Edit
Merlin (TV Mini-Series 1998) Poster

(1998 TV Mini-Series)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Steve Barron ... (3 episodes, 1998)

Series Writing Credits (WGA)  

Peter Barnes ... (3 episodes, 1998)
Edward Khmara ... (3 episodes, 1998)
David Stevens ... (3 episodes, 1998)

Series Cast  

...
 Merlin (3 episodes, 1998)
...
 Morgan Le Fey (3 episodes, 1998)
...
 King Constant (3 episodes, 1998)
...
 King Vortigern (3 episodes, 1998)
...
 Mountain King (3 episodes, 1998)
...
 Lady of the Lake / ... (3 episodes, 1998)
...
 Frik (3 episodes, 1998)
...
 Vortigern's Guard (3 episodes, 1998)
...
 Guinevere (2 episodes, 1998)
...
 Lancelot (1 episode, 1998)
...
 Nimue (unknown episodes)
Paul Curran ...
 Arthur (unknown episodes)
Mark Jax ...
 Uther (unknown episodes)
...
 Lord Ardente (unknown episodes)
Thomas Lockyer ...
 Cornwall (unknown episodes)
...
 Mordred (unknown episodes)
...
 Ambrosia (unknown episodes)
...
 Young Merlin (unknown episodes)
Agnieszka Koson ...
 Young Nimue (unknown episodes)
Emma Lewis ...
 Elissa (unknown episodes)
Justin Girdler ...
 Young Galahad (unknown episodes)
...
 Sir Boris (unknown episodes)
Nicholas Clay ...
 Lord Leo (unknown episodes)
...
 Gawain (unknown episodes)
Rachel de Thame ...
 Lady Igraine (unknown episodes)
John Turner ...
 Lord Lot (unknown episodes)
Keith Baxter ...
 Sir Hector (unknown episodes)
...
 Lady Elaine (unknown episodes)
Peter Woodthorpe ...
 Soothsayer (unknown episodes)
Robert Addie ...
 Sir Gilbert (unknown episodes)
Nickolas Grace ...
 Sir Egbert (unknown episodes)
Peter Benson ...
 1st Architect (unknown episodes)
John Tordoff ...
 New Architect (unknown episodes)
Timothy Bateson ...
 Father Abbot (unknown episodes)
Alice Hamilton ...
 Young Morgan (unknown episodes)
Peter Eyre ...
 Chief Physician (unknown episodes)
...
 1st Physician (unknown episodes)
Peter Bayliss ...
 2nd Physician (unknown episodes)
Talula Sheppard ...
 Lady Friend (unknown episodes)
Jeanie Gold ...
 Nun (unknown episodes)
Larissa Webb ...
 Urchin (uncredited) (1 episode, 1998)
Ophelia Alaïs Adell ...
 Merlin's Gimp (uncredited) (unknown episodes)
Rory Byrne ...
 Noble Child at Camelot (uncredited) (unknown episodes)
...
 Village Man (uncredited) (unknown episodes)
April Mills ...
 Ma' Lay (uncredited) (unknown episodes)
Isabel Rocamora ...
 Fairy (uncredited) (unknown episodes)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Robert Halmi Sr. ... executive producer (3 episodes, 1998)
Dyson Lovell ... producer (3 episodes, 1998)
Chris Thompson ... line producer (3 episodes, 1998)

Series Music by 

Trevor Jones ... (3 episodes, 1998)

Series Cinematography by 

Sergei Kozlov ... (3 episodes, 1998)

Series Film Editing by 

Colin Green ... (3 episodes, 1998)

Series Casting By 

Lynn Kressel ... (3 episodes, 1998)

Series Production Design by 

Roger Hall ... (3 episodes, 1998)

Series Art Direction by 

Michael Boone ... (3 episodes, 1998)
John King ... (3 episodes, 1998)

Series Set Decoration by 

Karen Brookes ... (3 episodes, 1998)

Series Costume Design by 

Ann Hollowood ... (3 episodes, 1998)

Series Makeup Department 

Nuala Conway ... hair stylist: Sam Neill (3 episodes, 1998)
Mark Coulier ... prosthetic makeup artist (3 episodes, 1998)
Shaune Harrison ... prosthetic makeup artist (3 episodes, 1998)
Chris Lyons ... special effects teeth (3 episodes, 1998)
Kylie Marr ... hair artist (3 episodes, 1998)
Jemma Scott-Knox-Gore ... contact lens technician (3 episodes, 1998)
Aileen Seaton ... makeup artist (3 episodes, 1998)
Amber Sibley ... prosthetics artist (3 episodes, 1998)
Jane Walker ... hair artist (3 episodes, 1998)
Norma Webb ... hair artist (3 episodes, 1998)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Geoff Dibben ... additional second assistant director (3 episodes, 1998)
Toby Hefferman ... third assistant director (3 episodes, 1998)
Terry Madden ... first assistant director (3 episodes, 1998)
Jonathan Scott ... third assistant director (3 episodes, 1998)
Richard Styles ... second assistant director (3 episodes, 1998)
Gareth Tandy ... first assistant director (3 episodes, 1998)
Tim Webber ... second unit director (3 episodes, 1998)
Arthur Wooster ... action director (3 episodes, 1998)
Rebecca Wright ... second assistant director (3 episodes, 1998)

Series Art Department 

Leon Apsey ... supervising carpenter (3 episodes, 1998)
Bruce Bigg ... property master (3 episodes, 1998)
Peter Bigg ... dressing props (3 episodes, 1998)
Brian Bishop ... scenic artist (3 episodes, 1998)
Brian Blues ... supervising carpenter (3 episodes, 1998)
Dennis Bovington ... construction manager (3 episodes, 1998)
Peter Dorme ... draughtsperson (3 episodes, 1998)
Frederic Evard ... stand-by art director (3 episodes, 1998)
John Greaves ... storyboard artist (3 episodes, 1998)
Michael Hedges ... supervising carpenter (3 episodes, 1998)
Andrew Holder ... chief sculptor (3 episodes, 1998)
Mags Horspool ... draughtsperson (3 episodes, 1998)
Douglas Ingram ... storyboard artist (3 episodes, 1998)
Terry James ... supervising plasterer (3 episodes, 1998)
Paul Kirby ... draughtsman (3 episodes, 1998)
Sonja Klaus ... assistant set decorator (3 episodes, 1998)
Alan Lee ... illustrator (3 episodes, 1998)
Iain Lowe ... supervising rigger (3 episodes, 1998)
Christopher Mason ... supervising painter (3 episodes, 1998)
Mitch Niclas ... stand-by props (3 episodes, 1998)
Dean Norgate ... stand-by (3 episodes, 1998)
Norman North ... stand-by (3 episodes, 1998)
Paul Nott-Macaire ... stand-by (3 episodes, 1998)
Dermot Power ... conceptual artist (3 episodes, 1998)
Ted Stickley ... dressing props (3 episodes, 1998)
Warren Stickley ... stand-by props (3 episodes, 1998)
Vonn Stropp ... artist: creature concept art (3 episodes, 1998)
Andy Thomson ... junior draughtsperson (3 episodes, 1998)
Jamie Wilkinson ... propman (3 episodes, 1998)
John Wright ... stand-by (3 episodes, 1998)
Ray Rose ... property storeman (2 episodes, 1998)
Jody King ... assistant sculptor (unknown episodes)
Peter Mann ... stand-by constructor (unknown episodes)

Series Sound Department 

Vicky Brazier ... post-production sound (3 episodes, 1998)
Paul Carr ... re-recording mixer (3 episodes, 1998)
Robert Farr ... sound re-recording mixer (3 episodes, 1998)
Stephen Gilmour ... sound assistant (3 episodes, 1998)
Peter Glossop ... production sound mixer (3 episodes, 1998)
John Ireland ... effects editor (3 episodes, 1998)
Robert Ireland ... sound effects editor (3 episodes, 1998)
Franklin Jones Jr. ... sound re-recording mixer (3 episodes, 1998)
Shaun Mills ... sound maintenance (3 episodes, 1998)
Rocky Phelan ... post-production sound (3 episodes, 1998)
Lionel Strutt ... sound re-recording mixer (3 episodes, 1998)
Elaine 'Chucks' Thomas ... post-production sound (3 episodes, 1998)
Gareth Cousins ... sound recording engineer (unknown episodes)

Series Special Effects by 

Terry Bridle ... special effects technician (3 episodes, 1998)
Richard Conway ... physical special effects supervisor (3 episodes, 1998)
Sam Conway ... special effects technician (3 episodes, 1998)
Ben Cronin ... matador artist (3 episodes, 1998)
Dave Eltham ... special effects technician (3 episodes, 1998)
Darrell Guyon ... special effects technician (3 episodes, 1998)
Steve Hamilton ... senior special effects technician (3 episodes, 1998)
Clive R. Kay ... special effects contact lenses (3 episodes, 1998)
Luke Murphy ... special effects technician (3 episodes, 1998)
Ceri Nicholls ... special effects trainee (3 episodes, 1998)
Alan Perez ... sfx wire supervisor (3 episodes, 1998)
Caroline Roemmele ... additional special effects staff (3 episodes, 1998)
Nick Smith ... underwater special effects diver (3 episodes, 1998)
Paul Stephenson ... senior special effects modeller (3 episodes, 1998)
Andrew Thompson ... additional special effects staff (3 episodes, 1998)
Tim Willis ... senior special effects technician (3 episodes, 1998)

Series Visual Effects by 

Hani AlYousif ... digital effects compositor (3 episodes, 1998)
Avtar Bains ... visual effects artist (3 episodes, 1998)
William Bartlett ... visual effects artist (3 episodes, 1998)
Oliver Bersey ... digital visual effects (3 episodes, 1998)
Tim Burke ... digital effects compositor (3 episodes, 1998)
Murray Butler ... digital visual effects (3 episodes, 1998)
Matthew Cope ... visual effects shoot coordinator / visual effects (3 episodes, 1998)
Andrew Daffy ... digital visual effects (3 episodes, 1998)
Nick Drew ... visual effects coordinator: Jim Henson's Creature Shop (3 episodes, 1998)
John Fuller ... animator (3 episodes, 1998)
Timothy Greenwood ... digital visual effects: Framestore London / digital visual effects (3 episodes, 1998)
Karen Halliwell ... creature supervisor (3 episodes, 1998)
Tim Keene ... digital visual effects (3 episodes, 1998)
Stefan Lange ... visual effects cameraman (3 episodes, 1998)
Arnon Manor ... visual effects / digital visual effects (3 episodes, 1998)
Karl Mooney ... digital effects compositor (3 episodes, 1998)
Alex Parkinson ... visual effects (3 episodes, 1998)
Martin Parsons ... digital visual effects (3 episodes, 1998)
Sirio Quintavalle ... digital visual effects / visual effects (3 episodes, 1998)
George Roper ... digital visual effects (3 episodes, 1998)
Pedro Sabrosa ... digital visual effects (3 episodes, 1998)
Fiona Walkinshaw ... digital visual effects (3 episodes, 1998)
Tim Webber ... visual effects supervising designer (3 episodes, 1998)
Richenda Wheeler ... animator (3 episodes, 1998)
Angus Wilson ... visual effects artist (2 episodes, 1998)

Series Stunts 

Roy Alon ... stunts (3 episodes, 1998)
David Anders ... stunts (3 episodes, 1998)
Nina Armstrong ... stunts (3 episodes, 1998)
Dani Biernat ... stunts (3 episodes, 1998)
Tracey Caudle ... stunts (3 episodes, 1998)
Gerry Crampton ... stunt coordinator (3 episodes, 1998)
David Cronnelly ... stunts (3 episodes, 1998)
Graeme Crowther ... stunts (3 episodes, 1998)
Ben Dimmock ... stunts (3 episodes, 1998)
Sadie Eden ... stunts (3 episodes, 1998)
Stuart Frift ... stunts (3 episodes, 1998)
Nic Goodey ... stunts (3 episodes, 1998)
Paul Heasman ... stunts (3 episodes, 1998)
Nick Hobbs ... stunts (3 episodes, 1998)
Rob Inch ... stunts (3 episodes, 1998)
Rowley Irlam ... stunts (3 episodes, 1998)
Ian Jay ... stunts (3 episodes, 1998)
Paul Jennings ... stunts (3 episodes, 1998)
Mark Mottram ... stunts (3 episodes, 1998)
Brian Nickels ... stunts (3 episodes, 1998)
James O'Donnell ... stunts (3 episodes, 1998)
Andreas Petrides ... stunts (3 episodes, 1998)
Dominic Preece ... stunts (3 episodes, 1998)
Seon Rogers ... stunts (3 episodes, 1998)
Kiran Shah ... stunts (3 episodes, 1998)
Lee Sheward ... stunts (3 episodes, 1998)
Tony Smart ... stunts (3 episodes, 1998)
C.C. Smiff ... stunts (3 episodes, 1998)
Mark Southworth ... stunts (3 episodes, 1998)
Anna Stacey ... stunts (3 episodes, 1998)
Eddie Stacey ... stunts (3 episodes, 1998)
Mark Sugden ... stunts (3 episodes, 1998)
Ian van Temperley ... stunts (3 episodes, 1998)
Terry Walsh ... stunt coordinator (3 episodes, 1998)
Paul Weston ... stunts (3 episodes, 1998)
Nick Wilkinson ... stunts (3 episodes, 1998)
William Willoughby ... stunts (3 episodes, 1998)
Paul Herbert ... stunt double: Martin Short (unknown episodes)
Tom Lucy ... stunt double: Sam Neill (unknown episodes)
Daniel Naprous ... stunt double: Jeremy Sheffield (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Darren Brown ... video assistant operator (3 episodes, 1998)
Peter Casey ... electrician (3 episodes, 1998)
Nick Coward ... video operator (3 episodes, 1998)
Adam Dale ... aerial camera operator (3 episodes, 1998)
Tommy Finch ... gaffer: second unit (3 episodes, 1998)
Catherine Frift ... clapper loader (3 episodes, 1998)
Mike Frift ... camera operator (3 episodes, 1998)
John Gamble ... first assistant camera (3 episodes, 1998)
Gifford Hooper ... aerial camera operator (3 episodes, 1998)
Eddie Knight ... gaffer (3 episodes, 1998)
Rupert Lloyd-Parry ... grip (3 episodes, 1998)
Simon Mills ... focus puller (3 episodes, 1998)
Stewart Monteith ... best boy (3 episodes, 1998)
Dean Morrish ... assistant camera (3 episodes, 1998)
Phil Murray ... grip (3 episodes, 1998)
Spencer Murray ... second assistant camera (3 episodes, 1998)
Ron Nicholls ... grip (3 episodes, 1998)
John Payne ... grip (3 episodes, 1998)
Stuart Reid ... electrician (3 episodes, 1998)
Peter Robertson ... steadicam operator (3 episodes, 1998)
Martin Shepherd ... focus puller (3 episodes, 1998)
John Turner ... electrician (3 episodes, 1998)
Oliver Upton ... still photographer (3 episodes, 1998)
George White ... electrician (3 episodes, 1998)
Helen Williams ... clapper loader (3 episodes, 1998)

Series Animation Department 

Jean-Marc Ky ... animator (unknown episodes)

Series Casting Department 

Harry Audley ... additional casting (3 episodes, 1998)
Noel Davis ... casting: U.K. (3 episodes, 1998)
Oded Levy ... additional casting (3 episodes, 1998)

Series Costume and Wardrobe Department 

Daryl Bristow ... wardrobe supervisor (3 episodes, 1998)
Paul Colford ... costumes (3 episodes, 1998)
Charlotte Finlay ... wardrobe mistress (3 episodes, 1998)
Edwin Francis ... costume coordinator: Rome (3 episodes, 1998)
Philip Goldsworthy ... wardrobe assistant (3 episodes, 1998)
Marcus Love-McGuirk ... wardrobe daily (3 episodes, 1998)
Justine Luxton ... costume design assistant (3 episodes, 1998)
Rupert Steggle ... wardrobe assistant (3 episodes, 1998)
William Steggle ... wardrobe set supervisor (3 episodes, 1998)
Emma Walker ... costume textile artist (3 episodes, 1998)
Mark Wyndham ... armour costumer (3 episodes, 1998)

Series Editorial Department 

Kevin Lester ... associate editor (3 episodes, 1998)
Tim Lewiston ... supervising editor (3 episodes, 1998)
Dominic Strevens ... assistant editor (3 episodes, 1998)
David Yardley ... associate editor (3 episodes, 1998)

Series Music Department 

Geoff Alexander ... music realization (3 episodes, 1998)
Edmund Butt ... music realization (3 episodes, 1998)
Gareth Cousins ... music realization (3 episodes, 1998)
Andrew Glen ... music realization (3 episodes, 1998)
Janice Graham ... music realization (3 episodes, 1998)
Julian Kershaw ... music realization (3 episodes, 1998)
Kipper ... music realization (3 episodes, 1998)
London Symphony Orchestra ... performers (3 episodes, 1998)
Wayne Morley ... music realization (3 episodes, 1998)
Sandra Portman ... assistant music editor (3 episodes, 1998)
Simon Rhodes ... music realization (3 episodes, 1998)
Victoria Seale ... music realization (3 episodes, 1998)
Tony Stanton ... music realization (3 episodes, 1998)
Phil Todd ... music realization (3 episodes, 1998)
John Bell ... orchestrator (unknown episodes)
Trevor Jones ... orchestrator (unknown episodes)
Tony Lewis ... assistant music editor (unknown episodes)

Series Transportation Department 

Gary Birmingham ... artist driver: Sam Neill (2 episodes, 1998)
Gerry Gore ... transport captain (2 episodes, 1998)

Series Other crew 

Patricia Barr ... unit nurse (3 episodes, 1998)
Andrea Barron ... research (3 episodes, 1998)
Tamana Bleasdale ... floor runner (3 episodes, 1998)
Loren Boothby ... advisor: legend (3 episodes, 1998)
Jean Bourne ... script supervisor (3 episodes, 1998)
Ruth Breslaw ... assistant production coordinator (3 episodes, 1998)
Chris Brock ... location manager (3 episodes, 1998)
Wayne Docksey ... animal consultant (3 episodes, 1998)
Tina Ellis ... assistant accountant (3 episodes, 1998)
Bryon Fear ... assistant: Dyson Lovell (3 episodes, 1998)
Ben Fogg ... production runner (3 episodes, 1998)
Fiona Gosden ... floor runner (3 episodes, 1998)
Debbie Hanney ... utility stand-in (3 episodes, 1998)
Andy Hennigan ... financial controller (3 episodes, 1998)
Robin Higgs ... assistant location manager (3 episodes, 1998)
Sarah Hinch ... script supervisor: second unit (3 episodes, 1998)
Helen Holdcroft ... animal coordinator (3 episodes, 1998)
Dylan Jones ... rider (3 episodes, 1998)
John Kearney ... horse wrangler (3 episodes, 1998)
Rita Kozma ... assistant accountant (3 episodes, 1998)
Louise Kramskoy ... assistant: Steve Barron (3 episodes, 1998)
Simon Marsden ... assistant location manager (3 episodes, 1998)
Fry Martin ... assistant accountant (3 episodes, 1998)
Paula McBreen ... production coordinator / horse wrangler (3 episodes, 1998)
Alan Meacham ... utility stand-in (3 episodes, 1998)
Daniel Naprous ... horse master (3 episodes, 1998)
Gerard Naprous ... horse master (3 episodes, 1998)
Tim Osborne ... title sequence (3 episodes, 1998)
Jonathan Pilcher ... production assistant (3 episodes, 1998)
Nick Waldron ... location assistant (3 episodes, 1998)
Derek Warman ... fire officer (3 episodes, 1998)
Piers Hampton ... project producer: Jim Henson's Creature Shop (unknown episodes)
Allin Kempthorne ... body double: Sam Neill (unknown episodes)
Oded Levy ... production assistant (unknown episodes)
Ian Madison ... associate: Sam Neill (unknown episodes)
Elliott Meddings ... location assistant (unknown episodes)
James O'Donnell ... swords (unknown episodes)
Mark Sugden ... rider (unknown episodes)

Series Thanks 

Simon P Thorp ... thanks (3 episodes, 1998)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page