Edit
Fight Club (1999) Poster

(1999)

Full Cast & Crew

Directed by 

David Fincher

Writing Credits (WGA)  

Chuck Palahniuk ... (novel)
 
Jim Uhls ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
The Narrator
...
...
...
Robert 'Bob' Paulsen (as Meat Loaf Aday)
...
...
Intern
...
Thomas
...
...
Weeping Woman
...
...
Speaker
Rachel Singer ...
Christie Cronenweth ...
Airline Attendant
...
Inspector Bird (as Tim de Zarn)
...
Inspector Dent
Dierdre Downing-Jackson ...
Woman on Plane
...
Airport Security Officer (as Robert J. Stephenson)
Charlie Dell ...
Doorman
...
Man in Suit
...
Walter
...
Joel Bissonnette ...
Food Court Maitre D'
...
...
Steph
Robby Robinson ...
Next Month's Opponent
Lou Beatty Jr. ...
Cop at Marla's Building
...
Valerie Bickford ...
Susan, Cosmetics Dealer
...
Peter Iacangelo ...
Lou
...
Lou's Body Guard (as Carl N. Ciarfalio)
...
Car Salesman
Todd Peirce ...
Man #1 at Auto Shop
...
Man #2 at Auto Shop
...
Seminary Student
...
Raymond K. Hessel (as Joon B. Kim)
Bennie Moore ...
Bus Driver with Broken Nose (as Bennie E. Moore Jr.)
...
Channel 4 Reporter (as W. Lauren Sanchez)
Pat McNamara ...
Police Commissioner Jacobs
...
Banquet Speaker
Owen Masterson ...
Airport Valet
...
Policeman (as David Jean-Thomas)
...
Salvator, Winking Bartender
...
Proprietor of Dry Cleaners
Anderson Bourell ...
Bruised Bar Patron #1
...
Bruised Bar Patron #2
...
Bartender in Halo
Andi Carnick ...
Hotel Desk Clerk
...
Waiter at Clifton's
Leonard Termo ...
Desk Sergeant
...
Detective Andrew
...
Detective Kevin
Michael Girardin ...
Detective Walker
Rest of cast listed alphabetically:
Michael Arturo ...
BMW Salesman (uncredited)
...
Fighter (uncredited)
Tommy Dallace ...
Champion Fighter (uncredited)
...
Irvin (uncredited)
Tom Falzone ...
Vomiting Fight Spectator (uncredited)
...
Chanting Fighter (uncredited)
...
Banquet Guest (uncredited)
...
Fight Patron Saying 'What's going on?' (uncredited)
...
Waiter (uncredited)
Jim Jenkins ...
Restaurant Maitre'd (uncredited)
...
Passenger Clutching Armrest (uncredited)
...
Fight Club Patron / Guy #2 in video store (uncredited)
Louis Ortiz ...
Fight Spectator (uncredited)
...
Fight Club Man (uncredited)
J.T. Pontino ...
Fight Club Man (uncredited)
...
Waiter (uncredited)
...
Fighter (uncredited)
Gregory Silva ...
Riley Wilde, Fighter (uncredited)
...
Fight Bully (uncredited)
...
Bar Worker saying "His name is Robert Paulsen" (uncredited)
Michael Zagst ...
Support group member (uncredited)
Gökhan Öncel ...
Man at the club (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Ross Grayson Bell ... producer
Ceán Chaffin ... producer (as Cean Chaffin)
John S. Dorsey ... associate producer
Art Linson ... producer
Arnon Milchan ... executive producer

Music by 

Dust Brothers
John King ... (as The Dust Brothers)
Michael Simpson ... (as The Dust Brothers)

Cinematography by 

Jeff Cronenweth

Film Editing by 

James Haygood

Casting By 

Laray Mayfield

Production Design by 

Alex McDowell

Art Direction by 

Chris Gorak

Set Decoration by 

Jay Hart ... (as Jay R. Hart)

Costume Design by 

Michael Kaplan

Makeup Department 

Fríða Aradóttir ... key hair stylist (as Frida Aradottir)
Jean Ann Black ... makeup artist: Mr. Pitt (as Jean A. Black)
Rob Bottin ... special makeup effects supervisor
Rebecca Deleo ... hair consultant: Mr. Pitt
Rick Glassman ... special dental effects
Patricia Miller ... hair stylist (as Patty Miller)
Julie Pearce ... key makeup artist
Art Pimentel ... mold maker: Rob Bottin Productions (as Arthur Pimentel)
Margaret Prentice ... makeup artist
Randy Westgate ... makeup artist (as Randy S. Westgate)
Johann Benét ... makeup artist (uncredited)
Lisa Buono ... additional makeup artist (uncredited)
Zoltan Elek ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Julie M. Anderson ... production supervisor
Peter Mavromates ... post-production supervisor
Helen Pollak ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Allen Kupetsky ... second second assistant director
Michael McCue ... second second assistant director (as Michael A. McCue)
Mike Topoozian ... first assistant director
Bob Wagner ... second assistant director

Art Department 

Fanée Aaron ... model maker
Sam Aguilar ... labor foreman
Craig B. Ayers Sr. ... greensman
P. Scott Bailey ... lead man (as Scott Bailey)
Charles W. Belisle ... set dresser
Kai Blomberg ... set dresser
Max E. Brehme ... set dresser
David B. Brenner ... propmaker foreman (as David Brenner)
Thomas E. Brown ... head paint foreman (as Tom Brown)
Richard K. Buoen ... illustrator (as Rick K. Buoen)
Brian Dott ... props builder
Bryan Duff ... assistant property master
Franco Esile ... set dresser
Brian Ferguson ... set dresser
Neil Gahm ... propmaker foreman
Collin Grant ... storyboard artist
Will Grant ... set dresser (as William Andrew John Grant)
Chris Grantz ... set dresser
Bryan Hill ... set dresser
Luis G. Hoyos ... set designer
Bill 'Kauhane' Hoyt ... stand-by painter
Peter J. Kelly ... set designer
Tani Kunitake ... illustrator
Tim R. Lafferty ... construction foreman (as Tim Lafferty)
Tyler Lafferty ... propmaker
Larry Laurent ... paint foreman
John Leone ... labor foreman
Julia K. Levine ... set designer (as Julia Levine)
Ron 'Butch' Montgomery ... propmaker foreman (as 'Butch' Montgomery)
Bryce Moore ... assistant property master
Roy 'Bucky' Moore ... property master
Fred O'Connor ... propmaker
Jeff Passanante ... construction coordinator
Tyler Patton ... set dresser
Adam Pearlman ... set dresser
S. Quinn ... art department coordinator
Peter Ramsey ... storyboard artist
Seth Reed ... assistant art director
Greg Rocco ... on-set dresser (as Gregory N. Rocco)
Paul M. Rohrbaugh III ... paint foreman (as Paul Milton Rohrbaugh III)
Steve Roll ... propmaker foreman (as Stephen Roll)
Eric Rosenberg ... graphic designer
Hugo Santiago ... set designer
Andrew M. Scudier ... paint foreman (as Andy Scudier)
Doug Sieck ... set dresser
Domenic Silvestri ... set designer (as Domenic H. Silvestri)
Danielle Simpson ... set dressing buyer (as Danielle M. Simpson)
Bruce G. Smith ... paint foreman
George Stokes ... propmaker foreman (as George W. Stokes Jr.)
Clint Taylor ... propmaker foreman
Manuel Valenzuela ... labor foreman (as Manny Valenzuela)
Timothy Vierra ... propmaker foreman
Timothy S. Wiles ... set dresser (as Tim Wiles)
G. Roger Abell ... leadman: reshoots (uncredited)
Dianne Chadwick ... art department assistant (uncredited)
Skip Crank ... props (uncredited)
Tammy DeRuiter ... painter (uncredited)
John R. Ellis ... props (uncredited)
Sean Hood ... swing gang (uncredited)
Jim C. Johnson ... set dresser (uncredited)
Troy Alan Peters ... set dresser (uncredited)
Mark Sparks ... propmaker foreman (uncredited)
Kevin Wasner ... props (uncredited)

Sound Department 

Jessica Bellfort ... assistant sound editor
Tom Bellfort ... adr editor
Steve Boeddeker ... sound effects editor
Todd Boekelheide ... sound re-recording mixer
David Boulton ... adr mixer
Lindakay Brown ... conforming sound editor
Derek Casari ... adr engineer
Lisa Chino ... assistant supervising sound editor
Don Coufal ... boom operator
Andre Fenley ... assistant sound editor (as Andrè Fenley)
Malcolm Fife ... supervising foley editor
David Gleeson ... additional sound mixer
Mark C. Grech ... sound technician
Sara Hegarty ... assistant sound editor (as Sarah Hegarty)
Hilda Hodges ... foley artist
David C. Hughes ... sound effects editor
Richard Hymns ... supervising sound editor
Misa Kageyama ... assistant sound designer
Doc Kane ... adr mixer
Ren Klyce ... sound designer
Mary Jo Lang ... foley mixer (as Maryjo Lang)
James P. Lay ... sound effects editor
David Lucarelli ... adr recordist
Kyrsten Mate ... conforming sound editor (as Kyrsten Comoglio)
Larry Oatfield ... conforming sound editor
David Parker ... sound mixer / sound re-recording mixer
Brandon Proctor ... sound mix technician
Richard Quinn ... dialogue editor (as Rich Quinn)
Charleen Richards ... adr mixer
John Roesch ... foley artist
Christopher Scarabosio ... additional adr editor
Larry Schalit ... assistant sound editor
Jurgen Scharpf ... sound mix technician
Michael Semanick ... sound re-recording mixer
Ewa Sztompke ... dialogue editor (as Ewa Sztompke-Oatfield)
Carolyn Tapp ... foley recordist
Jeff Wexler ... sound mixer
Michael J. White ... wild adr recordist
Doug Winningham ... apprentice sound editor
Gwendolyn Yates Whittle ... adr supervisor
David Abrahamsen ... sound (uncredited)
John Countryman ... sound re-recordist (uncredited)
Jonathan Greber ... sound transfer supervisor (uncredited)
Sean Landeros ... machine room operator (uncredited)
Joan Malloch ... digital audio transferer (uncredited)
Steve Romanko ... sound re-recordist (uncredited)
Ronald G. Roumas ... sound re-recordist (uncredited)
Dee Selby ... dialogue assistant (uncredited) / digital sound transfers (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)
Mary Works ... assistant dialogue editor (uncredited)

Special Effects by 

Anthony Allen Barlow ... special makeup effects
Wayne Burnes ... special effects technician
Derrick Crane ... special effects
Glen Hanz ... sculptor: Rob Bottin Productions, Inc.
Moto Hata ... sculptor: Rob Bottin Productions, Inc.
David Hoehn ... special effects makeup
Kevin Pike ... special effects
Edward T. Reiff Jr. ... special effects
Eric Roberts ... special effects foreman
Shawn Roberts ... special effects (as Derrell 'Shawn' Roberts)
Cliff Wenger ... special effects coordinator
Thomas D. Krausz ... specialty prop fabricator (uncredited)
Donn Markel ... special effects technician (uncredited)
Michael McGee ... special break-away props (uncredited)
Vincent Niebla ... effects painter: Rob Bottin Prod (uncredited)

Visual Effects by 

Josh Aller ... custom software: Image Savant
Debbie Andrews ... visual effects assistant (as Debbi M. Andrews)
Fritz Archer ... digital effects editor: Blue Sky Studios
David Bailey ... matte painter: Gray Matter
Richard 'Dr.' Baily ... digital animation producer: Image Savant / digital animation supervisor: Image Savant
James Battersby ... shot designer: Pixel Liberation Front
Xavier Bec ... software development: BUF Inc.
Dennis Berardi ... visual effects supervisor: Toybox
Les Bernstien ... visual effects director of photography
Yann Blondel ... CG supervisor: BUF Inc.
Alex Boothby ... digital effects artist: Toybox
Francois Boudaille ... digital artist: BUF Inc.
Patricia Boulogne ... producer: BUF Inc.
Nicholas Brooks ... digital compositor: Pixel Liberation Front
Pierre Buffin ... artistic supervisor: BUF
Christopher M. Burrows ... rotoscoper: Blue Sky Studios
Matthew E. Butler ... CG supervisor: Digital Domain (as Matthew Butler)
Jeff Campbell ... digital effects compositor: Toybox
Jaime Castañeda ... animator: Blue Sky Studios (as Jaime Andres Castañeda)
Olivier Cauwet ... digital artist: BUF Inc.
Thomas Clary ... digital effects associate producer: POP Film and Animation
Gregory Creaser ... digital timer: Pacific Title
Judith Crow ... opening sequence team lead: Digital Domain
Andrea D'Amico ... visual effects producer: POP Film
Robin L. D'Arcy ... visual effects producer (as Robin D'Arcy)
Lenny Dalrymple ... miniature effects production coordinator
Nicolas Darques ... digital artist: BUF
Paolo deGuzman ... digital paint artist: Digital Domain (as Paolo J. de Guzman)
Valerie Delahaye ... visual effects: Buf Inc
Eric Deltour ... digital artist: BUF Inc.
Joshua Doud ... cg post production assistant
Roy L. Downey ... pyro foreman: Stirber Visual Network, Inc. (as Roy Downey)
Tanya Doyle ... production assistant
Christophe Dupuis ... CG supervisor: BUF Inc. (as Christophe-Oliver Dupuis)
Michael Edland ... digital artist: Digital Domain
Mike 'Fuzzy' Ellis ... digital film supervisor: Toybox (as Mike Ellis)
Sean Andrew Faden ... digital artist: Digital Domain
Lucio I. Flores ... software engineer: Digital Domain
Ron Frankel ... pre-visualization supervisor: Pixel Liberation Front
Michael J. Frick ... digital artist
Sèverine Garnier ... digital artist: BUF Inc.
Joshua Gengler ... digital restoration
John Gibson ... digital effects artist
Darin K. Grant ... software engineer: Digital Domain
Colin Green ... shot designer: Pixel Liberation Front
Derek Grime ... CG supervisor: Toybox
Francesco Grisi ... producer: BUF Inc.
Kevin Tod Haug ... visual effects supervisor
Isabelle Haulin ... software development: BUF Inc.
Christopher Holsey ... scan record supervisor
Stephen Humphrey ... electrical: Stirber Visual Network, Inc. (as Steve Humphrey)
Mark Joiner ... digital animation assistant: Image Savant
Katherine Jones ... medical artist
Michael Kanfer ... film imaging supervisor: Digital Domain (as Michael D. Kanfer)
Joshua I. Kolden ... visual effects
Patrick Lachaux ... digital artist: BUF Inc.
Ryan Laney ... visual effects technical director
Richard Lea ... model foreman: Stirber Visual Network, Inc.
Dan Lemmon ... digital artist: Digital Domain (as Daniel Lemmon)
Alexander Levenson ... modeler: Blue Sky Studios
Matt Linder ... digital artist
Lauren A. Littleton ... visual effects coordinator: Digital Domain (as Lauren Littleton)
Dave Lockwood ... compositor: Gray Matter / roto artist: Gray Matter
Ken Locsmandi ... digital artist
Richard Lund ... translite photographer
Kevin Scott Mack ... visual effects supervisor: Digital Domain (as Kevin Mack)
Martha Snow Mack ... digital paint artist: Digital Domain
Margaux Mackay ... visual effects producer: Gray Matter
Gray Marshall ... lead compositor: Gray Matter / visual effects supervisor: Gray Matter
S. Scott McCaulley ... facilities supervisor: Digital Domain
John McCunn ... pipeline engineer
Leslie McMinn ... visual effects assistant
Michael Douglas Middleton ... visual effects still photographer
Suzanne Mitus-Uribe ... translite matte artist (as Suzanne Mitus)
Eileen Moran ... visual effects producer: Digital Domain
Stephane Naze ... CG supervisor: BUF Inc. (as Stèphane Naze)
Geoffrey Niquet ... CG supervisor: BUF Inc.
Bradley Parker ... digital artist: Digital Domain (as Brad Parker)
Brian Peyatt ... technical coordinator
Darren Poe ... digital compositor: Digital Domain (as Darren M. Poe)
David Prescott ... opening sequence team lead: Digital Domain (as David W. Prescott)
Jeff Pyle ... model foreman: Stirber Visual Network, Inc. (as Jeff S. Pyle)
Christine Rivard ... visual effects
Jim Rutherford ... 3D animator: Toybox
Carlos Saldanha ... animation supervisor: Blue Sky Studios
Todd Sarsfield ... scanning and recording operator
Christopher Scollard ... senior digital effects producer: Blue Sky Studios
Irka B. Seng ... digital effects coordinator: Blue Sky Studios
Patrick Shearn ... producer: BUF Inc.
John Siczewicz ... senior digital artist: Blue Sky Studios
Carey Len Smith ... visual effects post producer
Laurent Soudrie ... software development: BUF Inc.
David Stearn ... digital compositor: Digital Domain (as David Stern)
John K. Stirber ... miniture pyrotechnics supervisor: Stirber Visual Network, Inc.
Todd Stone ... visual effects: John Stirber FX
Rich Thorne ... production executive
Mike Thurmeier ... animator: Blue Sky Studios
Zachary Tucker ... digital artist: Digital Domain
Pènèlope Vandecave ... digital artist: BUF Inc.
Aurelio x. Vera Jr. ... restoration artist (restored version)
David Verbeke ... CG supervisor: BUF Inc.
Carey Villegas ... digital compositing supervisor: Digital Domain
Dave Walvoord ... senior lighting & effects artist: Blue Sky Studios
Vernon R. Wilbert Jr. ... digital artist: Digital Domain
Kieran Woo ... production controller: pre-production, Digital Domain
Rachel Wyn Dunn ... digital compositor: Digital Domain (as Rachel Dunn)
Leon Xiao ... chief systems administrator
Chris Y. Yang ... digital artist: Digital Domain
John Attard ... digital effects artist (uncredited)
S. Kai Bovaird ... runner (uncredited)
Chad E. Collier ... scanning and recording operator: Digital Domain (uncredited)
Drake Conrad ... digital film assistant: Toybox (uncredited)
Francisco De Jesus ... shader writer: Digital Domain (uncredited)
Lisa de la Garza ... visual effects senior staff: Digital Domain (uncredited)
Shane Glading ... digital artist (uncredited)
Mitch Goldstrom ... systems administrator: Digital Domain (uncredited)
Rob Gyorgy ... digital effects compositor: Toybox (uncredited)
Craig Halperin ... digital artist (uncredited)
Molly Hansen ... visual effects business affairs (uncredited)
Michael Hatton ... digital effects compositor: Toybox (uncredited)
Elizabeth Holmes ... digital effects compositor: Toybox (uncredited)
Stephen Jennings ... flame assistant (uncredited)
Rebecca Lilienfeld ... assistant visual effects editor: Digital Domain (uncredited)
Michael Manza ... 3D animator (uncredited)
Brandon McNaughton ... digital compositor (uncredited)
Rob Menapace ... motion control operator (uncredited)
Howie Muzika ... rotoscope artist: Digital Domain (uncredited)
J. Brent Poer ... digital manager: Digital Domain (uncredited)
Josa Leah 'SDB' Porter ... in-house coordinator: Toybox (uncredited)
Paul Rigg ... digital effects artist: Toybox (uncredited)
Kyle Robinson ... previs artist (uncredited)
Scott Ross ... general manager: Digital Domain (uncredited)
Ed Ulbrich ... visual effects executive producer: Digital Domain (uncredited)
Rob Walker ... production assistant: visual effects (uncredited)
Dan Weeks ... production programmer: Blue Sky Studios (uncredited)

Stunts 

Damon Caro ... stunt double / stunts
Carl Ciarfalio ... stunt performer
Jeff Imada ... stunts
Ryan Christopher Keys ... stunt performer
David Leitch ... stunts
Jimmy Nickerson ... stunts
Darrin Prescott ... stunts
Michael Runyard ... stunt coordinator
Damon Caro ... fight choreographer (uncredited)
Richard Cetrone ... utility stunts (uncredited)
Debbie Evans ... stunts (uncredited)
James M. Halty ... stunts (uncredited)
Jeff Imada ... stunt coordinator (uncredited)
Hiro Koda ... stunts (uncredited)
Lane Leavitt ... stunts (uncredited)
David Leitch ... stunt double: Brad Pitt (uncredited)
Chris O'Hara ... utility stunts (uncredited)
Denney Pierce ... stunts (uncredited)
Jimmy N. Roberts ... stunts (uncredited)
David Wald ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Michael Arvanitis ... best boy electric: Fox (as Mike Arvanitis)
Larry J. Aube ... rigging key grip (as Larry Aube)
Nico Bally ... company grip / dolly grip: "b" camera
Martin Bosworth ... rigging gaffer (as Marty Bosworth)
Michael Brennan ... dolly grip
Kevin Brown ... lighting technician
John P. Cleveland ... company grip
Alan Colbert ... lighting technician
John T. Connor ... first assistant camera (as John Connor)
Michael J. Coo ... key grip
Ken Cottengim Jr. ... company grip
Charles Crivier ... rigging best boy grip: Fox
David Diamond ... rigging best boy electric (as Dave Diamond)
Lisa Guerriero ... second assistant camera: "a" camera (as Lisa 'Coconut' Guerriero)
Chris Haarhoff ... Steadicam operator
Conrad W. Hall ... camera operator
Mitchell K. Hiniker ... grip
Craig Horwitz ... set lighting
Wilfried Jeanblanc ... video operator
Gary Kanner ... camera loader
Craig Kohtala ... best boy grip
Clement Lush ... tape operator
Brett Mabry ... best boy / best boy: second unit
Ed Maloney ... best boy electric (as Eddy Maloney)
Niles McElroy ... rigging electric
Ronald A. Miller ... rigging grip
Claudio Miranda ... gaffer
Merrick Morton ... still photographer
James P. Noble ... company electrician (as James Noble)
Serge Nofield ... second assistant camera: "b" camera
Robert J. Reilly ... best boy rigging grip
Clive Richards ... company electrician
Brian Rosso ... grip
Michael Santoro ... rigging best boy grip
Harold Skinner ... company electrician (as Harold J. Skinner)
Thomas Sugg ... company electrician (as Tom Sugg)
Wayne Tidwell ... video assist operator (as Wayne R. Tidwell)
Anthony Van Dyk ... company electrician (as Anthony Van Dyke)
Chris Weigand ... rigging electrician
Jerald L. Wilson ... rigging electrician
Steve Wolfe ... assistant camera
Rhett Wooden ... best boy grip: Fox
Gregory Irwin ... key first assistant camera: second unit (uncredited)
Daniel Page McDonough ... assistant camera: day player (uncredited)

Casting Department 

Sande Alessi ... extras casting
Bill Dance ... extras casting
Christie Cean George ... casting assistant
Mickie McGowan ... voice casting
Karen Meisels ... casting associate (as Karen Miesels)
Christian Kaplan ... executive in charge of casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Terry Anderson ... set costumer
Elinor Bardach ... costume supervisor
Wendy M. Craig ... set costumer
Amanda Friedland ... set costumer
Wendy J. Greiner ... key costumer (as Wendy Greiner)
Rhona Meyers ... key costumer
Sloane Morrison ... costumer (as Sloane Perry Thorne)

Editorial Department 

Babette Dickerson ... second assistant editor
Martha Anne Francis ... second assistant editor
Karman Graham Franck ... post-production assistant (as Karman Graham)
Robert Longstreet ... apprentice editor (as Robert Longstreet Wheeler)
Michael Matzdorff ... first assistant editor
Michelle Mendenhall ... second assistant editor
Stephen Nakamura ... spirit colorist
Alex Olivares ... first assistant editor
David Orr ... color timer
Joëlle Taar ... conforming editor
Angus Wall ... assistant editor / editorial consultant
John Venzon ... assistant editor (uncredited)

Music Department 

Lisa K. Fowle ... music editor intern
Charles Goodan ... score co-producer
P.J. Hanke ... composer: additional music
Art Hodge ... score co-producer
John King ... score arranger / score mixer / score recordist
Mike Knobloch ... music executive
Brian Richards ... music editor
Michael Simpson ... score arranger / score mixer / score recordist

Transportation Department 

Jim Alfonso ... transportation captain
Manny Demello ... driver
Scott Howard ... transportation
Tom Marshall ... transportation captain (as Thomas F. Marshall)
Dave Robling ... transportation coordinator
Frank Roughan ... transportation captain
Shaun Ryan ... production driver
Marilyn Tasso ... transportation office assistant
Gina August ... driver (uncredited)
Prentis Woods ... driver (uncredited)

Other crew 

Alison Anne Abrohams ... assistant: Ms. Chaffin (as Alison Abrohams)
Shauna Beal ... assistant: Mr. Milchan
Robert M. Bouffard ... consultant
Deborah Brighton ... animal trainer
Francie Brown ... dialect coach
Raymond Bulinski ... craft service
Trisha Burton ... script supervisor: second unit
Joe Cappelletti ... adr voice artist
Karen Chalk Wheeler ... post-production accountant
David J. Cofini ... accounting assistant
Scott Colomby ... additional adr voice
Kimberly Cooper ... production executive: Fox
Brandon M. Cox ... production assistant
Jim Davidson ... production accountant (as Jim C. Davidson)
Hasina Deary ... assistant: Mr. Milchan
Kim Delgado ... adr loop group
Eileen M. Dennis ... second assistant accountant
Robb Earnest ... production coordinator
Kareem Elseify ... production associate
Kieron Estrada ... production assistant
Karman Graham Franck ... post-production accounting assistant (as Karman Graham)
Joe Hartwick Jr. ... first assistant accountant
Camilla Henneman ... key person: Bob suit
Michael Herron ... set production assistant
Pamela Hill ... stand-in: Helena Bonham Carter
West Humphries ... caterer
Mitch Kelleher ... set production assistant: additional photography
Chad Keller ... stand-in
Ryan Krayser ... production assistant
Susan B. Kreutz ... craft service
Rich Malchar ... assistant: Mr. Pitt
Flint Maloney ... location manager
Maria Mantia ... set production assistant
Bill McCue ... stand-in
David McKimmie ... assistant production coordinator
Robert Mehnert ... aerial unit director
Michael Mendelsohn ... banker/production financier
Bill Mitchell ... stock footage provider
E. Christian Moore ... copywriter
Ledge Musselman ... stand-in: reshoots
Cindy Nevins ... payroll accountant
Alex Nikolic ... media producer
Julia P. Pitt ... assistant: Mr. Norton
Derek Plaza ... production assistant
Buz Presock ... set production assistant
Patti Roberts-Nelson ... associate: Art Linson (as Patti Roberts Nelson)
Carrie Roslan ... construction accountant (as Carrie Best)
Richard Schuler ... location manager (as Rick Schuler)
Carrie Shaw ... production office assistant
Julie Ann Snow ... second assistant accountant
Greg Solomon ... prosthetic technician: Rob Bottin Productions Inc.
Mike Sudrow ... weapons specialist
Patrick Thornhill ... production assistant
Dina Waxman ... script supervisor
Jeff Woods ... production assistant (as Jeffrey Roderick Woods)
H. Leah Amir ... production assistant (uncredited)
Amanda Brand ... publicist (uncredited)
George Brown ... production assistant (uncredited)
Andrea Carter ... clearance coordinator (uncredited)
Chris Castaldi ... set production assistant: re-shoots (uncredited)
Lori Evans ... post-production accountant (uncredited)
Chris Gutierrez ... assistant location manager (uncredited)
Jeff Imada ... fight choreographer (uncredited)
Damiana Kamishin ... production assistant: re-shoots (uncredited)
Ledge Musselman ... stand-in (uncredited)
Jack Robinson ... location scout (uncredited)
Christian von Burkleo ... video services (uncredited)

Thanks 

Johann Benét ... thanks
Raymond Bongiovanni ... in memory of
P. Scott Makela ... in memory of

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page