Edit
Bride of Chucky (1998) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Ronny Yu

Writing Credits (WGA)  

Don Mancini ... (characters)
 
Don Mancini ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Chucky (voice)
...
...
...
...
...
...
Michael Louis Johnson ...
...
...
...
Bailey (as Vincent Corazza)
...
Park Bench ...
...
...
Roger McKeen ...
Sandi Stahlbrand ...
Reporter
Rest of cast listed alphabetically:
...
Clips from 'Bride of Frankenstein' (archive footage) (uncredited)
...
Clips from 'Bride of Frankenstein' (archive footage) (uncredited)
...
Clips from 'Bride of Frankenstein' (archive footage) (uncredited)
...
Clips from 'Bride of Frankenstein' (archive footage) (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Grace Gilroy ... producer
David Kirschner ... producer
Don Mancini ... executive producer
Laura Moskowitz ... co-producer
Corey Sienega ... executive producer

Music by 

Graeme Revell

Cinematography by 

Peter Pau ... director of photography

Film Editing by 

Randy Bricker ... (as Randolph K. Bricker)
David Wu

Casting By 

Ross Clydesdale
Joanna Colbert

Production Design by 

Alicia Keywan

Art Direction by 

James McAteer

Set Decoration by 

Mike Harris
Carol Lavoie

Costume Design by 

Lynne MacKay

Makeup Department 

Sid Armour ... makeup artist
Martin Astles ... special makeup effects artist
Kelly Baker ... assistant hair stylist
Beverly Carr ... assistant makeup artist
Judi Cooper-Sealy ... hair designer
Matthew Galliford ... special makeup effects artist
Kyle Glencross ... special makeup effects artist
Patricia Green ... key makeup artist
Veronica Green ... assistant makeup artist
Tamara Harrod ... assistant hair stylist
David Hoehn ... special effects prosthetics: Kevin Yagher Productions, Inc.
Paul Jones ... special makeup designer
David Scott ... assistant makeup effects

Production Management 

Grace Gilroy ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Simon Board ... first assistant director: second unit / second assistant director
Joseph T. Finkleman ... trainee assistant director
Myron Hoffert ... first assistant director
Katrina Lee ... third assistant director
Catherine Lew ... third assistant director
David Wu ... second unit director

Art Department 

Fiona Andrew ... assistant set decorator
Sarah Ashton ... construction coordinator
Deryck Blake ... property master
Kelly Brine ... storyboard artist
Theresa Buckley ... on-set decorator / set decorator: second unit
Ronald Bunt ... head carpenter (as Ron Bunt)
Malcolm Byard ... property: second unit
Duncan Campbell ... head carpenter
Tom Coulter ... set decoration buyer
Jim Craig ... storyboard artist
Norm Currie ... carpenter
Richard Ferbrache ... set dresser
Greg Fugina ... carpenter
Barry Galbraith ... carpenter
Andrew Hill ... on-set decorator
Fraser Howard ... stand-by carpenter
Charlene Jackson ... set decorator laborer
Jane Kim ... art department apprentice
Gordon Lebredt ... first assistant art director
Sloan Meyer ... carpenter
Mark O'Donoghue ... location head carpenter
Roy Obermeier ... carpenter
Chris Pellegrini ... assistant property master
Denis Perrier ... carpenter
John Rankin ... set dresser
Kenneth Sayers ... set dresser
Robert Seidler ... carpenter
Geoffrey Smith ... property buyer
Phillip Tellez ... construction coordinator
Blaine Twyne ... carpenter
Brian van de Valk ... carpenter
Grant Van Der Slagt ... first assistant art director
Pete von Sholly ... storyboard artist
Emily Weedon ... art department apprentice
Gordon White ... set designer

Sound Department 

Stephen Barden ... supervising sound editor
Eric A. Christoffersen ... stereo sound consultant: Dolby (as Eric A. Christofferson)
Susan Fairbairn ... assistant sound editor
Paula Fairfield ... supervising sound effects editor
J.R. Fountain ... second assistant sound editor
Paul Germann ... adr editor
Craig Henighan ... sound effects editor
Bernadette Kelly ... adr editor
Andy Koyama ... re-recording mixer
Goro Koyama ... foley artist
Owen Langevin ... sound mixer
Andy Malcolm ... foley artist
Anna Malkin ... first assistant sound editor
Ron Malligers ... foley mixer (as Ron Mellegers)
Tim O'Connell ... re-recording mixer
Angie Pajek ... sound editor
Elizabeth Pajek ... dialogue editor
Jill Purdy ... adr editor
Stephen Roque ... sound effects editor
Erika Schengili-Roberts ... boom operator
Greg Shim ... adr recordist
Jim Thompson ... boom operator
Brad Thornton ... sound re-recording assistant
Tony van den Akker ... foley mixer
Don White ... re-recording mixer
Brian Williams ... sound designer
Reid A. Woodbury Jr. ... dialogue pre-production
Rebecca Wright ... foley assistant
Sharon Zupancic ... foley assistant
Carla Murray ... sound effects editor (uncredited)

Special Effects by 

Tony Acosta Jr. ... mold/silicone technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Evan Brainard ... animatronic designer: Kevin Yagher Productions, Inc.
Jeffrey P. Buccacio Jr. ... sculptor: Kevin Yagher Productions, Inc.
Mario Castillo ... mechanical technician: Kevin Yagher Productions
Colin Chilvers ... special effects coordinator
Mitchell J. Coughlin ... project supervisor: Kevin Yagher Productions, Inc.
Jill Crosby ... hair construction: Kevin Yagher Productions, Inc.
Pamela Cveticanin ... puppet wardrobe constructor: Kevin Yagher Productions, Inc.
Zach Cveticanin ... mold/silicone technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Sam De La Torre ... mechanical technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Frank Diettinger ... mold/silicone technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Brian Engebretsen ... mold/silicone technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Daniel Godin ... special effects lead hand
Emile Godin ... assistant key special effects shop
Samara Hagopian ... mechanical technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
David Allen Hill ... special effects technician
Jeff Himmel ... puppet wardrobe constructor: Kevin Yagher Productions, Inc.
James Hirahara ... mechanical technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Kevin Hughes ... special effects technician
Tony Kenny ... special effects foreman
Tom Killeen ... painter: Kevin Yagher Productions
Arthur Langevin ... special effects supervisor
Rocco Larizza ... second key special effects / special effects assistant
Tony Matijevich ... mold/silicone technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Allan Meuse ... key special effects shop
David Miner Jr. ... mechanical technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
David Perteet ... mold/silicone technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Coffee Polk ... production assistant: Kevin Yagher Productions
Anton Rupprecht ... mechanical technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Jason Ryan ... mechanical technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Darlene Scaife ... production assistant: Kevin Yagher Productions
David Selvadurai ... mold/silicone technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Bryan Sides ... mechanical technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Johnnie Spence ... mechanical technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Dean Stewart ... special effects office administrator
Mario Torres Jr. ... sculptor/painter: Kevin Yagher Productions, Inc.
Chris Walker ... mold/silicone technician: Kevin Yagher Productions (as Christopher Walker)
Garth Winkless ... mold/silicone technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Chris Yagher ... studio manager: Kevin Yagher Productions, Inc. (as Mark C. Yagher)
Adrian Stansfield ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Larry Adlon ... digital effects artist
Brian Anderson ... 3D animator: Toybox
Barb Benoit ... lead compositor
Dennis Berardi ... visual effects supervisor: Toybox
Alex Boothby ... digital effects compositor: Toybox
Mike Borrett ... visual effects production manager
Jeff Campbell ... digital effects compositor: Toybox
Mike 'Fuzzy' Ellis ... digital film supervisor: Toybox
Fish Essenfeld ... compositing and 2D supervisor: Metrolight Studios
John Follmer ... visual effects producer: MetroLight Studios
Jonathan Gibson ... digital effects compositor: Toybox
Mark Goldberg ... digital effects compositor: Toybox
Derek Grime ... CGI director: Toybox
Rob Gyorgy ... digital effects compositor: Toybox
Jamie Hallett ... digital artist
Elizabeth Holmes ... digital compositor
Ariel Joson ... visual effects
James W. Kristoff ... executive in charge of production: MetroLight Studios
John Lesavage ... visual effects cinematographer
Shawn Maher ... "vfx camera operator dp"
Richard Malzahn ... visual effects: Perpetual Motion Pictures
Michael Manza ... 3D animator: Toybox
Michael Muscal ... visual effects supervisor
Anthony Paterson ... digital effects artist
Christine Petrov ... compositor
Josa Leah 'SDB' Porter ... in-house coordinator: Toybox
Paul Rigg ... digital effects compositor: Toybox
Mark Savela ... visual effects producer
Dobbie Schiff ... visual effects executive producer: MetroLight Studios
Jason Snea ... digital compositor
Mark Stepanek ... 3D animator: Toybox
Kimberly Sylvester ... visual effects: Perpetual Motion Pictures
Matthew Talbot-Kelly ... digital compositing artist
Mark Tureski ... optical effects (uncredited)
Tony Willis ... effects cameraman (uncredited)

Stunts 

Lloyd Adams ... stunts
Brittney Banks ... stunt double
Ron Bell ... stunts
Marco Bianco ... stunts
Matt Birman ... stunts
Ermes Blarasin ... sse driver
Eric Bryson ... stunts
Debbie Lee Carrington ... stunt double: Jennifer Tilly
Phil Chiu ... stunts
Michael Favell ... stunts
Ed Gale ... stunt double: Chucky
Jamie Jones ... stunts (as Loren Petersen)
Brian Kaulback ... stunts
Henry Korhonen ... stunts
C.J. Lusby ... stunts (as C.J. Fidler)
Patrick Mark ... stunts
Dwayne McLean ... stunts
Layton Morrison ... stunt driver
Billy Oliver ... stunts
Edward A. Queffelec ... stunts
Ken Quinn ... stunts
Branko Racki ... stunts
Alison Reid ... stunts
Kevin Rushton ... stunts
Trish Schill ... stunts (as Patricia Shill)
Mary Ann Stevens ... stunts
David Stinson ... stunts
Don Stockford ... stunt safety
John Stoneham Jr. ... stunt coordinator
John Stoneham Sr. ... stunts
Rebecca Stoneham ... stunts (as Rebecca Stoneham-Moore)
Bryan Thomas ... stunts (as Bryan J. Thomas)
Jennifer Vey ... stunts

Camera and Electrical Department 

Michael Aerhd ... company grip
Paul Begin ... assistant camera
Michael Bolan ... aerial rigger
Paul Bolton ... electrician
Raymond Brounstein ... director of photography: second unit
Carlo Campana ... rigging grip
Philippe Champion ... focus puller: "b" camera
Mark Cooper ... first assistant camera: second unit (as Alexander Cooper)
Dennis Daigle ... camera car operator
Philip A. Giglio ... electrician
Mike Gillan ... electrician (as Mike Gillian)
Glen Goodchild ... best boy grip
Wayne Goodchild ... key grip
Rich Green ... second camera operator: "a" camera
David Harcourt ... aerial rigger
Jamie Hodgson ... rigging electrician
Dylan James How ... video assist operator
Chris Howard ... gaffer
John Irwin ... generator operator
Jim Krauter ... dolly grip
George Kraychyk ... still photographer
Andy Langevin ... rigging gaffer
Mark Lewandowski ... video assist operator
Norine Mark ... second assistant camera: second unit
Joseph Micomonaco ... second camera operator: "a" camera
Marvin Midwicki ... camera operator: "b" camera
Alan Millar ... lighting technician
Clyde Miller ... assistant camera: Wescam camera
Bill Mitchell ... additional photographer
Keith Murphy ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
Kevin Murphy ... gaffer: second unit
Glenn Pineau ... focus puller: "a" camera
Danny Piva ... best boy electric
Lawrence Smith ... electrician
Stephen Spurrell ... rigging gaffer
Paul Thompson ... video assist: second unit
Rodrigo Vidal-Dawson ... second assistant camera (as Rodrigo Vidal Dawson)
Brad Vos ... first assistant camera: 'a' camera, second unit
Greg Williams ... video playback operator
Michael Williams ... camera trainee
Mark Willis ... company grip / key grip: second unit
Mark D. Acheson ... grip (uncredited)
Keith Adams ... company grip (uncredited)

Casting Department 

Aric Dupere ... extras casting assistant
Donna Dupere ... extras casting
Juli-Ann Kay ... ((casting associate: Toronto) (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Cori Burchell ... costume supervisor
Stacey Coker ... assistant wardrobe
Carl Docherty ... costume cutter
Graham Docherty ... wardrobe master
Gerri Gillan ... wardrobe mistress: second unit
Roslyn Hanchard ... wardrobe assistant
Debbie Williams ... assistant wardrobe

Editorial Department 

Jacqueline Carmody ... conforming editor
Leslie D'Brass ... color timer
Redd Knight ... post-production coordinator
Fiona Paterson ... conforming editor
Catherine Rankin ... negative cutter
Annellie Rose Samuel ... associate editor
Lorraine Samuel ... editor trainee
Deanna Scriver ... editor trainee
Lee Michael Searles ... first assistant editor
Chris Severn ... color timer
David Tarnawsky ... second assistant editor

Location Management 

Will Hoddinott ... assistant location manager
Keith Large ... location manager
Ron McKenzie ... location assistant (as Ronald McKenzie)
Alex McNaughton ... location production assistant
Chris Storey ... location production assistant

Music Department 

Slamm Andrews ... music mixer
Mark Berrow ... musician: violin
Tom Boyd ... oboe
Mark Curry ... music mixer (as Mark Currie)
Peter Davies ... musician
Michael Dittrick ... additional music editor
M.B. Gordy ... musician: Percussion
Andy Gould ... music consultant
Mark Graham ... music librarian
Simon James ... music contractor / orchestra contractor
John Katovsich ... music coordinator
John Kurlander ... music scoring mixer
Michelle Kuznetsky ... music supervisor
Mary Ramos ... music supervisor
Ashley Revell ... music editor
David E. Russo ... music arranger (as David Russo) / music programmer (as David Russo)
Marni Sanders ... copyist
Tim Simonec ... conductor / orchestrator
Steven L. Smith ... music preparation
David Trevis ... additional music editor
Bruce White ... viola
Adam Jeremy Williams ... songs
Brian Williams ... music sound designer
Rob Zombie ... performer: opening title song
Sharyn Gersh ... music editor (uncredited)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)
Jonathan Williams ... musician: cello (uncredited)

Transportation Department 

Bill Boyd ... picture car mechanic
Lee Bryan ... picture car captain
Jason C. Gates ... Picture Cars/Driver
Bill Jackson ... driver captain
Jim Kennedy ... transportation coordinator
Ben Cekuta ... transportation coordinator: second unit (uncredited)

Other crew 

Tony Acosta Jr. ... puppeteer
John 'Frenchie' Berger ... gun handler
Evan Brainard ... puppeteer
Stephen Brathwaite ... puppeteer
Brendan Bresnahan ... video trainee
Mario Castillo ... mechanical technician
Jill Crosby ... hair constructor
Pamela Cveticanin ... puppeteer
Sam De La Torre ... mechanical technician / puppeteer
Michael Favell ... stand-in: Mr. Ritter
Samara Hagopian ... mechanical technician
Andreas Hass ... office production assistant
James Hirahara ... mechanical technician
Daniel Horvat ... first assistant accountant
Dawn Howat ... assistant production coordinator
Sean Irvine ... stand-in: Mr. Stabile
Rami Kviatkovsky ... assistant: Mr. Kirschner
Agnes Lucibello ... accounting clerk
Lyn Lucibello ... production accountant
Gary Martinez ... mechanical technician
Blanche McDermaid ... script supervisor
Brooke K. McGill ... assistant: Ms. Gilroy
Douglas W. McHenry ... post-production accountant
Brendan McMurray ... puppeteer
Carmen Mendez Arias ... accounting clerk
Frank Meschkuleit ... puppeteer
David Miner Jr. ... mechanical technician / puppeteer
Krisztina M. Neglia ... stand-in: Ms. Tilly/Ms. Heigl (as Krisztina Meuring)
Rick Parker ... animal wrangler
John Pattison ... puppeteer
Wayne Pells ... script supervisor: second unit
Karen Pidgurski ... unit publicist
Elise Plant ... assistant: Mr. Yu
Jonathan Robbins ... double: "Damien"
Susan Roberts ... assistant: Mr. Kirschner and Ms. Sienega
Anton Rupprecht ... mechanical technician / puppeteer
Jason Ryan ... mechanical technician
Bryan Sides ... mechanical technician
Johnnie Spence ... mechanical technician / puppeteer
Ron Stefaniuk ... puppeteer
Fred Stinson ... puppeteer
Catherine Taylor ... script supervisor: second unit
Dave Tommasini ... helicopter pilot
Mario Torres Jr. ... puppeteer
Brian Turley ... payroll accountant
Nick Veziris ... gun wrangler
Emily Weedon ... assistant: Mr. Yu
Willem Wennekers ... office production assistant (as J. Willem Wennekers)
N. Brock Winkless IV ... puppeteer
Garth Winkless ... puppeteer
Kevin Yagher ... puppet effects designer / puppeteer coordinator
Deborah Zwicker ... production coordinator
Gwenne Hudson ... stand-in (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page