Edit
Kiss Toledo Goodbye (1999) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Lyndon Chubbuck

Writing Credits (in alphabetical order)  

Robert Easter ... (writer)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Kevin Gower
...
Max
...
Sal Fortuna
...
Deeann Emory
...
Wendy
...
Madge
...
Nicky
...
Vince
...
Anthony
...
Oz
Bill Capizzi ...
Two-Ton Tony
...
T. Bud
David Drew Gallagher ...
Benny
Mark Matheisen ...
Skip
...
Roger Pine
...
Glen
...
Harry
George Spelvin ...
Bill
Gene Ross ...
Mr. Beidekker
...
Mrs. Beidekker
Raleigh Scovel ...
Minister
...
Wheelchair Lady
Eric Oram ...
Freddie Kriegenhofer
...
Organist
Elizabeth Wainwright ...
Auburn Haired Girl
Patrick McCartney ...
Tomato Queen M.C.
Rest of cast listed alphabetically:
...
Beauty Contestant
...
Beauty Contest Spectator (uncredited)
...
Hitman 1 (uncredited)
...
Gower's Friend in Church (uncredited)
...
Mafia Family Member - Funeral Scene (uncredited)

Produced by 

Samuel Benedict ... executive producer
Ivana Chubbuck ... co-producer
David Forrest ... executive producer
Neva Friedenn ... producer
Paula F. Major ... co-producer
Paul Maslak ... producer
Alexandra Reed ... line producer
Beau Rogers ... executive producer
Gerald I. Wolff ... producer

Music by 

Phil Marshall

Cinematography by 

Frank Byers

Film Editing by 

Rebecca Ross

Casting By 

Kerry Karsian
Gerald I. Wolff

Production Design by 

Shay Austin

Set Decoration by 

Noami Halpert

Costume Design by 

Cathryn Wagner

Makeup Department 

Thereze Berquist ... key makeup artist
Chriss Curry ... additional hair stylist
Dalia Dokter ... additional makeup artist
Heidi Grotsky ... key makeup artist: additional unit
Pam Phillips ... makeup artist
Laurel Wiley ... key hair stylist / key makeup artist

Production Management 

Paula F. Major ... unit production manager
James R. Rosenthal ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

L. Scott Butler ... second second assistant director
Rebecca Levinson ... second assistant director: additional unit
Billy Martin ... second second assistant director
David Rimer ... first assistant director / first assistant director: additional unit

Art Department 

Laine Abramson ... property master
Alysia Allen ... property assistant
Shay Austin ... production designer: additional unit
Vince Brown ... balloon artist / set dresser
Scott Conti ... set dresser
Lola Vida Del Mar ... set dresser
Jacob O. François ... property maker (as Jacob Francois)
Andreas Gobor ... lead man
Ruth Gobor ... set dresser
Harley E. Hebert ... assistant property master
Michael Kocurek ... construction coordinator
Julie Miles ... set dresser
Anahita Mosallai ... set dresser
Warren Nelson ... property maker
Kevin Pierce ... on-set decorator
Mark Rodriguez ... swing
Chaim Rubenstein ... set dresser
Halina Siwolop ... art department buyer
Lucas Smith ... property maker
Michael Willis ... set dresser

Sound Department 

Jon Ailetcher ... production sound mixer
Doug Andham ... adr recordist (as Doug Andorka)
Erik Blank ... adr editor / dialogue editor
Gary Boatner ... additional boom operator
John Boyd ... re-recording mixer (as John S. Boyd)
Paul Braccilli ... additional boom operator
Laurel Bridges ... boom operator / boom operator: additional unit
Keith Burhans ... adr editor / dialogue editor
Scott Edelson ... additional boom operator
Matthew Forsyth ... adr engineer
Allen Hurd ... sound recordist
Eric Jaffe ... sound effects editor
Craig C.J. Jones ... adr editor / dialogue editor
Gabriel Kitinski ... boom operator
Peter Kitinski ... production sound mixer
John Kohlbrenner ... sound effects editor
Heather Leavitt ... adr supervisor: Los Angeles
Brian Linder ... additional sound mixer
Rod O'Brien ... supervising sound editor
Ray O'Reilly ... re-recording mixer
Andy Potvin ... stereo sound consultant: Dolby
J. Eric Sandoval ... sound intern (as Eric Sandoval)
Jussi Tegelman ... sound effects editor
Gretchen Thoma ... foley artist
Galen Walker ... adr supervisor: New York

Special Effects by 

Albert Lannutti ... special effects coordinator
Steve Newquist ... special effects technician

Stunts 

Chuck Borden ... stunt coordinator
George B. Colucci Jr. ... stunts (as George Colucci Jr.)
Red Horton ... stunts
Dyanna Lynn ... stunts
Johnny Martin ... stunts
Cole S. McKay ... stunts (as Cole McKay)
Ron Sarchian ... stunts
Patrick J. Statham ... stunts (as Pat Statham)
Rudolf Weber ... stunts (as Rudy Weber)
Merritt Yohnka ... stunts
Scott Leva ... stunts (uncredited)
Michael J. Sarna ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Michael Ambrose ... best boy electric
Damon Andres ... grip
Danny Andres ... grip
Kevin Barrera ... electrician
Keith Batchelor ... electrician: additional unit
Richard Benda ... camera operator: splinter unit
Chris Byers ... key grip: additional unit
Frank Byers ... director of photography: additional unit
Marc Christie ... grip
Daniel Coscina ... first assistant camera: additional unit
Shomari Davis ... electrician
Robert Ferrara ... gaffer: additional unit
Craig Fetterman ... grip
Warren Fox ... best boy electric: additional unit
Rusty Geller ... Steadicam operator
Seth Greenwald ... dolly grip
Leyla Monique Guzman ... second assistant camera
Zoli Hajdu ... grip
James Heywood ... best boy grip
Kurt Iswarienko ... electrician
Turner Jumonville ... camera loader
Mark Ludwig ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Mike Macias ... electrician
Michelle McKinley ... first assistant camera: "b" camera
Rexford L. Metz ... aerial director of photography
David Moir ... still photographer
Elliot Nachbar ... best boy grip: additional unit
Abram Perlstein ... additional still photographer
Mark Pickens ... grip
Rell Putt ... grip
Andre Ramirez ... dolly grip: additional unit / grip
Monica Schad ... first assistant camera: "b" camera (as Monica Carey)
Brian Scotti ... electrician
Shannon Summers ... electrician
Tony Thomas ... grip
Kevin Williams ... electrician
John Zumpano ... gaffer

Casting Department 

Rich King ... extras casting
Dan Barclay Thompson ... casting assistant
Coralyn Wahlberg ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Robert Constant ... wardrobe supervisor
Faith Griffith ... wardrobe supervisor: additional unit
Deybe Lisbe ... wardrobe costumer
Anne Woodard ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Mato ... color timer
Jessica O'Brien ... post-production assistant
Ann Trulove ... assistant editor: avid

Location Management 

Kai Ephron ... location manager
Mike Grieco ... location assistant
Catherine Kegan ... location manager: additional unit
Bill Normyle ... location production assistant
Ariel Suarez ... location production assistant
Jimmy Swift ... location production assistant
Sarah Weinstein ... location production assistant

Music Department 

Tim Jaquette ... score mixer
Sean Johnson ... music coordinator
Phil Marshall ... music supervisor
Elmo Ray Pacheco ... music editor
William Pearson ... composer: additional music / music engineer (as Bill Pearson)

Transportation Department 

Gene Alford ... transportation coordinator: additional unit
Corey Askins ... driver
Christian Campbell ... driver
Troy Flynn ... driver: additional unit
Gene Hubert ... driver
Joseph E. Jones ... transportation captain
Mark Kapu ... driver: Mr. Walken
Knut Keilpinski ... driver
James Knake ... driver: additional unit
Jason Lems ... driver: camera car
Aliu Tilivala ... driver
Mike Volpe ... driver

Other crew 

Jack Arnet ... tyler technician
Michael Baumgarten ... assistant to producer / script supervisor: splinter unit
Angela Bertolino ... stand-in: Ms. Taylor
Gail Bradley ... script supervisor: additional unit
Randy Buenaflor ... Assistant weapons handler
David Campagna ... stand-in: Mr. Walken
Carol Carr ... craft service coordinator
Kristi Chatelle ... production coordinator: additional unit
Therese Clinton ... craft service coordinator: additional unit (as Therese Marie Clinton)
Nancy Cole ... production accountant: additional unit
Jacqueline Contreras ... office production assistant (as Jacquie 'Dozier' Contreras)
Amanda Coscina ... production assistant: additional unit
Rick Delena ... post-production audio coordinators
Jessica Drake ... dialect coach
Dennis Hadley ... production assistant
David Hoch ... additional medic
Nathalie Huot ... stand-in: Ms. Anderson
Aram 'AJ' Jibilian ... production assistant
Siri Khalsa-Colly ... office manager: additional unit
James Lew ... action choreographer
Sophie Luxmoor ... key production assistant
Karin Martin ... craft service assistant
Paul Maslak ... splinter unit director
Marguerite McDonald ... assistant production coordinator
Sue McGraw ... assistant accountant: additional unit (as Crystal 'Sue' McGraw)
Peter McKernan ... helicopter pilot
Alex Morissen ... assistant: Mr. Chubbuck
Maxine Morris ... hair assistant: additional unit
Carl Nelson ... stand-in: Mr. Rapaport
Lisa Ng ... assistant: Mr. Chubbuck
Robert L. Oppenheim ... production legal services
Eric Oram ... production assistant
Matthew Palamartz ... set medic: additional unit
Anthony Penido ... additional medic
Aaron Penn ... production assistant: additional unit
Alexandra Reed ... producer: additional unit
Courtney Rowe ... production assistant
Frederick Schroeder ... production assistant
Susan 'Lola' Shiebler ... production assistant
Toby Stone ... loop group coordinator
Mike Tristano ... weapons coordinator / weapons handler
Galen Walker ... post-production audio coordinators
Aliza Washabaugh ... weapons handler

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs

Contribute to This Page