Edit
Bowfinger (1999) Poster

(1999)

Full Cast & Crew

Directed by 

Frank Oz

Writing Credits (WGA)  

Steve Martin ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Kit Ramsey / Jiff Ramsey
...
...
...
...
Hal
...
...
Slater
...
...
Jerry Renfro
...
Sanchez (as Alejandro Patino)
Alfred De Contreras ...
Martinez
Ramiro Fabian ...
Hector
...
Luis
Claude Brooks ...
Freddy
Kevin Scannell ...
LA Cop
...
MindHead Executive
...
Camera Security Guard
Walter Powell ...
Federal Express Man
...
Actor at Audition
...
Young Actress at Audition
...
Clothing Sales Clerk
Brogan Roche ...
Renfro's Executive
...
Nightclub Cleaner
Lloyd Berman ...
Camera Store Clerk
Zaid Farid ...
Kenny
...
Kit's Bodyguard
...
Kit's Bodyguard
Kimble Jemison ...
Kit's Assistant
...
Studio Executive
...
E! Channel Interviewer
...
Farrah
...
Laker Girl
Kimberly Baum ...
Laker Girl
Megan Denton ...
Laker Girl
Janet Jaeger ...
Laker Girl
Hope Wood ...
Laker Girl
Addie Yungmee ...
Laker Girl
Andrea Toste ...
Laker Girl
Mindy ...
Betsy - Bowfinger's Dog
Rest of cast listed alphabetically:
Martin Andris ...
Premiere Guest (uncredited)
Adam Carrera ...
News Reporter (uncredited)
...
Reporter at Premier (uncredited)
...
'Mongo' Premiere Guest (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Kathleen M. Courtney ... associate producer (as Kathleen Courtney)
Brian Grazer ... producer
Karen Kehela Sherwood ... executive producer (as Karen Kehela)
Bernard Williams ... executive producer (as Bernie Williams)

Music by 

David Newman

Cinematography by 

Ueli Steiger

Film Editing by 

Richard Pearson

Casting By 

Margery Simkin

Production Design by 

Jackson De Govia ... (as Jackson DeGovia)

Art Direction by 

Tom Reta

Set Decoration by 

K.C. Fox

Costume Design by 

Joseph G. Aulisi

Makeup Department 

Gary Archer ... prosthetic dental technician
Steve Artmont ... key makeup artist
Frank Griffin ... makeup artist: Mr. Martin
Stacey Morris ... hair stylist: Mr. Murphy
Gloria Ponce ... key hair stylist (as Gloria Albarran Ponce)
Waldo Sanchez ... assistant hair stylist
Rick Sharp ... makeup artist
Linda Trainoff ... assistant hair stylist
Alicia M. Tripi ... hair stylist
Toy Van Lierop ... makeup artist: Mr. Murphy (as Toy R. Van Lierop)
Toni-Ann Walker ... hair stylist: Mr. Martin (as Toni Ann Walker)
Clinton Wayne ... prosthetic makeup artist (uncredited)

Production Management 

Leslie J. Converse ... post-production supervisor
Bernard Williams ... unit production manager (as Bernie Williams)

Second Unit Director or Assistant Director 

Stacy Christenson ... dga trainee
Evan Gilner ... additional second assistant director (as Evan L. Gilner)
Basil Grillo ... second second assistant director (as Basil Bryant Grillo)
Michele Panelli-Venetis ... first assistant director
Matt Rebenkoff ... second assistant director

Art Department 

Marc Baird ... storyboard artist
Bryan Belair ... construction coordinator
Brian Bilson ... assistant props (as Brian K. Bilson)
Michael R. Blaich ... paint foreman
Richard Boris ... greens person
Susan A. Burig ... graphic designer (as Susan Burig)
Ed Calderon Jr. ... labor foreman
Matt Callahan ... set decorator coordinator
Mike Cunningham ... assistant props
Sienna DeGovia ... art department assistant
Oscar Delgadillo ... set dresser (as Oscar X. Delgadillo)
Gus Feederle ... greens foreman
Jack Forwalter ... set dresser
Chad S. Frey ... assistant art director
Scott Garrett ... set dresser
Les Gobruegge ... set designer
Carmine Goglia ... stand-by painter
Kenny Hayes ... labor foreman (as Ken Hayes)
Gary Isbell ... set dresser (as Gary S. Isbell)
Karl J. Martin ... model maker (as Karl Martin) / set designer (as Karl Martin)
Melissa Mollo ... art department coordinator
Wesley Nordby ... construction foreman (as Wesley R. Nordby)
Noah Plunkett ... stand-by greens
David Saltzman ... on-set dresser (as David E. Saltzman)
David Scott ... assistant graphic artist
Dawn Snyder ... set designer
Andrew R. Stern ... stand-by greens
Mark Woods ... lead person
Rick Young ... property master
Louis Farah ... construction medic (uncredited)
Scott Garrett ... draper (uncredited)
Joshua Hunt ... set dresser (uncredited)
Jonathan Mikita ... painter (uncredited)
Chris Revuelta ... labor foreman (uncredited)
Carl Robarge ... molder/caster (uncredited)
Fred Seibly ... signwriter (uncredited)
Michael Vojvoda ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Brendan Beebe ... boom operator
Ron Bochar ... sound re-recording mixer / supervising sound editor
Martin Raymond Bolger ... sound mixer
David Boulton ... adr engineer
Kam Chan ... foley editor
Benjamin Cheah ... supervising foley editor (as Ben Cheah)
Marko A. Costanzo ... foley artist (as Marko Constanzo)
Lee Dichter ... sound re-recording mixer
Juno J. Ellis ... adr editor (as Juno Ellis)
Chris Fielder ... assistant sound editor
Lewis Goldstein ... sound effects editor
Matthew Haasch ... foley engineer
Ruth Hernandez ... apprentice sound editor
Harry Higgins ... sound re-recording assistant
Alan Holly ... adr engineer
Bob Hughes ... sound utility technician
Dennis Jones ... boom operator
Marissa Littlefield ... supervising adr editor
Todd Milner ... assistant sound editor
Tim O'Shea ... foley editor
Jay Peck ... foley artist
Wyatt Sprague ... assistant sound editor
Magdaline Volaitis ... dialogue editor
Kay Denmark ... adr boom operator (uncredited)
Nicholas Renbeck ... adr editor (uncredited)
Dennis C. Salcedo ... boom operator (uncredited)

Special Effects by 

Phil Cory ... special effects coordinator (as Philip Cory)
Richard Cory ... special effects technician
Matthew W. Mungle ... special effects makeup

Visual Effects by 

Kelly G. Crawford ... editorial: Illusion Arts Inc.
Syd Dutton ... visual effects: Illusion Arts Inc.
Adam Kowalski ... camera operator: Illusion Arts Inc.
Lynn Ledgerwood ... rigging: Illusion Arts Inc.
Fumi Mashimo ... animator: Illusion Arts Inc. (as Fumi Mashimo)
Kelvin McIlwain ... matte artist: Illusion Arts Inc.
Roberto Moreno ... digital assistant: Illusion Arts
Kenneth Nakada ... matte artist: Illusion Arts Inc.
Richard Patterson ... digital supervisor: Illusion Arts
Catherine Sudolcan ... visual effects producer: Illusion Arts Inc.
Bill Taylor ... visual effects supervisor: Illusion Arts Inc.
Mike Wassel ... senior matte artist: Illusion Arts Inc.
David S. Williams Jr. ... lead compositor: Illusion Arts Inc. (as Davis S. Williams Jr.)

Stunts 

Bud Davis ... stunt coordinator
Tabby Hanson ... stunts
Michael Haynes ... stunts
Gary Hymes ... stunts
Robert Jauregui ... stunts (as Bob Jaurequi)
Alan Oliney ... stunts
Dan Plum ... stunt performer
Lynn Salvatori ... stunts
Spencer Sano ... stunt performer
Dennis Scott ... stunts
Patricia Tallman ... stunts (as Pat Tallman)
Fred Waugh ... stunts
Keith Woulard ... stunts
Tsuyoshi Abe ... stunts (uncredited)
Kevin Beard ... stunt driver (uncredited)
Jay Caputo ... stunts (uncredited)
Darryl Chan ... stunts (uncredited)
Edward Conna ... stunts (uncredited)
Danny Downey ... stunt driver (uncredited)
Jayson Dumenigo ... stunts (uncredited)
Robert Jauregui ... stunt double: Steve Martin (uncredited)
Hiro Koda ... stunts (uncredited)
Kim Robert Koscki ... stunts (uncredited)
John Koyama ... stunts (uncredited)
Will Leong ... stunts (uncredited)
David Loitz ... precision driver (uncredited)
Casey O'Neill ... stunts (uncredited)
Alan Oliney ... stunt double: Eddie Murphy (uncredited)
Michael Owen ... stunts (uncredited)
Jean Paul Ruggiero ... stunts (uncredited)
John Sakas ... stunts (uncredited)
Felipe Savahge ... stunts (uncredited)
Jill Stokesberry ... stunts (uncredited)
Charles A. Tam ... stunts (uncredited)
Clark Tucker ... stunts (uncredited)
Mike Washlake ... stunts (uncredited)
T.J. White ... stunt driver (uncredited)
Lee Whittaker ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Ron Ash ... best boy: Universal
Guy Norman Bee ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Richard Boyle ... rigging grip (as Richard J. Boyle)
Gary L. Camp ... first assistant camera: "b" camera
Stephen Drinon ... dolly grip (as Scott Drinon)
Richard Elias ... best boy rigging grip
Kevin Fahey ... grip
Michael James Fahey ... best boy grip (as Michael J. Fahey)
Gary Fredrickson ... electrician
Nathaniel Goodman ... additional camera operator: "b" camera
Jim Grce ... chief lighting technician
Mike Green ... grip (as Michael Green)
Tony Hibbard ... rigging electrician (as Michael Tony Hibbard)
Michael J. Hogan ... video assist operator
Duane Katz ... electrician
Ronald Kline ... assistant lighting technician
Suza Kohlstedt ... camera loader
Steve Lazarus ... rigging best boy electric (as Steven Lazarus)
Michael Lyon ... rigging electrician
Anthony T. Marra II ... key grip
Michael A. McFadden ... grip
Matthew Thomas Moles ... rigging key grip
Paul J. Morra ... second assistant camera: "b" camera
Tim Nash ... grip
Max Neal ... second assistant camera: "a" camera (as Maxim Edward Neal)
Bill O'Drobinak ... camera operator (as Billy O'Drobinak)
Gustavo Oliva ... rigging electrician
Simone Perusse ... electrician
Christopher Prampin ... rigging gaffer
Robert A. Preston ... additional dolly grip
Robbie Redner ... electrician (as Robert Redner)
Kendall A. Reed ... crane operator
Zade Rosenthal ... still photographer
Joe Sanchez ... first assistant camera: "a" camera (as Joseph Sanchez)
Mark Santoni ... first assistant camera: Bowfinger camera
Michael A. Savage ... grip
David W. Slodki ... electrician
Scott R. Todd ... rigging electrician
Michael Tolochko ... rigging best boy electric
Kenny K. Tong ... second assistant camera: "a" camera
Donna Vega ... rigging gaffer
James B. Walsh ... grip
Christian H. Burton ... assistant camera (uncredited)
Mike Gerzevitz ... rigging electrician (uncredited)
Edward A. Gutentag ... assistant camera (uncredited)
Jerry L. Mandley ... electrician (uncredited)
Larry Markart ... video playback operator (uncredited)
Dan Moore ... video operator: additional photography (uncredited)
Ralph Scherer ... grip (uncredited)
Sandi Sissel ... additional photographer (uncredited)

Casting Department 

Carmen Cuba ... casting associate
Steve Spiker ... extras casting
Shannon K. Dunn ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Cynthia Black ... set costumer
Cheryl Beasley Blackwell ... key costumer
Fetteroff Colen ... costumer: Mr. Murphy
Kendall Errair ... costume supervisor
Chrisi Karvonides-Dushenko ... assistant costume designer
Dennis Schoonderwoerd ... costumer
Paki Wolfe ... assistant costume designer

Editorial Department 

Gary Burritt ... negative cutter
Abdul Franklin ... assistant editor
Margaret Guinee ... assistant editor: avid
Bob McMillian ... color timer
Christy Richmond ... first assistant editor
Laura Rindner ... assistant editor
Anne Sawyer ... apprentice editor
Tony Solomons ... assistant editor: avid

Location Management 

Kyle Alexander ... location production assistant
Molly Allen ... key location manager
Lisa Blok-Linson ... location manager
Michael S. Dunitz ... assistant location manager (as Michael Dunitz)
Patricia Ebert ... assistant location manager
Ken Struck ... assistant location manager (as Kenneth M. Struck)
George Herthel ... location manager (uncredited)

Music Department 

John Carbonara ... assistant music editor: New York
Lenny Castro ... musician: latin percussion
Jim Cox ... musician: keyboard
Sandy DeCrescent ... music contractor
George Doering ... musician: guitar
Andrew Dorfman ... assistant music editor: Los Angeles
J.J. George ... music editor
Dan Higgins ... musician: saxophone
Alexander Janko ... orchestrator
John Kurlander ... scoring mixer
Michael Lang ... musician: keyboard (as Mike Lang)
Pilar McCurry ... music supervisor
Krystyna Newman ... consultant: musical score
Dean Parks ... musician: guitar
Steve Schaeffer ... musician: drums
Neil Stubenhaus ... musician: electric bass
Melodee Sutton ... music coordinator
Tom Boyd ... oboe soloist (uncredited)
Brian Bulman ... assistant music editor: temp tracking (uncredited)
Marty Frasu ... scoring sound supervisor (uncredited)
M.B. Gordy ... musician: percussion (uncredited)
Mark Graham ... music copyist (uncredited)
J.J. Holiday ... musician (uncredited)
David Newman ... conductor (uncredited) / music producer (uncredited) / orchestrator (uncredited)
Peter Rotter ... orchestra contractor (uncredited)
Dennis S. Sands ... music scoring mixer (uncredited)
Steven L. Smith ... music preparation (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn (uncredited)

Transportation Department 

Larry Alicata ... driver
Anthony Ardito ... driver (as Tony Ardito)
John M. Batiuk ... driver
Tom Battaglia ... driver
Rodney Lee Bennett ... driver (as Rod Bennett)
Ron W. Cafferty ... driver
Bill Cockrell ... driver
John Costner ... driver
Tom Dias ... driver
Marcelle 'Kitty' Dutton ... driver (as Kitty Dutton)
Craig Fehrman ... transportation coordinator
Michael Forte ... driver
Bruce Hathaway ... driver
Clifford Johnson ... driver (as Cliff Johnson)
Mike Kulisch ... driver
Bud Lacy ... driver
Greg Landis ... driver
Cecil McClain ... driver
Walter McClain ... transportation captain (as Walt McClain)
Marco A. Orozco ... driver (as Marco Orozco)
Russel Overstreet ... driver (as Russ Overstreet)
Nacho Ramirez ... driver
Robert Santoro ... driver
Myron P. Shepherd ... transportation co-captain
Ervin Wayne Spowehn ... driver (as Wayne Spowehn)
Michael Vieira ... driver
William West ... driver
David N. Williams ... driver
Vincent J. Ybiernas ... driver
Robert Dulys ... driver (uncredited)
Gary Edelman ... driver (uncredited)
J. Armin Garza II ... driver: camera car (uncredited)
Bonnie Yamahiro ... driver (uncredited)

Other crew 

Linda C. Azevedo ... construction accountant
Bethany Babyak ... assistant: Mr. Kehela
Steven A. Berman ... office production assistant
Ray Berrios ... stand-in
Deborah Bird ... production coordinator
Judy Blinick ... first assistant accountant
Sue Bokobza ... production accountant
Allan Bragg ... stand-in
Kevin A. Canamar ... supervising medic
Virgil Carter ... photo double: Mr. Murphy
Carlos E. Chairez Jr. ... set production assistant
Amin Chande ... craft service (as Amin Chandra)
Leslie J. Converse ... assistant: Mr. Oz
Anna Culp ... assistant: Mr. Grazer
Juan De Villa ... stand-in
Michael Espejo ... stand-in
Marty Frasu ... programmer
Jennifer Zolten Freed ... post-production accountant (as Jennifer Freed)
Allison Ganz ... intern
Anthony Genovese ... stand-in: Adam Alexi-Melle
Jemal Guillory ... assistant: Mr. Murphy
Melissa Hammond ... intern
Maru Hernandez ... office production assistant
Charisse M. Hewitt ... executive assistant: Mr. Murphy
Douglas Huber ... stand-in
Robert Huerta ... stand-in
Sondra James ... adr loop group
Darla Jameson ... stand-in
Donnie Johnson ... assistant: Mr. Murphy
Zachary Kahn ... office production assistant (as Zak A. Kahn)
Jamie Kehoe ... craft service
Luca Kouimelis ... script supervisor
Mike Langenbach ... stand-in
Terry Langford ... projectionist
Keira Marcus ... payroll accountant (as Keira March)
Alison Marshall ... stand-in
Elizabeth Maxwell ... caterer (as Liz Maxwell)
Michael Maxwell ... caterer
Peter McKernan Sr. ... helicopter pilot (as Peter J. McKernan Sr.)
Peter McKernan ... helicopter pilot (as Peter J. McKernan Jr.)
Michael Musteric ... assistant: Mr. Martin (as Michael J. Musteric)
Jennifer O'Neil ... assistant: Mr. Williams
Joshua Owen ... intern
Charity Parson ... animal trainer (as Charity M. Parsons)
Mike Piccirillo ... office production assistant
Gregg Pittman ... head animal trainer
Bronwyn Preston ... unit publicist
Alan D. Purwin ... helicopter pilot (as Alan Purwin)
Nancy Reid ... production secretary
Roger E. Reid ... stand-in (as Roger Reid)
Kristi Roberts ... intern
Nina Saxon ... title designer: New Wave Entertainment
Lindsay Sloane ... assistant: Mr. Grazer
Shannon Speaker ... assistant production coordinator
Jean Stehle ... intern
Sunday Stevens ... set production assistant
Lynn Struiksma ... set production assistant
Dan Sullivan ... assistant: Mr. Grazer
Sheila Thornsberry ... accounting clerk
Mark Trapenberg ... set production assistant
Christa Vausbinder ... second assistant accountant
David Waldram Jr. ... intern
Matt Walker ... set production assistant
Ilene Waterstone ... executive assistant: Mr. Martin
Randy Webster ... assistant: Mr. Murphy
Julie Adams ... dialect coach: Mr: Terence Stamp (uncredited)
Bohnie Avanzino ... title designer: New Wave Entertainment (uncredited)
Scott A. Lopez ... production assistant (uncredited)
Catherine Pittman ... head dog trainer (uncredited)
Peter Pamela Rose ... adr loop group (uncredited)
Bill Timoney ... adr loop group (uncredited)

Thanks 

Rick Buchanon ... special thanks: NBA
June Butler ... special thanks: Pacific Design Center
Pam Lockhart ... special thanks: The State of California Film Office
Buck Martin ... special thanks: Los Angeles Lakers
Robin Oz ... special thanks
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page