IMDb > Entrapment (1999)
Entrapment
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Entrapment (1999) More at IMDbPro »

Photos (See all 95 | slideshow) Videos (see all 2)
Entrapment -- Catherine Zeta-Jones works for an insurance agency that sends her to track down and help capture an art thief, played by Sean Connery.

Overview

User Rating:
6.2/10   75,076 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 2% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Ronald Bass (story) and
Michael Hertzberg (story) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Entrapment on IMDbPro.
Release Date:
30 April 1999 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
Oh, what a tangled web we weave, when first we practice to deceive. Then again, practice makes perfect. See more »
Plot:
An insurance agent is sent by her employer to track down and help capture an art thief. Full summary » | Full synopsis »
Awards:
4 wins & 5 nominations See more »
NewsDesk:
(89 articles)
User Reviews:
Star Power Raises Film a Cut Above See more (271 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Sean Connery ... Robert MacDougal

Catherine Zeta-Jones ... Virginia Baker

Ving Rhames ... Aaron Thibadeaux

Will Patton ... Hector Cruz

Maury Chaykin ... Conrad Greene

Kevin McNally ... Haas
Terry O'Neill ... Quinn
Madhav Sharma ... Security Chief
David Yip ... Chief of Police

Tim Potter ... Millennium Man

Eric Meyers ... Waverly Technician
Aaron Swartz ... Cruz's Man
William Marsh ... Computer Technician
Tony Xu ... Banker

Rolf Saxon ... Director

Tom Clarke Hill ... Operator (as Tom Clarke-Hill)
David Howard ... Technician
Sai-Kit Yung ... Doctor (as Stuart Ong)
Ravin J. Ganatra ... 1st Security Guard (as Ravin Ganatra)
Rhydian Jai-Persad ... 2nd Security Guard
Hari Dhillon ... 3rd Security Guard
rest of cast listed alphabetically:
Kee Thuan Chye ... Trader #1 (uncredited)
Harry Fielder ... Stallholder (uncredited)

Craig Fong ... Gangster (uncredited)

Directed by
Jon Amiel 
 
Writing credits
(WGA)
Ronald Bass (story) (as Ron Bass) and
Michael Hertzberg (story)

Ronald Bass (screenplay) (as Ron Bass) and
William Broyles Jr. (screenplay) (as William Broyles)

Produced by
Ronald Bass .... executive producer (as Ron Bass)
Sean Connery .... producer
Michael Hertzberg .... producer
Arnon Milchan .... executive producer
Iain Smith .... executive producer
Rhonda Tollefson .... producer
 
Original Music by
Christopher Young 
 
Cinematography by
Phil Meheux (director of photography)
 
Film Editing by
Terry Rawlings 
 
Casting by
Michelle Guish 
Donna Isaacson 
 
Production Design by
Norman Garwood 
 
Art Direction by
Michael Boone 
Jim Morahan (supervising art director)
Keith Pain 
Kevin Phipps (uncredited)
 
Set Decoration by
Anna Pinnock 
 
Costume Design by
Penny Rose 
 
Makeup Department
Hilary Haines .... key hairdresser: second unit
Frances Hannon .... chief makeup artist
Belinda Hodson .... makeup artist: second unit
Colin Jamison .... chief hair stylist
Jan Jamison .... hair stylist
Rebecca Lafford .... makeup artist: second unit
Linda McInnes .... makeup artist (as Linda Bodily)
Belinda Parish .... makeup artist
Barry Richardson .... hair stylist: second unit
Peter Robb-King .... makeup artist: Mr. Connery
 
Production Management
Sarah Bradshaw .... production supervisor
Judy Britten .... unit manager: second unit
Al Burgess .... production supervisor: Malaysia
Rachel Neale .... unit manager: second unit
Faye Ong .... production manager: Malaysia
Amy Segal .... unit manager: Malaysia
John H. Starke .... unit production manager: New York unit (as John Starke)
 
Second Unit Director or Assistant Director
James Armstrong .... assistant director
Vic Armstrong .... second unit director
Vebe Borge .... first assistant director: New York
Chris Carreras .... first assistant director
Carlos Fidel .... third assistant director: second unit
Robert Grayson .... co-second assistant director (as Robert P. Grayson)
Tze S. Hoh .... third assistant director: Malaysian unit (as Tze Swen Hoh)
Dylan Hopkins .... second assistant director: New York
Amy Lynn .... second assistant director: New York
Terry Madden .... first assistant director: second unit
David Pearson .... first assistant director: model unit (as Dave Pearson)
Fiona Richards .... third assistant director
Michael Stevenson .... second assistant director
Richard Styles .... second assistant director: second unit
Mahathir Tahir .... third assistant director: Malaysian unit
Jeremy Pelzer .... additional assistant director (uncredited)
 
Art Department
Fauzi Bin Abdullah .... props helper: Malaysia
Douglas Allam .... chargehand plasterer
Martin Asbury .... storyboard artist
Ray Barrett .... construction manager
Bruce Behrens .... construction runaround
Ros Bennett .... construction nurse (as Roz Bennett)
Les Benson .... location property master
John Blakeley .... sculptor
Adam Brockbank .... conceptual artist
Steve Brown .... chargehand plasterer (as Steven Brown)
Julian Caldow .... conceptual artist
Stephen Challenor .... supervising carpenter
Temple Clark .... storyboard artist
Stuart Clarke .... scenic artist
Charles Cottrell .... stand-by painter
Bryn Court .... sculptor
Derek Dackombe .... supervising painter
Jack Dyer .... construction buyer
Trevor Dyer .... head carpenter
Carol Eastwood .... construction controller
Colin Ellis .... stand-by props
Frederic Evard .... stand-by art director: second unit (as Fred Evard)
John Fox .... dressing props
Katie Gabriel .... art department coordinator
Tom Garwood .... junior draftsperson
Barry Gates .... dressing props
James Gemmill .... portrait artist
Michael Gunner .... chargehand painter
Jane Haddow .... junior draftsperson
Kenneth Hambling .... chargehand carpenter
Kevin Harris .... assistant construction manager
Steve Hedinger .... decor/lettering artist
Tommy Hunt .... property runaround
Patricia Johnson .... draftsperson
Carol Kupisz .... graphic designer
Kek Ting Lam .... assistant art director: Malaysia
Nick Wong Voon Leong .... props buyer: Malaysia (as Nick Wong)
David Lusby .... production buyer
Michael Martin .... chargehand stagehand
Christian McDonald .... dressing props
Maxie McDonald .... property master
David Mears .... chargehand painter
David Meeking .... head painter
Alice Milburn-Foster .... assistant scenic artist
Steve Mitchell .... scenic artist
Stephen Morahan .... draughtsperson
Ian Murphy .... stand-by plasterer
Sandy Nicolson .... stand-by carpenter: Scotland
John O'Shaughnessy .... production buyer
Harry Pain .... art department runner
John Palmer .... props storeman
Nick Palmer .... stand-by art director
Ladd Paul .... stand-by stagehand
Graham Pearce .... chargehand painter
Mickey Pugh .... supervising stand-by props
Pippa Rawlinson .... draftsperson
Pippa Rawlinson .... draughtsman
Tony Rimmington .... draftsperson (as Anthony Rimmington)
Richard Roberts .... assistant set decorator
Raymond Roffe .... chargehand plasterer
Gordon Routledge .... supervising carpenter
Kenneth Chan Weng Sein .... props assistant: Malaysia
Saifulazuar Shamsudin .... stand-by props assistant: Malaysia
Kenneth Sibley .... chargehand stagehand
Mohan Singh .... lead man: Malaysia
William Stickley .... stand-by carpenter
Eric Strange .... dressing props
Sonny Tan Tiong Sung .... props assistant: Malaysia
Paul Tappin .... head plasterer
Gary Tomkins .... assistant art director
Roger Walker .... sculptor
Peter Wells .... head stagehand
William Wells .... storeman
Su Whitaker .... assistant art director
Penny White .... trainee prop
David Whyman .... supervising carpenter
Ben Wilkinson .... chargehand dressing props
Clive Wilson .... stand-by propman: second unit
Paul Wolstencroft .... chargehand stagehand
Mickey Woolfson .... stand-by props (as Michael Woolfson)
I-Lann Yee .... props buyer: Malaysia
Wan Johari Wan Zainuddin .... stand-by props assistant: Malaysia
Dean Coldham .... plasterer (uncredited)
Andrew Guyett .... painter (uncredited)
Robin Heinson .... painter (uncredited)
Paul Ladd .... stand-by stagehand (uncredited)
Roger Mann .... welder (uncredited)
Stephen McGregor .... stand-by carpenter: second unit (uncredited)
Mark White .... construction (uncredited)
Bradley Woodbridge .... painter (uncredited)
 
Sound Department
Christopher Ackland .... adr editor
Paul Cridlin .... boom operator
Ben Georgiades .... assistant sound engineer
Pat Gilbert .... first assistant sound editor
John Hayward .... sound re-recording mixer
Jake Jackson .... assistant sound engineer
David John .... sound mixer
Gareth John .... sound assistant
Piers Lawrance .... assistant sound effects editor
Gerard Loret .... first assistant sound editor (as Gerard C. Loret)
Ian Munro .... sound mixer: second unit
William Parnell .... dialogue editor
Vincent Poon .... sound assistant: Malaysia
Richard Pryke .... sound re-recording mixer
Bob Risk .... foley editor
Jim Shields .... supervising sound editor
Sandy Buchanan .... adr mixer (uncredited)
Sean Byrne .... post-production audio (uncredited)
Mark Kenna .... consultant: dolby film sound (uncredited)
Mark Sheffield .... sound mix recordist (uncredited)
John Soukup .... sound transfer (uncredited)
 
Special Effects by
Jonathan Angell .... senior special effects technician
Stuart Bailey .... project manager: Useful Companies
Clive Beard .... special effects floor supervisor
William J. Bishop .... special effects technician: New York unit
Caimin Bourne .... special effects trainee
Chris Brenczewski .... special effects trainee
David Brighton .... senior special effects technician
Simon Cockren .... special effects technician: second unit
Cliff Corbould .... special effects assistant/buyer
Ian Corbould .... senior special effects technician: second unit
Neil Corbould .... special effects supervisor
Paul Corbould .... special effects floor supervisor: second unit
Steve Crawley .... wire effects supervisor (as Stephen Crawley)
Steve Cullane .... senior special effects technician
Ramli Bin Md. Derus .... special effects assistant: Malaysian unit
Paul Dunn .... senior special effects technician
Michael Durkan .... special effects technician
Raymond Ferguson .... special effects technician
Rodney Fuller .... senior special effects technician
Al Griswold .... special effects coordinator: New York unit
Tim Grover .... special effects editor
Kevin Herd .... senior special effects technician
David Hunter .... senior special effects technician
Ray Lovell .... senior special effects technician
Kevin Mathews .... special effects wire technician
Carol McAulay .... special effects coordinator
Dave Miller .... special effects technician
Wayne Miller .... special effects technician: New York unit
John Pilgrim .... special effects electronics technician
James J. Quinn .... special effects technician: New York unit
Lee Rider .... special effects trainee
Dave Roddham .... special effects trainee (as David Roddham)
Grant Rogan .... special effects trainee
Kevin Rogan .... special effects technician
Paul Stephenson .... senior special effects technician
Timothy Stracey .... senior special effects technician
Paul Taylor .... special effects technician
Bart Traynor .... special effects technician: New York unit
Anne Marie Walters .... special effects technician
Steven Warner .... special effects technician
David Watkins .... special effects technician: second unit
Peter White .... senior special effects technician
Krissi Williamson .... special effects buyer
Gareth Wingrove .... special effects trainee
Trevor Wood .... special effects workshop supervisor
Alan Young .... special effects electronics technician
Alistair Williams .... effects trainee (uncredited)
 
Visual Effects by
Colin Alway .... digital compositor: Cinesite Digital Studios
Keith Barton .... technical services: Cinesite Digital Studios
John Benn .... line-up & vault: Cinesite Digital Studios
Alex Bicknell .... digital effects supervisor: Cinesite Digital Studios
Ian Biggs .... special effects supervisor: The Magic Camera Company
John Blakeley .... modeler
Gary Blowfield .... video operator: The Magic Camera Company
Paul Brannan .... computer/video runner: Useful Companies (as Paul Brannen)
Colin Brown .... executive producer: Cinesite Digital Studios
Trevor Carey .... rigger: model unit (as Trevor 'Trigger' Carey)
Stefan Cebula .... computer/video technician: Useful Companies
Paul Conway .... digital compositor: Cinesite Digital Studios
Nik Cooper .... senior special effects technician: The Magic Camera Company
Carole Cowley .... digital effects coordinator: Cinesite Digital Studios
Brenda Coxon .... production accountant: The Magic Camera Company
Matthew D'Angibau .... motion control assistant/loader: The Magic Camera Company
Nick Davis .... visual effects supervisor
Alexandra Day .... visual effects coordinator
Keith Devlin .... data operations: Cinesite Digital Studios
Sander Ellers .... special effects modeler
Simon Evers .... R&D: Cinesite Digital Studios
Simon Eves .... research and development: Cinesite
David Fernandes .... digital scanning and recording: Cinesite Digital Studios
Chris George .... 3D computer animation: Cinesite Digital Studios
Ken Gittens .... senior special effects technician: The Magic Camera Company
José Granell .... model unit supervisor: The Magic Camera Company
Barrie Hemsley .... production coordinator: The Magic Camera Company
Graham Hopkins .... 3D computer animation: Cinesite Digital Studios
David Houghton-Williams .... digital compositor: Cinesite Digital Studios (as Dave Williams)
Simon Hughes .... line-up & vault: Cinesite Digital Studios
Antony Hunt .... producer: The Magic Camera Company
Jean Lee .... R&D: Cinesite Digital Studios
John Lockwood .... lead compositor: Cinesite Digital Studios
Roger Lofting .... producer: The Magic Camera Company
David Man .... digital compositor: Cinesite Digital Studios
Chris McBride .... computer/video technician: Useful Companies
Mark Michaels .... lead compositor: Cinesite Digital Studios
Rick Mietkowski .... motion control operator: The Magic Camera Company
Elizabeth Moore .... digital compositor: Cinesite Digital Studios (as Lisa Moore)
Steve Morgan .... key grip: model unit
Jonathan Neill .... 3D computer animation: Cinesite Digital Studios
Clare Norman .... line-up & vault: Cinesite Digital Studios
Justin Owen .... computer and video effects supervisor: Useful Companies
Stuart Pearson .... digital scanning and recording: Cinesite Digital Studios
Dave Poole .... senior special effects technician: The Magic Camera Company
Gillian Roberts .... bidding producer: Cinesite Digital Studios
John Robertson .... rigger: model unit
John Rogers .... gaffer: model unit
Adrian Samuels .... data operations: Cinesite Digital Studios
Robbie Scott .... model supervisor: The Magic Camera Company
Andy Simm .... special effects modeler
Alex Smith .... digital artist
Andy Stevens .... focus puller: model unit
Roland Stevenson .... sculptor/modeler
Nigel Stone .... director of photography: The Magic Camera Company
Charles Tait .... digital compositor: Cinesite Digital Studios (as Charlie Tait)
Courtney Vanderslice .... head of production: Cinesite Digital Studios (as Courtney Vanderslice-Law)
Niki Wakefield .... lead compositor: Cinesite Digital Studios
Kevin Wheatley .... technical services: Cinesite Digital Studios
Mike Williams .... animation supervisor: Useful Companies
Peter Williams .... digital scanning and recording: Cinesite Digital Studios
Neil Wilson .... graphics animator: Useful Companies
Dan Ashton .... scanning and recording operator (uncredited)
Rosemary Bennett .... additional nurse: model unit (uncredited)
Brad Blackbourn .... 3D artist: Malaysia (uncredited)
Nick Bonathan .... modeler (uncredited)
Kevin Campbell .... software developer (uncredited)
Chas Cash .... 3D animator: Cinesite (uncredited)
Mark Coleran .... visual effects (uncredited)
Rob Dunbar .... model maker (uncredited)
Mark Goldeman .... additional rigger: model unit (uncredited)
Paul Harford .... additional rigger: model unit (uncredited)
Dan Harrod .... data operations (uncredited)
Greg Horswill .... senior model maker: model unit (uncredited)
Peter Jones .... computer and video technician (uncredited)
Diana Lander .... unit nurse: model unit (uncredited)
Vincent Lavares .... technical assistant supervisor (uncredited)
Steve Lloyd .... production buyer: model unit (uncredited)
Marianne Lytton .... additional nurse: model unit (uncredited)
Jim Machin .... model maker (uncredited)
Ray Moody .... motion control (uncredited)
Richard Morris .... digital effects artist (uncredited)
Nick Murray .... camera trainee: model unit (uncredited)
John O'Donnell .... carpenter: model unit (uncredited)
Adam Rogers .... junior electrician: model unit (uncredited)
Gary Shaw .... motion control camera (uncredited)
Frank Sheeky .... best boy: model unit (uncredited)
Jeffrey Skinner .... additional rigger: model unit (uncredited)
Bill Thomas .... model maker (uncredited)
Roland Watson .... data operations: Cinesite (uncredited)
Danny Webster .... additional rigger: model unit (uncredited)
Grant Wiesinger .... additional rigger: model unit (uncredited)
Pete Williams .... scanning and recording manager (uncredited)
Aviv Yaron .... 2D technical director: Cinesite (uncredited)
 
Stunts
Roy Alon .... stunts
Vic Armstrong .... stunt coordinator
Jenny Ash .... stunts
Dickey Beer .... stunts
Gabe Cronnelly .... stunts
Jim Dowdall .... stunt coordinator
Eunice Huthart .... stunts
Rowley Irlam .... stunts
Derek Lea .... stunts
Wendy Leech .... stunts
Mark Mottram .... stunts
Tony Smart .... stunts
Stuart Clark .... utility stunts (uncredited)
Gabe Cronnelly .... stunt double: Sean Connery (uncredited)
Steve Griffin .... stunts (uncredited)
Theo Kypri .... utility stunts (uncredited)
Mark Mottram .... stunt double: Catherine Zeta-Jones (uncredited)
Lee Sheward .... stunts (uncredited)
Steve Truglia .... stunt driver (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Shahrulnizam B. Ahmad .... gaffer: Malaysia
Andy Aitken .... chargehand electrician
Stephen Andrews .... camera trainee (as Steve Andrews)
David Appleby .... still photographer
John Ash .... rigging gaffer: second unit
Kenneth Atherfold .... camera grip: second unit (as Kenny Atherfold)
Bob Balzarini .... video assist operator: New York
Sam Barnes .... clapper loader
James R. Belletier .... first assistant camera: New York (as Jim Belletier)
Reg Boddy .... best boy: second unit
Michael Buck .... grip: New York
Norman Buck .... key grip: New York
Oliver Cary .... second assistant camera: New York
Vince Clarke .... rigging gaffer (as Vincent Clarke)
Vernon Connolly .... best boy
Stephen Consentino .... camera operator: New York
Frederick Crawford .... head rigger
Peter Davey .... video operator: underwater unit
Steven Davies .... chargehand rigger
Thomas Dolan .... electrician: New York (as Thomas W. Dolan)
Rosalyn Ellis .... clapper loader: second unit (as Ros Ellis)
Gregory Farrell .... electrician: New York
Jasper Fforde .... focus puller
Peter Field .... camera operator: second unit
Andrew Ford .... focus puller: Scotland (as Andy Ford)
Jay Fortune .... gaffer: New York
Raymond Fortune .... electrician: New York
Andrew Gardiner .... electrician
Mark Gay .... electrician: second unit
Kevin Gilligan .... grip: New York
Tom Gilligan .... dolly grip: New York
Christopher Gough .... electrical rigger: second unit
Frank Graziadei .... video assist operator: New York
Aaron Green .... gaffer: underwater unit
Azman Bin Hitam .... assistant grip: Malaysia
Scott Holland .... video assist operator: second unit
Bill Howe .... electrical rigger (as William Howe)
Lim Jo-Sen .... video assistant's assistant: Malaysia
Michael J. Kammerer .... grip: New York (as Mike Kammerer)
John King .... electrician
Gábor Kövér .... camera operator: New York (as Gabor Kover)
Gary Lamantia .... camera technician: Wescam, New York
Elvin Lee Chee Peng .... assistant camera: Malaysia (as Alvin Lee)
Adam Lee .... rigging electrician
Lee Madigan .... electrician
James Malone .... electrician: New York
David Maund .... trainee assistant grip
Steve Mcleod .... assistant chief lighting technician (as Stephen McLeod)
Guy Minoli .... electrician
Rob Monger .... practical electrician (as Robert Monger)
Ray Murphy .... electrician: New York (as Raymond Murphy)
David Norris .... camera operator: Wescam, New York
Timothy Painter .... electrician
Roger Pearce .... camera operator
Alan Perez .... stand-by electrical rigger
Derrick Peters .... clapper loader: Scotland
Rebecca Peters .... video assist operator
Gary Pocock .... camera grip
Christopher Polden .... electrician: second unit
Ray Potter .... gaffer: second unit
Terry Potter .... gaffer
Russell Prosser .... stand-by rigger
Keith Roberts .... clapper loader: second unit
Al Rodgers .... first assistant camera: New York
Gordon Segrove .... focus puller: underwater unit
Robert Shacklady .... clapper loader: underwater unit
Nick Shuttleworth .... video assist runner
Sarawantal Singh .... assistant chief lighting technician: Malaysia
Martin Singleton .... additional cinematographer: Scotland
Martin Singleton .... director of photography: Scotland
Tony Spratling .... additional cinematographer: second unit
Alf Tramontin .... Steadicam operator
Mike Valentine .... underwater camera operator
Lee Vickery .... camera loader: New York
Paul Wheeldon .... camera trainee: second unit
Jack White .... rigging electrician
Kevin P. Williams .... grip: New York (as Kevin Williams)
Nigel Woods .... electrician
Jason Wrenn .... focus puller: second unit
Christopher Blakely .... video assist operator (uncredited)
Neil Brown .... additional first assistant camera: second unit (uncredited)
Darren Flindall .... rigger (uncredited)
Raymond Flindall .... rigger (uncredited)
John Gamble .... first assistant camera (uncredited)
Paul Legall .... crane operator (uncredited)
Ron Nicholls .... grip (uncredited)
Howard Smith .... Steadicam operator (uncredited)
Ian Speed .... libra technician (uncredited)
Rob Stewart .... electrician: dailies (uncredited)
Jonathan Taylor .... director of photography: second unit (uncredited)
Michael White .... rigging electrician (uncredited)
 
Casting Department
Louis Elman .... adr voice casting
Gaby Kester .... casting assistant
Ng Mei-Mei .... casting assistant: Malaysia
Kim Miscia .... casting: New York
Lucinda Syson .... additional casting
Christina Thomas .... casting coordinator: Malaysia
 
Costume and Wardrobe Department
Melanie Carter .... outworker
Annie Crawford .... costumer: Mr. Connery
Ken Crouch .... wardrobe supervisor (as Kenny Crouch)
David Croucher .... wardrobe assistant: second unit
Annie Hadley .... wardrobe mistress
Mark Holmes .... wardrobe master
Jane Lewis .... wardrobe mistress
John Norster .... assistant costume designer
Barbara Ohren .... outworker
Mood Omar .... wardrobe assistant: Malaysia
Dominic Young .... outworker
Alex Carey .... costume breakdown artist (uncredited)
Dave Croucher .... costumes (uncredited)
Sarah Higbid .... costume buyer (uncredited)
Mei Lai Hippisley Coxe .... costume coordinator (uncredited)
 
Editorial Department
David Barrett .... second assistant editor
Tim Grover .... first assistant editor
John Nuth .... second assistant editor
David Rees .... color timer
Tony Tromp .... assistant editor: Heavyworks
 
Music Department
Pete Anthony .... conductor
Pete Anthony .... orchestrator
Bruce Babcock .... orchestrator
Benedikt Brydern .... score coordinator
Kenneth Burgomaster .... synthesizer programmer
Kostas Christides .... orchestrator (as Konstantinos Christides)
Geoff Foster .... score engineer
Geoff Foster .... score mixer
Andrew Glen .... music editor
Tanya Noel Hill .... music editor: temp music (as Tanya Hill)
Jon Kull .... orchestrator
Bob Last .... music consultant
Sujin Nam .... score coordinator
Jasper Randall .... scoring coordinator: Christopher Young
David Reynolds .... score coordinator
Arthur Schaer .... synthesizer programmer
Paul Talkington .... orchestra contractor
Christopher Warren-Green .... orchestra leader
Gernot Wolfgang .... scoring assistant
Lars Anderson .... scoring coordinator (uncredited)
Mark Graham .... head of music preparation (uncredited)
Flavio Motalla .... score producer (uncredited)
 
Transportation Department
Francis Abdullah .... transportation coordinator: Malaysia
Gary Birmingham .... transportation coordinator
Roy Clarke .... assistant transportation coordinator
Edward O'Donnell .... transportation captain: New York
Dee Sow Yuen Siew .... airport/transport liaison: Malaysia
Guy Bostock .... vehicle technician (uncredited)
Ian Clarke .... vehicle technician (uncredited)
Graham Kelly .... action vehicle coordinator (uncredited)
Sean Thornton .... picture vehicle technician (uncredited)
 
Other crew
Magen Appathurai .... senior location manager: Malaysia
Ramesh Appathurai .... location manager: Malaysia
David Arkle .... helicopter pilot: second unit
Nina Armstrong .... assistant: Mr. Armstrong, second unit (as Nina Almond)
Linzi Baltrunas .... location assistant
Joane Baptiste .... production secretary: New York
Shauna Beal .... assistant: Mr. Milchan
Rosie Bedford-Stradling .... unit nurse
Emma Bendell .... assistant accountant
Mona Benjamin .... assistant production coordinator
Charles Bodycomb .... armorer (as Charlie Bodycomb)
Elaine Burt .... production coordinator
Patricia Castellanos .... location assistant: New York
Al Cerullo .... helicopter pilot: New York
Paul Chantler .... accounting assistant
Debbie Chua .... production secretary: Malaysia
Andy Clayton .... flight logistics: Scotland
Matthew K. Coleman .... production assistant: New York
Frances Cousins .... location assistant: Scotland
Sophie Dasic .... assistant accountant
William Dodds .... set production assistant
Peter Eardley .... accounting assistant
Linda Fraser .... scottish screen trainee: Scotland
Linda Gamble .... unit publicist
Harry C. Garces .... craft service assistant: Malaysia
Cyril Gibbons .... health and safety officer
Simone Goodridge .... assistant: Mr. Amiel
Allen Goonting .... location assistant: Malaysia
Carolyn Hall .... financial controller
Ariff Hamzah .... location assistant: Malaysia
Paul Harris .... choreographer
Timothy Hatch .... malaysian liasion: Malaysia
Susan Hegarty .... dialect coach: Ms. Zeta-Jones
Sarah Hinch .... script supervisor: second unit (as Sarah Hornbuckle)
Richard Hooper .... armorer
Shelley Houis .... production coordinator: New York
Theo J. Hyman .... runner: second unit (as Theo Hyman)
Lynn Jones .... assistant: Ms. Zeta-Jones
Tom Kidd .... helicopter pilot: Scotland
Bernard Kong .... location manager: Malaysia
Al Lamberti .... location assistant: New York (as Alfred R. Lamberti)
Emily Lascelles .... production runner
Alicia Tan Leng .... malaysian liasion: Malaysia
Eric Lenihan .... power pod technician: New York
Les Maddison .... police advisor
Simon Marsden .... location manager: UK
George Marshall .... production accountant
Dave McKay .... helicopter technician: Scotland
Christian McWilliams .... supervising location manager: UK
Ronald Meeks .... supervising rigger
Paul Mitchell .... supervising rigger
Laura Netscher .... assistant: Ms. Tollefson
Clarissa Newman .... assistant: Mr. Connery
Jenny Nichols .... special craft service
Kevin Nugent .... head engineer
Benjamin Ogley .... production runner
John Oliver .... safety diver: underwater unit
Jason Ong .... accounting assistant: Malaysia
Justin Owen .... computer and video supervisor: Useful Companies
Andrew Pyke .... assistant accountant
Sylvia Pyke .... assistant: Mr. Smith
Jonathan Ramesh Raj .... location assistant: Malaysia
Rozzana Ramos .... assistant: Mr. Milchan (as Rozzana I. Ramos)
Claire Robertson .... accounting assistant
Gloria Salas .... accountant: New York
Huwei San .... dialect coach: Mandarin
Shan Sangaralingham .... production assistant: Malaysia
Simon Seeby .... supervising engineer
Noraini Bte Shaarani .... stand-by nurse: Malaysia
Richard Sharkey .... location manager
Michael Sharp .... location manager: Scotland
Dave Shaw .... diving safety: underwater unit
Ailie Smith .... production assistant
Ben Smith .... floor runner
David Su .... dialect coach: Mandarin
Katherine Teakle .... unit nurse: second unit (as Katie Teakle)
Kenneth Thompson .... location assistant: New York
James Townshend .... supervising wood machinist
Françoise Valentine .... nurse: underwater unit
Françoise Valentine .... talkback: underwater unit
Lisa Vick .... script supervisor
Vladimir Voronoff Jr. .... production assistant
John Wildgust .... supervising wood machinist
Darren Wiseman .... location manager: New York
Marc Wolff .... helicopter pilot
James Armstrong .... floor runner (uncredited)
Guy Cowan .... caterer (uncredited)
Julie Daly-Wallman .... script supervisor (uncredited)
Tim Desbois .... helicopter coordinator (uncredited)
Richard Di Sabatino .... technical script consultant (uncredited)
Mads Hansen .... script coordinator (uncredited)
Darren Harrison .... runner: London (uncredited)
Becky Jones .... assistant location manager (uncredited)
Michael Mili .... production assistant (uncredited)
James O'Donnell .... safety diver: underwater unit (uncredited)
Simon Staines .... creative supervisor: Useful Companies (uncredited)
Sara-Jane Valentine .... computer and video coordinator: Useful Companies (uncredited)
Derek Warman .... fire officer (uncredited)
Simon Wookey .... underwater crew (uncredited)
 
Thanks
Simon P Thorp .... thanks
 
Crew believed to be complete


Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG-13 for some language, sensuality, violence and drug content
Runtime:
113 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:13 | Australia:M | Canada:PG | Chile:14 | Finland:K-12/9 | France:U | Germany:12 (bw) | Iceland:12 | Italy:T (tv rating) | Malaysia:U | Netherlands:12 | New Zealand:M | Norway:15 | Peru:14 | Philippines:PG-13 | Portugal:M/12 | Singapore:PG | South Korea:12 | Spain:13 | Sweden:11 | Switzerland:12 (canton of Geneva) | Switzerland:12 (canton of Vaud) | UK:12 (cut) | UK:12 (uncut DVD version) (2007) | USA:PG-13 (certificate #36624)

Did You Know?

Trivia:
Sean Connery is 39 years older than Catherine Zeta-Jones.See more »
Goofs:
Factual errors: In film, the banks go off line at midnight local time. Sydney goes off line an entire day before Kuala Lumpur. In reality, Sydney is only 3 hours ahead of Kuala Lumpur. Both banks should have gone off line within 3 hours of each otherSee more »
Quotes:
[last lines]
[a train passes and Mac disappears off the opposite platform]
Gin:[calls] Mac?
[playing]
Gin:Mac.
[louder]
Gin:Mac!
Mac:[appears behind Gin] What?
Gin:[turns around smiling] So what do you think?
Mac:About what?
[...]
See more »
Movie Connections:
Spoofed in Ocean's Twelve (2004)See more »
Soundtrack:
Shrine of SringarSee more »

FAQ

What is 'Entrapment' about?
What was inside the vase that Gin broke when she was only supposed to steal it?
Where were the exterior views of Mac's castle in Scotland shot?
See more »
29 out of 36 people found the following review useful.
Star Power Raises Film a Cut Above, 24 April 2005
Author: dglink from Alexandria, VA

The action races from New York to London to Scotland to Kuala Lumpur, while three intricately plotted and technically executed thefts take place. The action twists and turns, the characters may or may not be what they seem to be, and crosses follow double-crosses. Thus, there is little time for the viewer to be bored or to ponder the implausibility of it all. But, in a sleek glossy film such as this one, logic is not a key factor, it's the look and the action that count, and both of those attributes, especially the look, make "Entrapment" an entertaining film. Sean Connery, who plays an aging master thief, can anchor any film that he appears in, and this one is no exception. His presence alone grounds the movie and nearly makes the implausible plausible. However, while Connery is one of a handful of men who have retained their looks and masculine appeal beyond middle age, the likelihood that the luscious Catherine Zeta-Jones, who is at the peak of her beauty here, would fall for him tests the bounds of credibility. Perhaps the romance was written in as a fantasy for us near-codgers and to give us hope. Besides the excellent cinematography of the human scenery, which also includes the dependable Will Patton and Ving Rhames, the lush photography of the Scottish Highlands offers an unsolicited advertisement for the Scottish National Tourist Board. If rooms were available in the luxurious castle that Connery uses in the film, this would have been written there.

Thus, "Entrapment" seems to have everything: beautiful people, solid performances, breathtaking scenery, suspense, and excitement. There is definitely enough here to entertain a not-too-discriminating viewer for two hours. Of course, afterward, one might ponder why all of the expensive high-tech security systems that are depicted in the film quickly fall victim to a pair of thieves who seem more amused with themselves than intense and focused when they are stealing such incredible sums of money. If theft were as easy and casual as Connery and Zeta-Jones make it seem to be, we could all have a lot more fun in life plotting and executing heists instead of commuting and staring at computer monitors.

Was the above review useful to you?
See more (271 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Entrapment (1999)
Recent Posts (updated daily)User
Awkward Moments sabresrockhard
Im all for nice looking girls with great bodies in films but... daft848
The ending is anything but real disliked
The Gum toddheltonrules
Female Cat Burglars are so hot!!! a-made
Very underated movie touser2004
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
The Score The Good Thief Perfect Stranger Strange Days Blue Streak
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.