Edit
Corpse Bride (2005) Poster

(2005)

Full Cast & Crew

Directed by 

Tim Burton
Mike Johnson

Writing Credits  

Tim Burton ... (characters) and
Carlos Grangel ... (characters)
 
John August ... (screenplay) and
Caroline Thompson ... (screenplay) and
Pamela Pettler ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Victor Van Dort (voice)
...
Corpse Bride (voice)
...
...
...
...
...
Finis Everglot (voice)
...
Barkis Bittern (voice)
...
...
Elder Gutknecht (voice)
...
...
Maggot / Town Crier (voice)
...
...
Bonejangles (voice)
Stephen Ballantyne ...
Emil (voice)
...
Solemn Village Boy (voice)
Create a character page for: ?

Produced by 

Allison Abbate ... producer
Jeffrey Auerbach ... executive producer
Tim Burton ... producer
Derek Frey ... associate producer
Joe Ranft ... executive producer
Tracy Shaw ... associate producer

Music by 

Danny Elfman

Cinematography by 

Pete Kozachik ... director of photography

Film Editing by 

Chris Lebenzon
Jonathan Lucas

Casting By 

Michelle Guish

Production Design by 

Alex McDowell

Art Direction by 

Nelson Lowry

Production Management 

Harry Linden ... production manager
Jessie Thiele ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Joe Barlow ... third assistant director
Mike Colley ... second assistant director
Ezra Sumner ... first assistant director (as Ezra J. Sumner)

Art Department 

Chris Baker ... conceptual design / illustrator
Stephen Bettles ... modeller
Chris Butler ... storyboard artist
Mike Cachuela ... additional storyboard artist
Katy Clarke ... lead painter
Padraig Collins ... storyboard artist (as Patrick Collins)
Luc Desmarchelier ... visual development artist
Priscilla Elliott ... art department researcher
Alex Hill ... additional storyboard artist (as Alex Hillkurtz)
Brendan Houghton ... additional storyboard artist
Penny Howarth ... modeller
Barry Jones ... modeller
Matt Jones ... additional storyboard artist
Kaz ... additional storyboard artist
Poppy Luard ... draughtsman
Roddy MacDonald ... art department supervisor
Thecla Mallinson ... modeller
Emily Mantell ... storyboard staff assistant
Sean Mathiesen ... visual development artist
Francesca Berlingieri Maxwell ... lead painter (as Francesca Maxwell)
Paul McBride ... graphic designer
Alberto Mielgo ... additional storyboard artist
Jon Minchin ... set construction production manager
Katy Moore-Kozachik ... art staff assistant (as Katy Moore Kozachik)
Hannah Moseley ... draughtsman
Danielle Mullins ... painter
Conor O'Gorman ... art staff assistant
Sam Page ... art staff assistant
Dean Roberts ... storyboard artist
Neil Ross ... illustrator
Sharon Smith ... storyboard artist
David Stoten ... storyboard artist
William Sumpter ... modeller
Tony Travis ... painter
Laura Treen ... painter
Simon Valdimir Varela ... visual development artist (as Simón Varela)
Andreas von Andrian ... additional storyboard artist
Tim Watts ... storyboard artist
Terry Whitehouse ... modeller
Alice Bird ... assistant to the art director (uncredited)
Holly Gosnell ... art department intern (uncredited)
Emma Lo Gatto ... art department assistant (uncredited) / art department intern (uncredited)
Rachel Myers ... art department runner (uncredited)

Sound Department 

Harry Barnes ... foley supervisor
Phillip Barrett ... foley mixer
Steve Boeddeker ... sound designer
Sandy Buchanan ... production sound mixer
Chris Burdon ... sound re-recording mixer
Martin Cantwell ... sound designer
Simon Chase ... foley editor
Doug Cooper ... sound mix technician
Vincent Cosson ... sound mix technician
Rupert Coulson ... production sound mixer
Tony Currie ... dialogue editor
André Dias ... dubbing mixer (international versions)
Phil Freudenfeld ... sound mix technician (as Phillip Mark Freudenfeld)
Steve Hancock ... sound mix technician
Paul Hanks ... foley artist (as Paul Hank)
Eddy Joseph ... supervising sound editor
Paul Langwade ... production sound mixer
David Mackie ... assistant sound editor (as Dave Mackie)
Mike Prestwood Smith ... sound re-recording mixer
Colin Ritchie ... dialogue editor
James Seddon ... dolby consultant
Michael Semanick ... sound re-recording mixer
Ian Waggott ... foley artist (as Ian Waggot)
Alexander Beddow ... adr recordist (uncredited)
Les Brock ... sound consultant: SDDS (uncredited)
Alfonso Calvo ... sound dubbing mixer (uncredited)
Martin Cantwell ... sound editor (uncredited) / sound (uncredited)
Colin Cooper ... adr mixer (uncredited)
Nick Foley ... adr recordist (uncredited)
Peter Gleaves ... adr mixer (uncredited)
Michael Miller ... adr mixer (uncredited)
Pip Norton ... adr recordist (uncredited)
Ted Swanscott ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Astrig Akseralian ... puppet painter
Kat Alioshin ... project supervisor: Mackinnon and Saunders
Michael J. Asquith ... puppet modeller (as Mike Asquith)
Emily Austen ... puppet modeller
Andy Baker ... modeller
Noel Baker ... lead sculptor: Mackinnon and Saunders
James Barr ... modeller
Fiona Barty ... puppet modeller
Colin Batty ... puppet modeller
Richard Blakey ... puppet modeller
Chris Booth ... puppet modeller
Fiona Bunting ... puppet modeller
Jamie Carruthers ... puppet painter
Merrick Cheney ... armatures
Gary Cherrington ... junior puppet modeller
Mick Chippington ... modeller
Carrie Clarke ... puppet modeller
Deborah Cook ... puppet modeller
Mark Cordory ... modeller
Nigel Cornford ... puppet modeller
Ruth Curtis ... puppet modeller
Mark Evans ... puppet modeller
Georgie Everard ... puppet modeller
Anthony Fallows ... puppet modeller
Gary Faulkner ... model rigger
Charles Fletcher ... modeller
Angela Frankham ... puppet modeller
Michele Gelormini ... puppet modeller
Andy Gent ... lead model rigger
Mike Gould ... modeller
Lucy Grannon ... puppet painter
Andrew Howard Green ... modeller
Ben Greenwood ... puppet modeller
Jonathan Grimshaw ... puppet modeller
Mark Gunning ... modeller
Maggie Haden ... puppet modeller
Anne Hall ... puppet modeller
Graeme Hall ... puppet modeller
Nicola Hatch ... modeller
Georgina Hayns ... armature lead: Mackinnon and Saunders
Chris Hepple ... modeller
Valma Hiblen ... modeller
Joe Holman ... puppet modeller
Rebecca Hunt ... puppet modeller
Richard Jeffers ... puppet painter
Bethan Jones ... foam lead: Mackinnon and Saunders
Clare Jones ... puppet modeller
Oliver Jones ... modeller
Christine Keogh ... fabrication lead: Mackinnon and Saunders
Angela Kiely ... puppet painter
Clare Kinross ... modeller
Janet Knechtel ... puppet modeller
Thalia Lane ... puppet modeller
Andy Lee ... puppet modeller
Yee-Mee Li ... puppet modeller
Lara Lodato ... puppet modeller
Amy Mabire ... modeller
Ian MacCabe ... modeller
Colin Mackinnon ... puppet modeller
Ian Mackinnon ... puppets: Mackinnon and Saunders
Graham Maiden ... puppet fabrication supervisor (as Graham G. Maiden)
Robbie Manning ... puppet modeller
Spencer Marsden ... puppet modeller
Martin Mattingley ... modeller
Cathy Maze ... modeller
Steve McClure ... modeller
Cormac McKee ... modeller
Richard Miles ... puppet modeller
Sara Mullock ... puppet modeller
Joseph Nowakowski ... junior puppet modeller
Cordelia O'Neill ... puppet modeller
Shannon O'Neill ... puppet modeller
Megumi Ogo ... puppet modeller
Angela Pang ... modeller
Dan Pascall ... puppet wrangler
Wendy Anne Payne ... modeller (as Wendy Payne)
Richard Pickersgill ... puppet modeller
Trevor Poulsum ... junior puppet wrangler
Nick Smalley Ramsdale ... puppet modeller
Rebecca Redhead ... puppet modeller
Gareth Richards ... puppet modeller
Gavin Richards ... modeller
Steven Riley ... modeller
Nick Roberson ... lead painter: Mackinnon and Saunders
Susan Robson ... puppet modeller
Denis Russo ... model rigger
Jeremy Ryder ... puppet modeller
Peter Saunders ... puppets: Mackinnon and Saunders
Michelle Scattergood ... costumes lead: Mackinnon and Saunders
Kevin Scillitoc ... puppet modeller (as Kevin Scillitoe)
Bridget Smith ... lead mould maker: Mackinnon and Saunders
Will Sumpter ... modeller
Neil Sutcliffe ... puppet modeller
Stuart Sutcliffe ... puppet modeller
Amanda Thomas ... puppet modeller
Mark Thompson ... silicone lead: Mackinnon and Saunders
Emma Trimble ... puppet modeller
John Turnbull ... puppet modeller
Hilary Utting ... modeller
Justin Virdi ... puppet modeller
Christine Walker ... puppet modeller
Caroline Wallace ... puppet modeller
Libby Watson ... puppet coordinator
Sarah Wells ... modeller
Simon White ... puppet modeller
David Whiting ... puppet modeller
Adam Wright ... puppet modeller
Daniel Wright ... modeller
Thecla Mallinson ... modeller (uncredited)

Visual Effects by 

Stewart Anderson ... technical support
Chris Armsden ... render wrangler: MPC
Murray Barber ... compositing team: MPC
Judy Barr ... compositing team: MPC
Philip Borg ... CG team: MPC
Andy Bowman ... motion control supervisor
Andre Brizard ... compositing team: MPC
Delphine Buratti ... compositing team: MPC
Billy A. Campbell ... visual effects editor (as William Campbell)
Nick Cannon ... technical support
Giuliano Cavalli ... compositor
Rohan Claassen ... visual effects (as Rohan Claassan)
Kirsty Clark ... compositing team: MPC (as Kirsty Lamb)
Isabel Cody ... CG team: MPC
Ross Colgan ... systems support: MPC
Loraine Cooper ... compositing team: MPC (as Loraine 'Lolly' Cooper)
Mark Curtis ... compositor
Rupert Davies ... data wrangler
Andre Camargo de Souza ... CG team: MPC (as Andre de Souza)
Michael Elson ... visual effects executive producer: MPC
Andy Fraser ... CG team: MPC
Vincent Goodsell ... compositing team: MPC (as Vince Goodsell)
Kim Gordon ... compositing team: MPC
Qian Han ... roto/prep team: MPC
Martin Hobbs ... visual effects executive producer: MPC
Kay Hoddy ... roto/prep team: MPC
Nic Hodgkinson ... compositing team: MPC
Max Horton ... colorist
Lorea Hoye ... visual effects producer: MPC
Gilbert James ... visual effects producer: MPC (as Gil James)
Tom Kimberley ... compositing team: MPC
Pete Kozachik ... visual effects supervisor
Serena Lam ... roto/prep team: MPC
Douglas Larmour ... compositing supervisor: MPC (as Doug Larmour)
David Lloyd ... technical support
Begoña Lopez ... digital film grading supervisor: MPC
Natalie MacDonald ... compositing team: MPC
Phil Man ... compositing team: MPC
Joshua McAbban ... digital systems administrator
Alan McCabe ... render wrangler: MPC
Jolene McCaffrey ... compositing team: MPC
Peter Muyzers ... computer graphics supervisor: MPC
Salima Needham ... compositing team: MPC
Roxanne Newsham ... CG team: MPC
Jessica Norman ... visual effects supervisor: MPC
Dylan Owen ... compositing team: MPC
Martin Pelham ... digital systems supervisor
Martin Pengelly-Phillips ... data wrangler
Scott Pritchard ... compositing team: MPC
James Prosser ... visual effects coordinator: MPC
Aled Robinson ... assistant visual effects editor
Neil Roche ... CG team: MPC
Caroline Rowlands ... IT staff assistant
Norbert Ruf ... compositing team: MPC
James Russell ... compositing team: MPC (as Jim Russell)
David Scott ... compositing team: MPC
Alexander Seaman ... CG team: MPC
Nicolas Seck ... CG team: MPC
Martyn Siddiqui ... technical support (as Martyn George Siddiqui)
Mohamed Sobhy ... CG team: MPC (as Mohamed 'Mo' Sobhy)
Penn Stevens ... CG team: MPC
Kim Stevenson ... compositing team: MPC
Giuseppe Tagliavini ... roto/prep team: MPC
Scott Taylor ... roto/prep team: MPC
Sarah Thompson ... data wrangler
Roberta Trouton ... motion control technician
Miquel Ubeda ... compositing team: MPC
Thomas Urbye ... digital conform editor
Dan Warder ... data operator
Roland Watson ... technical support
Chris Watts ... visual effects consultant
Martin Weaver ... technical support
Joern Weisspfennig ... CG team: MPC
Sheila Wickens ... compositing supervisor: MPC (as Sheila Gorman)
Paul Alexiou ... visual effects film editorial: MPC (uncredited)
Andrew Baggarley ... data wrangler (uncredited)
Reuben Barkataki ... roto/prep artist (uncredited)
Kieran Belshaw ... digital film recordist (uncredited)
Stephen Bettles ... modeler (uncredited)
Hayley Brazelton ... roto/prep artist: MPC (uncredited)
Matthew Bristowe ... digital lab producer: MPC (uncredited)
Andrew Bunday ... render wrangler: MPC (uncredited)
Evangelos Christopoulos ... effects technical director: MPC (uncredited)
Martyn Drake ... systems: MPC (uncredited)
Dan Duran ... digital artist (uncredited)
Lisa Gonzalez ... matchmove Artist: MPC (uncredited)
Lewis Guarniere ... data wrangler: MPC (uncredited)
Michael Harrison ... digital compositor (uncredited)
Lionel Heath ... roto/prep: MPC (uncredited)
Jeremy Hey ... digital artist (uncredited)
Marcus Hindborg ... digital artist: MPC (uncredited)
Robin Hollander ... digital compositor (uncredited)
Pete Howlett ... digital compositor (uncredited)
Zoe Izzard ... digital film recordist (uncredited)
Ryan Knowles ... data operator (uncredited)
Arek Komorowski ... digital artist (uncredited)
Debbie Langford ... matchmove artist: MPC London (uncredited)
Bryan Litson ... match move technician: MPC (uncredited)
Gary Marshall ... matchmove Artist: MPC (uncredited)
Alasdair McNeill ... roto/prep artist (uncredited)
Stuart Nelhams ... visual effects film editorial: MPC (uncredited)
Joe Pavlo ... digital artist (uncredited)
Stuart Pitcher ... digital compositor (uncredited)
Tristan Porter ... digital artist: MPC (uncredited)
Michael Ridgwell ... digital artist (uncredited)
Ben Shepherd ... digital effects supervisor: MPC (uncredited)
Chris Thunig ... concept artist: MPC (uncredited)
Chris Tootell ... animator (uncredited)
Giuliano Dionisio Vigano ... digital compositor (uncredited)
Robert A. Willis ... digital film recordist (uncredited)
Chris Wilson ... render wrangler: MPC (uncredited)
Pat Wintersgill ... online film editor (uncredited)
Oliver Winwood ... data wrangler: MPC (uncredited)
Melody Woodford ... matchmove supervisor & coordinator: MPC (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Edgar Alberto ... assistant chief lighting technician
Massimo Bordonaro ... ad/pub services
Melissa Byers ... lighting camera
Rob Collins ... assistant chief lighting technician (as Robert Collins)
Jamie Daniels ... lighting camera
Rupert Davies ... assistant camera
Matt Day ... assistant camera
Dean Foard ... assistant chief lighting technician (as Dean Ford)
Stuart Galloway ... lighting camera
David Genge ... assistant chief lighting technician
Andy Green ... assistant chief lighting technician
Tom Guy ... assistant chief lighting technician
Malcolm Hadley ... lighting camera
Simon Jacobs ... lighting camera
Christophe Leignel ... assistant camera
James Lewis ... lighting camera
Beth MacDonald ... assistant camera
Adam Maslowski ... assistant chief lighting technician
Mark Nutkins ... assistant camera
Simon Paul ... lighting camera
Graham Pettit ... lighting camera
Geoff Robbins ... assistant camera
Clive Scott ... chief lighting technician
Peter Sorg ... lighting camera
Mark Stewart ... lighting camera
Mark Swaffield ... assistant camera
Aaron Walters ... assistant chief lighting technician
Gary Welch ... assistant chief lighting technician
Caroline Wilson ... assistant camera

Animation Department 

Tim Allen ... animator
Carles Burgès ... character designer (as Carles Burges)
Stefano Cassini ... animator
Joanne Chalkley ... animator (as Jo Chalkley)
Mike Cottee ... animator
Phil Dale ... animator
Brian Demoskoff ... animator
Peter Dodd ... animator (as Pete Dodd)
Annie Elvin ... character color / character colorist
Anthony Elworthy ... animator
Anthony Farquhar-Smith ... animator
Tobias Fouracre ... animator
Jordi Grangel ... character designer
Jens Jonathan Gulliksen ... animator
Caroline Hamann ... animation staff assistant
Brian Leif Hansen ... animator (as Brian Hansen)
Malcolm Lamont ... animator
Drew Lightfoot ... animator
Matt Palmer ... animator
Brad Schiff ... animator
Michael Schlingmann ... 2-D animator
Anthony Scott ... animation supervisor
Oliver Smyth ... animation staff assistant
Jason Stalman ... animator
Chris Stenner ... animator
Trey Thomas ... animator
Chris Tichborne ... animator
Chris Tootell ... animator
Joris van Hulzen ... 2-D animator
Huy Vu ... character designer
Mark Waring ... animator
Tim Watts ... animator
Portia Wilson ... animation coordinator
Charlotte Worsaae ... animator
Carlos Grangel ... character designer (uncredited)
Louise Spraggon ... animation coordinator (uncredited)
Justine Waldie ... assistant animator (uncredited)

Casting Department 

Vanessa Baker ... adr voice casting
Gaby Kester ... casting associate
Ruth Lambert ... casting consultant: US
Brendan Donnison ... adr voice casting (uncredited)

Editorial Department 

Claire Dodgson ... second assistant editor
Carlos Domeque ... assistant editor
Ralph Foster ... first assistant editor
Emma Gaffney ... first assistant editor
Richard Overall ... assistant editor
Katie Reynolds ... post-production coordinator
Holly Thornton ... assistant post-production coordinator
Claus Wehlisch ... first assistant editor
Natasha Westlake ... post-production staff assistant
Bill Daly ... post-production executive (uncredited)
Jack Hughes ... editorial intern (uncredited)

Music Department 

John August ... song: lyrics by
Steve Bartek ... supervising orchestrator
Patricio Castillo ... musician
Chris Cozens ... auricle control systems
Danny Elfman ... composer: songs / lyricist: songs / score producer
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Michael Higham ... music editor (as Mike Higham)
Nick Ingman ... conductor
Jake Jackson ... programmer: score
Ernest Lee ... music score programmer
Marc Mann ... supervising programmer: music
Shie Rozow ... music editor
Dennis S. Sands ... score mixer (as Dennis Sands) / score recordist (as Dennis Sands)
Edgardo Simone ... orchestrator
David Slonaker ... orchestrator
Steven L. Smith ... music preparation
Sam Southwick ... assistant music editor
Rick Wentworth ... conductor
Jonathan Williams ... musician: cello
Robert Houston ... assistant scoring engineer (uncredited)
Jake Jackson ... additional music engineer (uncredited)
Paul Kegg ... musician: cello (uncredited)
Sam Okell ... assistant scoring engineer (uncredited)

Transportation Department 

David O'Connor ... unit driver (uncredited)

Other crew 

Lucy Braithwaite ... staff assistant
James Broom ... assistant production accountant
Jeffrey Broom ... production accountant
Jeffrey Bruce ... assistant production accountant
Andrea Carter ... staff assistant
Jules Collings ... assistant to producer
Sherry Collins ... staff assistant
Jo-Ann Evans ... staff assistant (as Joanne Evans)
Sarah Feeley ... production coordinator: USA
Michelle Fraser ... assistant production coordinator
Molly Gilbert ... staff assistant
Bugs Hartley ... production coordinator (as Victoria Bugs Hartley)
Jane Hodge ... track reader
Jo Hughes ... staff assistant (as Joanne Hughes)
Tim Hutton ... staff assistant
Fleur Jago ... production coordinator
Melanie Jones ... staff assistant
Nathan Kerry ... staff assistant
Dmitry Lavrov ... image processing software engineer
Emma Lo Gatto ... staff assistant
Jeffrey Lynch ... head of story
Ben Mantle ... staff assistant
Mark J. Miller ... assistant to director (as Mark Miller)
Charlotte Owen ... assistant production coordinator
Charlotte Patten ... staff assistant
Karyna Sander ... staff assistant
Dale A. Smith ... production coordinator: USA
Paul Spicer ... staff assistant
Simon Tatum ... staff assistant
Leah Chalk ... health and safety (uncredited)
Enfys Dickinson ... manager (uncredited)
Dave Nalle ... font designer (uncredited)
Martin Pengelly-Phillips ... research and development (uncredited)
Filip Tegstedt ... production intern (uncredited)
Liam Winn ... runner (uncredited)
James Winnifrith ... track reader (uncredited)

Thanks 

Joe Ranft ... in memory of

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page