Edit
Mystery Men (1999) Poster

(1999)

Full Cast & Crew

Directed by 

Kinka Usher

Writing Credits (WGA)  

Neil Cuthbert ... (written by)
 
Bob Burden ... (creator)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Tony C (as Prakazrel Michel)
...
...
...
...
...
Ernie Lee Banks ...
Ted
...
...
...
...
Jason 'Jake' Cross ...
Thug (as Jake Cross)
Emmy Laybourne ...
Mason Lucero ...
...
...
Christopher Mugglebee ...
Reporter (as Chris Mugglebee)
Olivia Lauren Todd ...
Frederick Usher ...
...
Moe
Gayle Vance ...
...
...
Thomas Lake ...
Robert Musselman ...
Solo Scott ...
Erik Michael Tristan ...
James C. Duke ...
Big Tobacco (as James Duke)
...
...
Kimberly James ...
Andreea Radutoiu ...
...
...
...
T-Mo ...
Rapper (as Robert Barnett aka T-Mo)
...
Rapper (as Thomas Burton aka Cee-Lo)
Big Gipp ...
Rapper (as Cameron Gipp aka Gipp)
Khujo ...
Rapper (as Willie Knighton Jr. aka Khujo)
...
Gil Christner ...
Carl Strand ...
Robert Chow ...
...
Steven Jang ...
...
Sasha Bray ...
Sunny Görg ...
Disco Girl (as Sunny Gorg)
Shane Johnson ...
Jennifer Lee Keyes ...
...
...
Margaret Wheeler ...
Billy Beck ...
Robert P. Lieb ...
Old Man (as Robert Lieb)
Florence Stone Fevergeon ...
Sarah Kane ...
Ed Denette ...
Nori T. Gehr ...
Back-Up Singer
Kiko Kiko ...
Back-Up Singer
Kiyoko Yamaguchi ...
Back-Up Singer
...
Nancye Ferguson ...
Singer
Katie Adams ...
Dancer
Shirley Bowden ...
Dancer
Helen Etting ...
Dancer
Lu Gay ...
Dancer
Valerie Gitter ...
Dancer
Mac Greenstein ...
Dancer
C. Elane Innes ...
Dancer
Irene Kamsler ...
Dancer
Miriam R. Lawless ...
Dancer
Teresa MacLean ...
Dancer
Joanne McDermott ...
Dancer
Crystal Gaer White ...
Dancer
Joann Richter ...
...
...
Oliver Clark ...
...
...
...
...
Vincent Bowman ...
Vylette Fagerholm ...
...
...
Aaron Priest ...
The Artiste (as The Monkey Brothers)
...
Big Billy Hill Billy (as The Monkey Brothers)
...
PMS Avenger (as Gabrielle Conferti)
Jeff Z. Danziger ...
Wilbert Sampson ...
Pig
...
Pig
...
Anthony Marinelli ...
Gorilla (as Anthony Sebastian Marinelli)
Drinda E. Shaneyfelt ...
Félix Castro ...
Globalman (as Felix Castro)
Michael Craig ...
Ronald Lasky ...
David Still ...
...
Jerry Farmer ...
Thirstyman
Rest of cast listed alphabetically:
Cody Kurz ...
Jay Mann (uncredited)
Lucas Meyers ...
Citizen Kane (uncredited)
...
Bride (uncredited)
Dawn Marie Warnock ...
Dead Woman's Daughter (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Robert Engelman ... executive producer
Steven Gilder ... co-producer
Lawrence Gordon ... producer
Lloyd Levin ... producer
Mike Richardson ... producer

Music by 

Stephen Warbeck

Cinematography by 

Stephen H. Burum ... director of photography

Film Editing by 

Conrad Buff IV ... (as Conrad Buff)

Casting By 

Mindy Marin

Production Design by 

Kirk M. Petruccelli

Art Direction by 

Barry Chusid

Set Decoration by 

Victor J. Zolfo ... (as Victor Zolfo)

Costume Design by 

Marilyn Vance

Makeup Department 

Scott H. Eddo ... makeup department head (as Scott Eddo)
Mary Kim ... makeup effects crew: Cannom Creations
Michael Mills ... prosthetic makeup artist
Violet Ortiz ... hair stylist
K.G. Ramsey ... hair stylist
Larry Waggoner ... hair department head
Ken Wensevic ... makeup artist
Carol F. Doran ... wig maker (uncredited)
Susan Ham ... assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

Ray Angelic ... production manager: New York
David B. Householter ... unit production manager (as David Householter)
Angel Pine ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Michelle Jaeger ... dga trainee
Bradley Morris ... second second assistant director
Jeff Okabayashi ... second assistant director
Jeffrey Wetzel ... first assistant director

Art Department 

Ken Adachi ... assistant property master
James R. Bayliss ... set designer (as James Bayliss)
Todd Bennett ... plaster foreman
Aprile Lanza Boettcher ... lead scenic artist
Joseph Calta ... pick-up stand-by painter
Clete Cetrone ... propmaker foreman
James Clyne ... illustrator
David Cohen ... model maker supervisor
Leslie Coogan ... set decorating coordinator
Kevin Coyle ... set dresser
Richard Crain ... propmaker gangboss
Nathan Crowley ... set designer
Brad Curry ... drapery foreman
Vern Curry ... drapery gang boss
Oscar Delgadillo ... set dressing gang boss
Luke DeNitto ... prop assistant (as Luke Denitto)
James Doh ... illustrator
Terry Doherty ... set dressing gang boss
Tom Domino ... signmaker supervisor
Michael P. Finnegan ... tool technician
Jane Fitts ... graphic artist (as Jane Ward)
Chad S. Frey ... set designer (as Chad Frey)
Carmine Goglia ... stand-by painter
Gregory Griffith ... set dresser
Wayne Haas ... set dresser
David Harris ... greens foreman (as Paul David Harris)
John Hoskins ... construction coordinator
Travis Huffman ... propmaker
Joshua Hunt ... set dresser
Ozzy Inguanzo ... assistant art department coordinator
Stuart John ... propmaker foreman (as Henry John)
Scott G. Jones ... set dressing gang boss (as Scott Jones)
Kristen Kelly ... set decorating buyer
Jonas Kirk ... construction foreman (as C. Jonas Kirk)
Mark Knapton ... propmaker foreman
Elizabeth Lapp ... set designer (as Liz Lapp)
Tim Larsen ... painter
Lance Larson ... prop assistant
Bob Laux ... labor foreman (as Robert Laux)
Thomas W. Lay Jr. ... production illustrator
Tom Lifsey ... propmaker foreman (as Thomas Lifsey)
Dwight Lowell ... propmaker foreman
Kacy Magedman ... art department coordinator (as Kacy Lyn Magedman)
Scott Maginnis ... assistant set decorator
John Maskovich ... leadman
John Hammer Maxwell ... on-set dresser (as John Maxwell)
Richard F. Mays ... set designer (as Richard Mays)
Douglas McKay ... set dressing gang boss
Conrad Mejia ... set dresser
Marc Messenger ... storyboard artist
Michael Milgrom ... property master (as Michal Milgrom)
James Miller ... lead sculptor (as Jamie Miller)
Tim Moran ... propmaker foreman
Paul Mugavero ... set dresser
Tomas Mulrooney ... sculptor
Steven O'Bannon ... labor foreman
Alison Parraco ... construction accountant (as Oopie Parraco)
Edmond Scott Ratliff ... property assistant
Bruce Richter ... carpenter
Dennis Riewerts ... draper
David Robbie ... plaster supervisor (as Dave Robbie)
Brian Rock ... labor supervisor
Eric Roemheld ... set dressing gang boss
Marco Rubeo ... set designer
Mary Saisselin ... set designer (as Mary Finn)
Joseph Santre ... propmaker foreman
Domenic Silvestri ... set designer
Paul Sonski ... set designer
Rick Staves ... set dresser
Sally Thornton ... set designer
Brett Tyler ... paint gangboss
Bill Vernetti ... set dresser
Robert Wilbanks ... plaster foreman
Mykal Williams ... set dressing gang boss
Lyndell Wolff ... carpenter / propmaker foreman (as Lyndell Dean Wolff)
Christopher Woodworth ... paint supervisor (as Chris Woodworth)
Michael Denering ... lead scenic artist (uncredited)
Kent Jones ... painter (uncredited)
Robert Misetich ... set paint foreman (uncredited)
Fred Seibly ... signwriter (uncredited)

Sound Department 

Douglas B. Arnold ... production sound mixer
Bill W. Benton ... additional sound re-recording mixer (as Bill Benton)
Steve Birkett ... boom operator
Peter Brown ... sound effects editor
David V. Butler ... assistant sound editor
Chris Carpenter ... sound re-recording mixer
Stephen Hunter Flick ... sound designer / sound supervisor
Diana Flores ... adr recordist
Linda Folk ... adr editor
Alexandra Gonzales ... dialogue editor (as Alex Gonzales)
O.J. Grillo ... cable person
Dana Gustafson ... foley editor
D.J. Heath ... cable person
Alan Holly ... adr mixer
William Jacobs ... sound effects editor
Fred Judkins ... supervising sound editor
Ryan Juggler ... assistant sound editor (as Ryan B. Juggler)
Jeffrey Kaplan ... dialogue editor (as Jeff Kaplan)
Rick Kline ... sound re-recording mixer
Jeff Kushner ... dialogue editor
Greg LaPlante ... digital mastering
Patricio A. Libenson ... sound effects editor
Charles Maynes ... sound effects editor
Bill Meadows ... dubbing recordist
Jon Michaels ... assistant sound editor
Dean Minnerly ... foley artist
Andrew Neil ... adr mixer
Tim Rakoczy ... assistant sound editor (as Timothy Thomas Rakoczy)
Albert Romero ... foley mixer
Victoria Rose Sampson ... adr supervisor
Mary Ruth Smith ... adr editor
Edward M. Steidele ... foley artist (as Edward Steidel)
Mako Sujishi ... synth recordist
Addison Teague ... sound intern
Tim Webb ... dubbing recordist
Evan T. Chen ... sound effects editor (uncredited)
Charles Maynes ... sound effects designer (uncredited)

Special Effects by 

Donald T. Black ... special effects assistant (as Donald Black)
Vartan Chakarian ... special effects craft service (as Vartan Chakirian)
Richard Chronister ... special effects assistant
Kam Cooney ... special effects crew: O'Connor FX (as M. Kam Cooney)
Eugene Crum ... special effects foreman (as Geno Crum)
Donald Frazee ... assistant special effects coordinator
Logan Frazee ... special effects assistant
Terry D. Frazee ... special effects coordinator (as Terry Frazee)
Jay M. Hirsch ... special effects assistant (as Jay Hirsch)
Richard Jacobs ... special effects crew: O'Connor FX (as Rich Jacobs)
Scott Lingard ... special effects assistant (as C. Scott Lingard)
Jerry Macaluso ... additional effects: misc specialty prop construction
Donald Myers ... special effects foreman
Ronald L. Myers ... special effects foreman (as Ronald Myers)
Ian O'Connor ... special effects supervisor: O'Connor FX (as Ian)
Sherry O'Connor ... special effects supervisor: O'Connor FX
Samuel E. Price ... special effects assistant (as Samuel Price)
Paul Francis Russell ... special effects assistant (as Paul Russell)
Kai Shelton ... special effects assistant
Doug Shemer ... special effects crew: O'Connor FX
Brian Sipe ... special costumes: Captive Audience Productions
Todd Tucker ... special effects supervisor
Keith VanderLaan ... specialty costume creator: Cannom Creations
Ralph Winiger ... special effects assistant (as Ralph Allen Winiger)

Visual Effects by 

Erik Akutagawa ... scanning and recording operator: Rhythm & Hues
Cheryl Bainum ... CG producer: POP Film & Animation / matte painting producer: POP Film & Animation
Brenda Barnes ... production assistant: Rhythm & Hues
Lyndon Barrois ... CG animator
Kelly Bechtle-Woods ... 3D tracking: POP Film & Animation
Jil-Sheree Bergin ... visual effects producer: Rhythm & Hues (as Jil Bergin)
Chris Bergman ... paint artist: Rhythm & Hues / rotoscope artist: Rhythm & Hues
Michole Bergstrom ... camera loader: miniature effects unit (as Mike Bergstrom)
Justin Blaustein ... projectionist: Rhythm & Hues
Jennifer Booterbaugh ... production assistant: Rhythm & Hues
Kevin Bouchez ... digital compositor: POP Film & Animation
Sherie Bradfute ... software development: Rhythm & Hues
Melissa Brockman ... digital effects producer: POP Film & Animation
Megan Bryant ... scanning and recording supervisor: Rhythm & Hues
Kelly Bumbarger ... paint artist: POP Film & Animation / rotoscope artist: POP Film & Animation
Mark Buschbacher ... scanning and recording technician: POP Film & Animation
Tom Capizzi ... modeler: Rhythm & Hues
Allen Cappuccilli ... visual effects editor: Rhythm & Hues
Ruth Caspary ... texture painter: Rhythm & Hues
Jeffrey Castel De Oro ... paint artist: Rhythm & Hues / rotoscope artist: Rhythm & Hues
Pierre Cataford ... CG animator: POP Film & Animation (as Pierre Catford)
S. 'Kiki' Chansamone ... digital compositor: POP Film & Animation (as Kiki Chansamone)
Pascal Chappuis ... digital artist: Rhythm & Hues
Raymond Chen ... CG sequence supervisor: Rhythm & Hues
Yeen-Shi Chen ... modeler: Rhythm & Hues
Amy Christensen ... tracking: Rhythm & Hues
Jeffrey Cilley ... scanning and recording operator: Rhythm & Hues
Lisa Clarity ... digital artist: Rhythm & Hues
Timothy Clark ... digital artist: Digiscope
Thomas Clary ... digital coordinator: POP Film & Animation
Grady Cofer ... digital artist: Digiscope
Adrian Colbert ... I/O technician: POP Film & Animation
Daniel Aristoteles Collins ... systems/operations: Rhythm & Hues
Michael Conelly ... CG sequence supervisor: Rhythm & Hues
Richard J. Cook ... digital effects producer: VisonArt
Matt Crum ... production assistant: POP Film & Animation
Anita Cukurs ... paint artist: Rhythm & Hues / rotoscope artist: Rhythm & Hues
Brian Cuscino ... scanning and recording technician: POP Film & Animation
Casey Dame ... CG animator: POP Film & Animation
Jubin Dave ... software development: Rhythm & Hues
Chris Dawson ... motion control supervisor (as Christopher Dawson)
Erik De Boer ... CG sequence supervisor: Rhythm & Hues
Michael Degtjarewsky ... digital compositor: POP Film & Animation
Tommy Dorsett ... visual effects editor: POP Film & Animation
Antoine Durr ... digital artist: Rhythm & Hues
Syd Dutton ... additional title backgrounds: Illusion Arts
Jack Edjourian ... model maker: Grant McCune Design
Miles Essmiller ... systems engineer: POP Film & Animation
Ted Fay ... director of technology: VisionArt
Diane Fazio ... digital producer: Rhythm & Hues
Mark Felt ... lead digital compositor: Rhythm & Hues
Deak Ferrand ... senior matte painter: POP Film & Animation / visual effects designer: POP Film & Animation
Daev Finn ... digital artist: Rhythm & Hues
Steve Fong ... visual effects artist
Adam Francis ... motion control technician
Alex Funke ... director of photography: miniature effects unit
Joe Gareri ... executive producer: POP Film & Animation
Sandra Germain ... CG animator: POP Film & Animation
Rocco Gioffre ... senior matte painter: POP Film & Animation
Keith Goldfarb ... software development: Rhythm & Hues
Olivier Goulet ... CG animator: POP Film & Animation
Brian Hanable ... digital compositor: POP Film & Animation
Dorene Haver ... compositing supervisor: VisionArt
John Heller ... digital compositor: Rhythm & Hues
Karl Herbst ... modeler: Rhythm & Hues
Phil Holland ... scanning & recording operator
Carl Hooper ... animation supervisor: VisionArt
Caleb J. Howard ... digital artist: Rhythm & Hues (as Caleb Howard)
Amy Hronek ... technical support: Rhythm & Hues
Robert Hubbard ... CG animator: POP Film & Animation
Ian Hulbert ... digital artist: Rhythm & Hues / modeler: Rhythm & Hues
Keith Hunter ... modeler: Rhythm & Hues
Nicolas Imhof ... digital artist: Rhythm & Hues
Celine Jackson ... digital film supervisor: VisionArt
Michael Jenkins ... lamp operator: miniature effects unit (as Mike Jenkins)
Rick Johnson ... key grip: miniature effects unit
Tex Kadonaga ... modeler: Rhythm & Hues
Liz Kapinski ... digital artist: Rhythm & Hues (as Liz Kupinski)
Jason Kaufman ... model maker: Grant McCune Design
Carole A. Kenneally ... visual effects editor
Quintin King ... animation setup: Rhythm & Hues
Nancy Klimley ... modeler: Rhythm & Hues
Marc Kolbe ... digital effects supervisor: VisionArt
Vandana Konda ... digital artist: Rhythm & Hues
Daniel Kramer ... animation supervisor: VisionArt / senior technical director: VisionArt
Linda Kurgpold ... CG animator: POP Film & Animation
Ken Lam ... paint artist: POP Film & Animation / rotoscope artist: POP Film & Animation
Tom Lamb ... paint artist: POP Film & Animation / rotoscope artist: POP Film & Animation
Martin Lauzon ... senior CG animator: POP Film & Animation
Edward Lawton ... model maker: Grant McCune Design
Tom Leeser ... visual effects supervisor: Rhythm & Hues
Jacques Levesque ... senior Inferno compositor: POP Film & Animation
Jameson Levin ... model maker: Grant McCune Design
Kenneth Littleton ... senior Cineon compositor: POP Film & Animation (as Ken Littleton)
Lawrence Littleton ... senior Cineon compositor: POP Film & Animation
Robert Lurye ... CG sequence supervisor: Rhythm & Hues
Mary Lynn Machado ... CG sequence supervisor: Rhythm & Hues / lighter: Rhythm & Hues
Joe Mancewicz ... animation setup
Karl Maples ... digital artist: Rhythm & Hues
Josh Margolies ... visual effects editor: Rhythm & Hues (as Joshua Margolies)
Allen Maris ... visual effects technical coordinator
Brian Maris ... video playback: miniature effects unit
Linda Martino ... software development: Rhythm & Hues
Will McCown ... engineer: Rhythm & Hues
Dennis McHugh ... gaffer: miniature effects unit
Kelvin McIlwain ... matte artist: Illusion Arts
Sean McLaughlin ... lamp operator: miniature effects unit
Jim 'Big Dog' McLean ... animator: VisionArt (as Jim McLean)
Brandon McNaughton ... digital compositor: POP Film & Animation
Bob Mercier ... digital artist: Rhythm & Hues
Ray Moore ... model maker: Grant McCune Design
Heather J. Morrison ... assistant visual effects editor: Rhythm & Hues
Jed Mortenson ... visual effects production assistant
David B. Moulder ... visual effects production supervisor
Craig A. Mumma ... visual effects supervisor: VisionArt
Brian Mussetter ... second assistant camera: miniature effects unit
Kenneth Nakada ... matte artist: Illusion Arts
Daniel Naulin ... animator: VisionArt
George S. Neil ... best boy electric: miniature effects unit
Lori J. Nelson ... visual effects supervisor
Mary Nelson ... scanning and recording technician: POP Film & Animation
Davy Nethercutt ... digital compositor: POP Film & Animation (as Dave Nethercut)
Ivan Neulander ... software development: Rhythm & Hues
Thuc Nguyen ... digital artist: Rhythm & Hues
Alberto Noti ... digital artist: Rhythm & Hues
Hideki Okano ... CG sequence supervisor: Rhythm & Hues
Maxx Okazaki ... digital artist: Rhythm & Hues / modeler: Rhythm & Hues
Beth Ostermann ... digital imaging coordinator: POP Film & Animation (as Beth Osterman)
Viviana Palacios ... tracking: Rhythm & Hues
Alex Palumbo ... model maker: Grant McCune Design
Chris Paxson ... motion control technician
Hans Payer ... senior CG animator: POP Film & Animation
Marcello Petrocelli ... model maker: Grant McCune Design
Brennan Prevatt ... digital artist: Digiscope
Nick Pugh ... concept designer: original effects, Rhythm & Hues
Janet Quen ... digital effects artist
A.J. Raitano ... first assistant camera: miniature effects unit
Pat Repola ... digital imaging manager: POP Film & Animation
Hans Rijpkema ... animation setup: Rhythm & Hues
Keith Roberts ... animator: Rhythm & Hues
Ha Ngan Roda ... digital artist: Rhythm & Hues
Marc Rubone ... paint artist: Rhythm & Hues (as Marcus Rubone) / rotoscope artist: Rhythm & Hues (as Marcus Rubone)
Thomas Rush ... model maker: Grant McCune Design (as Tom Rush)
Amy Ryan Gunson ... digital artist: Rhythm & Hues (as Amy Ryan)
Martin Ryan ... software development: Rhythm & Hues (as Marty Ryan)
Marc-Andre Samson ... CG animator: POP Film & Animation
Juan-Luis Sanchez ... digital artist: Rhythm & Hues
Mike Sandrik ... digital artist: Rhythm & Hues
Todd Sarsfield ... scanning and recording operator
Clark Schaffer ... model artist: Grant McCune Design
Carl Seibert ... visual effects producer
Dave Sertich ... systems engineer: POP Film & Animation
Mark Sheaffer ... model maker: Grant McCune Design
Patrick Sheetz ... best boy grip: miniature effects unit (as Pat Sheetz)
Andy Sheng ... digital artist: Rhythm & Hues
Todd Shifflett ... CG sequence supervisor: Rhythm & Hues
Joanne Shinohara ... production coordinator: Rhythm & Hues
Dwight Shook ... model maker: Grant McCune Design
Monty Shook ... model supervisor: Grant McCune Design (as Montgomery Shook)
Michael Shore ... grip: miniature effects unit (as Mike Shore)
Bradley Sick ... modeler: Rhythm & Hues
Paul Simon ... digital film operator: VisionArt
Chris Sjoholm ... CG supervisor: Rhythm & Hues (as Christopher Sjoholm)
Richard King Slifka ... model maker: Grant McCune Design
Roberto Smith ... animator: Rhythm & Hues
Suponwich Juck Somsaman ... digital artist: Rhythm & Hues (as Juck Somsaman)
David Sosalla ... visual effects supervisor: POP Film & Animation
Siouxsie Stewart ... CG coordinator: POP Film & Animation
Catherine Sudolcan ... producer: Illusion Arts
Bill Taylor ... additional title backgrounds: Illusion Arts
Ed Thompson ... scanning and recording technician: POP Film & Animation
Scotty Townsend ... digital artist: Rhythm & Hues (as Scott Townsend)
Robin Tremblay ... senior CG animator: POP Film & Animation
Jean Usi ... digital imaging coordinator: POP Film & Animation
Michele C. Vallillo ... visual effects producer: Rhythm & Hues
Alette Vernon ... compositor: VisionArt
Marco Vidaurre ... I/O technician: POP Film & Animation
Sandra Voelker ... digital artist: Rhythm & Hues
Carlo Volpati ... digital artist: Rhythm & Hues
Chien-Hsiung Wang ... modeler: Rhythm & Hues
Mike Wassel ... matte artist: Illusion Arts
Bob Wiatr ... senior Inferno compositor: POP Film & Animation
Rick Won ... model maker: Grant McCune Design
Julius Yang ... digital artist: Rhythm & Hues
Serkan Zelzele ... paint artist: Rhythm & Hues / rotoscope artist: Rhythm & Hues
Kristen Branan ... visual effects producer (uncredited)
John Campuzano ... visual effects editor (uncredited)
Brandon Craig ... render coordinator (uncredited)
Christina Drahos ... digital compositor (uncredited)
Thomas Enright ... best boy electric: minatures unit (uncredited)
Caleb J. Howard ... technical director: Rhythm & Hues (uncredited)
Kate Neumann ... executive assistant: VisionArt (uncredited)
Robert Rioux ... modeler: Rhythm & Hues (uncredited)
Marian Rudnyk ... digital artist (uncredited)
Chris 'Willie' Williams ... tracker (uncredited)

Stunts 

Tsuyoshi Abe ... stunts
Pat Banta ... stunts
Perry Barndt ... stunts
David Barrett ... stunts
Christine Anne Baur ... stunts (as Christine Baur)
Bobbi Blackford ... stunts
May Boss ... stunts (as Mary R. Boss)
Joey Box ... stunts
Buff Brady ... stunts
Troy Brown ... stunts (as Troy James Brown)
Bobby Burns ... stunts (as Bobby Andrew Burns)
Matt Byrne ... stunts
Darryl Chan ... stunts
Ron Del Bario ... stunts
Paula Dell ... stunts
Jared S. Eddo ... stunts (as Jared Eddo)
Kofi Elam ... stunts
Jeannie Epper ... stunts
Joe Finnegan ... stunts
George Fisher ... stunts
Mickey Gilbert ... stunt coordinator
Tim Gilbert ... stunts
Troy Gilbert ... stunts
Sandra Lee Gimpel ... stunts
Bo Greigh ... stunts
Hollis Hill ... stunts
Leslie Hoffman ... stunts
Peter Horak ... stunts
Chuck Hosack ... stunts
Diana Lee Inosanto ... stunts
Cody Jarrett ... stunts
Robert Jauregui ... stunts
Julie Ann Johnson ... stunts
Shawn Kautz ... stunts
David LeBell ... stunts
Gene LeBell ... stunts
Will Leong ... stunts (as Willie Leong)
Clint Lilley ... stunts (as Clint 'Burkey' Lilley)
Joyce McNeal ... stunts
Victor Paul ... stunts
Phillip Rapagna ... stunts
Mario Roberts ... stunts
Shawn Robinson ... stunts
Erik Rondell ... stunts
James Ryan ... stunts
Fred Scheiwiller ... stunts (as Fred Schewiller)
Karen Sheperd ... stunts
Tony Snegoff ... stunts
Gary Toy ... stunts
Kaye Wade ... stunts
Glen Yrigoyen ... stunts
Pat Banta ... stunt double: Paul Reubens (uncredited)
Leslie Hoffman ... stunt driver (uncredited)
Diana Lee Inosanto ... stunt double: Claire Forlani (uncredited)
Fred Usher ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Tyler Allison ... assistant camera
Roger Awad ... rigging best boy
Claudette Barius ... still photographer
Alan S. Blauvelt ... first assistant camera (as Alan Blauvelt)
Dustin Blauvelt ... camera operator
Mike J. Campbell Jr. ... rigging grip (as Mike Campbell)
Guy Paul Caputo Jr. ... rigging electrician
Paul Cheung ... best boy
James B. Crawford ... gaffer (as James Crawford)
Joe Crouch ... rigging electrician
Christopher Duddy ... camera operator / camera operator: second unit
Daniel Duggan ... grip (as Dan Duggan)
David Dumas ... grip (as D. John Dumas Jr.)
John Dumas ... best boy grip
Darrell Dyer Jr. ... rigging electrician
Michael Fauntleroy Jr. ... camera loader
Alex Funke ... director of photography: second unit
Jack Glenn ... dolly grip (as Jack P. Glenn)
Jeremiah Goike ... video playback
Melinda Sue Gordon ... still photographer
Kim Guthrie ... first assistant camera: "b" camera
Jay Hager ... second assistant camera: "b" camera (as Jay C. Hager)
Steele Hunter ... grip
David Jarrell ... rigging gaffer
Lawrence Karman ... Steadicam operator
Jimmy Keys ... lamp operator / rigging gaffer
Jack Kohtala ... grip
Jack Korbel ... rigging best boy grip
Daniel C. McFadden ... camera loader
Ray Milazzo ... second assistant camera: "a" camera
Ronald A. Miller ... rigging grip (as Ronald Miller)
Andrew Osborne ... assistant camera
Jon Philion ... rigging electrician
Oscar Luis Rodriguez ... rigging best boy (as Oscar Rodriguez)
Robert Schoenhut ... camera operator
James Scott ... lamp operator
Cricket Sloat ... dimmer board operator
Alfred E. Smithey ... rigging key grip (as Alf Smithey)
Bruce D. Spellman ... rigging key grip
Mark Stanley ... key grip
Dean Striepeke ... playback: 24 frame
Thomas Sugg ... lamp operator
Joseph T. Terranova ... gaffer (as Joe Terranova)
Mark Van Loon ... Steadicam operator
O'Shana Walker ... best boy
Kelly Way ... lighting technician
Kelly Diehl ... libra head technician (uncredited)
Ron Newburn ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Xanthia Decaux ... casting assistant
Sierra French-Myerson ... casting assistant
Barbara Harris ... adr voice casting
Lee A. Miles ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Vicente Aguilar ... tailor (as Vincente Aguilar)
Deborah Ambrosino ... milliner
John Yehia Atrouni ... tailor (as Yehia Atrouni)
Laura Baker ... assistant shop foreman
Linda Booher-Ciarimboli ... specialty craft foreman
Leah Brown ... costumer
Lisa Buchignani ... set costumer
Brian Callahan ... key set costumer (as D. Brian Callahan)
Amy De Souza ... wardrobe assistant
Lois DeArmond ... wardrobe illustrator
Kerry Deco ... costume craft person (as Kenny Deco)
Laura Dillemuth ... assistant cutter/fitter
Ann Foley ... key costumer
Jorge J. González ... set costumer (as Jorge Gonzalez)
Sam Greenmun ... specialty wardrobe
Esther Lopez ... tailor (as Esther B. Lopez)
Bob Moore Jr. ... set costumer (as Robert Moore)
Lesley Neufeld ... specialty costumer
Valerie T. O'Brien ... costumer (as Valerie O'Brien)
Maureen O'Heron ... key costumer
Diane Puhalla ... cutter/fitter: women
Trish Sacchi ... costumer
Nick Scarano ... costume supervisor
A. Jeffrey Schoenberg ... workroom supervisor
Nancy Smytka ... costumer
Jill Thraves ... costume craft person
Phyllis Thurber-Moffit ... textile artist (as Phyllis Thurber-Moffitt)
Gildardo Tobon ... specialty costumer (as Gildardo Tubon)
Jill Tomomatsu ... costume craft person
Keith VanderLaan ... specialty costume creator/producer: Captive Audience Productions
Larry Velasco ... costumer (as Lawrence Velasco)

Editorial Department 

Terra Abroms ... post-production coordinator
Matt Boatright-Simon ... editorial assistant
Daniel Boccoli ... apprentice editor
Gary Burritt ... negative cutter
David Crowther ... first assistant editor
Jason Gaudio ... second assistant editor (as Jason Aimee Gaudio)
Jason Hampton ... assistant colorist
Rick Jacobs ... editorial production assistant
Dennis McNeill ... color timer (as Denny McNeill)

Music Department 

Geoff Alexander ... orchestrator
Pete Anthony ... conductor
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Sandy DeCrescent ... music contractor
Carol Dunn ... associate music supervisor
Dan Garde ... music editor
Alex Gibson ... supervising music editor
Andrew Green ... orchestrator
Arthur Kempel ... orchestrator (as Art Kempel)
Bobby Lavelle ... associate music supervisor
Stephanie Lowry ... assistant music editor
John Parricelli ... musician: bouzouki
Karyn Rachtman ... music supervisor
Martin Robertson ... musician: taragato
Patrick Russ ... orchestrator
Dennis S. Sands ... music scoring mixer (as Dennis Sands)
James Thatcher ... musician: french horn
Shirley Walker ... composer: additional music
Stephen Warbeck ... orchestrator
Bruce Babcock ... orchestrator (uncredited)
Kristopher Carter ... musician: synthesizer and electronic drum programming (uncredited)
Rick Fleishman ... music coordinator (uncredited)
Michael McCuistion ... additional orchestrator (uncredited)
Mark Mothersbaugh ... composer: additional music (uncredited)
Peter Tomashek ... orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Anthony Ardito ... driver
Chris Arnold ... driver
John M. Batiuk ... driver (as John Batiuk)
Steve Brodsky ... transportation coordinator
Charles Clark ... driver
Michael Connolly ... driver
Marc Cristopher ... driver (as Marc Christopher)
Howard Brady Davidson ... picture car coordinator (as Howard Davidson)
William M. DeLuca ... driver (as Bill Deluca)
Linda Draves ... driver
Marcelle 'Kitty' Dutton ... driver (as Marcelle Dutton)
James K. Elias ... driver (as James Elias)
Craig Fehrman ... driver
John Fisher ... driver
Daniel Gordon ... driver
Bob Hargraves ... driver
Bruce Hathaway ... driver
Doug Hennecke ... driver
Sidney Highsmith ... driver
John Lynch Jr. ... driver (as John Lynch)
Joseph Marazzito ... driver
Calvin Masoner ... driver (as Cal Masoner)
Anthony M. Matarazza ... driver (as Anthony Matarazzo)
Walter McClain ... driver
Thomas McDonald ... driver
Michael Menapace ... driver
Salvatore Menga ... driver
Walt Miller ... driver (as Walter Miller Jr.)
Emmett Nicholson ... driver
Russel Overstreet ... driver (as Russell Overstreet)
Randy Peterson ... transportation captain (as Randall Peterson)
Nacho Ramirez ... driver (as Ignacio Ramirez)
George Rogers ... driver
Sean C. Ryan ... driver (as Sean Ryan)
Robert Santoro ... driver
Myron P. Shepherd ... driver (as Myron Shepherd)
Stan Sydel ... driver
Pat Taylor ... driver (as J. Patrick Taylor)
Jimmy Teehee ... driver (as Jimmy Tehee)
Frank Valentino ... driver
Jim Wilkins ... driver
David N. Williams ... driver (as David Williams)
Alberto Coto ... driver (uncredited)
Charles Ramirez ... transportation dispatcher (uncredited)

Other crew 

Michael Alaimo ... assistant: Mr. Levin
Erin Alexander ... assistant: Mr. Stiller
Laurence J. Alvarez ... assistant: Mr. Gordon (as Larry Alvarez)
David Avadon ... advisor: cutlery sequences
Rodney Barnes ... production assistant
Rick Bernstein ... assistant: Mr. Gordon
Sophie Biddle ... massage therapist
Larkin Campbell ... stand-in
Kevin A. Canamar ... medic (as Kevin Canamar)
Conrad Castor ... set production assistant
Joseph Chen ... medic (as Joe Chen)
Aaron Chepenik ... set production assistant
Richard Cody ... craft service
Amy Minda Cohen ... production assistant (as Amy Cohen)
Demelza Cronin ... office production assistant
James D'Damery Jr. ... assistant accountant
Robert Dawson ... title designer
Amy De Souza ... production assistant
Susan Ehrhart ... assistant production coordinator (as Susan M. Ehrhart)
Katrina Elder ... production secretary
Louis Farah ... construction medic
Taylor Ferguson ... assistant: Mr. Usher
Marc C. Geschwind ... extras coordinator
Karen Golden ... script supervisor
Lawrence Gordon ... presenter
Kurt Greufe ... assistant accountant
Kevin Hageman ... assistant: Mr. Richardson
Justine Hebron ... production coordinator (as Justine M. Hebron)
Jessica Hill ... accounting clerk (as Jessica Gabrielle Hill)
Sara Hittelman ... assistant: Mr. Azaria (as Sara Hittleman)
Kathleen Intag ... office production assistant
Mark Benton Johnson ... assistant location manager (as Mark B. Johnson)
Tony Kerum ... caterer
David R. Lawson ... medic (as David Lawson)
Harvey Lowry ... director of operations: Captive Audience Productions
Taryn Mackprang ... set intern
Anita Mann ... choreographer
James Maull ... post-production accountant (as James O. Maull)
Robert McAndrews ... production assistant
Matthew McClure ... assistant: Mr. Rush
Rob McEntegart ... rights acquisition
Lucas Meyers ... assistant: Mr. Gordon (as Lucas D. Meyers)
Leslie A. Morrow ... assistant location manager
Suzanne Schnulle Murphy ... payroll accountant (as Sue Schnulle Murphy)
Kathy Petty ... production accountant (as Kathleen Petty)
Jess Platt ... dialect coach
John Pontrelli ... key set production assistant
Christy Powers ... nurse: construction
Gail Rose ... assistant accountant (as Gail Foreman Rose)
Deborah Simmrin ... unit publicist
Hillel Chaim Smith ... office assistant: post-production
Jo Ann Smith ... studio teacher
Matt Springer ... set production assistant
Darren Stevens ... assistant: Mr. Reubens
J. Marc Strachan ... location manager (as Marc Strachan)
Mike Sudrow ... weapons handler
Laura Summer ... adr voice
Tony Swatton ... knife maker
Melanie Truhett ... assistant: Ms. Garofalo
Fred Usher ... set production assistant (as Frederick Usher III)
Craig W. van Gundy ... co-location manager (as Craig Van Gundy)
Deborah Weisberg ... assistant: Ms. Olin (as Debbie Weisberg)
Maria Williams ... assistant: Ben Stiller
Eric Winn ... craft service
Sandra L. Yeary ... assistant accountant
Erin Bilderback ... animal trainer (uncredited)
William M. DeLuca ... mechanic (uncredited)
Doug Masterson ... animal trainer (uncredited)
Kevin McKeever ... production assistant (uncredited)
Jeffrey Reyes ... weapons assistant (uncredited)
Joel Silverman ... animal trainer (uncredited)

Thanks 

Margaret Wheeler ... in loving memory of

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page