IMDb > Sleepy Hollow (1999)
Sleepy Hollow
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Sleepy Hollow (1999) More at IMDbPro »

Photos (See all 74 | slideshow) Videos (see all 3)
Sleepy Hollow -- Ichabod Crane is sent to Sleepy Hollow to investigate the decapitations of 3 people with the culprit being the legendary apparition, the Headless Horseman.
Sleepy Hollow -- Ichabod Crane is sent to Sleepy Hollow to investigate the decapitations of 3 people with the culprit being the legendary apparition, the Headless Horseman.

Overview

User Rating:
7.4/10   218,548 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 8% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Washington Irving (story)
Kevin Yagher (screen story) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Sleepy Hollow on IMDbPro.
Release Date:
19 November 1999 (USA) See more »
Tagline:
Who will it come for next?! See more »
Plot:
Ichabod Crane is sent to Sleepy Hollow to investigate the decapitations of 3 people with the culprit being the legendary apparition, the Headless Horseman. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
Won Oscar. Another 27 wins & 36 nominations See more »
User Reviews:
Thoroughly enjoyable See more (974 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)
Create a character page for: ?

Directed by
Tim Burton 
 
Writing credits
(WGA)
Washington Irving (story "The Legend of Sleepy Hollow")

Kevin Yagher (screen story) &
Andrew Kevin Walker (screen story)

Andrew Kevin Walker (screenplay)

Produced by
Francis Ford Coppola .... executive producer
Celia D. Costas .... line producer: New York (as Celia Costas)
Larry J. Franco .... executive producer (as Larry Franco)
Dieter Geissler .... associate producer
Mark Roybal .... associate producer
Scott Rudin .... producer
Adam Schroeder .... producer
Kevin Yagher .... co-producer
Andrew Kevin Walker .... co-producer (uncredited)
 
Original Music by
Danny Elfman 
 
Cinematography by
Emmanuel Lubezki 
 
Film Editing by
Chris Lebenzon 
Joel Negron 
 
Casting by
Susie Figgis 
Ilene Starger 
 
Production Design by
Rick Heinrichs 
 
Art Direction by
Ken Court 
John Dexter 
Andy Nicholson  (as Andrew Nicholson)
Kevin Phipps 
Leslie Tomkins (supervising art director) (as Les Tomkins)
 
Set Decoration by
Peter Young 
 
Costume Design by
Colleen Atwood 
 
Makeup Department
Colleen Callaghan .... key hair stylist: New York
Tamsin Dorling .... hair stylist
Tamsin Dorling .... makeup artist
Paul Gooch .... chief hair stylist
Paul Gooch .... makeup artist
Don Kozma .... makeup artist: New York
Bernadette Mazur .... key makeup artist: New York
Peter Owen .... hair designer
Peter Owen .... makeup designer
Susan Parkinson .... hair stylist: second unit (as Sue Parkinson)
Susan Parkinson .... makeup artist: second unit (as Sue Parkinson)
Astrid Schikorra .... hair stylist
Astrid Schikorra .... makeup artist
Kirstie Stanway .... hair stylist (as Kirsty Stanway)
Kirstie Stanway .... makeup artist (as Kirsty Stanway)
Liz Tagg .... chief makeup artist (as Elizabeth Tag)
Liz Tagg .... hair stylist (as Elizabeth Tag)
Kelly Marazzi .... dailies makeup artist (uncredited)
Kate Roberts .... make-up/hair artist (uncredited)
Leda Shawyer .... makeup artist (uncredited)
Elizabeth Yianni-Georgiou .... make-up and hair artist (uncredited)
 
Production Management
David Dresher .... post-production supervisor
Jan Foster .... unit production manager: New York
Ben Link .... unit manager: second unit
Dusty Symonds .... unit production manager
Ramona Sánchez-Waggoner .... production supervisor (as Ramona Diaz-Sanchez)
Chantal Feghali .... post-production supervisor (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Edward Brett .... first assistant director: second unit
Ben Howarth .... second assistant director
Patrick Mangan .... second assistant director: New York (as Patrick J. Mangan)
Alan Munro .... second unit director
Christopher Newman .... first assistant director (as Chris Newman)
Janet Nielsen .... third assistant director
Trevor Puckle .... second assistant director: second unit
Thomas A. Reilly .... first assistant director: New York (as Tom Reilly)
 
Art Department
Terry Apsey .... construction manager
Julian Ashby .... assistant art director
Ken Bacon .... property storeperson
Ravi Bansal .... concept illustrator
Bill Boes .... assistant art director
Mauro Borrelli .... concept illustrator
Daniel Boxer .... property master: New York
Mariko Braswell .... draughtsperson
Adam Brockbank .... concept illustrator
Philip Canfield .... lead person: New York
Martin Charles .... concept illustrator
Allan Croucher .... head plasterer
Stephen Dobric .... assistant art director
Paul Hearn .... props
Robert Hill .... props
Tracey Holmes .... draughtsperson
James Hunt .... scenic artist
Michael Anthony Jackson .... storyboard artist (as Michael Jackson)
Stuart Kearns .... draughtsperson
Tina Khayat .... art department coordinator: New York
Michael King .... property buyer
Bernard Maisner .... on screen calligrapher: New York
Jon Marson .... props
Kirstin Mooney .... art department coordinator
Simon Murton .... concept illustrator
Nick Navarro .... assistant art director
John New .... assistant construction manager
John Ottesen .... greens foreperson: New York
Christine Parkin .... draughtsperson
Julie Pitt .... draughtsperson
Steven Pollecutt .... head rigger
Jonathon Rosen .... concept illustrator
Robert Butch Samarzich .... greensperson: New York (as Butch Samarzich)
Raymond M. Samitz .... construction coordinator: New York (as Raymond Samitz)
Debra Schutt .... set decorator: New York
Ken Stachini .... head stagehand
Adrian Start .... head scenic painter (as Adrian Kenneth Start)
John Wright Stevens .... art director: New York
Gerald Sullivan .... draughtsperson
Steve Taylor .... props
Gary Tomkins .... assistant art director
Richard A. Ventre .... chargehand scenic artist: New York (as Richard Ventre)
Lavinia Waters .... art department coordinator (as Lavinia Glynn-Jones)
Terry Wells .... property master
Suzan Wexler .... draughtsperson (as Susan Wexler)
Su Whitaker .... assistant art director
Dominic Ackland-Snow .... supervising carpenter (uncredited)
Will Ayres .... props (uncredited)
Dick Budden .... sculptor (uncredited)
Jo Budden .... sculptor assistant (uncredited)
Kelvin Cook .... props (uncredited)
Hillery Cope .... construction buyer (uncredited)
Cosmas A. Demetriou .... set designer (uncredited)
Darren Fitzsimons .... dressing props (uncredited)
Gavin Gordon .... chargehand carpenter (uncredited)
Steve Harris .... carpenter (uncredited)
Emma Harrison .... scenic artist (uncredited)
Chris Hawkins .... construction (uncredited)
Robin Heinson .... painter (uncredited)
Jeffrey Mossa .... assistant art director (uncredited)
Brian Muir .... sculptor (uncredited)
Wolfgang Osterholzer .... carpenter (uncredited)
Peter Pace .... illustrator (uncredited)
Addison Pettit .... graphic artist: New York (uncredited)
Darren Reynolds .... stand-by props (uncredited)
Keith Short .... sculptor (uncredited)
Sophie Tarver .... propmaker (uncredited)
Daniel Thompson .... carpenter (uncredited)
Dicken Warner .... thatcher (uncredited)
Jake Wells .... dressing props (uncredited)
 
Sound Department
Gary Alper .... sound mixer: New York
Richard L. Anderson .... sound effects editor
James Ashwill .... foley mixer (as Jim Ashwill)
Bob Baron .... adr mixer
Craig Berkey .... sound effects editor
David Boulton .... adr mixer
John T. Cucci .... foley artist (as John Cucci)
Scott Curtis .... foley editor
Tony Dawe .... sound mixer
Lee Dichter .... sound re-recording mixer
Michael Dressel .... foley editor
Tammy Fearing .... foley editor
Robert Fernandez .... sound re-recording mixer
Chris Fielder .... assistant sound editor
David Flynch .... assistant sound editor (as Dave B. Flynch)
Sean Garnhart .... sound effects editor
Lewis Goldstein .... sound effects editor
Chris Gurney .... boom operator
Robin Harlan .... foley artist
Matthew Harrison .... foley editor (as Mathew Harrison)
Ruth Hernandez .... assistant sound editor
Harry Higgins .... sound recordist
Bradford L. Hohle .... stereo sound consultant: Dolby (as Brad Hohle)
Lisa J. Levine .... adr editor
Linda Lew .... foley recordist
Skip Lievsay .... sound re-recording mixer
Skip Lievsay .... supervising sound editor
Marissa Littlefield .... adr editor
Todd Milner .... dialogue editor
Sarah Monat .... foley artist
Frank Morrone .... sound re-recording mixer
Shawn Murphy .... re-recording mixer
Dan O'Connell .... foley artist (as Dan O'Connel)
Bob Olari .... sound recordist
Bill Orrico .... assistant sound editor
John Pospisil .... sound effects editor
Fred Rosenberg .... dialogue editor
Randy Singer .... foley mixer (as Randy K. Singer)
Thomas W. Small .... supervising foley editor (as Thomas Small)
Ted Swanscott .... adr mixer
Paul Urmson .... sound effects editor
David Acord .... utility sound (uncredited)
Jaya Bishop .... second boom operator (uncredited)
Benjamin Cheah .... sound editor (uncredited)
Mike Chock .... sound effects editor (uncredited)
Steve Mayer .... second boom operator: cable man (uncredited)
Cate Montana .... sound intern (uncredited)
David Pastecchi .... additional sound: New York (uncredited)
Allan Zaleski .... sound effects librarian (uncredited)
 
Special Effects by
Jonathan Abbas-Klahr .... mold maker: KYP UK crew (as Jonathan Klahr)
Tony Acosta Jr. .... mold maker: KYP USA crew
Eric Acosta .... production assistant: KYP USA crew
Dave Allum .... special effects modeller (as David Allum)
Jonathan Angell .... special effects technician
Barry Best .... mold maker: KYP UK crew
Brian Best .... mold maker: KYP UK crew
Stephen Bettles .... laboratory technician: KYP UK crew
Evan Brainard .... mechanical designer: KYP USA crew
John Brown .... special effects technician
Sarah Brunsdon .... hair technician: KYP UK crew
Mitchell J. Coughlin .... effects supervisor: KYP USA crew (as Mitch Coughlin)
Jill Crosby .... hair technician: KYP USA crew
Pamela Cveticanin .... feather fabricator: KYP USA crew
Zach Cveticanin .... feather fabricator: KYP USA crew (as Zachariah Cveticanin)
Michael Dawson .... special effects assistant supervisor
Frank Diettinger .... mold maker: KYP USA crew
Manex Efrem .... special effects technician
Rebecca Fisher .... production assistant: KYP USA crew
Rodney Fuller .... special effects technician
Carmila Gittens .... special effects coordinator
Ken Gittens .... special effects technician (as Kenneth Gittens)
Tamzine Hanks .... mechanical designer: KYP UK crew
Shaune Harrison .... sculptor: KYP UK crew
Graham High .... sculptor: KYP UK crew
Kate Hill .... sculptor: KYP UK crew
Andrea Hochgatterer-Kowland .... hair technician: KYP UK crew
John Holmes .... special effects technician
Matthew Horton .... special effects 2nd unit floor supervisor
Jonathan Klane .... mold maker: KYP UK crew
John Lambert .... production assistant: KYP UK crew
Andy Lee .... foam technician: KYP UK crew
Grant Mason .... laboratory technician: KYP UK crew
Tony Matijevich .... laboratory technician: KYP USA crew
David Miner Jr. .... mechanical designer: KYP USA crew
Brian Morrison .... special effects technician
Day Murch .... fabricator: KYP UK crew
Kate Murray .... sculptor: KYP UK crew
Roger Nichols .... special effects technician
Ron Ottesen .... special effects supervisor: New York
Stephen Paton .... special effects technician
Justin Pitkethly .... laboratory technician: KYP UK crew
Jason Reed .... mechanical designer: KYP UK crew
Matthew Roberts .... special effects technician (as Matt Roberts)
Johnnie Spence .... mechanical designer: KYP USA crew
Howard Swindell .... sculptor: KYP UK crew
Derek Tomblin .... special effects modeller
Mario Torres .... sculptor: KYP USA crew
Gary J. Tunnicliffe .... effects supervisor: KYP UK crew (as Gary Tunnicliffe)
Claire Jane Vranian .... production assistant: KYP UK crew (as Claire Jane Deacon)
Joss Williams .... special effects supervisor
Ian Wingrove .... special effects senior technician
Kevin Yagher .... creature effects coordinator: KYP
Kevin Yagher .... human/creature special effects
Mark C. Yagher .... studio manager: KYP
Duncan Capp .... special effects (uncredited)
Simon Cockren .... special effects technician (uncredited)
Garry Cooper .... special effects technician (uncredited)
Dave Crownshaw .... snow effects supervisor (uncredited)
Keith Dawson .... special effects crew (uncredited)
Marlene Efrem .... special effects assistant (uncredited)
Karin Hanson .... special effects hair (uncredited)
Toby Hawkes .... modeller (uncredited)
Terry Jones .... animatronics (uncredited)
Anthony Lucero .... special effects assistant (uncredited)
John Mason .... snow effects technician (uncredited)
Martin 'Marty' McLaughlin .... snow effects technician (uncredited)
Mark E. Raymond .... snow effects technician (uncredited)
Lucien Stephenson .... snow effects technician (uncredited)
Neil Toddy Todd .... special effects technician (uncredited)
Victoria Williams .... special effects (uncredited)
Gareth Wingrove .... special effects technician (uncredited)
 
Visual Effects by
Shadi Almassizadeh .... digital artist: ILM
Stephen Aplin .... digital modeler: ILM
Joel Aron .... computer graphics sequence supervisor: ILM
Trang Bach .... digital paint & roto artist: ILM
Chris Bayz .... digital paint & roto artist: ILM
Randall K. Bean .... film scanning: ILM (as Randy Bean)
Rob Blue .... digital artist
Barbara Brennan .... digital compositor: ILM
Cathy Burrows .... digital compositor: ILM (as Catherine Burrow)
Lawrence Carroll .... digital artist
Tami Carter .... digital compositor: ILM
Lanny Cermak .... 3D camera matchmover: ILM
Kyle Clark .... computer graphics animator: ILM
Richard Clarke .... 3D animator: CFC
Grady Cofer .... digital artist
Theresa Corrao .... lead visual effects coordinator: ILM
Gail Currey .... senior staff: ILM
Julie D'Antoni .... visual effects coordinator: ILM
Peter Daulton .... computer graphics animator: ILM
Scott David .... digital paint & roto artist: ILM
Matthew Davies .... computer graphics technical support: ILM
Adrian De Wet .... visual effects designer: CFC
Tabitha Dean .... digital editor: CFC
Robert DeHaan .... computer graphics technical support: ILM (as Rob De Haan)
Michael Di Como .... computer graphics artist: ILM
Paddy Eason .... supervising visual effects designer: CFC
Raul Essig .... CG artist: ILM
Tom Fejes .... computer graphics artist: ILM
Ian Fellows .... digital paint artist: CFC
Heather Fishlock .... studio staff: CFC
Richard Friedlander .... visual effects editor
Howard Gersh .... computer graphics artist: ILM
Adam Glasman .... digital scanning and recording: CFC (as Adam Glassman)
Dan Glass .... visual effects designer: CFC
Susan Goldsmith .... digital paint & roto artist: ILM
Caroleen Green .... digital matte painter: ILM
Howard Green .... computer graphics artist
Darrel Griffin .... studio staff: CFC
Chris Grottick .... studio staff: CFC
Robert Hall .... digital editor: CFC (as Rob Hall)
Jonathan Harb .... digital matte painter: ILM
Libby Hazell .... visual effects line producer: CFC
Christophe Hery .... computer graphics artist: ILM
Kela Hicks .... Sabre compositing artist: ILM
Jan Hogevold .... digital scanning and recording: CFC
John Horn .... software engineer: ILM
David Horsley .... computer graphics artist: ILM
Christopher Horvath .... computer graphics artist: ILM (as Chris Horvath)
Polly Ing .... computer graphics artist: ILM
Patrick Jarvis .... digital paint & roto artist: ILM
Drew Jones .... visual effects producer: CFC
Eleanor Jones .... visual effects production assistant: ILM
Louis Katz .... digital artist: ILM
Susan Kelly-Andrews .... lead digital paint & roto artist: ILM (as Susan Kelly)
Bill Kimberlin .... visual effects editor: ILM
Adrian Leaman .... technical support: CFC
Scott Leberecht .... visual effects art director: ILM
Siobhan Lo .... digital paint artist: CFC
Roz Lowrie .... digital editor: CFC
Jeff Mann .... senior staff: ILM
Robert Marinic .... computer graphics supervisor: ILM
Scott Marriott .... digital scanning and recording: CFC
Jennifer McKnew .... computer graphics artist: ILM (as Jennifer McKnew-Bartels)
Joseph Metten .... 3D camera matchmover: ILM
Neil Michka .... computer graphics animator: ILM
Mark S. Miller .... visual effects producer
Neil Miller .... studio staff: CFC
Richard Miller .... model maker: ILM
Michael Min .... computer graphics artist: ILM
Jim Mitchell .... visual effects supervisor
Terry Molatore .... digital texture artist: ILM
Jack Mongovan .... lead digital paint & roto artist: ILM
Chris Monks .... 3D animator: CFC
Stephen Murphy .... 3D animator: CFC
Aaron Muszalski .... digital paint & roto artist: ILM
Patrick Neary .... computer graphics artist: ILM (as Pat Neary)
Mark Nelmes .... visual effects designer: CFC
Ken Nielsen .... computer graphics artist: ILM
Dominic Parker .... 3D animator: CFC
Eddie Pasquarello .... lead digital compositor: ILM
Mayur Patel .... computer graphics artist: ILM
Alex Payman .... digital paint artist: CFC
Alexander Pouchkarev .... digital modeler: ILM
Brennan Prevatt .... digital artist
Scott Prior .... computer graphics artist: ILM
Vishwa Ranjan .... software engineer: ILM
Rick Rische .... digital matte painter: ILM
Justin Ritter .... computer graphics technical support: ILM
Elsa Rodriguez .... digital paint & roto artist: ILM
Kim Ross .... computer graphics artist: ILM
Jonathan Rothbart .... digital artist: ILM
Joe Salazar .... digital paint & roto artist: ILM (as Joseph Salazar)
Frederic Schmidt .... computer graphics artist: ILM
Sean Schur .... computer graphics artist: ILM
Dave Scott .... technical support: CFC
M. Zachary Sherman .... digital paint & roto artist: ILM (as Zachary Sherman)
Jason H. Snell .... 3D camera matchmover: ILM (as Jason Snell)
John Stillman .... computer graphics artist: ILM
Chris Stone .... studio staff: CFC
David Sullivan .... digital paint & roto artist: ILM
Kat Szuminska .... visual effects designer: CFC
Catherine Tate .... Sabre compositing artist: ILM
Jon Thum .... visual effects designer: CFC (as John Thum)
Steve Tizzard .... digital scanning and recording: CFC
Gavin Toomey .... visual effects designer: CFC
Kate Turner .... digital paint & roto artist: ILM
Bruce Vecchitto .... digital timing supervisor: ILM
Peter Ward .... computer system engineer: ILM
David Washburn .... 3D camera matchmover: ILM
Robert Weaver .... computer graphics sequence supervisor: ILM
David Weitzberg .... computer graphics artist: ILM
Ellen Williams .... assistant visual effects editor: ILM (as Ellen Schade-Bove)
Dean Yurke .... Sabre compositing artist: ILM
Katharine Baird .... digital paint & rotoscope artist (uncredited)
Chris Crowell .... digital compositor (uncredited)
Mark Fiorenza .... visual effects (uncredited)
Katie Hecker .... digital paint artist: CFC (uncredited)
Jiri Jacknowitz .... digital paint and roto arist: ILM (uncredited)
Oliver James .... research and development (uncredited)
Matt Kasmir .... digital effects artist (uncredited)
Matt Linder .... digital artist (uncredited)
Joe Pavlo .... digital artist (uncredited)
George Sakellariou .... production engineering: ILM (uncredited)
Gary Shaw .... motion control cameraman: The Mill (uncredited)
Elbert Yen .... digital texture artist: ILM (uncredited)
 
Stunts
Riky Ash .... stunts
Marc Cass .... stunts
Danielle da Costa .... stunts (as Danielle Da Costa)
Kelly Dent .... stunts
Sarah Franzl .... stunts
Nick Gillard .... stunt coordinator
Paul Herbert .... stunts
Jeff Hewitt-Davis .... stunts (as Jeff Hewitt Davis)
Sy Hollands .... stunts
Rob Inch .... stunt double: Headless Horseman
Rowley Irlam .... stunts
Vincent Keane .... stunts
Luke Kearney .... stunt performer
Jo McLaren .... stunts
Brian Nickels .... stunts (as Brian Sonny Nickels)
Ray Park .... fight double: Headless Horseman
Dominic Preece .... stunt double: Ichabod Crane
C.C. Smiff .... stunts (as CC Smiff)
Ian van Temperley .... stunts (as Ian Van Temperley)
William Willoughby .... stunts (as Will Willoughby)
Richard Bradshaw .... stunts (uncredited)
Charles Page .... stunts (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Patrick Capone .... camera operator: New York (as Pat Capone)
Clive Coote .... still photographer
Tony Cridlin .... grip: second unit
Kevin Edland .... assistant chief lighting technician
Gene Engels .... chief lighting technician: New York
John Ferguson .... focus puller: second unit
Kevin Fraser .... key camera grip
Conrad L. Hall .... director of photography: New York (as Conrad Hall)
Conrad W. Hall .... director of photography: second unit, New York
Peter Hannan .... director of photography: second unit
John Higgins .... chief lighting technician
William Hines .... rigging gaffer: New York (as Billy Hines)
Oliver Loncraine .... clapper loader: second unit
Bruce MacCallum .... camera operator: New York (as Bruce Mac Callum)
Todd MacNicholl .... grip: New York
Brian Martin .... assistant chief lighting technician: second unit
David Morgan .... focus puller
Billy Patsos .... rigging grip: New York
George Patsos .... first company grip: New York
Miles Proudfoot .... clapper loader
Bob Smith .... camera operator: second unit
Paul Stewart .... rigging gaffer
Nigel Willoughby .... camera operator
Micky Wilson .... gaffer: second unit
John Bailie .... first assistant camera: dailies, second unit (uncredited)
Robert Binnall .... first assistant camera (uncredited)
Rohan Berry Crickmar .... grip (uncredited)
Laurence Edwards .... crane technician: Technocrane (uncredited)
Harry Elvin .... crane/head technician dailies (uncredited)
Danny Espey .... electrician (uncredited)
Jon Euesden .... electrician (uncredited)
Alan Grayley .... electrician (uncredited)
Tim Guffin .... loader (uncredited)
James Harker .... electrician: New York (uncredited)
Brad Larner .... second focus puller (uncredited)
Adam Lee .... electrician (uncredited)
Vince Madden .... rigging electrician (uncredited)
James M. McEwen .... electrician: New York (uncredited)
Neil Munro .... electrician (uncredited)
Russell O'Connor .... crane technician (uncredited)
Gary Smith .... grip (uncredited)
Ian Speed .... libra technician (uncredited)
Stefan Stankowski .... camera operator (uncredited)
Joel Tishcoff .... rigging electric best boy (uncredited)
John Ward .... Steadicam operator (uncredited)
Martin Ward .... video assist operator (uncredited)
 
Casting Department
Kate Bryden .... casting assistant
Brendan Donnison .... voice casting (as Brandon Donnison)
Kim Miscia .... casting associate
Janice Wilde .... casting assistant
 
Costume and Wardrobe Department
Joanna Brett .... wardrobe supervisor: New York
Anthony Brookman .... wardrobe master
Lou Durkin .... wardrobe mistress
Morgan Elliott .... assistant costume designer
Philip Goldsworthy .... costumer: "Headless Horseman", second unit (as Philip Goldworthy)
Alex Harwood .... costumer: headless horseman (as Alix Harwood)
Ingrid Price .... wardrobe supervisor: New York
Suzi Turnbull .... costume supervisor
Dale Wibben .... costume maker
Dominic Young .... assistant cutter/fitter
Katherine Burchill .... wardrobe assistant (uncredited)
Richard Cooke .... crowd dresser (uncredited)
Steve Gell .... costume textile artist (uncredited)
Rosie Grant .... additional costume (uncredited)
Sheila Grover .... costumer (uncredited)
Carlos Rosario .... costume illustrator (uncredited)
 
Editorial Department
Glenn Allen .... first assistant film editor
Meredith Apel .... apprentice editor
Sue Bodnar .... assistant editor: UK
Ray Lau .... assistant editor: UK
Dana L. Marker .... negative cutter
Nadia Naimi .... assistant editor: UK
Jim Passon .... color timer
Jamie Pearson .... first assistant film editor: UK
Dominic Young .... assistant cutter
Elise DuRant .... editing intern (uncredited)
Donald Freeman .... final colorist (uncredited)
Kacie Haggerty .... negative cutter (uncredited)
 
Music Department
Craig Anderson .... music score coordinator
Steve Bartek .... additional orchestrator
Julian Bratolyubov .... music preparation
Andy Brown .... orchestra contractor
Robert Fernandez .... additional music mixer
Vic Fraser .... music preparation
Isobel Griffiths .... orchestra contractor
Joe Lisanti .... assistant music editor
The London Oratory School Schola .... musicians: boys choir
Marc Mann .... additional orchestrator
Mark McKenzie .... additional orchestrator
Shawn Murphy .... music mixer
Shawn Murphy .... music recordist
Jenny O'Grady .... choir contractor
Albert Lloyd Olson .... orchestrator (as Albert Olson)
Conrad Pope .... orchestrator
Nic Ratner .... preview music editor
Liz Schrek .... music production coordinator
Ellen Segal .... music editor
David Slonaker .... orchestrator
Ron Vermillion .... music preparation
Graham Walker .... music production supervisor
Allan Wilson .... conductor
Paul Kegg .... musician: cello (uncredited)
Jennifer Nash .... music editor (uncredited)
Nicolas Santos .... soloist (uncredited)
 
Transportation Department
James Fanning .... transportation captain: New York (as Jim Fanning)
Brian Hathaway .... transportation manager
David Rosenbaum .... unit driver (uncredited)
 
Other crew
Declan Baldwin .... location manager: New York
Samantha Black .... assistant production coordinator
Simon Burgess .... assistant location manager
John A. Cohen .... assistant: Mr. Rudin
Matt Cooke .... production assistant (as Matthew Cooke)
Natasha Coombs .... script supervisor: second unit
Michael Culling .... animal wrangler: second unit (as Mike Cullin)
Eben Davidson .... assistant: Mr. Rudin
Shirley Davis .... production coordinator: New York
Robert Dawson .... title designer
Christi Dembrowski .... assistant: Mr. Depp
Steve Dent .... horse master
Deb Dyer .... production accountant: New York
Ben Famiglietti .... assistant: Mr. Rudin
Sarah Feinberg-Galan .... assistant: Mr. Rudin (as Sarah Feinberg)
Lorraine Fennell .... production coordinator
Derek Frey .... assistant: Mr. Burton
Brian Gibbs .... production accountant
Edward Goemans .... assistant: Mr. Rudin
Richard Goodwin .... production assistant
Vicki Harvey-Piper .... production coordinator: second unit
Keith Hatcher .... location manager
Nathan Holmes .... production assistant
Richard Hooper .... armorer
Mark N. Hopkins .... assistant: Mr. Rudin (as Mark Hopkins)
Kate Jones .... production assistant
Flore Michiels .... assistant: Mr. Depp
Lucia Murillo .... assistant: Mr. Schroeder
Nicky O'Reilly .... production assistant
Angelique Palozzi .... assistant: Mr. Rudin
Eva Quiroz .... assistant: Mr. Burton
Sally Ross .... assistant: Mr. Schroeder
Helen Seery .... assistant accountant
Derek Skaletsky .... assistant: Mr. Rudin
Matthew Spiegel .... assistant: Ms. Costas, New York (as Matt Spiegel)
Lauren Beth Strogoff .... publicist (as Lauren Strogoff)
Jayne-Ann Tenggren .... script supervisor
Cheryl A. Tkach .... assistant: Mr. Franco
Jeannie Udall .... first aid (as Jeanie Udall)
Tamsin Anstey .... first assistant accountant (uncredited)
Heath Jacob Baldwin .... production coordinator: New York (uncredited)
Jeff Caron .... accounting clerk (uncredited)
James Chasey .... stand-in (uncredited)
Jeff Chena .... stand-in: Mr Depp, New York (uncredited)
Phil Clarke .... production liaison (uncredited)
Dave Evans .... assistant armorer (uncredited)
Steve Fletcher .... on-set tutor (uncredited)
Steve Ginsburg .... assistant production coordinator: New York (uncredited)
Richard Gold .... stand-in (uncredited)
Darren Harrison .... runner: Leavesden (uncredited)
Nicholas Hopkins .... production assistant (uncredited)
Ryan R. Johnson .... development associate (uncredited)
Claire L. Kenny .... accounting assistant (uncredited)
Deborah Leakey .... assistant accountant (uncredited)
Jim McKinney .... production assistant: New York (uncredited)
Michael Mendelsohn .... financial consultant (uncredited)
Wendy Mooradian .... production secretary (uncredited)
Marc Pattavina .... production assistant (uncredited)
Will Sweeney .... production intern (uncredited)
Isobel Thomas .... production assistant: dailies (uncredited)
Sudi Van Dien .... assistant: Casper Van Dien (uncredited)
Michael Vasquez .... first assistant accountant (uncredited)
Derek Warman .... fire officer (uncredited)
Sarah Wheale .... floor runner: dailies (uncredited)
Michelle Wickland .... textile artist (uncredited)
Ed Wiles .... pre-production intern (uncredited)
 
Thanks
Tony Costanzo .... thanks
Tracey Jacobs .... thanks
Burns Patterson .... thanks
Lori Steinberg .... thanks
 
Crew verified as complete


Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated R for graphic horror violence and gore, and for a scene of sexuality
Runtime:
105 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
1.85 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:13 | Australia:MA | Belgium:KT | Brazil:18 | Canada:18A (Alberta) | Canada:14A (British Columbia) | Canada:PA (Manitoba) | Canada:14 (Nova Scotia) | Canada:AA (Ontario) | Canada:13+ (Quebec) | Chile:14 | Finland:K-16 | France:12 | Germany:16 | Germany:12 (theatrical version) (cut) | Hong Kong:IIB | Hungary:16 | Hungary:14 (cut) | Iceland:16 | Ireland:18 | Italy:VM14 | Japan:PG-12 | Netherlands:16 | New Zealand:M | Norway:15 | Peru:14 | Philippines:R-18 | Portugal:M/16 | Singapore:PG (cut) | Singapore:NC-16 (re-rating) | South Korea:18 | Spain:13 | Sweden:15 | Switzerland:16 (canton of Geneva) | Switzerland:16 (canton of Vaud) | UK:15 | USA:R

Did You Know?

Trivia:
At the start of filming the three-way axe battle with Ray Park, Johnny Depp, and Casper Van Dien, Van Dien broke the index finger of his left hand. Although it was extremely painful, he carried on without telling anyone as he didn't want his part cut short.See more »
Goofs:
Factual errors: Ichabod Crane performed autopsies on cadavers and these bleed in spurts. When a person dies, all the blood inside the body quickly coagulates.See more »
Quotes:
Ichabod Crane:Yes I think you loved me that day when you followed me into the Western Woods... to have braved such peril.See more »
Movie Connections:
Referenced in Pride & Prejudice & Zombies (2013)See more »
Soundtrack:
ArgeersSee more »

FAQ

Does Christopher Walken play the Horseman in every scene?
What was Lady Van Tassel's plan?
What is a Hessian?
See more »
74 out of 92 people found the following review useful.
Thoroughly enjoyable, 13 January 2000

Tim Burton has again proved his worth with a masterpiece of gothic horror. The whole way the film is made is excellent, from the way the special effects are used to enhance the story, rather than sell the movie, to the superb acting of the entire cast. I must confess I was a little reluctant at first to see Johnny Depp in the lead role, but from the outset my mind was changed as he threw himself enthusiastically into the part with exactly the right mix of assumed self confidence tempered by a realistic portrayal of a man hopelessly out of his depth in the situation in which he finds himself.

The story, the sets, the special effects and most of all the cast and director make this a film well worth seeing, definately the best thing out of Hollywood in a very long time. Other directors take note..it's not how big the budget, it's what you do with it. A turkey stuffed with gold is still a turkey, but this film is pure gold, without a hint of poultry.

Why are you still here? Go and see this film immediately.

Was the above review useful to you?
See more (974 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Sleepy Hollow (1999)
Recent Posts (updated daily)User
Johnny Depp IchabodsGirl
Is it steampunk? katjette
Baltus's ride... victoomes
You can tell that this is an older Burton... sgottlieb87
Should stick to the original story caladon
Accents cbaltz504
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Hot Fuzz From Hell Kill Bill: Vol. 1 Solomon Kane Mother of Tears
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Drama section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.