Edit
60 Minutes Poster

(1968– )

Awards

Golden Globes, USA 1979

Won
Golden Globe
Best TV-Series - Drama

Primetime Emmy Awards 1977

Won
ATAS Broadcast Journalism Award
Outstanding Achievement in Broadcast Journalism

American Television Awards 1993

Won
American Television Award
Best News, Information or Documentary Series

Business and Financial Reporting Emmy Awards 2009

Won
Emmy
Outstanding Coverage of a Current Business News Story - News Magazines
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Rebecca Peterson (producer)
Henry Schuster (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Chairman"
Outstanding Investigative Reporting of a Business News Story - News Magazines
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Graham Messick (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "World of Trouble"
Outstanding Interpretation or Analysis of a Business News Story - News Magazines
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Joel Bach (producer)
David Gelber (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Where's the Bottom?"
Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Current Business News Story - News Magazines
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Shachar Bar-On (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Barney Frank"
Outstanding Coverage of a Current Business News Story - News Magazines
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Andy Court (producer)
Keith Sharman (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "We Own It"
Outstanding Investigative Reporting of a Business News Story - News Magazines
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Leslie Cockburn (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Price of Oil"
Outstanding Interpretation or Analysis of a Business News Story - News Magazines
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Ira Rosen (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "401(k) Recession"
Outstanding Interpretation or Analysis of a Business News Story - News Magazines
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Henry Schuster (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Your Bank Has Failed"

Christopher Awards 2013

Won
Christopher Award
Television & Cable
Magalie Laguerre-Wilkinson (producer)
Clem Taylor (producer)
Warren Lustig (producer)
Bob Simon (correspondent)
Bill Owens (executive editor)
Jeff Fager (executive producer)
CBS News (production company)
for the segment "Joy in the Congo", Season 44, Episode 29

Directors Guild of America, USA 1975

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Documentary/News
Arthur Bloom

Directors Guild of America, USA 1974

Won
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Documentary/News
Arthur Bloom
Mark Farrington (associate director) (plaque)
Joe Gorsuch (associate director) (plaque)

Directors Guild of America, USA 1973

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Documentary/News
Arthur Bloom

GLAAD Media Awards 2005

Won
GLAAD Media Award
Outstanding TV Journalism
For the feature "They Didn't Ask, He Didn't Tell".

GLAAD Media Awards 2000

Nominated
GLAAD Media Award
Outstanding TV Journalism
For the segment "Don't Ask, Don't Tell".

GLAAD Media Awards 1999

Nominated
GLAAD Media Award
Outstanding TV Journalism
For the segment "Exodus/P-FOX".

Image Awards 2001

Nominated
Image Award
Outstanding News, Talk or Information Series
For episode "Dikembe Mutombo".

Image Awards 1997

Nominated
Image Award
Outstanding News, Talk or Information Series/Special
For episode with the Louis Farrakhan Interview.

Image Awards 1996

Nominated
Image Award
Outstanding News, Talk or Information Series
For episode "Too Good To Be True?".

News & Documentary Emmy Awards 2014

Won
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Coleman Cowan (producer)
Graham Messick (producer)
Matt Richman (co-producer)
Evie Salomon (co-producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)

For segment "Imminent Danger". Tied with Need to Know (2010) and its segment "Crossing the Line at ... More

For segment "Imminent Danger". Tied with Need to Know (2010) and its segment "Crossing the Line at the Border: Dying to Get Back"

Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
L. Franklin DeVine (producer)
Keith Sharman (producer)
Katie Spikes (producer)
Nicole Young (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Boston Bombings"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Henry Schuster (producer)
Rachael Kun (co-producer)
Warren Lustig (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "12-14"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Tanya Simon (producer)
Daniel Glucksman (co-producer)
Nicole Marks (co-producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Gaskos"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Draggan Mihailovich (producer)
Bob Simon (correspondent)
Nathalie Sommer (co-producer)
Warren Lustig (co-producer)
Matt Richman (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Lost Boys"

News & Documentary Emmy Awards 2013

Won
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Ben Plesser (producer)
Harry Radliffe (producer)
Clarissa Ward (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Aleppo" (10/14/2012)
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Bob Simon (correspondent)
Magalie Laguerre-Wilkinson (producer)
Clem Taylor (producer)
Warren Lustig (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Joy in the Congo" (4/8/2012)
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Scott Pelley (correspondent)
Robert G. Anderson (producer)
Nicole Young (producer)
Aaron Weisz (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "A Hard Landing" (4/1/2012)
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Scott Pelley (correspondent)
Henry Schuster (producer)
Rachael Kun (co-producer)
Warren Lustig (co-producer)
Victoria M. Gordon (executive story editor)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Killing Bin Laden" (9/9/2012)
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Scott Pelley (correspondent)
Henry Schuster (producer)
Rachael Kun (co-producer)
Warren Lustig (co-producer)
Victoria M. Gordon (executive story editor)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Killing Bin Laden" (9/9/2012)
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - News
Warren Lustig (editor)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Joy in the Congo" (4/8/2012)
Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Scott Pelley (correspondent)
Michael Radutzky (senior producer)
Robert G. Anderson (producer)
Warren Lustig (producer)
Daniel Ruetenik (producer)
Keith Sharman (producer)
Nicole Young (producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Tragedy In Newtown"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Anderson Cooper (correspondent)
Andy Court (producer)
Robert Shattuck (co-producer)
Anya Bourg (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Three Generations of Punishment" (12/2/2012)
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Shari Finkelstein (producer)
Jennie Held (co-producer)
Robert Shattuck (co-producer)
Lesley Stahl (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Face Blindness" (3/18/2012)
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Lesley Stahl (correspondent)
Shari Finkelstein (producer)
Jennie Held (co-producer)
Robert Shattuck (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Baby Lab" (11/18/2012)
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Michael Rey (producer)
Oriana Zill de Granados (producer)
Robert Zimet (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Stem Cell Fraud" (1/8/2012)
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Steve Kroft (correspondent)
James Jacoby (producer)
Michael Karzis (producer)
Matthew Lev (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Case Against Lehman Brothers" (4/22/2012)
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Lesley Stahl (correspondent)
Ruth Streeter (producer)
Rebecca Peterson (producer)
Kaylee Tully (co-producer)
Terry Manning (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Spielberg" (10/21/2012)
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Ben Plesser (producer)
Harry Radliffe (producer)
Clarissa Ward (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Aleppo" (10/14/2012)
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Michael Rey (producer)
Oriana Zill de Granados (producer)
Robert Zimet (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Stem Cell Fraud" (1/8/2012)
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Steve Kroft (correspondent)
Michael Radutzky (senior producer)
Michael Rey (producer)
Oriana Zill de Granados (producer)
Sam Hornblower (producer)
Robert Zimet (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Cost of Admission" (12/2/2012)
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Nicole Young (writer)
Robert G. Anderson (writer)
Scott Pelley (writer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "A Hard Landing" (4/1/2012)
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Bob Simon (writer)
Clem Taylor (writer)
Magalie Laguerre-Wilkinson (writer)
Warren Lustig (writer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Joy in the Congo" (4/8/2012)
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Steve Kroft (writer)
Michael Radutzky (writer)
Michael Rey (writer)
Oriana Zill de Granados (writer)
Sam Hornblower (writer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Cost of Admission" (12/2/2012)
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Steve Kroft (writer)
Scott Pelley (writer)
Morley Safer (writer)
Lesley Stahl (writer)
David Browning (writer)
Warren Lustig (writer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For episode "Remembering Mike Wallace" (4/15/2012)
Outstanding Achievement in a Craft in News and Documentary Programming - Researchers
Steve Kroft (researcher)
Michael Radutzky (researcher)
Sam Hornblower (researcher)
Oriana Zill de Granados (researcher)
Michael Rey (researcher)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Cost of Admission" (12/2/2012)
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Video Journalism - News
Chris Albert (camera)
Dan Bussell (camera)
Don Lee (camera)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Sport of Kings" (4/8/2012)
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - News
Robert Zimet (editor)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Lion Kings" (11/25/2012)
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - News
Patrick Lee (editor)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Sport of Kings" (4/8/2012)

News & Documentary Emmy Awards 2012

Won
Emmy
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Shari Finkelstein (producer)
Jennie Held (co-producer)
Robert Shattuck (co-producer)
Lesley Stahl (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Gospel for Teens"
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Daniel Ruetenik (producer)
Nicole Young (co-producer)
Robert Shattuck (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Next Housing Shock"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Research
Robert G. Anderson (researcher)
Scott Pelley (researcher)
Aaron Weisz (researcher)
Nicole Young (researcher)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Hard Times Generation: Families in Cars"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Robert G. Anderson (writer)
Scott Pelley (writer)
Nicole Young (writer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Hard Times Generation: Families in Cars"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - News
Robert Shattuck (editor)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Gospel for Teens"
Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Daniel Ruetenik (producer)
Henry Schuster (producer)
Nicole Young (producer)
Rachael Kun (co-producer)
Andy Soto (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For the segment "Catastrophe"
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Draggan Mihailovich (producer)
Nathalie Sommer (producer)
Daniel Glucksman (co-producer)
Bob Simon (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For the segment "The Spark"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Nicole Young (co-producer)
Daniel Ruetenik (co-producer)
Robert Shattuck (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Lara Logan"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Nicole Young (producer)
Stephanie Palewski (co-producer)
Aaron Weisz (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Hard Times Generation: Families in Cars"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Daniel Ruetenik (producer)
Nicole Young (producer)
Matt Richman (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Hard Times Generation: Homeless Kids"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Henry Schuster (producer)
Rachael Kun (co-producer)
Warren Lustig (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Operation Proper Exit"
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Daniel Ruetenik (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "There Goes the Neighborhood"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Andy Court (producer)
Kevin Livelli (producer)
Maria Usman (co-producer)
Stephanie Palewski (co-producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Greg Mortenson"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Nicole Young (producer)
Stephanie Palewski (co-producer)
Aaron Weisz (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Hard Times Generation: Families in Cars"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Daniel Ruetenik (producer)
Nicole Young (producer)
Matt Richman (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Hard Times Generation: Homeless Kids"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Ira Rosen (producer)
Gabrielle Schonder (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Insiders"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Robert G. Anderson (producer)
Daniel Ruetenik (producer)
Nicole Young (co-producer)
Robert Shattuck (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Next Housing Shock"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Research
Robert G. Anderson (researcher)
Scott Pelley (researcher)
Daniel Ruetenik (researcher)
Nicole Young (researcher)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Hard Times Generation: Homeless Kids"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Research
Steve Kroft (researcher)
Ira Rosen (researcher)
Gabrielle Schonder (researcher)
Tadd J. Lascari (researcher)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Insiders"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Michael Karzis (writer)
Harry Radliffe (writer)
Bob Simon (writer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Mount Athos"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
James Jacoby (writer)
Steve Kroft (writer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Prosecuting Wall Street"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Robert G. Anderson (writer)
Scott Pelley (writer)
Daniel Ruetenik (writer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Next Housing Shock"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Robert G. Anderson (writer)
Scott Pelley (writer)
Daniel Ruetenik (writer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "There Goes the Neighborhood"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - News
Stephanie Palewski (editor)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Hard Times Generation: Families in Cars"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - News
Matthew Danowski (editor)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Mount Athos"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Video Journalism - News
Ron Dean (camera)
Chris Everson (camera)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "After the Wave"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Video Journalism - News
Chris Albert (camera)
John DeTarsio (camera)
Peter Mortimer (camera)
Rob Frost (camera)
Mikey Schaefer (camera)
Ben Ditto (camera)
Kyle Berkompas (camera)
Dave Turner (camera)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Alone on the Wall"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Video Journalism - News
Ron Dean (camera)
Aaron Tomlinson (camera)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Catastrophe"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Video Journalism - News
Chris Albert (camera)
Wim de Vos (camera)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Mount Athos"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Keith Sharman (producer)
Tanya Simon (producer)
Flora Tartakovsky (producer)
Oriana Zill de Granados (producer)
Richard Koppel (co-producer)
Tom McEneny (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Armstrong"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Ira Rosen (producer)
Gabrielle Schonder (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Insiders"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
L. Franklin DeVine (producer)
Maria Gavrilovic (producer)
Sara Kuzmarov (co-producer)
Kevin Livelli (co-producer)
Warren Lustig (co-producer)
Matt Richman (co-producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Killing Bin Laden: The President's Story"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Howard Rosenberg (producer)
Tanya Simon (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Man Behind WikiLeaks"

News & Documentary Emmy Awards 2011

Won
Emmy
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Max McClellan (producer)
Jeff Newton (producer)
Robert Zimet (co-producer)
Lara Logan (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Medal of Honor"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Solly Granatstein (producer)
Nicole Young (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Lost Children of Haiti." Tied with segment "The Blowout" from 60 Minutes (1968).
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - Quick Turnaround
Richard Buddenhagen (editor)
Daniel Glucksman (editor)
Tom Honeysett (editor)
Warren Lustig (editor)
Stephanie Palewski (editor)
Matt Richman (editor)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Haiti"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
David Gelber (producer)
Sam Hornblower (producer)
Robert Shattuck (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "21st Century Snake Oil"
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Richard Buddenhagen (co-producer)
Daniel Glucksman (co-producer)
Michael Karzis (co-producer)
Rachael Kun (co-producer)
Matthew Lev (co-producer)
Andy Soto (co-producer)
Nicole Young (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Solly Granatstein (producer)
Graham Messick (producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Blowout"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Peter Radovich (producer)
Richard Koppel (co-producer)
Tadd J. Lascari (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Football Island"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Richard Buddenhagen (co-producer)
Daniel Glucksman (co-producer)
Michael Karzis (co-producer)
Rachael Kun (co-producer)
Matthew Lev (co-producer)
Andy Soto (co-producer)
Nicole Young (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Solly Granatstein (producer)
Graham Messick (producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Blowout." Tied with segment "The Lost Children of Haiti" from 60 Minutes (1968).
Nominated
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Max McClellan (producer)
Jeff Newton (producer)
Lara Logan (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "A Relentless Enemy"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Solly Granatstein (producer)
Nicole Young (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Lost Children of Haiti"
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Draggan Mihailovich (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Brazil"
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Karzis (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Kara Vaccaro (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Davos"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Lesley Stahl (correspondent)
Victoria M. Gordon (executive story editor)
Shachar Bar-On (producer)
Richard Buddenhagen (co-producer)
Meghan Frank (co-producer)
Kathy Liu (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Facebook"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Scott Pelley (correspondent)
Shawn Efran (producer)
Catherine Herrick (co-producer)
Terry Manning (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The All American Canal"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Scott Pelley (writer)
Robert G. Anderson (writer)
Daniel Ruetenik (writer)
Nicole Young (writer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For episode "Anger in the Land"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Bob Simon (writer)
Harry Radliffe (writer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For episode "The Secret Language of Elephants"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - News Coverage/Documentaries
Ray Bribiesca (camera)
Richard Butler (camera)
Don Lee (camera)
Jeff Newton (camera)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For episode "A Relentless Enemy"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - Quick Turnaround
Richard Buddenhagen (editor)
Daniel Glucksman (editor)
Matthew Lev (editor)
Andy Soto (editor)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Blowout"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
David Gelber (producer)
Sam Hornblower (producer)
Robert Shattuck (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "21st Century Snake Oil"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Draggan Mihailovich (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Blackwater 61"
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Harry Radliffe (producer)
Michael H. Gavshon (producer)
Magalie Laguerre-Wilkinson (producer)
Jenny Dubin (producer)
Byron Pitts (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Haiti"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Shari Finkelstein (producer)
Jennie Held (co-producer)
Matthew Lev (co-producer)
Lesley Stahl (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Derek"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Henry Schuster (producer)
Warren Lustig (co-producer)
Tom Rapier (co-producer)
John DeTarsio (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Stand Down"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Lesley Stahl (correspondent)
Shari Finkelstein (producer)
Jennie Held (co-producer)
Matthew Lev (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Endless Memory"

News & Documentary Emmy Awards 2010

Won
Emmy
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Katie Couric (correspondent)
Michael Radutzky (senior producer)
Lori Beecher (producer)
Tanya Simon (producer)
Jenny Dubin (co-producer)
Andrew Metz (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Saving Flight 1549"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Draggan Mihailovich (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "War in Pakistan"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Scott Pelley (correspondent)
Solly Granatstein (producer)
Nicole Young (producer)
Tom Honeysett (co-producer)
Matt Richman (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Winter of Our Hardship" and "The Long Recession"
Nominated
Emmy
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Steve Kroft (correspondent)
Ira Rosen (producer)
Joel Bach (producer)
Matthew Lev (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "60 Billion Dollar Fraud"
Outstanding Business and Economic Reporting in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Steve Kroft (correspondent)
Andy Court (producer)
Keith Sharman (producer)
Matthew Lev (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Man Who Knew"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Bob Simon (correspondent)
Michael H. Gavshon (producer)
Drew Magratten (producer)
Paul Bellinger (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Witness"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Shawn Efran (producer)
Catherine Herrick (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Closing the Clinic"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Scott Pelley (correspondent)
Solly Granatstein (producer)
Nicole Young (producer)
Tom Honeysett (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Congo Gold"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Steve Kroft (correspondent)
Tom Anderson (producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Birdmen"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Lara Logan (correspondent)
Howard L. Rosenberg (producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Yakuza"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Steve Kroft (correspondent)
Andy Court (producer)
Maria Gavrilovic (co-producer)
Stephanie Palewski (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Cost of Dying"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Lesley Stahl (correspondent)
Shari Finkelstein (producer)
Meghan Frank (co-producer)
Terry Manning (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Eyewitness"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Katie Couric (correspondent)
Michael Radutzky (senior producer)
Lori Beecher (producer)
Tanya Simon (producer)
Jenny Dubin (co-producer)
Andrew Metz (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Saving Flight 1549"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Steve Kroft (writer)
Andy Court (writer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Cost of Dying"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - Quick Turnaround
Richard Buddenhagen (editor)
Richard Koppel (editor)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Your Bank Has Failed"

News & Documentary Emmy Awards 2009

Won
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
David Gelber (producer)
Henry Schuster (producer)
Joel Bach (co-producer)
Rebecca Peterson (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Bailout"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Bill Owens (senior broadcast producer)
Paul Bellinger (producer)
Michael H. Gavshon (producer)
Drew Magratten (producer)
Anderson Cooper (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For continuing coverage "War Against Women"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Solly Granatstein (producer)
Nicole Young (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Wasteland"
Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Andy Court (producer)
L. Franklin DeVine (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Inner Circle"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Bill Owens (executive editor)
L. Franklin DeVine (producer)
Jennifer MacDonald (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For continuing coverage "Financial Crisis"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Joyce Gesundheit (producer)
Catherine Olian (producer)
Richard Koppel (co-producer)
Byron Pitts (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Coach Carroll"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (senior broadcast producer)
Patti Hassler (executive editor)
Ruth Streeter (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Justice Scalia"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Patti Hassler (executive editor)
Henry Schuster (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Lifeline"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Shari Finkelstein (producer)
Meghan Frank (co-producer)
Matthew Lev (co-producer)
Lesley Stahl (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Rex"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Michael Radutzky (senior producer)
Bill Owens (executive editor)
Michael Karzis (producer)
Graham Messick (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Assault on Pelindaba"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Solly Granatstein (producer)
Nicole Young (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Wasteland"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (senior broadcast producer)
Patti Hassler (executive editor)
Henry Schuster (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Saddam's Confessions"
Outstanding Arts & Culture Programming
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (senior broadcast producer)
Patti Hassler (executive editor)
Deirdre Naphin (producer)
Katy Textor (producer)
Morley Safer (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Alec Baldwin"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (senior broadcast producer)
Patti Hassler (executive editor)
Henry Schuster (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Lifeline"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Michael Radutzky (senior producer)
Bill Owens (executive editor)
Tom Anderson (producer)
L. Franklin DeVine (producer)
Jennifer MacDonald (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Road to the White House"

News & Documentary Emmy Awards 2008

Won
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Shawn Efran (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segments "Fathers, Sons and Brothers"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Bill Owens (senior broadcast producer)
Draggan Mihailovich (producer)
Nathalie Sommer (co-producer)
Bob Simon (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Curve Ball"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Graham Messick (producer)
Michael Karzis (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "At the Center of the Storm"
Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
David Gelber (producer)
Joel Bach (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Left Behind"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael Radutzky (senior producer)
Tanya Simon (producer)
Shachar Bar-On (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segments "Duke Case" and "Innocent"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Shawn Efran (producer)
Solly Granatstein (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Killings in Haditha"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Bill Owens (senior broadcast producer)
Robert G. Anderson (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Casey Morgan (co-producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "President Ahmadinejad"
Outstanding Science, Technology and Nature Programming
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Solly Granatstein (producer)
Catherine Herrick (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Age of Warming"
Outstanding Science, Technology and Nature Programming
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Bill Owens (senior broadcast producer)
Andy Court (producer)
Keith Sharman (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "What's Wrong With the Bees?"

News & Documentary Emmy Awards 2007

Won
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Richard Bonin (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Pattie Dunn"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Shawn Efran (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Searching for Jacob"
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Robert G. Anderson (producer)
Casey Morgan (co-producer)
Mike Wallace (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For episode "President Ahmadinejad"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Michael Radutzky (senior producer)
Tanya Simon (producer)
Ed Bradley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For episode "The Duke Rape Case"
Nominated
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Kyra Darnton (producer)
Katie Couric (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Dust at Ground Zero"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Michael Rosenbaum (producer)
Nicole Young (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Hitler's Secret Archive"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Graham Messick (producer)
Michael Karzis (co-producer)
Ed Bradley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Hunting the Homeless" a.k.a. "Bum Fighting"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Michael H. Gavshon (producer)
Israel Goldvicht (producer)
Solly Granatstein (producer)
Bob Simon (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Terror Behind Bars"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Karen Sughrue (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For episode "Too Many Men"
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Ira Rosen (producer)
Jennifer MacDonald (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For episode "War Profiteers?"
Outstanding Arts & Culture Programming
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
David Browning (producer)
Warren Lustig (producer)
Ed Bradley (correspondent)
Steve Kroft (correspondent)
Andrew Rooney (correspondent)
Morley Safer (correspondent)
Lesley Stahl (correspondent)
Mike Wallace (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For episode "I'm Mike Wallace: A 60 Minutes Tribute"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Shawn Efran (producer)
Rebecca Peterson (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For episode "Searching for Jacob"

News & Documentary Emmy Awards 2006

Won
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael H. Gavshon (producer)
Solly Granatstein (producer)
Bob Simon (correspondent)
For segment "Aftershock" (November 13, 2005)
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael H. Gavshon (producer)
Solly Granatstein (producer)
Bob Simon (correspondent)
For segment "The Sea Gypsies" (March 20, 2005)
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive producer)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Graham Messick (producer)
Scott Pelley (correspondent)
For segment "Rendition" (December 18, 2005)
Outstanding Interview
Jeff Fager (executive producer)
Michael Radutzky (senior producer)
Michael R. Whitney (senior producer)
Patti Hassler (executive producer)
Mitch Weitzner (producer)
Kara McMahon (co-producer)
Ed Bradley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "First Man" (November 6, 2005)
Nominated
Emmy
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Gennine Kelly (co-producer)
Patti Hassler (executive editor)
Neeraj Khemlani (producer)
Steve Kroft (correspondent)
For segment "Dinner Set Gang" (October 9, 2005)
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Michael R. Whitney (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Shari Finkelstein (producer)
Sianne Garlick (co-producer)
Lesley Stahl (correspondent)
For segment "Rex"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Michael R. Whitney (senior producer)
Patti Hassler (executive editor)
Andy Court (producer)
Jill Landes (producer)
Peter Klein (co-producer)
Trisha Sorrells (co-producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "39 Years 6 Months 4 Days"
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Graham Messick (producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Rendition" (December 18, 2005)
Best Report in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael H. Gavshon (producer)
Solly Granatstein (producer)
Bob Simon (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Sea Gypsies" (March 20, 2005)
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive producer)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Jennifer MacDonald (co-producer)
Ira Rosen (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Handouts for the Homeland"

News & Documentary Emmy Awards 2005

Won
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Michael Radutzky (producer)
Ed Bradley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Murder of Emmett Till"
Nominated
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a News Magazine
Jeff Fager (executive producer)
Patti Hassler (executive editor)
Michael R. Whitney (senior broadcast producer)
Bill Owens (producer)
Kira Kay (field producer)
Jason Maloney (field producer)
Scott Pelley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Killing in Sudan "

News & Documentary Emmy Awards 2004

Won
Emmy
Outstanding Investigative Journalism in a News Magazine
Don Hewitt (executive producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Josh Howard (executive editor)
Andrew Tkach (producer)
Christiane Amanpour (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For episode "Weapons of Mass Destruction"
Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Continuing News Story in a News Magazine
Don Hewitt (executive producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Josh Howard (executive editor)
Trevor Nelson (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For episode "All in The Family"
Outstanding Coverage of a Continuing News Story in a News Magazine
Don Hewitt (executive producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Josh Howard (executive editor)
Richard Bonin (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For episode "The Wrong Man"
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Harry Radliffe (producer)
Ed Bradley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For episode "Alice Coles of Bayview"
Best Report in a News Magazine
Don Hewitt (executive producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Josh Howard (executive editor)
Shari Finkelstein (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For episode "Musically Speaking"

News & Documentary Emmy Awards 2003

Won
Emmy
Outstanding Feature Story in a News Magazine
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Michael Radutzky (producer)
Ed Bradley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "A New Lease on Life"
Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a News Magazine
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Rome Hartman (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Al Gore"
Outstanding Coverage of a Continuing News Story in a News Magazine
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Michael H. Gavshon (producer)
Solly Granatstein (producer)
Bob Simon (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Doing Business with Enron"
Outstanding Interview
Don Hewitt (executive producer)
Rand Morrison (executive producer)
Peter Klein (producer)
Mike Wallace (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For CBS News Sunday Morning
For "Interview with John Forbes Nash, Jr. "

News & Documentary Emmy Awards 2002

Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Continuing News Story - Long Form
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Michael Radutzky (producer)
Ed Bradley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "An American Town"
Outstanding Coverage of a Continuing News Story - Long Form
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Leslie Cockburn (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Zimbabwe"
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Long Form
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Shari Finkelstein (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Boy Scouts"
Outstanding Investigative Journalism - Long Form
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Paul Gallagher (producer)
Mike Wallace (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Osprey"
Best Report in a News Magazine
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
L. Franklin DeVine (producer)
Trevor Nelson (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Survivors"

News & Documentary Emmy Awards 2001

Won
Emmy
Outstanding Investigative Journalism - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Graham Messick (producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "MTBE"
Outstanding Interview/Interviewer
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Michael Radutzky (producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Ed Bradley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Timothy McVeigh"
Outstanding Coverage of a Continuing News Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Peter Klein (producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Mike Wallace (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Smallpox"
Outstanding Historical Programming - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Michael H. Gavshon (producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Bob Simon (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Dirty War"
Nominated
Emmy
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
L. Franklin DeVine (producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Officer Young"
Outstanding Interview/Interviewer
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Robert G. Anderson (producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Mike Wallace (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Jiang Zemin"
Outstanding Coverage of a Continuing News Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Scott Bronstein (producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Mike Wallace (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Death Penalty"

News & Documentary Emmy Awards 2000

Won
Emmy
Outstanding Interview/Interviewers - Programs & Segments
Michael H. Gavshon (producer)
Carolyn McEwen (producer)
Bob Simon (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Roberto Benigni"

News & Documentary Emmy Awards 1999

Won
Emmy
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Andrew Tkach (producer)
Christiane Amanpour (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Thou Shalt Kill"
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Leslie Cockburn (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Yuri The Great"
Outstanding Investigative Journalism - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Josh Howard (senior producer)
Esther Kartiganer (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Scott Bronstein (producer)
Christiane Amanpour (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Massacre In Algeria"

News & Documentary Emmy Awards 1998

Won
Emmy
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editors
Matthew Danowski (editor)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Strive: Part One of Two"
Outstanding Historical Programming - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Josh Howard (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Steven Reiner (producer)
Morley Safer (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Search"
Nominated
Emmy
General Coverage of a Single Breaking News Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (executive editor)
Josh Howard (senior producer)
Merri Lieberthal (senior producer)
Sally Garner (producer)
Alan Golds (producer)
Peter Bluff (producer)
Linda Karas (producer)
L. Franklin DeVine (producer)
Dan Rather (anchor)
Harry Smith (correspondent)
Anthony Mason (correspondent)
Tom Fenton (correspondent)
Vicki Mabrey (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For "The Death of a Princess"

News & Documentary Emmy Awards 1997

Won
Emmy
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Catherine Olian (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Punishing Saddam"
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Richard Bonin (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "How He Won the War"
Outstanding Informational or Cultural Programming - Segments
Paul Fine (producer)
Holly Fine (producer)
Morley Safer (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "A Woman of Substance"
Outstanding Coverage of a Continuing News Story - Segments
John Tiffin (producer)
Morley Safer (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Dusko Tadic"

News & Documentary Emmy Awards 1995

Won
Emmy
Outstanding Investigative Journalism - Segments
Jeanne Langley (producer)
Ed Bradley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Semipalatinsk"

News & Documentary Emmy Awards 1994

Won
Emmy
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Richard Bonin (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Fidel Castro's Health Plan"
Outstanding Interview/Interviewer - Segments
L. Franklin DeVine (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Bob Dole of Kansas"

News & Documentary Emmy Awards 1993

Won
Emmy
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Merri Lieberthal (producer)
Ed Bradley (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Caitlin's Story"
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Catherine Olian (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Lambs of Christ"
Outstanding Coverage of a Continuing News Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Merri Lieberthal (producer)
Lowell Bergman (producer)
Mike Wallace (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Gay Cops"
Nominated
Emmy
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Merri Lieberthal (producer)
Morley Safer (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Bang, Bang You're Dead"
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Catherine Olian (producer)
Lesley Stahl (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Heart to Heart"
Outstanding Investigative Journalism - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Merri Lieberthal (producer)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Cleaning Up"
Outstanding Interview/Interviewer - Segments
L. Franklin DeVine (producer)
Steve Kroft (interviewer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Mr. & Mrs. Clinton"
Outstanding Interview/Interviewer - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Merri Lieberthal (producer)
L. Franklin DeVine (producer)
Steve Kroft (interviewer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Woody Allen"
Outstanding Informational or Cultural Programming - Segments
Don Hewitt (executive producer)
Philip Scheffler (senior producer)
Melissa Cornick (producer)
Jeff Fager (producer)
Merri Lieberthal (producer)
Morley Safer (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "Mr. President"

News & Documentary Emmy Awards 1991

Won
Emmy
Outstanding Informational, Cultural or Historic Programming - Segments
Meredith Vieira (correspondent)
For the feature "Thy Brothers Keeper".

News & Documentary Emmy Awards 1987

Won
Emmy
Outstanding Investigative Journalism - Segments
Ed Bradley (correspondent)
For "Heartbreak Hotel"
Outstanding Investigative Journalism - Segments
Mike Wallace (reporter)
For "The McMartin Preschool"
Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments
Ed Bradley (reporter)
For "Michele"

Online Film & Television Association 2006

Won
OFTA TV Hall of Fame
Television Programs

Online Film & Television Association 1997

Nominated
OFTA Television Award
Best Informational Series

PGA Awards 2012

Won
PGA Award
Outstanding News Program

PGA Awards 2010

Won
PGA Award
Outstanding Producer of Non-Fiction Television
Jeff Fager

PGA Awards 2009

Won
PGA Award
Outstanding Producer of Non-Fiction Television
Jeff Fager

PGA Awards 2008

Nominated
PGA Award
Outstanding Producer of Non-Fiction Television
Jeff Fager

PGA Awards 2007

Won
PGA Award
Outstanding Producer of Non-Fiction Television
Jeff Fager

PGA Awards 2006

Won
PGA Award
Outstanding Producer of Non-Fiction Television
Jeff Fager

Peabody Awards 2010

Won
Peabody Award
Jeff Fager (executive producer)
Bill Owens (executive editor)
Andy Court (producer)
Maria Gavrilovic (associate producer)
Claudia Weinstein (story editor)
Stephanie Palewski (editor)
Steve Kroft (correspondent)
Columbia Broadcasting System (CBS)
For segment "The Cost of Dying"

Peabody Awards 2004

Won
Peabody Award
For the feature "All In the Family".

Peabody Awards 1998

Won
Peabody Award

Peabody Awards 1994

Won
Peabody Award
For the feature "The CIA's Cocaine".

Peabody Awards 1992

Won
Peabody Award
For the feature "Friendly Fire".

Peabody Awards 1971

Won
Peabody Award

People's Choice Awards, USA 1991

Won
People's Choice Award
Favorite News-Oriented Information Series

TV Guide Awards 1999

Nominated
TV Guide Award
Favorite News Program

Television Critics Association Awards 2015

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2014

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2013

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2012

Won
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2011

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2009

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2006

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2005

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information
For the Sunday edition.

Television Critics Association Awards 2004

Won
Heritage Award
Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2003

Nominated
Heritage Award
Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2002

Nominated
Heritage Award
Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2001

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 2000

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1999

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1998

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1997

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1996

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1994

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1993

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Writers Guild of America, USA 2015

Won
WGA Award (TV)
News - Analysis, Feature or Commentary
Scott Pelley
Oriana Zill de Granados
Michael Rey
For Nowhere to Go/Help Wanted/Jay Leno
Segment: "Nowhere to Go"

Writers Guild of America, USA 2014

Won
WGA Award (TV)
News - Analysis, Feature or Commentary
Michael Rey
Oriana Zill de Granados
Michael Radutzky
"Lethal Medicine"
Nominated
WGA Award (TV)
News - Regularly Scheduled, Bulletin or Breaking Report
Michael Radutzky
Michael Rey
Oriana Zill de Granados
"The Fall of Lance Armstrong"

Writers Guild of America, USA 2013

Nominated
WGA Award (TV)
News - Analysis, Feature or Commentary
Scott Pelley
Michael Rey
Oriana Zill de Granados
For episode "Stem Cell Fraud"

Writers Guild of America, USA 2009

Nominated
WGA Award (TV)
News - Analysis, Feature or Commentary
Episode: "Exonerated"

Writers Guild of America, USA 2007

Nominated
WGA Award (TV)
News - Analysis, Feature or Commentary
Leslie Cockburn
For episode "Addicted To Heroin".

Writers Guild of America, USA 2006

Nominated
WGA Award (TV)
News - Analysis, Feature or Commentary
Barbara Dury
Morley Safer
For the feature "Who Will Succeed Him".

Writers Guild of America, USA 2004

Nominated
WGA Award (TV)
News - Analysis, Feature or Commentary
Barbara Dury
Morley Safer
For the feature "Baptism By Fire".

Writers Guild of America, USA 1998

Nominated
WGA Award (TV)
News - Regularly Scheduled, Bulletin or Breaking Report
Greg Kandra
L. Franklin DeVine
For "Death of a Princess".

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews | Message Board

Contribute to This Page