IMDb > Inspector Gadget (1999)
Inspector Gadget
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Inspector Gadget (1999) More at IMDbPro »

Photos (See all 49 | slideshow)

Overview

User Rating:
4.1/10   30,435 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 15% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Andy Heyward (characters) and
Jean Chalopin (characters) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Inspector Gadget on IMDbPro.
Release Date:
23 July 1999 (USA) See more »
Tagline:
The long arm of the law just got a little longer See more »
Plot:
A security guard's dreams come true when he is selected to be transformed into a cybernetic police officer. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
1 win & 7 nominations See more »
User Reviews:
I was a fan of the original cartoon series See more (226 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

Matthew Broderick ... Inspector Gadget / Robo Gadget / John Brown

Rupert Everett ... Sanford Scolex

Joely Fisher ... Brenda / Robobrenda

Michelle Trachtenberg ... Penny

Andy Dick ... Kramer

Cheri Oteri ... Mayor Wilson

Mike Hagerty ... Sikes (as Michael G. Hagerty)

Dabney Coleman ... Chief Quimby

D.L. Hughley ... Gadgetmobile (voice)

Rene Auberjonois ... Artemus Bradford (as René Auberjonois)

Frances Bay ... Thelma

Mr. T ... Himself

Richard Kiel ... Famous Big Guy with Silver Teeth
Richard Lee-Sung ... Famous Villain with Deadly Hat
Bobby Bell ... Famous Identifier of Sea Planes (as Robert N. Bell)
Hank Barrera ... Famous Native American Sidekick
Keith Morrison ... Famous Assistant to Dr. Frankensomething
John Kim ... Son Before Second Son
Jesse Yoshimura ... Bane of the Bumbling, Idiotic Yet Curiously Successful French Detective's Existence / Robobrendaerobics Rhythmless Group Member
Aaron Meyerson ... Himself
Cliff Emmich ... Out of Control Bus Driver
Jennifer Ingersoll ... In Terrible Jeopardy Young Girl
Hailey Harper ... In Terrible Jeopardy Young Girl
Vichany Sam ... In Terrible Jeopardy Young Girl
Ivory Dilley ... In Terrible Jeopardy Young Girl
Brielle Blount ... In Terrible Jeopardy Young Girl
Hailey Peitzman ... In Terrible Jeopardy Young Girl
Brian Tibbetts ... Amazed Boy on Bike
Bob Gaynor ... Robotic Foot Dancer (as W. Bob Gaynor)

Richard Penn ... Fantastic Doctor

J.P. Manoux ... Mayor's Sychophantic Assistant
Sam Brown ... Officer McMurphy

Brad Blaisdell ... Officer Johnson

Sonya Eddy ... Hospital Secretary
Katsy Chappell ... Nurse in Hallway

Kathleen M. Darcy ... Nurse in Hallway

Brian George ... Sore Guru

Alexander Witt ... Wet, Green Businessman

E.J. Callahan ... Hot Dog Vendor

Chad Parker ... Assistant Car Thief
Frank Masi ... Period Photographer

Mary Chris Wall ... Snoopy News Anchor

Linda Cevallos ... Showgirl

Loralyn Peterson ... Showgirl (as Lora Lyn Peterson)
James Thiel ... Twin Bartender (as Jim Thiel)
Jeff Thiel ... Twin Bartender
Andy Heyward ... 'Mr. D.I.C.' - Party Guest
Evelyn Heyward ... 'Trophy Bride' - Party Guest
Amy Derrick ... 'Zoftig Woman' - Party Guest
William Smith ... 'Little Man' - Party Guest
David Page ... 'Flat Top Guy' - Party Guest
Jacob Avnet ... 'Flash' - Party Guest
Dorothy David ... 'Go Girl' - Party Guest (as Dorothy Davis)
Huck Hackstedt ... 'Mr. Gadget' - Party Guest
Matthew Murray ... Scared Witless Autograph Kid
Mark Leahy ... Angry Father of Kid
Rick LaFond ... News Reporter (as Rick Lafonde)

Tadao Tomomatsu ... Bewildered Japanese Tourist

Adrienne Wehr ... Waitress on Bridge
Richard Rauh ... Man 'without' Toupee
Will Blount ... Robobrendaerobics Rhythmless Group Member
Josh Kuhn ... Robobrendaerobics Rhythmless Group Member
Kyle Ross Collinsworth ... Robobrendaerobics Rhythmless Group Member

Michael Fossat ... Robobrendaerobics Rhythmless Group Member

Don Adams ... Brain - Really (voice)
rest of cast listed alphabetically:

Lindsley Allen ... Dancer (uncredited)
Tony Amen ... Pedestrian on Street (uncredited)

Harmony Blossom ... Gadget Nurse (uncredited)

Bill Lee Brown ... Governor (uncredited)
Billy Elmer ... Dog Walker (uncredited)
Ken Farnell ... E.M.T. (uncredited)

Alexander Folk ... Cop (uncredited)

Phil Hawn ... Ice Cream Man (uncredited)

Elise Horn ... Pretty Girl (uncredited)

William Hutchings ... (uncredited)
Erik Hyler ... Dancer (uncredited)

John W. Iwanonkiw ... Security Guard for Claw (uncredited)
Stephen Kearney ... Singer (uncredited)

Dominic Koulianos ... Fireman (uncredited)

Johnny Martin ... Desk Cop (uncredited)
Kyle Nudo ... (uncredited)
Patrick Kernan Quinn ... Boy In Crowd (uncredited)

Brandee Sanders ... Extra (uncredited)
Janet Lynn Saunders ... Reporter (uncredited)
Chase White ... Gala Waiter (uncredited)
Jason Wise ... Casey Burr (uncredited)

John Yost ... Police Officer (uncredited)
Create a character page for: ?

Directed by
David Kellogg 
 
Writing credits
(WGA)
Andy Heyward (characters) and
Jean Chalopin (characters) and
Bruno Bianchi (characters)

Dana Olsen (story) and
Kerry Ehrin (story)

Kerry Ehrin (screenplay) and
Zak Penn (screenplay)

Produced by
Lou Arkoff .... co-producer
Jon Avnet .... executive producer
Barry Bernardi .... executive producer
Roger Birnbaum .... producer
Jean Chalopin .... co-producer
Jonathan Glickman .... executive producer
Andy Heyward .... producer
Jordan Kerner .... producer
Aaron Meyerson .... executive producer
Ralph Winter .... executive producer
 
Original Music by
John Debney 
 
Cinematography by
Adam Greenberg (director of photography)
 
Film Editing by
Alan Cody 
Thom Noble 
Gerald B. Greenberg (uncredited)
 
Casting by
Amanda Mackey Johnson 
Cathy Sandrich 
 
Production Design by
Leslie Dilley 
Michael White 
 
Art Direction by
Lawrence A. Hubbs 
Bruton Jones  (as Bruton E. Jones Jr.)
 
Set Decoration by
Kate J. Sullivan  (as Kate Sullivan)
 
Costume Design by
Mary E. Vogt  (as Mary Vogt)
 
Makeup Department
Cynthia Barr .... makeup artist (as Cynthia Barr-Bright)
Jeannee Josefczyk .... makeup artist: Pittsburgh
Nancy Keslar .... hair stylist: Pittsburgh
Barbara Lorenz .... hair supervisor
Michael Lorenz .... makeup artist
Michael Lorenz .... makeup artist: second unit
Jacklin Masteran .... hair stylist
Susan Schuler-Page .... hair stylist (as Susan Schuler)
Susan Schuler-Page .... hair stylist: second unit (as Susan Schuler)
Christina Smith .... makeup supervisor
 
Production Management
Lisa A. Becker .... production supervisor
Daryl Kass .... unit production manager
Holly Schiffer .... post-production supervisor
 
Second Unit Director or Assistant Director
Cara Giallanza .... first assistant director: second unit
Eric Fox Hays .... second assistant director: second unit
Sean Hobin .... second assistant director
Barbara Lontkowski .... dga trainee
Sergio Mimica-Gezzan .... first assistant director
Jason Roberts .... second second assistant director
Nick Satriano .... second assistant director: second unit
Alexander Witt .... second unit director
David H. 'Wino' Weinstein .... second assistant director (uncredited)
 
Art Department
Peter Alvarez .... construction foreman
Jim Bandsuh .... concept illustrator
Michael A. Belgrave .... swing
Harald Belker .... concept illustrator (as Harold Belker)
Bruce Bellamy .... swing
Robb Bihun .... storyboard artist
Richard E. Birch .... construction foreman
Will Blount .... property master
Ted Boonthanakit .... storyboard artist (as Ted Boonthaknakit)
David Brace .... leadman
Patricia Buckley .... art department administrator: Pittsburgh
Alan Burg .... swing (as F. Alan Burg)
Nelson Bush .... swing
Stacey Byers .... set designer
Greg John Callas .... construction coordinator (as Greg Callas)
Monica Castro .... assistant property master (as Monica Ragan)
Todd Cherniawsky .... set designer
Scott Chiu .... art department assistant
Art Clever .... construction foreman (as Art Cleaver)
Robert Consing .... storyboard artist
Jill S. Coverdale .... art department assistant
Guy Hendrix Dyas .... concept illustrator (as Guy Dyas)
Josh Ian Elliott .... assistant property master: second unit
Josh Ian Elliott .... set dresser: second unit (as Josh Elliott)
Giovanni Ferrara .... paint foreman
Matthew Gilbert .... assistant props (as Matthew Louis Gilbert)
Darren Gilford .... concept illustrator
John Harrington .... property master: second unit
John Harrington .... set dresser: second unit
Mark Hitchler .... set designer
Richard Hoffenberg .... general foreman
Geoff Hubbard .... supervising art director
Jason M. Hubbard .... art department assistant (as Jason Hubbard)
Daniel R. Jennings .... set designer
Arthur Lee .... concept illustrator
George Lee .... set designer (as George R. Lee)
Rick Martin .... construction foreman
Robert S. McDonald .... construction foreman (as Robert McDonald)
Doug J. Meerdink .... set designer (as Doug Meerdink)
Michael O'Donnell .... swing
Peter Olexiewicz .... construction foreman
Robert Lee Robinson .... assistant leadman (as Robert L. Robinson)
Henry Schaub .... stand-by painter (as Henry Schaub III)
Gary Speckman .... set designer (as Gary R. Speckman)
Steve Thayer .... general foreman (as Steven P. Thayer)
Susan Agnoff .... assistant set decorating coordinator (uncredited)
Gregory P. Alcus .... on-set dresser (uncredited)
Yarek Alfer .... head sculptor (uncredited)
Robert Buncher .... carpenter (uncredited)
Denis Cordova .... construction coordinator: trailer (uncredited)
Bill Dalzell .... construction electric (uncredited)
Marc Martin Del Campo .... set dresser (uncredited)
Francesco Ferrara .... painter (uncredited)
Thomas J. Garrigan .... property assistant: Pittsburgh (uncredited)
Collin Grant .... storyboard artist (uncredited)
Gregory Jones .... set dresser (uncredited)
Ed Lee .... concept artist (uncredited)
P.K. MacCarthy .... storyboard artist (uncredited)
Ed Mirassou .... propmaker (uncredited)
Lou Mouneu Sr. .... plasterer (uncredited)
Gregory Puchalski .... scenic artist (uncredited)
Pamela M. Rogers .... set dressing buyer (uncredited)
Michele Tedlis .... set decorating coordinator (uncredited)
Cuitlahuac Morales Velazquez .... sculptor (uncredited)
Tracey Wilson .... production illustrator (uncredited)
 
Sound Department
Cesar Aguirre .... cableman
Mary Andrews .... adr editor
Christopher Assells .... sound effects editor
Scott Austin .... additional audio
Lon Bender .... sound designer (as Lon E. Bender)
Lon Bender .... sound supervisor (as Lon E. Bender)
Jeanette Browning .... adr recordist (as Jeannette Browning)
John Cannon .... assistant sound editor
Kerry Ann Carmean .... additional audio (as Kerry Carmean)
Lawrence L. Commans .... cableman (as Larry Commans)
Jeannette Cremarosa .... sound recordist
Dino Dimuro .... sound effects designer (as Dino DiMuro)
Richard Dwan Jr. .... dialogue editor (as Richard Dwan)
Scott Martin Gershin .... sound effects editor (as Scott Gershin)
Nerses Gezalyan .... foley mixer
Laura Graham .... adr editor
Dan Hegeman .... sound effects editor (as Danny Hegeman)
Philip A. Hess .... sound effects editor (as Phill Hess)
Chris Hogan .... dialogue editor
Craig S. Jaeger .... foley supervisor (as Craig Jaeger)
Chris Jargo .... adr supervisor
Doc Kane .... adr mixer
Constance A. Kazmer .... adr editor (as Connie Kazmer)
Randy Kelley .... sound effects editor (as Randy Kelly)
Kevin Kubota .... cableman
Tony Lamberti .... sound effects designer
Dave McMoyler .... adr supervisor (as David McMoyler)
Mel Metcalfe .... sound re-recording mixer
James Moriana .... foley walker (as Jim Moriana)
Judy Nord .... sound recordist
Mark Ormandy .... additional audio
Terry Porter .... sound re-recording mixer
Michael A. Reagan .... sound effects editor (as Michael Reagan)
Art Rochester .... production sound mixer (as Arthur Rochester)
Andy Rovins .... production sound mixer (as Andrew Rovins)
Frank Smathers .... sound effects editor
David Stanke .... assistant sound editor
Lauren Stephens .... dialogue editor
Roger V. Stevenson .... boom operator (as Roger Stevenson)
Jon Title .... sound effects editor
Gayle Wesley .... first assistant sound editor
Jeffrey Wilhoit .... foley walker (as Jeff Wilhoit)
David Young .... additional audio
Greg Zimmerman .... foley recordist
Dean A. Zupancic .... sound re-recording mixer
Bryan Bowen .... sound editor (uncredited)
Paul Drenning .... foley mixer (uncredited)
Richard Dwan Jr. .... adr editor (uncredited)
Gregory Hainer .... sound designer (uncredited)
Steve Kohler .... pre-mix recordist (uncredited)
Tony Lamberti .... sound effects editor (uncredited)
Michael Mason .... auricle operator (uncredited)
Lauren Stephens .... sound editor (uncredited)
Michael Stern .... pre-record engineer (uncredited)
 
Special Effects by
Bob Ahmanson .... technician
Richard Alonzo .... key artist: Stan Winston Studio (as Richie Alonzo)
Charlie Araiza .... mold shop technician: Stan Winston Studio
Stuart Artingstall .... hair department supervisor: Stan Winston Studio
Bill Basso .... key artist: Stan Winston Studio
David Beasley .... technician: Stan Winston Studio
Darin Bouyssou .... art/mold technical department: Stan Winston Studio
Judy Bowerman .... fabrication department: Stan Winston Studio
Emery Brown .... electronics designer: Stan Winston Studio
Greg Bryant .... key animatronic designer: Stan Winston Studio
Connie Cadwell .... animatronic designer: Stan Winston Studio
John Calpin .... art/mold technical department: Stan Winston Studio
Laurie Charchut .... production assistant: Stan Winston Studio
Jim Charmatz .... key artist: Stan Winston Studio
Peter Chesney .... special effects (as Peter M. Chesney)
Tom Chesney .... technician
Bill Cobb .... wrangler: Gadgetmobile
Jeff Cobos .... mold shop foreman: Stan Winston Studio
Michael Cobos .... mold shop technician: Stan Winston Studio
Ralph Cobos .... mold shop technician: Stan Winston Studio (as Ralph A. Cobos)
Kyle Ross Collinsworth .... first unit effects lead
Blaine Converse .... assistant special effects coordinator (as E. Blaine Converse)
Eric Cook .... special effects technician: second unit
Anthony Cope .... mold shop technician: Stan Winston Studio
Paul Corbo .... technician
David Covarrubias .... key animatronic designer: Stan Winston Studio
Chris Cowan .... effects supervisor: Stan Winston Studio (as Christian Colquhoun)
Barry Crane .... art/mold technical department: Stan Winston Studio
Jon Dawe .... key animatronic designer: Stan Winston Studio
Glenn Derry .... electronics designer: Stan Winston Studio
Lou Diaz .... art/mold technical department: Stan Winston Studio
Bruce Allan Donnellan .... effects shop lead (as Bruce Donnellan)
Bruce Allan Donnellan .... special effects (as Bruce Donnellan)
Alon Dori .... art/mold technical department: Stan Winston Studio
Roderic 'Mick' Duff .... fabrication lead (as Mickey Duff)
Charles Dupuis .... courier coordinator: Stan Winston Studio
Jeff Edwards .... animatronic designer: Stan Winston Studio
David Eland .... technician
Francois Ellett .... art/mold technical department: Stan Winston Studio
Christian Eubank .... technician (as Christian F. Eubank)
Agnes Ferreyra .... assistant to specialty props coordinator: Disney Studios
Gustavo R. Ferreyra .... specialty props coordinator: Disney Studios (as Gustavo Ferreyra)
Steven Carlton Ficke .... effects technician: second unit (as Steve Ficke)
Steven Carlton Ficke .... special effects technician: second unit (as Steve Ficke)
Greg Figiel .... key artist: Stan Winston Studio
David Gallion .... technician
Lance Gilmer .... art/mold technical department: Stan Winston Studio
Henry Gonzales .... technician: Stan Winston Studio (as Henry A. Gonzales)
Christopher Griffis .... technician: Stan Winston Studio
John B. Hagey .... technician
Dawna Hammond .... wrangler: Gadgetmobile
Mike Harper .... art/mold technical department: Stan Winston Studio
Beth Hathaway .... fabrication supervisor: Stan Winston Studio
Richard Haugen .... key animatronic designer: Stan Winston Studio (as Rich Haugen)
Ursula Hawks .... key hair: Stan Winston Studio (as Ursula Ward)
Joe Heffernan .... first unit set technician
Matt Heimlich .... key animatronic designer: Stan Winston Studio
Trevor Hensley .... art/mold technical department: Stan Winston Studio
Kurt Herbel .... electronics designer: Stan Winston Studio
Grady Holder .... art/mold technical department: Stan Winston Studio
David Anthony Jackson .... technician
Bill Jacob .... art/mold technical department: Stan Winston Studio
Carey Jones .... art/mold technical department: Stan Winston Studio
Mark Jurinko .... key artist: Stan Winston Studio
Emmet Kane .... technician (as Emmet G. Kane)
Jeff Khachadoorian .... propshop technician: Stan Winston Studio
Rodrick Khachatoorian .... electronics designer: Stan Winston Studio
James Kai Kim .... art/mold technical department: Stan Winston Studio
Joe Klein .... technician
John Knox .... technician: Stan Winston Studio
Kerry Lee .... technician: Stan Winston Studio
Roland Loew .... effects shop lead
Clinton Lynch .... key animatronic designer: Stan Winston Studio (as Clint Lynch)
Lindsay MacGowan .... art/mold technical department: Stan Winston Studio
Alexander Machold .... animatronic designer: Stan Winston Studio
Shane Mahan .... effects supervisor: Stan Winston Studio (as Shane Patrick Mahan)
Bob Mano .... animatronic designer: Stan Winston Studio
Keith Marbory .... art/mold technical department: Stan Winston Studio
Karen Mason .... fabrication department: Stan Winston Studio
Jason Matthews .... key artist: Stan Winston Studio
Tony McCray .... art/mold technical department supervisor: Stan Winston Studio
Mark 'Crash' McCreery .... effects supervisor: Stan Winston Studio
William P. McGinley .... technician (as William McGinley)
Kevin McTurk .... key artist: Stan Winston Studio
Paul Mejias .... key artist: Stan Winston Studio
Pia Montana .... technician
David Monzingo .... art/mold technical department: Stan Winston Studio (as Dave Monzingo)
Daniel P. Murphy .... special effects technician (as Dan Murphy)
Brian Namanny .... animatronic designer: Stan Winston Studio
Karl Nettmann .... fabrication lead (as Karl S. Nettman)
Jeff Ogg .... technician: Stan Winston Studio
Robert L. Olmstead .... special effects coordinator: second unit (as Robert Olmstead)
Michael Ornelaz .... art/mold technical department: Stan Winston Studio
Joey Orosco .... key artist: Stan Winston Studio
Eric Ostroff .... art/mold technical department: Stan Winston Studio
William A. Pancake Jr. .... technician (as Bill Pancake)
Lyndel Pedersen .... courier coordinator: Stan Winston Studio (as Lyn-Del Pedersen)
David A. Pelton .... assistant: Stan Winston Studio
Tom Pelton .... technician: Stan Winston Studio
Rob Phillips .... art/mold technical department: Stan Winston Studio
Joe Reader .... art/mold technical department: Stan Winston Studio
Alex Renard .... technician
Gintar Repecka .... first unit effects lead
Alan Rifkin .... technician
Michael Rifkin .... technician
Paul Romer .... animatronic designer: Stan Winston Studio
Jason Rosene .... technician: Stan Winston Studio
Ewald Schuster .... key animatronic designer: Stan Winston Studio
Alan Scott .... effects supervisor: Stan Winston Studio
Chris Simmons .... technician: Stan Winston Studio (as Christopher A. Simmons)
Kirk Skodis .... key animatronic designer: Stan Winston Studio
Alfred Sousa .... key animatronic designer: Stan Winston Studio (as Al Sousa)
Sandra Stewart .... technician (as Sandra M. Stewart)
Brian Stiver .... art/mold technical department: Stan Winston Studio
Scott Stoddard .... key artist: Stan Winston Studio
Thomas Tate .... fabrication lead
Tom Templeton .... technician
Jon Thackery .... fabrication lead (as Jonathan Thackery)
William Theisinger .... first unit set technician
Mike Van Arkel .... technician (as Michael A. Van Arkel)
Kenneth Van Order .... technician (as Ken Van Order)
Tom von Badinski .... technician (as Tom Von Badinski)
Terry Walkey .... special effects
Lynne Watson .... key hair: Stan Winston Studio
Andy Weder .... foreman: Stan Winston Studio
Mike Wever .... technician
Stiles White .... production coordinator: Stan Winston Studio
Stan Winston .... special animatronic effects
Ross Young .... effects shop lead (as Ross J. Young)
Mark Yuricich .... wrangler: Gadgetmobile
George Zamora .... fabrication lead (as George M. Zamora)
Leonel Zapien .... effects technician: second unit
Leonel Zapien .... special effects technician: second unit
Thomas Zell .... first unit set technician
Chuck Zlotnick .... project photographer: Stan Winston Studio
Steve Austin .... special effects technician (uncredited)
Roy K. Cancino .... special effects technician (uncredited)
John Fleming .... special effects (uncredited)
Jaime Galindo .... special effects laborer (uncredited)
 
Visual Effects by
Brian Adams .... compositor: DQI
Frank Annunziata .... production assistant: DQI
Ron Annunziata .... production assistant: DQI (as Ron Annuziata)
Bob Arvin .... pre-visualization: DQI
Chris Bailey .... animation supervisor: DQI
Denise Ballantyne .... pre-production digital producer: DQI
James Balsam .... motion control camera operator: second unit, DQI (as Jim Balsam)
Hank Barrio .... information services: DQI
Allen Battino .... lead conceptual designer: DQI
Barry Benefield .... production assistant: DQI
James Blevins .... technical assistant: DQI
Rik Bomberger .... digital systems administrator: DQI (as Richard Bomberger)
David Booth .... scanning and recording technician: DQI
Barbara A. Bordo .... roto & digital painter: DQI (as Barbara Bordo)
Sue Brunell-Edwards .... production accountant: DQI
Rob Burton .... head of digital technology: DQI
David Bush .... technical assistant: DQI
Bill Campbell .... animator: DQI
Doug Campbell .... associate visual effects editor: DQI
Scott Campbell .... second unit visual effects supervisor: Pittsburgh, DQI
Marc Canas .... scanning and recording technician: DQI
Peter Chesney .... special rigging: Gadgetmobile (as Peter M. Chesney)
Maria Cittadini-Borelli .... production coordinator: DQI (as Maria Cittadini Borelli)
Michael Cooper .... visual effects producer: post-production
Elisabeth Cotter .... information services: DQI (as Liz Cotter)
Jay Cox .... digital visual effects color timer: DQI
Trudy Cruser .... production assistant: DQI
Missy Dallas .... production assistant: DQI
Agathe David-Weill .... production intern: DQI
Craig Davis .... information services: DQI
Mark Dawson .... information services: DQI
Marcel DeJong .... technical consultant: DQI
Teunis deRaat .... deformation set-up: DQI (as Teunis de Raat)
Lino DiSalvo .... animator: DQI (as Lino Di Salvo)
Mitch Dobrowner .... digital department supervisor: DQI
Bruce Allan Donnellan .... special rigging: Gadgetmobile (as Bruce Donnellan)
Roxanne Dorman .... apprentice editor: DQI
Rob Dressel .... supervising animator: DQI
Colin Eckart .... lead lighter/texture painter: DQI
Cynthia Feyrer .... negative cutter: DQI
Mike Fine .... production assistant: DQI
Kevin Fitzgerald .... motion control camera operator: DQI
Crys Forsyth-Smith .... production manager: DQI
Gloria Geary .... roto & digital painter: DQI (as Gloria de los Santos-Geary)
John Giffoni .... technical assistant: DQI
Joshua Grafton .... production intern: DQI
Mike Gunning .... digital operator: DQI
Joe Hagey .... engineering: DQI
Kyle J. Healey .... previsualizations: DQI (as Kyle Healey)
R. James Healey .... digital systems administrator: DQI (as James Healey)
Jep Hill .... compositor: DQI
Rory Hinnen .... compositor: DQI
Darin Hollings .... digital effects supervisor: DQI
Richard R. Hoover .... visual effects supervisor (as Richard Hoover)
John Huikku .... compositor: DQI
Kenton Hulme .... associate visual effects editor: DQI
Cynthia Hyland .... compositor: DQI (as Cynthia Boshell-Hyland)
Fred Iguchi .... engineering: DQI
Michael G. Jackson .... pre-visualization: DQI (as Michael Jackson)
Lilian Jacobs .... roto & digital painter: DQI (as Lillian Jacobs)
David P.I. James .... visual effects plate manager (as David James)
Ardie Johnson .... digital modeler: DQI
Shawn Jolicoeur .... engineering: DQI
Rob Jones .... digital systems administrator: DQI
Reza Kasravi .... engineering: DQI
John Kaulen .... digital systems administrator: DQI
Chris Keene .... digital modeler: DQI
John Kennedy .... digital systems administrator: DQI
Blaine Kennison .... compositor: DQI
Kyle Kirkland .... digital systems administrator: DQI
Daryl Klein .... roto & digital painter: DQI (as Daryl W. Klein)
Roger Kupelian .... roto & digital painter: DQI
Tim Landry .... pre-vis supervisor: DQI
David Lauer .... compositor: DQI (as Dave Lauer)
David Lavitt .... engineering: DQI
Brian Leach .... lead compositor: DQI
Kevin Lee .... animator: DQI (as Kevin K. Lee)
Richard Liukis .... lighter: DQI
Rick Lopez .... scanning and recording technician: DQI
Brian Lutge .... effects animator: DQI
Robert Mance .... digital systems administrator: DQI
Jeff Maniccia .... production assistant: DQI
Frank Maurer .... compositor: DQI
Megan McBurney .... animator: DQI
Dwayne McClintock .... motion control camera operator: second unit, DQI
Jason McDade .... animator: DQI
Mike Meaker .... conceptual artist: DQI
Daniel Miller .... compositor: DQI (as Daniel J. Miller)
Michael Miller .... compositor: DQI (as Michael F. Miller)
Michael G. Miller .... technical assistant: DQI
Saki Mitchell .... compositor: DQI
Craig Moore .... motion control camera assistant: DQI
David B. Mooy .... digital modeler: DQI (as David Mooy)
Matt Mueller .... set surveyor: DQI
John Murrah .... 3D supervisor: DQI (as John T. Murrah)
Debbi Nikkel .... digital 2d coordinator: DQI (as Deborah A. Nikkel)
Tony Noel .... compositor: DQI
Matthew O'Callaghan .... animation supervisor: Gadgetmobile, DQI
Kim O'Donnell .... compositor: DQI
Jeff Olm .... compositor: DQI
Gerardo Ortiz .... production assistant: DQI
Caleb Owens .... animation technical director: DQI
Marlo Pabon .... digital compositing supervisor: DQI (as Marlo J. Pabon)
Amy Pawlowski .... visual effects editor: DQI
Tamara R. Payton .... production assistant: DQI (as Tamara Payton)
Tom C. Peitzman .... visual effects producer
Amy Pfaffinger .... compositor: DQI
Steve Pimental .... production assistant: DQI (as Steven Pimental)
Christopher Raimo .... visual effects coordinator
Liz Ralston .... visual effects producer: DQI
Kristina Reed .... digital producer: DQI
Angela K. Reyes .... production assistant: DQI
Merrick Rustia .... match mover: DQI
Douglas Sayre .... roto & digital painter: DQI (as Doug Sayre)
Robert Schajer .... associate digital producer: DQI
Marc Scott .... compositor: DQI
Demian Sellfors .... technical support: Stan Winston Studio
Doug Sherman .... information services: DQI
John R. Shourt .... roto & digital painter: DQI (as John Shourt)
Mark Siegel .... lighting & texturing supervisor: DQI
Doyle Smith .... roto & digital painter: DQI
Scott Sohan .... editorial department supervisor: DQI
Joe Stevenson .... visual effects camera assistant: second unit, Pittsburgh, DQI
Kee Nam Suong .... match move supervisor: DQI
Paul Takahashi .... digital systems administrator: DQI
Michael Talarico .... match mover: DQI
Chu Tang .... technical director: cloth animation/modeling (as Chu M. Tang)
Bruce Tartaglia .... rendering technical director: DQI
Patrick Taylor .... face animation setup: DQI
James Tharp .... engineering: DQI (as Jim Tharp)
David Wainstain .... animator: DQI
Terry Walkey .... special rigging: Gadgetmobile
Gina Warr .... compositor: DQI (as Gina Warr-Lawes)
Rob White .... technical assistant: DQI (as Robert White)
Makul Wigert .... associate digital coordinator: DQI (as Michael Wigert)
Teresa Williams .... animator: DQI
Deborah Wiltman .... compositor: DQI
Bruce Wright .... effects animator: DQI
Dean Wright .... executive production manager: DQI (as Dean A. Wright)
Steve Yamamoto .... lead animator: DQI (as Steven F. Yamamoto)
Ross Young .... special rigging: Gadgetmobile (as Ross J. Young)
Tonia Young .... roto & digital painter: DQI
Johnathan R. Banta .... digital artist: BFTR (uncredited)
Alec Bartsch .... digital artist: BFTRE (uncredited)
Casey Cannon .... visual effects producer: BFTRE (uncredited)
Brent O. Coert .... visual effects coordinator: BFTRE (uncredited)
Michael Curtis .... digital compositor (uncredited)
Christopher Duddy .... visual effects (uncredited)
Lauryl Duplechan .... visual effects editor: BFTRE (uncredited)
Melanie Franciosi .... digital artist: BFTRE (uncredited)
James Healy .... digital systems administrator (uncredited)
Hitoshi Inoue .... digital artist: BFTRE (uncredited)
Daryl Klein .... digital compositor: DQI (uncredited)
Fred Lacayanga .... i/o coordinator: BFTRE (uncredited)
Travis Langley .... technical director: BFTRE (uncredited)
Don Lee .... digital compositor (uncredited)
Van Ling .... visual effects supervisor: BFTRE (uncredited)
Ajoy Mani .... visual effects (uncredited)
Colman McMahon .... art/previs coordinator: DQI (uncredited)
Kristine McPherson .... visual effects editor: BFTRE (uncredited)
Sarah Moore .... digital compositor: Buena Vista Imaging (uncredited)
Will Robbins .... computer graphics artist (uncredited)
Josh Saeta .... digital artist: BFTRE (uncredited)
Kerry Shea .... visual effects production manager: BFTRE (uncredited)
Brad Smith .... render i/o administrator (uncredited)
Martha Soehendra .... digital artist: BFTRE (uncredited)
Lynda Thompson .... visual effects executive (uncredited)
Derick Tortorella .... technical director: BFTRE (uncredited)
Todd Vaziri .... lead digital artist: BFTRE (uncredited)
Eric Withee .... data/film manager: The Post Group (uncredited)
 
Stunts
Christopher 'Critter' Antonucci .... stunts (as Chris Antonucci)
Seth Arnett .... stunts
LaFaye Baker .... stunts (as Lafaye Baker)
Richard L. Blackwell .... stunts
May Boss .... stunts
Ted R. Boyse .... stunts (as Ted Boyse)
John Branagan .... stunts
Jill Brown .... stunt double
Heather Burton .... stunts
Richard E. Butler .... stunts (as Richard Butler)
Keith Campbell .... stunts
Doc D. Charbonneau .... stunts
Phil Chong .... stunts
Gilbert B. Combs .... stunts (as Gil Combs)
Douglas Crosby .... stunts (as Doug Crosby)
Charles Croughwell .... stunts (as Charlie Croughwell)
Tim A. Davison .... stunts (as Tim Davison)
Gary Dionne .... stunts
Debbie Evans .... stunts
Roy Farfel .... stunts
Dane Farwell .... stunts
Clay Donahue Fontenot .... stunts (as Clay Fontenot)
Tim Gallin .... stunts
Tanner Gill .... stunts
Al Goto .... stunts
Jimmy Graham .... stunts
Deborah Habberstad .... stunts
Jeff Habberstad .... stunt rigging coordinator
Randy Hall .... stunt double: Gadget/Robogadget
Rosine 'Ace' Hatem .... stunts (as Ace Hatem)
Leigh Hennessy .... stunt double: Joely Fisher
Keii Johnston .... stunts
Hubie Kerns Jr. .... stunts
Erik Kleven .... stunts (as Eric Klevin)
Kim Robert Koscki .... stunts (as Kim Koscki)
Svetla Krasteva .... stunts
Jake Lombard .... stunts (as Jack Lombard)
Johnny Martin .... stunts
Mike H. McGaughy .... stunts (as Mike McGaughy)
Sunnie Merrill .... stunts
William Morts .... stunts (as Billy Morts)
Carol Neilson .... stunts
Carrick O'Quinn .... stunts
Mick O'Rourke .... stunts
Walt Oggier .... stunts (as Walther Oggier)
Charles Page .... stunts
Carl Paoli .... stunt double: Gadget/Robogadget
Michael Papajohn .... stunts
Janet Paparazzo .... stunts (as Janet Paparazo)
Chad Parker .... stunts
Denney Pierce .... stunts
Jeff Podgurski .... stunts (as Jeff Podurski)
Alan D. Purwin .... stunts (as Alan Purwin)
Jason Roberts .... stunts
Debby Lynn Ross .... stunts
David Rowden .... stunts
Michael Russo .... stunts (as Myke Russo)
Chris Sayour .... stunt double: Rupert Everett
Myke Schwartz .... stunts (as Mike Schwartz)
Ben Scott .... stunts
John-Clay Scott .... stunts
Rick Seaman .... stunts
Karin Silvestri .... stunts
Brian Smrz .... stunt coordinator
Gregg Smrz .... stunt coordinator
Shirley Smrz .... stunts
Scott Sproule .... stunts
Erik Stabenau .... stunt double: Gadget/Robogadget (as Eric Stabenau)
Mark Stefanich .... stunts
Jim Stephan .... stunts (as Jim Stephens)
Lee Waddell .... stunts
Mark Aaron Wagner .... stunts (as Mark Wagner)
Fred Waugh .... stunts (as Freddie Waugh)
Big Daddy Wayne .... stunts
P.K. West .... stunts
Darlene Ava Williams .... stunts
Keith Woulard .... stunts
Merritt Yohnka .... stunts
Jake Brake .... stunts (uncredited)
Debbie Evans .... car stunt double: Joely Fisher, car crash (uncredited)
Hubie Kerns Jr. .... stunt driver (uncredited)
Kim Robert Koscki .... stunt driver (uncredited)
Charles Page .... stunt double (uncredited)
Karin Silvestri .... stunt double: Joely Fisher (uncredited)
Mark Aaron Wagner .... stunt double: Matthew Broderick (uncredited)
Darlene Ava Williams .... stunt double: Joely Fisher (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Kent Alexander .... grip: second unit
Jeff Andrus .... grip
Bryan Ashford .... grip
Ken W. Ballantine .... electrician: second unit (as Ken Ballantine)
Jamie Barber .... first assistant camera: "b" camera, second unit (as James Barber)
John Beran .... grip
Lisa Bonaccorso .... loader
Lester Boykin .... electrician: second unit
Brian 'Buzz' Buzzelli .... grip: Pittsburgh (as Brian Buzzelli)
Kenny Carceller .... rigging grip (as Ken Carceller)
Alan Cohen .... first assistant camera: "b" camera
Edward J. Cox .... electrician
Richard Cronn .... chief lighting technician: second unit
Gregory L. Edwards .... grip: Pittsburgh
Brad Emmons .... rigging gaffer (as Bradley Thomas Emmons)
Jerry Eubanks .... electrician
Ken Fisher .... camera operator: "a" camera, second unit
Bart Flaherty .... grip: Pittsburgh (as Bartholomew Flaherty)
Jay Galbo .... electrician
Earl Gayer .... rigging electrician
Armen Gharagozian .... rigging grip
Thomas Gibson .... best boy grip: second unit
Anthony D. Guzman .... rigging electrician
Craig Haagensen .... additional photographer
Craig Haagensen .... camera operator
R. Dana Harlow .... grip (as Dana Harlow)
Mark L. Hartman .... electrician: second unit (as Mark Hartman)
Steve Hastings .... rigging best boy
Scott Hillman .... key rigging grip
John Janusek .... key grip
Kevin J. Lang .... best boy electric
Moshe Levin .... camera operator: "b" camera
Gregory Lundsgaard .... steadicam operator
Robert L. Mant .... additional camera loader: second unit
Jeff Mart .... steadicam operator (as Andrew Jeff Mart)
Michael Martinez .... first assistant camera: "c" camera, second unit
Frank Masi .... still photographer
W. Russell McCormack .... grip: Pittsburgh
Steven C. McGee .... chief lighting technician
Frank McGough .... electric: Pittsburgh
Mark Meyers .... dolly grip: second unit (as Mark Myers)
Chris Muchow .... rigging electric: Pittsburgh
Thomas O'Donnell .... generator operator
Ryan Parks .... camera loader: "b" camera, second unit
Ryan Parks .... second assistant camera: "b" camera, second unit
Jeff Pelton .... second assistant camera: "b" camera, second unit
Mike Pickel .... video assist operator: second unit (as Hans Michael Pickel)
Michael C. Price .... dolly grip
Rick Rader .... grip: second unit
Donis Rhoden .... grip
Calmar Roberts .... first assistant camera: "a" camera, second unit (as Cal Roberts)
Frank Ryan .... best boy rigging grip
Mark Sannes .... key grip: second unit
Paul Santoni .... second assistant camera: "b" camera
Bruce Schultz .... best boy electric: second unit
Michael Scott .... camera operator: "c" camera, second unit
John P. Shine .... best boy grip (as John Shine)
Gilbert Soto .... grip: second unit
Nick Tallo .... grip: Pittsburgh
Andrew Taylor .... grip (as Andy Taylor)
Brian Tilden .... electrician
Don Tomich .... electrician
Jeff Vandermolen .... electric: Pittsburgh (as Jeff Vander Molen)
Eric Ward .... grip (as Eric A. Ward)
Neal Ward .... grip
Michael D. Weldon .... first assistant camera (as Mike Weldon)
Lisa Bonaccorso .... second assistant camera: "c" camera (uncredited)
Jarrett Buba .... electrician: Pittsburgh (uncredited)
Brian Dzyak .... second assistant camera: second unit (uncredited)
Jim Emswiller .... cable video assist (uncredited)
Jim Emswiller .... video assist (uncredited)
John Evans .... electrician (uncredited)
Sean Fairburn .... camera operator (uncredited)
Erin Franklyn .... rigging grip (uncredited)
Isaac Friedman .... film loader: second unit (uncredited)
Ron Goodman .... camera operator: SpaceCam (uncredited)
Edward A. Gutentag .... assistant camera (uncredited)
Scott Hammer .... video assist operator: effects unit (uncredited)
Frank Hughes .... best boy electric (uncredited)
Scott C. Keys .... rigging electrician (uncredited)
Moshe Levin .... director of photography: inserts (uncredited)
Dwayne McClintock .... camera operator (uncredited)
Frank McGough .... local best boy electric: Pittsburgh (uncredited)
Igor Meglic .... camera operator (uncredited)
Steven J. Mikolas .... video assist operator (uncredited)
John S. Moyer .... additional camera operator: second unit (uncredited)
David H. Neale .... electrician (uncredited)
Robert Reid .... grip (uncredited)
Tony Rush .... additional video assist operator (uncredited)
Alexander Witt .... director of photography: second unit (uncredited)
 
Casting Department
Sara E. Culley .... extras casting: Pittsburgh (as Sarah E. Culley)
Mercedes Kelso .... casting associate: NY (as Mercedes Danforth)
Elizabeth Lang .... casting associate: LA (as Liz Lang Frederick)
Charlie Messenger .... extras casting
Nancy Mosser .... extras casting: Pittsburgh
 
Costume and Wardrobe Department
Marci R. Johnson .... costumer: women
Dawn Y. Line .... costumer (as Dawn Line)
Tom Macdonald .... costumer: second unit (as Tom MacDonald)
Robert Q. Mathews .... costume supervisor
Bob Moore Jr. .... set costumer (as Bob Moore)
Ellen Ryba .... key costumer (as Ellen M. Ryba)
Ron Recio .... set costumer: Pittsburgh (uncredited)
 
Editorial Department
Crisoforo Aguilar .... post-production assistant
Tristan M. Brighty .... first assistant editor
Janice Friedman .... apprentice film editor
Kevin Greutert .... first assistant editor
Martin Allan Kloner .... avid assistant editor
Pedro Lozano .... editorial assistant
Richard Marks .... additional editor
Dana Ross .... color timer
Mary Beth Smith .... negative cutter
Rebecca Weigold .... second assistant editor (as Rebecca Weigold Stocker)
 
Music Department
Peter Afterman .... music supervisor
Pete Anthony .... orchestra conductor
Bob Badami .... music editor
Frank Bennett .... orchestrator
Michael Boustead .... assistant music editor
Brad Dechter .... orchestrator
Sandy DeCrescent .... orchestra contractor (as Sandy De Crescent)
Mario Guarneri .... orchestra contractor (as Mario Guaneri)
Ira Hearshen .... orchestrator
Janet Ketchum .... orchestra contractor (as Janet Ketcham)
Christopher Klatman .... orchestrator (as Chris Klatman)
Frank Macchia .... music preparation
Michael Mason .... auricle programmer
Shawn Murphy .... score mixer
Shawn Murphy .... score recordist
Kathy Nelson .... executive in charge of music: Buena Vista Motion Picture Group
Don Nemitz .... orchestrator
Jay B. Richardson .... assistant music editor
Andrew Silver .... music editor
Michael Stern .... electronic score recordist (as Mick Stern)
Jacqueline Tager .... assistant music editor
Booker White .... music preparation: The Walt Disney Music Library
Tom Boyd .... musician: oboe soloist (uncredited)
Brian Bulman .... assistant music editor (uncredited)
Craig Marks .... music programmer (uncredited)
 
Transportation Department
Donald A. Kraus .... transportation captain: Pittsburgh (as Donald Kraus)
Ken Peterson .... transportation coordinator
Kristen Redd-Ginchereau .... transportation captain
Rob Robbins .... transportation coordinator: second unit
Rick Stotler .... transportation captain: second unit, Pittsburgh
Alex Connaughton .... driver: honeywagon (uncredited)
Ken Farnell .... driver (uncredited)
J. Armin Garza II .... driver: camera car (uncredited)
Brian Hartman .... transportation (uncredited)
Dennis Lally .... driver (uncredited)
Tina Peterson .... driver (uncredited)
Alana Stelling .... driver (uncredited)
Larry Stelling .... picture car coordinator (uncredited)
Dana Swartout .... driver: camera car (uncredited)
 
Other crew
Dawn Aotani .... assistant: Mr. Kellogg
Michael Arndt .... assistant: Mr. Broderick
Gerard Averill .... assistant location manager
Gregory Barchie .... production assistant
Stacy Basil .... animal trainer (as Stacey Basil)
Lamonte Bell .... payroll accountant
Charlie Bolwell .... production secretary (as Charles Bolwell Jr.)
Alasdair Boyd .... location assistant
Lisa Bradley .... production coordinator: Pittsburgh
Carol Chacamaty .... administrator: AKCO
S. Todd Christensen .... location manager (as Todd Christensen)
David Cohenen .... production assistant
Ralph Coleman .... location manager
Christian Colquhoun .... puppeteer
David Covarrubias .... puppeteer (as Dave Covarrubias)
John Dawe .... puppeteer
B. Ted Deiker .... production coordinator
Glenn Derry .... puppeteer
Derek Di Biagio .... production assistant (as Derek DiBiagio)
Eric Dilucente .... location manager: Pittsburgh
Noah Edelman .... production assistant
Joel Elliott .... production assistant
Mike Estrella .... production assistant
Lisa Jean Felski .... construction accountant (as Lisa Felski)
Cliff Fleming .... pilot (as Cliff Flemming)
Tami Foland .... set medic: Pittsburgh
Melisa Frick .... production assistant (as Melisa A. Frick)
Carla Gambles .... assistant: Mr. Kerner
Cecily Gambrell .... assistant production coordinator: second unit
Hope Garrison .... production assistant
Gary Gero .... animal trainer
Gary Gillingham .... production accountant
Amie Griffith-Chiu .... assistant: Stan Winston, Stan Winston Studio
Bill Hansard Jr. .... rear screen projection: second unit (as William G. Hansard Jr.)
Beth Hathaway .... puppeteer (as Beth A. Hathaway)
Juli Hathaway .... production assistant
Richard Haugen .... puppeteer
Allison Heaps .... assistant: Mr. Bernardi
Matt Heimlich .... puppeteer
Sandra Hodges .... administrator: AKCO
Joe Hong .... production assistant (as Joey Hong)
Craig Hosking .... aerial coordinator
Craig Hosking .... pilot
Tirawan Howard .... assistant: Mr. Kellogg
Keith Jackson .... assistant location manager: Pittsburgh
David 'Yoko' Jose .... production assistant (as David Jose)
Claire Kellerman Krane .... assistant: Ms. Fisher
Katrina Kirby .... accounting assistant
Samantha C. Kirkeby .... script supervisor: second unit (as Samantha Clair Kirkeby)
Glenn P. Klekowski .... production assistant (as Glenn Klekowski)
Josh Kuhn .... craft service
Casey LaRocco .... production assistant
Sara Beth Lima .... medic (as Sara Lima)
Clinton Lynch .... puppeteer (as Clint Lynch)
Larry Madrid .... animal trainer (as Larry M. Madrid)
Shane Mahan .... puppeteer
James A. Mahathey .... assistant location manager: Pittsburgh
Nathan Maruccio .... production assistant
Jason Matthews .... puppeteer
Mark 'Crash' McCreery .... puppeteer (as Mark McCreery)
Shannon McCulla .... production assistant
Mary Beth McDonough .... production secretary: Pittsburgh
Kevin McTurk .... puppeteer
Tara Meaney-Crocitto .... executive in charge of operations: Stan Winston Studio
Rob Meisenholder .... first assistant accountant
Kenny Miller .... production assistant
Kevin Troy Miller .... production assistant
Ric Morelli .... post production accountant
Ryan Moseley .... production assistant
Michelene Mundo .... production assistant
Brian Namanny .... puppeteer
Sonia Norville .... assistant: Mr. Kerner (as Sonia Ann Norville)
Azalia O'Neal .... construction medic
Daniel E. Parr .... assistant accountant (as Daniel Parr)
Richard Payne .... production assistant
Caryl Pine .... studio teacher
Luke Ployhar .... production coordinator: second unit (as Luke M. Ployhar)
Derek Pratt .... production assistant
Alan D. Purwin .... pilot (as Alan Purwin)
Lorraine Putnam .... assistant: Gary Gero (as Loraine Puttam)
Sharron Reynolds .... script supervisor (as Sharron Reynolds-Enriquez)
Gabriela Rios .... assistant production coordinator
Dhana Rivera .... assistant production coordinator
Sol Rivera .... craft service: second unit
Douglas Paul Romer .... puppeteer
Robyn Rosenfeld .... assistant: Mr. Arkoff
Alan Scott .... puppeteer (as J. Alan Scott)
Adam Shankman .... choreographer
Adam Shankman .... physical comedy consultant
Deborah Simmrin .... unit publicist
Tait Simpson .... production assistant
Kirk Skodis .... puppeteer
Jonna Smith .... assistant: Mr. Avnet
Kim Smith .... assistant accountant (as Kim C. Smith)
Alfred Sousa .... puppeteer
Mary Beth Spears .... key medic: Pittsburgh (as Mary Beth Spear)
David Steiman .... production assistant
John Stull .... production assistant
Diane Sunderlin .... production assistant
Thomas Traynor .... assistant location manager (as Thomas J. Traynor)
Andy Weder .... puppeteer
Tony Whitmore .... medic
Marlena Wilkens .... executive assistant: Mr. Birnbaum
Jesse Yoshimura .... production assistant
Kimberly Aguirre .... payroll accountant: second unit (uncredited)
Tim Ballou .... script clearance administrator (uncredited)
Steven Bittle .... assistant to producer (uncredited)
Manny Chavez .... production safety supervisor (uncredited)
Scott Chiu .... staff assistant (uncredited)
Aria Noelle Curzon .... adr artist (uncredited)
Jaroslava Fernandez .... special effects contact lens technician (uncredited)
Larry Geyer .... set production assistant: Pittsburgh (uncredited)
Kurt Herbel .... electronics (uncredited)
Stephen Hough .... production assistant (uncredited)
Jason M. Hubbard .... staff assistant (uncredited)
Derek Hurd .... co-key craft service (uncredited)
Peter Madamba .... script researcher (uncredited)
Dominic Mecchia .... production assistant (uncredited)
Hope Anne Nathan .... production assistant (uncredited)
Peter K. Orr .... armorer (uncredited)
Steve Parys .... set production assistant: second unit (uncredited)
Alissa Shields .... production assistant (uncredited)
Doug Stanczak .... production assistant (uncredited)
Christian Stavrakis .... set production assistant (uncredited)
Carla Swanson .... title designer (uncredited)
R. Dale VanBatenburg .... safety coordinator: Pittsburgh (uncredited)
K.L. Connie Wang .... assistant script clearance administrator (uncredited)
April Weitzel .... set production assistant: second unit (uncredited)
Lynnanne Zager .... adr voice (uncredited)
Andrew Zehner .... assistant location manager (uncredited)
 
Thanks
Tommy Hilfiger .... the producers wish to thank
Michael White .... in memoriam (as Michael A. White)
 
Crew believed to be complete


Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Also Known As:
"Go! Go! Gadget" - Japan (English title)
See more »
MPAA:
Rated PG for whacky violence/action, language and innuendo
Runtime:
78 min
Country:
Color:
Color (Technicolor)
Aspect Ratio:
1.85 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:

Did You Know?

Trivia:
Lindsay Lohan turned down the role of Penny, due to working on her first movie, Disney's The Parent Trap (1998).See more »
Goofs:
Continuity: When Inspector Gadget falls on top of Brenda in the building, the position of their faces rapidly changes between shots.See more »
Quotes:
Dr. Brenda Bradford:I'll be with you every step of the way!
Inspector Gadget:Okay. I'd shake your hand, but you might lose an eye.
See more »
Soundtrack:
Pearl Curtain in the MoonSee more »

FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.
12 out of 13 people found the following review useful.
I was a fan of the original cartoon series, 3 January 2000
Author: Colin from Australia

I was a huge fan of the original cartoon series, and was looking forward to finally seeing Gadget on the big screen -- but I never in my wildest dreams expected something so extremely extremely terrible. The pace was WAY too fast, there was no plot, and 'wowser!' - what the hell is that?? It was 'WOWSERS!!'.

Was the above review useful to you?
See more (226 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Inspector Gadget (1999)
Recent Posts (updated daily)User
Car jvfunn1
Okay, what the *beep*?! millspeeps
Inspector Gadget 3 carla_santini19
Poor Inspector Gadget movie bluemonkmouse-671-551526
Inspector Gadget Special Edition bluemonkmouse-671-551526
Inspector Gadget 2 bluemonkmouse-671-551526
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
G.I. Joe: The Rise of Cobra Transformers: Dark of the Moon Batman Forever The Dark Knight Captain America: The First Avenger
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.