Edit
Notting Hill (1999) Poster

(1999)

Full Cast & Crew

Directed by 

Roger Michell

Writing Credits  

Richard Curtis ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Roger Frost ...
...
...
...
...
PR Chief
...
'Helix' Lead Actor
Arturo Venegas ...
Foreign Actor
Yolanda Vazquez ...
Interpreter
...
12-year-old Actress
...
Max
...
...
...
Dorian Lough ...
Loud Man in Restaurant
...
Loud Man in Restaurant
...
Loud Man in Restaurant
Matthew Whittle ...
Loud Man in Restaurant
Melissa Wilson ...
Tessa
Emma Bernard ...
Keziah
...
Perfect Girl
...
Security Man
September Buckley ...
Third Assistant Director
Phillip Manikum ...
Harry the Sound Man (as Philip Manikum)
...
Anna's Co-star (as Sam West)
Dennis Matsuki ...
Japanese Businessman
Patrick Barlow ...
Savoy Concierge
...
Journalist
Maureen Hibbert ...
Journalist
Rupert Procter ...
Journalist (as Rupert Proctor)
David Sternberg ...
Journalist
Ann Beach ...
William's Mother
Rest of cast listed alphabetically:
...
Caroline (scenes deleted)
...
Jeff King (uncredited)
Andrew Blackall ...
Journalist (uncredited)
Ian Boo Khoo ...
Journalist (uncredited)
...
Himself in Film within Film (uncredited)
Kenneth W Caravan ...
Film Crew (uncredited)
Matthew Christian ...
Photographer (uncredited)
...
Fan Receiving Anna's Autograph (uncredited)
...
Walk On (uncredited)
...
Cashier at Coffee Shop (uncredited)
Ray Donn ...
Journalist (uncredited)
...
Man at Market (uncredited)
Jeremy Caleb Johnson ...
Man on Street (uncredited)
Stuart D. Latham ...
Market Stall Holder (uncredited)
...
Entertainment Journalist (uncredited)
...
Journalist (uncredited)
...
Movie-Within-Movie Actor (uncredited)
...
Journalist (uncredited)
Tim Packham ...
Reporter (uncredited)
Moses Rockman ...
Wedding Guest (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
...
Bystander (uncredited)
Leigh Tapper ...
Man in Market (uncredited)
Richard Woolfenden ...
Press Photographer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Tim Bevan ... executive producer
Richard Curtis ... executive producer
Eric Fellner ... executive producer
Duncan Kenworthy ... producer
Mary Richards ... line producer

Music by 

Trevor Jones

Cinematography by 

Michael Coulter ... director of photography

Film Editing by 

Nick Moore

Casting By 

Mary Selway

Production Design by 

Stuart Craig

Art Direction by 

Andrew Ackland-Snow
David Allday
John King ... supervising art director

Set Decoration by 

Stephenie McMillan

Costume Design by 

Shuna Harwood

Makeup Department 

Richard Dean ... makeup designer: Julia Roberts
David Fields ... hair stylist: Hugh Grant
Terry Jarvis ... wig maker and supplier
Mai Layton ... hair trainee / makeup trainee
Lyndell Quiyou ... hair designer: Julia Roberts
Jenny Shircore ... hair designer / makeup designer
Norma Webb ... hair stylist / makeup artist
Elizabeth Yianni-Georgiou ... hair stylist (as Lizzie Yianni Georgiou) / makeup artist (as Lizzie Yianni Georgiou)

Production Management 

Jane Frazer ... executive in charge of production
Deborah Harding ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Bernard Bellew ... second assistant director
Charlie Hayward ... ft2 trainee third assistant director
Ben Howarth ... co-second assistant director
Christopher Newman ... first assistant director (as Chris Newman)
Sue Wood ... assistant director (crowd scenes)

Art Department 

Dominic Ackland-Snow ... carpenter
Mark Bailey ... stagehand
Geoff Ball ... supervising carpenter
Dave Baynham ... plasterer (as David Baynham)
Ashley Bell ... plasterer's laborer
Ernie Bell ... painter
Otis A. Bell ... chargehand plasterer's assistant (as Otis Bell)
Brian Bishop ... scenic artist
Doug Bishop ... assistant scenic artist
Tony Boxall ... plasterer
Paul Budd ... chargehand painter's laborer
Alastair Bullock ... junior draughtsman (as Al Bullock)
John Burn ... carpenter
Ray Campbell ... stand-by painter
Malcolm Carlo ... stagehand
Neil Clark ... supervising plasterer
Stan Cook ... prop storeman
Brian Cooper ... plasterer's laborer
Steven Corke ... carpenter
George Coussins ... supervising carpenter
Allan Croucher ... plasterer
Richard Denyer ... carpenter
Peter Dorme ... draughtsman
Keith Dyett ... supervising carpenter
Stephen Eels ... stand-by carpenter
Alan Gilmore ... draughtsman
Christine Greaves ... food stylist
Kavin Hall ... head of department painter
Richard Hall ... trainee painter
Robert Harper ... painter (as Bob Harper)
Paul J. Hayes ... carpenter (as Paul Hayes)
Bernie Hearn ... chargehand dressing propman
Chris Hedges ... stand-by stagehand (as Christopher Hedges)
Martin Hedinger ... painter
Robert Hill ... chargehand painter
Bill Howarth ... painter
Gary Ixer ... stand-by propman
Paul Jones ... supervising carpenter
Richard Lyon ... construction buyer
Miraphora Mina ... assistant set decorator
Peter Mounsey ... painter
Fred Myatt ... carpenter (as Freddie Myatt)
Terry Newvell ... chargehand stagehand
Ronald Nicholls ... wood machinist
Ray Norris ... carpenter
Gordon O'Reilly ... plasterer's laborer
David Packard ... assistant scenic artist
Ian Pape ... chargehand rigger
Ken Pattenden ... head of department carpenter
Brian Pegg ... plasterer
Keith Pitt ... carpenter
Brian Read ... production buyer
Michael Redding ... construction coordinator
Ian Rolfe ... stand-by rigger
Fred Round ... carpenter (as Frederick Round)
Richard Rowlands ... chargehand wood machinist
Nick Russo ... carpenter (as Nicola Russo)
Andy Sandbach ... plasterer
Roy Seers ... plasterer
Len Serpant ... stagehand
Keith Shannon ... plasterer
Lee Shelley ... painter
Norman Simpson ... carpenter
David Skinner ... painter
Bryan Smith ... carpenter
Deborah Stokely ... production buyer
Don Taylor ... master plasterer
Daniel Thompson ... carpenter
Alan Tilley ... carpenter
David Trice ... carpenter
Anthony Turner ... plasterer
Alexandra Walker ... art department assistant
Bob Walker ... graphic artist (as Robert Walker)
Peter Wallace ... supervising rigger
Peter Wallis ... dressing propman
Peter Western ... supervising painter
Clive Wheeler ... stagehand
Alan White ... translights: Stilled Movie
Barry Wilkinson ... property master
Ben Wilkinson ... stand-by propman
Jamie Wilkinson ... dressing propman
Simon Wilkinson ... chargehand stand-by props
David Williamson ... carpenter
Kenny Wilson ... supervising stagehand (as Ken Wilson)
Sydney Wilson ... dressing propman
Bill Pearson ... set dresser (uncredited)
Sara-Jane Valentine ... art department coordinator (uncredited)
Michele Waldfogel ... art department assistant (uncredited)

Sound Department 

Philip Alton ... dialogue editor
Paula Boram ... foley artist
Ed Colyer ... adr mixer / foley mixer
Ian Fuller ... sound supervisor
Pauline Griffiths ... foley artist
Michael Harris ... playback operator (as Mike Harris)
Dominic Lester ... re-recording mixer
John Lewis Aschenbrenner ... sound assistant (as John Lewis)
Derek Lomas ... effects editor
Ian Macbeth ... assistant sound editor
Charlie McFadden ... sound maintenance
Nigel Mills ... foley editor
Robin O'Donoghue ... re-recording mixer
Grahame Peters ... foley editor
David Stephenson ... sound recordist
Richard Street ... assistant re-recording mixer
David Tyler ... assistant adr mixer / assistant foley mixer

Special Effects by 

Dave Crownshaw ... snow effects supervisor (uncredited)
Stephen Shelley ... snow effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Peter Dansie ... optical supervisor
Paddy Eason ... digital visual effects designer: Framestore-CFC
Dan Glass ... digital visual effects designer: Framestore-CFC
Sharon Lark ... digital visual effects producer: Framestore-CFC
Alex Payman ... paint artist: Framestore-CFC
Pedro Sabrosa ... digital visual effects designer: Framestore-CFC
Fiona Walkinshaw ... digital visual effects producer: Framestore-CFC
Tim Webber ... visual effects supervisor
Pete Hanson ... studio manager: Framestore-CFC (uncredited)
Matt Kasmir ... digital artist (uncredited)
Kevin Phelan ... scanning and recording producer: Framestore-CFC (uncredited)
Steve Tizzard ... scanning and recording operator (uncredited)

Stunts 

Nick Gillard ... stunt coordinator
Joss Gower ... stunt driver (uncredited)
Annelie Whitfield ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Tim Battersby ... clapper loader
Sam Bloor ... rigging electrician
Tony Cardenas ... rigger
Andy Challis ... rigger
Clive Coote ... still photographer
Kevin Edland ... electrician
Terry Edland ... gaffer
Mike Eley ... documentary camera operator
Mark 'Rocky' Evans ... rigging electrician (as Mark Evans)
Darren Gatrell ... electrician (as Darren Gattrell)
Joe Gormley ... camera trainee
Sue Harper ... video operator
Tony Hayes ... best boy
John Jordan ... focus puller
Paul Kemp ... electrician
Mark Laidlaw ... generator operator
Stefan Lange ... camera operator: translight and insert
Richard Law ... electrical rigger
Wayne Leach ... rigging gaffer
Colin Manning ... grip
John Marzano ... camera operator: Wescam camera (as John Murzano)
Eric Melville ... practical electrician
Stephen North ... assistant camera: Wescam (as Steve North)
Tom O'Sullivan ... rigging electrician
Paul Otter ... camera operator: 16 mm camera
Ricky Pattenden ... electrician
Chris Plevin ... additional camera operator
David Price ... rigger
Dave Ridout ... rigging electrician (as David Ridout)
Mike Roberts ... camera operator
Peter Robertson ... additional Steadicam operator
Terry Townsend ... rigging electrician
Jason Coop ... second assistant camera (uncredited)
Keith Manning ... grip (uncredited)
James O'Donnell ... photographer (uncredited)

Casting Department 

Jennifer Duffy ... casting assistant
Louis Elman ... adr voice casting
Ray Knight ... crowd casting: 2020 Casting Ltd.
Ronna Kress ... casting consultant: USA
David Rubin ... casting consultant: USA
Sue Wood ... extras casting
Debra Zane ... casting consultant: USA

Costume and Wardrobe Department 

Barbara Brady ... additional wardrobe assistant
Anthony Brookman ... additional wardrobe assistant
John Denison ... wardrobe assistant
Nigel Egerton ... additional wardrobe assistant
Kay Manasseh ... costume design assistant
Lester Mills ... additional wardrobe assistant
Jane Petrie ... wardrobe mistress
John Scott ... wardrobe supervisor
Claire Smith ... wardrobe assistant
Fran Vega-Buck ... set costumer: Julia Roberts (as Francisca Vega-Buck)
Natalie Ward ... additional wardrobe assistant
Allison Wyldeck ... additional wardrobe assistant (as Alison Wyldeck)

Editorial Department 

Stephen Boucher ... assistant editor: lightworks
Lea Morement ... editor trainee
Clive Noakes ... color grader
Andrew Perrier ... second assistant editor
Liz Roe ... assistant editor: lightworks
Gabrielle Smith ... first assistant editor
Ben Yeates ... assistant editor: lightworks
Simon Astbury ... telecine colorist (uncredited)
Steve Harrow ... post-production consultant (uncredited)

Location Management 

Michael Harm ... location unit manager: Working Title Films
Joseph Jayawardena ... location assistant: Working Title Films
Jeremy Johns ... location unit manager: Working Title Films
Sue Quinn ... location manager

Music Department 

Geoff Alexander ... conductor: The London Symphony Orchestra (as Geoffrey Alexander) / orchestrator (as Geoffrey Alexander)
Nick Angel ... soundtrack coordinator
David Arch ... musician: piano (as Dave Arch)
Peter Clarke ... music editor
Clem Clempson ... music arranger: electric guitars / musician: electric guitar
Gareth Cousins ... music mixer / music re-mixer: original songs / music recordist
Janice Graham ... orchestra leader: The London Symphony Orchestra
Trevor Jones ... musician: synthesizers / orchestrator
Julian Kershaw ... orchestrator
Marc Marot ... soundtrack coordinator
Craig Ogden ... musician: acoustic guitar
Simon Rhodes ... music mixer / music recordist
Victoria Seale ... music coordinator: CMMP
Dawn Soler ... executive in charge of music: PolyGram Filmed Entertainment (as Dawn Solér)
Liz Gallacher ... music consultant: Richard Curtis (uncredited)
Michael Higham ... music editor: temp (uncredited)
Kirsten Lane ... music licensing coordinator (uncredited)
London Symphony Orchestra ... music performed by (uncredited)

Transportation Department 

Gerry Batson ... driver: facility truck
Mike Beaven ... unit driver (as Mike Beavan)
Mick Boddy ... driver: facility truck
Howard Doubtfire ... driver: facility truck
Mike Harris ... driver: facility truck
Scott Henley ... driver: facility truck
Charles Hughes ... driver: facility truck (as Chas Hughes)
Dave Jones ... driver: facility truck
Tommy Lee ... unit driver
Mike Moran ... driver: facility truck
Enyo Mortty ... unit driver
Peter Newson ... driver: facility truck
John Ott ... driver: facility truck
Neal Pierson ... driver: facility truck
Steve Pyke ... driver: facility truck (as Steve Pike)
Terry Reece ... unit driver
Albert Smith ... driver: facility truck
John Smith ... unit driver
Dennis Swan ... driver: facility truck
Rob Todd ... driver: facility truck
Billy Turner ... driver: facility truck (as Bill Turner)

Other crew 

Chris Allies ... title designer
Tony Ambrose ... unit security
Brian Bailey ... post-production accountant: Working Title Films
Libbie Barr ... script supervisor
Ishmahil Blagrove ... unit security
Frank Bloom ... legal service
Jon R. Brown ... production runner (as Jon Brown)
Jane Burgess ... additional production assistant
Paul Caldicott ... caterer
Francesca Castellano ... assistant: Duncan Kenworthy
Nicolas Chaudeurge ... trainee: National Film and Television School
Belinda Curtis ... assistant: Richard Curtis
Wendy Dade ... assistant: Duncan Kenworthy
Karen Dola ... footage licensing
Juliette Dow ... assistant: Tim Bevan
John Fensom ... additional production assistant
David Field ... stand-in
Joan Field ... stand-in
Steve Fisher ... unit security
Simon Fraser ... production coordinator
Emma Freud ... script editor
Maree 'Digger' Glen ... caterer
Amelia Granger ... marketing coordinator: Working Title Films
Ray Gray ... unit security (as Ray Grey)
Debbie Hanney ... stand-in
Phil Hill ... additional production assistant
Nathan Holmes ... additional production assistant
Rachel Holroyd ... vice president of business affairs: Working Title Films
Viviane Horne ... stand-in
Emma Horton ... floor runner
Toby Hosking ... additional production assistant
Sophie Hutchins ... caterer
Lynette Jackson ... product placement consultant: IEM
Paul Jackson ... health and safety officer
Teresa Johnson ... construction nurse
Debbie Kaye ... horses and carriages
Nina Khoshaba ... company coordinator: Working Title Films
Mitch King ... unit security
Paul Kite ... stand-in
Young-Mi Lee ... trainee: National Film and Television School
Steve Lemaitre ... unit security
Dan Leon ... additional production assistant
Sarah McDougall ... assistant: Richard Curtis
Karen McLuskey ... production assistant
Angela Morrison ... senior vice president of business affairs: Working Title Films
Jason Moyce ... unit security
Cian O'Leary ... additional production assistant
Anthony Q. Palmer ... crew: EPK (as Anthony Palmer)
Rajeshree Patel ... assistant accountant: Working Title Films
Malcolm Perkins ... unit security
Steve Ricard ... stand-in
Fiona Richards ... additional production assistant
Sally Ann Ritchie ... assistant: Richard Curtis
Claire Robertson ... accounts trainee: Working Title Films
Sarah Robinson ... additional production assistant
Kellie Robson ... product placement consultant: IEM
Patric Scott ... unit publicist
Nick Simmonds ... additional production assistant
Jean Simmons ... accounts assistant: Working Title Films
Andrea Slater ... additional production assistant
Paul M. Sommers ... crew: EPK (as Paul Sommers)
John Sorapure ... crew: EPK
Geraldine Stephenson ... choreographer
Darren Stock ... unit security
Roy Stock ... unit security
Phil Stoole ... additional production assistant
Ricky Stupple ... unit security
Dathi Sveinbjarnarson ... additional production assistant
Lee Tailor ... additional production assistant (as Lee Taylor)
Michele Tandy ... financial controller
Lara Thompson ... assistant: Eric Fellner
Julian Tomlin ... director of finance: Working Title Films
Tracey Tucker ... additional production assistant
Jeannie Udall ... unit nurse (as Jeanie Udall)
Suzanne Weinert ... assistant: Julia Roberts
Betty Williams ... production accountant: Working Title Films
Dale Williams ... unit security
David Williams ... crew: EPK (as Dave Williams)
Tiane Wilson ... assistant: Roger Michell
Rebecca Wiseman ... caterer
Sara Woodhatch ... assistant: Hugh Grant
Çigdem Worthington ... legal assistant: Working Title Films
Katie Daily ... Assistant: Alec Baldwin (uncredited)
John Keedwell ... epk: camera (uncredited)
Nuala Quinn-Barton ... personal assistant/manager ms barton (uncredited)
Pu San Wong ... trainee script supervisor: FT2 (uncredited)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page