Edit
A Map of the World (1999) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Scott Elliott

Writing Credits (WGA)  

Jane Hamilton ... (novel)
 
Peter Hedges ... (screenplay) and
Polly Platt ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Dara Perlmutter ...
Emma Goodwin
...
Howard Goodwin
Kayla Perlmutter ...
Claire Goodwin
Deborah Lobban ...
Wilma Becker
...
Robbie Mackessy
...
...
Carole Mackessy
Richard McMillan ...
Lloyd
Hayley Lochner ...
Victoria Rudiak ...
Lizzy Collins
...
Dan Collins
Brenda Robins ...
Mrs. Bowman
Colleen Williams ...
Nurse
Sarah Rosen Fruitman ...
Little Alice
Peter Haworth ...
Priest
...
Nellie Goodwin
Lisa Hynes ...
Churchwoman
...
Churchwoman
Elva Mai Hoover ...
Superintendent
Nancy McAlear ...
Detective Grogan
Gerry Quigley ...
Officer Melby
Jim Warren ...
Policeman
...
Paul Reverdy
Timm Zemanek ...
Edgar Becker
...
Debbie
...
Dyshett
...
Sherry
...
Lynelle
Lorin Raine ...
Guard
Shakura S'Aida ...
Guard
Lisa Emery ...
Susan Durkin
Michael Cameron ...
Tommy Giddings
...
Realtor
...
Judge Patterson
Robert Eaton ...
Jim Perkins
Eve Crawford ...
Mrs. Shepard
Rest of cast listed alphabetically:
Nancy E.L. Ward ...
Court Clerk (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Rainer Bienger ... associate producer
Willi Bär ... executive producer
Kathleen Kennedy ... producer
Frank Marshall ... producer
Lisa Niedenthal ... co-producer

Music by 

Pat Metheny

Cinematography by 

Seamus McGarvey

Film Editing by 

Naomi Geraghty
Craig McKay

Casting By 

Tina Gerussi
Avy Kaufman

Production Design by 

Richard Toyon

Art Direction by 

KEi

Set Decoration by 

Megan Less

Costume Design by 

Suzette Daigle

Makeup Department 

Linda DeVetta ... hair stylist: Sigourney Weaver / makeup artist: Sigourney Weaver
Gail 'Freddie' Godden ... key hair stylist (as G.E. 'Freddie' Godden)
Kathleen Graham ... key makeup artist
Elaine L. Offers ... makeup artist: Julianne Moore

Production Management 

David Bailey ... post-production supervisor
Sandra Cunningham ... production manager
Paul A. Levin ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Richard Black ... third assistant director (as Rick Black)
Tyler Delben ... third assistant director
Laurie Mirsky ... first assistant director
Michelle Morris ... second assistant director
Jonathan Wright ... second assistant director
Janet Zdyb ... trainee assistant director

Art Department 

Tammy Beatty ... art department apprentice / graphic designer
Stefan Dechant ... storyboard artist
Dave Fuller ... key scenic artist
Rob Hepburn ... set buyer
Sarah Low ... first assistant art director
Terry Macauly ... set dresser
Kenny Meinzinger ... property master
Andrij Molodecky ... property master
Friday Myers ... lead dresser
Blair Robins ... second assistant art director
Jeff Silver ... set dresser
George Stouros ... on-set dresser (as George Storus)
Carlos Subercaseaux ... head carpenter
Eric Summerley ... carpenter
Allan Westlake ... construction coordinator
Matthew G. Wright ... set dresser

Sound Department 

Marko A. Costanzo ... foley artist
Sean Garnhart ... sound effects editor
Lewis Goldstein ... sound effects editor
Andy Kris ... foley editor
Claude La Haye ... production sound mixer / sound mixer
Igor Nikolic ... assistant sound editor
Mike Poppleton ... transfer assistant (as Michael Poppleton)
Francis Péloquin ... boom operator
Jen Ralston ... foley supervisor (as Jennifer Ralston)
Nicholas Renbeck ... dialogue editor
Fred Rosenberg ... supervising sound editor
Reilly Steele ... sound re-recording mixer
Deborah Wallach ... adr editor

Special Effects by 

Tim Good ... special effects coordinator (uncredited)
Darren Marsman ... special effects key (uncredited)

Visual Effects by 

Janos Pilenyi ... titles & opticals
Ulli Reichhold ... titles & opticals

Stunts 

Marco Bianco ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Daryl Alvaro ... grip (as Darryl Alvaro)
Tim Barg ... best boy electric
Laurence Bortnick ... first assistant camera: "b" camera / second assistant camera
Makiko Carlson ... second assistant camera: second unit (as Makiko Watanabe)
Robert C. Carlson ... first assistant camera: second unit (as Robert Carlson)
John Couto ... electrician
Gabriele DiChiara ... gaffer
Roger Finlay ... first assistant camera: "a" camera
Ava Gerlitz ... still photographer
Mark Hewson ... electrician
Michael Kohnhorst ... director of photography: second unit
James McRae ... best boy grip (as Jamie McRae)
Michael Meagher ... second assistant camera
Lucas Pasquali ... electrician
Peter Rosenfeld ... Steadicam operator / camera operator
Mark Silver ... key grip
John Sztejnmiler ... generator operator (as Johnny Sztejnmiler)
Denise Taylor ... camera trainee
Jordan Wallace ... grip
Johnny Wersta ... dolly grip
Greg Whiteside ... 24 frame video operator
Greg Williams ... video playback operator

Casting Department 

Tina Gerussi ... casting: Toronto

Costume and Wardrobe Department 

Terri Frank ... wardrobe assistant
Ann Steel ... costume supervisor
Christine Urias ... wardrobe buyer

Editorial Department 

Kenn Elliott ... final colorist
Tom Engleman ... telecine colorist
Lisa Hayden ... post-production assistant
Roby Kid ... telecine colorist
Sue Mitchell ... post-production coordinator
Ricardo Olivero ... color timer
Deirdre Slevin ... first assistant editor
Renannah Weinstein ... apprentice editor (as Renannah Seliger)

Music Department 

Wally Dunbar ... music preparation
Rob Eaton ... music scoring mixer
Gil Goldstein ... conductor / orchestrator
Pat Metheny ... score producer
John Moses ... musician
Steve Rodby ... score producer
David Sholemson ... music production coordinator

Transportation Department 

Cheryl Darbey ... driver
Alex Laframboise ... transportation captain
Jerome McCann ... transportation supervisor
John Ricci ... picture car wrangler
Erwin Roithmeier ... picture vehicle coordinator
Grant Wilkins ... transportation coordinator

Other crew 

Brady Breen ... location manager: Chicago
James F. Breithaupt ... production accountant
Laurel Bresnahan ... tutor
Virginia Campbell ... in house coordinator
Anthony Carovillano ... craft service
Carolyn Chrzan ... technical assistant: Pat Metheny
Jane Conway ... cat wrangler
Catherine Currie ... controller
Fernando DaSilva ... location production assistant
Prudence Emery ... publicist
Grant Evans ... cattle wrangler
Tammy Fitzgerald ... stand-in: Juilanne Moore
Linda Gillespie ... post-production accountant
Sabine Graham ... production coordinator (as Sabine Bernhard)
Anthony F. Grani ... assistant to producer
Jodi Kideckel ... tutor
Stacey Knocker ... assistant production coordinator
Beverley Kolbe ... assistant location manager
Stephanie Lee ... production assistant
Jeremy Major ... intern
Deborah Manger ... office assistant
Joe Melton ... location production assistant
Beth Unger Morrison ... script clearance
David Oakes ... technical assistant: Pat Metheny
Jerome Persaud ... production assistant
Cara Pifko ... assistant: Ms. Weaver
Dominika Pyk ... craft service
Mary T. Radford ... assistant: Mr. Marshall
Anna Rane ... script supervisor
Anne Richardson ... location manager
Denise Rottina ... assistant: Ms. Kennedy
Todd Shannon Jr. ... dive supervisor
Raymond Ted Shelton ... assistant: Mr. Hedges (as Raymond T. Shelton)
David Smukler ... dialect coach: pre-production
Sue Sparling ... assistant production accountant
Sheelagh Stewart ... office coordinator
Deeanna Wendel ... post-production payroll
Sandra Wendel ... office assistant

Thanks 

Sam Cohn ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page