IMDb > Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005) More at IMDbPro »

Photos (See all 370 | slideshow) Videos (see all 2)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith -- The trailer for the complete Star Wars collection on Blu-ray.
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith -- Star Wars: The Complete Saga - Deleted Scenes Sizzle Reel

Overview

User Rating:
7.7/10   390,530 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 7% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writer:
George Lucas (written by)
Contact:
View company contact information for Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith on IMDbPro.
Release Date:
19 May 2005 (USA) See more »
Tagline:
The saga is complete.
Plot:
As the Clone Wars near an end, the Sith Lord Darth Sidious steps out of the shadows, at which time Anakin succumbs to his emotions, becoming Darth Vader and putting his relationships with Obi-Wan and Padme at risk. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
Nominated for Oscar. Another 16 wins & 35 nominations See more »
NewsDesk:
(1437 articles)
User Reviews:
A Damn Good Movie! See more (3199 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Ewan McGregor ... Obi-Wan Kenobi

Natalie Portman ... Padmé

Hayden Christensen ... Anakin Skywalker

Ian McDiarmid ... Supreme Chancellor Palpatine

Samuel L. Jackson ... Mace Windu

Jimmy Smits ... Senator Bail Organa

Frank Oz ... Yoda (voice)

Anthony Daniels ... C-3PO

Christopher Lee ... Count Dooku

Keisha Castle-Hughes ... Queen of Naboo
Silas Carson ... Ki-Adi-Mundi / Nute Gunray

Jay Laga'aia ... Captain Typho

Bruce Spence ... Tion Medon

Wayne Pygram ... Governor Tarkin

Temuera Morrison ... Commander Cody

David Bowers ... Mas Amedda

Oliver Ford Davies ... Sio Bibble

Ahmed Best ... Jar Jar Binks

Rohan Nichol ... Captain Raymus Antilles
Jeremy Bulloch ... Captain Colton

Amanda Lucas ... Terr Taneel

Kenny Baker ... R2-D2
Matt Sloan ... Plo Koon

Peter Mayhew ... Chewbacca
Rebecca Jackson Mendoza ... Queen of Alderaan

Joel Edgerton ... Owen Lars

Bonnie Piesse ... Beru Lars (as Bonnie Maree Piesse)
Jett Lucas ... Zett Jukassa
Tux Akindoyeni ... Agen Kolar
Matt Rowan ... Senator Orn Free Taa
Kenji Oates ... Saesee Tiin

Amy Allen ... Aayla Secura
Bodie Taylor ... Clone Trooper (as Bodie 'Tihoi' Taylor)
Graeme Blundell ... Ruwee Naberrie
Trisha Noble ... Jobal Naberrie

Claudia Karvan ... Sola Naberrie
Keira Wingate ... Ryoo Naberrie
Hayley Mooy ... Pooja Naberrie
Sandi Finlay ... Sly Moore
Katie Lucas ... Chi Eekway

Genevieve O'Reilly ... Mon Mothma
Warren Owens ... Fang Zar

Kee Chan ... Malé-Dee

Rena Owen ... Nee Alavar

Christopher Kirby ... Giddean Danu

Matthew Wood ... General Grievous (voice)
Kristy Wright ... Moteé
Coinneach Alexander ... Whie
Mousy McCallum ... Bene
Michael Kingma ... Wookiee
Axel Dench ... Wookiee
Steven Foy ... Wookiee
Julian Khazzouh ... Wookiee
James Rowland ... Wookiee
David Stiff ... Wookiee
Robert Cope ... Wookiee
rest of cast listed alphabetically:

David Acord ... GH-7 Medical Droid (voice) (uncredited)
Jerome Blake ... Mas Amedda (uncredited)
Robert M. Bouffard ... Clone Trooper (uncredited)
Jill Brooks ... Opera House Patron (uncredited)
Gene Bryant ... Darth Vader (uncredited)
Dominique Chionchio ... Jedi Knight (uncredited)
Rob Coleman ... Opera House Patron (uncredited)
Ben Cooke ... Kit Fisto (uncredited)
Fay David ... Luminara Unduli (uncredited)
Paul Davies ... Meena Tills, Mon Calamari Senator (uncredited)

Caroline de Souza Correa ... Bail Organa's Aide #1 (uncredited)
Eliana Dona ... Hand Maiden (uncredited)
Malcolm Eager ... Naboo Officer (uncredited)
Nina Fallon ... Stass Allie (uncredited)
Lawrence Foster ... Blue Senate Guard (uncredited)
Chantal Freer ... Elle (uncredited)
Tim Gibbons ... Aqualish Senator (uncredited)

Nick Gillard ... Cin Drallig (uncredited)
Roger Guyett ... Opera House Patron (uncredited)
Philip Harvey ... Female Nikto (uncredited)
Pablo Hidalgo ... Janu Godalhi (uncredited)

Scott Hinds ... Nien Nunb (uncredited)

James Earl Jones ... Darth Vader (voice) (uncredited)

Goran D. Kleut ... Lampay Fay (uncredited)
John Knoll ... Fire Ship Pilot (uncredited)
Janet Lewin ... Opera House Patron (uncredited)

Bai Ling ... Senator Bana Breemu (uncredited)

George Lucas ... Baron Papanoida (uncredited)
Dean Mitchell ... Cellheim Anujo (uncredited)
Paul Nicholson ... Senator Po Nudo (uncredited)
Blake Nickle ... Senator Calek Kelbin (uncredited)
Denise Ream ... Opera House Patron (uncredited)
Hamish Roxburgh ... Naboo Guard (uncredited)
Mike Savva ... Jedi Knight (uncredited)
Jacqui Louez Schoorl ... Senator (uncredited)

Lisa Shaunessy ... Senator (uncredited)
Orli Shoshan ... Shaak Ti (uncredited)
John Sigurdson ... Runway Worker (uncredited)

Christian J. Simpson ... BD-3000 Luxury Droid (movements) (uncredited)

Paul Spence ... Senator Ask Aak (uncredited)

Suzie Steen ... Hand Maiden 3 (uncredited)
Marty Wetherill ... Magistrate Passel Argente (uncredited)

Masa Yamaguchi ... Senator (uncredited)

Directed by
George Lucas 
 
Writing credits
George Lucas (written by)

Produced by
George Lucas .... executive producer
Rick McCallum .... producer
 
Original Music by
John Williams 
 
Cinematography by
David Tattersall 
 
Film Editing by
Roger Barton 
Ben Burtt 
 
Casting by
Christine King 
 
Production Design by
Gavin Bocquet 
 
Art Direction by
Ian Gracie 
Phil Harvey 
David Lee 
Peter Russell (supervising art director)
 
Set Decoration by
Richard Roberts 
 
Costume Design by
Trisha Biggar 
 
Makeup Department
Katherine Brown .... prosthetic makeup artist (as Kath Brown)
Dalia Fernandez .... wig maker assistant
Sophie Fleming .... prosthetic makeup artist
Carol Follett .... makeup artist
Charmaine Fuller .... makeup designer: UK
Nikki Gooley .... makeup supervisor
Jodie Hellingman .... assistant hair stylist
Kerrin Jackson .... prosthetic makeup artist
Michael Krehl .... special makeup effects artist
Pip Lund .... hair stylist
Vivienne MacGillicuddy .... makeup artist (as Bliss MacGillicuddy)
Damian Martin .... prosthetic makeup technician
Annette Miles .... key hair stylist
Tracy Reeby .... hair stylist
Simon Rose .... prostethics makeup artist: additional shooting crew
Jemma Scott-Knox-Gore .... contact lens designer
Jemma Scott-Knox-Gore .... contact lens technician
Rupert Simon .... additional hairdresser
Deborah Taylor .... makeup artist: UK
Shane Thomas .... makeup artist
Colin Ware .... senior prosthetic makeup artist
Nadine Wilkie .... makeup assistant
Kristelle Gardiner .... prosthetic makeup artist (uncredited)
Nuria Mbomio .... hair stylist: London (uncredited)
Nuria Mbomio .... makeup artist: London (uncredited)
Robert Trenton .... prosthetic makeup artist (uncredited)
Danny Wagner .... special makeup effects artist (uncredited)
Laurelle Ziento .... additional prosthetics technician (uncredited)
 
Production Management
Guido Cerasuolo .... production supervisor: Sicily
Brian Donovan .... production manager: UK
Reece Ewing .... post-production supervisor (as Larry Ewing)
Jamie Forester .... post-production supervisor
Dawn Higginbotham .... post-production supervisor: Australia
Stephen Jones .... production supervisor
Man-Yiu Lee .... production manager
 
Second Unit Director or Assistant Director
Debbie Antoniou .... second assistant director (as Deborah Antoniou)
Rob Burgess .... additional third assistant director
Fraser Fennell-Ball .... third assistant director: dailies
Colin Fletcher .... first assistant director
Adam Jenkins .... daily third assistant director
Moez Kamoun .... first assistant director: Tunisia
Ali Keshavji .... assistant director: documentary (Documentary Department)
Iain Lawrence .... third assistant director
Nick Simmonds .... additional third assistant director: dailies
Samantha Smith .... third assistant director
Paul Sullivan .... second second assistant director
Eddie Thorne .... third assistant director
Sue Wood .... additional director: UK additional photography
Steven Spielberg .... second unit director (uncredited)
 
Art Department
Sean Ahern .... assistant construction manager
Zvika Aloni .... props
Kristen Anderson .... senior draftsperson
Ian Andrewartha .... upholsterer
Hideki Arichi .... art department assistant: UK
Matt Baldwin .... construction foreman
Robert E. Barnes .... concept sculptor
Jeremy Barr .... fibreglasser
Simon Bethune .... senior propmaker
Ian Bickerton .... lead hand
Colette Birrell .... art department coordinator
Alex Boswell .... stand-by props: UK
Josh Bush .... construction foreman
Andrew Chan .... senior draughtsperson
Ryan Church .... concept design supervisor
Matt Connors .... head scenic artist
Ben Corless .... construction leading hand
Matthew Cotter .... sculptor
Stian Dahlslett .... concept artist
Fay David .... art department supervisor
Mark Diggins .... construction leading hand
Damien Drew .... assistant art director
Beverley Dunn .... assistant set decorator
Simon Elsley .... draughtsperson
Shari Finn .... concept model maker
Ben Foley .... carpenter
James Foster .... draughtsman
Warren Fu .... concept artist
Quentin Fullerton-Smith .... stagehand
Roger Gillespie .... supervising plasterer: Australia
Greg Hajdu .... construction coordinator
Andrew Hardingham .... model maker
Michael Henry .... mouldmaker
Gordon Hobkirk .... art department
Alex Jaeger .... assistant art director: JAK/ILM
Alex Jaeger .... concept designer: JAK Films
Sarah Jenneson .... prop dresser
Geoff Kemmis .... concept model maker
Cindi Knapton .... senior draughtsperson
Jacinta Leong .... assistant art director
Iain McCaig .... concept artist
Stephen McGregor .... carpenter: UK
Robert Moxham .... stand-by prop-man
Karen Murphy .... assistant art director
Orlando Murray .... welder
Shanthi Nadaraja .... construction coordinator
Marco Nero .... concept designer
Chris Penn .... art department assistant
Keith Rae .... mold maker foreman
Greg Refeld .... props runner
Tom Richardson .... sculptor
Peter Russell .... director of concept design
Rod Scott .... rigging supervisor
William T. Silvers Jr. .... matte painter
Adam Smits .... carpenter
Gert Stevens .... concept artist
Michael Swingle .... set finisher
Christopher Tangney .... design assistant
Ty Teiger .... property master
Derek Thompson .... concept artist
Bryce Tibbey .... chargehand set dresser
Erik Tiemens .... concept design supervisor
Chris Tomkins .... set decoration buyer
Nick Tory .... design assistant
Rowan Wademan .... model maker
Danny Wagner .... concept model maker/sculptor
Matt Weeding .... set builder
Gregory A. Weimerskirch .... art department
John Whitby .... carpenter: U.K
Matt Wyles .... props
Feng Zhu .... concept artist
Karyn Zlatkovic-Durbin .... stagehand
Phillip Beadsmoore .... model maker (uncredited)
Virginia Hopkins .... painter (uncredited)
Laura Ibanez-Bailey .... set dresser (uncredited)
Paul James .... supervisor plasterer (uncredited)
Damian Lund .... stage set construction (uncredited)
Daniel Pelton .... plasterer (uncredited)
Andrew Pryer .... carpenter (uncredited)
Daniella Rigby .... art assistant (uncredited)
Darrin Smith .... carpenter (uncredited)
 
Sound Department
David Acord .... assistant sound editor
Mark Appleby .... adr recordist
Christopher Barnett .... sound mix engineer
Chris Barron .... digital audio transferer (as Christopher Barron)
Paul 'Salty' Brincat .... sound recordist
Tim Burby .... digital audio technician
Ben Burtt .... sound designer
Ben Burtt .... supervising sound editor
Rod Conder .... boom operator
Mark Cornish .... sound recordist: pick-ups
John Countryman .... digital audio transferer
Edwin Dunkley .... video services
Teresa Eckton .... sound effects editor
Coya Elliott .... supervising assistant editor
Sean England .... digital archivist
Robert Farr .... adr mixer
Steve Finnigan .... adr recordist
Jonathan Greber .... digital audio transfer supervisor
Ellen Heuer .... foley artist
Larry Hopkins .... layback sound mixer
David Hunter .... digital audio technician
Richard Jay .... sound recordist: epk
Cecilia Lanzi .... boom operator: UK
Leff Lefferts .... digital audio technician
Brian Magerkurth .... sound re-recordist
Stuart McCowan .... foreign dialogue editor: Italian & Latin Spanish
Nicole Miller .... sound assistant
Jeremy Molod .... assistant dialogue editor
Tom Myers .... sound editor
Tom Myers .... sound re-recording mixer
Andy Nelson .... sound re-recording mixer
Juan Peralta .... sound mix technician
George Peterson Jr. .... foley recordist
Brandon Proctor .... sound mix technician
Gene Radzik .... stereo sound consultant: Dolby
Frank Rinella .... foley mixer
Ronald G. Roumas .... sound re-recordist
Christopher Scarabosio .... dialogue editor
Christopher Scarabosio .... sound re-recording mixer
Jurgen Scharpf .... sound mix technician
Kevin Sellers .... foley editor
Tony Sereno .... sound mix technician
Brian Simmons .... sound mixer
Steve Slanec .... adr editor
Steve Slanec .... dialogue editor
Greg Smith .... additional sound effects recordist
Dennie Thorpe .... foley artist
John Torrijos .... video services
Jana Vance .... foley artist
Matthew Wood .... supervising sound editor
John Soukup .... sound transfer (uncredited)
 
Special Effects by
Kerry Achurch .... special effects technician
Amy Altvater .... special effects assistant
Brett Beacham .... chief mould maker
Don Bies .... R2D2 operator
Don Bies .... droid unit supervisor
Anton Boniface .... electronic engineer
Rodney Burke .... special effects coordinator
Lawrence Chandler .... layout artist
Robbie Clot .... special effects foreman
Robbie Clot .... special effects supervisor: model unit (as Robert Clot)
Gerard Collins .... special effects technician
Justin Dix .... droid unit technician
Dave Elsey .... creature shop creative supervisor
Lou Elsey .... fabrication supervisor (as Louise Elsey)
Corrie Emery .... mould maker
Alexandre Ethier .... technical director
Sebastian Foxx .... special effects
Errol Glassenbury .... special effects technician
Bernard Golenko .... special effects technician
Josh Head .... special effects technician
Rick Howie .... senior special effects technician
Alex Jaeger .... concept designer: JAK Films
Wesley Mandell .... motion capture tech
Nicholas Markel .... previsualization artist
Pierre Maurer .... special effects
Gregory W. McKee .... animatronics engineer (as Greg McKee)
Stuart Rowsell .... fibreglass technician
Zeynep Selcuk .... droid unit coordinator
Matt Sloan .... droid unit: animatronics technician
Frank W. Tarantino .... special effects supervisor: model unit
Sonny Tilders .... chief animatronic engineer
Thomas Van Koeverden .... light sabre technician
Bill Young .... special effects assistant
David Young .... special effects supervisor
 
Visual Effects by
Romulo Adriano Jr. .... stereoscopic compositor: prime focus
Ritesh Aggarwal .... stereoscopic supervisor
Brad Alexander .... pre-visualization lead
Joe Allen .... grip
Charles Alleneck .... animator
Michael Anders .... stereo conversion production manager
Andrew Anderson .... creature technical director
Valeria Andino .... stereo conversion producer
Valeria Andino .... stereoscopic producer
Stephen Aplin .... animator
Lori Arnold .... associate producer: miniatures and stage
Joel Aron .... technical director
Erika Bach .... 3D scanning assistant coordinator
Al Bailey .... digital compositor
Michael Balog .... lead creature technical director: ILM
Damon Bard .... model maker
Damon Bard .... sculptor
Brian Barlettani .... visual effects production assistant: ILM
Carol Bauman .... model maker: ILM
Jean-Paul Beaulieu .... digital artist
Joel Behrens .... compositor: ILM
Tim Belsher .... digital artist: ILM
Jeffrey Benedict .... digital effects artist: ILM
Colin Benoit .... layout artist: ILM
Scott Benza .... lead animator
Prabir Bera .... lead stereoscopic compositor
Jon Berg .... model maker
Nick Bernyk .... leading hand modelmaker
Duncan Blackman .... matchmover
Richard Bluff .... digital matte artist: ILM
Stella Bogh .... sequence supervisor: ILM
Rob Bonstin .... visual effects editorial and imaging services group: ILM
Steve Braggs .... technical director: ILM
Timothy Brakensiek .... creature technical director
Sam Breach .... digital artist: ILM
Jill Brooks .... visual effects producer
Phil Brotherton .... model maker
Jason Brown .... digital artist
Simon Brown .... technical director
Tripp Brown .... digital artist
Matt Brumit .... digital compositor
Dhyana Brummel .... digital artist: ILM
Alex Burt .... animator: ILM
Dorian Bustamante .... pre-visualization artist
Michaela Calanchini .... digital artist
Colin Campbell .... digital compositor: ILM
Paul Campbell .... technical assistant: ILM
Marshall Candland .... digital artist
Brian Cantwell .... layout supervisor
Mario Capellari .... digital artist
Derrick Carlin .... animator: ILM
Eric Carney .... pre-visualization
Christine Castellano .... visual effects production and technical support: ILM
Justin Tatsuo Chan .... stereo conversion coordinator: ILM
Joshua Chapel .... digital artist: ILM
Leila Chesloff .... digital artist
Peter Chesloff .... digital compositor: ILM
Vanessa Cheung .... digital matte artist
Jon Childress Farmer .... digital model development and construction artist: ILM (as Jon Farmer)
Lydia Choy .... digital artist
Pamela J. Choy .... digital modeling supervisor (as Pamela Choy)
Ian Christie .... digital effects artist
Marc Chu .... animator: ILM
Paul Churchill .... digital artist
Grady Cofer .... Inferno supervisor
Zachary Cole .... digital artist
Rob Coleman .... animation director: ILM
Brian Connor .... digital compositor: ILM
Michael Conte .... sequence supervisor and development lead: ILM
Caitlin Content .... digital effects artist
Jeremy Cook .... digital matte painter
Michael Cordova .... digital compositor
Chad Cortvriendt .... stereo conversion production manager
Martin Coven .... creature technical director
Catherine Craig .... digital model painter
Sean Curran .... animator: ILM
Nick D'Abo .... lead model maker
Beth D'Amato .... rotoscope supervisor
Virgine d'Annoville .... lead animator (as Virginie Michel d'Annoville)
Casey Dame .... creature technical director
Lorelei David .... visual effects assistant editor
Scott David .... compositor
Fon Davis .... model maker: ILM
Bruno Martins de Azevedo .... stereoscopic paint artist
Michelle Dean .... digital simulation artist
Robert DeHaan .... visual effects
Chris Del Conte .... managing director: stereoscopic conversion (3D version 2013)
Max Dennison .... matte artist: ILM
Karin Derlich .... creature technical director: ILM
Natasha Devaud .... digital artist
Gus Dizon .... digital texture artist
Andrew Doucette .... character animator: ILM
Jason Dourgarian .... lead stereoscopic compositor: 3D version 2013
Richard Ducker .... digital artist: ILM
John Duncan .... model maker
Nika Dunne .... digital paint & roto artist: ILM
Stephan Dupuis .... makeup artist: ILM
Yanick Dusseault .... lead digital matte artist
Malcolm Eager .... matchmover
Russell Earl .... computer graphics supervisor
C. Michael Easton .... character animator
John Eblan .... model maker
Matt Edwards .... digital artist
Janeen Elliott .... digital compositor: ILM
Raul Essig .... digital artist
Bill Eyler .... digital compositor
Brad Falk .... digital artist
Nina Fallon .... visual effects coordinator
Leigh Ann Fan .... visual effects coordinator: ILM
Katherine Farrar .... production assistant
Conny Fauser .... digital compositor: ILM
Ronald Fedkiw .... research and development
Dan Feinstein .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Todd Fellows .... model maker: ILM
Aaron Ferguson .... creature supervisor
Kanen Flowers .... compositor (as John Flowers)
Brian Flynn .... digital effects artist
Dave Fogler .... model maker
Cameron Folds .... creature animator
Tim Fortenberry .... digital effects artist
Christian Foucher .... digital effects artist
Brad Fox .... technical director: ILM
Aidan Fraser .... digital artist
Alexandre Frazao .... motion capture engineer
Nathan Frigard .... pre-visualization/effects artist
Qris Fry .... model maker (as Christopher Fry)
Qris Fry .... sculptor (as Christopher Fry)
David Fuhrer .... digital artist: ILM
Leslie Fulton .... animator: ILM
David Gainey .... animator: ILM
Ryan Galloway .... digital artist
Dawn Gates .... digital paint & roto artist: ILM
Grantland Gears .... digital resource assistant: ILM
Brian Gee .... digital effects artist
Willi Geiger .... digital sequence supervisor
Brian Gernand .... practical model supervisor
Howard Gersh .... digital effects artist
Paul Giacoppo .... digital creature model supervisor
Robert Gianino .... layout artist
Angela Giannoni .... digital compositor
Tim Gibbons .... digital compositor
Nathalie Girard .... digital compositor
John Goodson .... digital artist
David Gottlieb .... digital compositor
Adam Grace .... leading hand modelmaker
David M. Gray .... visual effects coordinator (as David Gray)
Susan Greenhow .... animation production manager
Daniel D. Gregoire .... pre-visualization supervisor
Bryant Terrell Griffin .... digital matte artist
Cam Griffin .... digital compositor
Doug Griffin .... motion capture supervisor
Branko Grujcic .... technical director: ILM
Vinod Gundre .... lead stereoscopic compositor
Tanmoy Gupta .... roto artist
Roger Guyett .... visual effects supervisor
Jean-Denis Haas .... animator: ILM
Christian Haley .... digital matte painter
Michael J. Halsted .... digital effects artist: ILM
Neal Halter .... model maker
Jason M. Halverson .... digital compositor: ILM
Stephanie Hamilton .... film librarian: visual effects
Craig Hammack .... computer graphics supervisor
Soo Youn Han .... character animator
Giles Hancock .... digital matte artist: ILM
Gabriel Hanly .... stage manager: ILM (as Gabe Hanley)
John Hansen .... digital artist: ILM
Jonathan Harb .... digital matte painting supervisor: ILM
Michael Hardwick .... first assistant cameraman: ILM
Tim Harrington .... lead animator: ILM
John Helms .... computer graphics supervisor
Neil Herzinger .... sequence supervisor: ILM
Drew Hess .... research & development
Ryan Heuett .... pre-visualization/effects artist
Paul Hill .... conform supervisor
Shawn Hillier .... sequence supervisor: ILM
Sherry Hitch .... digital compositor: ILM
Pamela Hobbs .... digital artist
Robert Hoffmeister .... sequence supervisor: ILM
Bruce Holcomb .... digital effects artist
Henrik Holmberg .... matte painter
Jae Cheol Hong .... creature technical director: ILM
Samir Hoon .... pre-production computer graphics supervisor
Mark Hopkins .... digital compositor
David Horsley .... technical director
Adam Howard .... Sabre artist: ILM
Jen Howard .... digital effects artist
Barry Howell .... previsualization artist
Heather Hoyland .... digital compositor: ILM
Winnie Hsieh .... cg modeler: ILM
Benjamin Huber .... digital matte painter
Keith Huggins .... animator
Paul Huston .... digital matte artist
Michael Larry Hutchinson .... HD operations lead
Greg Hyman .... visual effects editor
Grant Imahara .... model maker: ILM
Erich Ippen .... digital artist
Jiri Jacknowitz .... digital paint and roto artist
Cyrus Jam .... technical assistant: ILM
Mike Jamieson .... digital artist: ILM
Erik Jensen .... model maker
Lars Jensvold .... visual effects editorial and imaging services group
Jeff A. Johnson .... digital artist
Darren Jones .... digital imaging engineer
Justin Jones .... senior stereoscopic supervisor (3D version 2013)
Ryan Jones .... digital artist
Scott Jones .... character technical director: ILM
Randy Jonsson .... matchmover
Alexandra Junginger .... stereo conversion coordinator (3D version 2013)
Kory Juul .... digital compositor: ILM
Moon-Jung Kang .... character modeler: ILM
Paul Kavanagh .... lead animator: ILM
Maia Kayser .... animator
Jack Kelly .... visual effects AD
Pete Kelly .... animator: ILM
Shawn Kelly .... animator
Stephen Kennedy .... digital compositor
Hyun Seung Kim .... creature technical director
Woonam Kim .... visual effects artist: ILM
Perry M. Kimura .... digital scanning and recording: EFILM
Andrea Kistler .... stereo conversion coordinator
Joel Kittle .... cyber scanning technician
Katrin Klaiber .... digital compositor
Drew Klausner .... digital artist
John Knoll .... visual effects supervisor
Hilmar Koch .... computer graphics supervisor
Russell Koonce .... digital effects artist
Ed Kramer .... digital effects artist
Erik Krumrey .... sequence supervisor
Vikas Kumar .... 2d paint artist
Rita Kunzler .... digital compositor
François Lambert .... sequence supervisor: ILM
Kelvin Lau .... modeler
Kelvin Lau .... viewpainter
Toan-Vinh Le .... digital artist
Joshua LeBeau .... technical director: ILM
SeungHun Lee .... creature technical director
Sunny Lee .... digital artist
John LeGrande .... research and development
Daniel Leung .... visual effects
John M. Levin .... layout artist
Joshua Levine .... digital artist
Janet Lewin .... visual effects producer
Melissa Lin .... digital artist: ILM
Flip Livingston .... assistant visual effects magenta color artist
Patrick Lowery .... creature animator
Robyn Luckham .... animator
Kathleen Lynch .... visual effects coordinator
Michael Lynch .... lead model maker
Maria Lyons .... visual effects editorial and imaging services group
Jennifer MacKenzie .... digital paint and roto artist
Sean MacKenzie .... digital compositor: ILM
Jody Madden .... visual effects production and technical support
Andrea Maiolo .... digital model viewpaint and simulation artist
Sureena Mann .... visual effects editorial
Dev Mannemela .... research and development: ILM
Virgil Manning .... lead animator: ILM
Kim Marks .... additional visual effects photography
David Marsh .... digital artist: ILM
Kevin Martel .... animator
Marcel Martinez .... digital compositor
Stephen Mascarenhas .... head of production stereoscopic conversion
Steve Matson .... matte painter
Pierre Maurer .... model maker: ILM
Kevin May .... digital artist
Aaron McBride .... art director
Will McCoy .... digital compositor: ILM
W. Regan McGee .... digital compositor
Glen McIntosh .... lead animator
Gregory W. McKee .... animatronic designer
Jennifer McKnew .... digital artist: ILM
Scott Mease .... technical director
David Meny .... computer graphics supervisor
Tory Mercer .... sequence supervisor
Joseph Metten .... digital effects artist: ILM
Carl Miller .... visual effects director of photography
Richard Miller .... model maker: ILM
Chris Mitchell .... animator: ILM (as Christopher Mitchell)
Robert Molholm .... video engineering
Jack Mongovan .... rotoscope supervisor
Sébastien Moreau .... Inferno compositor: ILM
Hiroshi Mori .... previsualization artist
Lewis Morley .... leading hand modelmaker
David Manos Morris .... digital effects artist
Katie Morris .... digital rotoscope and paint artist
Michelle Motta .... digital paint and rotoscope artist
Martin Murphy .... digital matte painter
Patrick T. Myers .... computer graphics supervisor
Timothy Naylor .... lead creature technical director
Vincent Vu Nguyen .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Steve Nichols .... animator
Blake Nickle .... production assistant
Ken Nielsen .... visual effects production and technical support
Jennifer Maryam Nona .... digital effects artist
Brett Northcutt .... lead digital matte artist
Ben O'Brien .... Sabre artist: ILM
Rick O'Connor .... CG animator
Jeffrey Odell .... visual effects production and technical support
Maggie Oh .... digital effects artist: ILM
Masi Oka .... digital artist: ILM
Michael Olague .... visual effects gaffer
Joshua Ong .... digital matte artist
Khatsho John Orfali .... sequence supervisor
Kevin Page .... digital matte artist: ILM
Michael Parkinson .... visual effects editorial and imaging services group
Eddie Pasquarello .... digital compositing supervisor
Russell Paul .... digital modeller
Daniel Pearson .... digital artist
Benoit Pelchat .... digital matte artist
Lorne Peterson .... model maker: ILM
Noah Peterson .... creature technical director
Jimmy Philip .... stereo supervisor
Anthony Pitone .... visual effects editor
Felix Pomeranz .... data wrangler
Bruce Powell .... CG sequence supervisor
Henry Preston .... digital effects artist: ILM
Jesse Rademacher .... matchmove artist
Ricardo Ramos .... digital artist
Arkell Rasiah .... software research and development
Nick Rasmussen .... research and development (as Nicholas Rasmussen)
Denise Ream .... visual effects executive producer
James Rees .... stereoscopic supervisor
Kevin Reuter .... look development supervisor
Anthony Reyna .... visual effects production assistant
Graham Riddell .... model maker
Caprice Ann Ridgeway .... stereo conversion producer
Anthony Rispoli .... digital artist
Gregory Rizzi .... pre-visualization artist
Dylan Robinson .... technical director
Dennis Rogers .... first assistant camera: ILM
Martin Rosenberg .... additional visual effects photography (as Marty Rosenberg)
Susan Ross .... creature viewpaint supervisor
Jason Rosson .... digital artist
Barry Safley .... digital effects artist: ILM
Gregory Salter .... sequence supervisor: ILM
Jeff Saltzman .... layout artist
Juan-Luis Sanchez .... digital clothing supervisor: ILM (as Juan Luis Sanchez)
Mike Sanders .... visual effects
Steve Sauers .... creature technical director
Frederic Schmidt .... digital effects artist
P. Kevin Scott .... animator: ILM
Anik Seguin .... stereo conversion editor (3D version 2013)
Pedro Seixas .... stereoscopic paint artist
Nelson Sepulveda .... digital compositor: ILM
Anthony Shafer .... sequence supervisor: ILM
Paul Sharpe .... digital artist
M. Zachary Sherman .... digital artist
David Shirk .... digital matte artist: ILM
Dave Sidley .... animator
John Sigurdson .... digital effects artist
Ken Sjogren .... digital compositor
Jason Smith .... creature technical director
Kim Smith .... digital effects artist
Scott Smith .... production engineering
Jason H. Snell .... 3D matchmove supervisor (as Jason Snell)
Jim Soukup .... matchmove artist: ILM (as James Soukup)
Kevin Sprout .... digital artist: ILM
Damian Steel .... digital effects artist
Joe Woodward Stevenson .... matchmove artist
Sam Stewart .... layout artist/digital paint and rotoscope artist: ILM
Chris Stoski .... digital matte artist
Joseph Suen .... digital model development: ILM
Russ Sueyoshi .... digital effects artist
David Sullivan .... paint/roto artist
Alex Suter .... research and development
Jeff Sutherland .... compositing sequence supervisor
Pat Sweeney .... visual effects director of photography (as Patrick Sweeney)
Henri Tan .... technical support: ILM
Stephanie Taubert .... rotoscope artist
Katrina Taylor .... stereo conversion editor (3D version 2013)
Renita Taylor .... simulation artist: ILM
Jessica Teach .... visual effects coordinator
Mike Terpstra .... pre-visualization
Eric Texier .... digital artist
Michael Thompson .... visual effects production and technical support
Johan Thorngren .... digital matte artist: ILM
Meghan Thornton .... digital effects artist
Rohan Tirkey .... stereoscopic supervisor
Bill Tlusty .... visual effects coordinator (as William Tlusty)
James Tooley .... technical animation supervisor
Delio Tramontozzi .... animator
Alan Travis .... visual effects
Alan Trombla .... research and development
Alex Tropiec Jr. .... Sabre artist: ILM
Guerdon Trueblood .... digital artist: ILM
Chi Chung Tse .... digital character animator
Doug Tubach .... digital compositor
Pat Tubach .... digital compositing supervisor (as Patrick Tubach)
Lee Uren .... technical director
Todd Vaziri .... compositor: ILM
Pascale Ville .... digital compositor
Eric Voegels .... digital effects artist: ILM
Tom Vukmanic .... model maker: ILM
Steven Wagner .... research & development
Kevin Wallace .... model maker: ILM
Kelly Walsh .... technical director: ILM
Paige Warner .... technical director: ILM (as Brandon Warner)
Joshua Wassung .... visual effects
Talmage Watson .... layout artist
Harold Weed .... digital modeler
Li-Hsien Wei .... digital creature model supervisor (as Sunny Li-Hsien Wei)
Gregory Weiner .... creature technical director: ILM
David Weitzberg .... sequence supervisor: ILM
Jamy Wheless .... lead animator
Jeff White .... creature technical director: ILM
Todd Widup .... creature technical director: ILM
Ronnie E. Williams Jr. .... lead compositor
Barry Williams .... digital artist
Eric Wong .... creature technical director: ILM
Ron Woodall .... viewpaint supervisor
Kevin Wooley .... motion capture artist
Jeff Wozniak .... digital artist: ILM
Peter Wyborn .... modelmaking supervisor
David Yee .... visual effects production and technical support
Elbert Yen .... viewpaint supervisor: ILM
Roland Yepez .... digital artist: ILM
Scott Younkin .... digital compositor: ILM
Susumu Yukuhiro .... digital matte artist
Dean Yurke .... Inferno supervisor
Franz Zach .... creature modeler: ILM
Bill Zahn .... digital artist
Tony Zhang .... stereoscopic paint artist (3D version 2013)
Wei Zheng .... digital matte artist
Tom Zils .... digital artist: ILM
Daniel Zizmor .... layout artist
Ron Bublitz .... character pipeline technical director (uncredited)
Eric D. Christensen .... digital artist: ILM (uncredited)
Pat Conran .... CG sequence supervisor (uncredited)
George Gambetta .... scanning supervisor (uncredited)
John Griffith .... pre-visualization artist (uncredited)
Ryan Kautzman .... software engineer: ILM (uncredited)
Michael Kennedy .... digital compositor (uncredited)
Gary H. Lee .... pre-visualization/effects artist (uncredited)
Stuart Lowder .... cgi production manager: ILM (uncredited)
Jake Maymudes .... digital artist (uncredited)
Todd Mitchell .... scanning supervisor (uncredited)
Chris Monks .... simulation artist: ILM (uncredited)
Lauren Morimoto .... digital paint and rotoscope artist (uncredited)
Michael Muir .... technical director: ILM (uncredited)
Michael Pecchia .... director of global development at prime focus (uncredited)
George Sakellariou .... production engineering: ILM (uncredited)
Peter Szewczyk .... pre-visualization (uncredited)
Chad Taylor .... Inferno artist (uncredited)
Christopher Townsend .... digital effects artist (uncredited)
 
Stunts
Richard Boué .... assistant stunt coordinator
Bob Bowles .... stunt double: Ian McDiarmid
Michael Byrne .... stunt double: Ian McDiarmid
Ben Cooke .... stunt double: Hayden Christensen
Sebastian Dickins .... acrobatic stunt double: Ian McDiarmid (as Sebastian Dickens)
Nash Edgerton .... stunt double: Ewan Mcgregor
Nick Gillard .... stunt coordinator
Dean Gould .... stunt safety assistant
Dean Gould .... stunts
Nigel Harbach .... stunt double
Lou Horvath .... stunts
Scott McLean .... stunt rigger
Chris Mitchell .... stunt rigger
Brett Praed .... stunt rigger
Kyle Rowling .... stunt double: Christopher Lee
George Saliba .... head stunt rigger
George Saliba .... stunts
Michael Saliba .... stunt rigger
Michael Saliba .... stunts
Daniel Stevens .... stunts
Gavin Wild .... stunt double
Richard Boué .... stunts (uncredited)
Nick Gillard .... stunt rigger (uncredited)
Nick Gillard .... stunts (uncredited)
Philip Partridge .... stunt performer (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Joseph J. Allen .... grip
Stuart Bell .... grip
Tov Belling .... first assistant camera
Michael Chambers .... additional electrician
Matt Clyde .... key rigging electrician
Joey Coughlin .... electrician
Carlos De Carvalho .... first assistant camera
Steve Finberg .... additional electrician
Claude Fortin .... second unit
David Franco .... director of photography: China
Robert Frey .... lead video engineer
Ron Fricke .... director of photography: Sicily and Thailand
Christa Gattermeier .... camera attachment
Keith Hamshere .... special photographer
Simon Harding .... Steadicam operator
Simon Harding .... camera operator
Mark Harris .... electrician
James Hopwood .... best boy grip
Maxime Imbeau .... best boy
Demetri Jagger .... video assist operator
Neil James .... rigging electrics
Mark Jefferies .... lighting technician
Geoff Kelly .... rigging electric
Eddie Knight .... gaffer
Peni Loloa .... electrician (as Peniaku Loloa)
Frankie Malhotra .... still photographer
Lee Mariano .... second assistant camera: "b" camera
Calum McFarlane .... camera operator: "a" camera
Peter McManus .... rigging electrician
Jason McPhee .... best boy grip
Stewart Monteith .... best boy
Merrick Morton .... still photographer
Luke Myslowski .... grip
Peter Myslowski .... key grip
Ralph Nelson .... still photographer (as Ralph Nelson Jr.)
David Nichols .... key grip
Giles Nuttgens .... director of photography: additional photography, Switzerland/UK
Michael Pedder .... lighting technician
Calvin Roberts .... vision engineer
Thomas Royal .... lighting technician
Marco Sgorbati .... assistant camera
Michael Taylor .... key video assist operator
Andy Thomson .... crane technician: Technocrane
David Thomson .... rigging grip
Matt Toll .... first assistant camera: "a" camera
Michael Vivian .... dolly grip: a camera
Noah Weinzweig .... assistant camera
Zoe Whittaker .... video assist operator: re-shoots
Grant Wilson .... electrician
Jennie Paddon .... second assistant camera: UK (uncredited)
Stephen Sadler .... first assistant camera (uncredited)
 
Animation Department
Scott Carroll .... animator
Scott Carroll .... layout artist
Jonathen Collins .... animator
C. Michael Easton .... animator
Cameron Folds .... animator
Jean-Denis Haas .... animator: ILM
Dani Morrow .... second layout
Kurt Nellis .... layout artist
Jakub Pistecky .... animator
Jay Rennie .... animator
 
Casting Department
Marianne Jade .... extras casting
Trish McAskill .... casting associate
 
Costume and Wardrobe Department
Julie Barton .... set costumer
Kumiko Black .... costume maker
Sarah Brest .... costume maker
Ivo Coveney .... costume props supervisor
Amanda Craze .... costumer
Ivana Daniele .... personal costumer: Mr Hayden Christensen
Jamella Hassan .... key costume stand-by
Adam Johansen .... costumes
Tom Lampropoulos .... costume prop maker
Gillian Libbert .... costume supervisor
Penny Mackie .... costume daily
Tim McGaw .... costume props
Michael Mooney .... assistant costume designer
William Neave .... costume props
Fiona Nichols .... costumer
Damir Peranovic .... extras wardrobe
Josie Pledge .... costume assistant (as Jo Carter)
Martin Rezard .... lead sculptor: costume props department
Kerry Thompson .... wardrobe supervisor
Jo Thorpe .... set costumer
Kirsty Wilkinson .... costume stand-by
Nicole Young .... costume supervisor
Fileena Bahris .... jewelry designer (uncredited)
 
Editorial Department
Jason Ballantine .... assistant editor
John Gerald Briggs .... apprentice editor
Jamey Hopper .... tape-to-tape colorist
Mark Nakamine .... colorist (digital color correction)
Cheryl Nardi .... assistant editor
Kent Pritchett .... digital color timer
Nick Provenzano .... editorial support (as Nicholas Provenzano)
Joseph Jett Sally .... additional editor
Jim Passon .... color timer (uncredited)
 
Music Department
Ramiro Belgardt .... music editor
Marcia Crayford .... concert mistress
Andrew Dudman .... scoring assistant
Terry Edwards .... chorus director
Melissa Deanne Ferguson .... assistant music editor
Mark Graham .... music librarian
Dave Hage .... music librarian
Andrew Hewitt .... musician: choir
Robert Houston .... scoring assistant
Edward Karam .... orchestrator (as Eddie Karam)
Maurice Murphy .... musician: trumpet
Shawn Murphy .... scoring mixer
Sam Okell .... assistant scoring engineer
Conrad Pope .... orchestrator
Gaby Santinelli .... singer: ensemble
Steven L. Smith .... music preparation
Kenneth Wannberg .... supervising music editor (as Ken Wannberg)
John Williams .... conductor
 
Transportation Department
Cian O'Clery .... driver: cast set PA
 
Other crew
Liz Abbott .... nurse
Simon Alberry .... mould maker
Eamon Barling .... set production assistant
Erik A. Baron .... client services
Jane Bay .... executive assistant: George Lucas
Don Bies .... R2-D2 operator
Don Bies .... droid unit supervisor
Michael Blanchard .... technical supervisor
Stephanie Borean .... production assistant
Scott Brewer .... projectionist
Ryan Church .... concept design supervisor
Nicholas Copping .... assistant production coordinator
Steve Court .... supervisor
Jenny Craik .... researcher
Jo Donaldson .... researcher
Louise Elsey .... fabrication supervisor
Elton Farla .... additional medic: UK
Kathryn Farrar .... production controller (as Kathryn Ramos)
Kerry Fetzer .... caterer
Cal Foote .... engineer
Lawrence Foster .... artists' assistant
Samuel V. Franco .... radio programmer and spots
Kristelle Gardiner .... fabrication technician
Christa Gattermeier .... production runner
Toby Gibson .... image coordinator
Nick Gillard .... sword master
Jean-Marie Gindraux .... location unit manager
Lara Golder .... assistant: Rick McCallum
Helen Gregory .... production coordinator
Lynne Hale .... director of communications
Konrad Hartmann .... senior model maker
Kate Hilliard .... production secretary
Peter Hricak .... network manager
Bjorn Johnson .... production assistant: London
Ali Keshavji .... associate producer: documentary department
Ali Keshavji .... production assistant
Seth Larney .... stills coordinator
Polly Leach .... assistant production coordinator
Siobhan Lyons .... production coordinator
Chris Marinovich .... senior model maker
Elhanan Matos .... cinespeed operator
Paul Matwiy .... IT manager
Mousy McCallum .... set production assistant
Rob McMinn .... medic
Anne Merrifield .... assistant: George Lucas
Fred Meyers .... HDTV supervisor
Barney Miller .... production assistant: UK
Amy Moorcroft .... creature assistant
Michael Morgan .... technical operations supervisor
Victoria Morgan .... assistant production coordinator
Robert Muller .... medical officer
Virginia Murray .... production coordinator
Christopher Neil .... dialogue coach
Marguerite O'Sullivan .... set nurse
Kenji Oates .... network assistant
Rajeshree Patel .... accountant
Sarita Patel .... executive assistant: George Lucas
Kevin Plummer .... production accountant
Patrick Plummer .... first assistant accountant
Samata Preston .... production assistant
Ardees Rabang .... assistant: Rick McCallum, USA
Hamish Roxburgh .... on-set production assistant
Jacqui Louez Schoorl .... assistant: Rick McCallum, Australia (as Jacqui Louez)
Lisa Shaunessy .... assistant publicist
Christian J. Simpson .... stand-in: Hayden Christensen, UK
John Singh .... publicist
Mike Smith .... Javva the Hutt
Robyn Stanley .... researcher
Anna Steel .... production assistant
Jayne-Ann Tenggren .... script supervisor
Leonard L. Thomas .... artists' assistant (as Leonard Thomas)
Sonny Tilders .... engineer
Greg Upston .... senior model maker
Carol Moen Wing .... researcher
Wesley R. Anderson .... IT technician (uncredited)
Jason Mack .... security officer (uncredited)
 
Thanks
Van Bedient .... special thanks
Tony Mark .... special thanks
Tim Schafbuch .... thanks
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
"Revenge of the Sith" - USA (short title)
"Star Wars III: Revenge of the Sith" - USA (DVD box title)
"Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3D" - USA (3-D version)
"Star Wars: Revenge of the Sith" - USA (promotional title)
See more »
MPAA:
Rated PG-13 for sci-fi violence and some intense images
Runtime:
140 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Certification:
Argentina:Atp | Australia:M | Brazil:10 | Canada:PG (Alberta/British Columbia/Manitoba/Nova Scotia/Ontario) | Canada:G (Quebec) | Chile:TE | Czech Republic:12 | Finland:K-11 | France:U | Germany:12 | Hong Kong:IIA | Iceland:10 (original rating) | Iceland:12 (video rating) | Indonesia:Dewasa | Ireland:PG | Italy:T | Japan:U | Malaysia:U | Mexico:B | Netherlands:12 | New Zealand:M | Norway:11 | Peru:PT | Philippines:G | Portugal:M/6 | Singapore:PG | South Africa:10V | South Korea:All | South Korea:12 (DVD rating) | Spain:T | Sweden:11 | Switzerland:12 (canton of Geneva) | Switzerland:12 (canton of Vaud) | Taiwan:PG-12 | UK:12A | USA:PG-13 (certificate #41633)
Company:

Did You Know?

Trivia:
When Obi-Wan finds General Grievous on Utapau, his first words are, "Hello, there." In Star Wars (1977), when Obi-Wan is first introduced, his words to R2-D2 are, "Hello, there."See more »
Goofs:
Continuity: Anakin's scar on his right eye changes, the part below his eye moves slightly down and lengthens. Also, on the DVD box cover, Anakin clearly doesn't have a scar, but posters have artistic license.See more »
Quotes:
[first lines]
[R2-D2 bleeps]
Anakin Skywalker:Lock on to him R2.
[R2-D2 responds with more bleeping]
Anakin Skywalker:Master, General Grievous's ship is directly ahead. The one crawling with Vulture droids.
Obi-Wan:Oh, I see it. Oh, this is going to be easy.
See more »

FAQ

Why does General Grievous use blue and green sabers? Don't the villains always use red?
How are Anakin and Obi-Wan able to survive the windows being blown on Grievous' ship?
Who or what is General Grievous?
See more »
500 out of 912 people found the following review useful.
A Damn Good Movie!, 19 May 2005
Author: BigHardcoreRed from Calimesa, California

Upon seeing Star Wars: Revenge Of The Sith early this morning, I let it sink in all day to form my opinion. After all that thought, I concluded that this was a damn good movie... and probably my favorite of all 6 episodes (definitely of the episodes 1-3)!

One of the things I liked about this movie is the way it presents Anakin Skywalker (Hayden Christensen). George Lucas made you believe that, although we know Anakin was evil, he did not believe himself to be evil. In fact, he thought he was doing the right thing, even though some of those things were undeniably wrong.

Also, many of the mysteries were finally answered. We all knew Anakin was Darth Vader, and that Vader was the father of Luke Skywalker and Leia, but now we know how and why they were separated. We also know how Darth Vader came about and why the need for the costume. All this and more!

A review of this movie would not be complete without mention of the spectacular special effects. Every shot in the movie is stunning and hard to look away from. The action starts from the very beginning and does not let up, except for some minor love scenes. The light saber battles between Anakin, Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor), Yoda, Mace Windu (Samuel L. Jackson) and General Grievous were all done extremely well. Even R2-D2 got to kick some butt!

Overall, as you can probably tell, I loved this installment of the series. All of the questions were answered and was more action packed than I could have hoped for. Definitely recommended. 9.5/10

Was the above review useful to you?
See more (3199 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005)
Recent Posts (updated daily)User
Did Sidious hate blacks and aliens because of Yoda and Mace? star_in_the_zenith_79
Sent Luke to Tatooine to live with family? lebellue
Lucas's obsession with ships landing and taking off ReeseJohn
Why don't Jedi just Force push Grievous? star_in_the_zenith_79
Padme 'pregnant' Doolabs
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Star Wars Star Wars: Episode II - The Attack of the Clones Star Wars: Episode I - The Phantom Menace Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back Star Wars: Episode VI - The Return of the Jedi
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.