Blue's Clues Poster

(1996–2007)

Awards

Daytime Emmy Awards 2005

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Directing in a Children's Series
Alan Zdinak
Jonathan Judge
Koyalee Chanda
Dave Palmer
Outstanding Performer in a Children's Series
Donovan Patton
For playing "Joe".
Outstanding Pre-School Children's Series
Todd Kessler (executice producer)
Angela Santomero (executice producer)
Traci Paige Johnson (executice producer)
Jennifer Twomey (executice producer)
Wendy Harris (co-executice producer)
Marcy Pritchard (line producer)
Carmen Limburg Koger (producer)
Shannon George (producer)
Alice Wilder (producer)
Dave Palmer (producer)
Outstanding Writing in a Children's Series
Adam Peltzman (head writer)
Jeff Borkin (writer)
Angela Santomero (writer)

Daytime Emmy Awards 2004

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Music Direction and Composition
Michael Rubin (composer)
Nick Balaban (composer)
Outstanding Pre-School Children's Series
Angela Santomero (executive producer)
Traci Paige Johnson (executive producer)
Jennifer Twomey (executive producer)
Todd Kessler (executive producer)
Wendy Harris (supervising producer)
Alice Wilder (producer)
Marcy Pritchard (line producer)
Outstanding Writing in a Children's Series
Adam Peltzman (head writer)
Jeff Borkin (writer)

Daytime Emmy Awards 2003

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Directing in a Children's Series
Bruce Caines (director)
Alan Zdinak (director)
Koyalee Chanda (director)
Dave Palmer (director)
Outstanding Pre-School Children's Series
Traci Paige Johnson (executive producer)
Angela Santomero (executive producer)
Jennifer Twomey (executive producer)
Wendy Harris (supervising producer)
Marcy Pritchard (line producer)
Outstanding Writing in a Children's Series
Adam Peltzman (head writer)
Angela Santomero (writer)
Jessica Lissy (writer)

Daytime Emmy Awards 2002

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Directing in a Children's Series
Lucy Walker
Dave Palmer
Koyalee Chanda
Outstanding Pre-School Children's Series
Todd A. Kessler (executive producer)
Traci Paige Johnson (executive producer)
Angela Santomero (executive producer)
Jennifer Twomey (executive producer)
Wendy Harris (supervising producer)
Outstanding Writing in a Children's Series
Angela Santomero (head writer)
Michael Smith (writer)
Adam Peltzman (writer)
Jessica Lissy (writer)

Daytime Emmy Awards 2001

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Directing in a Children's Series
Koyalee Chanda (senior director)
Nancy Keegan
Lucy Walker
Outstanding Performer in a Children's Series
Steve Burns
For playing "Steve".
Outstanding Pre-School Children's Series
Todd Ellis Kessler (executive producer)
Traci Paige Johnson (executive producer)
Angela Santomero (executive producer)
Jennifer Twomey (supervising producer)
Wendy Harris (coordinating producer)
Outstanding Writing in a Children's Series
Angela Santomero (head writer)
Adam Peltzman
Michael Smith

Daytime Emmy Awards 2000

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Pre-School Children's Series
Todd Ellis Kessler (executive producer)
Angela Santomero (co-executive producer)
Traci Paige Johnson (co-executive producer)
Jennifer Twomey (supervising producer)
Wendy Harris
Outstanding Writing in a Children's Series
Angela Santomero (head writer)
Adam Peltzman
Michael Smith
Alice Wilder
Jessica Lissy
Outstanding Directing in a Children's Series
Nancy Keegan (director)
Alan Zdinak (director)
Nickelodeon Network

Daytime Emmy Awards 1999

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Pre-School Children's Series
Todd Ellis Kessler (executive producer)
Jennifer Twomey (supervising producer)
Traci Paige Johnson
Angela Santomero
Outstanding Directing in a Children's Series
Alan Zdinak
Paul Zehrer
Outstanding Writing in a Children's Series
Angela Santomero (head writer)
Alice Wilder (co-writer)
Michael Smith (co-writer)

Daytime Emmy Awards 1998

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Pre-School Series
Todd Kessler (executive producer)
Jennifer Twomey (supervising producer)
Angela Santomero (producer)
Traci Paige Johnson (producer)

Online Film & Television Association 2002

Nominee
OFTA Television Award
Best Children's Series

Online Film & Television Association 2000

Winner
OFTA Television Award
Best Children's Series

Online Film & Television Association 1999

Nominee
OFTA Television Award
Best Children's Series

Online Film & Television Association 1998

Nominee
OFTA Television Award
Best Children's Series

Peabody Awards 2002

Winner
Peabody Award

Prix Jeunesse International, Germany 2000

Winner
Prix Jeunesse
Up to 6 Non-Fiction
MTV Networks
Nickelodeon Productions
For episode "Art Appreciation"

Television Critics Association Awards 2001

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in Children's Programming

Television Critics Association Awards 2000

Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in Children's Programming

Television Critics Association Awards 1999

Winner
TCA Award
Outstanding Achievement in Children's Programming

Television Critics Association Awards 1998

Winner
TCA Award
Outstanding Achievement in Children's Programming

TV Guide Awards 2000

Nominee
TV Guide Award
Favorite Children's Show

TV Guide Awards 1999

Nominee
TV Guide Award
Favorite Children's Show

Young Artist Awards 2001

Nominee
Young Artist Award
Best Animated TV Series

Young Artist Awards 2000

Nominee
Young Artist Award
Best Animated TV Show or Series

Young Artist Awards 1999

Nominee
Young Artist Award
Best Educational TV Show or Series

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews

Contribute to This Page

Please see our guide to updating awards