Edit
Arabian Nights (TV Mini-Series 2000) Poster

(2000 TV Mini-Series)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Steve Barron ... (2 episodes, 2000)

Series Writing Credits (WGA)  

Peter Barnes ... (written by) (2 episodes, 2000)

Series Cast  

...
 Genie of the Lamp / ... (2 episodes, 2000)
Vanessa Mae ...
 Princess Zobeide (2 episodes, 2000)
...
 Amin / ... (2 episodes, 2000)
...
 Ali Baba (2 episodes, 2000)
...
 Ja'Far (2 episodes, 2000)
...
 Chief Executioner (2 episodes, 2000)
...
 Mustappa (2 episodes, 2000)
Pik Sen Lim ...
 Aladdin's Mother (2 episodes, 2000)
...
 Morgiana (2 episodes, 2000)
...
 Kasim (2 episodes, 2000)
...
 Coral Lips (2 episodes, 2000)
Alexis Conran ...
 Prince Ali (2 episodes, 2000)
...
 Prince Ahmed (2 episodes, 2000)
...
 Prince Hussain (2 episodes, 2000)
John Hallam ...
 Demon (2 episodes, 2000)
...
 BacBac (2 episodes, 2000)
Jamila Massey ...
 Safil (2 episodes, 2000)
...
 Judge Zadic (2 episodes, 2000)
...
 Dr. Ezra (2 episodes, 2000)
...
 Hi-Ching (2 episodes, 2000)
Stanley Lebor ...
 Faisal (2 episodes, 2000)
...
 Miriam (2 episodes, 2000)
Stefan Kalipha ...
 Abu Nouz (2 episodes, 2000)
...
 Hassan (2 episodes, 2000)
Orgun Gitir ...
 Executioner's Assistant (2 episodes, 2000)
...
 Heart's Delight (2 episodes, 2000)
Melanie Gutteridge ...
 Fair Face (2 episodes, 2000)
...
 Caliph Beder (2 episodes, 2000)
...
 Sultan Billah (2 episodes, 2000)
Maureen O'Farrell ...
 Sultana Billah (2 episodes, 2000)
...
 Sultan Badr Al-Din (2 episodes, 2000)
Emma Lewis ...
 Sultana (2 episodes, 2000)
...
 Jerome Gribben (2 episodes, 2000)
Kulvinder Ghir ...
 Ali's Servant (2 episodes, 2000)
David Yip ...
 Assad (2 episodes, 2000)
...
 Hari Ben Karim (2 episodes, 2000)
Cyril Nri ...
 Schaca (2 episodes, 2000)
...
 Carpet Seller (2 episodes, 2000)
Adrian Pang ...
 Gulnare (2 episodes, 2000)
Simon Gregor ...
 1st Robber (2 episodes, 2000)
...
 2nd Robber (2 episodes, 2000)
...
 2nd Guard (2 episodes, 2000)
...
 Prosecuting Lawyer (2 episodes, 2000)
Chiaki Yamauchi ...
 Head Maid (2 episodes, 2000)
Peter Bayliss ...
 1st Physician (2 episodes, 2000)
...
 Scheherezade (2 episodes, 2000)
...
 Storyteller (2 episodes, 2000)
Sara Houghton ...
 Hand Maiden (2 episodes, 2000)
...
 Harun al-Rashid / ... (2 episodes, 2000)
Barry Kamen ...
 1st Guard (2 episodes, 2000)
...
 Black Coda (2 episodes, 2000)
...
 Aladdin (2 episodes, 2000)
Ysé Tran ...
 Bubble Dancer (2 episodes, 2000)
...
 1st Army Captain (2 episodes, 2000)
Yaman Türcet ...
 Elderly Mourner (2 episodes, 2000)
Ufuk Asiliskendar ...
 Clerk (2 episodes, 2000)
Jayden Spring ...
 Child (2 episodes, 2000)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Peter Barnes ... associate producer (2 episodes, 2000)
Howard Ellis ... supervising producer (2 episodes, 2000)
Robert Halmi Jr. ... executive producer (2 episodes, 2000)
Robert Halmi Sr. ... executive producer (2 episodes, 2000)
Dyson Lovell ... producer (2 episodes, 2000)
Nigel Wooll ... line producer (2 episodes, 2000)

Series Music by 

Richard Harvey ... (2 episodes, 2000)

Series Cinematography by 

Remi Adefarasin ... (2 episodes, 2000)

Series Film Editing by 

David Yardley ... (2 episodes, 2000)

Series Casting By 

Allison Cowitt ... (2 episodes, 2000)
Mike Fenton ... (2 episodes, 2000)
Nina Gold ... (2 episodes, 2000)

Series Production Design by 

Tony Burrough ... (2 episodes, 2000)
Ben van Os ... (2 episodes, 2000)

Series Art Direction by 

Choi Ho Man ... (2 episodes, 2000)

Series Set Decoration by 

Dominic Smithers ... (2 episodes, 2000)

Series Costume Design by 

Maurizio Millenotti ... (2 episodes, 2000)

Series Makeup Department 

Diane Chenery-Wickens ... makeup artist (2 episodes, 2000)
Mark Coulier ... special makeup designer (2 episodes, 2000)
Massimiliano Duranti ... hair stylist (2 episodes, 2000)
Jon Henry Gordon ... makeup artist (2 episodes, 2000)
Giorgio Gregorini ... hair stylist (2 episodes, 2000)
Duncan Jarman ... prosthetic makeup artist (2 episodes, 2000)
Chris Lyons ... special effects teeth (2 episodes, 2000)
Marina Marin ... hair stylist (2 episodes, 2000)
Ferdinando Merolla ... hair stylist (2 episodes, 2000)
Daniel Phillips ... makeup artist (2 episodes, 2000)
Alessio Pompei ... hair stylist (2 episodes, 2000)
Nadia Rosati ... hair stylist (2 episodes, 2000)
Simon Rose ... prosthetic sculptor (2 episodes, 2000)
Jemma Scott-Knox-Gore ... contact lens technician (2 episodes, 2000)
Jenny Sharpe ... makeup artist (2 episodes, 2000)
Aldo Signoretti ... key hair stylist (2 episodes, 2000)
Matthew Smith ... prosthetic makeup technician (2 episodes, 2000)
Anne Spiers ... hair designer / makeup designer (2 episodes, 2000)

Series Production Management 

Zakaria Alaoui ... production manager (2 episodes, 2000)
Adam Goodman ... production manager (2 episodes, 2000)
Lawrence Morgan ... production manager (2 episodes, 2000)
Y. Murat Ozguc ... assistant production manager (2 episodes, 2000)
Ron Purdie ... production supervisor (2 episodes, 2000)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Phil Booth ... second assistant director (2 episodes, 2000)
Ben Burt ... second assistant director (2 episodes, 2000)
Ali Cherkaoui ... second assistant director (2 episodes, 2000)
Geoff Dibben ... additional second assistant director (2 episodes, 2000)
Rachid Gaidi ... assistant director (2 episodes, 2000)
Sallie Anne Hard ... key second assistant director (2 episodes, 2000)
Simon Moseley ... first assistant director (2 episodes, 2000)
Alex Oakley ... third assistant director (2 episodes, 2000)
Osbert Parker ... second unit director (2 episodes, 2000)

Series Art Department 

Mark Baldwin ... scenic artist (2 episodes, 2000)
Conor Dennison ... set designer (2 episodes, 2000)
Glyn Dillon ... storyboard artist (2 episodes, 2000)
Richard Field ... art director: second unit (2 episodes, 2000)
Barry Gibbs ... property master (2 episodes, 2000)
Simon Hague ... scenic artist (2 episodes, 2000)
Rebecca Holmes ... assistant art director (2 episodes, 2000)
Kamlan Man ... assistant art director (2 episodes, 2000)
Niall Moroney ... assistant art director (2 episodes, 2000)
Darryl Paterson ... chargehand prop (2 episodes, 2000)
Rachid Quiat ... assistant art director (2 episodes, 2000)
Ussal Smithers ... prop buyer (2 episodes, 2000)
Karen Wakefield ... draughtsman (2 episodes, 2000)
Marcus Williams ... scenic artist (2 episodes, 2000)
Remo Tozzi ... model maker (unknown episodes)

Series Sound Department 

Tim Alban ... sound re-recording mixer (2 episodes, 2000)
Jens Christensen ... adr recordist (2 episodes, 2000)
Felicity Cottrell ... foley artist (2 episodes, 2000)
Matt Grimes ... supervising sound editor (2 episodes, 2000)
Tony Jackson ... sound mixer (2 episodes, 2000)
Alex Joseph ... assistant adr editor (2 episodes, 2000)
Karym Ronda ... boom operator: Morocco (2 episodes, 2000)
Sandra Roth ... foley editor / foley recordist (2 episodes, 2000)
Mags Scholes ... boom operator (2 episodes, 2000)
Bjorn Ole Schroeder ... sound editor (2 episodes, 2000)
Jack Stew ... foley artist (2 episodes, 2000)
Richard Todman ... adr/special sound effects editor (2 episodes, 2000)

Series Special Effects by 

Garry Cooper ... special effects technician (2 episodes, 2000)
Stuart Frossell ... senior special effects modeller (2 episodes, 2000)
Asa Shoul ... mastergrade colourist (2 episodes, 2000)
Gareth Wingrove ... special effects technician (2 episodes, 2000)

Series Visual Effects by 

Hal Bertram ... visual effects (2 episodes, 2000)
William Burdis ... digital effects artist (2 episodes, 2000)
Emmanuel Chapon ... cg artist (2 episodes, 2000)
James Cooper ... visual effects editor (2 episodes, 2000)
Ben Cronin ... visual effects artist (2 episodes, 2000)
Andrew Daffy ... senior animator (2 episodes, 2000)
Annie Dautane ... visual effects producer (2 episodes, 2000)
Michael Davis ... visual effects coordinator: Framestore CFC (2 episodes, 2000)
Michael John Davis ... visual effects coordinator (2 episodes, 2000)
Nick Drew ... visual effects coordinator: Jim Henson's Creature Shop (2 episodes, 2000)
François Dumoulin ... digital compositor (2 episodes, 2000)
Rob Dunbar ... visual effects (2 episodes, 2000)
Luc Froehlicher ... cg supervisor (2 episodes, 2000)
Karen Halliwell ... rigger (2 episodes, 2000)
Tim Keene ... visual effects line producer (2 episodes, 2000)
Sharon Lock ... digital paint artist (2 episodes, 2000)
Andy Lomas ... lead CGI animator (2 episodes, 2000)
Bruno Maillard ... digital artist (2 episodes, 2000)
Alex Parkinson ... research and development (2 episodes, 2000)
Eve Ramboz ... visual effects supervisor (2 episodes, 2000)
Pedro Sabrosa ... senior visual effects artist (2 episodes, 2000)
Sharon Smith ... creature concept designer (2 episodes, 2000)
Michael Turoff ... visual effects producer: Jim Henson's Creature Shop (2 episodes, 2000)
Val Wardlaw ... visual effects (2 episodes, 2000)
Richenda Wheeler ... animator (2 episodes, 2000)
David Hulin ... CG animator (unknown episodes)

Series Stunts 

Benamara Azeddine ... stunt performer (2 episodes, 2000)
Greg Powell ... stunt coordinator (2 episodes, 2000)
Younes Afroukh ... stunt performer (1 episode, 2000)
Faycal Attougui ... stunts (unknown episodes)
Georges Branche ... stunt double: Dougray Scott / stunts (unknown episodes)
Tracey Caudle ... stunts (unknown episodes)
Nick Chopping ... stunts (unknown episodes)
George Cottle ... stunts (unknown episodes)
Graeme Crowther ... stunt double: Dougray Scott / stunts (unknown episodes)
Bradley Farmer ... stunts / utility stunts (unknown episodes)
Dave Fisher ... stunts (unknown episodes)
Paul Herbert ... stunts (unknown episodes)
Stewart James ... stunts (unknown episodes)
Paul Jennings ... stunts (unknown episodes)
Luke Kearney ... stunts (unknown episodes)
Theo Kypri ... stunts / utility stunts (unknown episodes)
Gérard Lesage ... stunts (unknown episodes)
Mark Lisbon ... stunts (unknown episodes)
Lee Millham ... stunts (unknown episodes)
Brian Nickels ... stunts (unknown episodes)
Peter Pedrero ... stunt double: Jason Scott Lee / stunts (unknown episodes)
Andy Smart ... stunt performer (unknown episodes)
Nick Wilkinson ... stunts (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

John Adefarasin ... second camera loader (2 episodes, 2000)
Rene Adefarasin ... second camera loader: second unit (2 episodes, 2000)
John Arnold ... key grip (2 episodes, 2000)
Ian Franklin ... best boy (2 episodes, 2000)
Mark Funnell ... electrician (2 episodes, 2000)
Erik Heinila ... still photographer (2 episodes, 2000)
Spencer Murray ... second assistant camera (2 episodes, 2000)
Tamás Nyerges ... Steadicam operator (2 episodes, 2000)
Iain Struthers ... clapper loader (2 episodes, 2000)
Ben Wilson ... first assistant camera (2 episodes, 2000)
Jimmy Wilson ... gaffer (2 episodes, 2000)
Rupert Power ... Steadicam operator (unknown episodes)

Series Casting Department 

Lynn Glaser ... casting assistant (2 episodes, 2000)

Series Costume and Wardrobe Department 

Giovanni Casalnuovo ... assistant costume designer / costume supervisor (2 episodes, 2000)
Silvia Guidoni ... textile artist (2 episodes, 2000)
Marcus Love-McGuirk ... key wardrobe master (2 episodes, 2000)
Abdelfattah Qzaibar ... costume assistant (2 episodes, 2000)
Nadia Salvatore ... wardrobe assistant (2 episodes, 2000)
Maria Antonietta Salvatori ... wardrobe supervisor (2 episodes, 2000)
Salvatore Salzano ... wardrobe supervisor (2 episodes, 2000)

Series Editorial Department 

Bryon Fear ... post-production coordinator (2 episodes, 2000)
Alastair Grimshaw ... first assistant editor (2 episodes, 2000)

Series Music Department 

Mark Berrow ... musician: violin (2 episodes, 2000)
Daryl Griffith ... composer: additional music / orchestrator (2 episodes, 2000)
Robin Morrison ... music editor (2 episodes, 2000)
Bruce White ... viola (2 episodes, 2000)

Series Transportation Department 

Redouane Fihi ... transportation (2 episodes, 2000)

Series Other crew 

Mustapha Adidou ... location assistant (2 episodes, 2000)
Rosie Bedford-Stradling ... unit nurse (2 episodes, 2000)
Pinar Soley Ceyhanlilar ... production assistant (2 episodes, 2000)
Diane Chittell ... production coordinator (2 episodes, 2000)
Ben Fogg ... assistant to producer (2 episodes, 2000)
Steven Forrester ... production runner (2 episodes, 2000)
Arzu Gurdamar ... production coordinator: Turkey (2 episodes, 2000)
Ilhan Kizilkaya ... co-location manager (2 episodes, 2000)
Khadja Koulla ... production coordinator (2 episodes, 2000)
Louise Kramskoy ... assistant to director (2 episodes, 2000)
Myriam Loukili ... accountant (2 episodes, 2000)
Jill McCullough ... dialect coach (2 episodes, 2000)
Jon Miller ... assistant accountant (2 episodes, 2000)
Tony Miller ... production accountant (2 episodes, 2000)
Della Moore ... financial controller (2 episodes, 2000)
Angus More Gordon ... location manager (2 episodes, 2000)
Maureen O'Farrell ... choreographer (2 episodes, 2000)
Levent Oztekin ... location assistant (2 episodes, 2000)
Lisa Vick ... script supervisor (2 episodes, 2000)
Chris Warren ... video coordinator (2 episodes, 2000)
Kirsten Wing ... assistant production coordinator (2 episodes, 2000)
Robin Demetriou ... catering supervisor (unknown episodes)
Andrew Jack ... dialogue coach: adr (unknown episodes)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page