor
Jim Unsinn .... playback technician
Drew Vandervelde .... staff assistant: Washington D.C. and Virginia (as Drew B. Vandervelde)
Rob Verdery .... staff assistant
Randy Walker .... police technical advisor: Call the Cops
Mark Walpole .... staff assistant: Washington D.C./Virginia
Andy Weder .... technician (as Andrew Weder)
John Burton West .... assistant production coordinator
Martin Wickman .... intelligent lighting equipment: CW Productions Inc.
Nancy Willen .... publicist
Mike Williamson .... staff assistant
M. Mo-Lan Wolfson .... stitcher: Washington D.C. and Virginia
David Wood .... marine technician: Washington D.C. and Virginia
John 'Magic' Wright .... craft service
Paul O. Wright .... craft service
Jean Wu .... stitcher
Lisbeth Wynn-Owen .... production coordinator
Pauline Yon .... stitcher: Washington D.C. and Virginia
Wendell Yoncy .... staff assistant: Washington D.C. and Virginia
Jason K. Yorrick .... staff assistant: Washington D.C. and Virginia
Mark Yuricich .... technician
Richard Zarro .... technician (as Richard M. Zarro)
Andrew Zilch .... staff assistant
Barbara Arsenault .... stand-in: Kathryn Morris (uncredited)
Cassandra Barbour .... rights and clearances: post-production (uncredited)
Bob Barger .... production assistant (uncredited)
Denise A. Beale .... production assistant (uncredited)
Kathleen Beall .... location scout (uncredited)
Madeline Bell .... assistant location manager (uncredited)
John Francis Black II .... production assistant (uncredited)
Scott David Brown .... production assistant (uncredited)
C.J. Byrnes .... stand-in (uncredited)
Jim Chizmar .... dive master (uncredited)
Kimberly Cooper .... production executive: Fox (uncredited)
Lee Anne De Vette .... assistant: Mr. Cruise (uncredited)
Joseph Dowd .... production assistant (uncredited)
Sue Frey .... office assistant: Mr. Cruise (uncredited)
Bradley Grant .... caterer (uncredited)
Kearsley Higgins .... digital archivist (uncredited)
Tristan Jackson .... photo double: Tom Cruise (uncredited)
Alan Jacques .... projectionist (uncredited)
Andrea Jones-Rooy .... intern production assistant (uncredited)
Rick Kain .... stand-in: Keith Campbel, Washington D.C./Virginia (uncredited)
Rick Kain .... stand-in: Max Von Sydow, Virginia (uncredited)
Alissa Knopke .... production assistant (uncredited)
Ed Lippman .... location manager: second unit, Los Angeles (uncredited)
Seth Lombardi .... special design consultant (uncredited)
John Marston .... location assistant: Washington D.C. (uncredited)
Steven R. Molen .... production executive (uncredited)
Cory C. Myler .... assistant: Mr. Parkes (uncredited)
Martha Newman .... stand-in: Sarah Simmons (uncredited)
Kera O'Bryon .... stand-in (uncredited)
Matthew H. O'Connor .... dive coordinator (uncredited)
Hunter Peil .... additional production assistant (uncredited)
Phuong-Thuy Pham .... additional production assistant: second unit (uncredited)
Jon Philion .... technician: Libra Mount (uncredited)
Tamera Raines .... intern (uncredited)
Bill Richards .... helicopter pilot (uncredited)
Ruben Flores Rios II .... production assistant: Washington D.C. (uncredited)
Laura Sevier .... rights and clearances: post-production (uncredited)
Zed Starkovich .... key set production assistant: 3 Ring Circus (uncredited)
Todd Stauder .... additional production assistant (uncredited)
Mack Syler .... photo double and stand-in for Colin Farrell (uncredited)
Frank Tignini .... production assistant (uncredited)
Andrew L. Ullman .... location manager (uncredited)
Daniel Woltosz .... set production assistant (uncredited)
Lynnanne Zager .... dispatcher (uncredited)
 
Thanks
Steve Barnett .... thanks: assistance
Stewart Brand .... thanks: assistance
Peter Calthorpe .... thanks: assistance
Lynn Carruthers .... thanks: assistance
Douglas Coupland .... thanks: assistance (as Doug Coupland)
Fran Curbello .... thanks: assistance, Metropolitan Transit Authority
Chris Ertel .... thanks: assistance
Joel Garreau .... thanks: assistance
Neil Gershenfeld .... thanks: assistance
Doug Glen .... thanks: assistance
Nat Goldhaber .... thanks: assistance
Larry Guidi .... thanks: assistance, Mayor of Hawthorne
Shaun Jones .... thanks: assistance
Kevin Kelly .... thanks: assistance
Jaron Lanier .... thanks: assistance
Alvaro Martinez .... in loving memory of
Joe McCrossen .... thanks: assistance
William Mitchell .... thanks: assistance
Jay Ogilvy .... thanks: assistance
Jochen Schmiddem .... thanks: assistance
Peter Schwartz .... thanks: assistance, Global Business Network
Jody Strong .... thanks: assistance, Los Angeles Film Office
Tom West .... in loving memory of
 
Crew believed to be complete


Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG-13 for violence, brief language, some sexuality and drug content
Runtime:
145 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:13 | Australia:M | Austria:14 (Niederösterreich) | Austria:16 (Steiermark) | Brazil:14 | Canada:14A (Alberta/British Columbia) | Canada:PA (Manitoba) | Canada:14 (Nova Scotia) | Canada:AA (Ontario) (original rating) | Canada:13+ (Quebec) | Canada:PG (Ontario) (video rating) (2005) | Finland:K-15 | France:U | Germany:12 | Iceland:14 | Iceland:16 (video rating) | India:A (original rating) | India:U/A (video rating) | Indonesia:Dewasa | Ireland:12PG (original rating) | Ireland:15 (video rating) | Israel:PG | Italy:T | Malaysia:U | Netherlands:12 | New Zealand:M | Norway:15 | Peru:14 | Philippines:PG-13 | Portugal:M/12 | Singapore:NC-16 | Singapore:PG (censored version) | South Korea:15 | Spain:13 | Sweden:15 | Switzerland:12 (canton of Geneva) | Switzerland:12 (canton of Vaud) | Switzerland:12 (canton of the Grisons) | UK:12 | USA:PG-13 (certificate #39066)

Did You Know?

Trivia:
Even though Amblin Entertainment was involved with the production of Minority Report, their logo credit is only represented on film posters and theatrical trailers worldwide, not in the film itself.See more »
Goofs:
Continuity: When the Leo Crow murder is first envisioned by the PreCogs, Jad says that the "time of occurrence is 15:06 hours", which is 3:06pm. After Anderton sees that it's him in the prevision, he sets the alarm on his watch for 35 hours and 56 minutes. Counting backwards from 3:06pm this means that it is currently just after 3am when Anderton, Jad, Wally and the rest of PreCrime are at work. Also, when Anderton tries to escape on the MagLev and calls Lamar in his office, it is obviously in broad daylight and not 3am.See more »
Quotes:
John Anderton:I'm not being set up. I really am going to kill this man.See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
Symphony No.6 in B Minor (Pathétique) Op. 74See more »

FAQ

Why does Dr Hineman kiss John?
The eye nurse seems to sing someting in foreign language. What is that?
What are the differences between the short story by Philip K. Dick and the film?
See more »
84 out of 107 people found the following review useful.
Everybody Runs..., 13 February 2005
Author: Ryan from King of Prussia, PA

The future, we are told, are what we make of it. Philip K. Dick did not want to take that chance, so he wrote many many many short stories about the future of man and where we, as a society, were headed. Blade Runner, Total Recall, Paycheck, Screamers, and Minority Report are all short stories written by Dick about the future that have been turned into a movie, and most have a less than enthusiastic view of where we are headed. In Minority Report, we see the effects of predicting the future to the point of crimes are prevented by arresting murderers before they kill. If that does not appear logical, there is a quick little scene early in the movie that addresses those concerns, and on the surface makes sense. Tom Cruise plays the Washington, DC pre-crime chief, John Anderton, who runs the investigators who rely on 3 scientifically engineered beings who can see murders before they happen. The system, of course, raises civil liberty issues, but seems to work perfectly, that is until Anderton is fingered for a murder. The rest of the movie, Anderton tries to not only prove that he is innocent, but also that he was set up, possibly by an oily Department of Justice figure who is investigating Precrime before it goes national after an election, played by Colin Farrell. Directed by Steven Spielberg, Minority Report plays as both a "Whodunnit?" and a futuristic exercise of science fiction. Much time was spent on designing the Washington, DC of the 2050s, including cars that run on magnets, virtual reality stations, and much more throughout the film. The most interesting design is of the "sick sticks" used by cops to bring down criminals. The blueish tint given to the film also gives us a cold feeling, a future that is not as loving or as hospitable as the time we live in, another trait of a Dick story. A wonderful movie the works for both the crime buff and the science fiction fan.

Was the above review useful to you?
See more (1306 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Minority Report (2002)
Recent Posts (updated daily)User
Better with a bleak ending? Paranoid_Android_82
One of the most graphic PG-13 movies ever. sheltiknong
Schubert denham
Leo Crow Murder Is Not A Plot Hole. keithmoonhangover
As with many of Spielberg's films cake_tin_11
Somehow Feels dated in 2013 endecottp
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
The Fugitive The Departed Repo Men The A-Team Inception
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.