Edit
10 Things I Hate About You (1999) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Gil Junger

Writing Credits (WGA)  

Karen McCullah ... (written by) &
Kirsten Smith ... (written by)
 
William Shakespeare ... (play "The Taming of the Shrew") (uncredited)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Mr. Morgan (as Daryl 'Chill' Mitchell)
...
...
Greg Jackson ...
...
Terence Heuston ...
Cameron Fraser ...
...
Audio Visual Guy
...
Beautiful Jock
Demegio Kimbrough ...
Coffee Kid #1
...
Coffee Kid #2
Dennis Mosley ...
Cohort
...
Coffee Girl
Nick Vukelic ...
Drugged Out Loser
Ben Laurance ...
Wimpy Loser (as Benjamin Laurance)
Aidan Kennedy ...
Laughing Loser
...
Crying Loser
Jesse Dyer ...
Screaming Loser
...
Detention Student
...
Bartender
Joshua Thorpe ...
Jock
J.R. Johnson ...
Mba Guy at Party
Wendy Gottlieb ...
Brian Hood ...
Travis Muller ...
Cowboy
Ari Karczag ...
Kissing Guy
Laura Kenny ...
Alice Evans ...
Perky Girl
Jesper Inglis ...
Buckaroo Bartender
Nick Brown ...
Biker
...
Save Ferris Singer
Brian Mashburn ...
Save Ferris Singer
Kay Hanley ...
Letters To Cleo Singer
Michael Eisenstein ...
Letters To Cleo Singer
Rest of cast listed alphabetically:
Michelle Babin ...
Girl in Night Club (uncredited)
Tim Bennett ...
School Administrator (uncredited)
...
Bookstore Patron (uncredited)
...
Teacher (uncredited)
...
Admirer #1 (uncredited)
Alisa Mackay ...
Coffee Girl #2 (uncredited)
...
Beautiful Girl (uncredited)
...
Club Dancer #1 (uncredited)
Maher McClung ...
Frisbee Thrower (uncredited)
...
Cohort (uncredited)
...
Beautiful Girl (uncredited)
...
Student (uncredited)
Jay Zorich ...
Roland / High School Security Cop (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Jeffrey Chernov ... executive producer
Jody Hedien ... co-producer
Seth Jaret ... executive producer
Andrew Lazar ... producer
Greg Silverman ... associate producer

Music by 

Richard Gibbs

Cinematography by 

Mark Irwin ... director of photography

Film Editing by 

O. Nicholas Brown

Casting By 

Gail Goldberg
Donna Morong
Marcia Ross

Production Design by 

Carol Winstead Wood

Art Direction by 

Gilbert Wong

Set Decoration by 

Charles Graffeo

Costume Design by 

Kimberly A. Tillman

Makeup Department 

Martin 'Vinnie' Hagood ... makeup artist

Production Management 

Ross Fanger ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Sally Sue Beisel ... second second assistant director
K.C. Colwell ... first assistant director
Darin Rivetti ... second assistant director

Art Department 

Mary Buri ... set dresser
Brady J. Condit ... on-set dresser
Steven E. Eyrse ... head painter
Tracy Farrington ... property master
Michael McCombe ... head greensman
Ken Milford ... lead man
Kenneth Milfred ... lead man
John Sweeney ... assistant propmaster
Alun Vick ... construction coordinator
Nick Worsfold ... painter
Thom Caraccio ... signwriter (uncredited)

Sound Department 

Gregg Barbanell ... foley artist
Bayard Carey ... production sound mixer
Tom Condon ... cable person / second boom operator
Nils C. Jensen ... sound effects editor
Nancy MacLeod ... sound effects editor
Donald J. Malouf ... supervising sound editor
Mel Metcalfe ... sound re-recording mixer
Terry Porter ... sound re-recording mixer
David Schneider ... boom operator
Thomas Whiting ... supervising adr editor
Dean A. Zupancic ... sound re-recording mixer

Special Effects by 

Ray Brown ... special effects foreman
Casey Pritchett ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Michael Curtis ... digital compositor

Stunts 

Jeffrey G. Barnett ... stunt coordinator
Jimmy N. Roberts ... stunts
Ben Scott ... stunt coordinator
Wesley Scott ... stunts

Camera and Electrical Department 

Michael Baird ... video playback operator
Edward Barnes ... additional rigging gaffer
Robin Buerki ... Steadicam operator / camera operator
Richard J. Cartwright ... still photographer
Matthew J. Curry ... b camera first assistant: steadicam
Rocky Ford ... key grip
Steve Graves ... best boy grip
Neil Holcomb ... rigging gaffer
Ian Jennings ... lighting technician
David R. Kohn ... lighting technician
Steve Koster ... camera operator: Spacecam
Tim Merrill ... dolly grip
Jimmie R. Owens ... grip
Bubba Sheffield ... key grip
Gregory D. Smith ... grip
Gary Katsuya Ushino ... first assistant camera
Scott Watkins ... best boy rigging grip
Troy White ... best boy electric
Jesse Wine ... electrician: Seattle
Jay W. Yowler ... gaffer
Michael LePard ... rigging electric (uncredited)

Casting Department 

Nancy Doyle ... casting: Northeast
Lisa Rochette ... casting associate
Maura Tighe ... casting: Northeast
Matthew Messinger ... casting: New York (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Allyson B. Fanger ... assistant costume designer
Ann Miller ... set costumer
Sally Roberts ... set costumer

Editorial Department 

Brett Carroll ... first assistant editor
Gloria Kaiser ... color timer
Steve Moe ... assistant editor
Charles Rapp ... post-production coordinator

Music Department 

Alfonso E. Chavez ... music programmer
George Doering ... musician
Shannon Erbe ... music editor
Robert Fernandez ... scoring mixer
Richard Gibbs ... orchestrator
Kevin Kliesch ... orchestrator
David Low ... orchestra contractor
Frank Macchia ... music preparation
Robert Marts ... music playback operator
Ralph Sall ... executive music producer
Nick South ... music editor

Transportation Department 

Ronnie King ... transportation

Other crew 

Steve Abrams ... payroll accountant
Mark Alkofer ... production assistant
Tina Anderson ... assistant to director
Toni Atterbury ... unit publicist
Natalie Beauchene ... location assistant
Vicky Berglund-Davenport ... location scouting
Brett Boydstun ... assistant production coordinator
John Catron ... first assistant accountant
Eric Colvin ... synthesizer programmer
J. Daniel Dusek ... location manager
Katrina Elder ... production assistant
Anna E. Hayward ... set production assistant
Denise Heinrich ... production coordinator
Gym Hinderer ... assistant: A. Lazar
Craig Hosking ... helicopter pilot
Nancy Karlin ... script supervisor
Jordana Kronen ... location manager
Jeff Laplante ... accountant
Mark Mahrer ... second assistant accountant
Michele Mehaffey ... production assistant
Marguerite Pomerhn Derricks ... choreographer
Charles Rapp ... assistant: Mr. Chernov
Kelli Sample ... assistant: Mr. Junger
Mary Ellen Seaman ... key craft service
Trish 'The Dish' Stanard ... set production assistant
Wesley Staples ... studio teacher
K.L. Connie Wang ... assistant: clearance administrator (as Connie Wang)
Sean Wicks ... assistant: A. Lazar

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page