Edit
Quills (2000) Poster

(2000)

Full Cast & Crew

Directed by 

Philip Kaufman

Writing Credits (WGA)  

Doug Wright ... (play)
 
Doug Wright ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Dr. Royer-Collard
...
Madame LeClerc
...
Delbené
...
Simone
Jane Menelaus ...
Renee Pelagie
...
Prouix, the Architect
Tony Pritchard ...
Valcour
...
Cleante
...
Pitou
George Antoni ...
Dauphin (as George Yiasoumi)
...
Bouchon
...
Charlotte
...
Franval
Harry Jones ...
Orvolle
Bridget McConnell ...
Madame Bougival (as Bridget McConnel)
...
Mademoiselle Clairwill (as Pauline Mclynn)
Rebecca Palmer ...
Michette
Toby Sawyer ...
Louison
Daniel Ainsleigh ...
Guerin
Alex Avery ...
Abbe du Maupas
Terry O'Neill ...
Gaillon
Diana Morrison ...
Mademoiselle Renard
Carol MacReady ...
Sister Noirceuil (as Carol Macready)
Tom Ward ...
The Horseman
...
Fop
...
Julian Tait ...
Pawnbroker
Deborah Vale ...
Sister Rose Fatima
...
Sister Flavie
Howard Lew Lewis ...
First Vendor
Andrew Dunford ...
Second Vendor
Lisa Hammond ...
Prostitute
Mathew Fraser ...
Lunatic Band Member
Jamie Beddard ...
Lunatic at Play
Rest of cast listed alphabetically:
...
Lunatic (uncredited)
Royston Munt ...
Footman (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Julia Chasman ... producer
Mark Huffam ... co-producer
Peter Kaufman ... producer
Des McAnuff ... executive producer
Sandra Schulberg ... executive producer
Nick Wechsler ... producer
Rudolf G. Wiesmeier ... executive producer (as Rudolf Wiesmeier)

Music by 

Stephen Warbeck

Cinematography by 

Rogier Stoffers ... director of photography

Film Editing by 

Peter Boyle

Casting By 

Donna Isaacson
Priscilla John

Production Design by 

Martin Childs

Art Direction by 

Steven Lawrence
Mark Raggett ... supervising art director

Set Decoration by 

Jill Quertier

Costume Design by 

Jacqueline West

Makeup Department 

Jo Allen ... prosthetic technician
Nuala Conway ... chief hair stylist / chief makeup artist
Martha Fein ... prosthetic technician
Andy Hunt ... prosthetic technician
Peter King ... hair designer / makeup designer
Kate Lee ... hair stylist / makeup artist
Conor O'Sullivan ... prosthetic supervisor
Robin Schoonraad ... prosthetic technician
Tristan Schoonraad ... prosthetic technician (as Tristam Schoonraad)
Stuart Sewell ... prosthetic technician
Jeremy Woodhead ... hair stylist / makeup artist
Elizabeth Yianni-Georgiou ... makeup hair artist (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

James Armstrong ... third assistant director: second unit
Vic Armstrong ... second unit director
Toby Hefferman ... second second assistant director
Olivia Lloyd ... second assistant director
Matthew Penry-Davey ... third assistant director
Mari Roberts ... third assistant director
Deborah Saban ... first assistant director
Richard Styles ... first assistant director: second unit

Art Department 

Dominic Ackland-Snow ... supervising carpenter
Steve Alder ... carpenter
Martin Asbury ... storyboard artist
Mark Bailey ... stagehand
Geoff Ball ... carpenter
Vince Bartlett ... props runaround
Gerry Batson ... props runaround
Ashley Bell ... plasterer's laborer
Ernie Bell ... painter
Otis A. Bell ... chargehand plasterer's laborer (as Otis Bell)
Frances Bennett ... graphics / stand-by art director
Brian Bishop ... scenic artist
Doug Bishop ... scenic artist
John Blakeley ... sculptor
Celia Bobak ... production buyer
Tony Boxall ... supervising plasterer
Dean Budd ... painter's laborer
Paul Budd ... chargehand painter's laborer
Alastair Bullock ... draughtsperson
Alan Burrows ... construction stand-by
John Butler ... plasterer
Ray Campbell ... stand-by painter
Malcolm Carlo ... stagehand
Neil Clark ... plasterer
Stan Cook ... dressing propman
Chris Corke ... carpenter
Steven Corke ... carpenter
George Coussins ... head carpenter
Richard Denyer ... carpenter
Andrew Dixon ... carpenter (as Andy Dixon)
Keith Dyett ... supervising carpenter
Bob Eames ... carpenter
Stephen Eels ... stand-by carpenter (as Steve Eels)
Gavin Fitch ... assistant art director
Matthew Gray ... draughtsperson (as Matt Gray)
Kavin Hall ... head painter
Richard Hall ... painter
Ralph Harrison ... carpenter
Katy Harvey ... art department assistant (as Katy Pain)
Paul J. Hayes ... carpenter (as Paul Hayes)
Les Hazell ... carpenter
Martin Hedinger ... painter
Jessie Hepple ... art department assistant
John Hicks ... plasterer
Robert Hill ... chargehand painter (as Bob Hill)
Bill Howarth ... painter
Gary Ixer ... stand-by propman
Patricia Johnson ... draughtsperson
Arthur Jones ... supervising carpenter
Leslie Jones ... carpenter (as Les Jones)
Paul Jones ... plasterer
Jennie Lambert ... construction nurse
Robert Langridge ... stand-by stagehand
Richard Lyon ... construction buyer
Kevin McCarthy ... painter
Fred Myatt ... carpenter
Terry Newvell ... chargehand stagehand
Ronald Nicholls ... wood machinist (as Ron Nicholls)
Gary Norris ... plasterer
Ray Norris ... carpenter
Chris O'Neill ... plasterer's laborer (as Chris O'Neil)
Ian Pape ... chargehand rigger
Brian Pegg ... plasterer
Michael Redding ... construction coordinator
Mark Riding ... plasterer
Ian Rolfe ... stand-by rigger
Fred Round ... carpenter
Richard Rowlands ... chargehand wood machinist
Nick Russo ... carpenter (as Nicola Russo)
Andy Sandbach ... stand-by plasterer
Roy Seers ... supervising plasterer
David Skinner ... painter (as Dave Skinner)
Warren Stickley ... dressing propman
Gary Stokes ... plasterer
Don Taylor ... head plasterer
Alistair Thompson ... construction accountant
Alan Tilley ... carpenter
David Trice ... carpenter (as Dave Trice)
Anthony Turner ... plasterer (as Tony Turner)
Bill Turner ... construction runaround
Jeannie Udall ... construction nurse (as Jeanie Udall)
Tim Wake ... carpenter
Peter Wallace ... supervising rigger
Peter Wallis ... dressing propman / propmaker
Peter Western ... supervising painter
Clive Wheeler ... stagehand
Barry Wilkinson ... property master
Jamie Wilkinson ... chargehand dressing propman
Simon Wilkinson ... chargehand stand-by props
David Williamson ... carpenter (as Dave Williamson)
Ken Wilson ... supervising stagehand
Douglas Woods ... plasterer

Sound Department 

Michael Axinn ... assistant adr editor (as Mike Axinn) / assistant dialogue editor (as Mike Axinn)
Lisa Chino ... assistant supervising sound editor
Frank E. Eulner ... supervising sound editor (as Frank Eulner)
Sue Fox ... adr editor (as Suzanne Fox)
Lora Hirschberg ... sound re-recording mixer
Bruce Lacey ... dialogue editor
Steve Mayer ... sound maintenance
John Midgley ... sound mixer
June Prinz ... boom operator
Bob Risk ... adr editor: UK
Robert Shoup ... sound effects editor
John Verbeck ... foley editor
Christopher Barnett ... re-recording engineer (uncredited)
Brian Chumney ... digital sound technician (uncredited)
Gabriel Guy ... sound re-recordist (uncredited)
Brian Magerkurth ... machine room operator (uncredited)
Richard Quinn ... dialogue editor (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)

Special Effects by 

Stuart Brisdon ... special effects coordinator
Mark Haddenham ... senior special effects technician
John Van Der Pool ... senior special effects technician (as John Vanderpool)
Ian Lowe ... special effects technician (uncredited)
Mark Roberts ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Tim Field ... visual effects supervisor
Steven Begg ... visual effects director (uncredited)
Angus Cameron ... digital effects supervisor (uncredited)
Max Dennison ... matte painter (uncredited)
Daniel Pettipher ... digital compositor (uncredited)
Andy Stevens ... visual effects camera assistant: Magic Camera Co (uncredited)

Stunts 

Andy Bradford ... stunt coordinator
Richard Bradshaw ... stunts
Nrinder Dhudwar ... stunt coordinator
Jim Dowdall ... stunt coordinator
Tracey Eddon ... stunts
Neil Finnighan ... stunts
Sarah Franzl ... stunts
Richard Hammatt ... stunt coordinator
Jazzer Jeyes ... stunts (as Jazza Jeyes)

Camera and Electrical Department 

David Appleby ... still photographer
Sam Barnes ... clapper loader
Robert Brock ... electrician
Tony Burns ... electrician (as Tony Burnes)
Tony Cardenas ... rigger
Kevin Edland ... rigging gaffer
Jasper Fforde ... focus puller
Peter Field ... camera operator: second unit
Mark Fox-Potten ... rigger (as Mark Fox-Potton)
Stuart Graham ... film loader: second unit / focus puller: second unit
Alan Grosch ... generator operator
John Higgins ... gaffer
Angus Hudson ... camera operator: "b" camera
Gary Hutchings ... camera grip
Martin Lewis ... camera car
Vince McGahon ... Steadicam operator
Ronnie Phillips ... electrician
Alastair Rae ... Steadicam operator
Jose Romero ... rigger
Joe Russo ... rigger
Colin Seers ... rigger
Kenneth Serth ... rigger (as Ken Serth)
John Turner ... electrician
John Ward ... Steadicam operator
Dean Wilkinson ... electrician
Sophie Wilson ... camera trainee
Angus Hudson ... director of photography: second unit (uncredited)
Dylan Jones ... video assistant (uncredited)

Casting Department 

Louis Elman ... adr voice casting
Ilenka Jelowicki ... crowd casting assistant
Orla Maxwell ... casting assistant (as Orla Pulton)
Hannah Stokely ... crowd casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Anthony Brookman ... wardrobe master
Jane Clive ... costume painter
Ian Maskell ... wardrobe bus
Helen Mattocks ... wardrobe assistant
Michael O'Connor ... assistant costume designer
James Smith ... costumer: Mr. Caine
Suzi Turnbull ... costume supervisor

Editorial Department 

Alec Gibson ... color timer
Robert Marty ... post-production coordinator: USA (as Bob Marty)
Julian May ... second assistant editor
Liz Roe ... first assistant editor
Tim Fox ... assistant editor (uncredited)
Harry Muller ... color timer (uncredited)
David Suther ... assistant editor (uncredited)

Music Department 

Matt Barr ... music editor
Chris Dibble ... music mixer / music recordist
Andrew Glen ... music editor (as Andy Glen)
Andrew Green ... additional orchestrator / assistant to composer / music preparation
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Robert Hollingworth ... choral coordinator
Robin Lee ... music editor
Tony Lewis ... music editor
Graham Read ... music preparation
Stephen Warbeck ... orchestrator
Rolf Wilson ... orchestra leader
Lewis Jones ... assistant music engineer (uncredited)
Bruce White ... viola (uncredited)

Transportation Department 

Gary Birmingham ... transportation captain
John Butters ... driver: cast
Andrew Clark ... driver: unit minibus
John Hollywood ... driver: cast
Roy Hopkins ... driver: crowd wardrobe bus
Mike Moran ... driver: construction minibus
Colin Morris ... driver: cast
Neil Pearson ... stand-by driver: props
Jim Pinhorn ... dining bus driver
Gerry Turner ... driver: makeup bus

Other crew 

Jane Berry ... trainee script supervisor
Elaine Burt ... production coordinator
Sandra Butterworth ... voice
Paul Clarvis ... band member: The Quills Specialist Band
Nick Cooper ... band member: The Quills Specialist Band
Susan d'Arcy ... unit publicist
Joe Dapello ... production counsel: Hollywood Partners (as Joseph Dapello)
Sophie Dasic ... post-production accountant
Nicholas Du Boulay ... floor runner (as Nick Du Boulay)
Martin Flower ... assistant: Geoffrey Rush
David Guymer ... work experience
Christoph Haesner ... production counsel: Hollywood Partners
Carolyn Hall ... financial controller
Tim Harries ... band member: The Quills Specialist Band
Jono Hart ... assistant: Julia Chasman and Nick Wechsler, USA
Richard Henry ... band member: The Quills Specialist Band
Sarah Homer ... band member: The Quills Specialist Band
Paul Jackson ... health and safety officer
Carrie Johnson ... unit nurse
Dave Jones ... facilities generator
Dylan Jones ... trainee script supervisor
Sally Jones ... script supervisor
Debbie Kaye ... horses and carriages
Leslie Kaye ... assistant: Philip Kaufman and Peter Kaufman, USA
Gary Kettel ... band member: The Quills Specialist Band
Emily Lascelles ... assistant production coordinator
Dominic Latham ... work experience
Elizabeth Lee ... assistant: Philip Kaufman and Peter Kaufman, USA
Sara Longmuir ... accounting assistant (as Sarah Longmuir)
Hilary Marx ... assistant: Julia Chasman and Nick Wechsler, USA
Shaun McKeever ... health and safety officer
Hugh Montgomery ... work experience
Cho Moon ... production coordinator: Hollywood Partners (as Moon Cho)
Sarah Moore ... production runner
Janice Mordue ... title designer
Lara Murray ... location finder
Rachel Neale ... location manager
Clarissa Newman ... assistant: Philip Kaufman and Peter Kaufman
Clive Noakes ... laboratory liaison
Sean O'Connor ... unit car
John Parricelli ... band member: The Quills Specialist Band
Claire Robertson ... assistant production accountant
Martin Robertson ... band member: The Quills Specialist Band
Katherine Rodden ... work experience
Samantha Rosich ... assistant: Julia Chasman and Nick Wechsler
Amanda Scott ... assistant: Kate Winslet
Vicki Sherwin ... work experience
Jeff Sommerville ... assistant: Julia Chasman and Nick Wechsler: USA
Piers Tempest ... assistant: Philip Kaufman and Peter Kaufman
Samantha Thomas ... location manager: Oxford
Charles Vaughan ... floor runner
Britta Ziegert ... financial controller: Hollywood Partners
Steve Morphew ... stand-in: Geoffrey Rush (uncredited)
Erin Waters ... office production assistant (uncredited)

Thanks 

David McDowell ... thanks (as David McDowell M.D.)
Jody Podolsky ... thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page