Edit
Air Bud: Golden Receiver (1998) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Richard Martin

Writing Credits (WGA)  

Kevin DiCicco ... (character "Air Bud")
 
Paul Tamasy ... (characters) &
Aaron Mendelsohn ... (characters)
 
Paul Tamasy ... (written by) &
Aaron Mendelsohn ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
Phil Phil
...
...
...
...
Natalya
...
Popov
...
Coach Fanelli
...
Tom
Suzanne Ristic ...
Principal Salter
Alyson MacLaren ...
Tyler Thompson ...
Oliver
...
Goose
Shahai Khademi ...
Juan (as Shahri Khademi)
Jason Anderson ...
Weeble
Myles Ferguson ...
J.D.
Cory Fry ...
Cole Powers
Jeff Gulka ...
Pudge
Marcus Turner ...
Giants Quarterback
...
Official
Frank C. Turner ...
Official
...
Richard
Jaida Hay ...
Richard Martin Jr. ...
Guy in Stands (as Richard Martin)
Doreen Esary ...
Receptionist
Julio Caravetta ...
Giants Coach
...
Herb
Monica Marko ...
Lady with Broom
Scott J. Ateah ...
Official (as Scott Ateah)
Ritch Renaud ...
Photographer
Barry MacDonald ...
Sportscaster
Simon Isherwood ...
Rams Coach
John Keelan ...
Ice Cream Boy
...
Himself
Joey Galloway ...
Himself
Blue Edwards ...
Pro Basketball Player
Pete Chilcutt ...
Pro Basketball Player
George Lynch ...
Pro Basketball Player
Sam Mack ...
Pro Basketball Player
Lee Mayberry ...
Pro Basketball Player
Ivano Newbill ...
Pro Basketball Player
Rush ...
Chase ...
Zak ...
Chance ...
...
Football Player - Giants
Pearce Akpata ...
Football Player - Giants
Dharrol Alves ...
Football Player - Giants
Peter Amy ...
Football Player - Giants
Matt Coughin ...
Football Player - Giants
Chris Davies ...
Football Player - Giants
Curtis Fournier ...
Football Player - Giants
Arricc Fowler ...
Football Player - Giants
Quinten Francis ...
Football Player - Giants
Omar Gonzalez ...
Football Player - Giants
Brian James ...
Football Player - Giants
John Jones ...
Football Player - Giants
Neil Kochnar ...
Football Player - Giants
Clayton Mealings ...
Football Player - Giants
Doug Neumann ...
Football Player - Giants
Derrick Sanderson ...
Football Player - Giants
Kevin Shimizu ...
Football Player - Giants
Bart Szarzynski ...
Football Player - Giants
A.J. Temoin ...
Football Player - Giants (as AJ Temoin)
Matthew Todd ...
Football Player - Giants
Michael Adamski ...
Football Player - Timberwolves
Mark Constantinov ...
Football Player - Timberwolves
Nason Diaz ...
Football Player - Timberwolves
Matthew Ditomaso ...
Football Player - Timberwolves
Andrew Hogan ...
Football Player - Timberwolves
Sean Madden ...
Football Player - Timberwolves
Derek Mercurio ...
Football Player - Timberwolves
Marlon Murillo ...
Football Player - Timberwolves
Mark Pepe ...
Football Player - Timberwolves
Chris Switzer ...
Football Player - Timberwolves
Jeff Vagay ...
Football Player - Timberwolves
Rowan Varley ...
Football Player - Timberwolves
Cameron Anderson ...
Additional Football Player
Jeff Anderson ...
Additional Football Player
Taylor Anderson ...
Additional Football Player
Kevin Bell ...
Additional Football Player
Caleb Buxton ...
Additional Football Player
Nathan Buxton ...
Additional Football Player
Wesley Cordick ...
Additional Football Player
Edward Derovin ...
Additional Football Player
Andy Gilmore ...
Additional Football Player
Steven Hillier ...
Additional Football Player
Troy Hobbs ...
Additional Football Player
Matt Hopper ...
Additional Football Player
Jonathan Humble ...
Additional Football Player
Matthew Hunter ...
Additional Football Player
Michael Johnston ...
Additional Football Player
Spencer Kapp ...
Additional Football Player
Michael Openshaw ...
Additional Football Player
Bobby Krembenois ...
Additional Football Player
David Leslie ...
Additional Football Player
Neil Lynden ...
Additional Football Player
Corey Mann ...
Additional Football Player
Bryce Miller ...
Additional Football Player
Jonathan Moore ...
Additional Football Player
Adam Nelson ...
Additional Football Player
Jonathan Nelson ...
Additional Football Player
Jeff Nielsen ...
Additional Football Player
Graham Nordin ...
Additional Football Player
Darryl Ponech ...
Additional Football Player
David Raines ...
Additional Football Player
Shawn Rasmussen ...
Additional Football Player
Andrew Rogers ...
Additional Football Player
Cole Schleppe ...
Additional Football Player
Alexander Smith ...
Additional Football Player
Matt Sznadel ...
Additional Football Player
Bradley Walters ...
Additional Football Player
Daniel Waters ...
Additional Football Player
Andrew White ...
Additional Football Player
Billy Woodfine ...
Additional Football Player
David Yee ...
Additional Football Player
Steven Yee ...
Additional Football Player
Create a character page for: ?

Produced by 

Ian Fodie ... associate producer
Michael Potkins ... line producer
Michael Strange ... executive producer
Anne Vince ... executive producer
Robert Vince ... producer
William Vince ... executive producer

Music by 

Brahm Wenger

Cinematography by 

Mike Southon ... director of photography

Film Editing by 

Melinda Friedman ... (as Melinda Seabrook)
Bruce Lange

Casting By 

Abra Edelman
Elisa Goodman

Production Design by 

Rex Raglan

Art Direction by 

Eric Norlin

Set Decoration by 

Grant Pearse

Costume Design by 

Patricia Hargreaves

Makeup Department 

Naomi Bakstad ... makeup artist: second unit (as Naomi Hirano)
Paul Edwards ... hair stylist
Joann Fowler ... makeup artist
Jill Kirk ... hair stylist: second unit
Karman Kruschke ... hair stylist: additional photography (as Karmen Kruschke) / makeup artist: additional photography (as Karmen Kruschke)

Production Management 

Linda Hay ... unit production manager: second unit (as Linda Guns)
Greg Milton ... assistant unit manager: additional photography
Michael Potkins ... production manager
Ric Walkington ... unit production manager: additional photography
Scott Watson ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Arlene L. Arnold ... second assistant director: second unit (as Arlene Arnold)
Suzan Derkson ... second assistant director
Robert Dutka ... third assistant director
Richard Flower ... first assistant director
Stacey N. Harding ... second assistant director (as Stacey N. Brodie)
Rob Merilees ... third assistant director: second unit
Greg Milton ... first assistant director: additional photography
Shevaune Monroe ... trainee assistant director
Mellanie Siteman ... first assistant director: second unit (as Melanie Siteman)
Adelina Suvagau ... trainee assistant director: second unit
James White ... trainee assistant director

Art Department 

Herman Alexander ... lead location carpenter
Denise Bodnar ... lead painter
Tamara Busik ... on-set dresser
Raul Casillas ... lead set dresser
Lynda Chapple ... assistant props: second unit
Jeff Cornish ... carpenter
Eric Dagenais ... lead carpenter
Jim Davie ... construction coordinator
Rain Draper ... head greensman
Allison Dunn ... set decoration buyer
Douglas B. Foreman ... assistant props (as Doug Foreman)
Reg Gay ... assistant greensman (as Reg Gray)
Salmon Harris ... storyboard artist
Lyall Heighton ... construction foreman
Alex Kutschera ... property master
Don Macaulay ... assistant art director (as Don MacAulay) / assistant art director: second unit (as Don MacAulay) / on-set dresser: second unit (as Don MacAulay)
Johanna Mazur ... set dresser
Shannon Murphy ... assistant set decorator
Susan O'Hara ... set supervisor (as Susan Bloedorn)
David Parke ... set dresser (as Dave Parke)
Robert Pratt ... storyboard artist
Josh Reid ... assistant greensman
James Silver ... painter
Beth Snelgrove ... head painter
Daniel Stretski ... painter
John Wilson ... carpenter
Claire Yargeau ... on-set props: second unit

Sound Department 

Francesca Benedetti ... adr editor
Tyler Berrie ... foley assistant
Maija Burnett ... assistant sound editor
Marc Chiasson ... dialogue editor
Steve Feindell ... foley recordist
Kris Fenske ... foley editor
Grant Foerster ... machine room supervisor
Tony Gort ... adr recordist
Jim Harrington ... foley artist
Evelyn Hokanson ... adr recordist (as Evelyn Nickle)
Michael Keeping ... foley artist (as Michael P. Keeping)
Randall Lee ... adr recordist
Samuel Lehmer ... sound re-recording mixer (as Sam Lehmer)
B.J. Lehn ... sound mixer: additional photography
Jesse Lyon ... technical support: sound
Sheena Macrae ... sound effects editor
Eliah Matthew ... boom operator
Robert McDonagh ... boom operator: second unit (as Rob McDonagh)
Carolyn Motyer ... boom operator
John Motyer ... sound mixer
Brendan Ostrander ... assistant sound editor
Doug Parker ... parrot adr
Jim Pasque ... machine room operator (as James Pasque)
Marcus Polka ... dialogue editor: dogalogue
Kevin Sands ... location sound mixer
Michael Semanick ... sound re-recording mixer
Bill Sheppard ... sound designer
Daniel Sperry ... sound consultant: Dolby
Christina Tucker ... adr mixer
Kerry Uchida ... sound designer
Greg Watrych ... foley artist
Leigh Hunt Wilks ... sound mixer: second unit (as Leigh Wilks)

Special Effects by 

Rob Carter ... special effects technician
Andrew Chamberlayne ... special effects consultant (as Andy Chamberlayne)
Lisha Houng-Lee ... radioscope artist
Philip Edward Jones ... special effects coordinator (as Phil Jones)
Grant Lindsay ... systems administrator
Barry Poon ... rotoscope

Visual Effects by 

Christopher Chen ... visual effects supervisor
Alex Colls ... digital compositor
Kevin Genzel ... digital compositor
Geoff Richardson ... digital effects supervisor

Stunts 

Marc Akerstream ... stunt performer
Brett Armstrong ... stunt performer
Scott J. Ateah ... stunt coordinator (as Scott Ateah)
Jim Broyden ... stunt performer (as Jimmy Broyden)
Dean Choe ... stunt performer
Garvin Cross ... stunt performer
Marny Eng ... stunt performer
Ryan Ennis ... stunt performer
Alette Falle ... stunt performer
Caroline Field ... stunt performer (as Carolyn Field)
Michael Langlois ... stunt performer (as Mike Langois)
Robertson Lee ... stunt performer (as Roberston Lee)
Terrance Leigh ... stunt performer
Leslie McMichael ... stunt performer (as Leslie Spongberg)
Gerald Paetz ... stunt performer
James Paradis ... stunt performer
Rick Pearce ... stunt performer
Darryl Scheelar ... stunt performer
Trish Schill ... stunt performer (as Patricia Schill)
Kymberly Sheppard ... stunt performer (as Kym Sheppard)
David Soo ... stunt performer
Melissa R. Stubbs ... stunt performer (as Melissa Stubbs)
Rene Van Hullebush ... stunt performer (as Rene Vanhullebush)
Luke Waidmann ... stunt performer
Owen Walstrom ... stunt coordinator: second unit
Rob Wilton ... stunt performer
Sharon Simms ... stunts (uncredited)
Melissa R. Stubbs ... stunt double: Natalia (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Donnie Allen ... gaffer: second unit
Nathan Allen ... generator operator: second unit
Sandes Ashe ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Ian Barrett ... best boy electric
Troy Bassett ... grip
Michael Bonvillain ... director of photography: additional photography (as Mike Bonvillain) / director of photography: second unit (as Mike Bonvillain)
Guy Carmeletti ... key grip
Paul Coon ... camera trainee
Rob Croll ... lamp operator: second unit
Robert DeVitt ... second assistant camera: "b" camera (as Rob Dewitt)
Todd Elyzen ... director of photography: stunt unit / gaffer
Greg Fox ... first assistant camera
James Germaine ... second assistant camera: additional photography
Amie Gibbins ... video playback operator: second unit
Peter Grotek ... best boy grip
Anthony M. Gutierrez ... first assistant camera: additional photography (as Anthony Gutierrez)
Martin Hass ... best boy grip: second unit
Kharen Hill ... still photographer
Marcus James ... first assistant camera: additional photography
James Kantola ... grip
Benoît Lamarche ... dolly grip
Mark Luna ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Stephen Maier ... assistant camera: stunt unit / first assistant camera: "b" camera
Rod Mawson ... second assistant camera / second assistant camera: additional photography
Neil McBride ... grip: second unit
Rod McDonald ... lamp operator
David Haywood McMartin ... grip
Chris Michie ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Jessica Moskal ... second assistant camera (as Jessica Moscal)
Clint Paglaro ... video playback operator
Jason Palmer ... camera trainee
Josh Pelham ... grip
Dorian Perodie ... dolly grip: second unit
Dean Reorda ... lamp operator
Chris Rumak ... lamp operator
Leon Serginson ... grip
Tracy Sim ... first assistant camera: "b" camera, second unit
John Skillman ... key grip
Peter S. Smith ... best boy electric: second unit (as Peter Smith)
Ceaser Solus ... second assistant camera: additional photography
Randy Stamhuis ... key grip: second unit
Peter Sylvert ... gaffer: additional photography
William Waring ... camera operator
Shamus Whiting-Hewlett ... lamp operator
Glen Winter ... director of photography: additional photography
Keith Young ... camera operator: "b" camera, second unit
Calen Zantolas ... generator operator

Casting Department 

Warren Hanna ... casting assistant: Canada
Greg Milton ... extras casting: Canada
Audrey Skalbania ... extras casting: Canada

Costume and Wardrobe Department 

Allison Chretien ... truck costumer
Cheryl Cravedi ... assistant costume designer
Valerie Halverson ... costume set supervisor: second unit
Susan O'Hara ... costume set supervisor
Debbie Tallman ... costume truck supervisor: second unit

Editorial Department 

Laura Bryans ... first assistant editor
Phil Hetos ... color timer
Glenn Jamison ... post-production assistant
Janet Kendrick ... post-production coordinator
Andrew Notman ... post-production assistant
John Paolozzi ... post-production assistant
Jason Pielak ... second assistant editor
Neil Thompson ... post-production assistant
Richard Villa ... first assistant editor
Donald Freeman ... final colorist (uncredited)

Music Department 

Sam Hofstedt ... music recordist
David Myslek ... assistant music editor
Shawn Pierce ... music editor
Robert Puff ... music preparation
David Sabee ... orchestra contractor
Steve Smith ... music recordist
Armin Steiner ... music scoring engineer
Bob Stewart ... music editor
Brahm Wenger ... conductor / orchestrator

Transportation Department 

Chris Ballum ... driver: cast
Leslie Black ... driver: second unit
Richard Chilton ... transportation captain: second unit
Jim Eaton ... driver
Ron Gavin ... driver: hair/makeup trailer, second unit (as Rob Gavin)
David Halliday ... transportation captain
Viola Janzen ... driver: honeywagon
Robin King ... driver: honeywagon, second unit
Berm McCandless ... driver: construction
Roland Montrose ... transportation coordinator
John O'Toole ... driver: cast / transportation co-captain
William Park ... driver
Vance Salvaggio ... driver: Richard Martin
Guy Steer ... driver: hair/makeup trailer
Fraser Sutherland ... driver: cable/electric truck
Richard Vanderkuip ... driver: star wagon

Other crew 

Paul Adam ... tutor
Troy Anderson ... craft service: second unit
Isabel Angeles ... assistant production accountant
Rich Bakke ... security officer
Robert Beattie ... production financing
Tammy Bentz ... stand-in (as Tammy Behtz)
Tyler Berrie ... dailies synchronizer
Darren Cissell ... assistant production coordinator
Debbie Coe ... trainer: Coe's Animal Talent (as Debra J. Coe)
Ross Dale ... security officer
Bob Dohrendorf ... opticals (as Robert E. Dohrendorf) / titles (as Robert E. Dohrendorf)
Mary Downe ... tutor
Dana Dubé ... trainer: Coe's Animal Talent (as Dana Dube)
Renée Duncan ... craft service / first aid
Erika Espinosa ... additional chef
Gail Fabrey ... production accountant
Al Farman ... security officer
Trevor Fieldhouse ... key location production assistant: second unit
Tina Fiorda ... stand-in
Erin Fitzgerald ... adr walla group
Barb Foster ... chef
Todd Fraser ... assistant chef: second unit
Kim Fry-Mosdell ... craft service / first aid
Michael Gazetas ... assistant location manager
John Genzel ... production financing
Jason Gibb ... location production assistant: second unit
François Godbout ... chef: second unit
Warren Hanna ... choreographer: football sequence / football consultant
Todd Harris ... location production assistant
Linda-Lisa Hayter ... script supervisor: second unit
David Hayward ... additional craft service
Bonnie Judd ... trainer: Coe's Animal Talent
Ryan Judd ... assistant trainer
Ruth LaBarge ... additional animal trainer: Animal Actors of Smokey Hollow (as Ruth Labarge)
Susan Lambie ... script supervisor
Doug Leaf ... animal trainer
Faro Lebaran ... security officer
Isabelle Leduc ... production assistant
Julia Leiterman ... production accountant
Carol Lille ... additional animal trainer: Goin Ape
Marty Manifold ... location production assistant
John McConnach ... stand-in
Terry Mialkowsky ... location production assistant
Don Monroe ... tutor
Sandra Olsen ... assistant craft service
Leverne Piper ... extras craft service: second unit
Les Ray ... security officer
Ritch Renaud ... location manager
Jason Robins ... additional chef
Dorothy Sabey ... representative: S.P.C.A.
Lee Sacks ... legal services
Gail H. Schacht ... business affairs (as Gail Schacht)
Eva B. Schmieg ... legal services
Bruce Seto ... location production assistant
Andrew Simpson ... trainer: Coe's Animal Talent
George Simpson ... assistant chef: second unit
Audrey Skalbania ... unit publicist
Steven Smith ... additional chef
Veronica Stocker ... stand-in
Jon Summerland ... key location production assistant
Paul Tartaglio ... location production assistant: second unit
Drew Thompson ... representative: S.P.C.A.
Christina Toy ... production coordinator
Gary Trigg ... security officer
Chris Vautoir ... location production assistant
Maria Verdiccio ... location scout
Grant Vetters ... assistant production coordinator
Pat Waslen ... football consultant
Susan Watkins ... additional animal trainer: Goin Ape
Darcy Wild ... assistant location manager: second unit
Warren Zieper ... security officer
Debbie Zylich ... assistant: Robert Vince

Thanks 

Buddy ... in memory of: the original

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page