Edit
Lethal Weapon 4 (1998) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Richard Donner

Writing Credits (WGA)  

Shane Black ... (characters)
 
Jonathan Lemkin ... (story) and
Alfred Gough ... (story) &
Miles Millar ... (story)
 
Channing Gibson ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Steve Kahan ...
...
...
...
Eddy Ko ...
Hong, Chinese Refugee
...
State Department Man
Calvin Jung ...
...
Ebonie Smith ...
Mary Ellen Trainor ...
Steven Lam ...
Ping, Mr. Hong's Grandson
Michael Chow ...
Benny's Assistant
...
Ng's Partner
...
INS Agent
Phil Chong ...
Yee
...
Chu
Jeff Imada ...
...
Zu-Wu Qian ...
...
...
Jennie Lew Tugend ...
Cheng's Receptionist
...
Hong's Wife
...
Little Girl
Danny Wynands ...
Man with Flamethrower (as Dan Wynands)
Paul Tuerpe ...
Helicopter Co-Pilot
...
Freighter's Captain
Conan Lee ...
Four Father Michael Sing Ku (as Conan Hutch Lee)
James Wing Woo ...
Raymond Moy ...
Four Father #3
...
...
Detective
Robin Link ...
Detective
...
Detective
...
Detective
John Harms ...
Detective
...
Detective
Darren Peel ...
Detective
...
Detective
Shawn Michaels ...
Detective
Paul Bollen ...
Detective
...
Ping's Mother
...
Ping's Father
...
Construction Worker #1
...
Construction Worker #2
...
Construction Worker #3
...
General
George Cheung ...
Fan (as George Kee Cheung)
Edward J. Rosen ...
Jay Della ...
Murtaugh's Neighbor (as Jay Fiondella)
J. Matthew Jordan ...
Lisa Rhianna Smith ...
...
Cece Neber Labao ...
...
Kerry Kletter ...
Joyce Ingalls ...
Joan Frasco ...
Glenn Tannous ...
...
Doug Weaver ...
Police Officer
Glenn Friedman ...
Police Officer
Brittany Gamble ...
Police Officer at Port
James Oliver ...
Police Officer at Port
...
Police Officer at Port
Sarah Sullivan ...
News Reporter
Tim Cooney ...
News Cameraman
Bill Henderson ...
Angry Patient with Urine Sample
Philip Tan ...
Waiter
Judith Woodbury ...
Question Lady
Jey Wada ...
Master Printer
Wally Gudgell ...
ATF Officer (as Wallace Gudgell)
Gary Hand ...
Coroner's Assistant
Nicole Rosenfield ...
Candy Striper
Kenneth Jackman ...
Hospital Employee
Nancy Hopewell ...
Patient with IV
Christina Orchid ...
Bruce R. Orchid ...
News Crew (as Bruce Orchid)
Richard M. Sieker ...
Motorcycle Officer
Jen Wei Chang ...
Bicycle Guy
Rest of cast listed alphabetically:
Michiko Nishiwaki ...
(unconfirmed)
...
Police Sergeant (uncredited)
...
Firefighter (uncredited)
...
Businessman (uncredited)
...
Sheriff #1 (uncredited)
...
Waiter / PRC (uncredited)
...
Rabbi Gelb (uncredited)
Hien Nguyen ...
PRC (uncredited)
Victory Palmisano ...
Elevator Girl (uncredited)
Bob Pepper ...
Truck Driver (uncredited)
Gary Pinkston ...
Detective (uncredited)
...
Police Station Boy (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Dan Cracchiolo ... co-producer
Richard Donner ... producer
Spencer Franklin ... associate producer
J. Mills Goodloe ... co-producer
Jennifer Gwartz ... associate producer
Steve Perry ... executive producer
Ilyse A. Reutlinger ... associate producer (as Ilyse Reutlinger)
Joel Silver ... producer
Jim Van Wyck ... executive producer

Music by 

Eric Clapton
Michael Kamen
David Sanborn

Cinematography by 

Andrzej Bartkowiak ... director of photography

Film Editing by 

Dallas Puett
Kevin Stitt
Eric Strand
Frank J. Urioste

Casting By 

Marion Dougherty

Production Design by 

J. Michael Riva

Art Direction by 

David F. Klassen ... (as David Klassen)
Richard F. Mays ... (as Richard Mays)

Set Decoration by 

Lauri Gaffin

Costume Design by 

Ha Nguyen

Makeup Department 

Kareen Boursier ... hair stylist
Lisa Deveaux ... makeup artist
Virginia Grobeson ... hair stylist: second unit
Diane Hammond ... makeup artist
Julie Hewett ... makeup artist
Charlene Johnson ... key hair stylist
Scott Julion ... hair stylist
Kashka ... hair stylist
Christine Lee ... key hair stylist (as Chris Lee)
Gary Liddiard ... key makeup artist
Medusah ... hair stylist: Mr. Gibson
Robin L. Neal ... makeup artist (as Robin Neal-Luce)
James Sarzotti ... makeup artist
James R. Scribner ... key makeup artist (as Robert Scribner)

Production Management 

R. Anthony Brown ... unit production manager (as Tony Brown)
Jack Clements ... unit production manager: second unit
Ilyse A. Reutlinger ... post-production supervisor (as Ilyse Reutlinger)

Second Unit Director or Assistant Director 

J. Tom Archuleta ... first assistant director: second unit
David Ascher ... second second assistant director: second unit
Xochi Blymyer ... second assistant director: second unit
Albert Cho ... first assistant director: second unit
Joan Cunningham ... second assistant director: second unit
John Elmore ... second second assistant director
Foongy Lee ... second second assistant director: second unit
Jackie C. Lee ... second second assistant director
Conrad E. Palmisano ... second unit director
Steve Perry ... second unit director
Craig A. Pinckes ... second assistant director (as Craig Pinckes)
Mic Rodgers ... second unit director
Jim Van Wyck ... first assistant director

Art Department 

Christopher Amy ... assistant property master (as Christopher K. Amy)
Marc Baird ... illustrator
Charisse Cardenas ... set designer
Walt Hadfield ... construction coordinator
Bill 'Kauhane' Hoyt ... stand-by painter
Judi Jensen ... art department researcher
Patricia Klawonn ... set designer
Héctor López ... assistant property master (as Héctor B. López)
Erik L. Nelson ... property master (as Erik Nelson)
Joe Olsen ... property master: second unit
J. Paul Riva ... art department researcher
Wendy Riva ... assistant art director
Jerome H. Stolley ... assistant property master: second unit
Patte Strong-Lord ... set designer (as Patte Strong)
Sally Thornton ... assistant art director
James F. Walker ... construction foreman (as Jim Walker)
Ben Woolverton ... lead
Jan S. Young ... construction foreman
Carlo Basail ... greens foreman (uncredited)
Todd Bennett ... plaster foreman (uncredited)
Louis Farah ... construction medic (uncredited)
Douglas McKay ... gang boss (uncredited)
Christopher Parker ... set dresser (uncredited)
Peter Roderick ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

Richard L. Anderson ... sound effects editor
Todd Bassman ... boom operator
David E. Campbell ... sound re-recording mixer (as Dave Campbell)
William C. Carruth ... adr editor
Mike Chock ... sound effects editor (as Michael Chock)
Tim Cooney ... production sound mixer
Susan Dudeck ... dialogue editor
John Dunn ... sound effects editor
Ezra Dweck ... foley editor
Julie Feiner ... dialogue editor
Baylis Glascock ... assistant sound editor (as Bayliss Glascock)
Avram D. Gold ... supervising dialogue editor
Eric Gotthelf ... foley mixer
Warren Hamilton Jr. ... sound effects editor
Dan Hiland ... re-recording mixer
Lou Kleinman ... sound effects editor
Mary Jo Lang ... foley mixer
Mark A. Mangini ... supervising sound editor (as Mark Mangini)
Rick Mitchell ... foley editor
Josephine Nericcio ... assistant dialogue editor
Sonny Pettijohn ... assistant sound editor
Ken S. Polk ... sound re-recording mixer
Troy Porter ... adr mixer
John Pospisil ... sound designer
John T. Reitz ... sound re-recording mixer (as John Reitz)
Gary D. Rogers ... sound re-recording mixer
Gregg Rudloff ... sound re-recording mixer
Curt Schulkey ... sound effects editor
Solange S. Schwalbe ... foley editor
Bill Shotland ... cable person
James Simcik ... supervising adr editor
George Simpson ... supervising sound editor
Marvin Walowitz ... dialogue editor
Brooke Henderson Ward ... assistant adr editor
Christopher T. Welch ... sound effects editor (as Chris T. Welch)
David A. Whittaker ... sound effects editor
Marshall Winn ... adr editor
Mark Kenna ... consultant: dolby film sound (uncredited)
Douglas Shamburger ... boom operator: second unit (uncredited)
Carolyn Tapp ... foley recordist (uncredited)

Special Effects by 

Roy Augenstein ... special effects: second unit
Kirk Barton ... special effects
Jay Bartus ... special effects: second unit
Jon G. Belyeu ... special effects coordinator: second unit (as Jon Belyeu)
Jon Bethke ... special effects
R. Michael Bisetti ... special effects: second unit
Bill Cobb ... special effects
Eric Cook ... special effects: second unit (as Erik Cook)
Frank B. Davis ... special effects (as Frank Davis)
William Dawson ... special effects (as Bill Dawson)
Michael Duenas ... special effects (as Mike Duenas)
Manuel S. Epstein ... special effects (as Manny Epstein)
David Escher ... special effects
John Fleming ... special effects: second unit
Blair Foord ... special effects: second unit
Lucinda Foy ... special effects
Dan Gaspar ... special effects
Michael Gaspar ... special effects (as Mike Gaspar)
Ron Goldstein ... special effects
Don Hathaway ... special effects: second unit
Tonja Hill ... special effects
G. Peter King ... special effects (as Peter King)
Bruce Y. Kuroyama ... special effects foreman (as Bruce Kuroyama)
Bill Lee ... special effects foreman
Steve Luport ... special effects
Jeffrey Machit ... special effects: second unit (as Jeff Machit)
Garth Majors ... special effects: second unit
Barry McQueary ... special effects
Ken Mieding ... special effects: second unit
Martin Montoya ... special effects: second unit
Christine Onesky ... special effects
Dennis Petersen ... special effects: second unit (as Dennis Peterson)
José Páramo ... special effects
Alan Rifkin ... special effects
Paul Sabourin ... special effects: second unit
Harold Selig ... special effects: second unit (as Hal Selig)
Robert Serrano ... special effects
Tom Seymour ... special effects crew
Harry Smith ... special effects: second unit
Bob Stoker ... special effects foreman
Lucinda Strub ... special effects foreman
Robert Sturgis ... special effects
Matt Sweeney ... special effects coordinator
Clark Templeman ... special effects
Fred Tessaro ... special effects foreman
Mario Vanillo ... special effects
Leonel Zapien ... special effects
Richard Zarro ... special effects foreman (as Rick Zarro)
Gary Zink ... special effects foreman: second unit
Richard Castro ... special effects assistant accountant (uncredited)
Ante Dugandzic ... special effects (uncredited)
Daniel P. Murphy ... special effects: second unit (uncredited)

Visual Effects by 

Michael L. Fink ... visual effects supervisor (as Michael Fink)
Vincent Lavares ... technical assistant supervisor: Cinesite Hollywood
Jennifer Law-Stump ... digital effects artist: Pacific Title Digital
Dan Levitan ... compositing supervisor
Bill Maher ... visual effects coordinator
Cristin Pescosolido ... digital compositor
Jerry Pooler ... visual effects supervisor: Cinesite
Aimee Campbell ... animator: Cinesite (uncredited)
Gregory Creaser ... digital timer (uncredited)
Erin M. Cullen ... roto artist (uncredited)
Jason Dost ... digital recording operator (uncredited)
O.T. Hight ... visual effects artist (uncredited)
Karen Klein ... rotoscope supervisor (uncredited)
Ralph Maiers ... composite supervisor: Cinema Research Corp./D-rez (uncredited)
Will McCoy ... digital compositor (uncredited)
Eric Pham ... digital compositor: Cinema Research Corp./D-rez (uncredited)
Janet Quen ... digital effects compositor (uncredited)
David Taritero ... visual effects producer: Pacific Title (uncredited)

Stunts 

Bruce Paul Barbour ... stunts (as Bruce Barbour)
Gregory J. Barnett ... stunts
Eddie Braun ... stunts
Jill Brown ... stunts
Troy Brown ... stunts
Tony Brubaker ... stunts
Steven Chambers ... stunts (as Steve Chambers)
Erik Cord ... stunts
Alex Daniels ... stunts
Steve M. Davison ... stunts (as Steve Davison)
Vince Deadrick Sr. ... stunts
Shane Dixon ... stunts
J. Mark Donaldson ... stunts
Lionel Douglass ... stunts
Anthony Droz ... stunts
Doc Duhame ... stunts
Cheryl Wheeler Duncan ... stunts (as Cheryl M. Wheeler)
Greg Wayne Elam ... stunts (as Greg W. Elam)
Kofi Elam ... stunt rigger
Kenny Endoso ... stunts
Danny Epper ... stunts
George Fisher ... stunts
Lance Gilbert ... stunts
Tim Gilbert ... stunts
Troy Gilbert ... stunts
Jimmy Graham ... stunts
James M. Halty ... stunts
Dick Hancock ... stunts
Bob Herron ... stunts
Buddy Joe Hooker ... stunts
Chuck Hosack ... stunts
Norman Howell ... stunts
Tommy J. Huff ... stunts (as Thomas J. Huff)
Brian Imada ... stunts
Henry Kingi Jr. ... stunts
Henry Kingi ... stunts
John Koyama ... stunts
Svetla Krasteva ... stunts
Samuel Le ... stunts
David LeBell ... stunts
Billy D. Lucas ... stunts (as Billy Lucas)
Brad Martin ... stunts
Denver Mattson ... stunts
Gary McLarty ... stunts
John Meier ... stunts (as John C. Meier)
Bennie Moore ... stunts (as Bennie E. Moore Jr.)
Gary Morgan ... stunts
Conrad E. Palmisano ... stunt coordinator
Kerry McCullen Palmisano ... stunts (as Kerry Palmisano)
Victory Palmisano ... stunts
Patricia M. Peters ... stunts (as Tricia Peters)
Steve Picerni ... stunts
Craig A. Pinckes ... stunts (as Craig Pinckes)
Jimmy N. Roberts ... stunts
Mic Rodgers ... stunt coordinator
Danny Rogers ... stunts
Ronnie Rondell Jr. ... stunts (as Ronnie Rondell)
R.A. Rondell ... stunts
Thomas Rosales Jr. ... stunts
John Rottger ... stunts (as John C. Rottger)
George Marshall Ruge ... stunts
Michael Runyard ... stunts (as Mike Runyard)
Lori Seaman ... stunts (as Lori Van der Veer)
Rick Seaman ... stunts
Tony Snegoff ... stunts
Keith Tellez ... stunts
Tim Trella ... stunts
Christopher J. Tuck ... stunts (as Chris Tuck)
Alex Wen ... stunts (as Alex Lee Wen)
John M. Woodward ... stunts
Harry Wowchuk ... stunts
Tsuyoshi Abe ... stunts (uncredited)
Michael T. Brady ... stunts (uncredited)
Troy Brown ... stunt double: Joe Pesci (uncredited)
Tony Brubaker ... stunt double: Mr. Glover (uncredited)
Jennifer Caputo ... stunts (uncredited)
Darryl Chan ... stunts (uncredited)
Cheryl Wheeler Duncan ... fight double: Rene Russo (uncredited) / stunt double: Rene Russo (uncredited)
Annie Ellis ... stunts (uncredited)
Roel Failma ... stunts (uncredited)
Cory Fleming ... utility stunts (uncredited)
Colin C.L. Fong ... stunts (uncredited)
Lance Gilbert ... stunt double: Mr. Gibson (uncredited)
Al Goto ... stunts (uncredited)
Gilley Grey ... stunts (uncredited)
Chuck Hicks ... stunts (uncredited)
Jeff Imada ... stunts (uncredited)
Steven Ito ... stunt performer (uncredited)
Kris A. Jeffrey ... utility stunts (uncredited)
Hubie Kerns Jr. ... stunts (uncredited)
Hiro Koda ... stunts (uncredited)
Huan-Chiu Ku ... martial arts and stunt double: Jet Li (uncredited)
James Lee ... stunts (uncredited)
Al Leong ... stunts (uncredited)
Will Leong ... stunts (uncredited)
Walter Ludwig ... precision driver (uncredited)
Tom McComas ... stunts (uncredited)
Michael A. Rizza ... precision driver (uncredited)
Jon Sakata ... stunts (uncredited)
Rick Sawaya ... stunt driver (uncredited)
Hayward Soo Hoo ... stunts (uncredited)
Gary Toy ... stunts (uncredited)
David Wald ... stunts (uncredited)
April Weeden ... stunts (uncredited)
Brian J. Williams ... stunt performer (uncredited)
Billy Wong ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Larry J. Aube ... rigging key grip (as Larry Aube)
Nico Bally ... dolly grip
Hans Bjerno ... aerial director of photography
Christopher Blauvelt ... second assistant camera
Kirk Bloom ... second assistant camera: second unit
Rick Bota ... director of photography: second unit
Tasso Bravos ... best boy
Michael Brennan ... dolly grip
Bobby Brown ... first assistant camera: second unit
Bill Brummond ... Steadicam operator: second unit
Michael J. Coo ... key grip (as Michael Coo)
Andrew Cooper ... still photographer
James B. Crawford ... chief lighting technician (as James Crawford)
Ray De La Motte ... camera operator
Tim Dunford ... first assistant camera: second unit
Martin Glover ... video assist operator (as Martin J. Glover)
Stanley L. Gonsales ... assistant chief lighting technician (as Stanley Gonsales)
Edward A. Gutentag ... first assistant camera: second unit (as Ed Gutentag)
Jeff Hand ... first assistant camera: second unit
Richard Hartley ... rigging gaffer
John Karls ... first assistant camera: second unit (as Johnny Karls)
Tommy Klines ... first assistant camera
Craig Kohtala ... best boy
John Lamar ... video assist operator
Michael Laws ... chief lighting technician: second unit
Gregory Lundsgaard ... Steadicam operator
Jacobus Marcus ... camera loader
J. Steven Matzinger ... first assistant camera
Crispin May ... second assistant camera: second unit
Jody Miller ... second assistant camera
Matthew Moriarty ... second assistant camera
Leslie R. Morris ... first assistant camera: second unit (as Leslie Renae Morris)
Chris Moseley ... camera operator: second unit
Bob Munoz ... key grip: second unit (as Bobby Munoz)
Darin Necessary ... second assistant camera
Vern Nobles ... camera operator (as Vern Nobles Jr.)
Randy Nolen ... Steadicam operator: second unit
Frank Perl ... camera operator: second unit
Scott Rathner ... first assistant camera
Pete Romano ... underwater camera operator
Jason Rothkowitz ... second assistant camera: second unit
Michael Scott ... camera operator
Stephen Sfetku ... second assistant camera: second unit
Guy Skinner ... camera operator: second unit
Michael St. Hilaire ... camera operator: second unit
Michael Stecher ... first assistant camera: second unit
Joseph T. Terranova ... assistant chief lighting technician
Joe Thebo ... camera operator: second unit
Jeffery J. Tufano ... camera operator: second unit (as Jeff Tufano)
Tony Villalobos ... second assistant camera: second unit
Stefan von Bjorn ... Steadicam operator: second unit
Chuck Whelan ... first assistant camera: second unit
Steve Adcock ... additional camera operator (uncredited)
Chris Bangma ... assistant camera: SpaceCam (uncredited)
Scott Fieldsteel ... assistant chief lighting technician: second unit (uncredited)
Michael Fitzgerald ... epk photographer (uncredited)
Jay M. Huntoon ... video assist operator: second unit (uncredited)
Robert Ikeda ... grip (uncredited)
Richard Kelley ... camera operator (uncredited)
Scott Kidner ... lighting technician (uncredited)
Tamas Mack ... second assistant camera (uncredited)
Paul J. Morra ... assistant camera (uncredited)
Ron Newburn ... lighting technician (uncredited)
Tony Olivieri ... first assistant camera: underwater unit (uncredited)
Ray Patrick ... super technocrane operator (uncredited)
Andres L. Porras ... camera operator: Las Vegas (uncredited)
Robert J. Reilly ... rigging grip: Los Angeles (uncredited)
Brian Rosso ... grip (uncredited)
Michael Santoro ... rigging best boy grip (uncredited)
Michael J. Schwartz ... lighting technician (uncredited)
Kurt E. Soderling ... aerial camera operator (uncredited)
Steven J. Winslow ... camera technician: Wescam camera (uncredited)

Casting Department 

Douglas Wright ... casting associate
Patti Carns Kalles ... casting: Seattle (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Charlene Amateau ... set costumer
Deborah Myles Davis ... set costumer
Barry Francis Delaney ... key costumer (as Barry Delaney)
Kimberly Guenther Durkin ... costume supervisor (as Kimberly Guenther)
Delfin Labao ... set costumer
Cheryl Mitchell ... costumer: second unit
Molly Mitchell ... set costumer (as Molly C. Mitchell)
Bob Moore Jr. ... set costumer (as Bob Moore)
Elaine Perlmann ... set costumer (as Elaine Davis)
Stacey Seeds-Ferrence ... set costumer (as Stacey D. Seeds)
Don Vargas ... set costumer
Adrienne Wait ... costumer: second unit

Editorial Department 

Michael R. Betance ... assistant film editor
Steven A. Calabro ... assistant film editor
Dale E. Grahn ... color timer (as Dale Grahn)
Neil Greenberg ... assistant film editor
Mo Henry ... negative cutter
Peter McNulty ... assistant film editor
Sharidan Sotelo ... assistant film editor
Frank J. Urioste ... assistant film editor
Marianne Urioste ... assistant film editor
Bill Daly ... post-production executive (uncredited)

Music Department 

Chris Boardman ... orchestrator
Debbi Datz-Pyle ... orchestra contractor
Robert Fernandez ... score recordist (as Bobby Fernandez)
Zigmund Gron ... music editor (as Zig Gron)
Michael Kamen ... conductor / music score producer / orchestrator
Daryl B. Kell ... music editor (as Daryl Kell)
Lee Manning ... score recordist
Stephen McLaughlin ... music score producer (as Steven McLaughlin)
Marcus Miller ... composer: additional music
Rupert Nadeau ... assistant music editor
Eric Reasoner ... assistant music editor
Lolita Ritmanis ... orchestrator
Brad Warnaar ... orchestrator
Patti Zimmitti ... orchestra contractor
Bruce Babcock ... composer: additional music (uncredited) / orchestrator (uncredited)
Benoit Grey ... copyist (uncredited)
Norman Ludwin ... musician: bass (uncredited)
Dylan Maulucci ... additional orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Frank Roughan ... transportation captain
Tom Whelpey ... transportation captain
John M. Woodward ... transportation coordinator
Gil Amaral ... driver (uncredited)
Michael Forte ... driver: Mel Gibson (uncredited)
Mitch Friedman ... driver (uncredited)
Dennis Junt ... transportation (uncredited)
Chuck Loring ... driver: pumper truck (uncredited)
Sandra Powell ... transportation coordinator (uncredited)
Roger Wooge ... driver: follow van (uncredited)

Other crew 

Armin Agaronyan ... staff assistant
David Auge ... staff assistant
Jeff Bilger ... staff assistant: second unit
Nandi Bowe ... staff assistant
Doug Brown ... assistant production secretary
Thomas R. Burman ... dead body: "Wah Sing Ku"
Jerome Butler ... dialect coach
David Cervantes ... staff assistant
Carlos E. Chairez Jr. ... set staff assistant
George Cheung ... Chinese consultant
Kim K. Clements ... staff assistant: second unit
Angie Lee Cobbs ... assistant: Mr. Glover
Robin L. Cohen ... assistant: Mr. Silver
Rita Lisa Danao ... staff assistant: second unit
Thomas A. Davila ... production accountant
Thomas S. Dickson ... projectionist (as Tommy Dickson)
Bari Dreiband-Burman ... dead body: "Wah Sing Ku"
Tony Droz ... staff assistant
Lee Ebersole ... staff assistant
Kelli-Michelle Evans ... staff assistant
Herb Feldman ... staff assistant: second unit
David Fencl ... armorer: second unit
Joe Ford ... set staff assistant
Gilmar Fortis II ... assistant: Mr. Goodloe
Art Fransen ... technical advisor
Charles Fuentes ... staff assistant
Alicia Garcia ... staff assistant
Marti Garcia ... assistant: Mr. Donner
Laura Gary ... studio teacher
Peter Geraghty ... set staff assistant
Michael D. Gillis ... staff assistant: second unit
Lisa Greenspan ... assistant: Mr. Van Wyck
Sam Griffin ... coxswain: Coast Guard boat
Bill Hansard ... projectionist: rear projection special effects
Geoff Harding ... assistant location manager
Michael Haro ... location manager
Brad K. Harper ... staff assistant
Shannon Helm ... set staff assistant
Gregory D. Hemstreet ... assistant production accountant
Rick Hicks ... marine technician: marine unit
Eric R. Jacobsen ... assistant production secretary: second unit
Geoff Johns ... assistant: Mr. Donner
Bradley Kaplan ... staff assistant
Jesse Karls ... staff assistant: second unit
Laura Lee Kasten ... assistant location manager
Betty Krul ... staff assistant
Huan-Chiu Ku ... martial arts fight choreographer
Catherine Landherr ... assistant location manager
Michele Landry ... assistant: Mr. Silver
Ernest H. Lauterio ... craft service (as Ernest Lauterio)
Chi Wah Ling ... martial arts fight choreographer
Andrew Lipschultz ... unit publicist
Kerric Macdonald ... staff assistant: second unit
Chip Matheson ... safety diver: marine unit
Lisa Matsukawa ... production secretary
Jonas C. Matz ... first aid
Douglas C. Merrifield ... marine coordinator: marine unit
Bruce Morin ... craft service
Elizabeth Morin ... staff assistant (as Betty Morin)
Larry Moss ... dialect coach
Michelene Mundo ... staff assistant: second unit
Geoff Murillo ... set staff assistant
Cynthia Neber ... executive assistant to Mr. Donner (as Cynthia Weber Labao)
Matthew H. O'Connor ... assistant marine coordinator: marine unit
Deborah J. Page ... location manager
F. Stanley Pearse Jr. ... supervising location manager
Robert Polgar ... assistant: Mr. Cracchiolo
Adam Powers ... craft service
Darryl Pryor ... staff assistant: second unit
Nicolas Restrepo ... set staff assistant
Sioux Richards ... script supervisor (as Sioux Richards-McLane)
Keith Sam Jr. ... set staff assistant
Elizabeth Schulze ... assistant production secretary
Heide Schwartz ... staff assistant
C. Alexander Sears ... staff assistant
Chrissy Spino ... assistant: Mr. Perry
Ashley St. Johns ... staff assistant: second unit
Catharyn Lauren Strub ... staff assistant
Kay Sweeney ... marine administrator: marine unit
Brian Taylor ... set staff assistant
Joe Tesora ... staff assistant: second unit
P.R. Tooke ... script supervisor: second unit
Alison Troy ... set staff assistant
Michelle Tuella ... staff assistant
Jey Wada ... set staff assistant
Henry Wang ... staff assistant
Troy Waters ... freighter captain: marine unit
J.J. Waugh ... staff assistant
Doug Weaver ... assistant: Mr. Gibson
Lee Weaver ... staff assistant
Corey Yuen ... martial arts fight choreographer (as Cory Yuen)
Robert Allen ... medic: second unit (uncredited)
Ted M. Davila ... accounting assistant (uncredited)
Louis Farah ... set medic (uncredited)
Jason Gondek ... accountant: second unit (uncredited)
Jean Hodges ... food stylist (uncredited)
Jamie Iracleanos ... assistant: Mr. Cracchiolo (uncredited)
Jim Lipman ... boat captain (uncredited)
Bertram McCann ... marine coordinator (uncredited)
James Mitchell-Clyde ... boat captain: marine unit (uncredited)
Ed Nyerick ... marine captain (uncredited)
Jason Poteet ... boat captain (uncredited)
Jeremy Rubolino ... assistant: Michael Kamen (uncredited)
Dan Rudert ... helicopter ground coordinator (uncredited)
Jodie Thomas ... production assistant (uncredited)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page