Frontline Poster

(1983– )

Awards

BAFTA Awards 2006

Nominated
BAFTA TV Award
Best Current Affairs
Tom Roberts
Edward Jarvis
For episode "Storyville: A Company of Soldiers".

Alfred I. duPont-Columbia University Awards 1993

Won
duPont-Columbia Award
Stephen Talbot (Producer)
WGBH
Center for Investigative Reporting

American Cinema Editors, USA 2009

Nominated
Eddie
Best Edited Documentary
Steve Audette

American Television Awards 1993

Nominated
American Television Award
Best News, Information or Documentary Series

Banff Television Festival 2009

Won
Banff Rockie Award
Best Environmental Program
Martin Smith
Raney Aronson
Richard Parr
For episode "Heat" (26.12).

Banff Television Festival 2005

Won
Banff Rockie Award
Best Social & Political Documentary
British Broadcasting Corporation (BBC) (in association with)

Banff Television Festival 2003

Won
Banff Rockie Award
Best Social & Political Documentary

Banff Television Festival 2000

Won
Banff Rockie Award
Best Social & Political Documentary
For the feature "The Killer at Thurston High".

Banff Television Festival 1994

Won
Grand Prize
For the feature "Innocence Lost: The Verdict".

Boston Society of Film Critics Awards 1996

2nd place
BSFC Award
Best Documentary

Business and Financial Reporting Emmy Awards 2008

Nominated
Emmy
Outstanding Documentary on a Business Topic
David Fanning (executive producer)
Mike Wiser (producer)
Michael Kirk (producer) (director)
Jim Gilmore (producer) (reporter)
For episode "Inside the Meltdown"

Business and Financial Reporting Emmy Awards 2003

Won
Emmy
Outstanding Documentary on a Business Topic
David Fanning (executive producer)
Michael Sullivan (executive producer)
Hedrick Smith (senior producer)
Rick Young (producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Wall Street Fix"

CinEuphoria Awards 2014

Nominated
CinEuphoria
Best Documentary - International Competition
Marian Marzynski
For the episode Never Forget to Lie

Critics’ Choice Documentary Awards 2016

Nominated
Critics’ Choice Documentary Award
Best Ongoing Documentary Series

International Documentary Association 1998

Nominated
IDA Award
Strand Program
Christopher Olgiati
For episode "Nazi Gold (#15.13)". Program: Inside Story Special.

National Educational Media Network, USA 1999

Won
Silver Apple
For episode "Fooling with Nature (#16.11)".
For episode "From Jesus to Christ: The First Christians - Part 1 (#16.4)". For part I.

New England Film & Video Festival 1999

Won
New England Spirit Award
David Sutherland
For episode "The Farmer's Wife (#16.12)".

News & Documentary Emmy Awards 2016

Won
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Raney Aronson (executive producer)
Jamie Doran (executive producer)
Daniel Edge (senior producer)
Andrew Metz (managing editor)
Najibullah Quraishi (director)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "ISIS in Afghanistan"
Outstanding Coverage of a Current News Story - Long Form
David Fanning (executive producer)
Eamonn Matthews (executive producer: Quicksilver Media)
Raney Aronson (executive producer)
Andrew Metz (managing editor)
Sasha Achilli (producer)
Daniel Edge (director/producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Outbreak"
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
Raney Aronson (executive producer)
Andrew Metz (managing editor)
Timothy Grucza (co-producer)
Brian Funck (co-producer)
Ken Dornstein (director/producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "My Brother's Bomber"
Outstanding Informational Programming - Long Form
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Andrew Metz (series senior editor)
Michael Kirk (director/producer)
Jim Gilmore (producer/reporter)
Mike Wiser (producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Gunned Down: The Power of the NRA"
Best Report in a News Magazine
Raney Aronson (executive producer)
Jamie Doran (executive producer: Clover Films)
Daniel Edge (senior producer)
Andrew Metz (managing editor)
Najibullah Quraishi (director)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "ISIS in Afghanistan"
Outstanding Research
Ken Dornstein (researcher)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "My Brother's Bomber"
Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Current News Story - Long Form
Raney Aronson (executive producer)
Andrew Metz (managing editor)
Michael Kirk (director/producer)
Mike Wiser (producer)
Jim Gilmore (producer/reporter)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Secrets, Politics and Torture"
Outstanding Coverage of a Current News Story - Long Form
Raney Aronson (executive producer)
Andrew Metz (managing editor)
Martin Smith (producer)
Linda Hirsch (co-producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Inside Assad's Syria"
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
Raney Aronson (executive producer)
Isaac Lee (executive producer)
Juan Rendón (executive producer)
Andrew Metz (managing editor)
Andrés Cediel (producer)
Daffodil Altan (producer)
Natalie Osma (producer: Spanish Version)
Lowell Bergman (correspondent)
Sasha Khokha (reporter)
Bernice Yeung (reporter)
María Elena Salinas (anchor/narrator)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Rape on the Night Shift"
Outstanding Informational Programming - Long Form
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Frank Koughan (senior producer)
Annie Wong (consulting producer)
Thomas Jennings (director/producer)
Lauren Mucciolo (producer)
Atul Gawande (correspondent)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Being Mortal"
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
Raney Aronson (executive producer)
Andrew Metz (managing editor)
Stephen Engelberg (editor-in-chief: ProPublica)
Joseph Sexton (senior editor: ProPublica)
A.C. Thompson (producer/correspondent)
Rick Rowley (producer/director)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Terror in Little Saigon"
Best Documentary
Raney Aronson (executive producer)
Andrew Metz (managing editor)
Maeve O'Boyle (co-producer)
Miri Navasky (director/producer)
Karen O'Connor (director/producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Growing Up Trans"
Outstanding Writing
Daniel Edge (writer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Outbreak"
Outstanding Research
Bernice Yeung (researcher)
Sasha Khokha (researcher)
Daffodil Altan (researcher)
Nadine Sebai (researcher)
Andrés Cediel (researcher)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Rape On The Night Shift"
Outstanding Research
Sasha Achilli (researcher)
Daniel Edge (researcher)
Sheri Fink (researcher)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Outbreak"
Outstanding Cinematography: Documentary and Long Form
Daniel Edge (cinematography)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Outbreak"
New Approaches: Current News Coverage
Raney Aronson (executive producer)
James Milward (executive producer)
Taylor Owen (executive producer)
Preeti Gandhi (producer)
Luke Van Osch (producer)
Daniel Edge (director/producer)
Pietro Gagliano (creative director)
Sarah Moughty (managing editor: digital)
Fergus Pitt (senior research fellow)
Michael Kazanowski (motionagrapher)
Ryan Andal (technical director)
Andy Garcia (art director)
Public Broadcasting Service (PBS)
For Ebola Outbreak: A Virtual Journey

News & Documentary Emmy Awards 2015

Won
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Eamonn Matthews (executive producer)
James Jones (producer/director)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Battle for Ukraine"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Andrew Metz (series senior editor)
Frank Koughan (senior producer)
Daniel Edge (senior producer)
Evan Williams (producer/reporter)
Daniel Bogado (producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Hunting Boko Haram"
Outstanding Coverage of a Current News Story - Long Form
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Michael Kirk (director/producer: Part 1)
Mike Wiser (producer: Part 1)
Jim Gilmore (producer/reporter: Part 1)
Martin Smith (producer: Part 2)
Linda Hirsch (co-producer: Part 2)
Ben Gold (co-producer: Part 2)
Barton Gellman (editorial consultant: Part 1 & 2)
Public Broadcasting Service (PBS)
For "United States of Secrets: Part 1 & 2"
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Andrew Metz (senior series editor)
Marcela Gaviria (producer/director)
Will Cohen (co-producer)
Maeve O'Boyle (co-producer)
Joel Sexton (senior editor: ProPublica)
Stephen Engelberg (editor-in-chief: ProPublica)
Jonathan Jones (reporter: ProPublica)
T. Christian Miller (reporter: ProPublica)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Firestone and the Warlord"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Research
Jonathan Jones (researcher)
T. Christian Miller (researcher)
Nesa Azimi (researcher)
Will Cohen (researcher)
Marcela Gaviria (researcher)
Abel Welwean (researcher)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Firestone and the Warlord"
Best Documentary
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Michael Kirk (director/producer: Part 1)
Mike Wiser (producer: Part 1)
Jim Gilmore (producer/reporter: Part 1)
Martin Smith (producer: Part 2)
Linda Hirsch (co-producer: Part 2)
Ben Gold (co-producer: Part 2)
Barton Gellman (editorial consultant: Part 1 & 2)
Public Broadcasting Service (PBS)
For "United States of Secrets"
Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Andrew Metz (series senior editor)
Eamonn Matthews (executive producer)
Daniel Edge (senior producer)
Wael Dabbous (producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Ebola Outbreak"
Outstanding Coverage of a Current News Story - Long Form
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Linda Hirsch (co-producer)
Martin Smith (correspondent/producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Rise of ISIS"
Outstanding Business and Economic Reporting - Long Form
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Martin Smith (producer/correspondent)
Nick Verbitsky (producer/director)
Ben Gold (co-producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "To Catch a Trader"

News & Documentary Emmy Awards 2014

Won
Emmy
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Research
Habiba Nosheen (director)
Hilke Schellmann (director)
Misha Rezvi (researcher)
Mohammed Ali Sheikh (associate producer)
Daniel Sugarman (associate producer)
Shannon Romines (production coordinator)
Public Broadcasting Service (PBS)
For Outlawed in Pakistan
For episode "Outlawed in Pakistan" (5/28/2013)
Outstanding Business and Economic Reporting - Long Form
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Marcela Gaviria (producer)
Martin Smith (correspondent)
Ryan Knutson (reporter)
Nesa Azimi (associate producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Retirement Gamble"
Outstanding Coverage of a Current News Story - Long Form
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Eamonn Matthews (executive producer: Quicksilver Media)
Olly Lambert (producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Syria Behind the Lines"
Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Current News Story - Long Form
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (senior producer)
Marcela Gaviria (producer)
Martin Smith (producer)
Charles M. Sennott (correspondent)
Nesa Azimi (associate producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Egypt in Crisis"
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Jim Gilmore (producer)
Michael Kirk (producer)
Mike Wiser (producer)
Steve Fainaru (reporter)
Mark Fainaru-Wada (reporter)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "League of Denial: The NFL's Concussion Crisis"
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Frank Koughan (producer)
Glenn Silber (producer)
Walt Bogdanich (correspondent)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "A Death in St. Augustine"
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Juan Rendón (executive producer: Univision)
Isaac Lee (executive producer: Univision)
Susanne Reber (editor: The Center for Investigative Reporting)
Andrés Cediel (producer)
Bernice Yeung (reporter: The Center for Investigative Reporting)
Lowell Bergman (correspondent)
Natalie Osma (producer: Spanish Version)
María Elena Salinas (correspondent: Spanish Version)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Rape in the Fields"
Outstanding Informational Programming - Long Form
Raney Aronson (executive producer)
David Fanning (executive producer)
Sally Jo Fifer (executive producer)
Habiba Nosheen (producer/director)
Hilke Schellmann (producer/director)
Diana Holtzberg (coordinating producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For Outlawed in Pakistan
For episode "Outlawed in Pakistan"
Outstanding Business and Economic Reporting - Long Form
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Martin Smith (producer)
Ben Gold (co-producer)
Linda Hirsch (co-producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Untouchables"

News & Documentary Emmy Awards 2013

Won
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Eamonn Matthews (consulting senior editor)
Jamie Doran (producer/director)
Ghaith Abdul-Ahad (reporter)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Battle for Syria"
Outstanding Business and Economic Reporting - Long Form
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (series senior producer)
Martin Smith (producer)
Marcela Gaviria (producer)
Michael Kirk (producer)
Mike Wiser (producer)
Jim Gilmore (producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Money, Power and Wall Street"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (series senior producer)
Michael Sullivan (executive producer: special projects)
Jamie Doran (producer)
Najibullah Quraishi (field producer/reporter)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Opium Brides"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story - Long Form
David Fanning (executive producer)
Lucy Hetherington (executive producer)
Eamonn Matthews (executive producer)
Raney Aronson (senior series producer)
Daniel Edge (director/producer)
Hiroo Saso (producer)
Mai Nishiyama (producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Inside Japan's Nuclear Meltdown"
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Deborah Clark (marketplace executive producer)
Rick Young (producer/director)
Meghan Larson (producer)
Tony Szulc (producer)
Kai Ryssdal (correspondent)
Emma Schwartz (reporter)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Big Sky, Big Money"
Outstanding Informational Programming - Long Form
Steve James (director/producer)
Alex Kotlowitz (producer)
Zak Piper (co-producer)
Justine Nagan (executive producer)
Gordon Quinn (executive producer)
Teddy Leifer (executive producer)
Paul Taylor (executive producer)
Sally Jo Fifer (executive producer: ITVS)
David Fanning (executive producer: Frontline)
Michael Sullivan (executive producer for special projects: Frontline)
Raney Aronson (senior series producer: Frontline)
Public Broadcasting Service (PBS)
For The Interrupters
For episode "The Interrupters"
Nominated
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Eamonn Matthews (consulting senior editor)
Jamie Doran (producer)
Ghaith Abdul-Ahad (reporter)
Safa Al Ahmad (director)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Al Qaeda in Yemen"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Martin Smith (senior producer)
Marcela Gaviria (producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Regime Responds"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
David Fanning (executive producer)
Banks Tarver (executive producer)
Ken Druckerman (executive producer)
Raney Aronson (series senior producer)
Mary Robertson (producer/director)
Kevin Vargas (producer)
David Montero (reporter)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Middle School Moment"
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (senior series producer)
Stephen Engelberg (managing editor)
Robin Fields (senior editor)
Travis Fox (producer)
Habiba Nosheen (co-producer)
Liz Day (reporter)
Ryan Knutson (co-producer/reporter)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Cell Tower Deaths"
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (senior series producer)
Martin Smith (producer/reporter)
Marcela Gaviria (producer/reporter)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Six Billion Dollar Bet"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story - Long Form
David Fanning (executive producer)
Tom Yellin (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
John Hockenberry (correspondent)
Catherine Upin (director/producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Climate of Doubt"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story - Long Form
David Fanning (executive producer)
Lucy Hetherington (executive producer)
Brian Woods (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Lauren Mucciolo (producer)
Jezza Neumann (director/producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Poor Kids"
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (series senior producer)
Ellen Weiss (executive editor)
Carl Byker (supervising producer)
Jill Rosembaum (producer/reporter)
Miles O'Brien (correspondent)
David Heath (reporter)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Dollars and Dentists"
Outstanding Informational Programming - Long Form
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (deputy executive producer)
Michael Sullivan (executive producer: special projects)
Miri Navasky (producer/director)
Karen O'Connor (producer/director)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Suicide Plan"
Outstanding Editing: Documentary and Long Form
Steve James (editor)
Aaron Wickenden (editor)
Public Broadcasting Service (PBS)
For The Interrupters
For episode "The Interrupters"

News & Documentary Emmy Awards 2012

Won
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (series senior producer)
Michael Kirk (producer)
Caroline Pare (producer)
Elizabeth Jones (reporter)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Revolution in Cairo." Tied with episode "Syria Undercover" from Frontline (1983).
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (series senior producer)
Eamonn Matthews (executive producer: Quicksilver)
George Waldrum (executive producer: Quicksilver)
Wael Dabbous (producer/director)
Ramita Navai (correspondent)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Syria Undercover." Tied with the episode "Revolution in Cairo" from Frontline (1983).
Nominated
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story - Long Form
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (series senior producer)
Marcela Gaviria (director/producer)
Martin Smith (producer/correspondent)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Wikisecrets"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (series senior producer)
Ken Dornstein (senior producer)
A.C. Thompson (correspondent: Propublica)
Catherine Upin (producer/director/reporter)
Susanne Reber (deputy managing editor)
Robin Fields (senior editor: Propublica)
Public Broadcasting Service (PBS)
For segment "The Child Cases"
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (series senior producer)
Tom Jennings (producer/director)
Sebastian Rotella (correspondent: Propublica)
Tom Detzel (senior editor: Propublica)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "A Perfect Terrorist"
Outstanding Interview
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (series senior producer)
Martin Smith (producer/correspondent)
Marcela Gaviria (producer)
Jim Gilmore (producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Interrogator"
Outstanding Interview
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (series senior producer)
Martin Smith (producer/correspondent)
Marcela Gaviria (producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Spy Who Quit"
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (series senior producer)
Michael Kirk (director/producer)
Jim Gilmore (producer/reporter)
Mike Wiser (producer/reporter)
Stephen Engelberg (managing editor: Propublica)
Tom Detzel (senior editor: Propublica)
Greg Gordon (reporter: McClatchy Company)
James Asher (bureau chief: McClatchy Company)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Anthrax Files"

News & Documentary Emmy Awards 2011

Nominated
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story - Long Form
Marcela Gaviria (producer)
Martin Smith (producer)
Will Cohen (co-producer)
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (senior producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Quake"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story - Long Form
Daniel Edge (producer/director/reporter)
Christopher Buchanan (producer/reporter)
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (senior producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Wounded Platoon"
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
Tom Jennings (producer/director)
Travis Fox (co-producer)
A.C. Thompson (correspondent)
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (senior producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Law & Disorder"
Outstanding Informational Programming - Long Form
Ofra Bikel (producer/director)
Ted Gesing (co-producer)
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (senior producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Confessions"
Outstanding Business and Economic Reporting - Long Form
Marcela Gaviria (producer)
Martin Smith (producer)
Abrahm Lustgarten (reporter)
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (senior producer)
Stephen Engelberg (managing editor: ProPublica)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Spill"

News & Documentary Emmy Awards 2010

Won
Emmy
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
Michael Kirk (producer) (director)
Jim Gilmore (producer) (reporter)
Mike Wiser (producer)
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (senior producer)
For episode "The Warning"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story - Long Form
David Fanning (executive producer)
Angus MacQueen (executive producer)
Raney Aronson (senior producer)
Ken Dornstein (senior producer)
Monica Garnsey (producer)
Arash Sahami (producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "A Death in Tehran"
Nominated
Emmy
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - News Coverage/Documentaries
Danfung Dennis (cinematography)
Timothy Grucza (cinematography)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Obama's War"

News & Documentary Emmy Awards 2009

Won
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story - Long Form
David Fanning (executive producer)
Michael Kirk (producer) (director)
Jim Gilmore (producer) (reporter)
Mike Wiser (co-producer)
For episode "Bush's War"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography
Timothy Grucza (cameraman)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The War Briefing"
Nominated
Emmy
New Approaches to News & Documentary Programming: Documentaries
Michael Kirk (producer) (director)
Mike Wiser (co-producer)
Andrew Ott (web producer)
Sarah Moughty (web producer)
Sam Bailey (director of new media and technology)
Marrie Campbell (editorial director)
David Fanning (executive producer)
For website "Bush's War Timeline"
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
David Fanning (executive producer)
Raney Aronson (senior producer)
Arun Rath (producer/director)
Amy Rubin (co-producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Rules of Engagement"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story - Long Form
David Fanning (executive producer)
Marcela Gaviria (producer)
Will Cohen (co-producer)
Martin Smith (correspondent)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The War Briefing"
Outstanding Informational Programming - Long Form
David Fanning (executive producer)
Rachel Dretzin (producer/director)
John Maggio (producer/director)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Growing Up Online"

News & Documentary Emmy Awards 2008

Won
Emmy
Outstanding Arts and Cultural Programming
Karen O'Connor (producer)
Miri Navasky (producer)
Michael Sullivan (executive producer)
David Fanning (executive producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Undertaking"
Nominated
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story - Long Form
Marcela Gaviria (producer)
Martin Smith (correspondent)
David Fanning (executive producer: Frontline)
Dalton Delan (executive producer: America at a Crossroads)
Jeff Bieber (executive producer: America at a Crossroads)
Public Broadcasting Service (PBS)
For America at a Crossroads
For episode "Gangs of Iraq"

News & Documentary Emmy Awards 2007

Won
Emmy
Outstanding Historical Programming - Long Form
Jim Gilmore (producer/reporter)
Michael Kirk (producer/director)
Mike Wiser (field producer)
David Fanning (executive producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Lost Year in Iraq"
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
David Fanning (executive producer)
Brian Woods (executive producer)
Ken Dornstein (senior producer)
Felix Golubev (producer)
Simcha Jacobovici (producer)
Ric Esther Bienstock (producer/director)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Sex Slaves"

News & Documentary Emmy Awards 2006

Won
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story - Long Form
David Fanning (executive producer)
Marcela Gaviria (producer)
Martin Smith (producer)
Christopher Durrance (co-producer)
For episode "The Storm"
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
David Fanning (executive producer)
Michael Kirk (producer/director)
Jim Gilmore (co-producer/reporter)
Public Broadcasting Service (PBS)
For "The Torture Question"
Nominated
Emmy
Outstanding Informational Programming - Long Form
David Fanning (executive producer)
Michael Sullivan (executive producer)
Miri Navasky (producer/director)
Karen O'Connor (producer/director)
PBS Television
For episode "The New Asylums"

News & Documentary Emmy Awards 2005

Won
Emmy
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
David Fanning (executive producer)
Ann Derry (executive producer)
Lawrie Mifflin (executive producer)
Michael Sullivan (executive producer: Special Projects)
Nelli Black (producer)
David Rummel (producer)
Lowell Bergman (correspondent)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Secret History of the Credit Card"
Nominated
Emmy
Best Documentary
David Fanning (executive producer)
Michael Sullivan (executive producer: Special Projects)
Greg Barker (producer)
Julia Powell (co-producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Ghosts of Rwanda"

News & Documentary Emmy Awards 2004

Won
Emmy
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
David Fanning (executive producer)
Ofra Bikel (producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Burden of Innocence"
Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Current News Story - Long Form
David Fanning (executive producer)
Ofra Bikel (senior producer)
Barak Goodman (producer)
Rachel Dretzin (producer)
Muriel Soenens (producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Failure to Protect: The Taking of Logan Marr"
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
Michael Oreskes (executive in charge of production)
William Abrams (executive in charge of production)
David Fanning (executive producer)
Ann Derry (executive producer)
Lawrie Mifflin (executive producer)
Lowell Bergman (producer)
David Rummel (producer)
Matthew Purdy (reporter)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Chasing the Sleeper Cell"
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
Michael Oreskes (executive in charge of production)
David Fanning (executive producer)
Ann Derry (executive producer)
Lawrie Mifflin (executive producer)
David Studer (executive producer)
David Rummel (producer)
Neil Docherty (producer)
David Barstow (correspondent)
Lowell Bergman (correspondent)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "A Dangerous Business"

News & Documentary Emmy Awards 2003

Won
Emmy
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
David Fanning (executive producer)
Michael Sullivan (executive producer)
Ofra Bikel (producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "An Ordinary Crime"
Nominated
Emmy
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
David Fanning (executive producer)
Michael Sullivan (executive producer)
Jim Gilmore (producer)
Michael Kirk (producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Man Who Knew"

News & Documentary Emmy Awards 2002

Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story - Long Form
David Fanning (executive producer)
Lowell Bergman (producer)
Eamon O'Conner (producer)
Martin Smith (producer)
Michael Sullivan (producer)
Gretchen Crary (field producer)
Marcela Gaviria (field producer)
Kim Woodard (field producer)
Christopher Durrance (reporter)
Oriana Zill de Granados (reporter)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Looking for Answers"
Outstanding Coverage of a Breaking News Story - Long Form
David Fanning (executive producer)
Lowell Bergman (producer)
Martin Smith (producer)
Scott Anger (field producer)
Christopher Buchanan (field producer)
Gretchen Crary (field producer)
Marcela Gaviria (field producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Saudi Time Bomb?"
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
Michael Kirk (producer)
Rick Young (producer)
Peter J. Boyer (correspondent)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "LAPD Blues"

News & Documentary Emmy Awards 2001

Won
Emmy
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Programs
Michael Sullivan (executive producer)
David Fanning (senior executive producer)
Sharon Tiller (senior producer)
Martin Smith (series producer)
Doug Hamilton (producer)
Kenneth Levis (producer)
Brooke Runnette (producer)
Oriana Zill de Granados (producer)
Lowell Bergman (reporter)
Public Broadcasting Service (PBS)
For "Drug Wars"

News & Documentary Emmy Awards 1997

Won
Emmy
Outstanding Informational or Cultural Programming - Programs
June Cross (producer)
David Fanning (executive producer)
Jean-Philippe Boucicaut (co-producer)
John Baynard (co-producer)
For episode "Secret Daughter (#14.17)".

News & Documentary Emmy Awards 1987

Won
Emmy
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Programs
For "Holy War, Holy Terror"
Outstanding Coverage of a Continuing News Story - Programs
For "Sue the Doctor?"

Online Film & Television Association 2008

Nominated
OFTA Television Award
Best Informational Program

Overseas Press Club Of America Awards 2015

Won
Edward R. Murrow Award
Edward R. Murrow Award
Jamie Doran
Najibullah Quraishi
Raney Aronson
Public Broadcasting Service (PBS)
For "ISIS in Afghanistan"

Peabody Awards 2016

Won
Peabody Award
Documentary and Education
Public Broadcasting Service (PBS)
For India's Daughter
For episode "ISIS in Afghanistan"

Peabody Awards 2015

Won
Peabody Award
Public Broadcasting Service (PBS)
Kirk Documentary Group
For episode "United States of Secrets".

Peabody Awards 2014

Won
Peabody Award
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "League of Denial: The NFL's Concussion Crisis"

Peabody Awards 2011

Won
Peabody Award
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Wounded Platoon"

Peabody Awards 2004

Won
Peabody Award
For the feature "A Dangerous Business".

Peabody Awards 2003

Won
Peabody Award
For the feature "Shattered Dreams of Peace: The Road From Oslo".

Peabody Awards 2001

Won
Peabody Award
For the feature "Drug Wars".

Peabody Awards 1997

Won
Peabody Award
Frontline
Helen Whitney Productions
For the feature "The Choice '96".
Frontline
Long Bow Group
For the feature "The Gate of Heavenly Peace".

Peabody Awards 1996

Won
Peabody Award
For "Waco: the Inside Story".
Frontline
For episode "Waco: The Inside Story (#13.15)". (Screened within Frontline (1983).)

Peabody Awards 1985

Won
Peabody Award
Winner
WGBH Boston (production company)
Frontline (production company)
The Blackwell Corporation (production company)
Award for "Crisis in Central America" series

PGA Awards 2009

Nominated
PGA Award
Outstanding Producer of Non-Fiction Television
David Fanning

PGA Awards 2003

Nominated
PGA Award
Outstanding Producer of Reality/Game/Informational Series Television
David Fanning
Michael Sullivan

Political Film Society, USA 1997

Won
Special Award
For episode "Six O'Clock News (#15.2)".

San Francisco International Film Festival 1999

Won
Certificate of Merit
Television - Society and Culture
David Sutherland
For episode "The Farmer's Wife (#16.12)".

San Francisco International Film Festival 1997

Won
Certificate of Merit
Film & Video - First-Person Documentary
Ross McElwee
For episode "Six O'Clock News (#15.2)".

Television Critics Association Awards 2015

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2014

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2012

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2009

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2008

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2006

Won
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information
Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information
For episode "Country Boys".

Television Critics Association Awards 2005

Won
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information
Nominated
Heritage Award

Television Critics Association Awards 2004

Nominated
Heritage Award
Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2003

Won
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2002

Won
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2001

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2000

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1999

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in Movies, Miniseries and Specials
For episode "The Farmer's Wife".
Program of the Year
For episode "The Farmer's Wife".
Outstanding Achievement in News and Information
For episode "The Farmer's Wife".

Television Critics Association Awards 1998

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1997

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1996

Won
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1995

Won
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information
Tied with ABC News Nightline (1980).

Television Critics Association Awards 1994

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1993

Won
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1992

Won
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1991

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1990

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1989

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Writers Guild of America, USA 2017

Nominated
WGA Award (TV)
Documentary Script - Current Events
Marcela Gaviria
Episode: "Frontline: Chasing Heroin (2016)"
Documentary Script - Current Events
Michael Kirk
Mike Wiser
Episode: "Frontline: The Choice 2016 (2016)"
Documentary Script - Current Events
Martin Smith
Documentary Script - Other Than Current Events
Michael Kirk
Mike Wiser
Episode: "Frontline: Netanyahu at War (2016)"

Writers Guild of America, USA 2015

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Michael Kirk
Mike Wiser
For United States of Secrets (Part One): The Program
Documentary - Other Than Current Events
Michael Kirk
Mike Wiser
For League of Denial: The NFL's Concussion Crisis
Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Michael Kirk
Mike Wiser
For Losing Iraq
Documentary - Current Events
Martin Smith
For United States of Secrets (Part Two): Privacy Lost

Writers Guild of America, USA 2014

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Marcela Gaviria
Martin Smith
Episode: "Egypt in Crisis"
Documentary - Other than Current Events
Michael Kirk (written by)
Episode: "The Choice 2012"
Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Michael Kirk
Mike Wiser
Episode: "Cliffhanger"

Writers Guild of America, USA 2013

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Martin Smith
Marcela Gaviria
For episode "Money, Power and Wall Street: Episode One"
Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Michael Kirk
For episode "The Anthrax Files"
Documentary - Current Events
Tom Jennings
For episode "A Perfect Terrorist"
Documentary - Current Events
Rick Young
For episode "Lost in Detention"
Documentary - Current Events
Michael Kirk
Mike Wiser
For episode "Money, Power and Wall Street: Episode Three"
Documentary - Current Events
Marcela Gaviria
Martin Smith
For episode "Money, Power and Wall Street: Episode Four"
News - Analysis, Feature or Commentary
Marcela Gaviria
For episode "The Regime Responds"

Writers Guild of America, USA 2012

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Michael Kirk
Mike Wiser
For episode "Top Secret America"
Documentary - Other Than Current Events
Marcela Gaviria
Martin Smith
Wiki Secrets
Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Marcela Gaviria
Martin Smith
For episode "The Spill"

Writers Guild of America, USA 2010

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Marcela Gaviria
Martin Smith
For episode "The Madoff Affair".
Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Lowell Bergman
Oriana Zill de Granados
For episode "Black Money".
Documentary - Current Events
Ofra Bikel
For episode "The Hugo Chávez Show".
Documentary - Current Events
Michael Kirk
For episode "Inside the Meltdown".
Documentary - Current Events
Hedrick Smith
Rick Young
For episode "Poisoned Waters".
Documentary - Current Events
Martin Smith
For episode "Heat".

Writers Guild of America, USA 2009

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Michael Kirk
For episode "Bush's War: Part One".
Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Marcela Gaviria
For episode "The Medicated Child".
Documentary - Current Events
Arun Rath
For episode "Rules of Engagement".

Writers Guild of America, USA 2007

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Michael Kirk
For episode "The Dark Side (#24.8)".
Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Hedrick Smith
Rick Young
For episode "Can You Afford to Retire? (#24.6)".
Documentary - Current Events
William Cran
Renata Simone
For episode "The Age of AIDS (#24.7)". For part 1.
Documentary - Current Events
Carl Byker
For episode "The Meth Epidemic (#24.3)".

Writers Guild of America, USA 2006

Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Raney Aronson
For the feature "The Soldier's Heart".
Documentary - Current Events
Hedrick Smith
For the feature "Is Wal-Mart Good for America?".

Writers Guild of America, USA 2005

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Michael Kirk
For the Feature "From China With Love".

Writers Guild of America, USA 2004

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Martin Smith
For episode "Truth, War and Consequences".
Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Michael Kirk
For episode "The War Behind Closed Doors".
Documentary - Other Than Current Events
Michael Kirk
For episode "Cyber War!".

Writers Guild of America, USA 2003

Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Michael Kirk
For feature "The Man Who Knew".
Documentary - Current Events
Marc Shaffer
Barak Goodman
For the Feature "Rollover: The Hidden History Of The Suv"

Writers Guild of America, USA 2002

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Lowell Bergman
Kenneth Levis
Doug Hamilton
Oriana Zill de Granados
For episode "Drug Wars: Part Two (#18.13)".
Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Martin Smith
Brooke Runnette
Oriana Zill de Granados
For episode "Drug Wars: Part One (#18.12)".
Documentary - Other Than Current Events
Martin Smith
For the feature "Medicating Kids".

Writers Guild of America, USA 2001

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Helen Whitney
Jane Barnes
For the feature "John Paul II: The Millennial Pope".
Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Michael Kirk
Peter J. Boyer
For episode "The Killer at Thurston High (#18.2)". (Screened within Frontline (1983)).
Documentary - Current Events
Stephen Talbot
Sheila Kaplan
For episode "Justice for Sale (#17.17)".
Documentary - Other Than Current Events
William Cran
Ben Loeterman
For the feature "Apocalypse!".

Writers Guild of America, USA 2000

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Michael Kirk
Peter J. Boyer
For the segment "Give War A Chance".
Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Martin Smith
Lowell Bergman
For the segment "Surviving Aids".

Writers Guild of America, USA 1999

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Michael Kirk
Peter J. Boyer
For episode "Once Upon a Time in Arkansas (#15.14)". (Screened within Frontline (1983)).
Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Elena Mannes
For episode "Busted: America's War on Marijuana (#16.7)".

Writers Guild of America, USA 1998

Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Helen Whitney
Jane Barnes
For episode "The Choice '96 (#14.13)".

Writers Guild of America, USA 1997

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Marshall Frady
Mark Zwonitzer
For episode "The Pilgrimage of Jesse Jackson".
Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Ben Loeterman
For episode "Angel on Death Row".

Writers Guild of America, USA 1996

Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Jon Palfreman
For the segment "Currents Of Fear".
Documentary - Current Events
Stephen Talbot
For the segment "Rush Limbaugh's America".

Writers Guild of America, USA 1994

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Richard Ben Cramer
Thomas Lennon
Michael Epstein
For the segment "The Choice '92".

Writers Guild of America, USA 1991

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Thomas Lennon
Shelby Steele
For episode "Seven Days in Bensonhurst (#8.13)".

Writers Guild of America, USA 1989

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Current Events
Irv Drasnin
For episode "Apartheid Part 5: 1987".

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews

Contribute to This Page

Please see our guide to updating awards