Edit
Bones (2001) Poster

(2001)

Full Cast & Crew

Directed by 

Ernest R. Dickerson ... (as Ernest Dickerson)

Writing Credits (WGA)  

Adam Simon ... (written by) &
Tim Metcalfe ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
Lupovich
...
Ricky Harris ...
Eddie Mack
...
Cynthia
...
Patrick
...
Bill
...
Maurice
...
Tia
...
Shotgun (as Ronald Selmour)
...
Stank
...
Weaze
Erin Wright ...
Snowflake
Josh Byer ...
Jason
...
Palmer
...
The Death Lady (as Ellen Ewusie)
...
Nancy
Boyan Vukelic ...
Young Cop
Marcus Moldowan ...
Young Patrick
Mavis D'Andrade ...
Old Woman - Street
...
Elderly Séance Man
...
Clubber
Randy Schooley ...
Investigator
Tracey Classen ...
Bones Shadow
Donny James Lucas ...
Crackhead (as Donny Lucas)
Shanel Nelson-Murray ...
Skipping Girl
Chaynade Knowles ...
Skipping Girl
Brittany Moldowan ...
Skipping Girl
Helena Yea ...
Séance Woman
Gladys Phillip ...
Séance Woman
D. Harlan Cutshall ...
Séance Man
Carlos Joe Costa ...
Séance Man
Jeni Le Gon ...
Window Granny (as Jeni Legon)
Chaka White ...
Foxy Lady
Keith Provost ...
Cop
Brantley Bush ...
Cop
Linda Chow ...
Jeremiah's First Wife
Charles Jones Jr. ...
Elderly Man
Rest of cast listed alphabetically:
Victor Formosa ...
Thug (uncredited)
Alina Kaufman ...
Jenny (uncredited)
Danny Waugh ...
Wino (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Leon Dudevoir ... co-producer
Rupert Harvey ... producer
Peter Heller ... producer
Stephen W. Hollocker ... co-producer (as Stephen Hollocker)
Carolyn Manetti ... executive producer
Lloyd Segan ... producer

Music by 

Elia Cmiral

Cinematography by 

Flavio Martínez Labiano ... director of photography (as Flavio Labiano)

Film Editing by 

Michael N. Knue
Stephen Lovejoy

Casting By 

Anya Colloff
Jennifer Fishman
Amy McIntyre Britt

Production Design by 

Douglas Higgins

Art Direction by 

Gary Myers

Set Decoration by 

Tedd Kuchera

Costume Design by 

Dana Campbell

Makeup Department 

Jaremy Aiello ... makeup effects sculptor: Alterian
Alyson Black Barrie ... hair department head
Larry Bones ... makeup effects foam runner: Alterian
Jeffrey P. Buccacio Jr. ... makeup effects sculptor: Alterian (as Jeff Buccacio)
Mike Fields ... makeup effects technician: WCT Productions
Frederick Fraleigh ... makeup effects principal wall artist: Alterian (as Frederick Fraliegh)
Tony Gardner ... makeup effects designer: Alterian
Rachel Griffin ... makeup effects technician: WCT Productions
George Grove ... makeup effects technician: WCT Productions
Bruce Houston ... makeup effects technician: WCT Productions
Jessica Huebner ... makeup effects production manager: Alterian
Richard Kohlen ... first assistant hair stylist
Barry R. Koper ... on-set key makeup effects applicator: Alterian (as Barry Koper)
Lisa Leonard ... key hair stylist
Conor McCullagh ... makeup effects principal artist: Alterian
Connie Parker ... key makeup artist
Brad Proctor ... makeup effects technician: WCT Productions
Paul Salamoff ... makeup effects project manager: Alterian
Russell Shinkle ... makeup effects mechanical design: Alterian
Lisa Strong ... first assistant makeup artist
Lilo Tauvao ... makeup effects principal artist: Alterian
Bill Terezakis ... makeup effects supervisor: WCT Productions
Maureen Terezakis ... makeup effects production manager: WCT Productions (as Maureen Chan)
Michele Tyminski ... makeup effects lab technician: Alterian uncredited
Heather Vickers ... makeup effects production assistant: WCT Productions
Stephanie Williams ... makeup effects: accounting/controller, Alterian
George Worden ... makeup effects production assistant: Alterian
Jack Bricker ... makeup effects hair technician: Alterian (uncredited)
Stacey Butterworth ... wig maker (uncredited)
Jerry Constantine ... makeup effects technician: Alterian (uncredited)
Cynthia Gardner ... makeup effects finance management: Alterian (uncredited)
Connie Grayson Criswell ... makeup effects hair technician: Alterian (uncredited)
Jeff Himmel ... makeup effects sculptor: Alterian (uncredited)
Matt Jordon ... makeup effects artist: Alterian (uncredited)
Carol Koch ... makeup effects sculptor: Alterian (uncredited)
Michael O'Brien ... makeup effects technician: Alterian (uncredited)
Leanne Rae Podavin ... makeup effects technician: WCT Productions (uncredited)
Geoff Redknap ... makeup effects technician: WCT Productions (uncredited)

Production Management 

Carla Fry ... executive in charge of production
Ric Keeley ... post-production supervisor
Jody Levin ... executive in charge of post-production
Robert Petrovicz ... unit production manager
Frank Salvino ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Glenn Bottomley ... second assistant director
Richard Coleman ... first assistant director
Peter Dashkewytch ... first assistant director: second unit
Alexis Hinde ... third assistant director
Sara Irvine ... trainee assistant director
Philip Katsikas ... second assistant director: second unit (as Phil Katsikas)
Ian Samoil ... third assistant director: second unit
Rob Vouriot ... first assistant director: miniatures unit
Richard Worden ... first assistant director: second unit

Art Department 

Don Anderson ... assistant property master
Paul Baker ... props
Brian Beatty ... lead carpenter
John Beatty ... general foreman
Brent Bennett ... assistant set decorator
Robin Driscoll ... lead painter
Phil Gough ... property master (as Philip Gough)
Peter Grace ... construction coordinator
Christine Handley ... buyer
Jack Higgins ... assistant art director
Steve Houle ... on-set dresser
Marko Lytviak ... paint coordinator (as Marco Lytviak)
Sheila Millar ... set designer
Jim Pate ... assistant property master
Valentine Pavuls ... property master: second unit
Reno Pellegrin ... set dresser
Dan Petrescu ... scenic artist
Margot Ready ... art department production assistant
Dean Rossmo ... construction buyer
Mike Sorochuk ... lead carpenter
Carlos Vera ... conceptual artist
Ling Yang ... storyboard artist

Sound Department 

Steve Bartkowicz ... sound engineer (as Steve Barkowicz)
Brian Basham ... adr recordist
Ron Bedrosian ... adr mixer
William Butler ... sound mixer
Susan Cahill ... foley editor (as Susan Gamsaragan)
Ray Collins ... sound mixer: second unit
Benjamin L. Cook ... sound effects editor (as Benjamin Cook)
Wendy Czajkowsky ... adr mixer
Jed M. Dodge ... adr supervisor
Matt Dubin ... digital transfer engineer
Lisle Engle ... sound effects editor
Jim Fitzpatrick ... sound re-recording mixer
Alan Freedman ... adr mixer
Robert Getty ... adr editor / dialogue editor
David Grant ... dialogue editor
David Hadder ... boom operator
Michael Hertlein ... dialogue editor
Chris Higgins ... boom operator
Brad Hillman ... adr mixer
Ben Holiday ... assistant sound editor (as Ben Pederson)
Robert Jackson ... dialogue editor
Jaya Jayaraja ... sound utility
Michael Kamper ... sound effects editor
Richard Leacock ... additional voiceovers
Viv Leacock ... adr/voice talent
Diane Marshall ... foley artist (as S. Diane Marshall)
Martin Mitchell ... boom operator
Michael Mullane ... sound effects editor
Hugh Murphy ... assistant sound editor
Myron Nettinga ... sound re-recording mixer
Timothy Pearson ... foley artist
Bruce Richardson ... sound supervisor
Alison Sanford ... sound recordist
Scott Schmidt ... adr recordist
Naan Spiess ... cableperson
Lucy Sustar ... foley mixer
Jerry Trent ... foley artist
Johanna Turner ... digital transfer engineer
Scott Wolf ... sound supervisor
Gary Coppola ... additional sound re-recording mixer (uncredited)
William Jacobs ... supervising sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Dan Clark ... additional special effects (as Dan Clarke)
Adrian Fisher ... additional special effects
David K'shin Gendron ... special effects first assistant (as David Gendron)
Ian Korver ... additional special effects
Robert Rockhill ... additional special effects (as Rob Rockhill)
Randy Shymkiw ... special effects coordinator
John Sleep ... special effects first assistant
Bill Terezakis ... puppeteer: Demon Dog
Terry Wadd ... additional special effects

Visual Effects by 

Brian Allan ... optical camera
John Anderson ... composite artist: Pixel Magic
Adam Avitabile ... flame artist (2007)
Timothy Clark ... visual effects matte painter (as Tim Clark)
Franklin Cofod ... line-up/editorial: Pixel Magic
Eric Dehaven ... digital compositor
Victor DiMichina ... digital imaging supervisor: Pixel Magic
Barry Dresner ... visual effects editor
Charlene Eberle Douglas ... visual effects coordinator (as Charlene Eberle)
Roy Erickson ... systems administrator: Pixel Magic
Kevin Fisher ... scanning & recording: Pixel Magic
Patrick Flanagan ... composite artist: Pixel Magic (as Patrick Flannagan)
Tyler Foell ... 2D supervisor
Jim Gorman ... 3D artist: Pixel Magic
Nate Haggard ... composite artist: Pixel Magic
Mike Hardison ... 3D artist: Pixel Magic
Ivan Hayden ... visual effects previsualization
George Macri ... software development: Pixel Magic
Ray McIntyre Jr. ... visual effects supervisor: Pixel Magic (as Raymond McIntyre Jr.)
Karla McIntyre ... visual effects coordinator: Pixel Magic
Brad Moylan ... digital compositor: Pixel Magic
Patrick Murphy ... digital compositor: Pixel Magic
Reid Paul ... digital compositing supervisor: Pixel Magic
Tim Pyle ... 3D artist: Pixel Magic
Lauren Ritchie ... executive in charge of visual effects
Josh Saeta ... composite artist: Pixel Magic
Ray Scalice ... general manager: Pixel Magic
Gunther Schatz ... lead visual effects artist
Geordie Spradling ... composite artist: Pixel Magic
Erik Strauss ... visual effects producer: NP3DFX
Marc Toscano ... 3D animator
Juan Carlos Vargas ... 3D artist: Pixel Magic
Todd Vaziri ... composite artist: Pixel Magic
Ariel Velasco-Shaw ... visual effects supervisor (as Ariel Shaw)
Christopher Dusendschon ... digital imaging: THDX (uncredited)
Steven Emmert ... optical compositor: THDX (uncredited)

Stunts 

Brenda Adams ... stunts
Lloyd Adams ... stunt double
Barb Bartos ... stunts (as Barbra Bartos)
Sylvain Cameron ... stunts
Yves Cameron ... stunt coordinator: prep
Douglas Chapman ... stunt double (as Doug Chapman)
Dean Choe ... stunts
Jocelyn Clarke ... stunts
Aubrey Culp ... stunts (as Aubrey Lee Culp)
Duane Dickinson ... stunts
Errol Gee ... stunt double
Corry Glass ... stunts
David Hooper ... stunt performer / stunts
Ernie Jackson ... stunt coordinator (as Ernest Jackson)
Michael Langlois ... stunts
Don Lew ... stunts
Brad Loree ... stunt double
Deb Macatumpag ... stunt double (as Deborah Macatampag)
Daniel B. Melles ... stunt double (as Daneil Melles)
Mike Mitchell ... stunts
Colette Perry ... stunts
Ronald Robinson ... stunts
Trish Schill ... stunts (as Patricia Schill)
Basil Sohun ... stunt double
Bill Stewart ... stunts
Melissa R. Stubbs ... stunts (as Melissa Stubbs)

Camera and Electrical Department 

David Bercovici-Artieda ... second assistant camera: miniatures unit (as David Bercovici-Artieds)
Michael C. Blundell ... camera operator: second unit (as Mike Blundell)
Marco Ciccone ... first assistant camera: "a" camera
Chris Cochrane ... gaffer: second unit / rigging gaffer
Douglas Craik ... camera operator: "a" camera (as Doug Craik)
John Dines ... generator operator
Yves Drapeau ... first assistant camera: miniatures unit
Rodney Duval ... grip (as Rodney Duvall)
Sean Elliott ... second assistant camera: "a" camera
Harvey Fedor ... key grip
Aris Georgiopoulos ... first assistant camera: second unit
Colin Gray ... rigging gaffer
Shane Harvey ... still photographer
Chris Jones ... grip
Stephan Lentz ... key grip: miniatures unit
Garth Longmore ... camera loader
David Lourie ... second assistant camera: second unit
Scott MacDonald ... first assistant camera: "b" camera
Chris McMullen ... additional camera operator
Tricia Mutcher ... second assistant camera: "b" camera
David Neveaux ... key grip: second unit (as David Nevaux) / rigging grip
Clint Paglaro ... video assist operator
Randal Platt ... camera operator: miniatures unit / director of photography: miniatures unit
Christopher Reusing ... best boy electrician
Don Saari ... gaffer: miniatures unit
Charlie Schultz ... best boy grip
Greg Simmonds ... second assistant camera: "b" camera
Michael Spicer ... camera operator: "b" camera / cinematographer: second unit
Jeff Upton ... gaffer
Michael Wale ... camera operator: "b" camera
Peter Wilke ... dolly grip

Casting Department 

Susan Taylor Brouse ... casting: Canada
Cheri Gaynor ... casting assistant: Canada
Lori Marshall ... extras casting
Scott Muller ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Marnie Ander ... set costumer
Debbie Geaghan ... costume set supervisor
Jennifer Grossman ... assistant costume designer
Lori Kenny ... costumer (as Lori Kenney)
Kurtis Reeves ... costume set supervisor: second unit

Editorial Department 

Lynn Abroms ... first assistant editor
Steve Ansell ... first assistant editor
Gary Burritt ... negative cutter: Kona Cutting
Richard Currie ... second assistant editor
Barry Dresner ... second assistant editor
Nathan W. Jones ... post-production assistant (as Nathan Jones)
David Lebowitz ... second assistant editor
Richard Long ... assistant editor
Jim Passon ... color timer
Philip Pucci ... assistant editor
Philip Steinman ... second assistant editor (as Philipe Steinman)
Joëlle Taar ... second assistant editor
Jodie Davidson ... colorist: dailies (uncredited)

Music Department 

Thomas Bartke ... conductor: score
Karen Bennett ... assistant music editor
Bob Bowen ... music executive
Paul Broucek ... music executive
John Burton ... score assistant engineer
Elia Cmiral ... orchestrator
Mike Flicker ... music editor
Sam Hofstedt ... score assistant engineer
Jeff Lingle ... additional music editor
Lise Richardson ... music editor: temp score
Mitch Rotter ... soundtrack supervisor
David Sabee ... music contractor
Annie Searles ... music clearances
Lori Silfen ... music business affairs
Dexter Story ... music coordinator
John Whynot ... score mixer / score recordist
Matt Friedman ... music editor (uncredited)
Dan Ostermann ... musician: trombone (uncredited)

Transportation Department 

David R. Anderson ... transportation coordinator (as Dave Anderson)
Jim Barley ... driver
Elaine Barrett ... transportation captain
Fred Davies ... picture vehicle coordinator
Harold Felhauer ... driver
Dave Hetherington ... driver
Mark Libera ... driver
John Martin ... driver
Barry Meldrum ... transportation captain: second unit
Gordon Pearce ... driver
Edwin Robertson ... driver
Terry Storey ... driver
Brian Waltho ... driver
Keith Waltho ... driver

Other crew 

Craig Alexander ... production attorney
Shine Anthony ... stand-in (as Shine)
Lynell Bangs ... production accountant
Karin Behrenz ... production assistant
Ronald Brennan ... security (as Ron Brennan)
Rich Brown ... second assistant accountant
Laurie Cartwright ... risk management
Terence Chase ... security
Matthew Chipera ... location manager
Rick Coffee ... first assistant accountant
Cathy Cunliffe ... craft service / first aid
Paul Darc ... production services: Canada
Gloria Davies ... unit publicist
Ian Doig ... raven trainer
Jeff Egan ... production safety
Pablo Ferro ... title designer: main title sequence
Rose Geddes ... assistant: Ms. Grier
Emily Glatter ... supervising production coordinator
Jared Howitt ... production office assistant
Ed Hunter ... assistant: Snoop Dogg
Derek Hurst ... extras wrangler
Tracey Hway ... stand-in
James Ice ... assistant: Snoop Dogg
Sharon Ingram ... production coordinator (as Sharon P. Ingram)
Scott Kanyuck ... production attorney
Scott Karpf ... assistant: Lloyd Segan
Lana Krotenko ... script supervisor: second unit
Alexandra La Roche ... script supervisor (as Alexandra Laroche)
Laura Livingstone ... assistant: Rupert Harvey & Peter Heller
Grace MacLeod ... animal trainer
Andrew Matthews ... financial consultant
Anthony McRae ... stand-in (as Anthony McCrae)
Terrance Morris ... stand-in (as Terrence Morris)
Jennifer Mount ... risk management
Peter Pao ... key production assistant
Nicholas Podbrey ... lead puppeteer
William Proctor ... assistant: Ernest Dickerson (as Bill Proctor)
Paul Prokop ... production controller
Kristian Ransonnet ... post-production accountant (as Kristyan Ransonnet)
Joshua Ravetch ... production resources
Connie Rusgen ... animal trainer
Amy Russell ... clearances: The Clear Choice
Heidi Grace Scott ... accounting clerk (as Heidi Scott)
David Sporn ... business affairs liaison
Robert Strother ... production services: Canada
Jennifer Tanami-Hendriks ... production secretary (as Jennifer Tanami)
Pat Taylor ... assistant production coordinator (as Patricia Taylor)
Jim Tsiropoulos ... stand-in
Lee Tucker ... preview technical supervisor
Costa Vassos ... assistant location manager
Diane Ward ... production coordinator
Wanda Wilson ... stand-in
Steve Woodley ... animal trainer
Ed Wynyk ... security captain (as Ed Wynnyk)
Sean Jordan ... interactive media (uncredited)
Gordon Juli ... security (uncredited)
Robert Milicevic ... set security (uncredited)

Thanks 

Stacy Adams ... the film-makers wish to extend their personal thanks
Jeffrey Denker ... the film-makers wish to extend their personal thanks (as Jeff Denker)
Joe Dunn ... the film-makers wish to extend their personal thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page