Edit
KaBlam! (TV Series 1996–2000) Poster

(1996–2000)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Stephen Holman ... (34 episodes, 1996-2000)
Cote Zellers ... (32 episodes, 1996-2000)
Tim Hill ... (20 episodes, 1996-1998)
Frank Gresham ... (13 episodes, 1996)
Mark Marek ... (12 episodes, 1996-1998)
David B. Fain ... (12 episodes, 1998-2000)
Mo Willems ... (9 episodes, 1996-1997)
Drew Edwards ... (7 episodes, 1997-1998)
Federico Vitali ... (4 episodes, 1996-1997)
Chris Gilligan ... (4 episodes, 1998-2000)
Rafael Rosado ... (4 episodes, 1998-2000)
Jesse Gordon ... (4 episodes, 1998-1999)
Mark Osborne ... (3 episodes, 1996)
Robert Scull ... (2 episodes, 1996-1997)
Greg Harrison ... (2 episodes, 1997-1998)
Reginald Groff III ... (1 episode, 1996)
Howard Hoffman ... (1 episode, 1996)
Tom McGrath ... (1 episode, 1996)
Gordon Clark ... (1 episode, 1997)
Mike de Seve ... (1 episode, 1997)
Emily Hubley ... (1 episode, 1997)
Igor Mitrovic ... (1 episode, 1997)
Brian Mulroney ... (1 episode, 1997)
Graham Falk ... (1 episode, 1998)
Chris Koch ... (1 episode, 1998)
Mike Mitchell ... (1 episode, 1998)
Kevin Dougherty ... (1 episode, 1999)
Steven Dovas ... (1 episode, 1999)
Tom Megalis ... (1 episode, 1999)
Joe Russo ... (1 episode, 1999)
Aaron White ... (1 episode, 1999)

Series Writing Credits  

Stephen Holman ... (31 episodes, 1996-2000)
Robert Mittenthal ... (co-creator) (30 episodes, 1996-2000)
Cote Zellers ... (28 episodes, 1996-1999)
Will McRobb ... (co-creator) (22 episodes, 1996-2000)
Chris Viscardi ... (co-creator) (20 episodes, 1996-1998)
Michael Rubiner ... (19 episodes, 1997-2000)
Michael Pearlstein ... (creator) (18 episodes, 1996-1998)
Tim Hill ... (17 episodes, 1996-1998)
Josephine Huang ... (17 episodes, 1997-2000)
Jay Martel ... (15 episodes, 1998-2000)
Clam Lynch ... (9 episodes, 1996)
Mo Willems ... (creator) (8 episodes, 1996-1997)
Ben Nichols ... (8 episodes, 1997-1998)
Kevin Kopelow ... (7 episodes, 1996-1998)
Heath Seifert ... (7 episodes, 1996-1998)
Steffan Chirazi ... (7 episodes, 1998-2000)
Robert Scull ... (6 episodes, 1996-1997)
Francis Gasparini ... (6 episodes, 1998-1999)
Matt Harrigan ... (5 episodes, 1996-1997)
Magda Liolis ... (5 episodes, 1996)
Albie Hecht ... (creator) (4 episodes, 1996-2000)
Scott Fellows ... (4 episodes, 1998-2000)
Fred Schaefer ... (4 episodes, 1998-2000)
Jay Stephens ... (4 episodes, 1998-2000)
Josh Selig ... (3 episodes, 1996)
Randolph Heard ... (3 episodes, 1998)
Andy Rheingold ... (3 episodes, 1999-2000)
Rick Groel ... (2 episodes, 1996-1999)
Anne D. Bernstein ... (2 episodes, 1996)
Joanna Ferrone ... (creator) (2 episodes, 1996)
Federico Vitali ... (2 episodes, 1996)
Robert Leighton ... (2 episodes, 1997)
P. Kevin Strader ... (2 episodes, 1998)
Julie Rottenberg ... (2 episodes, 1999)
Gary Baseman ... (creator) (1 episode, 1996)
Ron Hauge ... (1 episode, 1996)
Krystine Kryttre ... (creator) (1 episode, 1996)
Sue Rose ... (creator) (1 episode, 1996)
Gordon Clark ... (1 episode, 1997)
Mike de Seve ... (1 episode, 1997)
Andrea Devaux ... (1 episode, 1997)
Jyllian Gunther ... (1 episode, 1997)
Greg Harrison ... (1 episode, 1997)
Brian Mulroney ... (1 episode, 1997)
Ben Wexler ... (1 episode, 1997)
David B. Fain ... (1 episode, 1998)
Graham Falk ... (1 episode, 1998)
Steve Freeman ... (1 episode, 1998)
Jamie Greenberg ... (1 episode, 1998)
Mark Hentemann ... (1 episode, 1998)
Paul Lacy ... (1 episode, 1998)
Ariel Leve ... (1 episode, 1998)
Kevin Dougherty ... (1 episode, 1999)
Peter Hendrixson ... (1 episode, 1999)
Adam Idelson ... (1 episode, 1999)
Stephen Kroninger ... (1 episode, 1999)
Tom Megalis ... (1 episode, 1999)
Dennis Messner ... (1 episode, 1999)
Joe Russo ... (1 episode, 1999)
Merriwether Williams ... (1 episode, 1999)
Barbara Herel ... (1 episode, 2000)
Melinda Toporoff ... (development executive) (unknown episodes)

Series Cast  

...
 Henry / ... (48 episodes, 1996-2000)
...
 June / ... (48 episodes, 1996-2000)
Bert Pence ...
 Announcer (segment "Henry & June") / ... (41 episodes, 1996-2000)
Scott Paulsen ...
 (segment "Action League Now!") / ... (40 episodes, 1996-2000)
...
 (segment "Action League Now!") / ... (40 episodes, 1996-2000)
Cris Winter ...
 (segment "Action League Now!") (39 episodes, 1996-2000)
Collin M. McGee ...
 (segment "Action League Now!") / ... (37 episodes, 1996-2000)
...
 (segment "Sniz & Fondue") / ... (19 episodes, 1996-1998)
Oscar Riba ...
 (segment "Sniz & Fondue") / ... (19 episodes, 1996-1998)
John Walsh ...
 (segment "Sniz & Fondue") / ... (16 episodes, 1996-1997)
...
 (segment "Sniz & Fondue") / ... (16 episodes, 1996-1997)
Nandor Nevai ...
 (segment "Sniz & Fondue") / ... (14 episodes, 1996-1998)
Stephen Gaich ...
 (segment "Action League Now!") / ... (9 episodes, 1996)
...
 Betty Ann Bongo (segment "The Off-Beats") / ... (8 episodes, 1996-1997)
...
 (segment "The Off-Beats") (8 episodes, 1996-1997)
Mo Willems ...
 September / ... (8 episodes, 1996-1997)
Heather Fenske ...
 (segment "Action League Now!") (8 episodes, 1996)
Trisha Hedgecock ...
 (segment "The Off-Beats") (7 episodes, 1996-1997)
Mark Wagner ...
 (segment "The Off-Beats") (7 episodes, 1996-1997)
Kathleen Fasolino ...
 (segment "The Off-Beats") (6 episodes, 1996-1997)
Jimmy McQuaid ...
 (segment "The Off-Beats") (6 episodes, 1996-1997)
Tara Ketterer ...
 (segment "The Off-Beats") (5 episodes, 1997)
Danielle Judovits ...
 Loopy (segment "Life With Loopy") / ... (4 episodes, 1996)
Grady Larkin ...
 (segment "Jetcat") (4 episodes, 1998-2000)
Ashley Michelle ...
 (segment "Jetcat") (4 episodes, 1998-2000)
Michael Pearlstein ...
 (segment "Sniz & Fondue") / ... (3 episodes, 1996)
...
 (segment "Jetcat") (3 episodes, 1998-2000)
Rob Newton ...
 (segment "Race Rabbit") / ... (3 episodes, 1998-2000)
Giancarlo Facciponte ...
 (segment "Angela Anaconda") (2 episodes, 1996)
Julie J. Hafner ...
 (segment "Angela Anaconda") (2 episodes, 1996)
Lauren Pipher ...
 (segment "Angela Anaconda") (2 episodes, 1996)
Sue Rose ...
 (segment "Angela Anaconda") (2 episodes, 1996)
...
 (segment "Garbage Boy") / ... (2 episodes, 1998-1999)
Michael Rubiner ...
 (segment "Henry & June") / ... (2 episodes, 1998)
Stephen Gardner ...
 (segment "Race Rabbit") (2 episodes, 1999-2000)
James Murphy ...
 (segment "Race Rabbit") (2 episodes, 1999-2000)
Skippy Noddles ...
 (segment "Race Rabbit") (2 episodes, 1999-2000)
Jessica Wood ...
 (segment "Race Rabbit") (2 episodes, 1999-2000)
...
 Louie the chameleon (segment "The Louie and Louie Show") (1 episode, 1996)
Brodie Dodd ...
 Singer (segment "Henry & June") (1 episode, 1996)
Rory Dodd ...
 Singer (segment "Henry & June") (1 episode, 1996)
Linda Lopestri ...
 Singer (segment "Henry & June") (1 episode, 1996)
Mark Marek ...
 Dr. Ferdinand Blem (segment "Henry & June") (1 episode, 1996)
Mike McGee ...
 (segment "Action League Now!") (1 episode, 1996)
Steve Powell ...
 (segment "Action League Now!") (1 episode, 1996)
...
 (segment "The Louie and Louie Show") (1 episode, 1996)
...
 Ryan (1 episode, 1996)
Lindsey Lopestri Rose ...
 Singer (segment "Henry & June") (1 episode, 1996)
...
 Father (segment "The Louie and Louie Show") / ... (1 episode, 1996)
Eric Bergman ...
 (segment "The Brothers Tiki") (1 episode, 1997)
Jo-Carol Block ...
 (segment "The Brothers Tiki") (1 episode, 1997)
...
 Himself (segment "Action League Now!") (1 episode, 1997)
...
 Himself (segment "Action League Now!") (1 episode, 1997)
Richard O'Connor ...
 Mother #1 (1 episode, 1997)
Joshua Pollack ...
 (segment "The Brothers Tiki") (1 episode, 1997)
...
 Himself (segment "Action League Now!") (1 episode, 1997)
...
 Himself (segment "Action League Now!") (1 episode, 1997)
...
 (segment "The Brothers Tiki") (1 episode, 1997)
...
 (segment "The Brothers Tiki") (1 episode, 1997)
Troy Aikman ...
 Troy Aikman (1 episode, 1998)
...
 (segment "Jetcat") (1 episode, 1998)
Bill Cowher ...
 Coach Bill Cowher (1 episode, 1998)
Kris Dylan ...
 (segment "Jetcat") (1 episode, 1998)
...
 John Elway (1 episode, 1998)
...
 Brett Favre (1 episode, 1998)
...
 (segment "Jetcat") (1 episode, 1998)
Yvette Harper Pouliotte ...
 (segment "The Untalkative Bunny") (1 episode, 1998)
Bill Luxton ...
 (segment "The Untalkative Bunny") (1 episode, 1998)
Robert Mittenthal ...
 Jimmy McGee (segment "Henry & June") (1 episode, 1998)
Lou Rawls ...
 (segment "Action League Now!") (1 episode, 1998)
Gregory Salata ...
 (segment "The Shizzagee") (1 episode, 1998)
...
 Kordell Stewart (1 episode, 1998)
Branden Waugh ...
 James Bond (1 episode, 1998)
Elena Alexandratos ...
 (segment "Emmett Freedy") (1 episode, 1999)
Stanley Belt ...
 (segment "Garbage Boy") (1 episode, 1999)
Kathy Brown ...
 (segment "Why Does the Sun Shine?") (1 episode, 1999)
...
 (segment "Race Rabbit") (1 episode, 1999)
...
 (segment "Fuzzball") (1 episode, 1999)
Scooter Fleming ...
 (segment "Emmett Freedy") (1 episode, 1999)
Hank Flynn ...
 (segment "Race Rabbit") (1 episode, 1999)
Fred Foster ...
 (segment "Race Rabbit") (1 episode, 1999)
Danielle Heimbach ...
 (segment "Why Does the Sun Shine?") (1 episode, 1999)
Tyler Hudson ...
 (segment "Why Does the Sun Shine?") (1 episode, 1999)
Jessica Kaczmarczyk ...
 (segment "Why Does the Sun Shine?") (1 episode, 1999)
Jon Kasunic ...
 (segment "Emmett Freedy") (1 episode, 1999)
...
 (segment "Garbage Boy") (1 episode, 1999)
Ken Mayo ...
 (segment "Race Rabbit") (1 episode, 1999)
Tom Megalis ...
 (segment "Emmett Freedy") (1 episode, 1999)
Joyce O'Connor ...
 (segment "Little Freaks") (1 episode, 1999)
...
 (segment "Fuzzball") (1 episode, 1999)
...
 (segment "Little Freaks") (1 episode, 1999)
Doug Preis ...
 (segment "Garbage Boy") (1 episode, 1999)
Shelagh Ratner ...
 (segment "Garbage Boy") (1 episode, 1999)
Vitorio Rodriguez ...
 (segment "Why Does the Sun Shine?") (1 episode, 1999)
Melanie Shrawder ...
 (segment "Emmett Freedy") (1 episode, 1999)
Stephanie Tardiff ...
 (segment "Fuzzball") (1 episode, 1999)
Justin E. Thompson ...
 (segment "Why Does the Sun Shine?") (1 episode, 1999)
Kel Vann ...
 (segment "Garbage Boy") (1 episode, 1999)
Floyd Vivino ...
 (segment "Fuzzball") (1 episode, 1999)
Jeff Ward ...
 (segment "Race Rabbit") (1 episode, 1999)
Monica Warhola ...
 (segment "Emmett Freedy") (1 episode, 1999)
Edward Watts ...
 (segment "Race Rabbit") (1 episode, 1999)
Katelyn Zakrzewski ...
 (segment "Garbage Boy") (1 episode, 1999)
Ethel Franks ...
 (segment "Jetcat") (1 episode, 2000)
Joanne Jefferson ...
 (segment "Jetcat") (1 episode, 2000)
Shifra Margolis ...
 (segment "Jetcat") (1 episode, 2000)
Mike de Seve ...
 Randall Flan (unknown episodes)
...
 Colonel Kudzu (segment "The Adventures of Patchhead") (uncredited) (1 episode, 1997)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Kevin Kay ... co-executive producer (43 episodes, 1996-2000)
Irene Sherman ... producer / supervising producer (40 episodes, 1996-2000)
Albie Hecht ... executive producer (39 episodes, 1996-2000)
Tim Hill ... producer / co-producer (34 episodes, 1996-2000)
Will McRobb ... executive producer (32 episodes, 1996-2000)
Robert Mittenthal ... executive producer (32 episodes, 1996-2000)
Chris Viscardi ... executive producer (32 episodes, 1996-2000)
Ilene Staple ... producer (31 episodes, 1996-2000)
Demitra Vassiliadis ... producer (31 episodes, 1996-1999)
Michael Rubiner ... co-producer / associate producer (20 episodes, 1998-2000)
Kris Greengrove ... producer (18 episodes, 1996-1997)
Arianne Sutner ... line producer (15 episodes, 1998-2000)
Brian O'Connell ... executive producer (14 episodes, 1996-1999)
Kat Alioshin ... line producer / producer (14 episodes, 1996-1997)
Richard Winkler ... executive producer (12 episodes, 1996-1997)
Jay Martel ... consulting producer (11 episodes, 1998-2000)
Graeme Whifler ... line producer (10 episodes, 1998-2000)
Mary Leonard ... staff producer (9 episodes, 1998-2000)
David Starr ... executive producer (8 episodes, 1996-1997)
Mo Willems ... executive producer (8 episodes, 1996-1997)
Mark Osborne ... co-producer (7 episodes, 1996)
Marie Poe ... line producer (7 episodes, 1996)
Rick Morrison ... producer (6 episodes, 1997-1998)
Robert Barnes ... producer (4 episodes, 1996)
Howard Hoffman ... producer (4 episodes, 1996)
William T. Baumann ... executive producer (4 episodes, 1998-2000)
Bruce D. Johnson ... executive producer (4 episodes, 1998-2000)
Fred Schaefer ... producer (4 episodes, 1998-2000)
Mary Harrington ... executive producer (3 episodes, 1996-1999)
Magda Liolis ... supervising producer / producer (3 episodes, 1996)
Evan Sanyour ... producer (3 episodes, 1996)
Russ Dube ... producer (3 episodes, 1998-2000)
Penny Mailander ... line producer (3 episodes, 1998-2000)
Richard O'Connor ... producer (2 episodes, 1998-1999)
Gwen Billings ... executive in charge (1 episode, 1996)
Joanna Ferrone ... executive producer (1 episode, 1996)
Alex Johns ... line producer (1 episode, 1996)
Krystine Kryttre ... creative producer (1 episode, 1996)
Sue Rose ... executive producer (1 episode, 1996)
Robert Scull ... producer (1 episode, 1996)
Hal Waite ... supervising producer (1 episode, 1996)
Paul Golden ... executive producer (1 episode, 1997)
Bill Weir ... producer (1 episode, 1997)
Dan Craig ... producer (1 episode, 1998)
Diane Craig ... producer (1 episode, 1998)
Jason Cusson ... producer (1 episode, 1998)
Tim Joyce ... post-production producer (1 episode, 1998)
Mike Valiquette ... associate producer (1 episode, 1998)
Tom Megalis ... producer (1 episode, 1999)
Dennis Messner ... creative producer (1 episode, 1999)
Steve Whitehouse ... producer (1 episode, 1999)

Series Music by 

Daniel Shklair ... (36 episodes, 1996-2000)
Rick Witkowski ... (30 episodes, 1996-2000)
Nat Kerr ... (29 episodes, 1996-2000)
J.D. Reilly ... (17 episodes, 1997-2000)
Nick Carr ... (13 episodes, 1998-2000)
Alex Wilkinson ... (12 episodes, 1998-2000)
Del Casher ... (7 episodes, 1996)
John Napier ... (7 episodes, 1996)
Louis Lino ... (6 episodes, 1996-1997)
Christophe Héral ... (5 episodes, 1996-1997)
David Campbell ... (3 episodes, 1997-1998)
Pat Irwin ... (3 episodes, 1998-2000)
Shawn Patterson ... (1 episode, 1996)
Paul Samilian ... (1 episode, 1996)
Leo T. Bone ... (1 episode, 1997)
J.P. Bowersock ... (1 episode, 1997)
Robert M. Charde ... (1 episode, 1997)
Edmund Eagan ... (1 episode, 1998)
Chris Koch ... (1 episode, 1998)
Stuart Kollmorgen ... (1 episode, 1998)
Jimminy Kroekel ... (1 episode, 1998)
Jim Murphy ... (1 episode, 1998)
Jared Faber ... (1 episode, 1999)

Series Cinematography by 

Alan Brownstein ... (28 episodes, 1996-2000)
Alex Rappoport ... (23 episodes, 1996-2000)
David Janssen ... (14 episodes, 1998-2000)
Chris Peterson ... (8 episodes, 1996)
Reginald Groff III ... (4 episodes, 1996)
Derek Wiesehahn ... (3 episodes, 1998-2000)
Sophia E. Constantinou ... (1 episode, 1997)
Paul Andresen ... (1 episode, 1998)
Matt Williams ... (1 episode, 1998)
Joe Foley ... (1 episode, 1999)

Series Film Editing by 

Wyatt Smith ... (23 episodes, 1996-1999)
David Schulman ... (19 episodes, 1997-2000)
Christine Mitsogiorgakis ... (16 episodes, 1996-2000)
Kate Stilley ... (7 episodes, 1996)
Mike McGowan ... (6 episodes, 1998-1999)
Anthony V. Orkin ... (5 episodes, 1997)
Mike Davis ... (4 episodes, 1996)
Marypat Plottner ... (4 episodes, 1997)
Mathieu Lalonde ... (3 episodes, 1997-1998)
Tom Gleason ... (3 episodes, 1998-2000)
Mike Davies ... (1 episode, 1996)
Derek Ambrosi ... (1 episode, 1997)
Michael Cavanaugh ... (1 episode, 1997)
Alex Rappoport ... (1 episode, 1997)
Maciek Albrecht ... (1 episode, 1998)
Danny Breen ... (1 episode, 1998)
Rick Broat ... (1 episode, 1998)
Kevin Bourque ... (1 episode, 1999)
Barrett Hawes ... (1 episode, 1999)
Sarah Kaufman ... (1 episode, 1999)
Manuel Politis ... (1 episode, 1999)
Rick Brown ... (1 episode, 2000)

Series Casting By 

Pamela Fahey ... (9 episodes, 1996)
Matthew Messinger ... (9 episodes, 1996)
Barbara Cavargna ... (2 episodes, 1996)

Series Production Design by 

Ken Larson ... (14 episodes, 1998-2000)
Stephen Holman ... (1 episode, 1996)
Michael Pearlstein ... (1 episode, 1996)

Series Art Direction by 

Bill Boes ... (18 episodes, 1996-1997)
Rose Mattrey ... (9 episodes, 1997)
Clam Lynch ... (6 episodes, 1996)
Stephen Holman ... (6 episodes, 1997)
Jay Stephens ... (4 episodes, 1998-2000)
Wayne Neho ... (3 episodes, 1998-2000)
Mark Osborne ... (1 episode, 1996)
Sue Rose ... (1 episode, 1996)
Lisa Davidson ... (1 episode, 1997)
Ben Barraud ... (1 episode, 1998)
Patrick Joseph ... (1 episode, 1998)
Jenn Bastian ... (1 episode, 1999)

Series Set Decoration by 

Terrell Moore ... (9 episodes, 1998-2000)
Robert Alexander ... (2 episodes, 1998)

Series Makeup Department 

Heather Cox ... stylist (1 episode, 1998)
Kim Epperly ... hair & make up (1 episode, 1998)
Jenn 'Jorge' Nelson ... hair & make-up (1 episode, 1998)

Series Production Management 

Gwen Billings ... executive in charge / executive in charge of production (21 episodes, 1996-1997)
Sam Grant ... production manager: Action League, Now! / production manager: Action League Now! / production manager (12 episodes, 1998-1999)
Cricket Benevento ... executive in charge (10 episodes, 1998-2000)
Joe Falzarano ... executive in charge / executive in charge of production (8 episodes, 1998)
Richard Leroy ... post-production supervisor (7 episodes, 1996-1997)
Emily Cohen ... executive in charge of production / executive in charge (5 episodes, 1997-1998)
Denyse Ouellette ... production manager / studio production manager (4 episodes, 1997-1998)
Catherine Mulcahy ... production manager (3 episodes, 1998-2000)
Robert Charde ... production manager (1 episode, 1996)
Kevin Mercado ... production manager (1 episode, 1996)
Emily Detmer ... production manager (1 episode, 1997)
Kevin Hinds ... production manager (1 episode, 1998)
John Winter ... production manager (1 episode, 1998)
Jessica Dorff ... post-production supervisor (1 episode, 1999)
Janet King ... post-production manager (1 episode, 1999)
Wendi McNeese ... post-production supervisor (1 episode, 1999)
Ashley Oliver ... production manager (1 episode, 1999)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Josephine Huang ... first assistant director (6 episodes, 1996)
Robert Scull ... supervising director (5 episodes, 1997-1998)
Robert Barnes ... assistant director (4 episodes, 1996)
Jerry Popowich ... assistant director (4 episodes, 1997)
Igor Mitrovic ... supervising director (3 episodes, 1997)
Mark Kelly ... assistant director (3 episodes, 1998-2000)
Rose Mattrey ... assistant director (1 episode, 1996)
T. Hunter McCann ... assistant director (1 episode, 1997)
Charlotte Inman ... assistant director (1 episode, 1998)
David Kerwin ... assistant director (1 episode, 1998)

Series Art Department 

Derek Drymon ... storyboard artist (25 episodes, 1996-2000)
Susan Alegria ... model supervisor (21 episodes, 1996-2000)
Ellen Ridgway ... fabrication supervisor / puppet fabricator / puppet fabrication / models and set builder (21 episodes, 1996-2000)
Ben Nichols ... shop supervisor / construction coordinator / set designer / set design (18 episodes, 1996-2000)
Gabriel Higgins ... property master (11 episodes, 1998-2000)
Maus Drechsler ... puppet fabrication / puppet fabricator / models and set builder / set builder (10 episodes, 1996-1997)
Lisa Cherry ... painter (10 episodes, 1998-2000)
J.R. McGarrity ... scenic (10 episodes, 1998-2000)
Joe Schmidt ... builder (10 episodes, 1998-2000)
Doug Compton ... storyboard artist (9 episodes, 1996)
Elaine Despins ... storyboard artist (9 episodes, 1996)
Leigh Barbier ... model maker (8 episodes, 1998-2000)
Kirin Dougherty ... model maker (8 episodes, 1998-2000)
Karin Frye ... model maker (8 episodes, 1998-2000)
Ross Shuman ... carpenter (8 episodes, 1998-2000)
Andy Somma ... scenic (8 episodes, 1998-2000)
Sally Waters ... model maker (8 episodes, 1998-2000)
Michael Pearlstein ... designer (7 episodes, 1996-1997)
Melanie Walas ... character fabricator / puppet fabrication / puppet fabricator / models and set builder (7 episodes, 1996-1997)
Mark Fraser ... model builder (7 episodes, 1997)
David Zen Mansley ... model builder (7 episodes, 1997)
Steven Shenar ... property master (7 episodes, 1997)
Mike Starkey ... model builder (7 episodes, 1997)
Victoria Drake ... character fabricator (7 episodes, 1998-2000)
Sam Josephson ... model maker (7 episodes, 1998-2000)
Sandy Clifford ... puppet fabricator / puppet fabrication / models and set builder (6 episodes, 1996)
Facundo Ribaudi ... puppet fabricator / puppet fabrication / models and set builder (6 episodes, 1996)
Christine Lankenau ... model maker (6 episodes, 1998-1999)
Kurt Dumas ... storyboard artist (6 episodes, 1998)
Ross Shulman ... puppet fabrication / puppet fabricator / models and set builder (5 episodes, 1996)
Pollyanne Hornbeck ... character fabricator (5 episodes, 1998)
Dave Fogler ... props (4 episodes, 1996)
Torri Bellici ... puppet fabrication / puppet fabricator (4 episodes, 1997)
Jessica Ritts Cadkin ... puppet fabrication / set builder (4 episodes, 1997)
Lisa Davidson ... puppet fabrication / puppet fabricator (4 episodes, 1997)
Michael Durante ... puppet fabrication / puppet fabricator (4 episodes, 1997)
Mike Murname ... puppet fabrication / set builder (4 episodes, 1997)
Rafael Rosado ... storyboard artist (4 episodes, 1998-2000)
Robert Porter ... storyboard artist (4 episodes, 1998)
James Schexnaydre ... props (3 episodes, 1996)
Lauren Vogt ... fabrication supervisor (3 episodes, 1996)
Mo Willems ... storyboard artist (3 episodes, 1997)
Tom France ... models (2 episodes, 1996)
Claudia Spinelli ... design assistant (2 episodes, 1996)
Christopher Stackhouse ... design assistant (2 episodes, 1996)
Drew Edwards ... storyboard artist (2 episodes, 1997-1998)
Scott Nordlund ... model designer / model fabricator (2 episodes, 1997-1998)
Jordan Voth ... storyboard artist (2 episodes, 1997-1998)
Josh Gay ... prop design / storyboard artist (2 episodes, 1997)
Joshua Barraud ... prop / props (2 episodes, 1998-2000)
Karen Frye ... model maker (2 episodes, 1998)
Shannon Amos ... carpenter (2 episodes, 1999-2000)
Sarah Pyle ... character fabricator (2 episodes, 1999-2000)
Jeff Riley ... character fabricator (2 episodes, 1999-2000)
Ravi Zupa ... character fabricator (2 episodes, 1999-2000)
David Cannizzaro ... props (1 episode, 1996)
Stephen Holman ... designer (1 episode, 1996)
Kerry Lee ... models (1 episode, 1996)
Tom McGrath ... storyboard artist (1 episode, 1996)
Mike Mitchell ... storyboard artist (1 episode, 1996)
Mark Osborne ... art director (1 episode, 1996)
Eric S. Calderon ... storyboard artist (1 episode, 1997)
Zach Dean ... scenic (1 episode, 1997)
Mike Dougherty ... storyboard artist (1 episode, 1997)
Steven Dovas ... storyboard artist (1 episode, 1997)
Chrystene R. Ells ... model designer (1 episode, 1997)
Frank Gresham ... storyboard artist (1 episode, 1997)
Darin Hunt ... set designer (1 episode, 1997)
Emmy Iida ... designer (1 episode, 1997)
Brad McDonald ... storyboard artist (1 episode, 1997)
Max Mosher ... stylist (1 episode, 1997)
Chris Prynoski ... storyboard artist (1 episode, 1997)
Kim Roberson ... designer (1 episode, 1997)
Adam Savage ... prop design (1 episode, 1997)
Monica Smith ... designer (1 episode, 1997)
Peter Ventura ... storyboard artist (1 episode, 1997)
Karen Villarreal ... storyboard artist (1 episode, 1997)
David Adams ... storyboard artist (1 episode, 1998)
Shelly Becker ... assistant art director (1 episode, 1998)
Kervin Faria ... storyboard artist (1 episode, 1998)
David Hamby ... storyboard artist (1 episode, 1998)
Paul Hannon ... additional designer (1 episode, 1998)
Jeremy Hildebrand ... storyboard artist (1 episode, 1998)
Al Lowenheim ... artwork: prologue (1 episode, 1998)
Andrew Ng ... prop design (1 episode, 1998)
Pat Roberts ... storyboard artist (1 episode, 1998)
Eric Van Hamersveld ... artwork: prologue (1 episode, 1998)
Steve Bastian ... artist (1 episode, 1999)
Lisa Blecker ... artist (1 episode, 1999)
Ted Casterline ... art production (1 episode, 1999)
Scott Dodson ... art production (1 episode, 1999)
Skip Jones ... storyboard artist (1 episode, 1999)
Aaron Kreader ... artist (1 episode, 1999)
Dennis Messner ... prop design (1 episode, 1999)
Hiroko Nagao ... art production (1 episode, 1999)
Casey Saffron ... art production (1 episode, 1999)
Matt Sheridan ... storyboard artist (1 episode, 1999)
Robert Taylor ... storyboard artist (1 episode, 1999)
Steve Whitehouse ... storyboard artist (1 episode, 1999)
Kristine Lankenali ... model maker (1 episode, 2000)
Jennifer Sirey ... props (1 episode, 2000)
Chris Victor ... props (1 episode, 2000)
Sarah Winter ... outside prop (1 episode, 2000)

Series Sound Department 

Daniel Shklair ... sound designer (31 episodes, 1996-2000)
Juan Dieguez ... sound effects editor / audio engineer (31 episodes, 1996-1999)
Dave Chmela ... sound editor (20 episodes, 1996-1999)
Rick Witkowski ... audio producer / sound producer (17 episodes, 1996-1999)
Hunter A. Pipes III ... engineer / audio engineer (16 episodes, 1997-2000)
William Griggs ... supervising sound editor (13 episodes, 1998-2000)
Jennifer Martins ... dialogue / dialogue editor / sound editor (12 episodes, 1998-2000)
Jerome Hyman ... audio engineer (6 episodes, 1998-2000)
Michael Wolf ... sound designer (5 episodes, 1996)
Paul Samiljan ... sound effects (5 episodes, 1997)
Sonny Calderon ... engineer / audio engineer (4 episodes, 1996)
Mike Mitchell ... track reader / track reading (4 episodes, 1997-1998)
Sal Malimo ... track reader / track reading (4 episodes, 1997)
Christophe Héral ... sound effects (3 episodes, 1996-1997)
Frederic Samne ... sound designer (3 episodes, 1997-1998)
Fred Salinas ... track reader (3 episodes, 1998-2000)
Craig Maloney ... sound designer (2 episodes, 1996)
Jamie Peck ... sound designer (2 episodes, 1996)
Darren Mayoff ... dialogue editor (2 episodes, 1998)
John Brady ... engineer (1 episode, 1996)
Dave Benjoya ... sound (1 episode, 1997)
Jim Gardiner ... dialogue editor (1 episode, 1997)
Louis Hohenstein ... sound effects editor (1 episode, 1997)
Dave Nelson ... sound designer (1 episode, 1997)
Elliot Fisher ... sound (1 episode, 1998)
Dwain Griffith ... voice recording (1 episode, 1998)
Mike Hamecke ... boom (1 episode, 1998)
Jim Hastings ... track breakdown (1 episode, 1998)
Pete Serenita ... sound designer (1 episode, 1998)
Leigh Uttley ... sound designer (1 episode, 1998)
Ralph Kelsey ... sound designer (1 episode, 1999)

Series Special Effects by 

Ana Katharina Dreschsler ... fabricator / puppet fabrication: models and set builder (6 episodes, 1996-1997)
Dan Campbell ... armature engineer (5 episodes, 1996)
Tom St. Amand ... armature designer (5 episodes, 1996)
Lauren Vogt ... fabrication supervisor (2 episodes, 1996)
Sandy Clifford ... puppet fabricator (1 episode, 1996)
Maus Drechsler ... puppet fabricator (1 episode, 1996)
Tom France ... puppeteer (1 episode, 1996)
Kerry Lee ... puppeteer (1 episode, 1996)
Ben Nichols ... shop supervisor (1 episode, 1996)
Facundo Ribaudi ... puppet fabricator (1 episode, 1996)
Ellen Ridgway ... puppet fabricator (1 episode, 1996)
Ross Shulman ... puppet fabricator (1 episode, 1996)
Melanie Walas ... puppet fabricator (1 episode, 1996)
Christine Ellsinore ... puppeteer (1 episode, 1997)
Mark Hidzick ... puppeteer (1 episode, 1997)
Brad Schiff ... stop motion animator (1 episode, 1997)
Mark Chelnik ... special effects (1 episode, 1998)
Tom Tortoriello ... special effects (1 episode, 1998)

Series Visual Effects by 

Rick Adams ... digital ink and paint (1 episode, 1996)
Robert Charde ... digital ink and paint (1 episode, 1996)
Todd Keller ... 3-d modeler (1 episode, 1997)
Jason Porter ... visual effects supervisor (1 episode, 1997)
David Adams ... texture mapping (1 episode, 1998)
Jason Hamby ... 3d modeling (1 episode, 1998)
Alan Iglesias ... 3d modeling (1 episode, 1998)
Dan Jones ... texture mapping (1 episode, 1998)
Ron K. Lussier ... 3d modeling (1 episode, 1998)
Richard Ausar Stewart ... compositor (1 episode, 1998)
Christian Vagnati ... 3d modeling (1 episode, 1998)
Jeremy F. Butler ... digital artist: Nick Digital (1 episode, 1999)
Joshua Cordes ... digital artist: Nick Digital (1 episode, 1999)
Joel Krasnove ... director: Nick Digital (1 episode, 1999)
Dean Mougianis ... computer animation (1 episode, 1999)
Alexandra Reshanov ... compositing (1 episode, 1999)
Joel Sevilla ... digital artist: Nick Digital (1 episode, 1999)
Marko Vukovic ... lead digital artist (1 episode, 1999)
Jason Conradt ... compositing (1 episode, 2000)

Series Camera and Electrical Department 

Russell Steen ... gaffer (19 episodes, 1997-2000)
Michael Eder ... camera operator / assistant camera (18 episodes, 1997-2000)
Don Davis ... first assistant camera / assistant camera (15 episodes, 1997-2000)
Timothy Taylor ... camera assistant / assistant camera (14 episodes, 1997-2000)
Brian Garbellini ... first assistant camera / assistant camera (12 episodes, 1998-2000)
John Keefer ... grip (12 episodes, 1998-2000)
Charles Rymes ... best boy electric (12 episodes, 1998-2000)
Kirk Scott ... assistant camera / camera assistant (10 episodes, 1996-2000)
Eduardo Navarro ... assistant camera / camera operator (10 episodes, 1996-1997)
Robin Acutt ... best boy (8 episodes, 1997)
Paul Zies ... grip (8 episodes, 1997)
Gary Molyneux ... key grip (8 episodes, 1998-2000)
George Palmer ... key grip (8 episodes, 1998-2000)
Paul Rowley ... camera assistant / assistant camera (8 episodes, 1998)
Ruth Sanders ... camera assistant / assistant camera (8 episodes, 1998)
Jean-Paul Rossard ... rostrum camera / camera (5 episodes, 1996-1997)
David Janssen ... assistant camera (5 episodes, 1996)
Rob Anderson ... assistant camera (5 episodes, 1997)
Matthew Talesfore ... camera assistant (5 episodes, 1999-2000)
Don Davis ... assistant camera / first assistant camera (4 episodes, 1997-1999)
Greg Matthews ... electric (4 episodes, 1998)
Andy Watts ... electrician (4 episodes, 1998)
Dylan Rush ... gaffer (3 episodes, 1996)
Tom Keefer ... key grip (3 episodes, 1998)
Jeff O'Cello ... electric (3 episodes, 1998)
Joël David ... lighting technician (2 episodes, 1996)
Scott Medcalf ... lighting technician (2 episodes, 1996)
Sven Shenar ... grip (1 episode, 1996)
Isaac Camner ... gaffer (1 episode, 1997)
Rick Edmonson ... key grip (1 episode, 1997)
Josh Litle ... best boy (1 episode, 1997)
Anne Marie Miguel ... swing (1 episode, 1997)
Christopher Ruedy ... swing (1 episode, 1997)
Rebecca Sitti ... assistant camera (1 episode, 1997)
Gregory Blum ... key grip (1 episode, 1998)
Ron Egozi ... gaffer (1 episode, 1998)
Rob Featherstone ... first assistant camera (1 episode, 1998)
Charlie Hoenshilt ... swing (1 episode, 1998)
Sam Kretschmer ... key grip (1 episode, 1998)
Alexia O'Brian ... swing (1 episode, 1998)
Tony Ponte ... first assistant camera (1 episode, 1998)
Damon Salerno ... key grip (1 episode, 1998)
Nate Thoma ... swing (1 episode, 1998)
Graham Willoughby ... gaffer (1 episode, 1998)
Mia Barker ... assistant camera (1 episode, 2000)
Philippe Casseus ... key grip (1 episode, 2000)
Jim Davarashivili ... grip (1 episode, 2000)
John Dryer ... gaffer (1 episode, 2000)
Dan Hersey ... assistant camera (1 episode, 2000)
John Hoffman ... assistant camera (1 episode, 2000)
Mike Lozcalzo ... swing (1 episode, 2000)
Kevin Nunan ... best boy (1 episode, 2000)

Series Animation Department 

Mark Marek ... animator (40 episodes, 1996-2000)
J.J. Carroll ... animator (34 episodes, 1996-2000)
Steve Conner ... animator (33 episodes, 1996-2000)
Josephine Huang ... animation director / animator (29 episodes, 1996-2000)
David Ernst ... assistant animator (28 episodes, 1996-2000)
Christopher Calvi ... animator (25 episodes, 1996-2000)
William Bredbeck ... animator (22 episodes, 1997-2000)
Jun Xu ... animator (22 episodes, 1997-2000)
Jenny Harada ... animator (21 episodes, 1997-2000)
Misha Klein ... animator (17 episodes, 1997-2000)
Cote Zellers ... animator (14 episodes, 1996-1998)
David B. Fain ... second animator / head animator / assistant animator / lead animator (13 episodes, 1997-1998)
Steven Dovas ... timing director / animator / layout artist (12 episodes, 1996-1997)
Scott Strong ... animator (12 episodes, 1996)
Chuck Duke ... animator (11 episodes, 1996-2000)
Hyun-jung Kim ... animator (11 episodes, 1997-1998)
Igor Mitrovic ... layout artist / timing director / animator (10 episodes, 1996-1999)
Scott Nordlund ... head animator / animator (9 episodes, 1996-1997)
John Schnall ... layout artist / timing director (9 episodes, 1996)
Helena Uszac ... layout artist / timing director (9 episodes, 1996)
Claudia Spinelli ... color assistant (8 episodes, 1996)
Christopher Stackhouse ... color assistant (8 episodes, 1996)
Hyun-Jung Kim ... animator (8 episodes, 1997-2000)
Stella Cortina ... animator (8 episodes, 1998-2000)
Kirin Daughtery ... assistant animator (8 episodes, 1998-2000)
Karin Frye ... second animator (8 episodes, 1998-2000)
Matt Somma ... lead animator / second animator (8 episodes, 1998-2000)
Jon Paul Riggle ... animator (8 episodes, 1998-1999)
Jim Kemp ... animator (7 episodes, 1997)
Haruno Shimodaira ... animator (7 episodes, 1998-2000)
Andrew Vitello ... animator (7 episodes, 1998-2000)
John Campanaro ... animator (7 episodes, 1998)
Tim Hawkins ... assistant animator (7 episodes, 1998)
Randy Link ... animator (7 episodes, 1998)
Laurent Cilluffo ... color styling / color stylist (6 episodes, 1996)
Santiago Cohen ... color styling / color stylist (6 episodes, 1996)
Brian Donnely ... color styling / color stylist (6 episodes, 1996)
Tonya Smay ... color styling / color stylist (6 episodes, 1996)
Jeremy ... animator (6 episodes, 1997)
Aaron Stewart ... animator (6 episodes, 1998-2000)
Brian O'Connell ... animation producer (5 episodes, 1996-1998)
Magali Ollier ... paint (5 episodes, 1996-1997)
Federico Vitali ... animator (5 episodes, 1996-1997)
Susan Tremblay ... animatic editor (5 episodes, 1996)
Benoit Cecyre ... animator / animation artist (5 episodes, 1997-1998)
John Dimartile ... animator / assistant animator / animation artist (5 episodes, 1997-1998)
Drew Edwards ... character designer / character posing / sheet direction (5 episodes, 1997-1998)
Jeremy Hildebrand ... animator / layout artist / animation artist (5 episodes, 1997-1998)
Christian Larocque ... animator / animation artist (5 episodes, 1997-1998)
Cory Morrison ... animator / animation artist (5 episodes, 1997-1998)
Jean-Marc Paradis ... animator / animation artist (5 episodes, 1997-1998)
Jerry Popowich ... character designer / animator / character posing (5 episodes, 1997-1998)
Darren Ward ... animator / layout artist / animation artist (5 episodes, 1997-1998)
Justin Kohn ... animator (5 episodes, 1997)
Steph ... animator (5 episodes, 1998)
Anthony Scott ... animator (5 episodes, 1999-2000)
Mike Belzer ... additional animation / additional animator (4 episodes, 1996)
Tony Eastman ... animator (4 episodes, 1996)
Tom Gibbons ... additional animation / additional animator (4 episodes, 1996)
Tom Hittle ... additional animation / additional animator (4 episodes, 1996)
Howard Hoffman ... animator (4 episodes, 1996)
Mike Johnson ... additional animation / additional animator (4 episodes, 1996)
Ross Shuman ... additional animation / additional animator (4 episodes, 1996)
Rich Zim ... additional animation / additional animator (4 episodes, 1996)
Maciek Albrecht ... animation director / animator (4 episodes, 1997-1999)
Irene Wu ... inker / ink artist (4 episodes, 1997-1999)
Maria Kiriakov ... background artist (4 episodes, 1997-1998)
Teo Kiriakov ... background artist (4 episodes, 1997-1998)
Harvey Lau ... layout artist (4 episodes, 1997-1998)
Knud Skov ... background artist / background supervisor (4 episodes, 1997-1998)
Sophia Pavlatos ... background artist / backgrounds / color stylist (3 episodes, 1996-1997)
Tissa David ... animator / cel animator (3 episodes, 1997-1999)
Sonia Baik ... animator / animation artist (3 episodes, 1997)
Mark Cappello ... animator / layout artist / animation artist (3 episodes, 1997)
Denny Fincke ... inker / ink artist (3 episodes, 1997)
Eve Eloise Gilbert ... inker / ink artist (3 episodes, 1997)
Jill Halliday ... sheet direction / sheet director (3 episodes, 1997)
Steve Harris ... animator / animation artist (3 episodes, 1997)
Woong Cheon Jang ... animator / animation artist (3 episodes, 1997)
Denise Korsman ... animator / animation artist (3 episodes, 1997)
Greg Kovacs ... animator / animation artist (3 episodes, 1997)
Stefan Leblanc ... animator / animation artist (3 episodes, 1997)
Patricia Lewis ... animator / animation artist (3 episodes, 1997)
Grace Lu ... inker / ink artist (3 episodes, 1997)
Thessia Machado ... background artist / backgrounds / color stylist (3 episodes, 1997)
Kalle Malloy ... animator / animation artist (3 episodes, 1997)
Jason McDonald ... inker / ink artist (3 episodes, 1997)
Eric Nocella ... inker / ink artist (3 episodes, 1997)
Daniel Payette ... animator / animation artist (3 episodes, 1997)
Kris Pearn ... animator / animation artist (3 episodes, 1997)
Teruyo Watanabe ... sheet direction / sheet director (3 episodes, 1997)
Michel Lyman ... timing director (3 episodes, 1998-2000)
Scott Morse ... background color keys (3 episodes, 1998-2000)
Matt Somme ... second animator / assistant animator (3 episodes, 1998)
Sara Calogero ... clean-up artist / ink artist (2 episodes, 1996-1999)
Karen Villarreal ... animator / layout artist (2 episodes, 1996-1997)
Laura Bryson ... background painter (2 episodes, 1996)
Sophie Kittredge ... background painter (2 episodes, 1996)
Kim Roberson ... background artist / layout artist / color / color designer (2 episodes, 1996)
Sue Rose ... character designer (2 episodes, 1996)
Ed Smith ... animator (2 episodes, 1996)
Kris van Alphen ... animator (2 episodes, 1996)
Richard O'Connor ... animation producer (2 episodes, 1997-1998)
Gordon Coulthart ... background supervisor / color supervisor (2 episodes, 1997)
Gordon Jackson ... layout supervisor (2 episodes, 1997)
Lise Murka ... color stylist (2 episodes, 1997)
John Paratore ... layout artist / animator (2 episodes, 1997)
Bill Presing ... ink artist / inker (2 episodes, 1997)
John Wilson ... ink artist / inker (2 episodes, 1997)
Jennifer Cooper ... animator (2 episodes, 1998-2000)
Kaz ... character designer (2 episodes, 1998-1999)
Robert Babin ... assistant animator (2 episodes, 1998)
Matthew Braddon ... assistant animator (2 episodes, 1998)
Mike Drew ... assistant animator (2 episodes, 1998)
Julian Garner ... assistant animator (2 episodes, 1998)
Andrew King ... layout artist / layout supervisor (2 episodes, 1998)
Tim Pallett ... animator (2 episodes, 1998)
Ben Pinkney ... assistant animator (2 episodes, 1998)
Jordan Voth ... layout artist (2 episodes, 1998)
Lynn Zentner-Roos ... color stylist (2 episodes, 1998)
Ian ... animator (2 episodes, 2000)
Lai Kin Chang ... assistant animator (1 episode, 1996)
Marina Dominis-Dunnigan ... assistant animator (1 episode, 1996)
Ron Hughart ... animation director (1 episode, 1996)
Felicia Telsey ... clean-up artist (1 episode, 1996)
Maria Vidny ... assistant animator (1 episode, 1996)
John Allemand ... layout artist (1 episode, 1997)
Frank Barnhardt ... ink and paint (1 episode, 1997)
Josh Bridge ... animator (1 episode, 1997)
Ron Crawford ... animator (1 episode, 1997)
Jason Doll ... layout artist (1 episode, 1997)
Cedric Dufour ... line test operator (1 episode, 1997)
Josh Gay ... location and prop designer (1 episode, 1997)
Frank Gresham ... animator / layout artist (1 episode, 1997)
Sam Hood ... assistant animator (1 episode, 1997)
Emily Hubley ... animator (1 episode, 1997)
J.P. ... animator (1 episode, 1997)
Tony Kluck ... animator (1 episode, 1997)
Frank Marino ... layout artist (1 episode, 1997)
Greg Novacs ... animator (1 episode, 1997)
J.T. O'Neal ... animation director (1 episode, 1997)
Marc Parent ... line test operator (1 episode, 1997)
Matt Peters ... ink artist (1 episode, 1997)
John Robertson ... animator (1 episode, 1997)
J. Garett Sheldrew ... king animator (1 episode, 1997)
Sarah Shen ... animation production manager (1 episode, 1997)
Machi Tantillo ... sheet direction (1 episode, 1997)
Diane Tateishi ... ink and paint (1 episode, 1997)
Daniel Barnaby ... inbetween artist (1 episode, 1998)
Dan Bigelow ... animator (1 episode, 1998)
Maryann Capling ... inbetween artist (1 episode, 1998)
Dan Craig ... inbetween artist (1 episode, 1998)
Karolina Craig ... color design (1 episode, 1998)
Graham Falk ... animator (1 episode, 1998)
Elizabeth Galt ... color design (1 episode, 1998)
Jane Gardner ... inbetween artist (1 episode, 1998)
Colin Graham ... assistant animator (1 episode, 1998)
David Hamby ... animation director / character animator (1 episode, 1998)
Jung Hee ... animator (1 episode, 1998)
John ... animator (1 episode, 1998)
Brad Krause ... animator (1 episode, 1998)
Al Lowenheim ... animation director / character animator (1 episode, 1998)
Ron K. Lussier ... character animator (1 episode, 1998)
Ariel Martin ... animator (1 episode, 1998)
Moira Moxley ... inbetween artist (1 episode, 1998)
Shivan Ramsaran ... inbetween artist (1 episode, 1998)
Alexandra Reshanov ... cut-out animator (1 episode, 1998)
Erick Roy ... color stylist (1 episode, 1998)
Jon Schnepp ... animation director (1 episode, 1998)
Don Smith ... character animator (1 episode, 1998)
Richard Ausar Stewart ... ink and paint (1 episode, 1998)
Christian Vagnati ... character animator (1 episode, 1998)
Erick Zoy ... color stylist (1 episode, 1998)
Brian J. Arnold ... animatic coordinator (1 episode, 1999)
Sue Bielenberg ... animator (1 episode, 1999)
Andrew Brandou ... background painter (1 episode, 1999)
Valerie Cardon ... ink artist (1 episode, 1999)
Eddie Condes ... painter (1 episode, 1999)
Kevin Dougherty ... background artist (1 episode, 1999)
Jon Fuller ... painter (1 episode, 1999)
Adriana M. Galvez ... background painting supervisor (1 episode, 1999)
Gary Hall ... animation checker (1 episode, 1999)
Dene Ann Heming ... color key supervisor (1 episode, 1999)
Sophie Hogarth ... animator (1 episode, 1999)
Robert Hughes ... timing director (1 episode, 1999)
Craig Ibarra ... clean-up artist (1 episode, 1999)
Pete Michels ... timing director (1 episode, 1999)
Joe Orrantia ... animator / layout artist (1 episode, 1999)
Aaron Portillo ... clean-up artist (1 episode, 1999)
Serena Reid ... painter (1 episode, 1999)
Joe Russo ... animator (1 episode, 1999)
F. Stick ... painter (1 episode, 1999)
Jason Strougo ... animation supervisor (1 episode, 1999)
Mike Van Cleave ... background designer (1 episode, 1999)
Steve Whitehouse ... animation director (1 episode, 1999)
Damon P. Yoches ... animatic coordinator (1 episode, 1999)
Jennifer Govan ... animator (1 episode, 2000)

Series Casting Department 

Melissa Chusid ... casting (9 episodes, 1998-2000)
Kristen Molina ... casting (9 episodes, 1998-2000)
Barbara Cavargna ... casting (6 episodes, 1996)
Kris Zimmerman ... casting (2 episodes, 1998-2000)
Russ Reilly ... casting (1 episode, 1998)
Terry Berland ... voice casting (1 episode, 1999)

Series Costume and Wardrobe Department 

Karen Mann ... wardrobe (1 episode, 1998)
Kris Saints ... wardrobe (1 episode, 1998)

Series Editorial Department 

Mark Sorenson ... on-line editor (19 episodes, 1996-2000)
Mike McGowan ... on-line editor (19 episodes, 1996-1998)
Robert Minelli ... colorist (14 episodes, 1997-1999)
Alex Rappoport ... avid editor / off-line editor (10 episodes, 1996-1997)
Dave Courter ... supervising editor / assistant editor (8 episodes, 1996)
Derrick Chamlee ... avid editor (7 episodes, 1998)
Mike Davis ... on-line editor (6 episodes, 1997)
Noah Klabunde ... film transfer (5 episodes, 1997)
Karen Sztajnberg ... assistant editor (5 episodes, 1997)
Angela Chou ... negative cutter / negative cutting (4 episodes, 1997)
Tim Joyce ... post-production producer (2 episodes, 1997-1998)
Susan Tremblay ... animatic editor (1 episode, 1996)
Andrea Asbil ... post-production coordinator (1 episode, 1997)
David Felton ... vtr editor (1 episode, 1997)
Wilson Converse ... on-line editor (1 episode, 1998)
Rhonda Cunning ... post-production coordinator (1 episode, 1998)
Heather Adams ... post-production director (1 episode, 1999)
John Dowdel ... hd spirit transfer (1 episode, 2000)
Tim Hutchings ... hd conform (1 episode, 2000)
Chris Pirazzi ... view graphics (1 episode, 2000)

Series Location Management 

Mark Waniga ... location manager (1 episode, 1998)

Series Music Department 

Moon Ska Stompers ... composer: theme music (38 episodes, 1996-2000)
Jon Aley ... musician: The Zambonis (2 episodes, 1998)
Peter Katis ... musician: The Zambonis (2 episodes, 1998)
Tarquin Katis ... musician: The Zambonis (2 episodes, 1998)
Jimminy Kroekel ... musician: The Zambonis (2 episodes, 1998)
Dave Schneider ... musician: The Zambonis (2 episodes, 1998)
Louis Lino ... music designer (1 episode, 1996)
Paul Samiljan ... music designer (1 episode, 1996)
Stanley Schwartz ... composer: additional music (1 episode, 1996)
Rodger Clark ... composer: theme music (1 episode, 1997)
Tommy Dunbar ... composer: theme music (1 episode, 1997)
Maciek Albrecht ... featuring: The Zambonis (1 episode, 1998)
Eric Bradford ... featuring: The Zambonis (1 episode, 1998)
Stuart Kollmorgen ... composer: additional music (1 episode, 1998)
Richard O'Connor ... featuring: The Zambonis (1 episode, 1998)
They Might Be Giants ... musician (1 episode, 1998)

Series Other crew 

Hillary Olsen ... production coordinator / production assistant (37 episodes, 1996-2000)
Melinda Toporoff ... development coordinator / development executive (26 episodes, 1996-1998)
Michael Rubiner ... story editor / executive story editor (17 episodes, 1997-1998)
Meredith Haitkin ... production assistant (16 episodes, 1997-2000)
Steak House ... production coordinator (15 episodes, 1996-2000)
David Huberman ... accountant / production accountant (12 episodes, 1998-2000)
Pedro Alaya ... shopper (11 episodes, 1998-2000)
Lawrence Ort ... shopper (11 episodes, 1998-2000)
Matt Harrigan ... story editor (10 episodes, 1997)
Sam Grant ... production coordinator (10 episodes, 1998-2000)
Joe Moore ... production assistant (9 episodes, 1998-2000)
Francis Gasparini ... story editor (9 episodes, 1998)
Randolph Heard ... story editor (9 episodes, 1998)
Jennifer Miller ... production coordinator (8 episodes, 1996)
Jonathan Schneiderman ... production assistant (8 episodes, 1998)
Amy Jackson ... development executive (7 episodes, 1998-2000)
Julie Wexler ... production coordinator (6 episodes, 1997)
Robert Charde ... production coordinator (5 episodes, 1996)
Barb Nash ... production coordinator (5 episodes, 1997)
Trixie Wattenbarger ... production assistant (5 episodes, 1997)
Rusty Lamer ... production assistant (4 episodes, 1996)
Mike Lynch ... stage assistant / runner (4 episodes, 1996)
Christian Muro ... production assistant (4 episodes, 1996)
Kent Osborne ... production assistant (4 episodes, 1996)
Paul Zies ... production assistant (4 episodes, 1996)
Carole Lavertue ... production coordinator (4 episodes, 1997-1998)
Lotien Hsiung ... intern / production intern (4 episodes, 1997)
Sarah Pyle ... production assistant (4 episodes, 1997)
Tai Uhlmann ... production assistant (4 episodes, 1999-2000)
John Brady ... engineer (3 episodes, 1996)
Fred Seibert ... creative consultant (3 episodes, 1996)
Grace Lu ... intern / production intern (3 episodes, 1997)
Erick Roy ... digital production supervisor (2 episodes, 1997-1998)
Yarek Izerowicz ... production coordinator (2 episodes, 1997)
Dana Pouteau ... production coordinator (2 episodes, 1997)
R.O. Blechman ... creative director (2 episodes, 1998-1999)
Phil Wood ... production assistant (2 episodes, 1998)
Vince Calandra ... story editor (1 episode, 1996)
Ben Nichols ... shop supervisor (1 episode, 1996)
Eric Rosner ... show opening (1 episode, 1996)
Jim Spegman ... show opening (1 episode, 1996)
Linda Walsh ... show opening (1 episode, 1996)
Marco Austin ... production coordinator (1 episode, 1997)
James S. Baker ... story consultant (1 episode, 1997)
Cindy Bodge ... production office (1 episode, 1997)
Cathy Chenard ... production assistant (1 episode, 1997)
Roxanne Clark ... sock monkey trainer (1 episode, 1997)
Jim de Seve ... production office (1 episode, 1997)
Andrea Devaux ... sock monkey trainer (1 episode, 1997)
Julie Jo Fehrle ... production assistant (1 episode, 1997)
Marc Galvan ... production assistant (1 episode, 1997)
Ed Gilbert ... sock monkey trainer (1 episode, 1997)
Carol Hughes ... story consultant (1 episode, 1997)
Joe Repczynski ... stage manager (1 episode, 1997)
Jonathan Smith ... production assistant (1 episode, 1997)
Dana Sornstein ... sock monkey trainer (1 episode, 1997)
Anthony Stacchi ... story consultant (1 episode, 1997)
John Stevenson ... story consultant (1 episode, 1997)
Shannon Wood ... production assistant (1 episode, 1997)
Sheh Zand ... production office (1 episode, 1997)
Jordan Craig ... technical director (1 episode, 1998)
Carolyn De Sousa ... script (1 episode, 1998)
Kelsey J. Geisler ... production assistant (1 episode, 1998)
Dorothy Grillo ... coordinator (1 episode, 1998)
Will Hunter ... production assistant (1 episode, 1998)
John Magion ... production assistant (1 episode, 1998)
Christian Nielson ... production assistant (1 episode, 1998)
Dean Ragglind ... production assistant (1 episode, 1998)
Christian Wisson ... production coordinator (1 episode, 1998)
Kris Zimmerman ... voice director (1 episode, 1998)
Doug Draizin ... developer (1 episode, 1999)
Jenga Mwendo ... production assistant (1 episode, 1999)
Jodi Roth ... development executive (1 episode, 1999)
Nicole Gulotta ... stylist (1 episode, 2000)
Izabela Melamed ... creative coordinator: Pitchi Poy (uncredited) (10 episodes, 1996)

Series Thanks 

Margie Cohn ... special thanks (37 episodes, 1996-2000)
Jerry Beck ... special thanks (11 episodes, 1996)
Mary Harrington ... special thanks (11 episodes, 1996)
Charley Cohen ... special thanks (1 episode, 1996)
Abby Terkuhle ... special thanks (1 episode, 1997)
Kimberley Adams ... special thanks (1 episode, 1998)
Jim Gagnon ... special thanks (1 episode, 1998)
Michael Leighton ... special thanks (1 episode, 1998)
Bruce Macinnes ... special thanks (1 episode, 1998)
Andy Paterson ... special thanks (1 episode, 1998)
Dominick Rom ... special thanks (1 episode, 1998)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page