Edit
Final Descent (TV Movie 1997) Poster

(1997 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

Mike Robe

Writing Credits (WGA)  

Robert P. Davis ... (book "The Glass Cockpit")
 
Roger Young ... (teleplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Capt. Glen (Lucky) Singer
...
Connie Phipps
...
Capt. George W. Bouchard
Jim Byrnes ...
Duke Houston
Ken Pogue ...
Ian Pryce
...
Jack Eberly
Tom McBeath ...
Pilot of Private Plane N9478C
...
Henry Gibbons
...
Lt. Col. Frank O'Hearn
...
Patty
Lorraine Landry ...
Jill Zimmer
Carrie Cain-Sparks ...
Crystal Dupree (as Carrie Cain Sparks)
Aaron Joseph ...
Adam Dupree
Louva Meloche ...
Tasha
Cody Serpa ...
Freddie
Oscar Goncalves ...
Juan
...
Carl
Roman Podhora ...
Tim Scott (as Roman Podhara)
Addison Ridge ...
Young Glen
...
Young Frank
Melanie Doerr ...
Mrs. Singer
Calvin Green ...
Adam's father
Donna Yamamoto ...
Ticket Agent
D. Harlan Cutshall ...
Harlan
...
Flight Service Rep.
Dan Weber ...
Maintenance Driver
Paul Raskin ...
Mr. Cotts
Carla Stewart ...
Margaret
David Bloom ...
Engineer One
Fred Perron ...
Oil Rigger #1
...
Oil Rigger #2
David L. Gordon ...
Jill's husband
James Whibley ...
Jill's son
Rest of cast listed alphabetically:
Barbara Krebesova ...
Mother with Baby (uncredited)
Kate Rowlands ...
Stewardess (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Michael O. Gallant ... producer
Tom Patricia ... executive producer
Mike Robe ... co-executive producer

Music by 

David Benoit

Cinematography by 

Alan Caso ... director of photography

Film Editing by 

Sabrina Plisco ... (as Sabrina Plisco-Morris)

Production Design by 

Byron King ... (as Byron Lance King)

Art Direction by 

Andrew Neskoromny

Set Decoration by 

Cynthia T. Lewis

Costume Design by 

Kate Healey

Makeup Department 

Kandace Loewen ... key hair stylist
Patricia Murray ... key makeup artist (as Patricia Murray Morgan)

Production Management 

Wendy Williams ... unit production manager (as Wendy S. Williams)

Second Unit Director or Assistant Director 

Wayne Bennett ... second assistant director
Crawford Hawkins ... second unit director
Kaaren F. Ochoa ... first assistant director

Art Department 

Bill Burd ... property master
David Dague ... construction coordinator (as David R. Dague)
Mark Soparlo ... assistant art director (uncredited)

Sound Department 

Tim Chilton ... foley artist
G. Michael Graham ... supervising sound editor
Thomas J. Huth ... sound re-recording mixer
Larry Sutton ... location sound mixer
Bob Costanza ... sound effects editor (uncredited)
Kristi Johns ... adr supervisor (uncredited)

Special Effects by 

Tim Storvick ... special effects coordinator
Claude Bouchard ... key special effects rigger (uncredited)
Terry Sonderhoff ... special effects foreman (uncredited)

Visual Effects by 

Keith Hamakawa ... visual effects
James G. Hebb ... visual effects (as Jim Hebb)
Winston Helgason ... visual effects
Lon Molnar ... cg animator: Rainmaker Digital Pictures
Stephen Pepper ... visual effects
Christine Petrov ... visual effects
Lee Wilson ... visual effects supervisor
Bruce Woloshyn ... visual effects
Tom Archer ... digital compositing artist (uncredited)
Keith Hamakawa ... visual effects coordinator (uncredited)
Ken Hayward ... digital compositing artist (uncredited)
James G. Hebb ... 3D animator (uncredited)
Winston Helgason ... 3D animator (uncredited)
Stephen Pepper ... digital compositing artist (uncredited)
Christine Petrov ... digital compositing artist (uncredited)
Marc Roth ... 3D animator (uncredited)
Sean Wickett ... model maker (uncredited)
Bruce Woloshyn ... digital compositing artist (uncredited)

Stunts 

J.J. Makaro ... stunt coordinator
Corry Glass ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

T.J. Armengol ... dolly grip
William L. Flanagan ... key grip (as Bill Flanagan)
John Holme ... gaffer
Tony Mirza ... first assistant camera
Glen Winter ... camera operator
Michael Bruce Adams ... second assistant camera (uncredited)
Richard G. Mason ... underwater camera operator (uncredited)
George Ramage ... rigging gaffer (uncredited)
Ian Seabrook ... underwater focus puller (uncredited)
Alan A. Spence ... set electrician (uncredited)
Timothy Robin Spencer ... first assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Stuart Aikins ... casting: Canada
Lisa Beach ... casting: U.S.
James Forsyth ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Katrina McCarthy ... costume supervisor

Editorial Department 

Scott Burnette ... assistant editor
Ryan Hogan ... colorist: dailies

Music Department 

Suzanne Marie Eller ... music editor (as Suzanne Eller)
Lolita Ritmanis ... orchestrator
Rick Giovinazzo ... orchestrator (uncredited)
Frank Macchia ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Raymond Fairchild ... transportation captain (as Raymond J. Fairchild)
Sylvia Nablo ... transportation coordinator
Ian Thompson ... picture car coordinator

Other crew 

Andy House ... production executive
Margie Moreno ... assistant to executive producer
Mandy Spencer-Phillips ... production coordinator
Kendrie Upton ... location manager
Susan Weir ... script supervisor
John Carron ... playback coordinator (uncredited)
Bill Millar ... title designer (uncredited)
Linda Pearce ... assistant production office coordinator (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page