Edit
East Is East (1999) Poster

(1999)

Full Cast & Crew

Directed by 

Damien O'Donnell

Writing Credits  

Ayub Khan-Din ... (play)
 
Ayub Khan-Din ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Jordan Routledge ...
...
Meenah Khan
Emil Marwa ...
Chris Bisson ...
...
Raji James ...
Ian Aspinall ...
Nazir Khan
...
Emma Rydal ...
Stella Moorhouse
...
Peggy
Ben Keaton ...
Priest
Kriss Dosanjh ...
Poppa Khalid
John Bardon ...
Mr. Moorhouse
Gary Damer ...
Earnest Moorhouse
...
Abdul Karim
Jimmi Harkishin ...
Iyaaz Ali Khan
Rosalind March ...
Helen Karim
Kaleem Janjua ...
Mullah
...
Mark
...
Fat Twat
Ralph Birtwell ...
Doctor
Madhav Sharma ...
Mr. Shah
Saikat Ahamed ...
Zaid
Bruce McGregor ...
Bouncer
Margaret Blakemore ...
Trisha
Thierry Harcourt ...
Etienne Francois
Leena Dhingra ...
Mrs. Shah
Tallat Nawaz ...
Nigget Shah
Sharmeen Rafi ...
Nushaaba Shah
Blake ...
Great Dane
Riot ...
Afghan
Rest of cast listed alphabetically:
Enid Dunn ...
Judy (uncredited)
...
Nazir's Bride (uncredited)
Enoch Powell ...
Himself - Giving Speech (archive footage) (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Stephanie Guerrasio ... associate producer
Shellie Smith ... line producer
Leslee Udwin ... producer
Alan J. Wands ... executive producer
Paul Webster ... chief executive producer: FilmFour (uncredited)

Music by 

Deborah Mollison

Cinematography by 

Brian Tufano ... director of photography

Film Editing by 

Michael Parker

Casting By 

Joan McCann
Toby Whale

Production Design by 

Tom Conroy

Art Direction by 

Henry Harris

Set Decoration by 

Eliza Solesbury

Costume Design by 

Lorna Marie Mugan

Makeup Department 

Rebecca Burge ... additional hair assistant / additional makeup assistant
Rowena Deane ... additional hair assistant (as Rowena Dean) / additional makeup assistant (as Rowena Dean)
Nadia El-Saffar ... hair stylist
Mary Hillman ... makeup artist
Claire Smith ... additional hair assistant / additional makeup assistant
Penny Smith ... makeup designer
Mandy Taylor ... additional hair assistant / additional makeup assistant
Felicity Wright ... additional hair assistant / additional makeup assistant
Penny Smith ... hair designer (uncredited)

Production Management 

Alexander De Grunwald ... post-production supervisor (as Alex de Grunwald)

Second Unit Director or Assistant Director 

Ben Dixon ... third assistant director
Robert Grayson ... additional second assistant director
Ben Howard ... additional third assistant director
Stuart Renfrew ... first assistant director
George Walker ... second assistant director
William Booker ... second assistant director (uncredited)
Tom Delmar ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Mark Adams ... stand-by painter
Matt Amos ... painter
Marshall Aver ... additional dressing props (as Marshal Avers)
Sean Board ... additional dressing props (as Sean Boars)
Lisa Chugg ... assistant prop buyer
Ian Coote ... stand-by construction truck
Nick Dent ... additional dressing props
Barry Du Pille ... prop master
Toby Ellis ... stand-by props truck (as Tony Ellis)
Hannah Evans ... additional dressing props
Michael Fairnie ... additional stand-by props
John Galpin ... dressing props
Robert Gould ... dressing props
Jessica Graham ... additional assistant props buyer
Fiona Greaves ... additional dresser
Austin Harris ... art department runner
Zoe Harvey ... additional dresser
Michael Hoburn ... painter
Guy Hunt ... additional carpenter
Tina Kalivas ... additional dresser
Walid Kioumgi ... additional stagehand
Clifford Lay ... stagehand
Caroline Lindsay ... set painter
Kate Lloyd-Spencer ... assistant art director
Toby Longin ... carpenter
Kamlan Man ... assistant art director
Alan Martin ... stand-by props
Mark McNeil ... additional dressing props (as Mark Venn Mcneil)
Matthew Parsons ... set painter
Antoine Robin ... additional carpenter
Stuart Rushbrook ... stand-by carpenter
Eugene Scanlan ... stand-by props
Eliza Solesbury ... buyer
Geoff Stainthorp ... chargehand carpenter
Graham Stickley ... additional dressing props
Robin Thistlewaite ... construction manager (as Robin Thistlethwaite)
Ros Ward ... additional dresser
Jonathan Wells ... carpenter

Sound Department 

Gareth Bull ... dialogue editor
John Downer ... sound editor
Joe Gallagher ... foley editor
Trig Jones ... additional sound trainee
Peter Murphy ... sound maintenance engineer
Ron Osman ... additional playback engineer: TV
Ken Somerville ... foley mixer
Ian Tapp ... sound re-recording mixer
Oliver Tarney ... dialogue editor
Christian Wangler ... sound mixer
Penelope Jane White ... additional sound trainee

Stunts 

Tom Delmar ... stunt coordinator
Wayne Docksey ... animal stunts (uncredited)
Amanda Foster ... stunt double (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Stephen Andrews ... additional camera trainee
Stuart Barell ... additional clapper loader (as Stuart Barrell)
Jaap Buitendijk ... still photographer
Danny Cohen ... additional focus puller
Paul Hanning ... additional clapper loader
David Hedges ... additional focus puller
David McAnulty ... additional grip (as Dave McAnulty)
Adrian McCarthy ... grip
Liam McGill ... gaffer
Brian Mcgivern ... electrician (as Brian McGivern)
Mike McHugh ... electrician
Andy Newall ... additional focus puller
Gary Nolan ... electrician
Brian Pickett ... additional rigger
Clive Pittman ... clapper loader
David Price ... stand-by rigger
Sean Savage ... additional camera operator
Peter Scorah ... additional grip
Bob Shipsey ... focus puller
Roger Tooley ... additional Steadicam operator
Adam Walker ... electrician
Iwan Williams ... best boy
Bob Shipsey ... additional photographer (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Barbara Brady ... additional wardrobe assistant
M. Calaghan ... additional wardrobe assistant
Jayne Collinge ... additional wardrobe assistant
Gill Howard ... costume design assistant
Sophia Kyllin ... wardrobe assistant
Graham Meetho ... wardrobe supervisor (as Graham Meethoo)
Saffron Rider ... additional wardrobe assistant
Jan Simpson ... additional wardrobe assistant

Editorial Department 

Kezia Martin ... second assistant editor
Em. L. Muslin ... post-production secretary
Mark Neale ... second assistant editor
Dan Roberts ... first assistant editor (as Daniel Roberts)

Music Department 

Paul Clarvis ... musician: drums and percussion
John A. Coleman ... music contractor (as John Coleman)
Tony Fisher ... musician: trumpet
Jim Hughes ... musician: harmonica
Sunil Kalyan ... musician: tabla
Rajan Kochhar ... music coordinator: Asian
Fiesta Mei Ling ... music preparation
Andy Mackintosh ... musician: clarinet / musician: saxophone
Deborah Mollison ... musician: piano / orchestrator
Paul Morgan ... musician: bass / musician: guitar
John Parricelli ... musician: guitar
Steve Price ... music mixer
Phil Todd ... musician: clarinet / musician: saxophone

Transportation Department 

Alec Christie ... driver
Natalie Conway ... driver: minibus
Andy Cooper ... driver: wardrobe truck (as Andre Cooper)
Nick Curson ... driver: dressing props truck
Alan Eccleston ... action vehicles
Jon Howard ... driver
Christopher Keepin ... driver: minibus
Jon Lamas-Veiga ... driver: minibus
Peter Scorah ... driver: camera car
Nick Shuttleworth ... driver (as Nicholas Shuttleworth)
Gerry Turner ... driver: make-up truck
Kevin Christopher ... driver: minibus (uncredited)

Other crew 

Alicia Boden ... stand-in
Billy Boden ... stand-in
Catherine Brice ... assistant to location manager
John Brown ... additional runner (as John Brown Jnr.)
Tabitha Burrill ... assistant accountant
Alec Christie ... runner
Victoria Connell ... additional crowd coordinator
Spencer Dodd ... floor runner
Corinna Downing ... assistant to producer
John Eccleston ... production accountant
Sean Egan ... legal services: Bates, Wells and Braithwaite
Steve Fletcher ... tutor
Wendy Fletcher ... tutor
Lucy Gerrish ... accountant trainee
Samantha Greeley ... stand-in
Jon Howard ... runner
Polly Jefferies ... production coordinator
Richard Lloyd Jones ... additional production runner
Allegra Kopp ... production assistant
Jonathan Leather ... additional runner
Sue Lefton ... choreographer
Helene Lenszner ... location manager
Jane Mackay ... unit nurse
Jill McCullough ... dialect advisor (as Jill McCullouch)
Ann McManamon ... tutor
Graham Meetho ... advisor: moslem (as Graham Meethoo)
Peter Millhouse ... location assistant
Em. L. Muslin ... production secretary
Paul Nadasdy ... production runner
Simon Ram ... stand-in
Marinella Setti ... script supervisor
Nick Shuttleworth ... runner (as Nicholas Shuttleworth)
Mark Anthony Thompson ... additional runner (as Mark Thompson)
Mick Ward ... additional crowd coordinator
Lisa Williams ... production assistant
Lee Brazier ... assistant to chief excecutive for filmfour (uncredited)
Joy Sapieka ... publicist (uncredited)
Amanda Street ... international sales: FilmFour (uncredited)

Thanks 

Buki Armstrong ... special thanks
Joanna Beresford ... special thanks
Sebastian Born ... special thanks
Phillip Cooper ... special thanks (as Phil Cooper)
John Cornfield ... special thanks
Natasha Dack ... special thanks
Elinor Day ... special thanks
Sunil Gaur ... special thanks
Rob Gold ... special thanks: Music For Film
Andrew Hildebrand ... special thanks
John Humphrys ... special thanks
David Johnston ... special thanks
Nasreen Munni Kabir ... special thanks (as Munni Kabir)
Jeremy Kimberlin ... special thanks
Lisa Makin ... special thanks
Patrick McEnallay ... special thanks (as Pat McEnellay)
Neil Mockler ... special thanks
Gail M. Patterson ... special thanks (as Gail Patterson)
Ian Robinson ... special thanks
Emil Romer ... special thanks
Kim Rømer ... special thanks
Mark Shivas ... special thanks
John R. Stubbs ... special thanks (as John Stubbs)
Colin Vaines ... special thanks
Paul Webster ... special thanks
Kate Wilson ... special thanks
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page