Edit
Jacob Two Two Meets the Hooded Fang (1999) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

George Bloomfield

Writing Credits (in alphabetical order)  

Tim Burns ... (writer)
Mordecai Richler ... (book)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
Justice Rough, The Judge
...
...
...
Emma Bambrick ...
Shelly
...
Oscar
John Evans ...
Dixie Seatle ...
...
...
Jailer
Roger Clown ...
Dancing Slimer
Daniel Richler ...
Reporter
Bryon Bully ...
Big Kid
...
Officer
Robbie Bugbee ...
Ben
Alexandra Johnson ...
Hannah
Bob Land ...
Luigi
Duncan Jennings ...
Rodney Rudnick
Kenner Ames ...
Additional Slimer
Max Beilstein ...
Additional Slimer
Ryker Bird ...
Additional Slimer
Sean Linton ...
Additional Slimer
Zoran Radusinovic ...
Additional Slimer (as Zoran Raousinovic)
Adam Walker ...
Additional Slimer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Slave Worker (uncredited)
...
Guard (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Michael Donovan ... executive producer
Greg Dummett ... producer
Christopher Figg ... executive producer
Scott Garvie ... co-producer
Laura Harbin ... associate producer
Christina Jennings ... producer

Music by 

Jono Grant

Cinematography by 

Gerald Packer

Film Editing by 

Ralph Brunjes

Production Design by 

Sandra Kybartas

Art Direction by 

Armando Sgrignuoli

Set Decoration by 

Steven Essam

Costume Design by 

Linda Muir

Makeup Department 

Katherine Hill ... assistant makeup artist
Stephanie Ingram ... key hair stylist
Maureen Mestan ... assistant hair stylist
Leanne Morrison ... assistant hair stylist
Shimera Ogden ... assistant makeup artist
Jordan Samuel ... makeup department head
Moira Verwijk ... key hair stylist

Production Management 

Rita Picard ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Michael J. Bowman ... second assistant director
Annie Bradley ... first assistant director: second unit
David Coulter ... third assistant director
Harvey Crossland ... second unit director
Tyler Delben ... second assistant director: second unit
Susan Foulkes ... trainee assistant director
Bruce Jensen ... trainee assistant director
Woody Sidarous ... first assistant director

Art Department 

Kenny Baird ... specialty property designer
Robin E. Eecloo ... assistant property master (as Robin Eecloo)
Peter Emmink ... first assistant art director
Craig Grant ... property master
Keith Hamilton ... storyboard artist
Alexandra Hooper ... set decoration buyer
William Koon ... key scenic artist
Daniel Mucka ... construction coordinator
Paul Robinson ... set dresser
Mark Steel ... lead dresser
Rob Valeriote ... head carpenter (as Robert Valeriote)
John Welbanks ... second assistant art director

Sound Department 

David Appleby ... sound re-recording mixer
Todd Beckett ... additional sound re-recording mixer
Mark Cabiddu ... boom operator
Eric A. Christoffersen ... stereo sound consultant: Dolby
Bruno DeGazio ... adr editor
Roderick Deogrades ... sound effects editor
Ed Douglas ... sound effects editor
Henry Embry ... sound mixer
Benjamin Gilchrist ... second assistant sound editor
Steve Gorman ... supervising sound editor
Graham Jones ... second assistant sound editor
Andy Koyama ... sound re-recording mixer
Goro Koyama ... foley artist
Andy Malcolm ... foley artist
Ron Malligers ... foley mixer (as Ron Mellegers)
Alyssa Ryvers ... first assistant sound editor
Brad Thornton ... sound re-recording mixer
Tony Van den Akker ... foley mixer
Michael Werth ... dialogue editor
Don White ... sound re-recording mixer
Rebecca Wright ... foley assistant
Sharon Zupancic ... foley assistant

Special Effects by 

Reg Ashby ... special effects assistant (as Reginald Ashby)
Rob Crawford ... special effects assistant (as Robert Crawford)
Peter Edmonds ... key special effects
Brock Jolliffe ... special effects supervisor
Rudy Rivas ... special effects assistant

Visual Effects by 

Dave Axford ... visual effects coordinator
Barb Benoit ... compositor
Jon Campfens ... visual effects supervisor
Przemylsaw Cieniuch ... model builder
Dug Claxton ... compositor
John D.B. Cox ... visual effects assistant (as John Cox)
Rick Gajdecki ... key model supervisor
Elizabeth Holmes ... digital compositor
Sasha Jarh ... production manager: visual effects miniatures unit, GVFX
Mark Savela ... visual effects coordinator
Alex Savin ... model builder
Joel Skeete ... lead compositor
Linda Tremblay ... digital compositor
Tom Turnbull ... visual effects minatures (as Thomas Turnbull)
Wendy Whaley ... lead visual effects artist
Voitek Zielinski ... model builder
Dave Asling ... model builder (uncredited)

Stunts 

Tom Farr ... stunt performer
Layton Morrison ... stunts
Louis Paquette ... fight coordinator
Ken Quinn ... stunt coordinator
Branko Racki ... stunt performer
Kevin Rushton ... stunt coordinator
Paul Rutledge ... stunt coordinator
Sean Rutledge ... stunt performer
Robert C. Shannon ... water safety
Dave Van Zeyl ... stunts
Len Wagner ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Tim Barg ... best boy electric
Raymond Brounstein ... director of photography: second unit
Ira Cohen ... gaffer: second unit
Paul Dias ... electrician
Gabriele DiChiara ... gaffer
Attila Dory ... still photographer
Chris Faulkner ... key grip
Roger Glidden ... best boy grip
Stewart Grayburn ... grip
Mark Hewson ... electrician
Dennis Kim ... second assistant camera
Paul More ... second assistant camera: second unit
Lucas Pasquali ... electrician
Cactus Simser ... generator operator
Ernest Spiteri ... assistant camera: second unit
Edward Stanulis ... second assistant camera
Brad Vos ... first assistant: 'a' camera
Andreas Waldherr ... grip
Chris Wilson ... grip
Hugh Young ... generator operator

Casting Department 

Eleanor Lavender ... extras casting
Mechal Lavender ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Tatjana Hutinec ... wardrobe breakdown
Catherine Thompson ... costume assistant
Steven Wright ... assistant wardrobe designer (as Steve Wright)

Editorial Department 

Alfredo Frasson ... color timer
Vesna Svilanovic ... first assistant editor

Music Department 

Ron Proulx ... music supervisor

Transportation Department 

Sean Bryan ... transportation coordinator
Terry Pumphrey ... transportation captain

Other crew 

Ed Baran ... publicist
Daccia Bloomfield ... assistant to director
Robin Brinsmead ... location manager (as Robin Rockett)
Lisa Byrne ... production coordinator
Alix Davis ... location scout
Martin Dzatko ... location scout
Heneri Eldridge ... rat wrangler
Prudence Emery ... unit publicist
Jana Foley ... accounting clerk
Vee Hessing ... dog wrangler
Janis Mudie ... assistant to producer
Elizabeth Parker ... assistant location manager (as Liz Parker)
Anna Rane ... script supervisor
Alex Reda ... set supervisor
Heather Roscorla ... assistant production accountant
Todd Shannon Jr. ... diving supervisor
Michael Staley ... office assistant
Norm Stangl ... title producer: SPIN Productions
Emily Wynn Turner ... assistant production coordinator
Taylor Turzanski ... key accountant (as Taylore Turzanski)
Christopher Weedon ... stand-in
Jeffrey Weedon ... stand-in
Tristan Whalley ... marketing and publicity

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page