IMDb > Stuart Little (1999)
Stuart Little
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Stuart Little (1999) More at IMDbPro »

Photos (See all 65 | slideshow) Videos (see all 2)
Stuart Little -- The Little family adopt a charming young mouse named Stuart, but the family cat wants rid of him.

Overview

User Rating:
5.9/10   70,094 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 1% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
E.B. White (book)
M. Night Shyamalan (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Stuart Little on IMDbPro.
Release Date:
17 December 1999 (USA) See more »
Tagline:
The Little Family Just Got Bigger
Plot:
The Little family adopt a charming young mouse named Stuart, but the family cat wants rid of him. Full summary » | Full synopsis »
Awards:
Nominated for Oscar. Another 7 wins & 12 nominations See more »
User Reviews:
Colorful, Charming, Nice Story Most People Should Like See more (175 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)
Create a character page for: ?

Directed by
Rob Minkoff 
 
Writing credits
(WGA)
E.B. White (book)

M. Night Shyamalan (screenplay) and
Greg Brooker (screenplay)

Produced by
Jason Clark .... co-producer
Jason Clark .... executive producer
Brian E. Frankish .... associate producer (as Brian Frankish)
Jeff Franklin .... executive producer
Steve Waterman .... executive producer
Douglas Wick .... producer
 
Original Music by
Alan Silvestri 
 
Cinematography by
Guillermo Navarro (director of photography)
 
Film Editing by
Tom Finan 
 
Casting by
Debra Zane 
 
Production Design by
Bill Brzeski 
 
Art Direction by
Philip Toolin 
 
Set Decoration by
Clay A. Griffith 
 
Costume Design by
Joseph A. Porro  (as Joseph Porro)
 
Makeup Department
Bonita DeHaven .... key makeup artist
Mindy Hall .... makeup artist
Amy Lederman .... makeup artist
Beth Miller .... hair department head
Christina Raye .... hair stylist
Joseph Yuss Simon .... special makeup effects
 
Production Management
Dustin Bernard .... unit production manager: second unit
D. Scott Easton .... unit production manager
Brian E. Frankish .... unit production manager (as Brian Frankish)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Benita Allen .... first assistant director (as Benita Allen-Honess)
David Ascher .... second assistant director: second unit
Dieter 'Dietman' Busch .... second assistant director (as Dieter Busch)
John Dykstra .... second unit director
Marisa Ferrey .... second second assistant director
Paul B. Pedreira .... second assistant director: second unit
Frederic Roth .... first assistant director: second unit (as Fredric Roth)
Kent Tsurumaru .... dga trainee
 
Art Department
Tony Allard .... propmaker
Chuck Askerneese .... property master: second unit
Adam L. Barker .... plasterer
Todd Bennett .... plaster foreman
Conny Boettger .... set designer
Timothy Burgard .... storyboard artist
Cliff Carothers .... lead man
Tony Castagnola .... greens foreman
Martin Charles .... graphic designer
Ronald Cox .... gangboss
Doug Crawford .... carpenter
Vincent D'Aquino .... greensman
Jennifer Dawson .... props
Shepherd Frankel .... assistant art director
Michael Hansen .... propmaster: second unit
Grey Hill .... sculptor
A. Todd Holland .... set designer
David James .... sculptor
Tom Jung .... storyboard artist
Jim Krase .... propmaker
Aric Lasher .... set designer
John Mann .... storyboard artist
John Hammer Maxwell .... on-set dresser
Jeffrey McMahon .... construction foreman
Barbara Mesney .... set designer
Tom Miller .... property master
Desma Murphy .... assistant art director
Roderick Nunnally .... paint supervisor
Steven O'Bannon .... hod carrier
Steven O'Bannon .... labor foreman
Tyler Patton .... on-set dresser
Ron D. Peake .... welder
Kris Peck .... assistant property master
Lisa Penaranda .... set decorating coordinator
Edmond Scott Ratliff .... set dresser
John H. Samson .... construction coordinator (as John Samson)
Lisa K. Sessions .... assistant set decorator
Wayne Shepherd .... lead man
Dugald Stermer .... lead man
Bart Sullivan .... on set dresser: second unit
Tommy Tomlinson .... property master (as Tom Tomlinson)
Spyros Tsiounis .... computer animation
Gary Tuers .... props
Stella Vaccaro .... set designer
Freddy Waff .... set dresser
Heide Waldbaum .... art department coordinator
Rick Welden .... construction coordinator
Frank White .... welding foreman
Ron Ashmore .... painter gang boss (uncredited)
Mike Bundlie .... graphic designer (uncredited)
Bart C. Hubenthal .... set dresser (uncredited)
Jay Koiwai .... painter (uncredited)
Julia K. Levine .... set designer: reshoots (uncredited)
Jacques Rey .... illustrator (uncredited)
Brian Wade .... designer: Stuart Little (uncredited)
Todd Wilderman .... design/visual development (uncredited)
 
Sound Department
David A. Arnold .... sound effects editor (as David Arnold)
Michael J. Broomberg .... foley artist (as Michael Broomberg)
Duke Brown .... sound effects editor (as Duke L. Brown)
David B. Cohn .... sound editor
Paul Drenning .... adr mixer
Richard Duarte .... foley mixer
Ann Ducommun .... assistant sound editor
Linda Folk .... adr editor
Jeff Gomillion .... adr mixer
Gary A. Hecker .... foley artist (as Gary Hecker)
Doug Hemphill .... sound re-recording mixer (as D.M. Hemphill)
Hanson Hsu .... stage engineer
Suhail Kafity .... sound effects editor
Mark Kenna .... foreign version
Ross Levy .... sound utility
Howard London .... adr mixer
Larry Mann .... supervising sound editor (as Lawrence H. Mann)
Cindy Marty .... supervising adr editor
Paul Massey .... sound re-recording mixer
Mark Pappas .... supervising foley editor
Fred Stafford .... adr editor
Kevin Susman .... adr coordinator
Steven Ticknor .... sound effects editor
Mark Ulano .... production sound mixer
Jerome R. Vitucci .... boom operator
Chris Winter .... assistant sound editor (as Christopher Winter)
Gary Wright .... foley editor
Colin Cooper .... adr recordist (uncredited)
John Soukup .... sound transfer (uncredited)
 
Special Effects by
William Aldridge .... special effects leadman
Eric Allard .... special effects supervisor
Philip Bartko .... special effects foreman
Brent W. Bell .... special effects foreman
Gary D. Bierend .... special effects crew (as Gary Bierend)
Oana Bogdan .... creature effects: Patrick Tatopoulos Designs
Brad Burbank .... special effects gang boss: Thunderstone
Douglas Calli .... special effects coordinator: miniature inserts
Marilee Canaga .... key fabricator: Patrick Tatopoulos Designs, Inc.
Larry DeUnger .... special effects crew
Jeff Dillinger .... technical assistant
Eric Dressor .... special effects crew
David Fedele .... specialty costumer
Michael Grover Forster .... special effects gang boss: Thunderstone (as Michael Forster)
Jake Garber .... animatronic effects
Karin Hanson .... special effects hair
Guy Himber .... creature shop mechanical supervisor (puppeteer)
Donald Krause .... special effects technician
Robin A. Linn .... maquette sculptor
Salvy Maleki .... special effects office coordinator
Al Marangoni .... special effects crew
Brian Marn .... special effects foreman: Thunderstone
Jim McPherson .... sculptor: Stout characters
Hans Metz .... special effects crew
Ed Mount .... special effects crew
Scott Oshita .... 3D digitizer
Scott Oshita .... mechanical designer
Gary Pawlowski .... special effects technician
Vincent Pusateri .... stage coordinator
Neil Richmond .... senior animator
Peyton Skelton .... set lighting technician: miniatures unit
Richard Stutsman .... second unit special effects leadman
Patrick Tatopoulos .... special creature effects
Chris Thornton .... special effects apprentice: Thunderstone
Tony Vandenecker .... special effects crew
Ed Mount .... special effects technician (uncredited)
 
Visual Effects by
Amy Adams .... visual effects coordinator: SPI
Jude Adamson .... lighting technical director (as Judith Adamson)
Amit Agrawal .... software supervisor: SPI
Chris Allen .... software engineer: SPI
David P. Allen .... lighting, compositing, cloth effects
Maura Alvarez .... rotoscope lead: SPI
Eric Armstrong .... lead CG character animator: SPI
Chris Arreola .... film recordist: SPI
Carol Ashley .... 3D artist, lighter & compositor: SPI
Carol Ashley .... technical director lighting/compositing: SPI
Hunter Athey .... character animator
James J. Atkinson .... compositor: Rhythm & Hues
Leslie Baker .... lead lighting artist
Steve Baker .... CG character animator: SPI (as Stephen Baker)
Steve Baker .... animator
Bill Houston Ball .... match move artist: SPI
Olivier Barbeau .... lighter
Alfredo R. Barcia .... senior production services technician: SPI
Andra Bard .... digital operations manager: SPI
Chris Barker .... physical production: SPI
Jacquie Barnbrook .... visual effects vendor producer: SPI
Lynn Basas .... digital artist: Centropolis
Jeff Beattie .... visual effects editor
Lyse Beck .... digital compositor
Cory Bedwell .... lighting TD: SPI
Jim Berney .... computer graphics supervisor: SPI
Les Bernstien .... visual effects director of photography
John Berri .... digital assistant editor: SPI
Kevin Bertazzon .... character animator
John Bevelheimer .... storyboard/conceptual artist: SPI
Theodore Bialek .... lighting TD: SPI
Justin Blaustein .... projectionist: Rhythm & Hues
Marzette Bonar .... storyboard/conceptual artist: SPI
Lydia Bottegoni .... visual effects producer: SPI
Virginia Bowman .... technical director
John Bozzalla .... production assistant
Rob Bredow .... effects animation lead
Bob Brophy .... senior systems engineer: SPI (as Robert Brophy)
Kandece Brown .... digital character group coodinator
Kandece Brown .... visual effects coordinator
Max Bruce .... digital artist
Armin Bruderlin .... fur software R&D: SPI
Eric Bruneau .... senior color/lighting and compositing: SPI
Michelle Butler .... motion tracking: CFX
Sean Callan .... lead technical assistant: SPI
Aaron Campbell .... CG animation support technical director: SPI
Tom Capizzi .... digital artist
Marguerite Cargill .... high speed compositor: SPI
Ozzie Carmona .... digital artist
Rusty Case .... senior systems architect
Anthony Ceccomancini .... systems research engineer
Dominick Cecere .... CG character animator
Pascal Chappuis .... digital artist: lighting
Jerome Chen .... visual effects supervisor
Michael Chmilar .... software engineer: SPI
Amy Christensen .... match move supervisor: Rhythm & Hues
Mark Christoffersen .... physical production: SPI
John Clinton .... marketing producer: SPI
Patrick Cohen .... lighting TD: SPI
Daniel Aristoteles Collins .... systems/operations: Rhythm & Hues
Peter Collister .... physical production: SPI
Matt Cordner .... technical director
David Cornelius .... electronics engineer
Harrison Craig .... model maker: Thunderstone
Robert Cribbett .... roto/paint supervisor
Gary Crosby .... model maker: Thunderstone
Joshua Culp .... model maker: Thunderstone
Tim T. Cunningham .... production coordinator: CFX
Henry Darnell .... lead modeler
Richard Davenport .... digital artist
Alan Davidson .... look development: SPI
Erik De Boer .... animation supervisor: Rhythm & Hues
John Decker .... digital artist
Aaron Dem .... head of production: CFX
Debbie Denise .... visual effects executive producer: SPI
Greg Derochie .... digital compositor
Mark DeSousa .... digital artist
Jeff Deyoe .... mechanical designer
Bill Diaz .... CG character animator: SPI
Thomas R. Dickens .... CGI modeler: Real world Maquettes, SPI
Jason Dowdeswell .... lead digital artist
Brian Dowrick .... digital artist
Linda Drake .... visual effects editor
Colin Drobnis .... lighting TD: SPI
John Dykstra .... senior visual effects supervisor
Daniel Eaton .... lighting technical director
Jody Echegaray .... visual effects digital production manager: SPI
Leif Einarsson .... CG animation support technical director: SPI
Leif Einarsson .... creature setup technical director
David Emery .... assistant supervisor: Thunderstone
Curt Engelman .... model maker: Thunderstone
Brandon England .... tape operator: SPI
Rob Engle .... look development/lighting technical director: SPI
Conny Fauser .... digital compositor
Daniel Fazel .... lighting technical director
Shine Fitzner .... lighting TD: SPI
Nickson Fong .... technical supervisor: CFX
Thomas F. Ford IV .... interactive compositing digital production manager
Kiki Francoise .... lighting TD: SPI (as Kiki Candela)
Darcy Fray .... physical production: SPI
Thor Freudenthal .... creative and visual effects development: SPI
Layne Friedman .... lighting TD: SPI
Jenny Fulle .... senior staff: SPI
Angela Giannoni .... paint/rotoscope artist
Deborah Giarratana .... visual effects executive
Dan Gindroz .... physical production: SPI
Bart Giovanetti .... CG supervisor: SPI (as Bart Giovannetti)
Archie Gogoladze .... digital artist
Eli Golub .... technocrane
Nathalie Gonthier .... digital artist: SPI
Peter Gornstein .... visual effects artist
Jason Greenblum .... lead compositor: Rhythm & Hues
Robin Griffin .... visual effects producer
Abra Grupp .... digital compositor
Jason Gyurkovitz .... technical assistant: SPI
Royce Hager .... motion control rigger
Betsy Asher Hall .... lighting supervisor: Rhythm & Hues
Mark Hall .... CG animation support technical director: SPI
Lindsay Hallett .... visual effects coordinator: SPI (as Lindsay Burnett)
Clint Hanson .... character look development/senior technical director: SPI
Anthony Harris .... assistant color timer
Jordan Harris .... digital animator
John Hart .... technical director (as John Hart)
Todd Harvey .... sequence supervisor: Centropolis Effects
Matthew Hausman .... CG cloth technical director: SPI
Deirdre Hepburn-Mangione .... visual effects editor: SPI
Nicole Herr .... senior digital artist: SPI
Tom Hershey .... senior staff: SPI
Stewart Hoffman .... technical assistant: SPI
Christer Hokanson .... visual effects editor
Phil Holland .... scanning & recording operator
Sharon Smith Holley .... visual effects assistant editor
Rob House .... technical director: SPI
Caleb J. Howard .... technical director
Christopher Howard .... model maker: Thunderstone
Lincoln Hu .... senior staff: SPI
Kevin Hudson .... lead character modeller: SPI
Sho Igarashi .... CG cloth technical diretor: SPI
Adrian Iler .... lighting TD: SPI
Jason Ivimey .... animator: Rhythm & Hues
Gary Jackemuk .... lead Inferno compositor: Rhythm & Hues
Benjamin Jacobe .... senior systems engineer: SPI
Arthur Jeppe .... digital artist: Rhythm & Hues
Paul Jessel .... CG character animator: SPI
George H. Joblove .... senior staff: SPI
Brian Jochum .... digital matte painting producer
Peter Juneau .... compositor
Michael Kabella .... senior software engineer
Joanie Karnowski .... matchmover
Glenn Karpf .... visual effects coordinator: SPI
Jason Kaufman .... assistant supervisor: Thunderstone
Shane D. Kelly .... chief lighting technician: visual effects unit
Martin A. Kline .... visual effects art director: SPI
MacDuff Knox .... technical director
Joshua I. Kolden .... CG cloth technical director: SPI
J.W. Kompare .... lead visual effects editor: SPI
Judah Konigsberg .... visual effects production assistant: SPI
Stephen Kowalski .... systems engineer
Tom Lamb .... digital artist
Mark Lambert .... digital effects artist
David C. Lawson .... technical director: SPI
Eric Lebaron .... technical assistant: SPI
John Lee .... digital effects artist
John T. Lee .... CG cloth technical director: SPI
Kelvin Lee .... senior animator
C.J. LePage .... technical assistant: SPI
Dan Levitan .... motion tracker
Didier Levy .... match move artist: SPI
Mickey Levy .... visual effects assistant coordinator: SPI
Jeff Lin .... CG character animator: SPI
J.J. Linsalata .... physical production: SPI
Benjamin Lishka .... lighting TD: SPI
Raymond K.L. Liu .... CG effects light
Tim Llewellyn .... digital compositor
Cottalango Loorthu .... software engineer: SPI
Mark Alan Loso .... compositor
John Ly .... CG cloth technical director: SPI
Skye Lyons .... technical assistant
Sean MacKenzie .... lead compositor
Ralph Maiers .... digital effects supervisor: Cinema Research Corp./D-rez
Ralph Maiers .... lead compositor: Cinema Research Corp./D-rez
Joe Mangione .... visual effects artist
Allen Mansour .... physical production: SPI
Paul Maples .... motion control operator
Ethan Marak .... character animator
Gilligan Markham .... software engineer: SPI
Chad Martin .... physical production: SPI
John Clark Matthews .... lead CG character animator: SPI
Seth Maury .... lighting TD: SPI
Bryan McBrien .... visual effects greens foreman
L. Patrick McCormack .... visual effects coordinator
Will McCoy .... digital compositor
Jason McDade .... additional CG character animation: SPI
Alan McFarland .... LaserCue electronics tech
John McGee .... digital artist
Paul McGhee .... assistant color timer: SPI
M. Scott McKee .... lighting artist
Scott McKee .... lighting TD: SPI
John McLaughlin .... CG animation support lead: SPI
Peter Mercurio .... physical production: SPI
Robb Miller .... visual effects accountant: SPI
Steve Miller .... assistant visual effects editor: CFX
Dean Miya .... senior systems engineer: SPI
Hiroyuki Miyoshi .... software engineer: SPI
Michele Moen .... matte painter (as Michelle Moen)
Jim Moorhead .... CG character animator: SPI
Koji Morihiro .... digital artist
Hayden Mounger .... physical production: SPI
Michelle Murdocca .... senior visual effects producer
Mike L. Murphy .... character animation (as Mike Murphy)
Alfred Mürrle .... digital artist: Rhythm & Hues
Bruce Navsky .... software engineer: SPI
John Nicolard .... digital color timer: SPI
Bob Nicoll .... training and artist development: SPI
Rachel Nicoll .... matchmove lead
Peter Nofz .... CG animation support technical director: SPI
Kerry Nordquist .... lighting TD: SPI
Phil Notaro .... model shop supervisor: Thunderstone
Martin November .... visual effects editor: Rhythm & Hues
Thomas O'Brien .... stage painter foreman: Thunderstone
Dana O'Connor .... character animator
Conor O'Gorman .... visual effects coordinator: plates
Cyndi Ochs .... visual effects coordinator: SPI
Pia Odell-Foster .... production assistant (as Pia Turchyn)
Pia Odell-Foster .... production assistant: on-set (as Pia Turchyn)
Robert Davis Oh .... film recordist: SPI
Rob Ostir .... digital effects artist
Arnaud Peiny .... visual effects
Bob Peitzman .... lighting TD: SPI
Loree Perrett .... rotoscope artist: SPI
Cristin Pescosolido .... digital compositor
Apple Peterson .... technical assistant: SPI
Ethan Phillips .... visual effects CLT: SPI
Brian Phillipson .... track reader: SPI
Philip Phillipson .... track reader: SPI
Todd Pilger .... CG character animator: SPI
Derrick Quarles .... lead film recordist: SPI
Carolin Quis .... CGI supervisor: CFX
John H. Radulovic .... visual effects
Jay Redd .... CG supervisor: SPI (as Jay K. Redd)
Maureen Reggie .... model shop coordinator: Thunderstone
Steve Rhee .... assistant editor: SPI
Jim Rider .... motion control cameraman
Mike Roby .... digital artist
Christopher Romano .... technical director
Tom Roth .... additional CG character animation: SPI
Allen Ruilova .... technical director: SPI
Chris Russell .... software engineering department manager: SPI
Amy Ryan Gunson .... digital artist: Rhythm & Hues (as Amy Ryan)
Rosendo Salazar .... technical assistant: SPI
Michael Sanchez .... character modeller: SPI
Rick Sander .... compositor
Mike Sandrik .... lead lighter
David Santiago .... lighting technical director
Kosta Saric .... visual effects editor: CFX
Tim Sarnoff .... senior staff: SPI
Henry Sato Jr. .... additional CG character animation: SPI (as Henry Sato)
David Schaub .... CG character animator: SPI
Michael Scheffe .... storyboard/conceptual artist: SPI
Andrew Schwartz .... visual effects compositor: Rhythm & Hues
Sande Scoredos .... training and artist development
Eric Scott .... production assistant: SPI
Craig Seitz .... digital compositing supervisor: Rhythm & Hues
Nelson Sepulveda .... compositing supervisor: CFX
Anthony Serenil .... visual effects
Min-Zhi Shao .... software engineer: SPI
Craig A. Simms .... lead compositor: Rhythm & Hues
Richard King Slifka .... model maker: Thunderstone (as Richard Slifka)
Aaron Smith .... lighting TD: SPI
David A. Smith .... lighting TD: SPI
David Earl Smith .... digital character animator: SPI
Jeff W. Smith .... match move artist: SPI
Evan Smyth .... lead software engineer: SPI
Alexander E. Sokoloff .... CG character animator: SPI
Frederic Soumagnas .... lead lighting artist
David Spencer .... match move artist: SPI
Todd W. Spencer .... electronics engineering: SPI
Todd W. Spencer .... motion control programmer: SPI
Bret St. Clair .... CG supervisor
Robert Steuer .... model maker: Thunderstone
Scott Stokdyk .... CG supervisor: SPI
Dee Storm .... negative lineup: SPI
Joe Strasser .... texture painter
George Stubbs .... visual effects coordinator: SPI
Greg Stuhl .... assistant supervisor: Thunderstone
Don Sutherland .... model maker: Thunderstone (as Donald Sutherland)
Stan Szymanski .... senior staff: SPI
Hector Tantoco .... digital artist
Joseph Thomas .... match move artist: SPI
Andrew Titcomb .... lighting TD: SPI
James D. Tittle .... digital effects coordinator: CFX
Vladimir Todorov .... senior digital character animator: SPI
Audrea Topps Harjo .... visual effects associate producer: SPI (as Audrea Topps-Harjo)
Delio Tramontozzi .... CG character animator: SPI
Kristen Trattner .... high speed compositor: SPI (as Kristen D. Trattner)
Michael J. Travers .... lead technical director
Michael Trujillo .... senior video/hardware engineer: SPI
Eddie Turner .... model maker: Thunderstone (as Edward Turner)
Michelle Urbano .... matchmove artist
Pepe Valencia .... digital character animator
James Valentine .... rotoscope
David B. Vallone .... CG character animator: SPI
Van Phan .... training and artist development: SPI
Alberto Velez .... systems engineering department manager: SPI
Attila Veress .... film scanner operator
Sandra Voelker .... digital lighting supervisor
Barry Walton .... physical production: SPI
Chien-Hsiung Wang .... technical director: Rhythm & Hues (as Chien'Hsiung Wang)
Mark Weatherbe .... model lead
Dennis Webb .... I/O supervisor: SPI
Barry Weiss .... senior staff: SPI
Eric Weiss .... character setup and animation: CFX
Bill Westenhofer .... visual effects supervisor: Rhythm & Hues
Alex Whang .... match move artist: SPI
Steffen M. Wild .... digital effects supervisor: CFX
Todd Wilderman .... CG character animator: SPI
Brian Wildstein .... visual effects coordinator
Ronnie E. Williams Jr. .... lead compositor
Scott Williston .... stand-by crew: model unit
Robert Winter .... technical director: SPI
Brian Wolf .... digital artist
Manny Wong .... creature technical director
Ray Wong .... video editor: SPI
Kieran Woo .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues
David Worman .... match move artist: SPI
William R. Wright .... animator
Kyle Yamamoto .... software department: SPI
Gregory Yepes .... lighter: Rhythm & Hues
Doug Yoshida .... CG cloth technical director: SPI
Sidi Yu .... software engineer: SPI
Patrick Zentis .... digital compositor: Digital Backlot
Dan Ziegler .... computer graphics artist
Paal Anand .... CG technical support (uncredited)
Duncan Blackman .... matchmove artist (uncredited)
Scot Byrd .... publicist: Rhythm & Hues (uncredited)
Aimee Campbell .... motion tracking supervisor: Centropolis Effects (uncredited)
Joan Collins Carey .... visual effects research & development producer (uncredited)
Brandon Craig .... render supervisor (uncredited)
Jim DiNunzio .... matchmover: Rhythm & Hues (uncredited)
Jon Doyle .... digital artist (uncredited)
Raymond Edwards .... animator (uncredited)
Richard Ewan .... painter (uncredited)
Bill Georgiou .... visual effects (uncredited)
Joaquin 'Kino' Gil .... visual effects artist (uncredited)
Christopher Grandel .... visual effects coordinator (uncredited)
Richard Lund .... translite photographer (uncredited)
Annie Mahlik .... assistant visual effects editor: SPI (uncredited)
Robert Minsk .... software: CFX (uncredited)
Craig A. Mumma .... digital effects producer: CFX (uncredited)
Viviana Palacios .... digital artist: Rhythm & Hues (uncredited)
David Stephan .... storyboard artist (uncredited)
Mark Welser .... matchmove (uncredited)
Jeff Wolverton .... digital artist (uncredited)
 
Stunts
Boone Narr .... stunt coordinator: animals
Kevin Scott .... stunt driver
 
Camera and Electrical Department
Michael Ambrose .... set lighting technician
Rodney Bauer .... grip
Michael Bauman .... rigging gaffer
Billy Beaird .... best boy grip: second unit
Miguel Benavides .... rigging grip
Roberto 'Tito' Blasini .... first assistant camera (as Roberto Blasini)
Kevin Brown .... lighting technician
Cary Caraway .... super technocrane operator: second unit
Corey Checketts .... technocrane operator
Billy Craft .... lighting technician
Jason 'Jake' Cross .... grip
Eric M. Davis .... lighting technician
Josh Drew .... rigging best boy (as Josh Walters)
Susan Dukow .... camera operator
Allen D. Easton .... camera operator
Christopher Faloona .... director of photography: second unit
Tommy 'Hooper' Flanagan .... grip
Scott Fuller .... camera operator: "b" camera, second unit
Harry K. Garvin .... Steadicam operator
Harry K. Garvin .... camera operator: "b" camera
Cory Geryak .... gaffer: second unit
Barry Gross .... electrician
Bob Hall .... first assistant camera: second unit
Keith A. Hascher .... lighting technician
Nathan Hathaway .... best boy electric
Joe Hill .... rigging grip
Petr Hlinomaz .... assistant chief lighting technician rigging: New York
Laura Holzschuh .... camera loader (as Laura C. Holzschuh)
James J. Hughes .... grip
Robert Ikeda .... grip: effects unit (as Bobby Ikeda)
Peter Iovino .... still photographer
Bob Ivanjack .... dolly grip (as Robert Ivanjack)
Kevin Ivey .... second assistant camera: second unit
Roger C. Johnson .... video assist operator: second unit
Timothy James Kane .... assistant camera
R. Derek Keener .... set lighting technician
Ian Kelly .... video assist operator
David Lee .... gaffer
Rob Lewbel .... best boy rigger (as Robert Lewbel)
Timothy McCrary .... electrician
Daniel C. McFadden .... camera loader
Scott Medcalf .... dimmer operator
Michael Douglas Middleton .... still photographer: Sony Imageworks Publicity
Brian Mills .... dolly grip: second unit (as Brian D. Mills)
Jason Newton .... key grip: second unit
Kevin Nieliwocki .... rigging grip
David Norris .... camera operator: Wescam camera
Ray Patrick .... super technocrane operator
Larry Pausback .... rigging electrician
Wally Pfister .... camera operator: "a" camera, second unit
Rell Putt .... grip
Robert Reid .... grip
Michael G. Riba .... first assistant camera (as Michael Riba)
Tony Rivetti .... first assistant camera: second unit
Dylan Rush .... set lighting
Philip Shanahan .... second assistant camera: second unit
Gregory Shummon .... electric rigger
Sean Smith .... electrician
Tim Soronen .... best boy grip
Rick Stribling .... key grip
Justin Stroh .... electrician: second unit
Larry Sushinski .... best boy electric: second unit
Mark Vargo .... director of photography: second unit
John 'JW' Warner .... rigging key grip
Michael Chang .... rigger (uncredited)
Darrin DeLoach .... assistant camera: additional unit (uncredited)
Matthew Devitt .... rigging grip (uncredited)
Steven J. Mikolas .... video assist (uncredited)
 
Animation Department
Henry F. Anderson III .... animation supervisor
Brad Booker .... animator
Steve Harwood .... animator
Steve Harwood .... animator
Scott Holmes .... animator
Anthony LaMolinara .... lead animator
Sean Mullen .... animator
Dave Mullins .... animator
Benedikt Niemann .... lead character animator: CFX
Roberto Smith .... animator
Miles Teves .... character designer: Sony Imageworks
Chien-Hsiung Wang .... digital artist
Todd Waterman .... animator
 
Casting Department
William A. Baker .... extras casting
Chris Gray .... extras casting
Michael Hothorn .... casting assistant
Terri Taylor .... casting assistant
Vivienne Williamson .... extras casting associate
 
Costume and Wardrobe Department
Jay Cheng .... set costumer
Deborah Myles Davis .... set costumer
Lisa Halperin .... costumer
Nancy Jarzynko .... costumer
Michael J. Long .... wardrobe supervisor (as Michael Joseph Long)
Lisa Wong .... costumer (1999)
Robin Richesson .... costume illustrator (uncredited)
 
Editorial Department
Matt Boatright-Simon .... editorial assistant
Seth Clark .... apprentice editor
Russell Eaton .... assistant editor
Daniel Fort .... assistant editor
Adrian Kays .... editor: main titles
Odis McKinney .... assistant editor
Mike Mertens .... color timer
Eric Rigney .... avid technician
Julie Rogers .... additional editor
Brett Schlaman .... assistant editor
Kathleen Woolery .... digital color timing coordinator
Dale Jones .... avid technician (uncredited)
 
Music Department
Bruce Babcock .... orchestrator
Chris Boardman .... music arranger
Tom Boyd .... musician: oboe soloist
Sandy DeCrescent .... orchestra contractor
Kenneth Karman .... music editor
Elliot Lurie .... music supervisor
George A. Martin .... additional music editor
Mark McKenzie .... orchestrator
Bryan Pezzone .... musician: piano
Conrad Pope .... orchestrator
William Ross .... orchestrator
Andrew Silver .... music editor
Alan Silvestri .... conductor
Steven L. Smith .... music preparation
Jacqueline Tager .... assistant music editor
James Thatcher .... musician: French horn
James Thatcher .... musician: french horn
 
Transportation Department
Randy Burke .... transportation co-captain: second unit
David Diaz .... transportation captain
Patrick Hogan .... driver
Karin Parish Kurz .... transportation office coordinator
Dan Marrow .... transportation captain
Mark Valdez .... driver
 
Other crew
Benjamin Adams .... assistant production accountant
David Allsberry .... animal trainer
Cassandra Barrere .... script supervisor: second unit
Bruce A. Block .... special consultant
Ursula Brauner .... animal trainer
Melinda Buckley .... choreographer
Mady Manson Burza .... post-production accountant (as Madalyn Burza)
Marilee Canaga .... puppeteer
Al Cerullo .... helicopter pilot
Cathy Churchman .... animal trainer
Andy Clement .... concept artist: Sony Pictures Imageworks
Joni Cuquet .... business and legal affairs
Warren Davis II .... assistant: Mr. Clark (as Warren R. Davis II)
Carline Davis-Dyer .... script supervisor (as Cariline Davis-Dyer)
Stephen P. Del Prete .... set production assistant
James Dew .... animal trainer (as James R. Dew)
Erin Engman .... assistant production coordinator
Devon Evans .... animal trainer
Andrew Fiero .... production assistant
Karin Fong .... title designer
James Fregia .... office production assistant
Nathan Gendzier .... location manager: New York
Susan R. Hanson .... animal trainer
Mark Harden .... lead animal trainer
Rebecca Hilliard .... production coordinator: second unit
Michelle Iwamoto .... animal trainer
Judith Jennings .... studio teacher
Robert Karpman .... location manager
David Kindlon .... puppeteer
Karen Korn .... assistant crane operator: second unit, Technocrane
David Krudis .... payroll accountant
Cathy McCallum .... animal trainer
Denise Morgan McGrath .... production accountant
Lisa Mercurio .... production assistant
Julie Milstead .... production assistant (as Julie D. Milstead)
Kathleen O'Reilly .... educator
Leah Palen .... assistant to director
Christian Perry .... assistant choreographer
Shannon Petska .... assistant production coordinator
Claire Raskind .... unit publicist (as Claire S. Raskind)
Susan Reccius .... studio teacher
Nancy Safran .... assistant: Mr. Wick
Lauren Schaffel .... adr artist
David A. Schreiber .... assistant: Mr. Wick
John Slavin .... production assistant
Jack Stern .... studio teacher
David Stump .... photographic supervisor
Stuart Sumida .... consultant: animal anatomy
Nadia Venesse .... dialect coach
Lois Walker .... production coordinator
Shawn Weber .... animal trainer
Mikayla Abromowitz .... script supervisor (uncredited)
Kyle Cooper .... executive producer: main title sequence (uncredited)
Rennie Cowan .... assistant avid technician (uncredited)
Pamella D'Pella .... location scout (uncredited)
Andrew R. Gardiner .... location scout (uncredited)
Melissa Givey .... production associate (uncredited)
B.J. Smith .... medic (uncredited)
Jeff Winn .... key craft service (uncredited)
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG for brief language
Runtime:
84 min | Spain:81 min (DVD edition)
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
1.85 : 1 See more »
Sound Mix:

Did You Know?

Trivia:
The two detectives are named "Allan" and "Sherman" (Allan Sherman was a popular US comedy singer).See more »
Goofs:
Errors made by characters (possibly deliberate errors by the filmmakers): Mrs. Little starts the washing machine without adding detergent. It's possible that there was already detergent in the machine (since it's a front loader), but when we see Stuart in the machine for the next few minutes, the water is clear enough to be rinse water (without detergent).See more »
Quotes:
Stuart Little:Good-bye, fake father! Good-bye, fake mother!
Mrs. Stout:Good-bye, fake son!
[Stuart drives off in the toy car]
Mrs. Stout:I'm gonna miss that boy.
Mr. Stout:I'm gonna miss that car.
See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
Walking TallSee more »

FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.
28 out of 31 people found the following review useful.
Colorful, Charming, Nice Story Most People Should Like, 16 August 2006
Author: ccthemovieman-1 from United States

Wow, there are lots of name actors are either in front of the camera or being used as voices in this unique animated-real life film. They use real people and animals (except for fake mouths when the animals "talk") and an animated mouse (Stuart, voiced by animation favorite Michael J. Fox.) who looks incredibly life-like.

The colors in this movie are terrific, especially with the house that the Little family lives in. The story has some clever stuff in it but it strictly played for laughs and reactions since credibility is about zero in many parts of this story. However, it's supposed to be outrageous. I don't think Geena Davis has ever played a nicer role than this. It was good to see. The husband was just as nice, played affably by Hugh Laurie.

The jokes are good for the kids and adults. I know a couple of parents who liked this movie even better than their kids, so don't believe it when someone writes that this is a film strictly for kids. That is not so. I did object to some profanity in here at the end, which seemed so out of place, but it's hard to expect Hollywood to get everything right.

The sequel to this film is even better!

Was the above review useful to you?
See more (175 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Stuart Little (1999)
Recent Posts (updated daily)User
who really actually likes this movie? Dally332
The budget? parknourie
Question Johnny0581
Oscars for Best Voiceover Performance highlandpercussion
Mrs. Little couldn't have a second kid? pinkseashell09
What are the names of the other racing boats? louiethigpen
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Stuart Little 2 The Golden Compass Hook Harry Potter and the Sorcerer's Stone Peter Pan
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Animation section IMDb Germany section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.