Edit
Bless the Child (2000) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Chuck Russell

Writing Credits (WGA)  

Cathy Cash Spellman ... (novel)
 
Thomas Rickman ... (screenplay) (as Tom Rickman) and
Clifford Green ... (screenplay) &
Ellen Green ... (screenplay)

Cast (in credits order)  

...
...
Holliston Coleman ...
...
...
Jenna
...
...
Det. Frank Bugatti
...
Sister Rosa
...
Dahnya (as Dimitra Arlys)
...
Stuart
...
Maria
...
Reverend Grissom
Helen Stenborg ...
Sister Joseph
...
New Dawn Kid at Van
...
New Dawn Kid
...
New Dawn Kid
Tony Del Rio ...
New Dawn Kid
...
New Dawn Kid
Michael McLachlan ...
New Dawn Kid
...
New Dawn Kid
...
Reverend's Assistant (as Vincent Corazza)
David Eisner ...
Dr. Ben
...
Maggie's Date
Samantha O'Dwyer ...
Nicolas Salgado ...
Martin Casillas (as Nicolas Marti Salgado)
...
Head Nurse
...
Good Samaritan Janitor
...
Good Samaritan on Bridge
Alexa Gilmour ...
Good Samaritan on Subway
Wanda-Lee Evans ...
Woman on Bus (as Wanda Lee Evans)
...
Pediatric Doctor
Dwayne McLean ...
Homeless Man
Brenda Devine ...
Woman with Sick Daughter
Lauren Spring ...
Daughter
...
New Dawn Intern
Jovanni Sy ...
Code Blue Doctor
Trevor Bain ...
Task Force Investigator
Brian Heighton ...
Techie
Christopher Marren ...
Diner State Trooper (as Chris Marren)
...
Diner State Trooper (as Todd William Schroeder)
...
Diner Local Policeman
...
Boy in Playground
...
Crawford
...
Police Lieutenant
Neil Girvan ...
Detective
Carol Lempert ...
Detective
Kelvin Wheeler ...
Detective
Tony Meyler ...
Detective
Richard Carmichael ...
Task Force Detective
Roman Podhora ...
Desk Sergeant
Dean Gabourie ...
Alley Officer
...
Alley Officer
...
Dentist's Receptionist
Jeffrey Caudle ...
Boy in Dentist's Chair
Catherine Fitch ...
Sister Helena
Neville Edwards ...
Pier Cop
...
Mr. Czernik
Norma Edwards ...
Mrs. Czernik
...
Herself
Dan Duran ...
Reporter
Sandi Stahlbrand ...
Reporter
Mia Lee ...
Newscaster
...
Upstate Cop
...
Nurse
...
Hospital Cop
Austin Reed ...
Baby Cody
Corrina Reed ...
Baby Cody
Brianna Reed ...
Baby Cody
Rest of cast listed alphabetically:
...
Nun (uncredited)
...
Police officer (uncredited)
...
Throne Demon (uncredited)
Jennifer Vey ...
Bless Kid (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Bruce Davey ... executive producer
Lis Kern ... executive producer
Stratton Leopold ... co-producer
Mace Neufeld ... producer
Robert Rehme ... executive producer

Music by 

Christopher Young

Cinematography by 

Peter Menzies Jr. ... director of photography

Film Editing by 

Alan Heim

Casting By 

Deborah Aquila
Sarah Finn ... (as Sarah Halley Finn)

Production Design by 

Carol Spier

Art Direction by 

Elinor Rose Galbraith
Miles Teves

Set Decoration by 

Peter P. Nicolakakos

Costume Design by 

Denise Cronenberg

Makeup Department 

Sid Armour ... makeup artist
Greg Cannom ... special makeup effects
Glen Hanz ... sculptor: Captive Audience Productions
Brad Hardin ... makeup effects technician
John Kim ... makeup effects technician: Captive Audience Productions
Mary Kim ... makeup effects crew: Captive Audience Productions Inc.
Louise Mackintosh ... key makeup effects artist / key special makeup
Mark Nieman ... special effects makeup lab technician (as Mark Neiman)
Valli O'Reilly ... makeup artist: Ms. Basinger
Michael Peterson ... lab makeup effects
Ronnie Specter ... makeup artist: Kim Basinger
Mitchell Stone ... hair stylist: Ms. Basinger
Todd Tucker ... special makeup effects artist
Keith VanderLaan ... makeup effects producer: Captive Audience Productions
Brian Wade ... special makeup effects artist
Adam Brandy ... additional special makeup effects artist: L.A. pick ups (uncredited)

Production Management 

Ray Angelic ... production manager: New York
Nicholas J. Gray ... production manager
Stratton Leopold ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Ani Baravyan ... assistant director: second unit
Jim Chad ... trainee assistant director
Raymond J. Duff ... third assistant director: second unit
Myron Hoffert ... first assistant director: second unit
Gary Hymes ... second unit director
Jonnie Katz ... second assistant director: second unit
Michal Page ... third assistant director
Matthew H. Rowland ... first assistant director (as Matthew Rowland)
Angela C. Tortu ... assistant director (as Angela Tortu)
Bob Warwick ... assistant director (as Robert Warwick)
Kate Weiss ... assistant director

Art Department 

John Bannister ... key scenic artist
Brom ... conceptual artist
Janet Cormack ... scenic artist
Dennis Davenport ... art director: second unit
Kevin Haeberlin ... on-set dresser
Peter Hudecki ... storyboard artist
Elis Lam ... set designer
Tim Larsen ... painter
Michael Madden ... set designer
Aleksandra Marinkovich ... third assistant art director
Adolfo Martínez Pérez ... additional concept art
Jae Pak ... assistant art director
Vince Peets ... storyboard artist
Arlindo Vicente ... lead man
Shari Spier ... graphics designer (uncredited)

Sound Department 

Dean Beville ... sound effects editor
Zack Davis ... adr supervisor
Donald Flick ... sound effects editor
Stephen Hunter Flick ... supervising sound editor
Dean Humphreys ... re-recording mixer
William Jacobs ... sound effects editor
Ryan Juggler ... assistant sound editor
Owen Langevin ... production sound mixer
Martin Lopez ... sound effects editor
Charles Maynes ... sound effects designer / sound effects editor
Jon Michaels ... assistant sound editor
Adam Sawelson ... re-recording mixer
Erika Schengili-Roberts ... boom operator
Randy Singer ... foley mixer
Frank Smathers ... dialogue editor
Beth Sterner ... supervising sound editor
Tim Tuchrello ... first assistant sound editor
David Williams ... dialogue editor
Dan Yale ... foley editor
Flavio Leocata ... assistant sound recordist (uncredited)
Randy Wilson ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Warren Appleby ... special effects foreman
Al Arthur ... effects lead
Mauricio Baiocchi ... character technical director
Tim Barraball ... special effects technician
Jon G. Belyeu ... wire flying coordinator
Gary D. Bierend ... special effects crew
Shea Clayton ... on set artist / special effects technician
Brent Hartshorn ... texture artist
Michael Kavanagh ... special effects coordinator
Mike Kavanagh ... special effects technician
Joe Littlejohn ... character rigging lead
John MacGillivray ... special effects key
Larry Odien ... animatronic effects
Devorah Petty ... texture artist
Dan Piponi ... research and development
Rob Sanderson ... special effects 2nd unit key
Mark Schreiber ... character technical director
Brian Sipe ... makeup and creature effects supervisor
Bryan Smith ... mold maker
Valek Sykes ... special effects
Jennifer Teves ... production supervisor: Cannom Creations
Keith VanderLaan ... creature effects creator/producer: Captive Audience Productions
Daniel White ... special effects key
Lynn Garrido ... special effects crew (uncredited)
Grady Holder ... lab technician: Captive Audience (uncredited)
Derek Liscoumb ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Jeremy Beadell ... I/O
George Borshukov ... research and development
Alan Boucek ... compositor
Brigitte Bourque ... digital compositor: Manex Visual Effects
Justin Burdine ... system administrator
Don Canfield ... motion control operator
Chad Carlberg ... digital compositor
David Chisholm ... visual effects coordinator
David M. Chisholm ... visual effects coordinator
J.D. Cowles ... compositor
Tiffany Cullum ... I/O
Ryan Da Silva ... Motion Control Camera Assistant
David 'Grue' Debry ... effects & lighting technical director
Steve Demers ... lighting technical director lead
Nika Dunne ... digital paint & roto artist: Manex
Nousha Emami ... lighting technical director
Matt Farell ... animation lead / animation supervisor
Fortunato Frattasio ... digital artist
Dawn Gates ... paint & roto artist
Michael Gay ... 3D artist
Dan Glass ... compositing supervisor
Lesley Headrick ... character animator
Michael Hemschoot ... lead animator
Hillary Hoggard ... paint & roto artist (as Hillary Covey)
Sharon Smith Holley ... visual effects editor
Chris Hurtt ... character animator
Joel Hynek ... visual effects supervisor
Daniel Klem ... 3D artist
D. Flint Klingler ... compositor
Ryan Laney ... effects & lighting technical director
Oystein Larsen ... 3D artist
Peter Lepeniotis ... animator
Gregory D. Liegey ... compositing supervisor / visual effects composite supervisor
Daniel J. Lombardo ... visual effects executive producer
Anthony Mabin ... visual effects compositor: Manex
Shawn Maher ... "vfx camera operator"
Ralph Maiers ... visual effects supervisor
Anthony Mark Viverito ... visual effects editor: Manex Visual Effects
Ray McMillan ... motion control/capture supervisor
Amanda Morrison ... compositor
Jake Morrison ... compositor
Glenn Neufeld ... visual effects supervisor
Grant Niesner ... digital art director
Adrienne Othon ... effects & lighting technical director
Peter Plevritis ... digital effects coordinator / digital effects supervisor
Rudy Poat ... visual effects
Ann Podlozny ... digital effects coordinator
Brion Porter ... assistant visual effects editor
Thomas Proctor ... digital compositor
Marc D. Rienzo ... compositor: Manex VFX
Jarmila Seflova ... digital artist
Greg Shimp ... paint & roto lead
Russell L. Smith ... effects & lighting technical director
Jonathan F. Styrlund ... visual effects producer: MVFX
Christina Tempelaar-Lietz ... effects & lighting technical director
John Tissavary ... visual effects
Ryan 'RT' Todd ... compositor
Ryan Michael Todd ... digital compositor
Si Duy Tran ... character animator
Jason Wardle ... CG technical director: Manex Visual Effects
Tamara Watts Kent ... visual effects producer
Sean White ... CG artist
Travis Baumann ... digital compositor (uncredited)
Christopher Grandel ... visual effects coordinator (uncredited)
Karen Jine ... visual effects production coordinator (uncredited)
Glenn Neufeld ... visual effects producer (uncredited)
Thanh Nguyen ... modeler (uncredited)
Eric Pham ... digital compositor: Cinema Research Corp./D-rez (uncredited)
Katie Scheid ... digital compositor (uncredited)
Deborah Thomas ... digital rotoscoping: Manex (uncredited)

Stunts 

Dan Belley ... stunts (as Danny Belley)
Marco Bianco ... key stunt rigger / stunts
Matt Birman ... stunt coordinator
Eric Bryson ... stunts
Shane Cardwell ... stunts
Debbie Lee Carrington ... stunts (as Deborah Lee Carrington)
Tom Farr ... stunts
Henry Finch ... stunts
Riley Jones ... stunt double
Tracy Keehn-Dashnaw ... stunts
Henry Kingi ... stunts
Kym Kristalie ... stunts
Danny Lima ... stunts
Steve Lucescu ... stunt rigger
Patrick Mark ... stunts
Cotton Mather ... stunts
Duncan McLeod ... stunt performer
Jessica Meyer ... stunts
Branko Racki ... stunts
Robert Racki ... stunts
Alison Reid ... stunts
Kevin Rushton ... stunts
Don Stockford ... stunt rigger
John Stoneham Jr. ... stunts
John Stoneham Sr. ... stunts
Bryan Thomas ... stunts (as Brian Thomas)
Tye Tyukodi ... stunts (as Anton Tyukodi)
Ron Van Hart ... stunts
Jennifer Vey ... stunts
Len Wagner ... stunts
Wayne Wells ... stunt rigger
Joe Zimmerman ... stunts (as Joe Z. Zimmerman)
Mic Jones ... fire stunt rigger (uncredited)
Tracy Keehn-Dashnaw ... stunt double: Kim Basinger (uncredited)
Patrick Mark ... stunt driver (uncredited)
Joe Zimmerman ... stunt double: Travis (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Michelle Beaudette ... first assistant camera
Rod Benjamin ... key grip
Nicole Blanchard ... second assistant camera: second unit
Vincent Borg ... rigging electric (2011)
David Breeze ... gaffer
Brendan Bresnahan ... key video assist operator
Rocky Brown ... crane grip
Alejandro J. Castillo ... lighting technician: green screen unit
Kate Choi ... lighting director
Federico De Marco ... camera trainee
David Emmerichs ... Steadicam operator / camera operator
Sean P. Fickert ... best boy grip: re-shoots
Michael Flood ... gaffer: second unit
Michael Gibson ... still photographer
Greg Grainger ... grip
Tony Guerin ... camera operator
Mark W. Hindle ... video playback operator
Sacha Hindle ... video assistant
Patrick King ... dolly grip: second unit
Steve Kolodziej ... video playback operator
Lux ... lighting technician
Jim MacCammon ... gaffer: second unit
Marty Miller ... best boy grip
Matthew Pill ... key rigging grip
Derick V. Underschultz ... director of photography: second unit
Zoran Veselic ... first assistant camera
Robert Vigus ... best boy grip
Greg Whiteside ... 24 frame video operator
Nicole Wiwchar ... assistant camera
A. David Burleigh ... video playback assistant (uncredited)

Animation Department 

Andrew Schneider ... animator

Casting Department 

Robin D. Cook ... casting: Canada
Barbara Fiorentino ... casting associate
Zameret Kleiman ... extras casting
Rebecca Mangieri ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Natalie Bronfman ... costume assistant
Matthew Campbell ... assistant costume set supervisor
Christina Cattle ... costumer
Brenda Gilles ... costume supervisor
Donna O'Neal ... key set costumer

Editorial Department 

Robert Brakey ... first assistant editor
Donald Freeman ... colorist
Marisa Morabito ... apprentice editor
David Tarnawsky ... first assistant editor: Canada
Don Thompson ... first assistant editor

Location Management 

Will Hoddinott ... location manager
Randy Kennedy ... assistant location manager: scout
Mark McFadden ... assistant location manager
Chris Storey ... assistant location manager: scout
Jamie Wilson ... assistant location manager

Music Department 

Lars Anderson ... orchestrator
Pete Anthony ... orchestrator
David Arch ... keyboards
Bruce Babcock ... orchestrator
John Bell ... orchestrator
Frank Bennett ... orchestrator
Andy Brown ... music contractor
Kostas Christides ... orchestrator (as Konstantinos Christides) / score coordinator (as Konstantinos Christides)
Robert Fernandez ... score mixer
Tanya Noel Hill ... music editor
Lisa Jaime ... music editor: temp music
Erik Jordan ... assistant scoring engineer
Adam Kay ... music editor: temp music
Jon Kull ... orchestrator
The London Metropolitan Orchestra ... music performed by
Stephen Lotwis ... music editor: temp music
Steve Mair ... musician: double bass
Flavio Motalla ... score producer
Daniel Nielsen ... composer: trailer music
Jasper Randall ... scoring coordinator
David Reynolds ... score coordinator
Graham Walker ... score music production supervisor
Gernot Wolfgang ... scoring assistant

Other crew 

Michelle Bellerose ... assistant production coordinator
Lori Berlanga ... assistant: Stratton Leopold
Josef Brandmaier ... film consultant
Kenneth Burgomaster ... synthesizer programmer
Jamie Daddio ... assistant accountant
Jill Fischer ... production coordinator: Captive Audience Productions
Mary Fraser ... production coordinator
Katy Genovese ... accountant
Miguel Govea ... publicity consultant
Pamela Hackwell ... contact lens technician
Steve Holt ... on-set medic
J. Elizabeth Ingram ... assistant: mr. neufeld (as Elizabeth Ingram)
Carol Keith ... production coordinator: additional photography
Janek Lowe ... assistant: Mace Neufeld
Harvey Lowry ... operations manager: Captive Audience Productions Inc.
Brett Miller ... production assistant
Don Miller ... production accountant
Irina Naydichev ... payroll accountant
Anne Paynter ... production coordinator
Karen Pidgurski ... unit publicist
Anna Rane ... script supervisor
Sharon Seto ... epk director
Linda Stelling ... medic
Gene Strange ... first assistant accountant
Miles Teves ... conceptual design / key sculptor: Captive Audience Productions
Dave Tommasini ... helicopter pilot
Gerard K. Marino ... synthesizer programmer (uncredited)
Daniel Villagomez ... credits administrator (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page