Edit
Thirteen Days (2000) Poster

(2000)

Full Cast & Crew

Directed by 

Roger Donaldson

Writing Credits (WGA)  

David Self ... (written by)
 
Ernest R. May ... (book "The Kennedy Tapes - Inside the White House During the Cuban Missile Crisis") &
Philip D. Zelikow ... (book "The Kennedy Tapes - Inside the White House During the Cuban Missile Crisis")

Cast (in credits order)  

...
U-2 Pilot
...
Drake Cook ...
Mark O'Donnell
...
Helen O'Donnell
...
Kathy O'Donnell
...
Kenny O'Donnell, Jr.
Matthew Dunn ...
Kevin O'Donnell
Kevin O'Donnell ...
NPIC Photo Interpreter
Janet Coleman ...
...
Floyd
...
...
...
...
Arthur Lundahl
Liz Sinclair ...
Kenny's Assistant #1
...
Kenny's Assistant #2
...
Operator Margaret
...
White House Operator #1
Marliese Schneider ...
White House Operator #2 (as Marliese K. Schneider)
...
...
...
...
...
Gen. Marshall Carter
...
Walter Adrian ...
Tim Kelleher ...
...
Dan Ziskie ...
Gen. Walter 'Cam' Sweeney (as Daniel Ziskie)
...
...
...
Kelly Connell ...
...
...
Timothy Jerome ...
Journalist
...
Richard J. Daley
Lamar Smith ...
Aide
...
Orville Dryfoos
...
Adm. George Anderson
Vivien Straus ...
White House Aide
...
Cmdr. William B. Ecker
...
Lt. Bruce Wilhemy
Gene Del Bianco ...
...
RF-8 Pilot (as Ben Koldyke)
Daniel Vergara ...
OAS Secretary General José A. Mora
Ruben Moreno ...
Argentine Diplomat (as Reuben Moreno)
Thomas Roberts ...
Sonar Operator
Sean Bergin ...
Chief Sonarman
...
Executive Officer of USS Pierce
Robert Munstis ...
Radio Room Operator #1
...
Captain of USS Pierce
Joseph Repoff ...
Radio Room Operator #2
J. Tucker Smith ...
Captain of USS Kennedy
...
Officer of Destroyer
...
Valerian Zorin
Radu Gavor ...
Romanian Delegate
...
Chilean Delegate
...
Radio Room Operator #3
...
John Scali
...
Walter Sheridan
...
Young FBI Agent
...
Alexander Fomin
...
Maj. Rudolph Anderson
Charles Barrett ...
Air Force NCO
Darryl Smith ...
Football Coach
...
Football Referee (as Alan Graf)
Robert Miranda ...
RFK's Driver
Todd Sible ...
RFK's Staffer
Marya Kazakova ...
Soviet Woman
Cliff Fleming ...
Aerial Coordinator
Craig Hosking ...
Pilot
Rest of cast listed alphabetically:
Michael R Bowman ...
Aide to JFK (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
Hope Cruickshank ...
Kenny O'Donnell's Daughter (uncredited)
Tess Cruickshank ...
Kenny O'Donnell's Daughter (uncredited)
...
Boy Scout (uncredited)
Paul Farber ...
Child Greeting President (uncredited)
Sierra Farber ...
Child Greeting President (uncredited)
Roger Ferreira ...
Army Lieutenant General (uncredited)
...
Crewman on Freighter (uncredited)
...
Air Force Pilot (uncredited)
...
UN Administrator (uncredited)
...
Carpenter (uncredited)
...
Himself (voice) (archive footage) (uncredited)
...
White House Staff (uncredited)
...
U Thant (uncredited)
Jennifer D. Lac Kamp ...
UN Secretary (uncredited)
John Michael ...
UN Manager (uncredited)
...
Boy Scout (uncredited)
...
UN Administrator (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
Cico Silva ...
Secret Service Agent (uncredited)
Larry Strauss ...
Treasury Secretary Douglas Dillon (uncredited)
...
Man Walking in Building (uncredited)
...
Sorensen's Assistant (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Marc Abraham ... executive producer
Peter O. Almond ... producer
Armyan Bernstein ... producer
Thomas A. Bliss ... executive producer
Kevin Costner ... producer
Michael De Luca ... executive producer
Paul Deason ... co-producer
Ilona Herzberg ... executive producer
Staci A. Hunter ... associate producer (as Staci A. Silva)
Eli Jane ... assistant producer
Lope V. Juban Jr. ... producer: Philippines
Mary Montiforte ... associate producer / co-producer

Music by 

Trevor Jones

Cinematography by 

Andrzej Bartkowiak ... director of photography

Film Editing by 

Conrad Buff IV ... (as Conrad Buff)

Casting By 

Dianne Crittenden

Production Design by 

J. Dennis Washington ... (as Dennis Washington)

Art Direction by 

Ann Harris
Thomas T. Taylor

Set Decoration by 

Denise Pizzini

Costume Design by 

Isis Mussenden

Makeup Department 

Gary Archer ... dental prosthetics
Lorraine Boushell ... makeup artist: Washington D.C.
Juanita Camantique ... hair stylist: Philippines (as Nita Camantique)
Ardis Cohen ... hair stylist: Washington, D.C. Crew
Remy Desamparo ... makeup artist: Philippines (as Remedios Desamparo)
Vincente Diquit ... hair stylist: Philippines
Carolyn Elias ... hair stylist (as Carolyn L. Elias)
Elle Elliott ... hair stylist: Kevin Costner (as Elle Elliot)
Kimberly Felix ... makeup artist (as Kimberly Felix-Burke)
Ora Green ... hair stylist (as Ora Tillman Green)
Brenda McNally ... key hair stylist: Rhode Island
Matthew W. Mungle ... special makeup effects artist (as Mathew W. Mungle)
Francisco X. Pérez ... makeup department head (as Francisco X. Perez)
Stephen Robinette ... hair stylist
Joe Rossi ... key makeup artist: Rhode Island
Rick Sharp ... makeup artist
Teresa Villaflor ... makeup artist: Philippines (as Ma. Teresa Villaflor)
Toni-Ann Walker ... hair department head
Brad Wilder ... makeup artist
Karen Blynder ... makeup artist (uncredited)
Clinton Wayne ... prosthetic technician (uncredited)

Production Management 

Paul Deason ... unit production manager
Angela Heald ... production supervisor
Steven Kaminsky ... post-production supervisor
Lito Mabalot ... unit production manager: Philippines (as Lito 'Zebra' Mabalot)
Stuart Neumann ... unit production manager: Philippines
Denise Pinckley ... unit production manager: Rhode Island
Nancy Rae Stone ... executive in charge of production

Second Unit Director or Assistant Director 

Ada Bautista ... third assistant director: Philippines (as Ada Denise Bautista)
Joan G. Bostwick ... second second assistant director: Rhode Island (as Joan Bostwick)
Anne Carroll ... dga trainee: Rhode Island
Robert Huberman ... first assistant director
Melinda Johnson ... dga trainee
Carlos Medina ... second assistant director: Philippines
Miles A. Perman ... second second assistant director: Washington D.C.
Korey Scott Pollard ... second second assistant director (as Korey Pollard)
Robert Rooy ... first assistant director: Washington D.C.
Alison C. Rosa ... second assistant director: Washington D.C. (as Alison Rosa)
L. David Silva ... second assistant director
Arturo Soquerata ... first assistant director: Philippines
David Ticotin ... second assistant director (as David A. Ticotin)
J. Dennis Washington ... second unit director (as Dennis Washington)

Art Department 

John Aldays ... greensman (as John W. Aldays)
Sammy Aranzamendez ... set decorator: Philippines (as Sammy Araanzamendez)
Lisa Arnone ... art department production assistant: Rhode Island
Alan Baptiste ... set dresser
Bryan Belair ... construction coordinator
Michelle R. Belair ... assistant to Bryan Belair
Charles W. Belisle ... swing (as C.W. 'Rusty' Belisle)
Tony Belmonte ... upholsterer (as Anthony Belmonte)
Kelly Berry ... assistant set decorator
Ben Campita ... set dresser: Philippines
Frank Capello ... propmaker foreman
A. Charles Carnaggio ... props assistant: Washington, D.C.
Mike Carroll ... plasterer
Don 'Tex' Clark ... swing (as Don Clark)
Doug Cluff ... charge scenic artist
Jack Cornelius ... swing (as Jack B. Cornelius Jr.)
Thomas A. Cottrill ... labor foreman (as Tom Cottrill)
Rodolfo Damaggio ... storyboard artist
Bobby Lee Deal Jr. ... stand-by painter: Washington, D.C. (as Bobby L. Deal)
Gary DeBortoli ... paint gangboss (as Gary DeBartoli)
Gregory Diggins ... carpenter
Brian Dott ... props builder
Genevieve Duraive ... construction estimator
Guy Hendrix Dyas ... illustrator (as Guy Dyas)
Bernardo Espinosa ... art department coordinator: Philippines (as Bernard Espinosa)
Laura Evans ... art department coordinator: preproduction
Daniel Fernández ... assistant art director: Philippines (as Daniel Fernandez)
Kyra Friedman Curcio ... assistant set decorator: Rhode Island (as Kyra Friedman)
Willie Gajardo ... prop assistant: Philippines (as Wilfredo Gajardo)
Gilbert Garantuza ... set dresser: Philippines
Scott Garrett ... drapery foreman
Julia Garrison ... painter
Paul W. Gorfine ... stand-by scenic: Rhode Island (as Paul Gorfine)
Loreto Grandecila ... set dresser: Philippines
James Guerrera ... welding gangboss
Ted Harms ... propmaker foreman
Kenny Hayes ... propmaker foreman
John Holcombe ... propmaker foreman
Mike Holowach ... fixtures (as Michael Holowach)
Tim Jackson ... general foreman (as Timothy Jackson)
Mark Knapton ... propmaker
Roy Lachica ... art director: Philippines
Greg Lipit ... prop master: Philippines
Mario Lipit ... set dresser: Philippines
Robert Lucas ... lead person
Juliana Lukowiecki ... set decoration coordinator
Gregory Lynch Jr. ... carpenter
Rodelio N. Mabalot ... prop assistant: Philippines
Salustiano Maestro ... assistant prop master: Philippines
Kacy Magedman ... art department coordinator
C.J. Maguire ... property master: Washington, D.C. (as Charles J. Macguire)
Dave Margolin ... painter
April Martens ... greens foreman (as April K. Martens)
Randy Martens ... key greens supervisor
Cameron Matheson ... key construction
John Hammer Maxwell ... on-set dresser (as John H. Maxwell)
Dana McCall ... props assistant
Nancy Mickelberry ... set designer
Michael George Miller ... set dresser (as Michael G. Miller)
Terry Ballard Miller ... toolman (as Terry Miller)
Tom Miller ... assistant property master
Bong Pangilinan ... draftsman: Philippines
Dennis J. Parrish ... prop master: Philippines (as Dennis Parrish)
Hope M. Parrish ... property master
Neil David Pontecorvo ... greens foreman
Eugene Pope ... carpenter
Bruce Purcell ... swing
Kim Quam ... construction medic
Julie Ray ... set designer
G. Jeanette Rivera ... set decoration coordinator
Kenneth Robertson ... paint foreman (as Kenneth H. Robertson)
Paul Rylander ... assistant property master
Greg Sanger ... second lead person
Henry Schaub ... stand-by painter (as Hebry Schaub III)
Alex Sessing ... greensman
Michelle Souza ... assistant property master (as Michelle L. Souza)
Jay Stump ... greensman: Washington, D.C.
Theodore Suchecki ... set dresser: Rhode Island (as Ted Suchecki)
Juan Torres ... greens laborer
Edgar Valencia ... set dresser: Philippines
Jason Vanover ... greensman
Teresa Visinare ... additional buyer
Frank White ... welding foreman
Greg Whitfield ... plasterer foreman
Donald B. Woodruff ... set designer
Mark Woods ... lead man: Philippines
Gary Worthington ... greensman
Richard Bryan Douglas ... carpenter foreman (uncredited)
Kent Jones ... painter (uncredited)
Cameron Matheson ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

Benjamin Beardwood ... dialogue editor
Greg Burgmann ... sound mixer: Philippines
Prisciano Canape ... cable man: Philippines
Rick Canelli ... adr recordist
John Cannon ... second assistant foley mixer
Harry Cohen ... sound effects editor
Gareth Cousins ... synthesizer recordist
Thomas DeGorter ... foley supervisor
David E. Fluhr ... sound re-recording mixer
Richard Bryce Goodman ... production sound mixer
Peter Gregory ... sound recordist
Catherine Harper ... foley artist (as Katheryn Harper)
Michael Herbick ... sound re-recording mixer
Hilda Hodges ... foley artist
Benjamin Ing ... consultant: SDDS
Barbara Issak ... dialogue editor (as Barbara Issack)
Adam Jenkins ... sound re-recording mixer
Bobby Johanson ... additional adr mixing: New York
Dave Johnson ... sound consultant: RF-8
Kenneth L. Johnson ... foley editor (as Ken Johnson)
Randall L. Johnson ... boom operator (as Randy Johnson)
Bradley C. Katona ... foley editor (as Brad Katona)
Marti Lakin ... post sound facilities
Duke Lim ... post sound facilities
Anna MacKenzie ... foley editor (as Anna McKenzie)
David Melhase ... adr editor
Carey Milbradt ... sound effects editor (as Carey Milbrodt)
Mark Narramore ... sound recordist
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Ralph Osborn ... dialogue editor (as Ralph Osbourne)
Bryan Pennington ... consultant: Dolby film sound
Alex Raspa ... adr mixer: New York
Bill Ritter ... supervising sound engineer
Geoffrey G. Rubay ... sound effects editor (as Geoff Rubay)
Brian Ruberg ... foley mixer
Donald Santos ... boom operator: Philippines
David Schneider ... utility sound
Ann Scibelli ... sound effects editor
Branden Spencer ... first assistant foley mixer
David Stanke ... digital assistant foley mixer
Daniel J. Victor ... consultant: DTS
Gayle Wesley ... first assistant foley mixer
James A. Williams ... foley editor (as Jim Williams)
Steven D. Williams ... supervising sound editor
Tom Williams ... boom operator: Rhode Island
Wade Wilson ... sound editor
David Abrahamsen ... sound (uncredited)
Guy Tsujimoto ... sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Connie Brink ... special effects: Rhode Island
Jonathan Campbell ... special effects assistant: Rhode Island (as Jon Campbell)
Danny Dominguez ... special effects coordinator: Philippines (as Danny 'Boom Boom' Dominguez)
Bruce Allan Donnellan ... model effects: Grant McCune Design (as Bruce Donnellan)
Santiago Intal ... special effects assistant: Philippines
Edjourian Jack ... model effects: Grant McCune Design
Louie Lantieri ... special effects coordinator (as Louis Lantieri)
Jimmy Leeward ... aviation technical advisor
Manny Macapagal ... special effects supervisor: Philippines
Grant McCune ... special effects supervisor
Mike McDougal ... model builder: RF-8 (as Mike 'Maj' McDougal)
Shook Monty ... special effects foreman: Grant McCune Design
Ray Moore ... miniatures
Saturnino Munoz ... special effects assistant: Philippines
Ian O'Connor ... miniature pyrotechnics supervisor
Won Rick ... miniatures
Dwight Shook ... miniatures
William Shourt ... engineering: Grant McCune Design
Boy Terrado ... special effects assistant: Philippines
Rush Tom ... miniatures
Matt Vogel ... special effects: Rhode Island
Robert Wilcox ... turbine specialist (as Wilcox Bob)
Chris L. Ward ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Matthew Adams ... digital artist: Cinesite
David Altenau ... digital supervisor: Cinesite (as David T. Altenau)
Jonathan Alvord ... avid editor: Cinesite
Jeffrey Edward Baksinski ... motion tracking supervisor: Cinesite
Scott Ballard ... digital artist: Cinesite
Lynn Basas ... modeler: Cinesite
Shawn Broes ... digital intermediate editor: Cinesite
Floyd Burks ... visual effects
Ruth Caspary ... digital artist: Cinesite
Shankar Chatterjee ... software developer: Cinesite
Wally Chin ... data operator: Cinesite
Erin M. Cullen ... rotoscope supervisor: Cinesite
Jose L. De Juan ... digital artist: Cinesite
Joe Dubs ... digital artist: Cinesite
Jack Edjourian ... miniature crew / visual effects
Kevin Elam ... visual effects producer: Cinesite
Kent Estep ... digital artist: Cinesite
Gil Gagnon ... vice president/head of production: Cinesite
John Hewitt ... digital artist: Cinesite
Dennis Hoffman ... visual effects executive producer: Cinesite
Paul Howarth ... visual effects editor: Cinesite (as Paul R. Howarth)
Lubo Hristov ... visual effects art director: Cinesite
Karin Joy ... bidding producer: visual effects
Bruce Jurgens ... digital artist: Cinesite
Darren Kiner ... digital artist: Cinesite (as Darren D. Kiner)
Kino ... concept artist: Cinesite
Karen Klein ... digital artist: Cinesite (as Karen D. Klein)
Bridgitte Krupke ... visual effects coordinator: Cinesite (as Bridgitte Nance)
Peter Kuran ... producer: atom bomb sequences: VCE.com / visual effects supervisor: VCE
Bill LaBarge ... digital artist: Cinesite
Christopher Lance ... digital compositor: Cinesite
Krystine Lankenau ... digital artist: Cinesite
Vincent Lavares ... digital asset manager: Cinesite
Robert Mance ... computer services: Cinesite
Allen Maris ... visual effects coordinator
Michael J. McAlister ... visual effects supervisor
Valerie McMahon ... digital artist: Cinesite
Kama Moiha ... motion tracker: Cinesite
Sarah Moore ... digital compositor: Cinesite
Patrick Paul Mullane ... digital compositor
Craig Mullins ... matte painter: Cinesite
Serena Rainbow Naramore ... digital artist: Cinesite (as Serena Naramore)
Lori J. Nelson ... visual effects producer
Sean O'Connor ... digital compositor: Cinesite
James Peterson ... digital artist: Cinesite
Jason Piccioni ... compositing supervisor: Cinesite
Corinne Pooler ... paint supervisor: Cinesite
Jerry Pooler ... restoration supervisor: Cinesite
Jon Quon ... technical assistant: Cinesite
Michael Ramirez ... motion tracker: Cinesite
Dylan Robinson ... lead animator: Cinesite
Jeff Roe ... crew: VCE.com
Ramprasad Sampath ... digital artist: Cinesite
Todd Sarsfield ... datacine assistant
Mark Sawicki ... optical camera
Kino Scialabba ... matte painter
Jerry Sells ... digital compositor: Cinesite
Tony Sgueglia ... data operator: Cinesite
Monty Shook ... modelshop supervisor
Mike Stevens ... digital artist: Cinesite
Jason Sullivan ... assistant visual effects editor: Cinesite
John B. Wallace ... digital artist: Cinesite (as John Wallace)
Dan Wanket ... motion tracker: Cinesite
Kurt Wiley ... crew: VCE.com
Xye ... visual effects
Jackson Yu ... digital effects technical assistant
Tom Zils ... digital compositor: Cinesite (as Thomas Zils)
Robert Coquia Jr. ... 3D technical assistant (uncredited)
Brian Gardner ... supervisor of technology (uncredited)
Fred Jimenez ... 2D technical assistant (uncredited)
Kevin LaNeave ... video editor (uncredited)
Dante Quintana ... technical assistant supervisor (uncredited)
Antonio Torres ... digital artist: paint, Cinesite (uncredited)

Stunts 

Daniel W. Barringer ... stunts

Camera and Electrical Department 

Victor Aguirre ... still photography intern
Brandon Ainsworth ... rigging electrician
Peter Albert ... video assist operator: Washington, D.C. (as Pete Albert)
Don Aros ... key grip: Washington, D.C. (as Donny Arros)
Randy Babchuck ... rigging electrician
Eric Baker ... rigging electrician: Washington, D.C.
Jamie Bradley ... rigging electrician: Washington, D.C.
Craig A. Brink ... rigging gaffer
Kevin Brown ... rigging electrician
Marc Brown ... first assistant camera: Washington, D.C. (as Mark Brown)
Mike J. Campbell Jr. ... rigging grip (as Mike J. Campbell)
John Chickanis ... electrician
Jack Chouchanian ... best boy grip
Michael J. Coo ... dolly grip (as Michael Coo)
Alicia Craft ... second assistant camera: Washington, D.C. (as Alicia Craft Sehring)
James B. Crawford ... gaffer (as James Crawford)
Gary Cyr ... rigging grip
Willie E. Dawkins ... electrician
Will Dearborn ... camera loader
Daniel Delina ... first assistant camera: Philippines
David Diamond ... rigging best boy electric (as Dave Diamond)
Seong Dilg ... grip
Christopher Duddy ... director of photography: Philippines and Whashington D.C.
Andrew Dumas ... additional second assistant camera
Wayne L. Duncan ... grip
Jimmy Ellis ... rigging electrician
Brian Evans ... rigging gang boss
Alan Frazier ... electrician
Ron Gaither ... rigging grip
Steve Galloway ... video playback
Michael Gearhart ... dolly grip: Washington, D.C. (as Mike Gearhart)
Ben Glass ... still photographer
Tim Gordon ... best boy grip: Washington, D.C.
John Graham ... first assistant camera
Robert Gray ... key grip
Randy Greer ... camera remote operator: Washington, D.C.
Kris Gregg ... digital imaging technician: Cinesite (as Kristopher Gregg)
Quinn Grove ... best boy grip
Rick Grover ... grip
Anthony Hall ... dimmer board operator
Bruce Hamme ... dolly grip
George Hesse ... additional first assistant camera
James Heywood ... grip
Roger C. Johnson ... video assist operator (as Roger Johnson)
James Keys ... rigging gaffer
Scott Kidner ... electrician
John Kimmer ... grip: Washington, D.C.
Charles King ... rigging electrician
Tommy Klines ... first assistant camera
Claiborne Lashley ... key grip: Washington, D.C. (as Clai Lashley)
Taggart Lee ... loader: Washington, D.C. (as Taggert A. Lee)
Mark R. Leins ... camera technician: Vectorvision (as Mark Leins)
Niles McElroy ... electrician
Robert Mehnert ... aerial director of photography: Philippines
Ronald A. Miller ... rigging grip foreman
Daisuke Dice Miyake ... grip (as Daisuke 'Dice' Miyake)
Darin Necessary ... second assistant camera
Vern Nobles ... camera operator: "a" camera
Mark O'Kane ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
Alex Pacheco ... grip: Washington, D.C.
Harry Panagiotidis ... Steadicam operator: Philippines
Ray Patrick ... super technocrane operator
Brad Peterman ... first assistant camera: Rhode Island
Reginald Powell ... electrician (as Reggie Powell)
Michael J. Purbaugh ... electrician: Washington, D.C. (as Mike Purbaugh)
Leigh Rathner ... second assistant camera: Rhode Island
Jem Rayner ... first assistant camera: Philippines
Chris Reddish ... best boy electric
David Renken ... electrician: Washington, D.C. (as Dave Renken)
Nicolas Restrepo ... camera loader
James J. Sabat Jr. ... video assistant: Rhode Island
Jonathon E. Salzman ... gaffer
John Scanlan ... rigging electrician: Washington, D.C.
Brian Schnell ... best boy grip: Washington, D.C.
Steve Seitz ... best boy electric: Washington, D.C.
Russell G. Senato ... crane operator: Washington, D.C. (as Russell Senato)
Mark R. Shultz ... rigging key grip (as Mark Schultz)
Alfred E. Smithey ... rigging best boy grip (as Alf Smithey)
Ron Vandervort ... rigging electrician: Washington, D.C. (as Ronald Vandervort)
Zoran Veselic ... first assistant camera: "b" camera
Chris Walters ... rigging electrician: Washington, D.C.
Bob Waybright ... gaffer: Washington, D.C.
William M. Weberg ... best boy grip: Rhode Island
Russell A. Wicks ... rigging electrician: Washington, D.C. (as Russell Wicks)
Paul David Williams ... electrician: Washington, D.C. (as Paul Williams) / grip (as Paul D. Williams)
Chris Williamson ... electrician: Washington, D.C.
Scott C. Williman ... lamp operator
Mark Wineman ... 24 frame video operator
Jennifer Winner ... rigging grip
Daniel Mellitz ... video assist operator: Philippines unit (uncredited)

Animation Department 

Chris Lentz ... animator: Cinesite

Casting Department 

Kevin Fennessy ... extras casting: Rhode Island
Barbara Harris ... adr voice casting
Andrea McBride ... extras casting assistant
Meg Montagnino-Jarrett ... extras casting assistant: Rhode Island (as Meg Montagnino)
Joseph Santos ... casting assistant: Philippines
Tammy L. Smith ... extras casting
Monica Strater ... casting assistant
Dixie Webster ... extras casting (as Dixie Webster-Davis)
Julie Ysla ... casting coordinator: Philippines

Costume and Wardrobe Department 

Kimberly Adams-Galligan ... assistant costume designer
Mike Ambrosio ... costumer: Philippines
Susan Antonelli ... seamstress: Washington, D.C.
Wynn Arenas ... costume supervisor: Philippines
Alex Argente ... costumer: Philippines
Frank Avanzo ... costumer: Rhode Island
Lucinda Campbell ... costumer (as Lucy Campbell)
Christine L. Cantella ... costumer (as Christine Cantella)
Mari-An Ceo ... key costumer
Tangi Crawford ... costume supervisor: Washington D.C. / costumer
Alexandria Forster ... key costumer
Stephanie Fox ... costumer: Washington, D.C.
Barbara Gordon ... costumer: Kevin Costner (as Barbara G. Gordon)
Debbie Holbrook ... costume supervisor: Rhode Island
Amy Jo Hoppenfeld ... set costumer
Olga Ishkhanova ... tailor (as Olga Ishkanova)
Susan Kowarsh ... costumer
Marylou Lim ... assistant costume designer
Shirley Lipscomb ... costumer
David Mayreis ... set costumer (as David M. Mayreis)
Enrique Mendoza ... tailor
Boyd Miles ... key costumer: Washington D.C.
Mary F. Miles ... seamstress: Washington, D.C. (as Mary Miles) / tailor: Washington, D.C. (as Mary Miles)
Ann Miller ... set costumer (as Annie Miller)
Martin S. Montanez ... tailor
Bob Morgan ... costume supervisor
Andrew Neujahr ... costume production assistant
Carlous Palmer ... costumer: Washington, D.C.
Margaret Palmer ... costumer: Rhode Island
Elaine Perlmann ... costumer (as Elaine Davis)
Ann Powderly ... seamstress: Rhode Island
Grace Pyke ... costume assistant
Gerardo Rosette ... tailor
Mileva C. Sarbaic ... tailor
Richard Schoen ... set costumer

Editorial Department 

Peter Amundson ... additional editor
Daniel Boccoli ... second assistant editor
Gary Burritt ... negative cutter
Carole Cowley ... digital intermediate producer: Cinesite
Jason Gaudio ... assistant editor: avid (as Jason Aimee Gaudio)
Carole A. Kenneally ... first assistant editor
Todd Kolker ... post-production coordinator
Jim Passon ... color timer
Francis Meade Warner ... editorial production assistant

Music Department 

Geoff Alexander ... conductor (as Geoffrey Alexander) / orchestrator (as Geoffrey Alexander)
Gareth Cousins ... musician: synthesizer / synthesizer programmer
Andrew Dudman ... assistant music recording engineer
Alex Gibson ... music editor
Janice Graham ... orchestra leader
Trevor Jones ... musician: synthesizer / orchestrator
Julian Kershaw ... orchestrator
London Symphony Orchestra ... music performed by
Steve Price ... assistant music recordist
Jeremy Raub ... assistant music editor
Simon Rhodes ... music mixer / music recordist
Victoria Seale ... music supervisor: CMMP
Tony Stanton ... music preparation
Billy Gottlieb ... music consultant (uncredited)
Isobel Griffiths ... orchestra contractor (uncredited)

Transportation Department 

Russ Buckens ... driver
Alberto Coto ... driver
Vic Cuccia ... transportation co-captain
Bernice Culbertson ... transportation office
Fred Culbertson ... driver
George Davis ... transportation captain: Washington, D.C.
Vince De Amicis ... driver: Mr. Costner (as Vince Deamicis)
Mary Delaney ... driver: Mr. Costner
Gregory Dultz ... driver (as Gregory M. Dultz)
Gary Duncan ... driver: Washington, D.C.
James M. Dunne ... driver (as James Dunne)
John Feinblatt ... picture car coordinator
George Grenier ... driver
Primo Guina ... transportation captain: Philippines (as Firmo Guina)
Rubén Gutiérrez ... driver (as Ruben Gutierrez)
Tom Heilig ... transportation captain: Rhode Island (as Tom Helig)
Jacqueline L. Hurd ... picture car coordinator: Washington, D.C. (as Jacqueline Hurd)
Hugh Kelly ... transportation
William P. Lafon ... production van operator
Lester Lewis ... driver: Washington, D.C.
Craig Lietzke ... driver
Randy Luna ... driver
David Marder ... transportation coordinator
Jeff A. Marder ... driver
Michael Perrotti ... driver: Washington, D.C.
Michael Ralph Price ... picture car coordinator (as Michael R. Price)
Jeff Purpus ... driver
Crispin Rebolledo ... picture car coordinator: Philippines (as Crispino Rebolledo)
Dan Romero ... transportation captain
Claudia Ryan ... driver
Columbo Saggese ... driver: Washington, D.C.
Jim Sarosy ... driver: Washington, D.C.
Roy Serrano ... picture car coordinator: Philippines
Stephen Silva ... driver
Rick Smith ... driver
J.T. Thayer ... driver
David Torgerson ... driver
David N. Williams ... driver
Myra L. Wilmont ... driver
Dean Winton ... driver (as Robert Dean Winton)
Gilbert Young ... transportation coordinator: Washington, D.C.

Other crew 

Jorge Agraz ... production secretary
Tom Ajar ... projectionist
Nan Allendorfer ... researcher (as Nan Allendorfer Waffen)
Philip Altmann ... production attorney: Beacon Communications
Angela Athayde ... production assistant
Tracey Averett ... Production Office Assistant
Mark Barclay ... assistant: Thomas Bliss
David Bausch ... assistant production office coordinator: Rhode Island
Jannel Bermudez ... production assistant: Philippines
Kristen Betor ... assistant: Michael DeLuca
Yolly Biltz ... production assistant: Philippines
Tom Borgnine ... stand-in (as Thomas Borgnine)
Julian Brian ... set production assistant: Washington, D.C.
Dino A. Brugioni ... special advisor (as Dino Brugioni)
Eamon Buehning ... payroll accountant
Rodney Bursiel ... stand-in
Sara Burton ... location scout
Kevin A. Canamar ... set medic
George Caroll ... production assistant: Philippines
Barbara Casner ... accounting assistant: Washington D.C.
Don 'Tex' Clark ... stand-in: Dylan Baker
Elizabeth Clark ... office production assistant
William R. Codus ... consultant: White House
Rik Converse ... set production assistant
Lara Cordy ... assistant: Peter Almond
Gareth Cousins ... synthesizer programmer
Ted Criswell ... set medic: Washington, D.C.
Soraya Delawari Dancsecs ... assistant: Kevin Costner
Stel Deleon ... first assistant accountant: Philippines
Richard Devinki ... production coordinator: Beacon
Cass Donaldson ... video production assistant
Katherine Dorrer ... production coordinator: Washington D.C.
Christopher 'Mr.' Downey ... key office production assistant
Jessica Drake ... dialect coach
William B. Ecker ... special advisor (as Capt. William B. Ecker)
Terry Edinger ... production accountant
Johnny Egan ... production assistant (as Johnny 'Chaos' Egan)
Eleganza ... catering: Washington, D.C.
Colleen Emry ... second assistant accountant (as Colleen R. Emry)
Emily Engler ... assistant: Ilona Herzberg
Jose Marie Espino ... armorer: Philippines (as Maj. Jose Marie Espino)
Danielle Fenati ... production assistant
Elmer Ferrer ... assistant production office coordinator: Philippines
Peter Fraser ... pilot: Philippines
David Fulton ... unit publicist (as Dave Fulton)
Ellen Gessert ... location manager
Paul T. Gillcrist ... military advisor (as Admiral Paul T. Gillcrist)
Dennis Gilliam ... consultant: pressure suit
Tim Gonzales ... craft service
Ed Grady ... assistant craft service
Corey Gray ... assistant: Roger Donaldson (as Corey L. Gray)
Allison Gross ... location production assistant
Cynthia Hahn ... contract administrator: Beacon Communications
Charles Harrington ... location manager: Newport, Rhode Island Crew
Kevin Harris ... post-production accountant
Marc W. Havener ... set production assistant
Joshua C. Hersko ... set production assistant: Washington, D.C.
Erin Hilkey ... assistant location manager (as Erin Wilhelm-Hilkey)
Paul Holehouse ... safety consultant
Heather Holliday ... production assistant
Chris Hopson ... office production assistant
Deirdre Horgan ... script supervisor (as Deirdre Horgan Aska)
Karla Ingebretsen ... aerial coordinator: picture aircraft
Pam Jack ... assistant location manager
Arabella Johannes ... assistant: Armyan Bernstein
Lance Julian ... marine coordinator: Rhode Island
William Kassman ... craft service: Washington, D.C.
Rachel Kerns ... set production assistant (as Rachel Alison Fecchio)
Tony Kerum ... caterer: Tony's Food Service
Glenn P. Klekowski ... set assistant: Mr. Bernstein (as 'Agent' Glenn P. Klekowski)
John Latenser V ... location assistant: Washington, D.C. (as John Latenser)
Karen Lin ... assistant: Roger Donaldson
Pablo Lucelo ... production accountant: Philippines (as Pablo 'Boy' D. Lucelo)
Kathy Mabry ... set production assistant
Corazon C. Maitim ... production secretary: Philippines
Lisa Mantoux ... set production assistant
Joseph Martin ... location scout: Washington D.C.
Jay Marx ... office production assistant: Washington, D.C.
Joe McCloskey ... uniform supervisor
Kevin McCullough ... weapons technician
Mike McCurry ... consultant: Public Strategies Group
Michael J. McKelvey ... set medic
Tom McMurtry ... pilot: Philippines (as Capt. Tom McMurtry)
Danilo Medina ... production assistant: Philippines
J.C. Merrill ... vessel supervisor: Rhode Island (as JC Merrill)
Jay Miller ... historical consultant: U-2
Shelby Miller ... production assistant / set production assistant
Lucas Moore ... studio teacher
Karen P. Morris ... first assistant production accountant
Larry Moss ... additional dialect coach
Vance Mulholland ... location production assistant: Washington, D.C.
Joselito Munoz ... production assistant: Philippines (as Joselito R. Munoz)
Guy Naelgas ... assistant armorer: Philippines
Margo Newman ... researcher (as Margo F. Newman)
Ma. Priscilla Y. Nolasco ... production office coordinator: Philippines
Chris Palmer ... set production assistant
Bong Pangilinan ... production assistant: Philippines
Mario Paolinelli ... dialogue (Italian version)
Jeff Partin ... marine engineer / marine logistics manager / marine safety: Rhode Island
Daniel Penhale ... set production assistant: Washington, D.C. (as Dan Penhale)
Janet Place ... payroll accountant: Rhode Island
Chris Pocock ... historical consultant: U-2
Peggy Pridemore ... location manager: Washington D.C.
James Ralph ... stand-in (as Jim Ralph)
Romulo Ramos ... location manager: Philippines
Nadia Randazzo Bombino ... accounting assistant (as Nadia Randazzo)
Deborah Ricketts ... stock footage researcher
Stephen Rivers ... consultant: public relations and marketing
Tim Rollins ... assistant: David Self
Holly S. Rymon ... production coordinator: Rhode Island
Julia Schachter ... researcher
Jonathan Shestack ... production executive
Ryan Sirles ... grip
Jack C. Smith ... production accountant: Philippines
Robert R. Snow ... consultant: Secret Service
Margaret Solow ... researcher
Kristian Sorensen ... military coordinator
Lisa W. Strout ... location manager (as Lisa Strout)
Sharon B. Taksel ... assistant accountant
Stephen Thomas ... office production assistant: Rhode Island
Mark Thomason ... photo double / stand-in: Kevin Costner
Holly Unterberger ... script supervisor: Washington, D.C.
Xanthus Valan ... set production assistant: Washington, D.C.
Shea Varge ... key set production assistant (as Shea P. Vargé)
Robert West ... production office coordinator
Pamela Willis ... script supervisor: Philippines
Donald E. Wygal ... assistant production coordinator (as Donald E. Wygal Jr.)
Ronald C. Briggs Jr. ... inventory services (uncredited)
Maxine Brooks ... studio teacher (uncredited)
Michael J. Harker ... completion bond representative (uncredited)
Meredith Humbracht ... assistant: Andrew Z. Davis (uncredited)
Bill Richards ... aerial ground supporter (uncredited)

Thanks 

Walter Cronkite ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page