Edit
Spooky House (2002) Poster

(2002)

Full Cast & Crew

Directed by 

William Sachs

Writing Credits (WGA)  

Margaret Sachs ... (written by) &
William Sachs ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
The Great Zamboni
...
Boss
...
Max
...
Yuri
Ronald Joshua Scott ...
Beans
...
Prescott
...
Zoe
Myles Ferguson ...
Mike The Mouth
...
Mona
...
Dumb Dave
Yanna McIntosh ...
Nicole
...
Dawn Starr
Dave 'Squatch' Ward ...
Cigar Van Driver (as David 'Squatch' Ward)
Carolyn Tweedle ...
Woman Neighbor
...
Police Officer
Danny McKinnon ...
Orphanage Boy
Joey Shea ...
First Audience Child
Neil Denis ...
Second Audience Child
Gary Savard ...
Magician's Assistant
Dean Gunnarson ...
Magician's Assistant
Marnie Connolly ...
Magician's Assistant
Melissa Chew ...
Magician's Assistant
Marty Huculiak ...
Shadow Assistant
Jennifer Bishop ...
Skeleton Dancer
Gerry Strong ...
Trick or Treater
Shadow ...
Shadow
Oliver ...
Baby Blaze ...
Princess
Flare ...
Princess
Rest of cast listed alphabetically:
Stephen Dimopoulos ...
Boris (uncredited)
...
Halloween Kid (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Anthony Esposito ... executive producer
Kirk Friedman ... executive producer
Richard Houghton ... executive producer
Hank Rifkin ... co-producer
William Sachs ... producer
Kim Swartz ... co-producer
Anthony Esposito ... producer (uncredited)
Terry Kennedy ... executive producer (uncredited)

Music by 

Garry Schyman ... (music composed by)

Cinematography by 

Thomas Burstyn ... director of photography

Film Editing by 

Jeremy Presner

Casting By 

Paul Fouquet
Elissa Myers

Production Design by 

Ian D. Thomas ... (as Ian Thomas)

Art Direction by 

Michael N. Wong ... (as Michael Norman Wong)

Set Decoration by 

Mary-Lou Storey

Costume Design by 

Trish Keating

Makeup Department 

Gitte Axen ... makeup artist
Ian C. Ballard ... second assistant hair stylist (as Ian Ballard)
Norma Hill-Patton ... key makeup artist
Vittorio Palmisani ... second assistant hair stylist
Dominic Robertini ... hair assistant: second unit (as Domonic Robertini)
Nancy Steyns ... first assistant hair stylist
Pauline L. Tremblay ... key hair stylist
Jill Winston ... key hairstylist: second unit (as Jill R. Winston)

Production Management 

Michael Potkins ... unit production manager
David M. Richardson ... post-production supervisor (as David Richardson)
Jonathan Shore ... post-production supervisor
Mary Anne Waterhouse ... unit production manager (as Mary Anne McCarthy)

Second Unit Director or Assistant Director 

Anthony Atkins ... first assistant director: second unit
Morgan Beggs ... first assistant director (as Morgan James Beggs)
Barbara Chisholm ... second assistant director: second unit
Anthony Esposito ... second unit director
Karen Margolese ... third assistant director
Linda Pearce ... assistant director trainee
Cindy Smith ... second assistant director
Patrick Stark ... additional third assistant director: second unit

Art Department 

David Asmodeus ... property buyer
Cynthia Burtinshaw ... assistant set decorator
Clare Davis ... construction coordinator
Gregory Dewar ... art department trainee
Kasia Dzieciolowska ... main set dresser
Laurie Edmundson ... set dressing lead (as Laurie E. Edmundson)
Richard H. Fahlman ... construction buyer (as Richard Fahlman)
Mark Francis ... property master
Loralee C. Fultz ... on-set dresser
Erich Hepnar ... head greensperson
Patrick Kearns ... on-set dresser (as Patrick F. Kearns)
Marion Malone ... property assistant
Gary McVarish ... construction foreman
Kathleen Morrissey ... draftsperson
Bill Petrie ... on-set dresser (as William Petrie)
Robert Pratt ... storyboard artist
Ron Sowden ... buyer
Bill Villiers ... lead laborer (as Bill E. Villiers)
Trinita Waller ... first assistant props
Shannon Gottlieb ... set buyer (uncredited)

Sound Department 

Stuart Bardsley ... production sound mixer: second unit
Martin Borycki ... sound boom: second unit
Graham Crowell ... boom operator
David M. Cyr ... mixer: second unit
Tim Kimmel ... sound effects editor
Rick Owens ... foley walker
Ralph Parker ... sound mixer
Jean-Luc Perron ... sound assistant
Andy Potvin ... sound consultant: Dolby
Scott Rusch ... foley recordist
Sebastian Salm ... mixer: second unit
Cameron Steenhagen ... dialogue editor
Murray Stiller ... sound boom: second unit

Special Effects by 

James G. Fisher ... special effects assistant (as Jim Fisher)
Mark Klindt ... lead fabricator
Don Leask ... special effects best boy
Clinton Shymkowich ... metal fabricator
Tim Storvick ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Fiorino ... visual effects producer
Anthony Fiorino ... visual effects producer
Andrew Karr ... visual effects
Jeff Plante ... digital compositor
Rik Shorten ... senior digital effects supervisor
Cory Virs ... compositor
Jon Anastasiades ... digital compositor (uncredited)

Stunts 

Charles Andre ... stunt double: The Great Zamboni
Duane Dickinson ... stunt double: Dumb Dave (as Duane Dickenson)
Alette Falle ... stunt double: Mona (as Allette Falle)
Jacob Rupp ... stunt coordinator
Jeff Scrutton ... stunt double: Mike the Mouth
Melissa R. Stubbs ... stunt coordinator (as Melissa Stubbs)
Mike Vespaziani ... safety diver (as Mike 'Aqua Guy' Vespaziani)
Gavin Buhr ... stunt double (uncredited)
David Mylrea ... stunt double (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Brent Ballard ... crane technician
Allison Beda ... second assistant camera: "b" camera
Justin Bergler ... camera trainee
Ron Bowen ... best boy
Bill Dawson ... electrician / gaffer: second unit
Yves Drapeau ... first assistant camera: "b" camera
Sean Esler ... second assistant camera
Irwin Figueira ... electrician
Wesley Gilmore ... crane operator
Kevin Hemmingson ... best boy: second unit (as Kevin G. Hemmingson)
James L. Hurford ... key grip (as Jim Hurford)
Michael Iwan ... dolly grip
Bill Jorgenson ... crane operator
Steve Machan ... grip (as Stephan Machan)
Alan MacKinnon ... generator operator (as Alan Mackinnon)
Alan Markfield ... still photographer
Michael McLehan ... camera loader
Randal Platt ... camera operator
Larry Portmann ... first assistant camera
Dominique Ricard ... camera operator: "b" camera / director of photography: second unit
Derek Saari ... electrician
Don Saari ... gaffer
Brian D. Smith ... grip
Tim Spencer ... grip
Jeff Trebenski ... best boy electric
Peter Wilke ... additional dolly grip

Animation Department 

Anthea Mallinson ... breakdown artist

Casting Department 

Bette Chadwick ... casting director: Canada
Candice Elzinga ... casting director: Canada
James Forsyth ... extras casting
Christina Sibul ... casting associate: US
Martina Smyth ... casting assistant: Canada

Costume and Wardrobe Department 

Tess Brummitt ... set costumer
Grace Keating ... costumer (as Grace Keating Anderson)
Paul Lavigne ... costume supervisor
Anthea Mallinson ... breakdown artist
Anne Pickard ... breakdown artist
Sandra Watson ... assistant costume designer
Anne E. Bone ... costumer: preparation (uncredited)

Editorial Department 

Laura Hope ... editorial supervisor
Kirsten Newlands ... post-production coordinator
Dona Noga ... assistant film editor
Jim Passon ... color timer

Music Department 

David Chackler ... executive music producer
Richard F.W. Davis ... music editor
Audrey DeRoche ... music coordinator (as Audrey de Roche)
Ross DeRoche ... orchestra contractor (as Ross de Roche) / supervising music copyist (as Ross de Roche)
Cherie Ivy ... executive music producer
Larry Kenton ... additional conducting
Camille King ... music assistant
Craig Nersesian ... soundtrack coordinator
Garry Schyman ... conductor / orchestration
Steve Zuckerman ... orchestration

Transportation Department 

Robert Steeves ... transportation coordinator

Other crew 

Peter Almolky ... craft service assistant (as Peter Anthony Almolky)
Alan Bartolic ... location scout (as Alan G. Bartolic)
Philip Beer ... utility stand-in
Jennifer Bietila ... representative: S.P.C.A.
Chris Bradford ... security captain
Jill Christensen ... production coordinator: Canada
Brenda Crichlow ... dialogue coach: children (as Brenda M. Crichlow)
Lori Davidson ... production coordinator: U.S.
Shawn Farquhar ... magic consultant
Tina Fiorda ... stand-in: Boss (as Tina Florda)
Julia Frittaion ... unit publicist: Canada
Philip Fuldauer ... production coordinator: Canada
Tracey Gardhouse ... animal trainer assistant (as Tracy Gardhouse)
John Gaughan ... magic consultant
Louisa Gradnitzer ... location manager
Dean Gunnarson ... magic consultant
Megan Hale ... assistant chef: Reel Appetites (as Megan 'The Hat Lady' Hale)
Marty Huculiak ... animal trainer assistant
Jessica Judd ... production assistant
Taunya Kenney ... utility stand-in
J.M. Landry ... stand-in: The Great Zamboni
Mig Macario ... dialogue coach: children (as Michael Andaluz)
Marshall Magoon ... additional magic consultant
Terry J. Murray ... additional script supervisor (as Terry Murray)
Craig Nersesian ... assistant: Mr. Sachs, U.S.
Peter Pao ... production assistant
David Pink ... assistant location manager
Karin Pruss ... production accountant (as Karin Lynn Pruss)
Patrick Reber ... animal trainer assistant (as Pat Reber)
Stephanie Rossel ... script supervisor
Dorothy Sabey ... representative: S.P.C.A.
Shamess Shute ... production assistant (as Shamess A. Shute)
Patrick Stark ... child coordinator
Gerry Therrien ... animal trainer
Drew Thompson ... representative: S.P.C.A.
Susan Weir ... additional script supervisor
Annie Wilkinson ... tutor
Jeremy Wise ... chef: Reel Appetites
Timothy Burd ... stand-in (uncredited)
Jennifer Harland ... background coordinator (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page