Edit
Innocents (2000) Poster

(2000)

Full Cast & Crew

Directed by 

Gregory Marquette

Writing Credits (in alphabetical order)  

Gregory Marquette

Cast (in credits order)  

...
Gerard Huxley
...
Detective Davis
Kent Allen ...
Detective Markofsky
...
Megan Denright
...
Dominique Denright
...
Robert Denright
Charles Knecht ...
Priest
Trae Thomas ...
Gas Station Attendant
...
Mike
...
Tony
Mark Adams ...
Highway Patrolman #1
Jack Semple ...
Guitarist
...
Judge Winston
...
Beryl Denright
...
Plainclothes Policeman #1
Blaine Hart ...
Plainclothes Policeman #2
Mike Burns ...
Highway Patrolman #2

Produced by 

Rainer Bienger ... executive producer
Terry Carr ... producer
Marie Hoy ... executive producer
Derek Mazur ... executive producer
Gail Tilson ... producer
Matthew T. Weiner ... associate producer

Music by 

Michel Colombier

Cinematography by 

Bruce Worrall

Film Editing by 

Edward A. Warschilka

Casting By 

Andrea Stone Brokaw ... (as Andrea Stone)

Production Design by 

John Dondertman

Art Direction by 

Hugh Shankland

Set Decoration by 

Patricia Cuccia

Costume Design by 

Cathy McComb

Makeup Department 

Rosemarie Diekmann ... key hair stylist
Lindi Lee ... hair trainee
Prudence Olenik ... key makeup artist
Tammy Trenholm ... hair daily / makeup daily
Tanya Trenholm ... makeup trainee
Tracy Wira ... hair daily (as Tracey Wira) / makeup daily (as Tracey Wira)

Production Management 

Don Copeman ... apprentice production manager
Dennis E. Jones ... unit production manager
Lara Mazur ... post-production supervisor
Marc Simard ... assistant production manager
Anthony Sloman ... production executive (as Anthony B. Sloman)

Second Unit Director or Assistant Director 

Terry Carr ... second unit director
Dwain Dupley ... first assistant director: second unit
Kelly Rae Foulon ... second assistant director (as Kelly-Rae Foulon)
Matt Maloney ... third assistant director (as Matthew Maloney)
Stephen J. Morrison ... second second assistant director
Kathy Ringer ... third assistant director
Marc Simard ... first assistant director: second unit
Bruce Speyer ... first assistant director

Art Department 

Calvin Bachiu ... painter
Mike Bergen ... greensman
Remi Boissonnault ... carpenter
Mike Borgstrom ... greensman
Warren Brownlee ... set decorator laborer
Jeremy Cameron ... carpenter
Brent Christensen ... painter
Rian Codd ... carpenter
Jeff Fedorchuk ... construction coordinator
Robert Fenwick ... draper
Gerry Filby ... location carpenter
Jeffrey Gamble ... painter
Chris Gardiner ... greens
Danny Gardiner ... carpenter
Michael Gardiner ... greens
Colin Gaucher ... set decorator trainee
Chris Gaunt ... key greensman
Rory Gin ... second assistant art director
Shelly Goldsack ... assistant property master
Kristian Hall ... carpenter
Paul Healy ... set dresser
Morgan Hughes ... painter
Don Ives ... construction coordinator
Darrel Keen ... carpenter
Carol Lavallee ... props buyer
Craig Lazdins ... on-set dresser
Norm Lepage ... carpenter (as Norm LePage)
James Little ... painter
Michael Madden ... first assistant art director
Steve Martin ... carpenter
Perry Masters ... carpenter
Sara McCudden ... scenic painter
Colin McLellan ... carpenter
Jean-Marie Michaud ... set decoration swing
Bob Nett ... carpenter
Rob Nixon ... carpenter
Orion Paradis ... greens
Shelley Patterson ... construction buyer
Dani Phillipson ... art department coordinator
Keith Potter ... set decorator laborer
Scott Riddell ... prop assistant
Armand Roy ... graphic artist / storyboard artist
Danny Scavuzzo ... carpenter
David Selinger ... key scenic painter
Celeste Shankland ... painter
Ralph Skanes ... head carpenter
Chris St. Amand ... construction liaison
Tim Statler ... carpenter
Jason Topal ... carpenter
Ted Vautour ... lead head carpenter
Kim Wall ... on-set dresser
Robert Walshaw ... assistant set decorator
Michael Webb ... property master
Dan Wright ... draftsman

Sound Department 

Arturo Bañuelos ... apprentice sound editor
William Butler ... location sound mixer
John Dunn ... supervising sound editor
Gustavo Medina ... assistant sound editor
Rick Mitchell ... foley editor
Jeena M. Phelps ... adr editor (as Jeena Phelps)
Scott Rankin ... sound trainee
Zeke Richardson ... re-recording mixer
Geoffrey G. Rubay ... dialogue editor (as Geoffrey Rubay) / re-recording mixer
Dan Tauber ... boom operator
James Wright ... stereo sound consultant: Dolby
Amy Giammarco ... post audio supervisor (uncredited)
Dean Giammarco ... re-recording mixer (uncredited)
Maureen Murphy ... foley artist (uncredited)
Bill Sheppard ... re-recording mixer (uncredited)

Special Effects by 

Jim Cammaert ... special effects supervisor
Nicki Cammaert ... special effects crew (as Niki Cammaert)
Alan Poole ... special effects coordinator
Pamela Poole ... special effects manager
Rodger Retzer ... special effects crew

Stunts 

Tammy Rae Beltrami ... stunts
T.J. Bews ... stunts
Don Jarrett ... stunts
Kirk Jarrett ... stunt coordinator / stunts

Camera and Electrical Department 

Cory Budney ... first assistant camera
Derek Carrier ... best boy electric
Mark Dobrescu ... director of photography: second unit
Calvin Fehr ... still photographer
Shawn Fulton ... grip
Tim Gardner ... grip
Tom Gardner ... trainee camera
Warren Gibson ... grip
Chris Hassen ... camera daily / first assistant camera: second unit
Cliff Hokanson ... Steadicam operator
Brad Hruboska ... Steadicam operator / steadicam operator
H. Christopher Hunter ... dolly grip (as Christopher Hunter)
Val Kokotailo ... electrician (as Valerie Kokotailo)
Peter La Rocque ... gaffer (as Peter LaRocque)
Alan Lennox ... Steadicam operator
Dean J. Martin ... grip
Ed Moyer ... generator operator
Ian Preston ... director of photography: second unit
Corey Robson ... camera daily / second assistant camera: second unit
Zinka Shankland ... still photographer
John Skillman ... key grip
Brock Stevens ... electrician
Ryan Whitehead ... video assist trainee
Darek Wyszynski ... second assistant camera
Geoffrey Yates ... best boy grip (as Geoff Yates)
Neil S. Young ... electrician

Casting Department 

Danis Goulet ... extras casting trainee
Carmen Kotyk ... extras casting
Jackie Lind ... casting associate
Brenda McCormick ... casting: Canada
Tara Thomson ... casting assistant: USA

Costume and Wardrobe Department 

Karen Jones ... wardrobe trainee
Kathy Mearns ... on-set wardrobe supervisor
Robin Merrifield ... truck costumer
Joanna Vollhoffer ... assistant costume designer

Editorial Department 

Lionel Barton ... colorist
Heather Malek ... first assistant editor
Dylan Mazur ... post-production coordinator
Alison Thomson ... assistant editor
Alfredo Frasson ... color timer (uncredited)

Location Management 

Kevin Butler ... location manager
Paul Franklin ... assistant location manager
Colin Murray ... trainee assistant location manager

Music Department 

Keith Bomphray ... musician
Dave Chobot ... musician
Michel Colombier ... musician
Larry Corbett ... musician
Murray Fiesel ... musician
Michael Fisher ... musician
Shaundarius Gottlieb ... music consultant: cello
Tom Kramer ... music editor
Dan Levinson ... musician
Cameron Lowe ... music instructor: cello
Peter Maunu ... musician
Ralph Morrison ... musician
Mark Rudoff ... music instructor: cello / musician
Jack Semple ... musician
Michael Thompson ... musician (as Mike Thompson)
Steve Durkee ... music scoring mixer (uncredited)

Transportation Department 

Jane Bows ... driver
Sylvain Buteau ... driver
Lisa Cichelly ... assistant picture vehicle coordinator (as Lisa 'Scout' Cichelly)
Len Deal ... unit move driver
Gerard Demaer ... unit captain
Tracy Demaer ... driver
Larry Dunne ... unit move driver
Andy Frisk ... unit move driver
Toby Frisk ... unit move driver
Ron Jacobs ... driver
Gerald Klein ... unit move driver
Lorne Kurtz ... transportation captain
John LeBlanc ... vehicle services
Paula Millions ... unit move driver
Richard Perry ... car wrangler: Volvo
Neil Poulsen ... driver: honeywagon
Jason Richards ... driver
Percy Richards ... unit move driver (as Percy 'Junior' Richards)
Sheila Richards ... transportation coordinator
Brent Rimmer ... driver: honeywagon
Teena Rumak ... unit move driver
Daryl Runge ... unit move driver (as Daryl 'Flash' Runge)
Wayne Schick ... unit move driver
Dion Schlosser ... unit move driver
James Schlosser ... unit move driver
Jesse Shankland ... picture vehicles coordinator
Kevin Weber ... driver: insert car

Other crew 

Lanis Anthony ... unit publicist
Alexander Archbold ... production assistant
Samantha Armstrong ... script supervisor
Martin J. Barab ... financial legal services
Nadine Bisson ... assistant: Mr. Mazur
Casell Butler ... on-set nurse
Brent Christensen ... production assistant
Hudson Cooley ... trainee production coordinator
Nigel Crook ... production accountant
Cathy Ehrlich ... assistant production accountant
Adeline Elias ... production accountant
Tony Elliott ... production assistant
Céline Fitz-Gerald ... production assistant trainee
Claude Forest ... insurance broker
Kim Heasman ... production assistant
Chin K. Hoan ... bookkeeper
Robert A. Kline ... financial legal services
Michelle Krueger ... production assistant
Chris Lattion ... armorer
Valeria Louison-Therrien ... production assistant
Melinda Luther ... publicity associate
Nghia Nguyen ... legal services
Gina Phairas ... assistant: Mr. Carr
Olivia Sabah ... making of: interviewer (extended version)
Kellie Schmidt ... production assistant
Linda Seger ... script consultant
Alan Shaterian ... dialect coach
Maria Spinarski ... assistant craft service
Marcie Watson ... publicity associate
Martin Weiss ... accounting services
Richard Wennington ... chef
Darin Wilson ... production coordinator
Kathleen Zacher ... bookkeeper
Michael Zech ... craft service / first aid
Ross Ikeda ... post-production accountant (uncredited)

Thanks 

Peter Afterman ... special thanks
The Dakota Nation ... special thanks
Julia Jones ... special thanks
Allie Kidd ... special thanks
Neil Lundell ... special thanks
Joel Plotch ... special thanks
Sawtantar Sharma ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page