CBS News Sunday Morning Poster

Awards

Business and Financial Reporting Emmy Awards 2003

Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Current Business News Story
Alan Golds (producer)
Robin Skeete (producer)
Anthony Mason (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Signing the Blues"
Outstanding Interpretation and/or Analysis of a Business News Story
Ann Marie Hodrick (producer)
George Osterkamp (producer)
John Blackstone (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Product Placement"

Daytime Emmy Awards 2015

Won
Daytime Emmy
Outstanding Morning Program
Rand Morrison (executive producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Amy Rosner (senior producer)
Jason Sacca (senior producer)
Sari Aviv (producer)
Jon Carras (producer)
John R. D'Amelio (producer)
Kate D'Arcy (producer)
Patricia Finnegan (producer)
Ed Forgotson (producer)
Alan Golds (producer)
Peter Goodman (producer)
John Goodwin (producer)
Mark Hudspeth (producer)
Nathan James (producer)
Jay Kernis (producer)
Young Kim (producer)
Sara Kugel (producer)
Anthony Laudato (producer)
Kay M. Lim (producer)
Robbyn McFadden (producer)
Amol Mhatre (producer)
Meggie Miao (producer)
David Morgan (producer)
Reid Orvedahl (producer)
Mary Raffalli (producer)
David Rothman (producer)
Bernard Rozenberg (producer)
Ayesha Siddiqi (producer)
Douglas W. Smith (producer)
Patty Smith (producer)
Dustin Stephens (producer)
Mary Lou Tell (producer)
Amy Wall (producer)
Amiel Weisfogel (producer)
Lauren Barnello (producer/editor)
David Bhagat (producer/editor)
Chad Cardin (producer/editor)
Joseph L. Frandino (producer/editor)
Ed Givnish (producer/editor)
Shilpi Gupta (producer/editor)
Remington Korper (producer/editor)
Michael Levine (producer/editor)
Maria Nicoletti (producer/editor)
George Pozderec (producer/editor)
Carol Ross (producer/editor)
David Small (producer/editor)
Cathy Lewis (editorial producer)
Ramon Parkins (producer/arts and entertainment editor)
Nora Gerard (producer/director)
Tom Harris (producer/writer)
Craig Wilson (producer/writer)
Henry Bautista (field producer)
Michael Hernandez (field producer)
Robin Sanders (planning producer)
Jessica Frank (visual arts producer)
John Molloy (visual arts producer)
Bob Pook (visual arts producer)
Diane Robinson (visual arts producer)
Charles Osgood (anchor)
Serena Altschul (correspondent)
Rita Braver (correspondent)
Lee Cowan (correspondent)
Bill Geist (correspondent)
Anthony Mason (correspondent)
Jane Pauley (correspondent)
Mo Rocca (correspondent)
Tracy Smith (correspondent)
Susan Spencer (correspondent)
Martha Teichner (correspondent)
David Pogue (contributing correspondent)
David Turecamo (contributing correspondent)
Bill Flanagan (contributing commentator)
Nancy Giles (contributing commentator)
Conor Knighton (contributing commentator)
Faith Salie (contributing commentator)
Ben Stein (contributing commentator)
David Edelstein (film critic)
Addison Green (meterologist)
Columbia Broadcasting System (CBS)

Daytime Emmy Awards 2013

Won
Daytime Emmy
Outstanding Morning Program
Rand Morrison (executive producer)
Estelle Popkin (senior broadcast producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Amy Rosner (senior producer)
Jason Sacca (senior producer)
Alan Golds (producer)
Mary Raffalli (producer)
Anthony Laudato (producer)
Mary Lou Tell (producer)
Reid Orvedahl (producer)
Jon Carras (producer)
Ed Forgotson (producer)
Amiel Weisfogel (producer)
Amol Mhatre (producer)
David Rothman (producer)
Kay M. Lim (producer)
Douglas W. Smith (producer)
Peter Goodman (producer)
John R. D'Amelio (producer)
Cathy Lewis (editorial producer)
Ramon Parkins (entertainment producer)
Kim Skeen (Washington producer)
Lauren Barnello (editor/producer)
Carol Ross (editor/producer)
Joseph L. Frandino (editor/producer)
David Small (editor/producer)
Robin Sanders (planning producer)
Addison Green (meteorologist)
Charles Osgood (anchor)
Bill Geist (correspondent)
Rita Braver (correspondent)
Mo Rocca (correspondent)
Lee Cowan (correspondent)
Serena Altschul (correspondent)
Sharyl Attkisson (correspondent)
Tracy Smith (correspondent)
Anthony Mason (correspondent)
George P. Pozderec (correspondent)
Martha Teichner (correspondent)
Ben Stein (contributing commentator)
Bill Flanagan (contributing commentator)
Faith Salie (contributing commentator)
Nancy Giles (contributing commentator)
David Edelstein (film critic)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Multiple Camera Editing
Rand Morrison (executive producer/editor)
David Bhagat (producer/editor)
Remington Korper (producer/editor)
Jiro Akiba (editor)
David Small (editor)
Lauren Barnello (editor)
Carol Ross (editor)
Ed Givnish (editor)
Joseph L. Frandino (editor)
David A. Spungen (editor)
George P. Pozderec (editor)
Seth Fox (editor)

Directors Guild of America, USA 2017

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Variety/Talk/News/Sports - Regularly Scheduled Programming
Nora Gerard
Episode: "Charles Osgood Farewell Broadcast"

News & Documentary Emmy Awards 2016

Won
Emmy
Best Story in a Regularly Scheduled Newscast
Rand Morrison (executive producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Amy Rosner (senior producer)
Jason Sacca (senior producer)
Sari Aviv (producer)
David Small (producer)
Lee Cowan (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Water, Water"
Nominated
Emmy
Best Story in a Regularly Scheduled Newscast
Rand Morrison (executive producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Amy Rosner (senior producer)
Jason Sacca (senior producer)
Sari Aviv (producer)
George Pozderec (producer)
Barry Petersen (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Coming Home"
Outstanding Feature Story in a Regularly Scheduled Newscast
Rand Morrison (executive producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Amy Rosner (senior producer)
Jason Sacca (senior producer)
Sari Aviv (producer)
David Small (producer)
Lee Cowan (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Water, Water"
Outstanding Feature Story in a Regularly Scheduled Newscast
Rand Morrison (executive producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Amy Rosner (senior producer)
Jason Sacca (senior producer)
Mary Lou Teel (producer)
Lauren Barnello (producer)
Cathy Lewis (editorial producer)
Jane Pauley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Girl in the Picture"

News & Documentary Emmy Awards 2015

Nominated
Emmy
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - News
Ed Givnish (editor)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "A Happy Guy: Pharrell Williams"

News & Documentary Emmy Awards 2013

Won
Emmy
Outstanding Feature Story in a Regularly Scheduled Newscast
Rand Morrison (executive producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Jason Sacca (senior producer)
Amy Rosner (senior producer)
Alan Golds (producer)
Ed Givnish (producer)
Anthony Mason (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)

For segment "Glen Campbell". Tied with CBS News Sunday Morning (1979) segment "Starting Over" and ... More

For segment "Glen Campbell". Tied with CBS News Sunday Morning (1979) segment "Starting Over" and ABC News Nightline (1980) segment "Arctic Journey: The Unicorn of the Sea"

Outstanding Feature Story in a Regularly Scheduled Newscast
Rand Morrison (executive producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Jason Sacca (senior producer)
Amy Rosner (senior producer)
Mary Walsh (producer)
Remington Korper (co-producer)
David Martin (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)

For segment "Starting Over". Tied with CBS News Sunday Morning (1979) segment "Glen Campbell" and ... More

For segment "Starting Over". Tied with CBS News Sunday Morning (1979) segment "Glen Campbell" and ABC News Nightline (1980) segment "Arctic Journey: The Unicorn of the Sea"

Outstanding Investigative Journalism in a Regularly Scheduled Newscast
Chris Licht (executive producer)
Rand Morrison (executive producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Jason Sacca (senior producer)
Amy Rosner (senior producer)
Sharon Hoffman (senior producer)
Mosheh Oinounou (senior producer)
Ryan Kadro (senior producer)
Ira Rosen (senior producer)
Keith Summa (senior investigative producer)
Cathy Lewis (editorial producer)
Kim Skeen (producer)
Pia Malbran (producer)
David Small (producer)
Nancy Wyatt (producer)
Jill Jackson (producer)
Neil Grasso (field producer)
Sharyl Attkisson (investigative correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For CBS This Morning
For "Exposing the Business of Congress"
Nominated
Emmy
Outstanding Feature Story in a Regularly Scheduled Newscast
Rand Morrison (executive producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Jason Sacca (senior producer)
Amy Rosner (senior producer)
Fernando Suarez (producer)
Elizabeth Palmer (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Walking on Air"

News & Documentary Emmy Awards 2012

Nominated
Emmy
Outstanding Business and Economic Reporting in a Regularly Scheduled Newscast
Rand Morrison (executive producer)
Estelle Popkin (senior broadcast producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Steve Glauber (producer)
Carol Ross (producer)
Mark Strassmann (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "One in Six" (11/20/2011)
Outstanding Business and Economic Reporting in a Regularly Scheduled Newscast
Rand Morrison (executive producer)
Estelle Popkin (senior broadcast producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Mary Raffalli (producer)
Patrick Lee (co-producer)
Michael Hernandez (field producer)
Martha Teichner (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Don't Count On It" (2/20/2011)
Best Story in a Regularly Scheduled Newscast
Rand Morrison (executive producer)
Estelle Popkin (senior broadcast producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Jason Sacca (producer)
Lauren Barnello (producer)
Michael Hernandez (field producer)
David Gladstone (field producer)
Mark Strassmann (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Coming Home"

News & Documentary Emmy Awards 2011

Won
Emmy
Outstanding Business and Economic Reporting in a Regularly Scheduled Newscast
Rand Morrison (executive producer)
Estelle Popkin (senior broadcast producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Lauren Barnello (producer)
Jon Carras (producer)
Jeff Glor (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Paving the Way" (7/4/2010)
Nominated
Emmy
Outstanding Feature Story in a Regularly Scheduled Newscast
Rand Morrison (executive producer)
Estelle Popkin (senior broadcast producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Mary Raffalli (producer)
Robin Skeete (co-producer)
Michael Hernandez (field producer)
Martha Teichner (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Gift of a Lifetime"
Outstanding Feature Story in a Regularly Scheduled Newscast
Rand Morrison (executive producer)
Estelle Popkin (senior broadcast producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Remington Korper (producer)
Amiel Weisfogel (producer)
Barry Petersen (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Jan's Story"
Outstanding Feature Story in a Regularly Scheduled Newscast
Rand Morrison (executive producer)
Estelle Popkin (senior broadcast producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Patrick Lee (producer)
Kay M. Lim (producer)
John Blackstone (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Where's Molly?" (11/28/2010)
Outstanding Business and Economic Reporting in a Regularly Scheduled Newscast
Rand Morrison (executive producer)
Estelle Popkin (senior broadcast producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Michael Cesario (producer)
Jason Sacca (producer)
Martha Teichner (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The New Normal" (9/26/2010)
Outstanding Business and Economic Reporting in a Regularly Scheduled Newscast
Rand Morrison (executive producer)
Estelle Popkin (senior broadcast producer)
Kay M. Lim (coordinating producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Lauren Barnello (producer)
Maria Barrow (producer)
David Bhagat (producer)
Charlie Brooks (producer)
Chad Cardin (producer)
Ed Forgotson (producer)
David Franklin (producer)
Steve Glauber (producer)
Alan Golds (producer)
Judith Hole (producer)
Remington Korper (producer)
Anthony Laudato (producer)
Patrick Lee (producer)
Reid Orvedahl (producer)
Amy Rosner (producer)
Carol Ross (producer)
Jason Sacca (producer)
Robin Skeete (producer)
David Small (producer)
Doug Smith (producer)
Anthony Mason (anchor/correspondent)
Jim Axelrod (correspondent)
Cynthia Bowers (correspondent)
Rita Braver (correspondent)
Bill Geist (correspondent)
Suze Orman (correspondent)
Jill Schlesinger (correspondent)
Daniel Sieberg (correspondent)
Tracy Smith (correspondent)
Martha Teichner (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For episode "The Money Issue 2010"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Martha Teichner (writer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Gift of a Lifetime" (10/10/2010)

News & Documentary Emmy Awards 2010

Nominated
Emmy
Outstanding Feature Story in a Regularly Scheduled Newscast
Bill Geist (correspondent)
Amy Rosner (producer)
Remington Korper (producer)
Rand Morrison (executive producer)
Estelle Popkin (senior broadcast producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "A Stone's Throw"
Outstanding Feature Story in a Regularly Scheduled Newscast
David Martin (correspondent)
Mary Walsh (producer)
Remington Korper (producer)
Rand Morrison (executive producer)
Estelle Popkin (senior broadcast producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "On the Mend"
Outstanding Business and Economic Reporting in a Regularly Scheduled Newscast
Seth Doane (correspondent)
Mary Raffalli (producer)
Remington Korper (co-producer)
Rand Morrison (executive producer)
Estelle Popkin (senior broadcast producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Out of Work"

News & Documentary Emmy Awards 2009

Won
Emmy
Outstanding Feature Story in a Regularly Scheduled Newscast
Rand Morrison (executive producer)
Estelle Popkin (senior broadcast producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
David Bhagat (producer)
Mary Raffalli (producer)
Jeff Greenfield (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "RFK"
Nominated
Emmy
Outstanding Feature Story in a Regularly Scheduled Newscast
Rand Morrison (executive producer)
Estelle Popkin (senior broadcast producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Ed Forgotson (producer)
David Small (producer)
Anthony Mason (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Frost/Nixon"
Outstanding Feature Story in a Regularly Scheduled Newscast
Rand Morrison (executive producer)
Estelle Popkin (senior broadcast producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Benjamin McCormick (producer)
George Osterkamp (producer)
John Blackstone (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Rebel with a Cause: Harvey Milk"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - Quick Turnaround
David Small (editor)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For "Supreme Court Gun Decision"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - Quick Turnaround
Patrick Lee (editor)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For "Behind The Headlines: The Capture of Radovan Karadzic"

News & Documentary Emmy Awards 2007

Nominated
Emmy
Outstanding Feature Story in a Regularly Scheduled Newscast
Rand Morrison (executive producer)
Estelle Popkin (senior broadcast producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
David Bhagat (producer)
Amy Rosner (producer)
Jason Sacca (producer)
Bill Geist (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "In Their Honor" (9/24/2006)
Outstanding Feature Story in a Regularly Scheduled Newscast
Rand Morrison (executive producer)
Estelle Popkin (senior broadcast producer)
Gavin P. Boyle (senior producer)
Sandra Malyszka LoPiccolo (producer)
Remington Korper (producer)
Martha Teichner (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Change of Plans" (4/2/2006)

News & Documentary Emmy Awards 2006

Nominated
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Mary Raffalli (producer)
Carol Ross (producer)
Steve Hartman (correspondent)
For continuing coverage "Toledo Journal"
Outstanding Cultural & Artistic Programming
Ramon Parkins (producer)
Russ Mitchell (corresponent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Soulsville U.S.A.: STAX" (January 16, 2005)

News & Documentary Emmy Awards 2004

Nominated
Emmy
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Martha Teichner (writer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For "In Memoriam"

News & Documentary Emmy Awards 2003

Nominated
Emmy
Outstanding Interview
Don Hewitt (executive producer)
Rand Morrison (executive producer)
Peter Klein (producer)
Mike Wallace (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For 60 Minutes
For "Interview with John Forbes Nash, Jr."
Outstanding Cultural & Artistic Programming - Long Form
Rand Morrison (executive producer)
Mary McDonagh Murphy (senior broadcast producer)
Marquita Pool-Eckert (senior producer)
Estelle Popkin (senior producer)
Carol Ross (producer)
Jason Sacca (producer)
Lee Cowan (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For "Benjamin Franklin"

News & Documentary Emmy Awards 2002

Won
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story - Long Form
Rand Morrison (executive producer)
Mary McDonagh Murphy (senior broadcast producer)
Marquita Pool-Eckert (senior producer)
Estelle Popkin (senior producer)
David Bhagat (producer)
Ed Forgotson (producer)
James Houtrides (producer)
Martha Teichner (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Twist of Fate"
Outstanding Feature Story in a Regularly Scheduled Newscast
Irene Taylor Brodsky (producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
Heart of the Country
Nominated
Emmy
Outstanding Feature Story - Long Form
Rand Morrison (executive producer)
Mary McDonagh Murphy (senior executive producer)
Marquita Pool-Eckert (senior producer)
Estelle Popkin (senior producer)
Catherine Kim (producer)
Carol Ross (producer)
Bob McNamara (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Liquid Assets"
Outstanding Feature Story - Long Form
Rand Morrison (executive producer)
Mary McDonagh Murphy (senior executive producer)
Marquita Pool-Eckert (senior producer)
Estelle Popkin (senior producer)
Patrick Lee (producer)
Jason Sacca (producer)
Charles Osgood (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "32 Across"
Best Report in a News Magazine
David Bhagat (producer)
Ed Forgotson (producer)
James Houtrides (producer)
Martha Teichner (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Twist of Fate"

News & Documentary Emmy Awards 2000

Nominated
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Bob Simon (Correspondent)
John Hamlin (Producer)
Michael Bronner (Producer)
CBS News (Sunday Morning)

News & Documentary Emmy Awards 1987

Won
Emmy
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writers
For "We've Grown Accustomed"
Outstanding Informational Cultural or Historical Programming - Programs
Charles Kuralt (reporter)
For "With Horowitz in Moscow"

Peabody Awards 1980

Won
Peabody Award

Television Critics Association Awards 2016

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2015

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2014

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1994

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Writers Guild of America, USA 2017

Won
WGA Award
News Script - Analysis, Feature, or Commentary
Tom Harris
CBS Sunday Morning Almanac" June 12, 2016

Writers Guild of America, USA 2013

Won
WGA Award (TV)
Television Graphic Animation
Bob Pook
"The Oscars"

Writers Guild of America, USA 2004

Nominated
WGA Award (TV)
News - Regularly Scheduled, Bulletin or Breaking Report
For the feature "Passing Of Music Legends".

Writers Guild of America, USA 1998

Won
WGA Award (TV)
News - Regularly Scheduled, Bulletin or Breaking Report
For the feature "Diana, Princess of Wales". Tied with CBS Evening News with Dan Rather (1981).

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews

Contribute to This Page

Please see our guide to updating awards