IMDb > Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999) More at IMDbPro »

Photos (See all 227 | slideshow) Videos (see all 11)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace -- Two Jedi knights uncover a wider conflict when they are sent as emissaries to the blockaded planet Naboo.
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace -- Anakin Skywalker competes in a pod race in this clip from Star Wars: Episode I - The Phantom Menace.
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace -- Featurette: George Lucas 2
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace -- TV Spot: Choice
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith -- The trailer for the complete Star Wars collection on Blu-ray.

Overview

User Rating:
6.6/10   400,122 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 15% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writer:
George Lucas (written by)
Contact:
View company contact information for Star Wars: Episode I - The Phantom Menace on IMDbPro.
Release Date:
19 May 1999 (USA) See more »
Tagline:
Every generation has a legend. Every journey has a first step. Every saga has a beginning. See more »
Plot:
Two Jedi Knights escape a hostile blockade to find allies and come across a young boy who may bring balance to the Force, but the long dormant Sith resurface to reclaim their old glory. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
Nominated for 3 Oscars. Another 17 wins & 56 nominations See more »
NewsDesk:
(2023 articles)
'Star Wars 7' Photos Reveal Adam Driver Is an X-Wing Pilot?
 (From MovieWeb. 16 September 2014, 1:31 PM, PDT)

Killing Darth Maul: George Lucas' prequel trilogy mistake?
 (From Den of Geek. 15 September 2014, 7:24 AM, PDT)

10 Depressing Things About Star Wars 7
 (From Obsessed with Film. 11 September 2014, 1:53 AM, PDT)

User Reviews:
Oh Jar-Jar, How Do I Hate Thee? Let Me Count The Ways. See more (3459 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Liam Neeson ... Qui-Gon Jinn

Ewan McGregor ... Obi-Wan Kenobi

Natalie Portman ... Queen Amidala / Padmé

Jake Lloyd ... Anakin Skywalker

Ian McDiarmid ... Senator Palpatine

Pernilla August ... Shmi Skywalker

Oliver Ford Davies ... Sio Bibble

Hugh Quarshie ... Captain Panaka

Ahmed Best ... Jar Jar Binks (voice)

Anthony Daniels ... C-3PO (voice)

Kenny Baker ... R2-D2

Frank Oz ... Yoda (voice)

Terence Stamp ... Chancellor Valorum

Brian Blessed ... Boss Nass (voice)

Andy Secombe ... Watto (voice) (as Andrew Secombe)

Ray Park ... Darth Maul
Lewis Macleod ... Sebulba (voice)

Warwick Davis ... Wald / Pod race spectator / Mos Espa Citizen

Steve Speirs ... Captain Tarpals
Silas Carson ... Nute Gunray / Ki-Adi-Mundi / Lott Dodd / Republic Cruiser Pilot
Jerome Blake ... Mas Amenda / Orn Free Taa / Oppo Rancisis / Rune Haako / Horox Ryyder / Graxol Kelvynn / Mick Reckrap
Alan Ruscoe ... Daultay Dofine / Plo Koon / Bib Fortuna

Ralph Brown ... Ric Olié

Celia Imrie ... Fighter Pilot Bravo 5

Benedict Taylor ... Fighter Pilot Bravo 2
Clarence Smith ... Fighter Pilot Bravo 3

Samuel L. Jackson ... Mace Windu

Dominic West ... Palace Guard
Karol Cristina da Silva ... Rabé (as Cristina da Silva)
Liz Wilson ... Eirtaé (as Friday 'Liz' Wilson)
Candice Orwell ... Yané

Sofia Coppola ... Saché

Keira Knightley ... Sabé (as Kiera Knightley)

Bronagh Gallagher ... Republic Cruiser Captain
John Fensom ... TC-14

Greg Proops ... Fode (voice)
Scott Capurro ... Beed (voice)
Margaret Towner ... Jira
Dhruv Chanchani ... Kitster
Oliver Walpole ... Seek
Katie Lucas ... Amee (as Jenna Green)
Megan Udall ... Melee

Hassani Shapi ... Eeth Koth
Gin Clarke ... Adi Gallia (as Gin)
Khan Bonfils ... Saesee Tiin
Michelle Taylor ... Yarael Poof
Michaela Cottrell ... Even Piell
Dipika O'Neill Joti ... Depa Billaba
Phil Eason ... Yaddle

Mark Coulier ... Aks Moe

Lindsay Duncan ... TC-14 (voice)

Peter Serafinowicz ... Darth Maul / Battle Droid Commander / Gungan Scout (voice)
James Taylor ... Rune Haako (voice)
Chris Sanders ... Daultay Dofine (voice)
Toby Longworth ... Sen. Lott Dodd / Gragra (voice)
Marc Silk ... Aks Moe (voice)

Amanda Lucas ... Tey How / Diva Funquita (voice) (as Tyger)
rest of cast listed alphabetically:
Simon Allen ... Flag Bearer (uncredited)

Richard Armitage ... Naboo Fighter Pilot (uncredited)
Don Bies ... Pod Race Mechanic (uncredited)
Trisha Biggar ... Orn Free Taa's Aide (uncredited)
Michonne Bourriague ... Aurra Sing (uncredited)

Ben Burtt ... Naboo Courier (uncredited)
Doug Chiang ... Flag Bearer (uncredited)
Rob Coleman ... Pod Race Spectator in Jabba's Private Box (uncredited)

Roman Coppola ... Senate Guard (uncredited)
Matt Daniel-Baker ... Naboo Foot Soldier (uncredited)
Russell Darling ... Naboo Royal Security Guard (uncredited)

Philip Delancy ... Naboo Starship Pilot (uncredited)
C. Michael Easton ... Pod Race Spectator (uncredited)
Andrew Elias ... Naboo Royal Guard (uncredited)
John Ellis ... Pod race spectator (uncredited)

Ned Gorman ... Naboo Citizen (uncredited)
Joss Gower ... Naboo Fighter Pilot (uncredited)
Raymond Griffiths ... GONK Droid (uncredited)
Nathan Hamill ... Pod Race Spectator / Naboo Palace Guard (uncredited)
Tim Harrington ... Naboo Security Guard (uncredited)
Jack Haye ... Pod Race Spectator in Jabba's Private Box (uncredited)
Nifa Hindes ... Ann Gella (uncredited)
Nishan Hindes ... Tann Gella (uncredited)
Alexi Kaye Campbell ... Naboo Guard (uncredited)
John Knoll ... Lt. Rya Kirsch - Bravo 4 / Flag Bearer (uncredited)
Kamay Lau ... Sei Taria - Senators Aide (uncredited)
Dan Madsen ... Kaadu Handler (uncredited)
Iain McCaig ... Orn Free Taa's Aide (uncredited)

Rick McCallum ... Naboo Courier (uncredited)

João Costa Menezes ... Naboo Fighter Pilot (uncredited)

Taylor Murphy ... Battle Droid (uncredited)
Jeff Olson ... Pod Race Spectator in Jabba's Private Box (uncredited)
Lorne Peterson ... Mos Espa Citizen (uncredited)
Steve Sansweet ... Naboo Courier (uncredited)
Mike Savva ... Naboo Royal Guard (uncredited)

Christian J. Simpson ... Lt. Gavyn Sykes - Bravo 6 (uncredited)
Paul Martin Smith ... Naboo Courier (uncredited)

Scott Squires ... Naboo Speeder Driver (uncredited)
Tom Sylla ... Battle Droid (voice) (uncredited)
Bill Tlusty ... Chokk, Jabba's Bodyguard (uncredited)
Danny Wagner ... Mawhonic (uncredited)

Matthew Wood ... Bib Fortuna / Ody Mandrell (uncredited) (voice)

Directed by
George Lucas 
 
Writing credits
George Lucas (written by)

Produced by
George Lucas .... executive producer
Rick McCallum .... producer
 
Original Music by
John Williams 
 
Cinematography by
David Tattersall (director of photography)
 
Film Editing by
Ben Burtt 
Paul Martin Smith 
 
Casting by
Robin Gurland 
 
Production Design by
Gavin Bocquet 
 
Art Direction by
Phil Harvey 
Fred Hole 
John King 
Rod McLean 
Peter Russell (supervising art director)
 
Set Decoration by
Peter Walpole 
 
Costume Design by
Trisha Biggar 
 
Makeup Department
Sallie Adams .... makeup artist: second unit
Jan Archibald .... hairdresser: Liam Neeson
Hajer Bouhaouala .... makeup assistant: Tunisia (as Hager Bouhaouala)
Paul Engelen .... chief makeup artist
Darlene Forester .... hair stylist (as Darlene Forrester)
Richard Glass .... contact lens optician
Hilary Haines .... hair stylist: second unit
Shaune Harrison .... animatronic effects designer
Melissa Lackersteen .... makeup artist
Sarah Love .... hair stylist
Sue Love .... chief hair stylist
Chris Lyons .... special effects teeth
Trefor Proud .... makeup artist: second unit
Morag Ross .... makeup artist: Liam Neeson
Jemma Scott-Knox-Gore .... contact lens designer
Jemma Scott-Knox-Gore .... contact lens technician
Meg Speirs .... makeup artist
Helen Taylor .... assistant hair stylist
Simon Rose .... special makeup effects artist (uncredited)
Danny Wagner .... special makeup effects artist (uncredited)
 
Production Management
Enrico Ballarin .... unit manager: Italy
Michael Blanchard .... post-production supervisor
David Brown .... production supervisor
Jo Burn .... production manager
Guido Cerasuolo .... production supervisor: Italy
Philippa Day .... unit manager: Tunisia
Jamie Forester .... post-production supervisor
Peter Heslop .... production manager: Tunisia
Jeremy Johns .... unit manager: Tunisia
Mimoun Mahbouli .... unit manager: Tunisia (as Meimoun Mahbouli)
Abdelaziz Ben Mlouka .... production supervisor: Tunisia
Jeremy Pelzer .... unit manager
Sagar.Bhanushali .... post-production executive (Stereoscopic Conversion)
Matthew Goodman .... post-production supervisor (US and Latin American release) (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Bernard Bellew .... second assistant director
Andrea Boni .... third assistant director: Italy
Roger Christian .... second unit director
Dario Cioni .... second assistant director: Italy
Nick Heckstall-Smith .... first assistant director: second unit
Paul Higgins .... crowd assistant director
Ben Howarth .... third assistant director
Moez Kamoun .... first assistant director: Tunisia
Christopher Newman .... first assistant director (as Chris Newman)
Janet Nielsen .... third assistant director: second unit
David Turchi .... first assistant director: Italy
George Walker .... second assistant director: second unit
Christopher Granier-Deferre .... second second assistant director (uncredited)
 
Art Department
Alex Aitken .... plasterer
Astrig Akseralian .... art finisher
Brian Aldridge .... dressing propman
Jess Alexander .... junior modeler
Carl Apsey .... supervising carpenter (as Karl Apsey)
Leon Apsey .... assistant construction manager
Marcia Bamgboye .... construction nurse
Mohamed Bargaoui .... prop master/buyer: Tunisia
Ken Barley .... plasterer department head
Robert E. Barnes .... concept sculptor (as Robert Barnes)
Jim Barr .... propmaker
Tom Barratt .... art department assistant: USA
Amanda Bernstein .... assistant set decorator
Charlotte Biggs .... construction secretary
Mike Bishop .... draughtsman
Brian Blues .... supervising carpenter
Pierre Bohanna .... propmaker
Livia Borgognoni .... art director: Italy (as Livia Borgononi)
Alex Boswell .... dressing props
David Bubb .... construction manager
Sarah Bubb .... construction secretary
Mark Buck .... plasterer
Laura Burrows .... art department coordinator: UK
Eddie Butler .... sculptor
David Carter .... chargehand painter
Christopher Challoner .... art department assistant: UK
Kun Chang .... concept artist
Bruce Cheesman .... dressing propman
Doug Chiang .... design director (as Doug Chang)
Jane Clark .... draughtsman (as Jane Clark Pearce)
Kenneth Clarke .... supervising plasterer (as Ken Clarke)
Dean Coldham .... plasterer
Steve Court .... chargehand plasterer
Paul Cross .... draughtsman
Neil D'Monte .... concept artist
John Davey .... painter department head
Wayne Day .... chargehand carpenter
Martin Duffy .... carpenter
John Duncan .... concept model maker
Sander Ellers .... propmaker
Philip Elton .... draughtsman
Ricky Eyres .... art director: second unit
Matthew Foster .... dressing propman
Colin Fox .... drapesman
Marc Gabbana .... concept artist: USA
Michael Gardiner .... supervising plasterer
James Gemmill .... scenic artist
John Goodson .... concept model maker
Micky Guyett .... supervising scenic painter (as Michael Guyett)
Shaune Harrison .... sculptor
Tessa Harrison .... sculptor
Toby Hawkes .... senior propmaker
Bernie Hearn .... supervising stand-by propman (as Bernard Hearn)
Daniel Hearn .... stand-by propman
Paul Hearn .... dressing propman
Kate Hill .... sculptor
Oliver Hodge .... chargehand propmaker
Frank Howe .... drapesman
Michelle Hudd .... construction secretary
Jonathan Hurst .... prop storeman
Taieb Jallouli .... art director: Tunisia
Nicky Jarvis .... construction nurse
Benton Jew .... storyboard artist
Jill Jurkowitz .... art department coordinator: USA
Kurt Kaufman .... concept artist: USA
Jim Kerr .... chargehand carpenter
Martin Kingsley .... supervising dressing propman
John Kirsop .... chargehand carpenter
Jeff Knight .... propmaker
Patrick Laho .... chargehand plasterer
Stan Lattimore .... chargehand paint sprayer
Ellen Moon Lee .... concept model maker
Peter Looby .... dressing propman
Cathal MacIlwaine .... carpenter
Simon Marjoram .... chargehand carpenter
Tony Marks .... carpenter
Iain McCaig .... concept artist: USA
Kevin McCarthy .... stand-by painter
Thomas McCarthy .... chargehand carpenter (as Tom McCarthy)
Iain McFadyen .... art department assistant: UK (as Iain Mcfayden)
Tony McVey .... concept sculptor
Richard Miller .... concept sculptor
Richard Mills .... sculptor
Neil Morfitt .... draughtsman
James Muir .... stand-by stagehand
Keith Muir .... head stagehand
Howard Munford .... propmaker
Ed Natividad .... concept artist: USA
Paul Nott-Macaire .... stand-by carpenter: second unit
Wolfgang Osterholzer .... set construction supervisor
Robert Park .... carpenter
Wesley Peppiatt .... dressing propman
Jason Phelps .... stand-by carpenter
Julie Philpott .... draughtsman
Keith Pitt .... chargehand dressing propman
Gary Pollard .... key sculptor
Lee Reeder .... propmaker
Claire Nia Richards .... art department assistant: UK
Lucy Richardson .... draughtsman
Ben Scott .... art director: Tunisia
Keith Short .... sculptor
Jay Shuster .... concept artist: USA
Mark Siegel .... concept sculptor
Richard Smith .... sculptor
Paul Spateri .... sculptor
Ray Staples .... plasterer
Deborah Stokely .... production buyer
Rob Sutton .... carpenter department head (as Robert Sutton)
Howard Swindell .... sculptor
Anes Talmoudi .... assistant art director
Grant Tarbox .... dressing propman
Emma Tauber .... art department assistant: UK
Ty Teiger .... property master
Richard Thomas .... prop modeller
Robert Thorne .... stand-by propman: second unit
Gary Tomkins .... draughtsman
Terry Toohill .... dressing propman
Sarah 'Toad' Tozer .... draughtsman (as Toad Tozer)
Remo Tozzi .... junior draughtsman
Blake Tucker .... art department coordinator: USA
Nick Turnbull .... dressing propman
Paul Turner .... chargehand stand-by propman: second unit
Val Vasic .... chargehand plasterer
Ettore Venturini .... chargehand plasterer
Lloyd Vincent .... props
Wolfgang Walther .... chargehand painter
Peter Watson .... chargehand dressing propman
Dominic Weisz .... modeller
John Weller .... propmaker
Stephen Weston .... supervising wood machinist
Paul Whitelock .... supervising painter
Terryl Whitlatch .... concept artist: USA (as Terryl Whitlach)
Bradley Woodbridge .... painter
Tony Wright .... concept artist: UK
Helen Xenopoulos .... junior draughtsman
Peter Chan .... storyboard artist (uncredited)
Keith Connolly .... painter (uncredited)
Peter Davis .... scenic painter (uncredited)
Andrew Guyett .... painter (uncredited)
Steve Harris .... carpenter (uncredited)
Claire Levinson .... set dresser (uncredited)
Duncan McDevitt .... propmaker (uncredited)
Clive Memmott .... assistant art director (uncredited)
Miko .... assistant painter: Tunisia (uncredited)
Kira-Anne Pelican .... art department assistant (uncredited)
Roel Robles .... art assistant (uncredited)
Joseph Michael Roth .... sculptor (uncredited)
Mark Scruton .... art department assistant (uncredited)
Keith Stevenson .... set dresser (uncredited)
Drew Struzan .... poster artist (uncredited)
Paul Topolos .... storyboard artist (uncredited)
 
Sound Department
Jennifer Barin .... machine room operator
Chris Barron .... digital audio transferer (as Christopher Barron)
Mark Becker .... documentary sound recordist
Jessica Bellfort .... assistant adr editor
Jessica Bellfort .... assistant dialogue editor
Tom Bellfort .... supervising sound editor
Sara Bolder .... adr editor
Sara Bolder .... dialogue editor
Craig Burns .... sound assistant
Ben Burtt .... sound designer
Ben Burtt .... supervising sound editor
Tony Eckert .... foley mixer
Teresa Eckton .... sound effects editor
Jonathan Greber .... digital audio transfer supervisor
Guy Hake .... documentary sound recordist
Tom Johnson .... sound re-recording mixer
Scott Jones .... adr mixer
Bruce Lacey .... foley editor
Frank 'Pepe' Merel .... foley recordist
John Midgley .... sound recordist
Shawn Murphy .... re-recording mixer
June Prinz .... boom operator
Brandon Proctor .... machine room operator
Steve Romanko .... machine room operator (as Stephen Romanko)
Ronald G. Roumas .... sound re-recordist
Gary Rydstrom .... re-recording mixer
Christopher Scarabosio .... sound effects editor (as Chris Scarabosio)
Jurgen Scharpf .... sound mix technician
Dee Selby .... digital audio transferer
Kevin Sellers .... assistant sound editor
Tony Sereno .... sound mix technician
Steve Slanec .... assistant sound editor
Kent Sparling .... sound mix technician
Dennie Thorpe .... foley artist
Jana Vance .... foley artist
Marian Wilde .... foley editor
Matthew Wood .... adr recordist
Matthew Wood .... supervising sound editor
Gwendolyn Yates Whittle .... adr editor
Gwendolyn Yates Whittle .... dialogue editor
Steve Cook .... co-adr supervisor (uncredited)
John Countryman .... digital transfers (uncredited)
Douglas Hinton .... film-to-HDTV sound editor (uncredited)
Ann Kroeber .... additional sound effects (uncredited)
Sean Landeros .... machine room operator (uncredited)
Joan Malloch .... sound transferer (uncredited)
John Soukup .... sound transfer (uncredited)
David E. Turner .... digital transfers (uncredited)
 
Special Effects by
Jonathan Abbas-Klahr .... key animatronic mold designer
Barry Angus .... special effects technician: second unit
Maria Boggi .... animatronic model designer
Monique Brown .... key animatronic model designer
Andy Bunce .... senior special effects technician: second unit
Robbie Clot .... special effects best boy: ILM
Shirley Cooper .... animatronic model designer
John Coppinger .... animatronic model designer
John Coppinger .... creature effects crew
Mark Coulier .... key animatronic model designer
Jim Crockett .... special effects technician: second unit
Nick Dudman .... live action creature effects supervisor
Malcolm Evans .... animatronic model designer
Terry Glass .... senior special effects technician: second unit
Tamzine Hanks .... animatronic model designer
David Heron .... special effects technician: ILM (as Dave Heron)
Geoff Heron .... special effects supervisor: ILM
Mark Howard II .... special effects technician: second unit (as Mark Howard)
Brenda Hutchinson .... special effects coordinator: second unit
Peter Hutchinson .... special effects supervisor: second unit
Stephen Hutchinson .... special effects technician: second unit
Jamie Hyneman .... special effects technician
Terry Jones .... animatronic model designer
Kevin Mathews .... special effects wire technician
Pierre Maurer .... special effects
Sean McConville .... special effects technician: second unit
Digby Milner .... senior special effects technician: second unit (as Digby Bettison-Milner)
Kate Murray .... animatronic model designer
Ceri Nicholls .... special effects assistant
Lyn Nicholson .... creature effects coordinator
Tony Phelan .... senior special effects technician: second unit (as Anthony Phelan)
Jenny Phelps .... animatronic model designer
Graham Riddell .... special effects technician: second unit
Darren Robinson .... creatures mold filler
Bill Roth .... sculptor
Matthew Smith .... molding technician
Michelle Taylor .... key animatronic model designer
Raymond Tricker .... creature mold shop supervisor (as Ray Tricker)
Tony Vice .... plasterer creature shop
Leslie Wheeler .... senior special effects technician: second unit (as Les Wheeler)
Julie Wright .... animatronic model designer
Steve Wright .... animatronic model designer
Brendan Kedie .... special effects crew (uncredited)
Andy Lawless .... assistant camera (uncredited)
Anthony Lucero .... special effects assistant (uncredited)
Andy Simm .... special effects technician (uncredited)
 
Visual Effects by
Lauren Abrams .... model maker: ILM
Robert Adams .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Romulo Adriano Jr. .... stereoscopic compositor: prime focus
Julie Adrianson-Neary .... digital effects artist: ILM (as Julie Neary)
Barbara Affonso .... chief model maker: ILM
Ritesh Aggarwal .... stereoscopic conversion artist
Alia Agha .... 3D matchmove artist: ILM
Kipp Aldrich .... digital operations and technology group: ILM
Jon Alexander .... computer graphics supervisor: ILM
Marcus Alexander .... stereoscopic producer
Tim Alexander .... computer graphics supervisor: ILM
Philip Edward Alexy .... character animator: ILM (as Philip Alexy)
Joseph J. Allen .... grip and electric crew: ILM (as Joe Allen)
Oliver Allen-Wielebnowski .... lead stereoscopic compositor
Shadi Almassizadeh .... digital effects artist: ILM
Alexandra Altrocchi .... visual effects coordinator: ILM
Nicolas Anastassiou .... visual effects editorial staff: ILM (as Nic Anastassiou)
Michael Anders .... stereo conversion coordinator: Prime Focus
John Anderson .... software development: ILM
Robert Anderson .... model maker
Will Anielewicz .... digital effects artist: ILM
Stephen Aplin .... digital model development and construction artist: ILM
Douglas Applewhite .... visual effects production and technical support: ILM
Barry Armour .... associate visual effects supervisor: ILM
Chris Armstrong .... character animator: ILM
Joakim Arnesson .... digital effects artist: ILM
Lori Arnold .... visual effects coordinator: ILM
Carl Assmus .... model maker: ILM
Okan Ataman .... digital effects artist: ILM
Davey Atkinson .... stereoscopic conversion compositor
Trang Bach .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Lance Baetkey .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Al Bailey .... digital effects artist: ILM
Charles Bailey .... chief model maker: ILM (as Charlie Bailey)
Kevin Baillie .... pre-visualization/effects artist
Katharine Baird .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Priyanka Balasubramanian .... stereoscopic manager
Scott Balcerek .... visual effects editor: ILM
Michael Baltazar .... digital effects artist: ILM
Eran Barnea .... digital effects artist: ILM
Kevin Barnhill .... sequence supervisor and development lead: ILM
Bill Barr .... key grip: ILM
Tricia Barrett .... lead stereoscopic compositor
Hernan Barros .... stereoscopic conversion artist
John Bartle .... visual effects editor: ILM
Chris Barton .... animatronic model design supervisor
Maurice Bastian .... digital effects artist: ILM
Carol Bauman .... model maker: ILM
Scott E. Baxter .... stereoscopic compositor
Chris Bayz .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Dugan Beach .... digital model development and construction artist: ILM
Randall K. Bean .... film scanning and recording: ILM (as Randall Bean)
Donna Ashley Beard .... digital model development and construction artist: ILM (as Donna Beard)
Greg Beaumonte .... camera engineer: ILM
Vicki Beck .... digital operations and technology group: ILM (as Vicki Dobbs Beck)
William Beck .... chief model maker: ILM
Kathleen Beeler .... digital effects artist: ILM
Linda Bel .... lead animator: ILM
Tory Belleci .... model maker: ILM
Jeannie Ben-Hain .... stereoscopic compositor
Leila Ben-Joseph .... digital effects artist: ILM
Jeffrey Benedict .... digital effects artist: ILM
Adam Benson .... compositor
David Benson .... software development: ILM
Prabir Bera .... stereoscopic compositor
Jerome Berglund .... rotoscope artist
Tom Bertino .... animation supervisor: ground battle, ILM
Earl Beyer .... film scanning and recording: ILM
Ken Beyer .... digital operations and technology group: ILM
Mike Bienstock .... assistant camera: ILM (as Michael Bienstock)
Don Bies .... model maker: ILM
Andrea Biklian .... film scanning and recording: ILM
Renee Binkowski .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Stewart Birnam .... digital operations and technology group: ILM
Nick Blake .... model maker: ILM
David Blemur .... stereo compositor
Rod G. Bogart .... software development: ILM (as Rod Bogart)
Stella Bogh .... digital effects artist: ILM
Nick Bogle .... model maker: ILM
Jean Bolte .... viewpaint supervisor: ILM
Aron Bonar .... digital effects artist: ILM
Jason Bond .... stereoscopic visual effects
Patrick Bonneau .... character animator: ILM
Scott Bonnenfant .... digital model development and construction artist: ILM
Porismita Borah .... stereo compositor
Matt Bouchard .... digital effects artist: ILM (as Matthew Bouchard)
Michael Bovberg .... paint lead: Prime Focus
Gregory Brauer .... digital effects artist: ILM
Brian Brecht .... digital operations and technology group: ILM
Patrick Brennan .... digital effects artist: ILM
Noel Brevick .... visual effects production and technical support: ILM
Jeff Brewer .... model maker: ILM
Matthew Bristowe .... stereoscopic producer
Billy Brooks .... digital effects artist: ILM
Phil Brotherton .... model maker: ILM
Elizabeth A. Brown .... visual effects coordinator: ILM (as Liz Brown)
Ronn Brown .... digital matte artist: ILM
Robert Bruce .... digital model development and construction artist: ILM
Mike Brumit .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Ken Bryan .... digital model development and construction artist: ILM
Marc Brzezicki .... stereoscopic compositor
Mark Buck .... model maker: ILM
Charles Bunnag .... second digital colorist
Carey Burens .... visual effects editorial staff: ILM
Tommy Burnette .... software development: ILM
Cathy Burrows .... digital effects artist: ILM (as Cathy Burrow)
Endla Burrows .... digital operations and technology group: ILM
Donald S. Butler .... digital effects artist: ILM (as Don Butler)
Moises Flores Cabrera .... stereoscopic compositor
Michaela Calanchini .... visual effects coordinator: ILM
Geoff Campbell .... digital modeling supervisor: ILM
Sue Campbell .... character animator: ILM (as Susan Campbell)
Mario Capellari .... digital effects artist: ILM
Francesco Capone .... stereoscopic conversion artist
Megan I. Carlson .... stage coordinator: ILM (as Megan Carlson)
Tamala Carter .... digital effects artist: ILM
Sean M. Casey .... visual effects production and technical support: ILM (as Sean Casey)
Mei-Ming Casino .... visual effects production and technical support: ILM (as Mei Ming Casino)
Tom Castellani .... stereoscopic conversion lead
Andrew Cawrse .... digital model development and construction artist: ILM
Cedrick Chan .... visual effects production and technical support: ILM
Stephen Cheatum .... stereo conversion editor: Prime Focus (3D version)
Simon Cheung .... digital model development and construction artist: ILM
Doug Chiang .... visual effects production designer: ILM
Ian Christie .... digital effects artist: ILM
Marc Chu .... character animator: ILM
Paul Churchill .... digital effects artist: ILM
Paul Cichocki .... visual effects editorial coordinator
Kyle Clark .... character animator: ILM
Anita Clipston .... stereoscopic compositor
Tom Cloutier .... grip and electric crew: ILM
Esme Coleman .... stereo compositor
Rob Coleman .... animation director
Brian Conlon .... digital effects artist: ILM
Pat Conran .... digital effects artist: ILM (as Patrick Conran)
Michael Conte .... digital effects artist: ILM
Caitlin Content .... digital effects artist: ILM
Elliot Contreras .... stereo compositor
Ryan Cook .... technical assistant
Jim Barry Corbin .... restoration artist: digital restoration
Matt Cordero .... stereoscopic compositor
Michael Cordova .... film scanning and recording: ILM
John Cornejo .... stereoscopic compositor
Chad Cortvriendt .... stereo conversion coordinator
Ed Cotton .... matchmover (as Edward Cotton)
Brice Cox Jr. .... conceptual artist
Brice Cox Jr. .... storyboard artist
Catherine Craig .... digital model development and construction artist: ILM
James Cundill .... view-d editor
Gail Currey .... digital operations and technology group: ILM
Nick D'Abo .... model maker: ILM
Anthony D'Agostino .... stereoscopic compositor
Beth D'Amato .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Samuel M. Dabbs .... stereoscopic compositor
Bruce Dahl .... character animator: ILM
Russell Darling .... digital operations and technology group: ILM
Peter Daulton .... lead animator: ILM
Fay David .... visual effects production and technical support: ILM
Scott David .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Fon Davis .... model maker: ILM
Chris Dawson .... stereo compositor
Vince De Quattro .... digital effects artist: ILM (as Vincent De Quattro)
Chris Del Conte .... visual effects producer: stereoscopic conversion
Jake Delaney .... stereoscopic coordinator
Lou Dellarosa .... lead animator: ILM
Bernie Demolski .... key grip: ILM
Gordan Derbogosijan .... stereo compositor
Amit Desai .... technical director
David Deuber .... digital effects artist: ILM
Bryan Dewe .... model maker: ILM (as Brian Dewe)
Michael Di Como .... sequence supervisor and development lead: ILM
Caine Dickinson .... 3D computer modeler
Ron Diggory .... grip and electric crew: ILM
Natalee Djokovic .... visual effects editorial staff: ILM
Giovanni Donovan .... chief model maker: ILM
Jeff Doran .... digital effects artist: ILM
Andrew Doucette .... character animator: ILM
Jason Dougherty .... stereoscopic compositor
Jason Dourgarian .... stereoscopic compositor: Prime Focus
David Dozoretz .... pre-visualization effects supervisor
David S. Dranitzke .... visual effects coordinator: ILM (as David Dranitzke)
Wilfred Driscoll .... stereoscopic conversion artist: DeMille Productions
Jadan Duffin .... stereoscopic compositor: Prime Focus (as Michael Jadan Duffin)
Rob Dunbar .... visual effects
Edwin Dunkley .... visual effects editorial staff: ILM
Greg Dunn .... digital operations and technology group: ILM
Simon Dunsdon .... 3D computer modeler
Debarghya Dutta .... stereo compositor (as Dutta Debarghya)
Russell Earl .... digital effects artist: ILM
Lola Edun .... stereoscopic compositor
Robert Edwards .... model maker: ILM
Karen Elliott .... stereoscopic conversion compositor
Mike Ellis .... film scanning and recording: ILM (as Michael Ellis)
Kate Elsen .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Robin Emerson .... pipeline technical director
Andrew Emmerson .... stereoscopic compositor
Eric Enderton .... digital effects artist: ILM
Vicki L. Engel .... visual effects coordinator: ILM (as Vicki Engel)
Chrissie England .... visual effects executive producer: ILM
Jeff Ertl .... digital effects artist: ILM
Gonzalo Escudero .... digital effects artist: ILM
Leanard Estebecorena .... digital effects artist: ILM (as Leandro Estebecorena)
Serge Eustache .... stereoscopic conversion artist
Scott Farrar .... additional visual effects supervisor: ILM
Scott Farrar .... stereo conversion producer: Prime Focus (as S. Scott Farrar)
Colin Feist .... lead stereoscopic compositor
Tom Fejes .... digital effects artist: ILM
Fathima Feminò .... stereo conversion artist: Prime Focus
Aaron Ferguson .... digital model development and construction artist: ILM
Tim Fescoe .... stereo compositor
Mark Fiorenza .... model maker: ILM
Tom Firestone .... visual effects production and technical support: ILM
Kelly Fischer .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Brian Flora .... digital matte artist: ILM
Juan Flores .... colorist assist
Dave Fogler .... model maker: ILM (as David Fogler)
Jon Foreman .... model maker: ILM
Dean Foster .... digital effects artist: ILM
Christian Foucher .... digital effects artist: ILM
David E. Franks .... stereographer
Alexandre Frazao .... motion capture group: ILM
Scott Fritzshall .... stereoscopic compositor
Warren Fu .... conceptual artist: ILM
Warren Fu .... storyboard artist: ILM
David Fuhrer .... digital artist: ILM
Todd Fulford .... digital effects artist: ILM
Anthony Fung .... visual effects
George Gambetta .... film scanning and recording: ILM
Sandeep Gamre .... stereoscopic conversion team lead: Prime Focus, India
Kathy Gardner .... visual effects production and technical support: ILM
Dawn Gates .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Steve Gawley .... model supervisor: ILM
Diana Gazdik .... visual effects production and technical support: ILM
John Gazdik .... assistant camera: ILM
Brian Gee .... visual effects production and technical support: ILM
Dennis Gehringer .... grip and electric crew: ILM
Tim Geideman .... film scanning and recording: ILM
Joshua Gengler .... digital compositor
Bill George .... additional matte painter: ILM
Jennifer German .... digital effects artist: ILM
Brian Gernand .... chief model maker: ILM
Howard Gersh .... sequence supervisor and development lead: ILM
Paul Giacoppo .... digital model development and construction artist: ILM
Ray Gilberti .... effects director of photography: ILM
Derek Gillingham .... digital model development and construction artist: ILM
Michael Glasco .... stereoscopic compositor
Chris Goehe .... model maker: ILM
Dan B. Goldman .... sequence supervisor and development lead: ILM (as Dan Goldman)
Jeremy Goldman .... digital effects artist: ILM
Susan Goldsmith .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Chelsea Goodchild .... stereoscopic compositor
John Goodman .... digital effects artist: ILM (as John K. Goodman)
Ned Gorman .... visual effects producer: ILM
Jason Gottlieb .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Monique Gougeon .... visual effects coordinator: ILM
Adrian Graham .... digital effects artist: ILM
Sam Granat .... visual effects production and technical support: ILM
Andrew 'Spanky' Grant .... character animator: ILM (as Andrew Grant)
David M. Gray .... visual effects coordinator: ILM (as David Gray)
Luke Gray .... stereoscopic lead
Caroleen Green .... digital matte artist: ILM
Lydia Greenfield .... film scanning and recording: ILM
Jon Greenhalgh .... digital artist
Aoife Greenham .... stereoscopic compositor
Eoin Greenham .... senior technical supervisor
Susan Greenhow .... visual effects coordinator: ILM
Scott Grenier .... digital operations and technology group: ILM
Cam Griffin .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Doug Griffin .... motion capture group: ILM (as Douglas Griffin)
Paul Griffin .... character animator: ILM
Bill Grinder .... visual effects production and technical support: ILM
Matthieu Grospiron .... digital effects artist: ILM
Jon Guidinger .... model maker: ILM
Vinod Gundre .... stereoscopic compositor
Dong Guo .... stereoscopic conversion lead
James Hagedorn .... 3D matchmove artist: ILM (as Jim Hagedorn)
Michelle Renee Hall .... stereoscopic compositor
Kent Hammerstrom .... character animator: ILM
David Hanks .... 3D matchmove artist: ILM
Jonathan Harb .... digital matte artist: ILM
Andrew Hardaway .... digital effects artist: ILM
Nina Harlan .... stereoscopic conversion compositor (as Nina Yoon)
Rio Harrington .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Tim Harrington .... character animator: ILM
Kyle Hause .... lead rotoscope artist
Aaron Haye .... model maker: ILM
Jack Haye .... location matchmove supervisor
Kimberly Headstrom .... visual effects production and technical support: ILM (as Kim Orla-Bukowski)
Tom Heddell .... stereoscopic compositor
Jason Heinze .... stereoscopic conversion artist
Pablo Helman .... digital effects artist: ILM
John Helms .... digital effects artist: ILM
Shannon Henry .... digital operations and technology group: ILM
Christophe Hery .... computer graphics supervisor: ILM
Neil Herzinger .... digital effects artist: ILM
Rebecca Heskes .... digital model development and construction artist: ILM
Hal T. Hickel .... lead animator: ILM (as Hal Hickel)
Kela Hicks .... digital effects artist: ILM
Clark Higgins .... visual effects video engineer
Robert Hill .... assistant camera: ILM (as Bob Hill)
Christina Hills .... digital effects artist: ILM
Mary Hinman .... digital operations and technology group: ILM
David Hisanaga .... digital effects artist: ILM
David Hochstadter .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Sean Hoessli .... visual effects production and technical support: ILM
Samir Hoon .... sequence supervisor and development lead: ILM
Chris Hopkins .... senior digital paint artist
Chris Hopkins .... senior stereoscopic compositor
John Horn .... software development: ILM
David Horsley .... digital effects artist: ILM
Christopher Horvath .... digital effects artist: ILM
Jim Hourihan .... software development: ILM
Peggy Hrastar .... model maker: ILM
Dorne Huebler .... sequence supervisor and development lead: ILM
Peg Hunter .... digital effects artist: ILM
Paul Huston .... digital matte artist: ILM
Tom L. Hutchinson .... computer graphics supervisor: ILM (as Tom Hutchinson)
Greg Hyman .... visual effects editor: ILM
Grant Imahara .... model maker: ILM
Polly Ing .... digital effects artist: ILM
Erich Ippen .... digital effects artist: ILM
Brad Isdrab .... tech support (3D version)
Velichko Ivanov .... stereoscopic compositor
Albena Ivanova .... stereoscopic artist
Jason Ivimey .... character animator: ILM
Jiri Jacknowitz .... digital paint and roto artist: ILM
Alexis Jacobson .... stereoscopic production coordinator
Annie Jan .... stereo compositor
Patrick Jarvis .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Nancy Jencks .... film scanning and recording: ILM
Erik Jensen .... model maker: ILM
Mike Jobe .... model maker: ILM (as Michael Jobe)
Jay Johnson .... digital operations and technology group: ILM
Keith Johnson .... 3D matchmove supervisor: ILM
Doug Jones .... film scanning and recording: ILM
Justin Jones .... stereoscopic supervisor
Zoran Kacic-Alesic .... software development: ILM
Michael Kaelin .... digital stereoscopic compositor: Michael Kaelin & Associates, Inc.
Florian Kainz .... software development: ILM
Luke Kane .... stereoscopic conversion artist
Kal Karman .... visual effects production and technical support: ILM
Sandra Ford Karpman .... digital effects artist: ILM (as Sandra Karpman)
Brian Kasper .... visual effects production and technical support: ILM
Louis Katz .... digital effects artist: ILM
Prateek Kaushal .... roto artist: prime focus
Paul Kavanagh .... lead animator: ILM
Ira Keeler .... chief model maker: ILM
Kat Kelly .... stereoscopic conversion artist
Shawn Kelly .... character animator: ILM
Susan Kelly-Andrews .... rotoscope/paint supervisor: ILM
Stephen Kennedy .... digital effects artist: ILM (as Steve Kennedy)
Jeff King .... digital operations and technology group: ILM
Ken Satchel King .... character animator: ILM (as Ken King)
Andrea Kistler .... stereo conversion coordinator
John Knoll .... visual effects supervisor
Stewart Kojima .... stereo coordinator
Russell Koonce .... digital effects artist: ILM
Mitch Kopelman .... digital effects artist: ILM
Ed Kramer .... digital effects artist: ILM
Todd Krish .... visual effects production and technical support: ILM
Christi Kugler .... stereoscopic compositor
Swapnil Kulkarni .... stereo compositor
Ashwin Kumar .... stereoscopic roto artist
Martin L'Heureux .... character animator: ILM (as Martin L'heureux)
Brian La France .... digital effects artist: ILM
Jean-Claude Langer .... digital model development and construction artist: ILM
Toby Langley .... stereoscopic production manager: prime focus
Jeroen Lapre .... digital effects artist: ILM
Kimberly Lashbrook .... visual effects production and technical support: ILM
Joe Laude .... stereoscopic compositor
Brian Lee .... lead compositor: stereoscopic conversion
Cory Lee .... lead stereoscopic compositor
Danny Lee .... digital operations and technology group: ILM (as Dan Lee)
Lenny Lee .... digital model development and construction artist: ILM
Steven G. Lee .... character animator: ILM
Mohen Leo .... digital effects artist: ILM
C.J. LePage .... stereo compositor: Prime Focus
Kelly Lepkowsky .... model maker: ILM (as Kelly Lepkowski)
John M. Levin .... visual effects production and technical support: ILM (as John Levin)
Joshua Levine .... digital effects artist: ILM
Victoria Lewis .... model maker: ILM
Lyndon Li .... digital effects artist: ILM
David Lieberman .... stereoscopic conversion compositor
Jeffrey B. Light .... motion capture supervisor: ILM (as Jeff Light)
James Lim .... film scanning and recording: ILM
Alex Lindsay .... digital effects artist: ILM
Jonathan Litt .... visual effects production and technical support: ILM
Victoria Livingstone .... character animator: ILM
Daniel Lobl .... visual effects production and technical support: ILM
Keith London .... chief model maker: ILM
Luke Longin .... 3D matchmove artist: ILM
Todd Lookinland .... model maker: ILM
Nancy Luckoff .... digital operations and technology group: ILM
Michael Dean Ludlam .... sequence supervisor and development lead: ILM (as Michael Ludlam)
Valy Lungoccia .... stereoscopic compositor
Sophie Luto .... stereoscopic conversion artist
Craig Lyn .... digital effects artist: ILM
Alan Lynch .... model maker: ILM
Michael Lynch .... chief model maker: ILM
Anthony Mabin .... stereoscopic compositor
Euan K. MacDonald .... computer graphics supervisor: ILM (as Euan Macdonald)
Mike MacKenzie .... camera engineer: ILM (as Mike Mackenzie)
Philip Maddock .... stereo compositor (2011)
Simon Maddocks .... digital effects artist: ILM
Daniel Malig .... stereoscopic compositor
Greg Maloney .... computer graphics supervisor: ILM
Chris Manabe .... stereoscopic conversion compositor (3D version)
Jules Mann .... conceptual artist: ILM
Jules Mann .... storyboard artist: ILM
Raleigh Mann .... digital operations and technology group: ILM
Mitchell Marciales .... stereoscopic compositor
Robert Marinic .... sequence supervisor and development lead: ILM
Alyson Markell .... digital model development and construction artist: ILM
Joshua Marks .... visual effects production accountant: ILM
Tia L. Marshall .... digital effects artist: ILM (as Tia Marshall)
Kevin Martel .... character animator: ILM
Dawn Martin .... visual effects editorial staff: ILM
Neil Martin .... stereoscopic conversion artist
Seth Martin .... stereoscopic compositor
Ken Maruyama .... digital operations and technology group: ILM
Stephen Mascarenhas .... head of production stereoscopic conversion
Stuart T. Maschwitz .... sequence supervisor and development lead: ILM (as Stuart Maschwitz)
Dana Masino .... visual effects production and technical support: ILM
Terrence Masson .... sequence supervisor and development lead: ILM
Bill Mather .... digital matte artist: ILM
Pierre Maurer .... model maker: ILM
Kevin May .... digital effects artist: ILM
Aaron McBride .... production assistant
Ian McCamey .... visual effects editorial staff: ILM (as Ian Mccamey)
Chris McClintock .... stereo conversion digital producer: Prime Focus
Ann McColgan .... motion capture group: ILM
W. Regan McGee .... digital paint and rotoscope artist: ILM (as Regan McGee)
Glen McIntosh .... character animator: ILM (as Glen Mcintosh)
Jennifer McKnew .... digital effects artist: ILM (as Jennifer Mcknew)
Tim McLaughlin .... creature developer supervisor: ILM
Rick McMahon .... visual effects artist
Scott McNamara .... model maker: ILM
Dan McRae .... senior stereoscopic paint artist (as Dan McCrae)
Garrick Meeker .... digital operations and technology group: ILM
Will Melick .... digital operations and technology group: ILM
Jeremy Meltzer .... stereoscopic compositor
Jordan Mendenhall .... stereoscopic compositor
David Meny .... sequence supervisor and development lead: ILM
Catrin Meredydd .... matchmover: second unit
Joseph Metten .... 3D matchmove artist: ILM
Gary Meyer .... digital operations and technology group: ILM
Fred Meyers .... digital operations and technology group: ILM
Dan Michalske .... grip and electric crew: ILM (as Danny Michalske)
Neil Michka .... character animator: ILM
Amy Miller Zech .... model maker: ILM (as Amy Miller)
Carl Miller .... camera operator: ILM
Kerry Miller .... digital effects artist: ILM
Richard Miller .... sculptor
Kristen Millette .... technical support
Marzena Milowska .... stereoscopic compositor
Jim Milton .... visual effects editorial staff: ILM
Michael Min .... digital effects artist: ILM
Christopher Minos .... character animator: ILM
Carlos Miras Sepulveda .... stereoscopic conversion lead
Sarosh Mistry .... stereo conversion coordinator: Prime Focus
Chris Mitchell .... character animator: ILM
Todd Mitchell .... film scanning and recording: ILM
Curt I. Miyashiro .... sequence supervisor and development lead: ILM (as Curt Miyashiro)
Craig Mohagen .... grip and electric crew: ILM
Nadeem Mohd .... stereo roto artist
Steve Molin .... sequence supervisor and development lead: ILM
Jack Mongovan .... rotoscope and paint supervisor: ILM
Amanda K. Montgomery .... visual effects coordinator: ILM (as Amanda Montgomery)
Michael Morgan .... visual effects editorial staff: ILM (as Mike Morgan)
Rodney Morgan .... model maker: ILM
Tim Morgan .... gaffer: ILM
David Manos Morris .... 3D matchmove artist: ILM
Katie Morris .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Dani Morrow .... 3D matchmove artist: ILM
Wendy Morton .... model maker: ILM
Kenn Moynihan .... projectionist: ILM
Jacques Muller .... character animator: ILM
Melissa Mullin .... 3D matchmove artist: ILM
Atyeb Muneer .... stereo compositor
Daryl Munton .... digital effects artist: ILM
Joseph Murad .... rotoscope artist
Dennis Muren .... visual effects supervisor
Dave Murphy .... model maker: ILM
Ben Murray .... stereoscopic supervisor
Aaron Muszalski .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Patrick T. Myers .... computer graphics supervisor: ILM
David Nakabayashi .... visual effects art director: ILM
Craig Narramore .... model maker
Patrick Neary .... digital effects artist: ILM
C. Andrew Nelson .... digital paint and rotoscope artist: ILM (as Andrew Nelson)
Julie Nelson .... character animator: ILM
Michael C. Newcomer .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Vincent Vu Nguyen .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Steve Nichols .... character animator: ILM
Jeremy Nicolaides .... senior stereographer: Prime Focus
Ken Nielsen .... digital effects artist: ILM (as Kenneth Nielsen)
Jennifer Maryam Nona .... visual effects production and technical support: ILM (as Jennifer Nona)
Jaime Norman .... production assistant: ILM
Barry O'Brien .... stereographer: Prime Focus London
Luke O'Byrne .... visual effects coordinator: ILM
Dana O'Connor .... character animator: ILM
Rick O'Connor .... character animator: ILM
Travis O'Neill .... stereoscopic production assistant
Martin Ofori .... stereoscopic conversion lead
Masi Oka .... visual effects production and technical support: ILM (as Masayori Oka)
Michael Olague .... gaffer: ILM
Jeff Olson .... visual effects producer: ILM
Hiromi Ono .... sequence supervisor and development lead: ILM
Khatsho John Orfali .... digital effects artist: ILM (as Khatsho Orfali)
Randy Ottenberg .... model maker: ILM
David Owen .... visual effects production and technical support: ILM
Christine M. Owens .... visual effects coordinator: ILM (as Christine Owens)
David Parrish .... digital effects artist: ILM
David Parsons .... character animator: ILM
Justin Pascal .... stereoscopic compositor
Eddie Pasquarello .... digital effects artist: ILM (as Edward Pasquarello)
Shraddha Kishorbhai Patel .... stereo compositor: Prime focus
Russell Paul .... digital model development and construction artist: ILM
Stephen Martin Paull .... stereoscopic compositor
Mary Payne .... digital effects artist: ILM
Marisa Pearl .... visual effects production and technical support: ILM
Brian Peluso .... stereoscopic compositor
Benjamin T. Perkins .... lead stereo compositor
Michael Peters .... visual effects production and technical support
Mike Peters .... visual effects production and technical support: ILM
Alan Peterson .... model maker: ILM
Lorne Peterson .... chief model maker: ILM
Aaron Pfau .... digital model development and construction artist: ILM
Jimmy Philip .... stereo supervisor
Cary Phillips .... software development: ILM
John Pierce .... stereoscopic supervisor: Prime Focus
Joshua Pines .... film scanning and recording: ILM (as Josh Pines)
Vance Piper .... camera operator: ILM
Anthony Pitone .... visual effects editorial staff: ILM
Cliff Plumer .... digital operations and technology group: ILM
Anne Polland .... chief costumer: ILM (as Annie Polland)
Evan Pontoriero .... pre-visualization/effects artist
Ellen Poon .... digital effects artist: ILM
Brian Pope .... digital artist
Nicolas Popravka .... software development: ILM
Tony Preciado .... model maker: ILM
Scott Prior .... digital effects artist: ILM
Tom Proost .... model maker: ILM
Christian Quickle .... stereoscopic coordinator
Kevin Rafferty .... lead computer graphics supervisor: ILM
Chandraji Tharanga Rajakaruna .... stereoscopic compositor
Ricardo Ramos .... digital effects artist: ILM
Vishwa Ranjan .... software development: ILM
Safiya Ravat .... stereoscopic conversion artist (as Safiya Gili)
Steve Rawlins .... character animator: ILM
Chuck Ray .... grip and electric crew: ILM
Philippe Rebours .... digital effects artist: ILM
Jerrell Reddick .... stereoscopic compositor: Prime Focus
James Rees .... lead stereoscopic compositor
Kevin Reuter .... digital effects artist: ILM
Dominic Ricci .... stereoscopic compositor
Magali Rigaudias .... character animator: ILM
Rick Rische .... digital matte artist: ILM
Latham Robertson .... stereoscopic editor: Prime Focus (3D version)
Massimiliano Rocchetti .... digital effects artist: ILM (as Max Rocchetti)
Elsa Rodriguez .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Amanda Ronai-Dahle .... sequence supervisor and development lead: ILM
Corey Rosen .... digital model development and construction artist: ILM
Martin Rosenberg .... effects director of photography: ILM (as Marty Rosenberg)
Alan Rosenfeld .... digital effects artist: ILM
Seth Rosenthal .... motion capture group: ILM
Thomas Rosseter .... digital effects artist: ILM (as Tom Rosseter)
Jonathan Rothbart .... digital effects artist: ILM
Don Rottiers .... visual effects production and technical support: ILM
Christian Rouet .... research & development supervisor: ILM
Ranjan Kumar Rout .... stereo compositor
Noel Rubin .... conceptual artist: ILM
Noel Rubin .... storyboard artist: ILM
Rosi Ruiz .... stereoscopic conversion artist
Penny Runge .... visual effects coordinator: ILM
David Saccheri .... digital model development and construction artist: ILM
Marc Sadeghi .... visual effects production and technical support: ILM
Barry Safley .... digital effects artist: ILM
Leslie Safley .... visual effects production and technical support: ILM
Joe Salazar .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Alessandro Salis .... stereoscopic compositor
Mike Sanders .... motion capture group: ILM (as Michael Sanders)
Sable Sanjiv .... senior stereoscopic compositor
Beth Sasseen .... digital operations and technology group: ILM
Robin Saxen .... visual effects coordinator: ILM
Eric Schafer .... software development: ILM
Frederic Schmidt .... digital effects artist: ILM
Durant Schoon .... digital effects artist: ILM
Jamie Schumacher .... stereoscopic conversion lead
Sean Schur .... sequence supervisor and development lead: ILM
Trish Schutz-Krause .... character animator: ILM (as Trish Schutz)
Richard Servello .... stereo paint artist
Felix Serwir .... stereoscopic conversion compositor
Nidhi Seth .... production coordinator: paint & prep
Anthony Shafer .... visual effects production and technical support: ILM
Jeff Shank .... digital effects artist: ILM
Michael Sharck .... stereoscopic conversion compositor
Maryam Sharifi .... stereoscopic conversion compositor
Paul Sharpe .... digital effects artist: ILM
M. Zachary Sherman .... digital paint and rotoscope artist: ILM (as Zachary Sherman)
Dan Shumaker .... digital effects artist: ILM
Josh Shuman .... lead stereoscopic compositor
Prasanna Siddharthan .... stereoscopic compositor
Linda Siegel .... digital effects artist: ILM
Aleksandra Sienkiewicz .... stereoscopic compositor
John Silver .... grip and electric crew: ILM (as John Siler)
Nitin Singh .... stereoscopic coordinator
Nick Sinnott .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Philip Sisk .... stereo compositor
Douglas James Smith .... digital effects artist: ILM (as Douglas J. Smith)
Heather Smith .... visual effects producer: ILM
Kenneth Smith .... digital color timing supervisor: ILM
Kim Smith .... model maker: ILM (as R. Kim Smith)
Douglas Smythe .... computer graphics supervisor: ILM (as Doug Smythe)
Glenn Snyder .... stereoscopic compositor
Roland So .... stereoscopic compositor
Tony Sommers .... digital model development and construction artist: ILM
Brian Sorbo .... digital effects artist: ILM
Richard Sowerby .... stereoscopic compositor
Scott Squires .... visual effects supervisor
Tom St. Amand .... character animator: ILM
Christa Starr .... digital effects artist: ILM
Damian Steel .... visual effects production and technical support: ILM
Michael Steffe .... model maker: ILM
Kasy Stein .... stereoscopic conversion artist
David Stephens .... digital effects artist: ILM
Chris Stillman .... digital effects artist: ILM
John Stillman .... digital effects artist: ILM
Eben Stromquist .... model maker: ILM
Russ Sueyoshi .... digital effects artist: ILM
Alicia Suggs .... stereoscopic compositor (3D version)
David Sullivan .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Mark Sullivan .... digital matte artist: ILM
Duncan Sutherland .... camera engineer: ILM
Doug Sutton .... sequence supervisor and development lead: ILM (as Douglas Sutton)
Pat Sweeney .... effects director of photography: ILM (as Patrick Sweeney)
Glen Sylvester .... character animator: ILM (as Glenn Sylvester)
Joe Takai .... digital operations and technology group: ILM
Larry Tan .... model maker: ILM
David Tanaka .... visual effects editor: ILM
Catherine Tate .... digital effects artist: ILM
Stephanie Taubert .... film scanning and recording: ILM
Chad Taylor .... sequence supervisor and development lead: ILM
Tim Teramoto .... digital effects artist: ILM
Eric Texier .... digital effects artist: ILM
Ginger Theisen .... visual effects producer: ILM
Neil Thompsett .... stereoscopic artist
Kim Thompson .... lead animator: ILM
Nick Thompson .... production assistant
Rohan Tirkey .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Akshat Tiwari .... stereo paint artist
Bill Tlusty .... visual effects production and technical support: ILM
Lisa Todd .... lead visual effects coordinator: ILM
James Tooley .... technical animation supervisor: ILM
Marc Toscano .... digital effects artist: ILM
Vincent Toscano .... software development: ILM
Christopher Townsend .... sequence supervisor and development lead: ILM
Iva Trajkovic .... stereo conversion artist: Prime Focus
Si Duy Tran .... character animator: ILM (as Si Tran)
Alan Travis .... film scanning and recording: ILM
Marjolaine Tremblay .... lead animator: ILM
Alan Trombla .... software development: ILM
Alex Tropiec Jr. .... digital effects artist: ILM (as Alex Tropiec)
Chi Chung Tse .... character animator: ILM
Ryan Tudhope .... pre-visualization/effects artist
Pat Turner .... effects director of photography: ILM
Trevor Tuttle .... model maker: ILM
Yusei Uesugi .... digital matte artist: ILM
Hans Uhlig .... digital effects artist: ILM
Pan Vafeiadis .... stereoscopic conversion artist
Arturs Vaitilavics .... stereoscopic conversion artist
Janis Vaitilavics .... stereoscopic conversion artist
David Valentin .... visual effects coordinator: ILM
James Valentine .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Michael Van Eps .... digital paint and rotoscope artist: ILM (as Mike Van Eps)
Mohit Varde .... stereoscopic conversion artist
Bruce Vecchitto .... digital color timing supervisor: ILM
Chris Ventress .... stereoscopic conversion artist
Aurelio x. Vera Jr. .... restoration artist (restored version)
Monica Verdu .... stereoscopic conversion artist
Juvenal Vique .... stereoscopic conversion compositor
Leandro Visconti .... stereoscopic conversion
Eric Voegels .... digital effects artist: ILM
Lauren Vogt .... model maker: ILM
Paul Vorsman .... stereoscopic conversion artist
Danny Wagner .... model maker: ILM
Mark Walas .... model maker: ILM
Melanie Walas .... model maker: ILM
John Walker .... digital effects artist: ILM
Kevin Wallace .... model maker: ILM
Steve Walton .... chief model maker: ILM
Andy Wang .... digital effects artist: ILM
David Washburn .... 3D matchmove supervisor: ILM
Dave Watson .... grip and electric crew: ILM
Talmage Watson .... 3D matchmove artist: ILM
Judith Weaver .... visual effects producer: ILM
Robert Weaver .... digital effects artist: ILM
Harold Weed .... digital model development and construction artist: ILM (as Howie Weed)
Susan M. Weeks .... digital effects artist: ILM (as Susan Weeks)
R.D. Wegener .... 3D matchmove artist: ILM
Li-Hsien Wei .... digital model development and construction artist: ILM (as Sunny Li-Hsien Wei)
David Weitzberg .... digital effects artist: ILM
Diana Marie Wells .... visual effects artist
Colie Wertz .... digital effects artist: ILM
Ken Wesley .... digital effects artist: ILM
Erin West .... digital paint and rotoscope artist: ILM
R. Christopher White .... sequence supervisor and development lead: ILM (as Christopher White)
Shane Christopher Wicklund .... stereoscopic compositor: Prime Focus
Chuck Wiley .... model maker: ILM
Marc Wilhite .... visual effects production and technical support: ILM
Ellen Williams .... visual effects editorial staff: ILM (as Ellen Schade)
Robert A. Willis .... paint supervisor
Scott Wirtz .... character animator: ILM
Carrie Wolberg .... visual effects production and technical support: ILM
Andy Wong .... character animator: ILM
Ron Woodall .... digital model development and construction artist: ILM
Julie Woodbridge .... model maker: ILM
Jeff Wozniak .... pre-visualization/effects artist
William R. Wright .... character animator: ILM
Eran Yachdav .... model maker: ILM
Casey Yahnke .... senior nuke compositor: Prime Focus
Elbert Yen .... digital model development and construction artist: ILM
Jeffery Yost .... software development: ILM
Melva Young .... digital effects artist: ILM
Dean Yurke .... digital effects artist: ILM
Habib Zargarpour .... computer graphics supervisor: ILM
Wei Zheng .... digital matte artist: ILM
Ken Ziegler .... digital effects artist: ILM
Rita E. Zimmerman .... digital effects artist: ILM (as Rita Zimmerman)
Sean Amlaner .... lead stereoscopic compositor: Prime Focus (uncredited)
Greg Baxter .... digital operations coordinator (uncredited)
Anna Bies .... modelmaker (uncredited)
Don Bies .... puppeteer: R2D2 (uncredited)
Michael Corcoran .... digital effects artist (uncredited)
Joe DiCesare .... viewpaint artist (uncredited)
James Doherty .... digital modeler (uncredited)
Hannes Doornaert .... stereoscopic conversion artist (uncredited)
Nika Dunne .... digital paint: ILM (uncredited)
C. Michael Easton .... character animator (uncredited)
David 'Rudy' Grossman .... creature technical director: ILM (special edition) (uncredited)
Ivo Horvat .... matte painter: ILM (uncredited)
Tony Hurd .... CG operations: ILM (uncredited)
Matt Jacobs .... rotoscoper (uncredited)
Rod M. Janusch .... visual effects (uncredited)
Wayne Kennedy .... modeler (uncredited)
Chris Paizis .... matchmove artist (uncredited)
Mayur Patel .... digital effects artist (uncredited)
Michael Pecchia .... director of global development at prime focus (uncredited)
Bruce Powell .... digital artist (uncredited)
Richard Pring .... view-d editor (uncredited)
Cesar Quijada .... stereo paint artist: Prime Focus (uncredited)
Hanna Reduto .... stereoscopic paint artist: Prime Focus (3D version 2012) (uncredited)
George Sakellariou .... production engineering: ILM (uncredited)
Adam Savage .... model maker (uncredited)
Nick Seuser .... visual effects editorial staff (uncredited)
Emmanuel Shiu .... pre-visualization artist (uncredited)
Jimi Simmons .... digital effects artist (uncredited)
Marcus Stokes .... visual effects (uncredited)
Katrina Stovold .... digital plate restorator (uncredited)
Edward Taylor IV .... digital modeler: ILM (uncredited)
Rohit Wesley Thomas .... stereo roto artist (uncredited)
Tristan Tom .... production engineering: ILM (uncredited)
Matt Wallin .... digital compositor (uncredited)
Matthew A. Ward .... art department intern: ILM (uncredited)
Michael Wick .... model maker: ILM (uncredited)
David Wiezer .... grip: ILM (uncredited)
Ka-Ping Yee .... software development (uncredited)
Susumu Yukuhiro .... assistant digital matte artist (uncredited)
 
Stunts
Dani Biernat .... stunt performer (as Danni Biernat)
Ray De-Haan .... stunt performer
Nick Gillard .... stunt coordinator
Joss Gower .... stunt performer
Rob Inch .... stunt double: Qui-Gon
Rob Inch .... stunt performer
Morgan Johnson .... stunt performer
Master Lee .... stunt performer
Mark Anthony Newman .... stunt performer (as Mark Newman)
Andreas Petrides .... assistant stunt coordinator
Andreas Petrides .... stunt double: Obi-Wan
Dominic Preece .... stunt performer
Marc Cass .... stunts (uncredited)
Joss Gower .... stunt double: Qui-Gon (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
John Barry .... practical electrician
Mark Binnall .... grip: second unit
Derek Boyes .... photography assistant
Robin Brigham .... desk operator
Neil Brown .... additional first assistant camera: second unit
Sonny Burdis .... electrician: second unit
Ben Butler .... assistant camera
Michael Chambers .... additional electrician
Ian Coffey .... clapper loader: second unit
Gary Colkett .... electrician
Peter Connolly .... chargehand rigger
Vernon Connolly .... electrician
Jason Coop .... clapper loader
Trevor Coop .... camera operator
Jason Curtis .... stand-by rigger
Adam Dale .... aerial camera operator
Lester Dunton .... video playback operator
Simon Dutton .... electrical rigger
Mark Evans .... rigging gaffer
Shaun Evans .... clapper loader
Jonathan Fisher .... still photographer
Andrew Haddock .... video playback operator
Graham Hall .... focus puller
Steven Hall .... focus puller: second unit
Keith Hamshere .... chief still photographer
Stuart Hurst .... generator operator
Luke Inman .... underwater camera unit
Ed Jones .... clapper loader: second unit (as Edward Meredydd Jones)
Giles Keyte .... still photographer
Keith Kirkum .... rigging electrician
Eddie Knight .... gaffer
Adam Lee .... electrician
Ron Lyons .... practical electrician (as Ronald Lyons)
Larry 'Dizzy' Meehan .... rigging electrician (as Larry Meehan)
Paul Mills .... chargehand rigger
Stewart Monteith .... best boy
Peter Myslowski .... key grip
Giles Nuttgens .... director of photography: second unit
Mick O'Connell .... practical electrician (as Mickey O'Connell)
Richard Oxley .... electrician: second unit
Mike Parsons .... electrician
Garry Ridgwell .... electrical rigger (as Garry Ridgewell)
Dave Ridout .... best boy: second unit
Roy Rowland .... rigging electrician (as Roy Rowlands)
Bill Sansom .... chargehand rigger
Steve Sansom .... stand-by rigger: second unit
Lilia Sellami .... camera trainee
Keith Sewell .... Steadicam operator
Jon Shenk .... documentary cinematographer (as Jonathan Shenk)
Lotfi Siala .... gaffer: Tunisia
David Smith .... gaffer: second unit
Dathi Sveinbjarnarson .... video playback assistant
Hassen Tebbi .... grip: Tunisia
Mark Thomas .... electrician
Lucien Nunes Vaz .... video playback operator: second unit
George White .... electrician
Jack White .... rigging electrician
Tim Wiley .... generator operator
Karim Ayari .... assistant camera (uncredited)
James Gilligan .... rigging electrician: daily (uncredited)
Jay Maidment .... still photographer: re-shoots (uncredited)
Gordon Segrove .... focus puller: underwater unit (uncredited)
Robert Shacklady .... second assistant camera: underwater unit (uncredited)
Mike Valentine .... underwater camera operator (uncredited)
 
Animation Department
Miguel A. Fuertes .... lead animator
Jay Rennie .... animator
Chuck Duke .... animator (uncredited)
 
Casting Department
Kirsten Hampton .... casting assistant
Sally Millson .... extras casting
 
Costume and Wardrobe Department
Anthony Brookman .... wardrobe master
Rosaria Coppola .... costume workroom assistant
Ivo Coveney .... costume props modeler
Kay Coveney .... costume cutter
John Cowell .... costume painter
Angela Creasor .... costume workroom assistant
Arabella Dean .... costume workroom assistant
Lou Durkin .... wardrobe mistress
Nigel Egerton .... wardrobe assistant: second unit
Emma Fryer .... costume accessories
Steve Gell .... costume painter (as Steven Gell)
Reuben Hart .... costume props assistant
Sharon Long .... wardrobe supervisor
Susan MacKenzie .... milliner
Debbie Marchant .... costume cutter
Ann Maskrey .... assistant costume designer
Anne Matheson .... costume workroom assistant
Ruth Matheson .... costume workroom assistant
Helen Mattocks .... wardrobe assistant
Sharon McCormack .... costume cutter
Naama Mejri .... wardrobe supervisor: Tunisia (as Naama Jazi Mejri)
Caroline Mirfin .... costume workroom assistant
Andrea Moon .... costume workroom assistant
Michael Mooney .... costume assistant
Day Murch .... wardrobe assistant: second unit
Neil Murphy .... wardrobe assistant
Julie Nethercoat .... costume workroom assistant
Marnie Ormiston .... costume workroom assistant
Jane Petrie .... wardrobe assistant: second unit
Angela Pledge .... costume assistant
Natalie Rodgers .... wardrobe assistant
Karen Shannon .... costume accessories
Amber Smit .... costume runner
Peter Thompson .... costume props assistant
Roslyn Tiddy .... costume workroom assistant
Rachel Turner .... costume workroom assistant
Emma Walker .... textile assistant
Karn Webster .... costume runner
Nicole Young .... costume workroom supervisor
Catherine Buyse Dian .... wardrobe assistant: Italy (uncredited)
Sara Creed .... costumer (uncredited)
 
Editorial Department
Kerry Bailey .... post-production assistant
Gary Burritt .... negative cutter
Aura Gilge .... assistant film editor
Jamie Martin .... assistant editor: UK
Mark Nakamine .... colorist (digital color correction)
Jim Passon .... color timer
Marypat Plottner .... first assistant editor
Julian Pryce .... assistant editor: UK
Joseph Jett Sally .... assistant editor: avid
David Suther .... assistant film editor
 
Music Department
Jonathan Allen .... scoring assistant
Stephen Coleman .... music copyist
Ronald Corp .... score: New London's Children Choir director
Andrew Dudman .... scoring assistant
Terry Edwards .... score: London Voices director
Maurice Murphy .... musician: trumpet
Shawn Murphy .... music scoring engineer
Peter Myles .... assistant music editor
John Neufeld .... orchestrator
Gordan Nikolitch .... orchestra leader
Conrad Pope .... orchestrator
Dennis Sager .... orchestral recording engineer
James T. Sale .... music preparation
Kenneth Wannberg .... music editor (as Ken Wannberg)
John Williams .... conductor
John Williams .... music producer
Dave Forty .... music assistant engineer (uncredited)
Mark Graham .... music copyist (uncredited)
Joseph Williams .... music arranger (uncredited)
 
Transportation Department
Phil Allchin .... transportation captain
George Andrews .... unit driver
Nigel Birtchnell .... unit driver
Garry Clark .... unit driver
Peter Collins .... unit driver
Mark Davies .... unit driver
Brian Estabrook .... unit driver (as Brian Esterbrook)
Peter Graovac .... unit driver
John Hollywood .... unit driver
Fabio Mancini .... transportation captain: Italy
Lassaad Mejri .... transportation manager: Tunisia
Chris Streeter .... unit driver
Steve Timms .... unit driver
 
Other crew
Nina Axelrod .... talent searcher
Abdallah Baaloch .... production accountant: Tunisia (as Abdallah Balouche)
Jolyon Bambridge .... R2-D2 operator: second unit
Jane Bay .... executive assistant: George Lucas
Amel Becharnia .... production coordinator: Tunisia
Debra Blanchard .... recruiter
Tamana Bleasdale .... floor runner
Claudia Bravin .... cashier: Italy
Jonathan Bresman .... conceptual researcher
Scott Brewer .... projectionist
Martin Brown .... studio runner
Nick Byrne .... security: Natalie Portman
Kate Campbell .... unit publicist
Laura Cappato .... production coordinator: Italy
Melanie Claus .... production coordinator: travel
Wendy Corman .... accounting manager (as Wendy Gorman)
Colin Coughlin .... electrical storeman
David Craig .... conceptual researcher
Jenny Craik .... researcher
Ugo Criscuolo .... location assistant: Italy
Gabe de Kelaita .... production support: ILM
Tim De'ath .... catering manager
David Deane .... fire safety officer
Valentin Dimitrov .... production assistant
Jo Donaldson .... researcher
Cheryl Edwards .... researcher
Kathryn Farrar .... production controller
Shaun Fenn .... post production runner: Midnight Transfer
Joan Field .... stand-in: Natalie Portman, second unit
Henry Forsyth .... studio runner
Nick Gillard .... sword master
Raymond Griffiths .... stand-in: Jake Lloyd, second unit
Gavin Hale .... stand-in: Liam Neeson, second unit
Lynne Hale .... director of publicity
Joe Halford .... studio runner
Barbara Harley .... assistant accountant
Nathan Holmes .... floor runner
Dean Hood .... location accountant: Tunisia
Kate Jones .... assistant to artists
Robert Jordan .... location manager
Jemma Kearney .... assistant: Liam Neeson
John Kearney .... horse wrangler
Jason King .... production assistant
Paul Kite .... utility stand-in: second unit
Michael Kohn .... production support
Moslah Kraiem .... location manager: Tunisia
Koichi Kurisu .... conceptual researcher
Marilena La Ferrara .... payroll: Italy
Melissa Leigh .... studio runner
Leo Martin .... assistant production coordinator
Paul Matwiy .... production network engineer
Brian McCulley .... talent searcher
Sophie Mellor .... craft service
Anne Merrifield .... secretary to George Lucas
Tina Mills .... image archivist
Sophie Milton .... assistant: Rick McCallum, USA
Janet Nielsen .... assistant: Rick McCallum, USA
Hermione Ninnim .... production coordinator
Lisa Parker .... production coordinator
Tori Parry .... production coordinator: Tunisia
Rajeshree Patel .... assistant accountant
Rino Piccolo .... film commissioner
Clare Plummer .... assistant accountant: Tunisia
Kevin Posnanski .... mastering coordinator (3D version 2012 (deluxe digital cinema))
Alan Powell .... runner: production office
Penelope Powell .... assistant accountant
Ardees Rabang .... assistant to production controller (as Ardees Rabang Jundis)
Franco Rapa .... location manager: Italy
Louisa Rawlins .... creatures production assistant
Mark Reynolds .... chef
Steve Ricard .... stand-in: Ewan McGregor, second unit
Nicola Rosada .... production assistant: Italy
Steve Sansom .... chief scaffolding engineer
Debapriya Senanayak .... stereo compositor
Vrushank Shah .... production coordinator: conversion
Richard Sharkey .... location manager
Jean Simmons .... accounting assistant
Christian J. Simpson .... utility stand-in: second unit (as Christian Simpson)
Val Sunderland .... location accountant: Italy
Michele Tandy .... production accountant
Jayne-Ann Tenggren .... script supervisor
Isobel Thomas .... assistant: Rick McCallum, UK
John Torrijos .... video service
Sarah Touaibi .... crowd pre-fit supervisor (as Sarah Jane Touaibi)
Jeannie Udall .... unit nurse (as Jeanie Udall)
Lisa Vick .... script supervisor: second unit
Christian von Burkleo .... video service (as Christian Von Burkleo)
Derek Warman .... fire officer
Sarah Wheale .... accounts runner (as Sarah-Jane Wheale)
Betty Williams .... set cost accountant
Marc Wilton .... studio runner
Winnie Wishart .... production coordinator: Italy
Marc Wolff .... helicopter pilot (as Mark Wolfe)
Carla Zacchia .... accountant: Italy
Sarita Allison .... art finisher (uncredited)
Don Austen .... puppeteer: Yoda (uncredited)
David Ayres .... production runner (uncredited)
Claudia Cimmino .... production assistant: Italy (uncredited)
Phil Clarke .... production liaison (uncredited)
Steve Dent .... horse master (uncredited)
Wendy Dixon .... picture researcher (uncredited)
Traci Genders .... accounting assistant (uncredited)
David Greenaway .... puppeteer: Yoda (uncredited)
Alan Harris .... double: Terrence Stamp (uncredited)
Alan Harris .... stand-in: Chancellor Finis Valorum (uncredited)
Anya Keith .... floor runner: second unit (uncredited)
Ali Keshavji .... production runner (uncredited)
Chris Miller .... technical consultant (uncredited)
James O'Donnell .... safety diver: underwater unit (uncredited)
Andreas Petrides .... fight arranger (uncredited)
Peter Robey .... insurance (uncredited)
H.B. Siegel .... chief technology officer: ILM (uncredited)
Katherine Smee .... puppeteer: Yoda (uncredited)
Joan Washington .... dialect coach: Ewan McGreggor and Natalie Portman (uncredited)
Sarah Wheale .... assistant coordinator: re-shoots (uncredited)
 
Thanks
Jim Morris .... special thanks
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
"Star Wars I: The Phantom Menace" - USA (video box title)
"The Phantom Menace" - USA (short title)
"Star Wars Episode 1: Phantom Menace" - Japan (English title)
See more »
MPAA:
Rated PG for sci-fi action/violence
Runtime:
136 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Dolby Digital EX | SDDS (8 channels) | DTS-ES
Certification:
Argentina:Atp | Australia:PG | Belgium:KT | Brazil:Livre | Canada:PG (Alberta/Manitoba/Nova Scotia/Ontario) | Canada:G (British Columbia/Quebec) | Denmark:11 | Finland:K-11 (DVD rating) | Finland:K-12/9 (original rating) | France:U | Germany:6 (w) | Hong Kong:I | Iceland:10 (original rating) | Iceland:LH (video rating) | Ireland:PG | Italy:T | Japan:G | Malaysia:U | Netherlands:AL | New Zealand:PG | Norway:11 | Peru:PT | Philippines:G | Portugal:M/6 | Portugal:M/12 (3D Version) | Singapore:PG | South Africa:PG | South Korea:All | Sweden:11 | Switzerland:10 (canton of Geneva) | Switzerland:10 (canton of Vaud) | UK:U | USA:PG (certificate #36705)
Filming Locations:
Company:

Did You Know?

Trivia:
EASTER EGG: If you highlight the THX logo in the Language Selection page on the DVD and press 1138 with the remote you will access a hidden blooper reel.See more »
Goofs:
Continuity: During the attack on the Trade Federation's control ship, One of the pilots says, "Look! One of ours out of the main hold!" before Anakin's ship is even close to leaving the hangar.See more »
Quotes:
[first lines]
Qui-Gon Jinn:Captain.
Radiant VII captain:Yes, sir?
Qui-Gon Jinn:Tell them we wish to board at once.
Radiant VII captain:[to communication device] With all due respect, the ambassadors for the Supreme Chancellor wish to board immediately.
Nute Gunray:[on view screen] Yes, of course. As you know, our blockade is perfectly legal and we'd be happy to receive the ambassadors.
See more »
Movie Connections:
Referenced in Special When Lit (2009)See more »

FAQ

Was one of Anakin's friends a younger version of Greedo from A New Hope?
When does the story take place?
What are the Sith getting revenge for?
See more »
135 out of 233 people found the following review useful.
Oh Jar-Jar, How Do I Hate Thee? Let Me Count The Ways., 6 May 2002
Author: supagopha from Santa Cruz, CA

I'm sure everyone has heard all their friends, relatives, and random passerbys gripe over the immense waste of computer generated imagery known as Jar-Jar Binks, but I just can't help it. No movie character has ever driven me to the brink of tongue chomping, teeth gnashing psychosis like that floppy eared moron. I cannot understand why this creature (which appears to be the combination of a four-year-old, Carribbean native, a mutated guppy, and that weird dragon/dog thing from Neverending Story with bigger lip implants) is even included. All he manages to do is p*** people off while at the same time manage to avoid death every moment due to some undeserved luck. So many times I found myself praying that one of the Jedis would just draw their saber and silence the fish-man forever. Unfortunately, the Jedi code restricts such action, proving that the dark side is much more agreeable.

Jar-Jar, as horribly evil as he may be, is not the only thing to dislike about this movie. Who knows why, but Lucas must have decided that people who go to movies only go to movies because they wish to escape a world full of text images, and thus most of the different alien races in Episode 1 speak english, limiting the use of subtitles. Hey, that's not too bad right? Well, wait till you hear the Trade Federation honchos that sound like over-exaggerated Japanese-Americans. Oh, and don't forget the Gungans that remind me of, no offense, a Jamaican with a brain defect. Since today's illiterate audiences can't muster the mind power to read basic lines to begin with, let's make the characters speak english in horribly offensive accents. It's just more immense annoyances that make me want to microwave my brain until I drool myself to death.

Speaking of annoying, how about that kid who plays Anakin Skywalker, the focus of the three prequels? Here we have a nine-year-old child who can build things that NASA could only fantasize about, and who tackles such massive sociological issues such as world peace (except multiplied by 100 billion to equal galaxy peace). In case you were unaware, Anakin is destined to be Darth Vader, so I understand that Lucas wanted Anakin to appear as a good-hearted soul, but boy does he lay it on thick. Thank you George, I get it, he's sweeter than one of those gigantic lolipops you find at Disneyland, and we should all weep at this boy's impending peril. I can't tell you how many times I wanted to slap that kid. It is far too difficult to make a pre-teen appear to be 35. I just see a spoiled little runt that rocket scientists would envy, yet for some reason we are supposed to care that this adorable little sandy haired genius is doomed to the dark side (which I determined earlier is much more agreeable than all that good Jedi stuff). Think of all the trouble that would have been saved if Obi-Wan had just smote him on sight.

Episode 1 is so ridiculously annoying that I couldn't even pay attention to the highly ornate special effects. I could care less how seamless Jar-Jar looks. Why can't he just shut up? And Anakin, you can stop bragging any time about your wonderful science projects and immeasurable I.Q. If only you could see into the future. You might weep as much as I did after suffering through this sci-fi fantasy turned horrendous pile of steaming poo. Sorry George, maybe next time.

Was the above review useful to you?
See more (3459 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999)
Recent Posts (updated daily)User
Things The Phantom Menace did right... Manifest_12
What was everyone's reaction when they first saw it in theaters? carrcody680
Isn't Obi-Wan a bit too young here? Multiglobal
Now The Hype Has Died ephexis1983
Liam Neeson Looks Bored as Hell jack_north
Why doesn't Disney just remake the pre-quels? supermancantwalk
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Star Wars Star Wars: Episode VI - The Return of the Jedi Star Wars: Episode II - The Attack of the Clones Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.