Edit
The Bone Collector (1999) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Phillip Noyce

Writing Credits (WGA)  

Jeffery Deaver ... (book)
 
Jeremy Iacone ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
Detective Kenny Solomon (as Mike McGlone)
...
Eddie Ortiz (as Luis Guzman)
...
...
...
Amelia's Boyfriend
...
...
Lieutenant Carl Hanson
Olivia Birkelund ...
Lindsay Rubin
...
Alan Rubin
James Bulleit ...
Train Engineer (as Jim Bulleit)
Frank Fontaine ...
Grandfather
...
Granddaughter
Daniel Brochu ...
N.Y.U. Student (as Daniel C. Brochu)
...
Taxi Inspector
Christian Veliz ...
Chris, Young Boy
Mercedes Gómez ...
Ortiz's Mother
Mary Hammett ...
Girlfriend in Nightclub
Amanda Gay ...
Girl in Nightclub
...
Gas Worker
...
Gas Worker
Burke Lawrence ...
Police Instructor
Terry Simpson ...
Cop in Apartment
Eric Davis ...
Cop in Apartment
Arthur Holden ...
Bookstore Clerk
Yahsmin Daviault ...
Rhyme's Sister (as Yashmin Daviault)
Keenan Macwilliam ...
Rhyme's Niece (as Keenan MacWilliam)
...
Amelia's Partner
Mateo Gómez ...
Hot Dog Vendor
...
Ortiz's Assistant
...
Homicide Detective
Jonathan Stark ...
Male Detective
...
Forensics Expert
Hal Sherman ...
Fingerprint Cop
...
Forensics Worker
Andy Bradshaw ...
Uniform Cop
Jean-Marc Bisson ...
Rescue Worker (as Jean Marc Bisson)
Christopher Bregman ...
Rescue Worker
Sonya Biddle ...
Nurse
Rest of cast listed alphabetically:
...
NYPD Officer (uncredited)
...
Customer in Antique Bookshop (uncredited)
...
Cop (uncredited)
Andrew Semple ...
Perp (uncredited)
...
Female Cop (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Martin Bregman ... producer
Michael Bregman ... producer
Bo Dietl ... associate producer
Dan Jinks ... executive producer
Michael Klawitter ... executive producer
Louis A. Stroller ... producer

Music by 

Craig Armstrong

Cinematography by 

Dean Semler

Film Editing by 

William Hoy

Casting By 

Will Cantler ... (as William Cantler)
Bernard Telsey
David Vaccari

Production Design by 

Nigel Phelps

Art Direction by 

Claude Paré ... supervising art director
Jefferson Sage

Set Decoration by 

Marie-Claude Gosselin
Susan C. MacQuarrie
Harriet Zucker

Costume Design by 

Odette Gadoury

Makeup Department 

Robert Allicock ... hair stylist: Queen Latifah
Roy Bryson ... hair stylist: New York
Kymbra Callaghan ... makeup artist: New York
Julie Casault ... assistant makeup artist
Kathryn Casault ... key makeup artist: Montreal
Larry M. Cherry ... hair stylist: Mr. Washington
Réjean Forget ... key hair stylist
Carl Fullerton ... makeup artist: Mr. Washington
C.J. Goldman ... special makeup effects artist
Ginette Lajeunesse ... assistant hair stylist
Janeen Schreyer ... makeup artist: Ms. Jolie
Sylvania Yau ... special makeup effects coordinator

Production Management 

Daniel R. Chavez ... executive in charge of post production
Jan Foster ... production manager: New York
Christina Kontos ... production manager
Jim Kontos ... unit manager (as Jimmy Kontos)
Marie Portelance ... assistant unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Anne Alloucherie ... second assistant director
Kristin Bernstein ... second assistant director: New York (as Kristin Cameron Bernstein)
Charles-André Bertrand ... second assistant director: second unit, Montreal
Christopher Bregman ... third assistant director: Montreal
Kenneth G. Brown ... second second assistant director: New York (as Ken Brown)
Noreen R. Cheleden ... third assistant director: New York (as Noreen Cheleden)
Naomi Cromwell ... third assistant director: New York
Buck Deachman ... second second assistant director
Simon Dugas ... third assistant director: Montreal
Ricky Friedman ... first assistant director: second unit
John Gallagher ... first assistant director: second unit, New York (as John E. Gallagher)
Jonathan Goldman ... second unit director: Montreal
Robert Grasmere ... second unit director
Paul Hogan ... dga trainee
Noga Isackson ... first assistant director
Patrick Mangan ... second assistant director: second unit, New York
Simon-Édouard Pilon ... second second assistant director: Montreal
Jean Simard ... third assistant director
Agnieszka Kroskowska ... additional third assistant director: Montreal (uncredited)

Art Department 

Claire Alary ... assistant property master
Charles-André Bertrand ... assistant set dresser
Jon Billington ... assistant art director
Michel Brochu ... construction coordinator
Rejean Brochu ... construction coordinator
Jason 'Jay' Brown ... set dresser (as Jason Brown)
Ralph Contrado ... scenic
Louise Cova ... assistant set decorator
Cory Fantie ... model maker
Douglas Fox ... property master (as Doug Fox)
Alain Giguère ... head scenic painter
Ronny Gosselin ... model supervisor
Matthew Gray ... set designer
Simon Guilbault ... draughtsman
Gina Hendricks ... assistant property master: New York
Eric Lafrance ... lead carpenter
Carl Lessard ... graphic designer
Alex Maleev ... storyboard artist
Jeffrey M. Marchetti ... assistant property master: second unit New York
Robert Parle ... set dresser
Raymond M. Samitz ... construction coordinator: New York (as Ray Samitz)
Mario Santini ... scenic painter
Claire Savoie ... head painter
Elizabeth Schlitten ... property master: New York
Doris Simard ... art department coordinator
Eric Stepper ... property master: New York second unit
nicole Stiegelbauer ... painter
Andrea Swistak ... set dresser
Jerome Zurfluh ... set dresser

Sound Department 

Christopher Ackland ... dialogue editor: London (as Chris Ackland)
James Ashwill ... foley mixer
Paul Aulicino ... first assistant sound editor
Allan Byer ... production sound mixer: New York
David E. Campbell ... sound re-recording mixer (as Dave Campbell)
Martin Cantwell ... assistant sound editor: London
William Cawley ... sound assistant (as Bill Cawley)
Bradley Clouse ... sound assistant
John T. Cucci ... foley artist (as John Cucci)
Henry Dobson ... dubbing supervisor: international versions
Michael Dressel ... foley supervisor
Jessica Gallavan ... adr supervisor
Meredith Gold ... adr assistant
François Grenon ... boom operator
Charles Hamilton ... sound recordist
Alan Holly ... adr mixer
Doc Kane ... adr mixer
Simon Kaye ... production sound mixer
Mark Kenna ... foreign version
Jacques Leroide ... foley editor: London (as Jacques Leriode)
Linda Lew ... foley recordist
Colin Miller ... supervising sound editor: London
Linda Murphy ... boom operator: New York
Steve Nelson ... digital sound editor
Jay Nierenberg ... sound editor
Dan O'Connell ... foley artist
John T. Reitz ... sound re-recording mixer (as John Reitz)
Gregg Rudloff ... sound re-recording mixer
Bruce Stambler ... supervising sound editor
David Sutton ... boom operator
Richard Todman ... assistant dialogue editor: London
Robert Troy ... dialogue editor
Donald L. Warner Jr. ... digital sound editor (as Don Warner)
Karl Wasserman ... cable person: New York
Bernard Weiser ... digital sound editor
Richard E. Yawn ... digital sound editor (as Richard Yawn)
Lance Brown ... additional sound re-recording mixer (uncredited)

Special Effects by 

Louis Craig ... special effects
Pierre Côté ... special effects technician
Mario Dumont ... special effects floor supervisor
Normand Gobeille ... special effects technician
Steven Kirshoff ... special effects coordinator: New York
André Laforest ... special effects technician
André Laperrière ... special effects technician
Francis Marleau ... special effects coordinator
Eric-André Paquin ... special effects technician
Ron Petruccione ... mechanical special effects (pyrotechnics)
Sebastien Roussel ... special effects technician
Martin Williams ... special effects rigger / special effects supervisor: second unit

Visual Effects by 

Stéphane Caron ... motion control operator
Marc Cote ... motion control supervisor
Daniel Coupal ... motion control operator
Tom Debenham ... compositing artist
Paddy Eason ... compositing artist
Steve Gagni ... CGI artist
Steve Gagné ... CGI artist
Dan Glass ... CG animator
Ronny Gosselin ... model supervisor
Robert Grasmere ... visual effects supervisor
Libby Hazell ... visual effects line producer: CFC
Jean-Philippe Lafortune ... computer graphics designer
Nickolas Landry ... motion control software engineer
Ralph Maiers ... in house supervisor: CRC Digital / lead compositor: CRC Digital
Chris Monks ... CG artist
Stephen Murphy ... CG animator
Mark Nelmes ... digital visual effects supervisor
Dominic Parker ... CG lead animator
Rachael Penfold ... visual effects producer
Frédéric Roberge ... CGI production manager
Steven Santos ... CGI artist
Jon Thum ... compositing artist
Gavin Toomey ... compositing artist
Hannah Walker ... CG animator
Craig Chandler ... digital compositor (uncredited)
Christopher Grandel ... visual effects coordinator (uncredited)
Oliver James ... research and development (uncredited)
Kevin Phelan ... scanning and recoding producer: CFC London (uncredited)

Stunts 

Bill Anagnos ... stunts
Michael Arthur ... stunt driver
Paul Bucossi ... stunts
Peter Bucossi ... stunts
Lisa Cain ... stunts
Darren Cerullo ... stunts
Laura Dash ... stunts
Mark Dillahunt ... stunts
Norman Douglass ... stunts
Marc Désourdy ... stunts
Roy Farfel ... stunts
David Filippi ... stunts
Hondo Flemming ... stunts
Jean Frenette ... stunt coordinator
Don Hewitt ... stunts
Donald John Hewitt ... stunts
Jery Hewitt ... stunt coordinator
Allen Kane ... stunts
Thorsten Kaye ... stunts
Timothy Klein ... stunt player (as Timothy D. Klein)
Jennifer Lamb ... stunts
Joanne Lamstein ... stunts
Gilbert Larose Jr. ... stunts
Stéphane Lefebvre ... stunts
John E. Mack ... stunts
Steve Mack ... stunts
Harry Madsen ... stunts
Mick O'Rourke ... stunts
Martine Ouimet ... stunts
Janet Paparazzo ... stunts
Jodi Michelle Pynn ... stunts
Isabella Rapone ... stunts
Michael Russo ... stunt coordinator (as Mike Russo)
Michael Scherer ... stunt coordinator
Keith Siglinger ... stunts
Helen Stranzl ... stunts
Tara McNamee ... stunt double (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Benoît Alarie ... grip
Micael Albrecht ... lighting technician
K.C. Bailey ... still photographer: New York
Braden Belmonte ... clapper loader: New York (as Branden Belmonte)
Mike Benson ... additional cinematographer
Sylvain Bergevin ... best boy rigger
Jacques F. Bernier ... first assistant camera: Montreal second unit
Patrick Bernier ... second assistant camera: Montreal second unit
Alain Bisson Doyal ... grip / rigging grip
Benoit Boivin ... best boy rigger
Deborah Brozina ... second assistant camera: second unit
Stéphane Byl ... lighting technician
Mathieu Charest ... key grip
Dean Crone ... camera operator
Nadine Demeule ... video assist operator
Bertrand Dupuis ... grip
Terry Eckert ... best boy grip: New York
Geoffrey Erb ... director of photography: Montreal second unit
Gilles Fortier ... rigging gaffer
Eames Gagnon ... best boy
James J. Gilson ... gaffer: USA (as Jim Gilson)
Peter Girolami ... gaffer: New York
Damian Gonzales ... electrician: New York
René Guillard ... gaffer / gaffer: second unit
Craig Haagensen ... director of photography: New York second unit
Kim Heath ... best boy grip: USA
Joel Holland ... video assist operator: New York
Barry Idoine ... first assistant camera: "a" camera
Mai Iskander ... second assistant camera: New York second unit (as Mai Is Kander)
Bruce Jordan ... best boy grip: New York
Jean-Patrick Joseph ... second assistant camera: "b" camera
Alison Kelly ... second assistant camera: New York
Jean-Pierre Lamarche ... grip
Andrew Lapierre ... 24 frame video operator
François Legris ... electrician
Christian Lemay ... second assistant camera
John Lewin ... gaffer: Canada
Alan Mader ... best boy: New York
Nicolas Marion ... first assistant camera: "b" camera
Joe Martens ... best boy: USA
Iohann Martin ... 24 frame video operator
Sal Martorano ... gaffer: second unit, New York
John McAleer ... first assistant camera: "b" camera, second unit, New York
John Murphy ... dolly grip
Jeff Nichol ... best boy grip
David Norris ... camera operator: Wescam camera
Patrick B. O'Brien ... first assistant camera: New York
Thomas O'Connor ... electrician: New York
Larry Orlick ... first assistant camera: New York second unit
Billy Patsos ... key grip: New York
William 'Bear' Paul ... key grip: USA
Wayne Paull ... camera operator: "b" camera, New York (as Wayne Paul)
TaMarah Philpot ... loader
Tony Pierce-Roberts ... additional cinematographer: London
James Pollard ... dolly grip: New York (as Jim Pollard)
Claude Pothier ... rigging gaffer
Noah Prince ... best boy: New York
Sonny Rea ... key rigging grip: New York
Raymond Rivard ... grip / location grip reenforcement
Julie Sageau ... video assist operator
Frank Schumo ... grip
Jeff Scott ... electrician
Takashi Seida ... still photographer
Marc Simpson-Threlford ... clapper loader
Chad Strohmayer ... additional electrician
André Tisseur ... key rigging grip
Christian Vezina ... best boy rigger
Dominic Voisine ... video assist operator
Jonathan Wenk ... still photographer
Gregory White ... first assistant camera: aerial unit
John Choi ... assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Louis Elman ... adr voice casting
Barbara Harris ... voice casting
Andrea Kenyon ... casting: Canada
Barbara St-Philippe ... additional extras casting
Myriam Vézina ... casting: Canada
Randi Wells ... extras casting: Canada

Costume and Wardrobe Department 

Pam Aaron ... wardrobe supervisor: second unit
Lisa R. Frucht ... costume supervisor
Sheila Grover ... costumer (as Sheila Gentile)
Daniele Leger ... assistant costume designer
Daniel Léger ... costume supervisor
Lyse Pomerleau ... wardrobe coordinator
Frank Perry Rose ... dresser: Mr. Washington
Ginette Régis ... head dresser

Editorial Department 

Andi Kasen Bergman ... second assistant editor
Gary Burritt ... negative cutter
Mélanie Carignan ... dailies transfer operator
John Coniglio ... first assistant editor
George Dickson ... post-production assistant
Claudette Duff ... first assistant editor: Montreal
Andrew S. Eisen ... additional editor
Jeanette Haley ... post-production coordinator: London
Simon Harris ... first assistant editor: London
Steve Harrow ... post-production consultant: London
Kristian Lawler ... post-production assistant: London
Antoine Saito ... second assistant editor: Montreal
Mike Stanwick ... color timer
Jane Winkles ... second assistant editor: London

Music Department 

George Acogny ... music supervisor
Steve Browell ... assistant music editor: London
Peter Davies ... musician
Sarah Dolan ... music coordinator
Matt Dunkley ... additional orchestrator / music copyist
Joe Fischer ... music coordinator
Emma Ford ... music coordinator
Geoff Foster ... music engineer
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Stephen Hilton ... music programmer / musician: keyboards
Luis Jardim ... musician: percussion (as Luis Jardin)
Pete Lockett ... musician: percussion
Barbara McDermott ... assistant music editor
Kim Planert ... vocal engineer
Joe E. Rand ... music editor
Cecilia Weston ... conductor
Bruce White ... viola

Transportation Department 

Vito G. Balenzano ... driver
Mark Bendit ... driver
John Bober ... driver: cast
Eric Béliveau ... transportation captain
Pierre Chabot ... driver
Pierre Cheminat ... driver
Richard Curry ... transportation captain: New York (as Richie Curry)
Léo Dumont ... driver
Julie Marion ... driver
Daniel Matthews ... transportation coordinator
Kevin Matthews ... office driver
Thomas McGoldrick ... driver
Edward O'Donnell ... transportation coordinator: New York (as Ed O'Donnell)
Steve Szewczok ... driver

Other crew 

Mark Adam ... animal handler
Mark Akeson ... stand-in
R.C. Baral ... post-production accountant
Christian Biron ... assistant location manager
Danielle Boucher ... production coordinator
Guylaine Boucher ... assistant production coordinator
Laura Burrows ... assistant to director
Jennifer Bydwell ... product placement
Teena Byl ... production secretary (as Teena Deocales)
Al Cerullo ... helicopter pilot: New York
Monique Champagne ... script supervisor
John Charles ... software manager: Sony DAC
Daniel R. Chavez ... executive in charge of post
Céline Daignault ... supervising location manager
Robert Dawson ... title designer
François Doré ... police liaison: Sûreté du Québec, Montreal
Paul Dupont ... safety coordinator
Guy Efrat ... location vision founder: pre-production
François Fauteux ... location manager
Susan Gee ... production financing
John Glasspoole ... stand-in
Catherine Gore ... script supervisor: New York second unit
Carole J. Guignard ... office assistant
Tyler Hall ... stand-in
Courtney Henley-Anderson ... production assistant
Lori Jackman ... stand-in
Lorraine Jamison ... unit publicist
Maggie Kusik ... production accountant
Catherine Lavoie ... assistant script supervisor
Yannick Leblanc ... computer interface coordinator
Solomon J. LeFlore ... production financing
Amy Leigh Johnson ... unit publicist: New York (as Amy Lee Johnson)
Patrick Mahoney ... craft service: New York Unit
Ellina McCormick ... stand-in
Douglas W. McHenry ... post-production accountant
Lisa Mercurio ... second unit production assistant
Jenny Montalbano Hind ... assistant to producer
Adrien Morot ... head prosthetics artist
Craig Nersesian ... assistant: Louis A. Stroller
Caleb Omens ... production assistant
Deborah Parker ... location manager
Lou Phillips ... production accountant
Bill Richards ... aerial coordinator
Manon Rufer ... production assistant
Isabella Sarangetti ... stand-in
Andrew Semple ... stand-in
Malik Versatile Shabeed ... stand-in
Barbara Stoia ... script supervisor: New York
Gerry Therrien ... animal trainer
Alistair Thompson ... post-production accountant: London
Spiro Tsovras ... production assistant
Denis Verrette ... production assistant
Pete White ... animal handler
Dave Young ... weapons handler
Louis Zuppardi ... production assistant
Mikayla Abromowitz ... script supervisor (uncredited)
Brian Cantaldi ... production assistant (uncredited)
Stephen Krug ... set production assistant (uncredited)
Brian McArthur ... production assistant (uncredited)
Timothy D. Orr ... helicopter pilot (uncredited)
Carla Raij ... assistant location manager (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page