Edit
SeaChange (TV Series 1998–2000) Poster

(1998–2000)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Mandy Smith ... (6 episodes, 1998-2000)
Paul Moloney ... (6 episodes, 1998-1999)
Ali Ali ... (4 episodes, 1998-1999)
Sue Brooks ... (4 episodes, 1998-1999)
Steve Jodrell ... (4 episodes, 1999-2000)
Ian Watson ... (3 episodes, 2000)
Ray Argall ... (2 episodes, 1998)
Michael Carson ... (2 episodes, 1998)
Brendan Maher ... (2 episodes, 1999)
David Cameron ... (2 episodes, 2000)
Ben Lewin ... (2 episodes, 2000)
Stuart McDonald ... (2 episodes, 2000)
Deborah Cox ... (1 episode, 1999)

Series Writing Credits  

Deborah Cox ... (creator) (39 episodes, 1998-2000)
Andrew Knight ... (creator) (39 episodes, 1998-2000)
Doug MacLeod ... (6 episodes, 1998-1999)
Stuart McDonald ... (4 episodes, 1998-2000)
Andrea Denholm ... (4 episodes, 1999-2000)
Max Dann ... (2 episodes, 1998-1999)
Sherri McIver ... (2 episodes, 1999-2000)
Hannie Rayson ... (2 episodes, 2000)
Elizabeth Coleman ... (1 episode, 1998)
Luke Devenish ... (1 episode, 1998)
Margaret Kelly ... (1 episode, 1998)
Chris Hawkshaw ... (1 episode, 1999)
Sue Hore ... (1 episode, 1999)
Tim Pye ... (1 episode, 1999)
Matt Cameron ... (1 episode, 2000)
Graeme Koetsveld ... (1 episode, 2000)

Series Cast  

Jill Forster ...
 Meredith Monahan (39 episodes, 1998-2000)
...
 Bob Jelly (39 episodes, 1998-2000)
Kevin Harrington ...
 Kevin Findlay (39 episodes, 1998-2000)
Cassandra Magrath ...
 Miranda Gibson (39 episodes, 1998-2000)
...
 Laura Gibson (39 episodes, 1998-2000)
Kane McNay ...
 Rupert Gibson (39 episodes, 1998-2000)
...
 Heather Jelly (38 episodes, 1998-2000)
...
 Karen Miller (38 episodes, 1998-2000)
Tom Long ...
 Angus Kabiri (38 episodes, 1998-2000)
Christopher Lyons ...
 Trevor Findlay (38 episodes, 1998-2000)
Bruce Alexander ...
 Sergeant Grey / ... (36 episodes, 1998-2000)
Alan Cassell ...
 Harold Fitzwalter (35 episodes, 1998-2000)
Georgina Naidu ...
 Phrani Gupta (31 episodes, 1998-2000)
Bryony Price ...
 Jules Jelly (29 episodes, 1998-2000)
Cameron Nugent ...
 Craig Jelly (28 episodes, 1998-2000)
William McInnes ...
 Max Connors (24 episodes, 1999-2000)
...
 Griff (23 episodes, 1998-2000)
Alice Garner ...
 Carmen Blake / ... (20 episodes, 1998-2000)
Patrick Dickson ...
 Jack Gibson (18 episodes, 1999-2000)
...
 Dan Della Bosca (15 episodes, 1998-1999)
Francis Greenslade ...
 Simmo (9 episodes, 1998-2000)
...
 Warwick Munro (7 episodes, 2000)
Mark Mitchell ...
 Morton Tregonning (7 episodes, 2000)
Matthew Green ...
 Lionel (6 episodes, 1998-1999)
Fiona Corke ...
 Trudi / ... (6 episodes, 1998-2000)
...
 Barry Boston (5 episodes, 1998-2000)
Paul English ...
 Jack Gibson (4 episodes, 1998)
Christopher Christo ...
 Constable Justin Constantine / ... (4 episodes, 1998-1999)
Adam Zwar ...
 Const. George Velos (4 episodes, 1999-2000)
Frank Wilson ...
 Len Connors (3 episodes, 1999-2000)
Alison Whyte ...
 Katrina Fennessy (3 episodes, 1999)
Grant Piro ...
 Bryce Reardon (3 episodes, 1998)
Maree Hingston ...
 Helen Marson / ... (2 episodes, 1999-2000)
Bianca Griffin ...
 Natalie (2 episodes, 1998)
Peter Curtin ...
 Port Deakin Mayor (2 episodes, 1999-2000)
Jim Russell ...
 Squid Connors (2 episodes, 1999)
Gary Waddell ...
 Foreman (2 episodes, 2000)
David Gould ...
 Port Deakin Cop / ... (2 episodes, 2000)
Elspeth Ballantyne ...
 Coral Kiss (2 episodes, 2000)
Bruce Myles ...
 Tony Carstairs (2 episodes, 1998)
Doris Younane ...
 Elena Connors (2 episodes, 1999)
Monty Maizels ...
 Home Owner / ... (2 episodes, 1999-2000)
Ken Weaver ...
 Les Seddons (2 episodes, 1998)
Jazmin Westrup ...
 Bob Jelly's Secretary (2 episodes, 1998)
Wayne Comley ...
 Petrol Station Manager (1 episode, 1998)
Suzi Dougherty ...
 Lucy (1 episode, 1998)
Robyn Betts ...
 Jean (1 episode, 1998)
William Binks ...
 Ted Hall (1 episode, 1998)
...
 Vin Miller (1 episode, 1998)
Jake Kirov ...
 Paper Boy (1 episode, 1999)
Geoff Brooks ...
 Ken (1 episode, 1998)
Jeremy Callaghan ...
 Ray (1 episode, 1998)
Denzil Howson ...
 Magistrate (1 episode, 1998)
Heath Campbell Mclean ...
 Brad (1 episode, 1998)
Jacinta Brearley ...
 William's Sister (1 episode, 1999)
Ian Henderson ...
 News Reader (1 episode, 1999)
Debra Low ...
 Pam Nugent (1 episode, 1999)
Gregory Ulfan ...
 Couda (1 episode, 1999)
Katrina Foster ...
 Hilary Tonks (1 episode, 2000)
...
 Vicki Drury (1 episode, 2000)
Tiriel Mora ...
 Derek Brewer (1 episode, 2000)
...
 Tama (1 episode, 2000)
David Cotter ...
 Carl (1 episode, 1998)
Bruce Hughes ...
 TV presenter (1 episode, 1998)
Costas Kilias ...
 Dave (1 episode, 1998)
...
 Home Bidder (1 episode, 1999)
Reg Evans ...
 Lewis Murphy (1 episode, 1999)
Stephan Freidrich ...
 Jager (1 episode, 1999)
Paul Higgins ...
 Weatherman (1 episode, 1999)
Denise Scott ...
 Wilhelmina Seagull (1 episode, 1999)
Bow Tasic ...
 Felix Lewinski (1 episode, 1999)
Andrew Clarke ...
 Dave Drury (1 episode, 2000)
Mary-Anne Fahey ...
 Kerry Philby (1 episode, 2000)
Emma Strand ...
 Madi (1 episode, 2000)
Rebekah Cripps ...
 Kylie (1 episode, 1998)
John Flaus ...
 Alf (1 episode, 1998)
...
 Jerome Hall (1 episode, 1998)
Sue Jones ...
 Verna Miller (1 episode, 1998)
Ken Radley ...
 Sid (1 episode, 1998)
Paul Cheyne ...
 Young Max (1 episode, 1999)
Marion Heathfield ...
 Cynthia Fitzwalter (1 episode, 1999)
Alex Menglet ...
 Krzysztof (1 episode, 1999)
Yvonne Virsik ...
 Gavin's Lawyer (1 episode, 1999)
...
 Suzy (1 episode, 2000)
Kurt Geyer ...
 Roger (1 episode, 2000)
...
 Constable Storey (1 episode, 2000)
Kim Gyngell ...
 Dennis Dreeble (1 episode, 2000)
Frank Magree ...
 Simon Lloyd (1 episode, 2000)
...
 Francesca (1 episode, 2000)
Michael Delaney ...
 Weed (1 episode, 1998)
Sharon Kershaw ...
 Margaret Hall (1 episode, 1998)
Helen Rollinson ...
 Joy (1 episode, 1998)
Louise Talmadge ...
 Deborah Freiberg (1 episode, 1998)
Myles Geddes ...
 William Bogle (1 episode, 1999)
Mark Lee ...
 Brett Cauchi (1 episode, 1999)
Philip Reilley ...
 Spurt (1 episode, 1999)
Raj Ryan ...
 Ravi Kapoor (1 episode, 1999)
...
 Imogen Wilkes (1 episode, 1999)
James Wardlaw ...
 Dr. Foley (1 episode, 1999)
Tracey Williams ...
 TV Announcer (1 episode, 1999)
Lesley Baker ...
 Mrs. Chatham (1 episode, 2000)
Alicia Gardiner ...
 Secretary (1 episode, 2000)
Jim Keays ...
 Master's Apprentices (1 episode, 2000)
Michael Muntz ...
 Hugh (1 episode, 2000)
Christen O'Leary ...
 Emily (1 episode, 2000)
Ross Thompson ...
 Hector Stokes (1 episode, 2000)
Trent Harrison ...
 Dean (1 episode, 1998)
Paul Karo ...
 Dr. Ashcombe (1 episode, 1998)
Sam Oliver ...
 Steve Hall (1 episode, 1998)
Terry Kenwrick ...
 Senior Police Officer (1 episode, 1999)
David Wicks ...
 Gavin Clooney (1 episode, 1999)
Myles Collins ...
 Suited Lackey (1 episode, 2000)
Marty Fields ...
 Mitchell Chatham (1 episode, 2000)
Doug Ford ...
 Master's Apprentices (1 episode, 2000)
Daina Reid ...
 Astrid Moore (1 episode, 2000)
...
 Maggie (1 episode, 1998)
Joan Murray ...
 Katherine (1 episode, 1998)
Kylie Psaila ...
 Becky (1 episode, 1998)
Luke Redfern ...
 Rob (1 episode, 1998)
...
 Reg (1 episode, 1998)
...
 Tenzin Jetsunma (1 episode, 1999)
...
 Geoff (1 episode, 1999)
David Bradshaw ...
 Frank Tucker (1 episode, 2000)
Colin Burgess ...
 Master's Apprentices (1 episode, 2000)
Marco Chiappi ...
 Ari Dascarellis (1 episode, 2000)
Anh Do ...
 Quan Tho (1 episode, 2000)
Mark Guerin ...
 Suited Man (1 episode, 2000)
...
 Mark Lawrence (1 episode, 2000)
Hamish Hughes ...
 Mr. Virgo (1 episode, 2000)
Frank Kennedy ...
 Tyson (1 episode, 2000)
Paul Jon Pontian ...
 Swarthy Man (1 episode, 2000)
Marcella Russo ...
 Sister Rossi (1 episode, 1998)
Fred Whitlock ...
 Mac (1 episode, 1998)
...
 Yido (1 episode, 1998)
Norma Brown ...
 Home Owner (1 episode, 1999)
Nicky Wendt ...
 Paula McVeigh (1 episode, 1999)
Tony Day ...
 Master's Apprentices (1 episode, 2000)
Russell Kiefel ...
 Ian Cameron (1 episode, 2000)
Clare Larman ...
 Alternative Lifestyler (1 episode, 2000)
...
 Sgt. Odgers (1 episode, 2000)
Jean-Jacques Portail ...
 Kovaks (1 episode, 2000)
Steven Smith ...
 Instructing Solicitor (1 episode, 2000)
Pixie Jones ...
 Joan (1 episode, 1999)
Rachel Maza ...
 Mrs. Armistead (1 episode, 1999)
Aston Elliot ...
 Port Deakin Police (1 episode, 2000)
Laura Fitzpatrick ...
 Shannon (1 episode, 2000)
Janet Foye ...
 Val (1 episode, 2000)
Bianca La Serra ...
 Janice Goldman (1 episode, 2000)
Mark Richards ...
 Himself (1 episode, 2000)
Ian Scott ...
 Theo Lawrence (1 episode, 1999)
John Dicks ...
 Rev. Neil Shark (1 episode, 2000)
...
 Lafont (1 episode, 2000)
Bruce Paterson ...
 Security Guard (1 episode, 2000)
Charlie Powles ...
 Priest (1 episode, 2000)
...
 Flick (1 episode, 2000)
...
 The Ghost (1 episode, 1999)
Azucar ...
 Themselves (1 episode, 2000)
Erik Donnison ...
 Lindsay Gould (1 episode, 2000)
Barry James ...
 Minister (1 episode, 2000)
Tony Lee ...
 Van Nguyen (1 episode, 2000)
...
 Head Waiter (1 episode, 2000)
Justin Lehmann ...
 Cadet Journalist (1 episode, 2000)
Dennis Manahan ...
 Singing Telegram Man (1 episode, 2000)
Jamie Marsh ...
 Waiter (1 episode, 2000)
Oscar Redding ...
 Doctor (1 episode, 2000)
Christine Chua ...
 Wendy Chin (1 episode, 2000)
Marijke Mann ...
 Natalie Munro (1 episode, 2000)
Vardos ...
 Themselves - Gypsy Violinists (1 episode, 2000)
Ralph Marrison ...
 Ron Munro (1 episode, 2000)
Jentah Sobott ...
 Carol Stephens (1 episode, 2000)
Eric Ho ...
 Baby Lewis (1 episode, 2000)
William Houten ...
 Police Prosecutor (1 episode, 2000)
Jim Alexander ...
 Defendant #2 (1 episode, 1998)
Fred Anderson ...
 Defendant #1 (1 episode, 1998)
David Bergin ...
 Lyons (1 episode, 1998)
Luke Bexley ...
 Young Rupert (1 episode, 1998)
Arianna Bosi ...
 Linda (1 episode, 1998)
Zachary Brown ...
 Elvis (1 episode, 1998)
Tarah Burns ...
 Young Miranda (1 episode, 1998)
Leanne Cherney ...
 Jess - Law Firm Secretary (1 episode, 1998)
Lindsay Crawford ...
 Real Mathew Reilly (1 episode, 1998)
Jane Cunningham ...
 Announcer (1 episode, 1998)
Kate Denborough ...
 Law Firm Receptionist (1 episode, 1998)
Chris Doyle ...
 Finnane (1 episode, 1998)
Christine Earle ...
 Gwenda (1 episode, 1998)
Melissa Eccleston ...
 Secretary (1 episode, 1998)
Peter Farago ...
 Gavin (1 episode, 1998)
Frederique Fouche ...
 Ms. Voumard (1 episode, 1998)
John Higginson ...
 Simon (1 episode, 1998)
Clare Howell ...
 Eileen (1 episode, 1998)
Rebekah Jay ...
 Megan Grey (1 episode, 1998)
Dawn Klingberg ...
 Mrs. Cynthia Fitzwalter (1 episode, 1998)
...
 Restaurant patron (1 episode, 1998)
...
 Announcer (1 episode, 1998)
...
 Dorothy Della Bosca (1 episode, 1998)
Tony Niko ...
 Rodney (1 episode, 1998)
...
 Justin Wilkins (1 episode, 1998)
Jez Olivero ...
 Defendant #3 (1 episode, 1998)
Greg Saunders ...
 Raoul (1 episode, 1998)
Arthur Serevetas ...
 Wayne Seddens (1 episode, 1998)
Peter Stefanou ...
 Charlie (1 episode, 1998)
Wayne Stevens ...
 Defendant #4 (1 episode, 1998)
...
 Matthew Reilly (1 episode, 1998)
Wilhelmina Stracke ...
 Vet (1 episode, 1998)
Dalys Timpanaro ...
 Vet Nurse (1 episode, 1998)
Rhonda Wilson ...
 Stella Grey (1 episode, 1998)
Greg Miles ...
 Race Caller (1 episode, 1999)
Chris Connelly ...
 Travel Agent (1 episode, 2000)
Esme Melville ...
 Ruby (1 episode, 2000)
Carol Raye ...
 June Dawson (1 episode, 2000)
Greg Marian ...
 Reporter (uncredited) (1 episode, 1999)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Sally Ayre-Smith ... producer (39 episodes, 1998-2000)
Andrea Denholm ... executive producer / associate producer (39 episodes, 1998-2000)
Andrew Knight ... executive producer (39 episodes, 1998-2000)
Sue Masters ... executive producer: ABC (39 episodes, 1998-2000)
Peter Beilby ... executive producer (26 episodes, 1998-1999)
John Winter ... script producer (13 episodes, 1998)
Deborah Cox ... associate producer (2 episodes, 1998-1999)

Series Music by 

Richard Pleasance ... (38 episodes, 1998-2000)

Series Cinematography by 

Dan Burstall ... (38 episodes, 1998-2000)

Series Film Editing by 

Chris Branagan ... (20 episodes, 1998-2000)
Barrie Munro ... (11 episodes, 1998-1999)
Denise Haratzis ... (5 episodes, 2000)
Mark Atkin ... (2 episodes, 2000)

Series Casting By 

Alison Telford ... (38 episodes, 1998-2000)

Series Production Design by 

Steven Crosby ... (25 episodes, 1998-1999)
Brian Alexander ... (13 episodes, 2000)

Series Art Direction by 

Brian Alexander ... (18 episodes, 1998-1999)
Penny Southgate ... (8 episodes, 2000)
Steven Crosby ... (7 episodes, 1999)

Series Set Decoration by 

Andrew Best ... (1 episode, 1998)
Anita King ... (1 episode, 2000)

Series Costume Design by 

Kate Seeley ... (26 episodes, 1999-2000)
Anna Borghesi ... (12 episodes, 1998)

Series Makeup Department 

Ian Loughnan ... hair stylist / makeup artist (27 episodes, 1998-2000)
Dyan Gregoriou ... hair stylist / makeup artist (26 episodes, 1999-2000)
Deborah Lester ... makeup artist: additional crew / hair stylist / makeup artist / hair stylist: additional crew (21 episodes, 1999-2000)
Jo Fletcher ... makeup artist: additional crew / hair stylist: additional crew / makeup artist: second unit (18 episodes, 1999-2000)
Narelle Leitch ... makeup artist: additional crew / hair stylist: additional crew / hair stylist / makeup artist (17 episodes, 1998-2000)
Jacqueline Bhavnani ... hair stylist / makeup artist (12 episodes, 1998)
Antonino Cambria ... makeup artist: additional crew (9 episodes, 1998)
Caroline Styles ... makeup artist: additional crew / hair stylist / makeup artist (9 episodes, 1999)
Blanka Dudas ... hair stylist: additional crew / makeup artist: additional crew (9 episodes, 2000)
Maureen Moriarty ... makeup artist: additional crew / hair stylist: additional crew (9 episodes, 2000)
Margie Skeggs ... makeup artist: additional crew (7 episodes, 1999-2000)
Adele Munks ... makeup artist: additional crew / hair stylist: additional crew (6 episodes, 2000)
Steven Clode ... makeup artist: additional crew (3 episodes, 1998)
Samantha Pattison ... makeup artist: additional crew (3 episodes, 1999)
David Harris ... hair stylist: additional crew / makeup artist: additional crew (3 episodes, 2000)
Helene Glover ... makeup artist: additional crew (2 episodes, 1998)
Julian Jones ... makeup artist: additional crew (2 episodes, 1998)
Natalie Vincentich ... makeup artist: additional crew (2 episodes, 1999)
Anna D'Alberto ... makeup artist: additional crew (2 episodes, 2000)
Madonna Melrose ... makeup artist: second unit / hair stylist: second unit (2 episodes, 2000)

Series Production Management 

Ian Rawlinson ... unit manager (38 episodes, 1998-2000)
Marion Pearce ... production manager (33 episodes, 1998-2000)
Julianne Goss ... post-production supervisor (26 episodes, 1999-2000)
Denise Potter ... post-production supervisor (12 episodes, 1998)
Aideen Stevenson ... production manager (5 episodes, 1998)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Elisabeth Gilroy ... third assistant director (25 episodes, 1998-1999)
Rod Beaumont ... first assistant director / second assistant director (22 episodes, 1998-2000)
Timothy Drylie ... second assistant director / assistant director / first assistant director (22 episodes, 1998-2000)
Mike Bushell ... second assistant director / first assistant director (16 episodes, 1998-2000)
Melanie Hayward ... third assistant director (15 episodes, 1999-2000)
Chris Odgers ... first assistant director (13 episodes, 1999-2000)
Darrin Oakley ... second assistant director / assistant director (10 episodes, 1998-2000)
Ray Argall ... second unit director (8 episodes, 1998)
Paul Healey ... first assistant director (7 episodes, 1998)
John Magee ... second assistant director (7 episodes, 2000)
Karen Mahood ... first assistant director (5 episodes, 1998)
Christopher Weymouth ... assistant director / third assistant director (4 episodes, 1999-2000)
Toni Raynes ... second assistant director (4 episodes, 1999)
Rod Coats ... second unit: additional crew (3 episodes, 1998)
Nicky McLachlan ... assistant director (3 episodes, 1999)
Jason Faulkner ... second assistant director (2 episodes, 1998)
Trevor Moore ... second unit: additional crew (2 episodes, 1998)
Laura Thompson ... third assistant director (2 episodes, 1999)
Mark Boskell ... third assistant director (2 episodes, 2000)
John Slattery ... assistant director (2 episodes, 2000)
Velika Tasevski ... assistant director (2 episodes, 2000)
Lisa Ferri ... third assistant director (1 episode, 1998)
Jennifer Harrison ... second assistant director (1 episode, 1998)
Iain Pirret ... third assistant director (1 episode, 1998)
Ali Ali ... second unit director (1 episode, 1999)
Doug Hart ... second assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

Alinta Davidson ... props buyer / art department coordinator (38 episodes, 1998-2000)
Tony Jones ... construction manager (38 episodes, 1998-2000)
Michael Palmer ... art department coordinator / art department administrator (38 episodes, 1998-2000)
Cameron Turbet ... senior set finisher (38 episodes, 1998-2000)
Ned Visic ... stand-by carpenter (38 episodes, 1998-2000)
Ciro Esposito ... graphic designer (37 episodes, 1998-2000)
Michael Keane ... set dresser (34 episodes, 1998-2000)
Andrew Best ... stand-by props / set dresser (32 episodes, 1998-2000)
Anita King ... props buyer / props dresser (25 episodes, 1999-2000)
John McCulloch ... staging assistant (23 episodes, 1999-2000)
Josip Sumic ... stand-by props / set dresser / staging assistant (21 episodes, 1998-1999)
David Norman ... set dresser (17 episodes, 1999-2000)
Mark Reynolds ... set dresser (13 episodes, 1999)
Tim Disney ... stand-by props (13 episodes, 2000)
Scott Green ... scenic artist (12 episodes, 1998)
Kris Kozlovic ... props buyer (12 episodes, 1998)
Paul Macak ... staging assistant (12 episodes, 1998)
Sanno Raymond ... graphic designer (12 episodes, 1998)
Marian Long ... props buyer / props dresser (8 episodes, 2000)
Mandy Baxter ... electronic graphics (7 episodes, 1999)
Jayne Russell ... props buyer (3 episodes, 2000)
Lisa Thompson ... set decorator: additional crew (1 episode, 1998)
Judy Golding ... electronic graphics (1 episode, 1999)
Andrew Keane ... set dresser (unknown episodes)

Series Sound Department 

Ian Cregan ... sound recordist (38 episodes, 1998-2000)
Neville Kelly ... sound assistant / boom operator / boom operator: second unit (25 episodes, 1998-1999)
Ian Battersby ... sound mixer (22 episodes, 1998-2000)
Paul Huntingford ... foley artist (19 episodes, 1998-1999)
Mark Street ... sound effects editor (18 episodes, 1998-2000)
Justine Bessell ... boom operator: additional crew / sound assistant: additional crew (17 episodes, 1999-2000)
Dean Ryan ... boom operator / boom operator: additional crew (16 episodes, 1999-2000)
Lynne Butler ... sound effects editor (13 episodes, 1999-2000)
Heather Allen ... foley artist (13 episodes, 2000)
Tony Dickinson ... boom operator (13 episodes, 2000)
Bruce Emery ... sound mixer (11 episodes, 1998-1999)
Perry Dwyer ... boom operator: additional crew / second boom operator: additional crew (10 episodes, 1998)
Patrick Deleo ... sound assistant (8 episodes, 1998)
Greg Brereton ... sound effects editor (7 episodes, 1998)
Trevor Harrison ... sound mixer / foley recordist (7 episodes, 2000)
Colin Swan ... sound assistant: additional crew / boom operator: additional crew (5 episodes, 1998-1999)
Craig Beggs ... boom operator: additional crew / boom operator: second unit (5 episodes, 2000)
Michael Carden ... foley artist (4 episodes, 1998)
Jenny Sutcliffe ... boom operator: additional crew (4 episodes, 1998)
Colin Jones ... sound recordist: additional crew / sound recordist: second unit (3 episodes, 1999)
Greg Steel ... sound assistant: additional crew (3 episodes, 1999)
Ned Dawson ... sound recordist: second unit / boom operator: additional crew (3 episodes, 2000)
Shane Walker ... boom operator: additional crew (3 episodes, 2000)
Rob Dawson ... boom operator: additional crew (2 episodes, 2000)
John McKerrow ... boom operator: additional crew (2 episodes, 2000)
Martin Parbo ... sound library (1 episode, 1998)
Nigel Croydon ... foley artist (1 episode, 1999)
Justin Hughes ... foley artist (1 episode, 1999)
George Parton ... foley artist (1 episode, 1999)

Series Special Effects by 

Peter Stubbs ... special effects (1 episode, 2000)

Series Visual Effects by 

Sanno Raymond ... title designer (38 episodes, 1998-2000)
Mandy Baxter ... computer generated graphics / electronic graphics (12 episodes, 1999-2000)
Judy Golding ... computer generated graphics / electronic graphics (6 episodes, 1999-2000)
Ronnie Oliver ... visual effects (6 episodes, 1999)
Kattina Bowell ... titles crew: additional crew (1 episode, 1998)
Mark Farnell ... titles crew: additional crew (1 episode, 1998)
Trevor Moore ... titles crew: additional crew (1 episode, 1998)

Series Stunts 

Chris Peters ... safety supervisor / safety officer / stunt coordinator (27 episodes, 1998-2000)
Ed McShortall ... safety supervisor / safety officer / stunt coordinator (23 episodes, 1998-1999)
Rainey Carah ... safety supervisor: additional crew / safety supervisor (11 episodes, 1999-2000)
Chris Kemp ... safety assistant: additional crew / safety assistant (7 episodes, 1998-2000)
Peter Culpan ... safety officer / safety supervisor: additional crew / safety officer: additonal crew / safety supervisor (6 episodes, 1998-2000)
Reg Roordink ... safety officer / safety supervisor: additional crew (6 episodes, 1998-1999)
Wayne Cartwright ... safety assistant: additional crew / safety boat driver / safety boat: additional crew (4 episodes, 1998-1999)
Wally Dalton ... safety supervisor (4 episodes, 2000)
Barton Ellis ... stunt driver: additional crew / stunts (2 episodes, 2000)
Roy Edmunds ... stunt driver (1 episode, 1998)
Warwick Sadler ... driving double (1 episode, 1998)
Neil Pollock ... stunt driver: additional crew (1 episode, 2000)
Philip Reilley ... stunts (1 episode, 2000)
Rick Tonna ... stunts (1 episode, 2000)
Jools Weigh ... stunt driver: additional crew (1 episode, 2000)

Series Camera and Electrical Department 

Michael Cleary ... gaffer (38 episodes, 1998-2000)
Max Gaffney ... key grip (38 episodes, 1998-2000)
Peter Holland ... best boy (38 episodes, 1998-2000)
James Honey ... assistant grip / grip (38 episodes, 1998-2000)
Suzy Wood ... still photographer (38 episodes, 1998-2000)
John Tuttle ... camera operator (36 episodes, 1998-2000)
Brendan Ratcliffe ... lighting assistant (34 episodes, 1998-2000)
Darrell Martin ... focus puller / camera operator: second unit / camera operator: additional crew / camera operator (29 episodes, 1998-2000)
Llew Higgins ... grip / grip: second unit (25 episodes, 1998-1999)
Adam Whannell ... lighting assistant / assistant grip / assistant grip: additional crew / assistant electrics: additional crew / grip: additional crew (22 episodes, 1998-1999)
Joshua Franks ... clapper loader / clapper loader: additional crew / focus puller: additional crew (21 episodes, 1998-2000)
Warik Lawrance ... focus puller: additional crew / focus puller: second unit (20 episodes, 1998-2000)
Greg Noakes ... still photographer (20 episodes, 1999-2000)
Geoff Skilbeck ... clapper loader / clapper loader: additional crew (20 episodes, 1999-2000)
Terry Howells ... focus puller: additional crew / focus puller / focus puller: second unit (19 episodes, 1998-2000)
Rohan Zerna ... clapper loader / clapper loader: additional crew / focus puller: additional crew / focus puller (18 episodes, 1998-1999)
Rebecca Marchant ... lighting assistant: additional crew / electrics: additional crew / best boy: additional crew (14 episodes, 1999-2000)
Mark Douglas ... assistant grip (13 episodes, 2000)
Craig Lambert ... electrics: additional crew (13 episodes, 2000)
Jude Lovatt ... focus puller (13 episodes, 2000)
Murray Watt ... clapper loader: additional crew / clapper loader / clapper loader: second unit (12 episodes, 2000)
Campbell Miller ... clapper loader: additional crew (11 episodes, 1999)
Justine Hooper ... assistant camera: second unit / clapper loader: additional crew (8 episodes, 1998)
Josh Moore ... assistant grip: additional crew / assistant grip (8 episodes, 1999-2000)
Oliver Petrovic ... assistant grip: additional crew / grip: additional crew / grip: second unit (8 episodes, 1999-2000)
Trish Keating ... focus puller: additional crew (8 episodes, 1999)
John Cummings ... grip: additional crew (7 episodes, 1998-1999)
Anthony Gerrish ... assistant grip: additional crew / grip: additional crew (7 episodes, 1999-2000)
Chris Wright ... electrics: additional crew / grip: second unit (7 episodes, 2000)
Tov Belling ... focus puller: additional crew (6 episodes, 1998-2000)
Peter Phillips ... grip: additional crew (5 episodes, 1998-1999)
Richard Hosking ... focus puller: additional crew / focus puller / underwater focus puller: additional crew (5 episodes, 1998)
Peter de haan ... electrics: additional crew / second electric: additional crew (4 episodes, 1998)
Nick Payne ... best boy: additional crew / gaffer: second unit (4 episodes, 2000)
Gary Bottomley ... camera operator: second unit / focus puller: additional crew / underwater camera operator: additional crew (3 episodes, 1998-2000)
Laurie Balmer ... focus puller: additional crew / focus puller: second unit / underwater focus puller: additional crew (3 episodes, 1998-1999)
Zenton Chorny ... assistant grip: additional crew (3 episodes, 1999)
Andrew Dunnmoore ... best boy: additional crew (3 episodes, 1999)
Anna Shalekoff ... clapper loader: additional crew (3 episodes, 1999)
Skip Watkins ... still photographer (3 episodes, 1999)
Dan Carr ... electrics: additional crew (3 episodes, 2000)
Warwick Field ... camera operator: additional crew / director of photography: second unit (3 episodes, 2000)
Michael Hughes ... electrics: additional crew (3 episodes, 2000)
Greg Harrington ... camera operator: additional crew (2 episodes, 1998)
Gary Johnston ... still photographer (2 episodes, 1998)
Adam Howden ... clapper loader: additional crew (2 episodes, 1999)
Jamie Leckie ... assistant grip: additional crew (2 episodes, 1999)
Stuart Simpson ... lighting assistant: additional crew (2 episodes, 1999)
Lisa Tomasetti ... still photographer (2 episodes, 1999)
Vanessa Williams ... clapper loader: additional crew (2 episodes, 1999)
Kathy Chambers ... director of photography: second unit (2 episodes, 2000)
Ian MacMillan ... steadicam operator: additional crew (2 episodes, 2000)
Tibor Hegedis ... focus puller: second unit (1 episode, 1999)
Don Whitehurst ... camera operator: second unit (1 episode, 1999)
Simon Ozolins ... clapper loader: additional crew (1 episode, 2000)

Series Animation Department 

Nick Hilligos ... animator: closing title (38 episodes, 1998-2000)

Series Casting Department 

Maxine Leach ... casting assistant (26 episodes, 1999-2000)
Martine Gow ... casting assistant (13 episodes, 2000)
Kylie Whyte ... casting assistant (12 episodes, 1998)

Series Costume and Wardrobe Department 

Cappi Ireland ... wardrobe coordinator (26 episodes, 1999-2000)
Julie Kruger ... stand-by wardrobe (25 episodes, 1998-1999)
Michael Davies ... stand-by wardrobe / stand-by wardrobe: additional crew (15 episodes, 1999-2000)
Harriet Oxley ... wardrobe: additional crew (13 episodes, 2000)
Keryn Ribbands ... wardrobe supervisor (12 episodes, 1998)
Kelly Foreman ... wardrobe: additional crew / stand-by wardrobe: additional crew (7 episodes, 1998)
Monica O'Brien ... wardrobe: additional crew (7 episodes, 2000)
Fiona Rogan ... wardrobe: additional crew (6 episodes, 2000)
Edmond Shea ... wardrobe: additional crew (4 episodes, 1998)
Elizabeth Rice ... wardrobe: additional crew (4 episodes, 1999)
Corey Donati ... wardrobe: additional crew (3 episodes, 1999)
Bronte Howell ... wardrobe: additional crew (3 episodes, 1999)
Beverley Farnell ... wardrobe coordinator (2 episodes, 1998)
Karen Falting ... wardrobe: additional crew (2 episodes, 1999)
Narelle Johnson ... stand-by wardrobe: second unit / wardrobe: additional crew (2 episodes, 1999)
Joelle White ... wardrobe: additional crew (2 episodes, 1999)
Augusta Zeeng ... wardrobe: additional crew (2 episodes, 1999)
Peter O'Halloran ... wardrobe: additional crew (2 episodes, 2000)

Series Editorial Department 

Noel MacWhirter ... colour grader / colorist / colourist (30 episodes, 1998-2000)
Elena Christie ... assembly editor / assistant editor (26 episodes, 1999-2000)
Charlie Ellis ... colourist / colorist (25 episodes, 1998-1999)
Ronnie Oliver ... on-line editor (25 episodes, 1998-1999)
Peter Balfour ... colourist (13 episodes, 2000)
Alan Ryan ... on-line editor (13 episodes, 2000)
Matthew Sholl ... assistant editor (12 episodes, 1998)
Justin Heitman ... colour grader / colourist (5 episodes, 1999-2000)
Ranald MacLurkin Jr. ... assistant editor (5 episodes, 1999)
Neil Wood ... colourist (3 episodes, 2000)

Series Music Department 

Chris Gough ... music supervisor: Mana Music (38 episodes, 1998-2000)
Richard Pleasance ... performer: original music / producer: original music (38 episodes, 1998-2000)
Martin Parbo ... music librarian (26 episodes, 1999-2000)
Julie Hodges ... music supervisor: Mana Music (13 episodes, 2000)
Eugene Ball ... composer: additional music: trumpet / performer: additional music: trumpet (1 episode, 2000)

Series Transportation Department 

Peter Kotsopoulos ... make-up bus driver (20 episodes, 1999-2000)
Glenn Dunham ... make-up bus driver (12 episodes, 1998)
Bill Dalton ... boat driver: additional crew / boat wrangler: additional crew / boat handler: additional crew (8 episodes, 1998-1999)
Victor Fukushima ... make-up bus driver (2 episodes, 1998)
Wayne Cartwright ... safety boat driver: additional crew (1 episode, 1998)
Rod Lawn ... boat driver: additional crew (1 episode, 1999)
Peter Malcolm ... sailing boat wrangler: additional crew (1 episode, 2000)

Series Other crew 

Lindsay Gould ... court advisor (38 episodes, 1998-2000)
Dan Pearce ... legal adviser: Holding Redlich / legal advisor: Holding Redlich / legal adviser (38 episodes, 1998-2000)
Marian Page ... publicist (37 episodes, 1998-2000)
Simon Ho ... accounts: ABC (34 episodes, 1998-2000)
Jan Harfield ... script editor (33 episodes, 1998-2000)
Jan Edwards ... accounts: ABC (29 episodes, 1998-2000)
Deborah Cox ... story editor (26 episodes, 1999-2000)
Linda Stone ... business affairs: ABC (26 episodes, 1999-2000)
Amanda Wray ... production assistant / production coordinator (26 episodes, 1999-2000)
Anna Shalekoff ... assistant to producer / production assistant (25 episodes, 1998-2000)
Jennifer Barty ... production coordinator (25 episodes, 1998-1999)
Sue Collins ... production accountant: Moneypenny Services (25 episodes, 1998-1999)
Tony Gibbs ... insurance: H.W. Wood (25 episodes, 1998-1999)
Emma Williams ... script coordinator (25 episodes, 1998-1999)
Nicholas Boseley ... chaperone (23 episodes, 1998-1999)
Tracey Parker ... continuity (20 episodes, 1998-2000)
Sean O'Donohue ... researcher / assistant script editor (18 episodes, 1998-1999)
Richard Conrad ... researcher (13 episodes, 1998-1999)
Sally Clayton ... unit nurse (13 episodes, 1999)
Greg Ellis ... location manager (13 episodes, 1999)
Felicity Lewis ... researcher (13 episodes, 1999)
Chris Lovell ... legal adviser: Holding Redlich / legal adviser (13 episodes, 1999)
Vanessa Morgan ... assistant to producer (13 episodes, 1999)
Laura Thompson ... production runner (13 episodes, 1999)
Phil Clough ... production runner (13 episodes, 2000)
Fiona Dalziel ... production assistant (13 episodes, 2000)
Ada Dymitry ... accounts: ABC (13 episodes, 2000)
Jane Kinnear ... unit nurse (13 episodes, 2000)
Andrew Knight ... story editor (13 episodes, 2000)
Graeme Koetsveld ... story editor (13 episodes, 2000)
Janine Martorejo ... production accountant: Moneypenny Services (13 episodes, 2000)
Drew Proffitt ... script coordinator (13 episodes, 2000)
Jane Rogers ... legal adviser (13 episodes, 2000)
Steve Rosser ... legal adviser (13 episodes, 2000)
Fay Burstin ... researcher (12 episodes, 1998)
Andrea Denholm ... legal advisor: Artist Services (12 episodes, 1998)
Timothy Drylie ... production runner (12 episodes, 1998)
Pamela Johns ... nurse (12 episodes, 1998)
Neil McCart ... location manager (12 episodes, 1998)
Liz McDonnell ... researcher (12 episodes, 1998)
Malcolm Smith ... business affairs: ABC (12 episodes, 1998)
Fiona Vizard ... unit publicist (12 episodes, 1998)
Frances McLean-Grant ... continuity (11 episodes, 1998-1999)
Melanie Hayward ... production runner / production runner: additional crew / runner: additional crew (8 episodes, 1998)
Jeff Bowen ... location manager (8 episodes, 2000)
Pam Kreuger ... nurse (7 episodes, 1998)
Susie Struth ... continuity (7 episodes, 2000)
Clare Johnson ... nurse: additional crew (5 episodes, 1999-2000)
Ysabelle Dean ... script editor (5 episodes, 1999)
Ben Lowe ... location manager (5 episodes, 2000)
Barbara Datson ... nurse (4 episodes, 1998)
Luke Hura ... animal handler: additional crew / animal handler (3 episodes, 1999-2000)
Lachlan Kerr ... runner: additional crew (3 episodes, 1999)
John Gilbert ... unit assistant: additional crew (3 episodes, 2000)
Ross Grierson ... unit assistant: additional crew (3 episodes, 2000)
John Bromley ... armourer / armourer: additional crew (2 episodes, 1998-1999)
Rhondda Johnson ... chaperone (2 episodes, 1998)
Claire Cremin ... program researcher (2 episodes, 1999)
Craig Makiol ... nurse: additional crew (2 episodes, 1999)
Sandy Bowen ... unit assistant: additional crew (2 episodes, 2000)
Tony Bartuccio ... choreographer (1 episode, 1998)
Wayne Cartwright ... diver: additional crew (1 episode, 1998)
Chris Kemp ... diver: additional crew (1 episode, 1998)
John Moncrieff ... police advisor (1 episode, 1998)
Kate Warhurst ... nurse (1 episode, 1998)
Reginald Mannering Hewitt ... translator: Poetry by Pushkin (1 episode, 1999)
Peter Kent ... support boat operator: additional crew (1 episode, 1999)
Marea Markou ... continuity: second unit (1 episode, 1999)
Cliff McIvor ... plane adviser: additional crew (1 episode, 1999)
David O'Brien ... adviser: property law (1 episode, 2000)
Tom Burstall ... risk manager (unknown episodes)
Sanno Raymond ... title designer (unknown episodes)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page