Edit
Bear in the Big Blue House (TV Series 1997– ) Poster

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Mitchell Kriegman ... (35 episodes, 1997-2005)
Hugh Martin ... (4 episodes, 1997)
Dean Gordon ... (3 episodes, 2003)
Chuck Vinson ... (2 episodes, 1997)
Hugh Grant ... (1 episode, 1997)
Lisa Simon ... (1 episode, 1998)
Richard A. Fernandes ... (unknown episodes)
Jim Martin ... (unknown episodes)

Series Writing Credits  

Mitchell Kriegman ... (creator) (117 episodes, 1997-2008)
P. Kevin Strader ... (35 episodes, 1997-2002)
Andy Yerkes ... (head writer) (25 episodes, 1997-1998)
Claudia Silver ... (2 episodes, 2003)
Lindsey Aikens ... (2 episodes)
Ellis Weiner ... (1 episode, 1997)
Noel MacNeal ... (1 episode, 1998)
Doug Cordell ... (1 episode)
Jason Root ... (1 episode)
Ajamu Walker ... (writers supervisor) (unknown episodes)

Series Cast  

Noel MacNeal ...
 Bear (11 episodes, 1997-1999)
...
 Tutter / ... (10 episodes, 1997-1999)
Vicki Eibner ...
 Ojo / ... (10 episodes, 1997-1999)
Tyler Bunch ...
 Treelo / ... (10 episodes, 1997-1999)
...
 Luna (10 episodes, 1997-1999)
Tara Mooney ...
 Shadow (9 episodes, 1997-1999)
James J. Kroupa ...
 Doc Owl / ... (6 episodes, 1997-1999)
...
 Bonnie Bunny, additional puppeteer (6 episodes, 2002-2003)
...
 Jack the Dog (2 episodes, 1999)
Tim Lagasse ...
 Ensemble / ... (1 episode, 1997)
Amanda Maddock ...
 Various animals (1 episode, 2003)
...
 The Great Bandini (1 episode, 2005)
Jennifer Barnhart ...
 Additional Muppets (200?-) (unknown episodes)
Alice Dinnean ...
 Grandma Flutter (1997-1998) (unknown episodes)
...
 Ray the Sun (????-) (unknown episodes)
Anney McKilligan ...
 Rita Mouse (unknown episodes)
Carmen Osbahr ...
 Ursa (199?-) (unknown episodes)
Victor Yerrid ...
 Cousin Whiner / ... (unknown episodes)
Darrin Browne ...
 Woodpecker (uncredited) (1 episode)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Mitchell Kriegman ... executive producer (117 episodes, 1997-2008)
Stacey Adams ... associate producer (29 episodes, 1997-1999)
P. Kevin Strader ... co-producer (12 episodes, 1998-2008)
Sally K. Cohen ... line producer (6 episodes, 1997-1999)
Richard A. Fernandes ... producer (6 episodes, 1997-1999)
Brian Henson ... executive producer (4 episodes, 1998-1999)
Andy Yerkes ... producer / co-producer (4 episodes, 1998-1999)
Margaret Loesch ... executive producer (3 episodes, 1998-1999)
Alex Rockwell ... executive producer (3 episodes, 1998-1999)
James Sabatini ... coordinating producer (1 episode, 2003)
Ilene Merenstein ... segment producer (1 episode)
Matt Laesch ... producer: live production (unknown episodes)
Erica Levin ... coordinating producer (unknown episodes)
Halle Stanford ... producer (unknown episodes)

Series Music by 

Peter Lurye ... (5 episodes, 1997-1999)
Rob Curto ... (2 episodes)
Julian Harris ... (2 episodes)

Series Cinematography by 

Patrick Minietta ... (unknown episodes)
Jimmie Scurti ... (unknown episodes)
Larry Solomon ... (unknown episodes)

Series Film Editing by 

Marybeth Benivegna ... (4 episodes, 1998-1999)
Tom Heckbert ... (1 episode, 1998)
Erica Levin ... (1 episode, 1998)
Jim Snarski ... (1 episode, 1998)
Bryan Shelton ... (1 episode, 2003)

Series Production Design by 

Cabot McMullen ... (4 episodes, 1998-1999)

Series Art Direction by 

David Ellis ... (4 episodes, 1998-1999)
John Pollard ... (2 episodes, 1997)

Series Costume Design by 

Christine Moyes ... (3 episodes, 1997-1999)
James Chal ... (1 episode, 1999)
Vanessa Gifford ... (1 episode)

Series Production Management 

Erica Levin ... post-production supervisor (1 episode, 1998)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Dean Gordon ... associate director (2 episodes, 1998-1999)

Series Art Department 

William Depaolo ... prop constructor (3 episodes, 1998-1999)
Jane Mancini ... draftsperson (2 episodes, 1997)
Bethany Berry-Weiss ... assistant art director (2 episodes, 1998-1999)
Frank Biondo ... carpenter (2 episodes, 1998-1999)
Cathy Hundt ... graphic designer (2 episodes, 1998)
Carmine Gallo ... props (2 episodes, 1999)
Don St. Mars ... graphic designer (2 episodes, 1999)
Kevin Romaine ... carpenter (1 episode, 1998)
Jennifer Well ... assistant art director (1 episode, 1998)
Rich Buono ... props (1 episode, 1999)
Par Surasaksin ... graphics (1 episode)
Donald Tripiccione ... props (1 episode)
James Pesce ... assistant art director (unknown episodes)
Chris Renaud ... graphic designer (unknown episodes)

Series Sound Department 

John Alberts ... re-recording mixer / sound designer (30 episodes, 1998-2000)
Peter Hefter ... production mixer / audio (30 episodes, 1998-2000)
Suzie Hollander ... adr recorder / sound designer / sound editor (26 episodes, 1997)
Morten Folmer Nielsen ... adr editor / adr recordist (26 episodes, 2002-2005)
Chris Floberg ... sound designer / adr mixer / sound re-recording mixer (12 episodes, 1997-1999)
Victor Smith ... audio (4 episodes, 1998-1999)
James Anderson ... sound recordist (1 episode, 1997)
Danny Caccavo ... sound re-recording mixer (unknown episodes)
Neil Cedar ... adr recordist (unknown episodes)
Matt Foglia ... sound editor (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Don St. Mars ... graphics and animation (52 episodes, 1999-2005)
Jon Ludwig ... shadow puppet scenic artist (2 episodes, 1998)
Michael Sullivan ... model maker (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Eugene Meienhofer ... gaffer (117 episodes, 1997-2008)
Bob Hagerty ... camera operator (27 episodes, 1997-1999)
Mark Katz ... videotape operator (4 episodes, 1998-1999)
Patrick Minietta ... camera operator (4 episodes, 1998-1999)
Jimmie Scurti ... camera operator (4 episodes, 1998-1999)
Jason Horn ... electrician (3 episodes, 1998-1999)
Randy Nordstrom ... lighting designer (3 episodes, 1998-1999)
Brooke Haznedar ... video (3 episodes, 1999)
Keith Conod ... camera utilities (2 episodes, 1998-1999)
Jim Washburn ... camera utilities (2 episodes, 1998-1999)
Tom Guadarrama ... video (2 episodes, 1998)
Larry Solomon ... camera operator (2 episodes, 1999)
Bob Vazac ... electrician (2 episodes, 1999)
Jack Cooke ... camera utilities (1 episode, 1998)
Mike Scricca ... electrician (1 episode, 1998)
David Arch ... electrician (1 episode)
Michael McCormack ... camera utilities (1 episode)
Christien Methot ... lighting designer (1 episode)
Sid Curtis ... lighting director (unknown episodes)

Series Casting Department 

Tina Treadwell ... executive in charge of casting (26 episodes, 1997)

Series Editorial Department 

Lesley R. Stewart ... post-production coordinator (3 episodes, 1998-1999)
Erica Levin ... supervising editor (2 episodes, 1999)
Bryan Shelton ... assistant editor (1 episode, 1998)

Series Music Department 

Peter Lurye ... supervising music producer / songs (6 episodes, 1997-1999)
Steve Charney ... songs (3 episodes, 1998-1999)
Bill Obrecht ... songs (3 episodes, 1998)
Dave Kinnoin ... songs (1 episode, 1998)
David Yazbek ... songs (1 episode)

Series Other crew 

Madeline S. McEneney ... segment associate producer (26 episodes, 1997)
Greg Pulgin ... technical supervisor (26 episodes, 1997)
Kip Rathke ... puppet workshop artist: Muppet Workshop, Muppet coordinator / puppet workshop artist: Muppet Workshop (26 episodes, 1997)
Lara MacLean ... puppet workshop supervisor (26 episodes, 2002-2005)
Anne Marie Ugarte ... production assistant (22 episodes, 1999-2000)
Kim Delise ... script supervisor (5 episodes, 2003)
Lindsey Aikens ... script supervisor (4 episodes, 1998-1999)
Paul Andrejco ... muppet designer (4 episodes, 1998-1999)
Fred Buchholz ... puppet workshop artist: Muppet Workshop (4 episodes, 1998-1999)
Jim Calcaterra ... production coordinator (4 episodes, 1998-1999)
Edward G. Christie ... puppet workshop artist: Muppet Workshop (4 episodes, 1998-1999)
Chad Cruikshank ... assistant to producers / production assistant (4 episodes, 1998-1999)
Larry Galanter ... puppet workshop artist: Muppet Workshop (4 episodes, 1998-1999)
Larry Jameson ... puppet workshop artist: Muppet Workshop (4 episodes, 1998-1999)
Susan Kopensky ... script coordinator (4 episodes, 1998-1999)
Tim Miller ... puppet workshop artist: Muppet Workshop (4 episodes, 1998-1999)
Katya O'Hagan ... assistant to producers (4 episodes, 1998-1999)
Samantha Osby ... continuity (4 episodes, 1998-1999)
Connie Peterson ... puppet workshop artist: Muppet Workshop (4 episodes, 1998-1999)
Dan Anderson ... curriculum consultant (3 episodes, 1998-1999)
Mary Brehmer ... puppet workshop artist: Muppet Workshop (3 episodes, 1998-1999)
Marc Delforte ... production assistant (3 episodes, 1998-1999)
Bruce Dunkins ... key production assistant (3 episodes, 1998-1999)
Rob Gardner ... puppet workshop artist: Muppet Workshop (3 episodes, 1998-1999)
Joyce Hsieh ... production accountant (3 episodes, 1998-1999)
Kimberly L. Maisel ... assistant to producers (3 episodes, 1998-1999)
Michael Meere ... assistant accountant (3 episodes, 1998-1999)
Erin Slattery ... production assistant (3 episodes, 1998-1999)
Honey Trabitz ... production assistant (3 episodes, 1998-1999)
Anne-Louise Wallace ... stage manager (3 episodes, 1998-1999)
Rich Buhrman ... production coordinator (2 episodes, 1998)
Matthew Bixby ... production assistant (2 episodes, 1999)
Jack Cooke ... utilities (2 episodes, 1999)
Lisa Faranda ... production assistant (2 episodes, 1999)
Kimberly Mitchell ... production assistant (2 episodes, 1999)
Amy Posner ... production assistant (2 episodes, 1999)
Danielle Schleif ... production assistant (2 episodes, 1999)
Dan Stewart ... technical director (2 episodes)
Sarah de Gaudemar ... production assistant (1 episode, 1997)
Jennifer C. Brooks ... production assistant (1 episode, 1998)
Bill Griffith ... production assistant (1 episode, 1998)
Karyn Kaplan ... production assistant (1 episode, 1998)
Barbara J. Howard ... curriculum consultant (1 episode, 1999)
Anne Russo ... production assistant (1 episode, 1999)
Richie Wirth ... technical director (1 episode, 1999)
Brittan Brown ... post-production accountant (1 episode, 2003)
Jason Arambulo ... production staff (1 episode)
Lisa Binassarie ... post production (1 episode)
Jason Bliss ... production staff (1 episode)
Dominique Bruballa ... production accountant (1 episode)
Maria Marini ... production accountant (1 episode)
Ilene Merenstein ... post production (1 episode)
Christine Moyes ... puppet workshop artist: Muppet Workshop (1 episode)
Terrence Reid ... production staff (1 episode)
Lesley Stewart ... post production (1 episode)
Richard Wentz ... stage manager (1 episode)
Ulla Eleiana Davis ... assistant production accountant (unknown episodes)
Rick Lyon ... stand-in: "Bear" (unknown episodes)
Anney McKilligan ... puppet wrangler (unknown episodes)
Kate Rorick ... script production assistant (unknown episodes)
Brian Sales ... production assistant (unknown episodes)
Eric Handler ... production assistant (uncredited) (1 episode, 1997)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page