Edit
Thanks of a Grateful Nation (TV Movie 1998) Poster

(1998 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

Rod Holcomb

Writing Credits (WGA)  

John Sacret Young ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
Jim Tuite
...
Teri Small
...
Sen. Donald Riegle
...
Jerrilynn Folz
...
Jared Gallimore
...
Chris Small
...
Clark Nugent
...
Sandra
...
Steve Robertson
...
Lisa Tuite
...
Tammy Boyer
...
Sen. Shelby
...
Gary Wall
...
Sen. Rockefeller
Michael Rhoades ...
Sgt. George Grass
...
Rep. Steve Buyer
Hrant Alianak ...
Dr. Sid Beria
Liisa Repo-Martell ...
Kristie Schuermann
Steve Mousseau ...
Sterling Sims
Susan Coyne ...
Ammie West
...
Dr. Rosemary Dove
Lynne Deragon ...
Mrs. Gallimore
...
Jimmy (as D. Garnet Harding)
Richard Chevolleau ...
Tater
Tony Munch ...
Ned Brisby
...
Rosca
Gina Clayton ...
Dr. Applebaum
Robert Bockstael ...
Dr. Lavigello
...
Rep. Joseph Kennedy
Richard Fitzpatrick ...
Dr. Egilson
...
Tray Haworth
...
Ape Man (as Vincent Corazza)
...
The Blonde
...
Deeni
Hardee T. Lineham ...
Maj. Thomas Cross
...
Jack Whiting
...
Ferdinand Noble
...
Dr. Joyce Lasnot
J. Patrick McCormack ...
Bert Tardino
Karl Pruner ...
The Voice
...
Col. Sanitsky
Ken James ...
Dr. Evan Johns
Robert Dodds ...
Station Person #1
Christina Collins ...
Jan Sparks
...
Dr. Fritz Roddam
...
Supv. Meeker
...
Stewy Galardi
Robert Bidaman ...
Dr. Donald Curtis
...
Vanna
William Colgate ...
Dr. Seawell
Patrick Chilvers ...
Keith Ruckhauser
Sharon Bernbaum ...
Dr. Nashal
Greg Ellwand ...
Dr. Tobias Azian
...
Nurse #1
Ralph Small ...
Maj. Rongjaw
Lynne Cormack ...
Diedre Tama
Alan Murley ...
Gen. Stalls (as Allan Murley)
...
Sgt. Elvis Jones
...
Nurse #2
...
Aide #1
Glyn Thomas ...
Congressional aide
Carolyn Dunn ...
Sally Goodnight
...
Marcia Timmerman
David Crean ...
James Holsinger
Carol Anderson ...
Dr. Susan Mather
...
Dr. Lucifer
Richard Blackburn ...
Sen. Bennett
Jan Filips ...
Congressman
...
Jeff Bradford
...
Pastor
...
Dr. Taylor
...
Lt. Col. Nalls
...
Dr. Larson
Mung-Ling Tsui ...
Dr. Nishimi
...
Dr. Caplan
Jonathan Kroeker ...
Army buddy #1
James Downing ...
David Folz
Jean Daigle ...
Jon Querry
...
Vet Voice
Nick Rice ...
Bartender
...
Reporter #2
Rest of cast listed alphabetically:
...
Washington Post reporter
...
Reporter #1
Amanda Farrace ...
Kourtney Foir
...
Moonbeam waitress
...
George Littell
Shari Hollet ...
Witch #1
Keira Loughran ...
Reed receptionist
...
Witch #2
...
Kim
William Pappas ...
Rep. Sonny Montgomery
Billy Parrott ...
Army buddy #2
Kinnery Thompson ...
Alexandra Small
...
Soldier (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Andrew Adelson ... executive producer
Tracey Alexander ... executive producer
Steven Hewitt ... co-executive producer
Lisa Niedenthal ... producer
John Sacret Young ... executive producer

Music by 

David Hamilton

Cinematography by 

Paul Elliott

Film Editing by 

Christopher Nelson

Casting By 

Jon Comerford
Lynn Kressel

Production Design by 

Guy Greville-Morris
Carol Spier

Art Direction by 

Michael Shocrylas

Set Decoration by 

Doug McCullough

Costume Design by 

Michael Harris

Makeup Department 

Gail 'Freddie' Godden ... key hair stylist (as Freddie Godden)
Kathleen Graham ... key makeup artist
Juliet Loveland ... key makeup artist: second unit
Tim Mogg ... assistant makeup artist
Cheryl Ross ... assistant hair stylist
Sabrina Sweet ... key hair stylist: second unit (as Sabrina Lee)

Production Management 

Avram 'Butch' Kaplan ... production manager: second unit
Tim King ... post-production supervisor
Regina Robb ... unit production manager
Dwayne L. Shattuck ... production manager: USA
Steve Wakefield ... executive in charge of production

Second Unit Director or Assistant Director 

Eric Banz ... third assistant director
Patrick Burns ... first assistant director: second unit
Tyler Delben ... third assistant director
Chi Fung ... third assistant director
Mandy Ketcheson ... second second assistant director
David McLennan ... first assistant director
Laurie Mirsky ... first assistant director
John M. Morse ... second assistant director: second unit (as John Morse)
Eric S. Potechin ... second assistant director (as Eric Potechin)
Karitsa Tye ... third assistant director
Laura Wood Fawcett ... second assistant director (as Laura Wood)

Art Department 

David Archibald ... second assistant set dresser
Darryl Beebe ... set dresser
Gabriel Bonsorte ... swing gang
Garth Brunt ... lead set dresser
Andre De Pasqua ... set laborer
John Diaz ... property master
Melissa Feinberg ... assistant props: second unit
Joanne Filleti ... painter
Beth Gerstenberger ... painter
Patrick J. Guerre ... swing gang (as Pat Guere)
Shirley Gulliford ... set buyer
Matthew Hallett ... assistant head carpenter
Jeff Helgason ... key scenic painter (as Jeffrey Helgason)
Stefan Holmberg ... carpenter
Strat Houaus ... swing gang
Peter Hudecki ... storyboard artist
Mark Hunter ... property master
Grant Kilroy ... assistant carpenter
Chris Lahoda ... swing gang
Marty Lake ... head painter
Elis Lam ... set designer
Bruce Mailing ... lead set dresser
Antony Mazola ... swing gang
Peter Miskimmin ... property master
Friday Myers ... lead set dresser
Eric Neville ... swing gang
Jae Pak ... assistant art director
Dusty Reeves ... art department coordinator
Dana Richardson ... second assistant set dresser
Derreck Roemer ... second assistant props
Ian Scheibel ... assistant props: second unit
Dean Steele ... swing gang
Scott Thom ... head carpenter
Tom Thompson ... set laborer
Dave Watt ... construction coordinator
Johnny Wickersham ... swing gang

Sound Department 

Troy Allen ... dialogue editor
Joe Barnett ... re-recording mixer
Alek Bromke ... adr assistant
Dorian Cheah ... sound effects editor
David Chornow ... sound mixer
Gavin Coford ... boom operator
Benjamin L. Cook ... sound effects editor (as Ben Cook)
Jed M. Dodge ... dialogue editor (as Jed Dodge)
Ken Dufva ... foley artist
Lisle Engle ... sound effects editor
Mary Erstad ... foley mixer
Alan Freedman ... adr mixer
Patrick Giraudi ... re-recording mixer
David Grant ... dialogue editor
Sarah Hammond ... foley artist
Catherine Harper ... foley artist
Michael Hertlein ... dialogue editor
Thomas Hidderley ... production sound mixer (as Tom Hidderly)
Dean Hovey ... supervising sound editor
Robert Jackson ... adr supervisor
Craig Jurkiewicz ... foley editor
Ossama Khuluki ... foley artist
Diane Marshall ... foley artist
Michael Mullane ... sound effects editor
Willard Overstreet ... foley editor
Michael A. Patillo ... boom operator (as Michael Patillo)
Yuri Reese ... dialogue editor
Anne Slack ... digital sound transfer engineer
William Smith ... re-recording mixer (as Bill Smith)
Roland N. Thai ... sound effects editor (as Roland Thai)
Kelly Vandever ... re-recording mixer

Special Effects by 

Dave Fulton ... special effects crew
Tim Good ... special effects coordinator
John C. Hartigan ... special effects coordinator (as John Hartigan)
Darren Marsman ... special effects key

Visual Effects by 

Mark Breakspear ... digital compositor
Janet Muswell ... visual effects supervisor
Tom Turnbull ... visual effects supervisor (as Thomas Turnbull)

Stunts 

Shane Cardwell ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Nick Arnds ... grip: second unit
Nick Bacon ... dolly grip
Cynthia Barlow ... key grip
Laurence Bortnick ... second assistant camera
Curtis Bradford ... gaffer: second unit
Jason Capstick ... grip
Daniel Coscia ... best boy grip: second unit (as Danny Coscia)
Mark Cowden ... best boy electric
Derek K. Cunningham ... electrician: second unit (as Derek Cunningham)
Byrd Dickens ... electrician
Christian Drennan ... best boy grip
Roger Finlay ... first assistant camera: "a" camera
Richard Foreman Jr. ... still photographer: second unit (as Richard Foreman)
Tammy Fouts ... first assistant camera: "b" camera, second unit
Michael Gibson ... still photographer
Andy Graham ... camera operator: second unit
Bruce Alan Greene ... Steadicam operator: second unit (as Bruce Greene)
Alex Haapaniemi ... camera loader
Edmond Kopp ... electrician (as Ed Kopp)
Traci Lashbrook ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Crispin May ... second assistant camera: second unit
Leslie R. Morris ... first assistant camera: second unit (as Leslie Morris)
Daniel Pershing ... dolly grip: second unit (as Dan Pershing)
Vince Rodriguez ... key grip: second unit
Lee Schmicker ... best boy electric: second unit
Michael Soos ... a-camera / steadicam operator
Craig Stewart ... grip
John Sztejnmiler ... generator operator
Franco Tata ... gaffer
Christopher J. Toudy ... grip
Scott Tremblay ... electrician
David Watts ... grip
Arthur D. Whitehead ... electrician: second unit (as Art Whitehead)
Starr Whiteside ... second grip: second unit
Rob Coughlin ... assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Aric Dupere ... extras casting assistant
Donna Dupere ... extras casting
Rich King ... extras casting: second unit

Costume and Wardrobe Department 

Elayne Alexander ... wardrobe supervisor
Bev Ball ... assistant costume designer
Ruben D. Calderon ... costumer: second unit
Jason Edrada ... costumer: second unit
Carole Griffin ... wardrobe supervisor
Paul St. John ... costumer: second unit

Editorial Department 

David Bailey ... post-production coordinator
Roger La Prairie ... colorist
Jenna Nelson ... assistant editor
Cynthia Nicolella ... post-production coordinator
Chad Tomasoski ... post-production coordinator

Location Management 

Newton Bass ... location manager: second unit
Marty Dejczak ... assistant location manager
Craig Jackson ... assistant location manager
Beverley Kolbe ... assistant location manager (as Bev Kolbe)
David McIlroy ... location production assistant
Anne Richardson ... location manager
Christopher Welch ... location scout

Music Department 

Michael Baber ... music editor (as Mike Baber)
Brian Benison ... music preparation
Dean Hovey ... music editor
Scott Hunter ... score coordinator
Paul Klingberg ... score mix engineer
Gael MacGregor ... music administrator
Wayne Peet ... conductor / orchestrator
Susan Pilcher ... music coordinator
Steve Plunkett ... composer: additional music (1998)
Spencer Proffer ... supervising music producer
Dana Walden ... music consultant

Transportation Department 

Morris Aroesti ... transportation co-captain
Tony Barattini ... transportation captain: second unit
Cheryl Darbey ... driver
Geno Hart ... transportation coordinator: second unit
Alex Laframboise ... driver
Jerome McCann ... transportation coordinator
Frank Mizzi ... driver
Gerald Powlenzuk ... driver
Erwin Roithmeier ... picture vehicle coordinator
Steven Sacrob ... driver
Mark Van Alstyne ... transportation supervisor
Grant Wilkins ... transportation captain

Other crew 

Melissa Anderson ... assistant: Mr. Holcomb
Christi Andrews ... assistant: Mr. Hamilton
Jocelyn Cornforth ... production assistant
Karen de Montbrun ... production accountant
Joe Everett ... unit publicist
David France ... story consultant
Andrea Franks ... assistant production coordinator
Sheena Graham ... production coordinator
Anthony F. Grani ... production assistant (as Anthony Grani)
Rebecca Gray ... first assistant accountant
Staci Hayes ... assistant to executive producer
Jay Hernandez ... office production assistant: second unit
Michelle Hoffman ... craft service
Brian Hollenbeck ... assistant craft service
Nick Kingston ... production coordinator: second unit
Luz Magcawas ... accounting clerk
Sean Moriarity ... production assistant
Ciara O'Sullivan ... production assistant
Chandra-Li Paul ... office assistant
Anna Rane ... script supervisor
Dana Richie ... assistant: Ms. Alexander
Jennifer Sadeghi ... assistant: Mr. Adelson
Lisa Shamata ... unit publicist
Jules Stewart ... script supervisor: second unit (as Jules Mann-Stewart)
Sheelagh Stewart ... office coordinator
Anath White ... creative consultant

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page