Edit
She's All That (1999) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Robert Iscove

Writing Credits (WGA)  

R. Lee Fleming Jr. ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Alex (as Kimberly 'Lil' Kim' Jones)
...
...
...
...
...
...
...
Dave Buzzotta ...
...
Charlie Dell ...
Man in Falafel Barn
...
...
Prom Photographer
...
Melissa
...
Girl #2
...
Lois Siler
...
Wendy Fowler ...
...
Robert Baglia ...
Beatnik (as Bob Baglia)
...
Clay Rivers ...
...
Vampire Girl
Amon Bourne ...
'She's All That' Rapper
Takbir Bashir ...
'She's All That' Rapper
Anthony Rivera ...
'She's All That' Rapper (as Anthony 'Click' Rivera)
Jarrett Lennon ...
...
JV Cleaning Boy
...
Soccer Player
Kente Scott ...
Sophomore Boy (as Kenté Scott)
...
Dancer
T.J. Espinoza ...
Dancer
...
Dancer
Tony Fugate ...
Dancer
Caroline Girvin ...
Dancer
Alicia Gilley ...
Dancer
...
Dancer
Jennifer Lee Keyes ...
Dancer (as Jennifer Keyes)
Richard Kim ...
Dancer
Stephanie Landwehr ...
Dancer
Dani Lee ...
Dancer
Joe Loera ...
Dancer
Mayah McCoy ...
Dancer
Ayesha Orange ...
Dancer (as Yesha Orange)
Robert Schultz ...
Dancer
Josh Seffinger ...
Dancer
...
Dancer (as Sarah Smith)
Christopher Smith ...
Dancer
...
Dancer
Christine Vincent ...
Dancer
Jerry 'Flo' Randolph ...
Dancer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Student (uncredited)
Richard Brown ...
(uncredited)
Richard Chaim ...
Bartender (uncredited)
Doran Clark ...
(uncredited)
James Furlong ...
Dancer (uncredited)
...
Girl in Cafeteria (uncredited)
Johnathan Gordon ...
(uncredited)
...
Art Patron (uncredited)
Andre Harper ...
Guest Star (uncredited)
...
Horseman Bully (uncredited)
Kevin Hyman ...
(uncredited)
David Iscove ...
(uncredited)
...
Student (uncredited)
Geyer Kosinski ...
(uncredited)
Gary Meadow ...
(uncredited)
Bob Osher ...
(uncredited)
Meryl Poster ...
(uncredited)
Morgan Schultz ...
(uncredited)
Randy Spendlove ...
(uncredited)
Click Tha Supah Latin ...
Rapper (uncredited)
Johnny Torres ...
Partygoer (uncredited)
...
Goth Student (uncredited)
...
Dancer (uncredited)
...
Student (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Peter Abrams ... producer
Jennifer Gibgot ... co-producer
Richard N. Gladstein ... producer
Kyle Ham ... associate producer
Richard Hull ... co-producer
Jeremy Kramer ... co-executive producer
Robert L. Levy ... producer
Jill Sobel Messick ... co-executive producer
Louise Rosner ... co-producer / line producer
Bob Weinstein ... executive producer
Harvey Weinstein ... executive producer
Lila Yacoub ... associate producer

Music by 

Stewart Copeland

Cinematography by 

Francis Kenny ... director of photography

Film Editing by 

Casey O. Rohrs

Casting By 

Ed Mitchell
Robyn Ray ... (as Robin Ray)

Production Design by 

Charles William Breen ... (as Charles Breen)

Art Direction by 

Gary Diamond

Set Decoration by 

Jeffrey Kushon

Costume Design by 

Denise Wingate

Makeup Department 

Felicity Bowring ... head makeup artist
Raqueli Dahan ... makeup artist
Jane Galli ... makeup artist
Lisa Layman ... makeup artist
Thomas Real ... department head hair stylist
Patricia Vecchio ... hair stylist

Production Management 

Maggie Cone ... post-production supervisor
Tracy McGrath ... executive in charge of production
Shaheed Qaasim ... set production manager
Louise Rosner ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Randall Badger ... first assistant director
W. Alexander Ellis ... second assistant director (as Alexander Ellis)
Tony Eng ... trainee assistant director
Lucille OuYang ... second assistant director
James Sbardellati ... assistant director
Christine A. Tope ... second second assistant director (as Christine Tope)

Art Department 

Sarah Bullion ... art department assistant
George Capetanos ... set dresser
Ryan Effner ... propmaker
Rachel A. Flores ... assistant property master
Jesse Kane ... art department intern
Gloria Murphy ... assistant property master
Angela O'Neill ... prop master
David Osterhout ... propmaker
Daniel Turk ... construction coordinator (as Dan Turk)
Danny L. Turk ... carpenter
Steve Whiteside ... on-set dresser
Richard Wright ... lead man
Richard D. Wright ... set dresser

Sound Department 

Ruth Adelman ... foley editor
Stephen Barden ... adr editor
Steve Bartkowicz ... re-recording engineer
Matthew C. Beville ... adr mixer
Gary C. Bourgeois ... sound re-recording mixer
Joe Bracciale ... dialogue editor
Frank Bradley ... cable person
Andrew Bray ... sound effects editor
Dale Chaloukian ... foley artist / sound editor
Peter Chapman ... adr editor
Paul B. Clay ... sound supervisor (as Paul Clay)
Lee de Lang ... assistant sound editor
Jeff Enden ... boom operator
Susan Fairbairn ... assistant sound editor
Nelson Ferreira ... supervising sound editor
Ashley Harvey ... foley editor
Alan Howarth ... additional sound designer
Sean Kelly ... adr editor
Andy Koyama ... sound re-recording mixer
Brent MacLeod ... sound re-recordist
Tim O'Connell ... foley artist
Scott Purdy ... sound re-recording mixer
Stephen Roque ... sound effects editor
Alison Sanford ... sound recordist
Dean St. John ... adr mixer
Jivan Tahmizian ... foley artist
Brad Thornton ... sound re-recordist
Audrey Trent ... foley artist
Chris Trent ... foley mixer
Jerry Trent ... foley artist
Mark Weingarten ... production sound mixer

Special Effects by 

Shane Wood ... special effects lighting (uncredited)

Stunts 

Gilbert B. Combs ... stunt coordinator (as Gil Combs)
Don Ruffin ... stunts
Matt Byrne ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Russell Ayer ... lighting technician
Claudette Barius ... still photographer
James Barrett ... electrician
Ben Beaird ... key grip (as Benny Beaird)
Nick Beaird ... grip
Robert Clancey ... grip
R. Michael De Chellis ... lighting best boy
Raymond Gonzales ... electrician
Geoffrey Haley ... video operator (as Geoff Haley)
Chris Johnson ... second assistant camera (as Christopher Johnson)
Jeff Kunkel ... dolly grip
Jeffrey S. Lorenz ... first assistant camera (as Jeff Lorenz)
Robert W. Morgenroth ... video supervisor (as Bob Morgenroth)
Shawn Neary ... best boy grip
Michael Negrin ... camera operator
Rob Nelson ... video operator
Tony Olivieri ... first assistant Steadicam
Jerry Patton ... second assistant camera
James Plannette ... gaffer
Lance Robinson ... grip
Andy Shuttleworth ... Steadicam operator
Val Sklar ... loader
Kirk Tedeski ... video playback supervisor
Eric Wycoff ... lighting technician
Tom Yatsko ... camera operator (as Thomas Yatsko)
Rusty Lowrey ... light operator: Vari*Lite (uncredited)
Bradley Richard ... additional second assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Kevin Beard ... extras casting
Matthew Jon Beck ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Donna Barrish ... costume supervisor
Beth Beasley ... costumer
Sandra Collier ... set costumer
Lawrence Quon ... set costumer
Tony Swatton ... wardrobe

Editorial Department 

James Andrykowski ... first assistant editor
Gary Burritt ... negative cutter
Lance Chapman ... first assistant editor
Cathy Rait ... color timer
Michael Toll ... telecine operator
Michael T. Wilson ... assistant editor (as Michael Wilson)

Music Department 

Jennifer Barak ... assistant music editor
Ryan Beveridge ... music assistant
Buck Damon ... music consultant
Michael Dittrick ... music editor
Sharyn Gersh ... music editor (as Sharyn M. Tylk)
Tricia Hansen ... music assistant
Jonathan Karp ... additional music editor
Ed Novick ... music playback
Amanda Scheer-Demme ... music supervisor
Jeff Seitz ... music mixer
David Trevis ... assistant music editor

Transportation Department 

J. Armin Garza II ... driver: camera car
Michael Merrick ... transportation coordinator (as Mike Merrick)
Leo Stefanos ... transportation captain

Other crew 

Sophie Addie ... assistant to producer (as Sophie McMenamin)
John Steven Agoglia ... location manager
Herbert W. Ankrom ... assistant production coordinator (as Herb Ankrom)
Elizabeth A. Bergman ... first assistant accountant (as Elizabeth Bergman)
Lisa Blackburn ... stand-in
Charlane Bloom ... stand-in
Ffilip Bolton ... assistant caterer (as Phillip Jeremy Bolton)
Anita Boudreaux ... assistant accountant
Gina Cavalier ... production assistant
Brett Cody ... video coordinator
Kevin Dennis ... adr loop group
Angie Dingman ... assistant: Mr. Kramer
John Embry ... production assistant
Alison Eng ... post-production accountant
T.J. Espinoza ... dancer
Gwen Everman ... accountant (as Gwendolyn Everman)
John W. Felder ... craft service
Anne Fletcher ... assistant choreographer
Scott Hanson ... production assistant
Stacey Hinnen ... assistant: Mr. Levy
Adam Iscove ... set production assistant
Susanne Lariviere ... first assistant accountant
Jackie Linder ... assistant: Ms. Messick
Stephanie Masoner ... stand-in
Rob McCabe ... stand-in: Freddie Prinze Jr.
Catherine S. McComb ... production coordinator
Kathryn Moore ... stand-in
Peggy Mulloy ... unit publicist
Evan Peller ... location scout
Dan Perri ... title designer: main titles
Scott Peterson ... script supervisor
Benjamin Ronne ... set production assistant (as Ben Ronne)
Lawrence B. Schechter ... production assistant
Adam Shankman ... choreographer
Scott A. Lopez ... location assistant (uncredited)

Thanks 

Sarah Michelle Gellar ... acknowledgment
Geyer Kosinski ... acknowledgment
Megan F. Ring ... acknowledgment (as Megan Ring)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page