IMDb > Men in Black II (2002)
Men in Black II
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Men in Black II (2002) More at IMDbPro »

Photos (See all 63 | slideshow) Videos (see all 2)
Men in Black II -- Agent J needs help so he is sent to find Agent K and restore his memory

Overview

User Rating:
6.0/10   188,724 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 12% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Lowell Cunningham (comic book "Malibu Comics")
Robert Gordon (story)
(more)
Contact:
View company contact information for Men in Black II on IMDbPro.
Release Date:
3 July 2002 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
We Got A World To Save See more »
Plot:
Agent J needs help so he is sent to find Agent K and restore his memory. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
2 wins & 9 nominations See more »
User Reviews:
A huge step down from the original. See more (594 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

Tommy Lee Jones ... Kay

Will Smith ... Jay

Rip Torn ... Zed

Lara Flynn Boyle ... Serleena

Johnny Knoxville ... Scrad / Charlie

Rosario Dawson ... Laura Vasquez

Tony Shalhoub ... Jack Jeebs

Patrick Warburton ... Agent Tee

Jack Kehler ... Ben

David Cross ... Newton
Colombe Jacobsen-Derstine ... Hailey (as Colombe Jacobsen)
Peter Spellos ... Captain Larry Bridgewater, The Motorman

Michael Rivkin ... Man with Harvey, the Dog

Michael Bailey Smith ... Creepy

Lenny Venito ... New York Guy
Howard Spiegel ... New York Guy
Alpheus Merchant ... MIB Guard

Jay Johnston ... Younger Pizza Parlor MIB Agent

Joel McKinnon Miller ... Agent

Derek Cecil ... Repairman Agent
Sean Rouse ... MIB Agent

Peter Spruyt ... MIB Customs Agent
Kevin Cotteleer ... MIB Customs Agent

Marty Belafsky ... MIB Customs Agent

Rick Baker ... MIB Passport Control Agent

Martha Stewart ... Herself

Michael Jackson ... Agent M
Sid Hillman ... Agent Gee (as Sid Garza-Hillman)
Tom Whitenight ... MIB Agent C

Nick Cannon ... MIB Autopsy Agent
Andre Blair ... Central Park Agent

Jeremy Howard ... Bird Guy Alien / Postal Sorting Alien

Mary Stein ... Bird Lady Alien

Martin Klebba ... Family Child Alien (as Marty Klebba)

John Alexander ... Jarra / Family Dad Alien
Denise Cheshire ... Family Mom / Locker Alien

Ernie Grunwald ... Young Postal Employee

Chloe Sonnenfeld ... Elizabeth, Young Girl at the Post Office

John Andrew Berton Jr. ... Split Alien Guy (as John Berton)
William E. Jackson ... Eye Guy

Doug Jones ... Joey

Biz Markie ... Rapping Alien

Peter Graves ... Himself

Linda Kim ... Ambassador Lauranna

Paige Brooks ... 'Mysteries in History' Lauranna
Stephanie Kemp ... Neuralyzed Mother

Barry Sonnenfeld ... Neuralyzed Father
Victoria Jones ... Neuralyzed Daughter
Michael Garvey ... Corn Face
Michael Dahlen ... Flesh Balls

Kevin Grevioux ... Pineal Eye

Derek Mears ... Mosh Tendrils

Sonny Tipton ... Dog Poop
John Richardson ... Postman
Philip Goodwin ... Diner Guy
Tim Blaney ... Frank the Pug (voice)
Greg Ballora ... Sleeble (voice)
Carl J. Johnson ... Gleeble (voice)
Thom Fountain ... Neeble (voice)
Brad Abrell ... Mannix (voice)
Richard Pearson ... Gordy (voice)
rest of cast listed alphabetically:

Rick Avery ... Subway passenger (uncredited)
John D. Bair ... Alien Attack Victim (uncredited)

Michael Beardsley ... Suspicious Video Store Patron (uncredited)

Michael Buonomo ... College Student (uncredited)
Kristin Charney ... Family Mom (uncredited)

Patrick Coleman Duncan ... 'History's Mysteries' Alien (uncredited)
Jovette Elise ... Diner Patron (uncredited)

Darrell Foster ... MIB Autopsy Agent (uncredited)

Ned Gorman ... Cockroach on Sidewalk (voice) (uncredited)
William Jackson Jr. ... Eye Guy (uncredited)
Gene LeBell ... Subway Passenger (uncredited)

Pete Macnamara ... Man in Black (uncredited)

Dory Manzour ... Subway Passenger (uncredited)
Drew Massey ... Worm Guy (uncredited)
Jon M. McDonnell ... Man in Street (uncredited)

Matthew McGrory ... Tall Alien (uncredited)
Christopher Metas ... Alien Accountant (uncredited)

Nikki Milican Bedwell ... Agent (uncredited)
Bart Mixon ... Alien Puppeteer (uncredited)

David Patykewich ... Bald Kid Alien (uncredited)

David C. Roehm Sr. ... Alien (uncredited)

Thomas Rosales Jr. ... Subway Passenger (uncredited)

Brandee Sanders ... Subway Business Woman (uncredited)
Hannah Sim ... Head-Bobbing Alien (uncredited)

Peter Siragusa ... Mayor of Grand Central Station Locker Aliens (voice) (uncredited)
Daniel Browning Smith ... Aquarium Boy (uncredited)

Brian Steele ... Sharkmouth (uncredited)

Mark Steger ... Quadraped Alien (uncredited)
Alan Tuskes ... Lobsterhead Alien (uncredited)

Shannon Watson ... 70's MIB Agent (uncredited)

David K. Zandi ... Alien (uncredited)
Create a character page for: ?

Directed by
Barry Sonnenfeld 
 
Writing credits
(WGA)
Lowell Cunningham (comic book "Malibu Comics")

Robert Gordon (story)

Robert Gordon (screenplay) and
Barry Fanaro (screenplay)

Produced by
Marc Haimes .... associate producer
Stephanie Kemp .... associate producer
Laurie MacDonald .... producer
Walter F. Parkes .... producer
Graham Place .... co-producer
Steven Spielberg .... executive producer
 
Original Music by
Danny Elfman 
 
Cinematography by
Greg Gardiner (director of photography)
 
Film Editing by
Richard Pearson 
Steven Weisberg 
 
Casting by
Ronna Kress 
 
Production Design by
Bo Welch 
 
Art Direction by
Alec Hammond 
Sean Haworth 
Thomas P. Wilkins  (as Tom Wilkins)
 
Set Decoration by
Cheryl Carasik 
 
Costume Design by
Mary E. Vogt 
 
Makeup Department
Janice Alexander .... hair department head
Steve Artmont .... assistant makeup artist
Pierce Austin .... hair stylist: Mr. Smith
Rick Baker .... alien makeup effects
Kathryn Bihr .... makeup artist: New York
John Blake .... makeup artist: Mr. Jones
Diana Choi .... wig and hair department: Cinovation (as Diana Yun Soo Yoo)
Cydney Cornell .... hair stylist: Mr. Jones
Jerry DeCarlo .... hair stylist: New York
Deborah La Mia Denaver .... key makeup artist (as Deborah LaMia Denaver)
Carolyn Elias .... assistant hair stylist
Ursula Hawks .... wig and hair department: Cinovation
Judy Murdock .... makeup artist: Mr. Smith
Sylvia Nava .... wig and hair department supervisor: Cinovation
Michael S. Pack .... dentures/eyes: Cinovation
Yoichi Art Sakamoto .... dentures/eyes: Cinovation (as Yoichi Sakamoto)
Chad Waters .... project supervisor
Hiroshi Yada .... mold department: Cinovation
Mark Alfrey .... special makeup effects sculptor (uncredited)
Rick Baker .... special makeup effects artist (uncredited)
Kate Biscoe .... makeup artist (uncredited)
Barney Burman .... makeup artist (uncredited)
Gabriel De Cunto .... special makeup effects artist (uncredited)
Glen P. Griffin .... special makeup effects artist: Cinovation (uncredited)
Kevin Haney .... special makeup effects artist (uncredited)
Chris Hanson .... special makeup effects artist (uncredited)
Jamie Kelman .... makeup artist (uncredited)
Louis Kiss .... special makeup effects artist (uncredited)
Margie Latinopoulos .... special makeup effects artist (uncredited)
Bart Mixon .... makeup artist (uncredited)
Christy Ann Newquist .... makeup artist (uncredited)
Denise Paulson .... special makeup effects artist (uncredited)
Steve Prouty .... special makeup effects artist (uncredited)
Deborah Rutherford .... prosthetic makeup artist (uncredited)
Kirsten Simitzi .... special makeup effects artist (uncredited)
Mike Smithson .... background makeup supervisor (uncredited)
Kazuhiro Tsuji .... special makeup effects artist (uncredited)
Alan Tuskes .... prosthetic painter: Cinovation (uncredited)
Eddie Yang .... special makeup effects artist (uncredited)
 
Production Management
Paul A. Levin .... post-production supervisor
Graham Place .... unit production manager
Neri Kyle Tannenbaum .... unit production manager
Gabriela Vázquez .... unit production manager (as Gabriela Vazquez)
 
Second Unit Director or Assistant Director
George Bamber .... first assistant director: second unit
Maria Battle-Campbell .... second second assistant director
Julie A. Bloom .... first assistant director: New York second unit
Christian P. Della Penna .... first assistant director: second unit
T. Sean Ferguson .... second assistant director: New York
Jules Kovisars .... second assistant director: second unit
Artie Malesci .... second unit director
Kiersten Pilar Miller .... second assistant director: New York
Michael Owens .... second unit director: New York
Artist W. Robinson .... first assistant director
Michael Samson .... first assistant director: New York second unit
Dominick Scarola .... DGA trainee: New York
Peter Soldo .... second assistant director: New York
Deanna Stadler .... second assistant director (as Deanna Stadler-Jones)
Mark Avery .... second second assistant director (uncredited)
Lisa Campbell .... first assistant director: second unit (uncredited)
Elenie Mansalis .... second second assistant director (uncredited)
Jennifer Tavanese .... second assistant director: second unit (uncredited)
 
Art Department
Peter Alvarez .... construction general foreman
Fred Arbegast .... chief sculptor
François Audouy .... assistant art director (as Francois Audouy)
Richard Bloom .... art department coordinator
Greg John Callas .... construction coordinator (as Greg Callas)
James Carson .... illustrator
John Chichester .... set designer
Ellen Christiansen .... set decorator: New York
Giovanni Ferrara .... paint supervisor
Tim Flattery .... illustrator
Peter Gelfman .... property master: New York
Scott Getzinger .... assistant property master
Doug Harlocker .... property master (as Douglas Harlocker)
William Hawkins .... set designer
Richard Hoffenberg .... construction general foreman
Kevin Ishioka .... set designer
Philip Keller .... storyboard artist
Ross La Terra .... set dresser: New York (as Ross LaTerra)
Suttirat Anne Larlarb .... assistant art director: New York (as Suttirat Larlarb)
Jason Mahakian .... model maker
John Mann .... storyboard artist
Ken Nelson .... construction coordinator: New York (as Kenneth D. Nelson)
Paul Ozzimo .... model maker
Ernest M. Sanchez .... lead man (as Ernest Sanchez)
Henry Schaub .... stand-by painter (as Henry V. Schaub III)
Maya Shimoguchi .... assistant art director
Steve Thayer .... construction general foreman (as Steven Thayer)
Patricia Walker .... scenic chargeman: New York
Michael Wylie .... art director: New York
Craig Zimmerman .... gang boss (as Craig A. Zimmerman)
Ruben Abarca .... drapery foreman (uncredited)
Ernie Alvarez .... construction metal fabricator (uncredited)
Pamela Bertini .... art department assistant (uncredited)
David Boucher .... prop maker/welder (uncredited)
Damon Bowden .... paint gang boss (uncredited)
Christopher Casey .... set dresser (uncredited)
Michael A. Cruz .... plaster foreman (uncredited)
Guillaume DeLouche .... assistant property person (uncredited)
Derek du Bellier .... propmaker (uncredited)
Francesco Ferrara .... painter (uncredited)
Daniel Geary .... carpenter (uncredited)
Martin J. Gibbons .... welding foreman (uncredited)
Gabriel Hardman .... storyboard artist (uncredited)
Phillip A. Henry .... propmaker (uncredited)
Timothy Joliat .... set dresser: New York (uncredited)
Tedd Keith .... propmaker foreman (uncredited)
John Kelso .... prop fabricator (uncredited)
James R. Lord .... welder (uncredited)
Robin McAllister .... property assistant (uncredited)
Frank McEldowney .... greens foreman (uncredited)
Frank McEldowney .... greensperson (uncredited)
Ed Mirassou .... propmaker gangboss (uncredited)
Paul Penley .... set dresser (uncredited)
Meg Hyatt Snow .... property assistant (uncredited)
Jason Soles .... plaster foreman (uncredited)
Carly Sorscher .... art department assistant (uncredited)
Michael Thurman .... set dresser (uncredited)
Holly Watson .... graphic artist: New York (uncredited)
Wendy Weaver .... buyer (uncredited)
Robert Zorella .... construction office coordinator (uncredited)
 
Sound Department
Craig Berkey .... sound effects editor
Rick Canelli .... adr recordist
Angela M. Catanzaro .... assistant sound editor (as Angela Catanzaro)
Rick Chefalas .... apprentice sound editor
Marko A. Costanzo .... foley artist (as Marko Constanzo)
Kelly Doran .... sound utility
Juno J. Ellis .... supervising adr editor
John P. Fasal .... sound effects editor (as John Fasal)
Sean Garnhart .... sound effects editor
Eugene Gearty .... sound effects editor
Philip Harrelson .... assistant sound editor
Denise Horta .... adr editor
Paul Hsu .... sound effects editor
Stephen Janisz .... adr editor
Randall L. Johnson .... boom operator (as Randy Johnson)
Peter F. Kurland .... production sound mixer (as Peter Kurland)
George A. Lara .... foley mixer
Skip Lievsay .... supervising sound editor
Bobby Mackston .... supervising dialogue editor
Norm MacLeod .... dialogue editor (as Norm Macleod)
Kevin O'Connell .... sound re-recording mixer
Thomas J. O'Connell .... adr mixer
Bill Orrico .... first assistant sound editor (as Billy Orrico)
Jay Peck .... foley artist
Jeremy Peirson .... dialogue editor
Mary Ellen Porto .... foley editor
Greg P. Russell .... sound re-recording mixer
Roy Seeger .... assistant adr editor
Dan Sharp .... sound re-recordist
Marc-Jon Sullivan .... boom operator: New York
Steven Visscher .... supervising foley editor
Brian P. Williams .... sound re-recordist
Larry Wineland .... assistant sound editor
David Acord .... communications mixer (uncredited)
Benjamin Cheah .... sound effects recordist (uncredited)
Jesse Ehredt .... sound recordist (uncredited)
Sean Landeros .... sound recordist (uncredited)
Howard London .... adr mixer (uncredited)
Tommy Louie .... utility sound technician (uncredited)
Andy Potvin .... stereo sound consultant: Dolby (uncredited)
Bruce Pross .... sound editor (uncredited)
John Rodd .... additional recording engineer (uncredited)
Wyatt Sprague .... sound effects editor (uncredited)
Roland N. Thai .... sound effects editor (uncredited)
 
Special Effects by
Connie Angland .... seaming and patching department: Cinovation
Chris Ayers .... designer/sculptor: Cinovation
Ken Banks .... mold department: Cinovation
Jason Barnett .... foam latex department: Cinovation
Jim Beinke .... project supervisor: Cinovation
David Beneke .... mold department: Cinovation (as Dave Beneke)
George Bernota .... animatronics: Cinovation
Roland Blancaflor .... foam latex supervisor: Cinovation
Scott Brines .... administration/facilities: Cinovation
Jeff Brink .... special effects: New York (as Jeffrey S. Brink)
Jeffrey P. Buccacio Jr. .... designer/sculptor: Cinovation (as Jeff Buccacio)
John Calpin .... foam latex department: Cinovation
Carl Crandall Jr. .... mold department: Cinovation
Gabriel De Cunto .... seaming and patching department: Cinovation (as Gabriel DeCunto)
Mitch Devane .... designer/sculptor: Cinovation (as Mitch DeVane)
Alex Diaz .... paint department: Cinovation
Nicholas J. Esposto .... animatronics: Cinovation (as Nicholas Esposto)
Bill Fesh .... foam latex department: Cinovation
Scott R. Fisher .... special effects foreman (as Scott Ray Fisher)
Thomas L. Fisher .... special effects coordinator
Robert Freitas .... mold department: Cinovation (as Rob Freitas)
Glen P. Griffin .... project supervisor: Cinovation (as Glen Griffin)
Moto Hata .... project supervisor: Cinovation
Mark Jurinko .... paint department: Cinovation
Karen Keener .... seaming and patching department supervisor: Cinovation
David Kindlon .... animatronics: Cinovation (as Dave Kindlon)
Steve Koch .... designer/sculptor: Cinovation
Gil Liberto .... mold department: Cinovation
Elizabeth MacGregor-Scott .... administration/facilities: Cinovation (as Elizabeth Macgregor-Scott)
Mike Manzel .... mold department: Cinovation
Kyle Martin .... animatronics: Cinovation
Cass McClure .... foam latex technician: Cinovation
Bud McGrew .... animatronics: Cinovation
James McLoughlin .... mold department supervisor: Cinovation (as Jim McLoughlin)
Bart Mixon .... project supervisor: Cinovation (as Bart J. Nixon)
Brian Morishita .... administration/facilities: Cinovation
John Richardson .... creature coordinator
Matt Rose .... designer/sculptor: Cinovation
Frank Rydberg .... mold department: Cinovation
Jose Sandoval .... administration/facilities: Cinovation
John Shea .... seaming and patching department: Cinovation
Kirsten Simitzi .... seaming and patching department: Cinovation
James Spinner .... mold department: Cinovation
Bill Sturgeon .... production supervisor: Cinovation
Kazuhiro Tsuji .... project supervisor: Cinovation
Brian Van Dorn .... mold department: Cinovation
Chad Waters .... project supervisor: Cinovation
Hiroshi Yada .... mold department: Cinovation
Eddie Yang .... project supervisor: Cinovation
Chet Zar .... project supervisor: Cinovation
Peter Abrahamson .... mechanical department: Cinovation (uncredited)
Roland Blancaflor .... head of foam appliance department: Cinovation (uncredited)
Wes Campbell .... special effects crew (uncredited)
Dan Crawley .... special effects technician (uncredited)
John J. Downey .... special effects rigging foreman (uncredited)
Mike Elizalde .... mechanical department: Cinovation (uncredited)
David Fischer .... special effects crew (uncredited)
John Fleming .... special effects technician (uncredited)
Anthony Francisco .... concept designer (uncredited)
Eddie Garcia .... mold department: Cinovation (uncredited)
Joe Gomez .... mold/seaming departments: Cinovation (uncredited)
Jurgen Heimann .... mechanical department: Cinovation (uncredited)
Jeff Jingle .... animatronic creature designer (uncredited)
Sean Kennedy .... mold maker (uncredited)
Jay King .... special effects crew (uncredited)
Steven Kissick .... special effects (uncredited)
Ian C. McArthur .... special effects technician (uncredited)
Scott Millenbaugh .... mechanical department: Cinovation (uncredited)
Steve Newburn .... mold/seaming departments: Cinovation (uncredited)
Michael O'Brien .... mold department/seaming department: Cinovation (uncredited)
Thomas Ovenshire .... mold/seaming departments: Cinovation (uncredited)
Mike J. Regan .... special effects makeup (uncredited)
Ben Rittenhouse .... special effects technician: Cinovation (uncredited)
Reggie Rizzo .... fabricator: Cinnovation (uncredited)
Terence 'Doc' Popolo Rubbio .... animatronics (uncredited)
Bill Sturgeon .... shop foreman: Cinovation (uncredited)
Christopher A. Suarez .... special effects technician (uncredited)
A.J. Venuto .... mold/seaming departments: Cinovation (uncredited)
Phil Weisgerber .... vehicle fabrication (uncredited)
 
Visual Effects by
Mimi Abers .... compositor: ILM
Julie Adrianson-Neary .... compositor: ILM (as Julie Adrianson)
Alia Agha .... lead 3D matchmover: ILM
Amit Agrawal .... software supervisor: SPI
George Alcco-Sima .... digital modeler: ILM (as George Aleco- Sima)
Simon Allen .... animator: Tippett studio
Christian Alzmann .... conceptual designer: ILM
Dovi Anderson .... animator: Tippett studio
Greg Anderson .... color & lighting: SPI (as Gregory Anderson)
Jason Anderson .... high speed compositing production manager: SPI
Scott Anderson .... visual effects assistant editor
Will Anielewicz .... sequence supervisor: ILM
Karen Ansel .... computer graphics artist: Jeffworm sequence, ILM
Chris Armstrong .... animation sequence lead: ILM
Kiné Arnold .... visual effects coordinator: ILM
Joel Aron .... sequence supervisor: air chase and post office sequences, ILM
Chris Arreola .... lead scanning technician: SPI
Trang Bach .... digital paint and roto artist: ILM
Carlos Baena .... animator: air chase and post office sequences, ILM
Mauricio Baiocchi .... animator: ILM
Katharine Baird .... lead digital paint and roto artist: ILM
Samson Bamimore .... systems operations supervisor: Rhythm & Hues
Alfredo R. Barcia .... production services technician: SPI
Robert Bardy .... 3D lighting artist: Rhythm & Hues
Janice Bastian .... animator: ILM
Maurice Bastian .... animator: air chase and post office sequences, ILM
Michael Bauer .... computer graphics supervisor: ILM
Chris Bayz .... digital paint and roto artist: ILM
Dugan Beach .... creature developer: ILM
Kathleen Beeler .... computer graphics artist: ILM
Charles Bell .... matchmover: SPI
Jeffrey Benedict .... computer graphics artist: ILM (as Jeff Benedict)
Jim Berney .... visual effects supervisor: SPI
Tom Bertino .... animation supervisor
John Andrew Berton Jr. .... visual effects supervisor (as John Berton)
Andrea Biklian .... negative line-up: ILM
Wayne Billheimer .... visual effects coordinator: ILM
Duncan Blackman .... 3D matchmove artist: ILM
Jacqueline Blackman .... visual effects production assistant: ILM
Matt Bouchard .... computer graphics artist: ILM (as Matthew Bouchard)
Robert Bourgeault .... rebel unit artist: ILM
Todd Boyce .... effects animator: SPI
Billy Brooks .... computer graphics artist: ILM
Shane Bruce .... digital painter: Pacific Title Design
Tom Bruno Jr. .... previsualization: SPI
Ken Bryan .... digital model supervisor: ILM
Richard Bugge .... systems engineer: SPI
Wes Burian .... digital painter: Tippett Studio
Cathy Burrows .... compositor: ILM (as Cathy Burrow)
Michaela Calanchini .... digital paint and roto artist: ILM
Colin Campbell .... compositor: ILM
Mario Capellari .... computer graphics artist: ILM
Derrick Carlin .... animation sequence lead: ILM
Damien Carr .... visual effects production assistant: air chase and post office sequences, ILM
Dan Cayer .... digital compositor: Tippett Studio
Lanny Cermak .... 3D matchmove artist: ILM
Lawrence Chandler .... conceptual designer: ILM (as Larry Chandler)
S. 'Kiki' Chansamone .... high speed compositor: SPI (as Det Chansamone)
Jennifer Chantnicki .... digital painter: Pacific Title Design
Brian Chase .... senior systems engineer: SPI
Yeen-Shi Chen .... modeler: Rhythm & Hues
Amelia Chenoweth .... sequence supervisor: ILM
Leila Chesloff .... computer graphics artist: ILM
Minhee Choe .... animator: ILM
Amy Christensen .... computer graphics artist: ILM
Ian Christie .... computer graphics artist: air chase and post office sequences, ILM
Marc Chu .... animator: ILM
John Clinton .... visual effects digital producer: SPI
Ken Coles .... digital painter: Pacific Title Design
Caitlin Content .... Sabre artist: air chase and post office sequences, ILM
Brice Cox Jr. .... conceptual designer: ILM (as Brice Cox)
Brandon Craig .... render I/O supervisor: Rhythm & Hues
Catherine Craig .... viewpaint supervisor: ILM
Don Crawford .... compositor: ILM
Gail Currey .... senior staff: ILM
Ken Dackermann .... cineon compositor: Pacific Title Design
Bruce Dahl .... animator: air chase and post office sequences, ILM
Bryan Davis .... visual effects production assistant: ILM
Francisco De Jesus .... effects animator: SPI (as Francisco X. DeJesus)
Tim de Pala .... visual effects coordinator: Tippett Studio
Alessandra de Souza .... visual effects producer: Tippett Studio
Michelle Dean .... creature developer: ILM
Michael Degtjarewsky .... cineon compositor: Pacific Title Design
Lou Dellarosa .... animator: ILM
Debbie Denise .... visual effects executive producer: SPI
Greg Derochie .... color & lighting: SPI
Natasha Devaud .... computer graphics artist: ILM
Bill Diaz .... animator: SPI
Thomas Dilligan .... research and software development: ILM
Jason Dowdeswell .... compositor: ILM
Christina Drahos .... compositor: ILM
Miller Drake .... visual effects editor
Richard Ducker .... computer graphics artist: air chase and post office sequences, ILM
Sheena Duggal .... visual effects supervisor: SPI
Nika Dunne .... digital paint and roto artist: ILM
Russell Earl .... sequence supervisor: ILM
Daniel Eaton .... CGI supervisor: SPI
Michael Edland .... effects animator: SPI
Jenn Emberly .... animation associate supervisor: ILM (as Jennifer Emberly)
Anastasia Emmons .... editorial support: ILM
Chrissie England .... senior staff: ILM
Gonzalo Escudero .... computer graphics artist: ILM
Trina Espinoza .... computer graphics technical support: ILM
Kent Estep .... computer graphics artist: ILM
Simon Eves .... computer graphics artist: ILM
Brad Falk .... computer graphics artist: ILM
Dan Feinstein .... digital paint and roto artist: ILM
Davey Crockett Feiten .... animator: Rhythm & Hues (as Davy Crockett Feiten)
Chris Flynn .... cineon compositor: Pacific Title Design
David Fogg .... compositor: ILM
Sing-Choong Foo .... effects animator: SPI
Thomas F. Ford IV .... high speed compositing production manager: SPI
Doug Forrest .... high speed compositor: SPI
Crys Forsyth-Smith .... visual effects producer: SPI
Dan Foster .... visual effects producer: Rhythm & Hues
Page Frakes .... compositor: Tippett Studio
Jenny Fulle .... senior staff: SPI
Joe Gareri .... executive producer: Pacific Title Design
Dawn Gates .... digital paint and roto artist: ILM
Kameron Gates .... animator: ILM
Andy Gauvreau .... 3D lighting artist: Rhythm & Hues
Richard Gentner .... imaging services engineer: ILM
George Gervan .... digital painter: Pacific Title Design
Richard Gervan .... digital painter: Pacific Title Design
Chris Gibbons .... compositor: Tippett Studio
Tim Gibbons .... compositor: air chase and post office sequences, ILM
Susan Goldsmith .... digital paint and roto artist: ILM
Maria Goodale .... 3D matchmove artist: ILM
Bridget Goodman .... viewpaint artist: ILM (as Bridget Goodman)
Ned Gorman .... visual effects producer
Richard Grandy .... animation Setup: Rhythm & Hues (as Rick Grandy)
Orin Green .... Sabre artist: air chase and post office sequences, ILM
Anthony Greenberg .... editorial support: ILM (as Tony Greenberg)
Susan Greenhow .... lead visual effects coordinator: ILM
Cam Griffin .... digital paint and roto artist: ILM
James Hagedorn .... compositor: ILM (as Jim Hagedorn)
Kevin T. Hahn .... color & lighting: SPI
Martin Hall .... cineon compositor: Pacific Title Design
Jonathan Harb .... digital matte artist: ILM
Anthony Harris .... digital color timer: SPI
Max Harris .... high speed compositor: SPI
Albert Hastings .... CG character setup: SPI
Maureen Healy .... cineon compositor: Pacific Title Design
Marianne Heath .... digital plate restoration: ILM
John Helms .... sequence supervisor: ILM
Wendy Hendrickson .... 3D matchmove artist: ILM (as Wendy Hendrickson-Ellis)
Karl Herbst .... 3D lighting artist: Rhythm & Hues
Veronica Hernandez .... digital painter: Pacific Title Design
Tom Hershey .... senior staff: SPI
Drew Hess .... research and software development: ILM
Heather Elisa Hill .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues
Shawn Hillier .... compositor: ILM
Edward Hirsh .... visual effects co-supervisor (as Ed Hirsh)
Traci Horie .... animator: Tippett studio
Jen Howard .... compositor: ILM
Heather Hoyland .... compositor: air chase and post office sequences, ILM
Lawrence Huang .... computer graphics artist: ILM
Carlos Huante .... conceptual designer: ILM
Phillip Hubbard .... research and software development: ILM
Kevin Hudson .... CGI modeler: SPI
Tony Hudson .... digital modeler: ILM
Peg Hunter .... computer graphics artist: air chase and post office sequences, ILM
Staci A. Hunter .... visual effects coordinator (as Staci A. Silva)
Erich Ippen .... rebel unit artist: ILM
Jiri Jacknowitz .... digital paint and roto artist: ILM
Matt Jacobs .... lead compositor: Tippett Studio (as Matthew Jacobs)
Jon Jarvis .... editorial support: ILM
Eric Jennings .... computer graphics artist: ILM
Stephen Jennings .... production services technician: SPI
George H. Joblove .... senior staff: SPI
Jeff A. Johnson .... compositor: Tippett Studio (as Jeff Johnson)
Keith Johnson .... 3D matchmove artist: ILM
Darren Jones .... imaging services engineer: ILM
Randy Jonsson .... 3D matchmove artist: ILM
Brad Kalinoski .... digital painter: Pacific Title Digital
Sandy Karpman .... compositor: air chase and post office sequences, ILM
Brian Kasper .... computer graphics artist: air chase and post office sequences, ILM
Louis Katz .... rebel unit artist: ILM
Patrick Keenan .... digital painter: Pacific Title Design (as Patrick Keneen)
Michael Kennedy .... compositor: air chase and post office sequences, ILM
Kavita Khosla .... creature developer: ILM
Greg Killmaster .... computer graphics artist: ILM
Rick Kim .... digital I/O: Pacific Title Design
Nancy Klimley .... modeler: Rhythm & Hues
Joshua I. Kolden .... effects animator: SPI
Judah Konigsberg .... matchmover: Rhythm & Hues
Gene Kozicki .... digital production manager: Rhythm & Hues
Martin L'Heureux .... animator: ILM
Dan Lake .... senior software engineer: SPI
Gregor Lakner .... computer graphics artist: ILM
Harry Lam .... 2D compositing supervisor: Rhythm & Hues
Ken Lam .... digital painter: Pacific Title Digital
Lea Lambert .... rotoscoping: SPI (as Lea C. Lambert)
Mark Lambert .... CGI supervisor: SPI
Ryan Laney .... computer graphics artist: ILM
Jean-Claude Langer .... viewpaint artist: ILM
Jennifer Law-Stump .... cineon compositor: Pacific Title Digital (as Jennifer Law Stump)
Julija Learie .... animator: ILM
Kui Han Lee .... CGI modeler: SPI
Sangjun Lee .... conceptual designer: ILM
Sunny Lee .... creature developer: ILM
John M. Levin .... visual effects coordinator: ILM (as John Levin)
Wayne Lo .... conceptual designer: ILM
Anthony Lucero .... visual effects assistant editor: ILM
Michael Dean Ludlam .... computer graphics artist: ILM (as Michael Ludlam)
Skye Lyons .... visual effects digital coordinator: SPI
Andrés López .... visual effects production assistant: SPI (as Andres Lopez)
Daniel Ma .... computer graphics artist: ILM
Andrea Maiolo .... creature developer: ILM
Matt Majers .... animator: Rhythm & Hues
Greg Maloney .... compositing supervisor: air chase and post office sequences, ILM
Joe Mancewicz .... animation Setup: Rhythm & Hues
Kimberly Mann .... animator: Rhythm & Hues
John Marcos .... digital I/O: Pacific Title Design (as John Morcos)
Allen Maris .... visual effects coordinator
Alyson Markell .... digital modeler: ILM
Rick Markle .... lead rotoscoper: Tippett Studio
David Marsh .... computer graphics artist: ILM
Stephen Marshall .... software engineer: SPI
Bill Mather .... digital matte artist: ILM (as William Mather)
Kent Matheson .... digital matte artist: ILM
Sara Mathew .... computer graphics artist: air chase and post office sequences, ILM (as Saira Mathew)
Erik Mattson .... visual effects associate producer
Aaron McBride .... conceptual designer: ILM
Keith McCabe .... computer graphics artist: ILM
Kevin McGowan .... computer graphics artist: ILM
Garrick McLaughlin .... lead production services technician: SPI
Tim McLaughlin .... creature supervisor: ILM
Chris McLeod .... visual effects digital coordinator: SPI
Phil 'Captain 3D' McNally .... character animator
Jim McVay .... visual effects co-supervisor: Tippett Studio
Tory Mercer .... compositor: ILM
Naomi Milici .... computer systems support: ILM
Brian Miller .... digital I/O: Pacific Title Design
Robb Miller .... digital color timer: SPI
Michael Min .... computer graphics artist: ILM
Craig Mirkin .... computer systems support: ILM
Derrick Mitchell .... visual effects editor: SPI
Todd Mitchell .... imaging services engineer: ILM
John Monos .... color and lighting: SPI
Jim Moorhead .... animator: Rhythm & Hues (as Jim Moorehead)
Raquel Morales .... texture painter: SPI
Zeke Morales .... editor: Rhythm & Hues
Kaz Mori .... computer systems support: ILM
Lauren Morimoto .... digital paint and roto artist: ILM
Chris Morley .... compositor: Tippett Studio
Jim Morris .... senior staff: ILM
Michelle Motta .... digital paint and roto artist: ILM
Andrew Mumford .... high speed compositor: SPI
Bud Myrick .... animator: Rhythm & Hues
David Nakabayashi .... visual effects art director: ILM
Lori J. Nelson .... visual effects producer
Ken Nielsen .... lead CGI artist: ILM
Tamara Nobles .... digital producer: Rhythm & Hues
Tonya Noerr .... animator: ILM
Brett Northcutt .... digital matte artist: ILM
Alberto Noti .... lighting supervisor: Rhythm & Hues
Samuel Nunez .... matchmove supervisor: Rhythm & Hues (as Samuel L. Nunez)
Khatsho John Orfali .... computer graphics artist: ILM (as Khatsho Orfali)
Michael Orlando .... 3D matchmove artist: ILM (as Michael Orlando II)
Viviana Palacios .... matchmover: Rhythm & Hues
John Paszkiewicz .... 3D lighting artist: Rhythm & Hues
Mary Payne .... lead CG artist: ILM
Michael Pecchia .... compositor: ILM
Patrick Phillips .... Inferno compositor: Pacific Title Digital
Rachel Phillips .... digital production manager: SPI
Brian Pohl .... conceptual designer: ILM
Evan Pontoriero .... conceptual designer: ILM
Bruce Powell .... computer graphics artist: ILM
Kenny Price .... digital line-up: Pacific Title Design
Travis Price .... texture painter: SPI
Nick Provenzano .... editorial support: ILM
Jean-Colas Prunier .... computer graphics artist: ILM
Nick Pugh .... CG alien designer/painter: Rhythm & Hues
Derrick Quarles .... lead film recording technician: SPI
Liz Radley .... video graphics supervisor (as Elizabeth Radley)
Ken Ralston .... senior visual effects supervisor: SPI
Glenn Ramos .... animation lead: Rhythm & Hues
Raine Reen .... rotoscoper: Tippett Studio
Kevin Reuter .... sequence supervisor: ILM
Jeffrey Riley .... animator: ILM
Matthew Robinson .... lighter: Tippett Studio
Elsa Rodriguez .... digital paint and roto artist: ILM
Alex Romano .... Inferno compositor: Pacific Title Digital
César Romero .... Inferno compositor: Pacific Title Digital
Corey Rosen .... creature developer: ILM
Thomas Rosseter .... compositing supervisor: ILM (as Tom Rosseter)
Jason Rosson .... computer graphics artist: ILM
Eric Roth .... 3D matchmove artist: ILM
Barry Safley .... compositor: ILM
Karim Sahai .... compositor: Tippett Studio
Joe Salazar .... compositor: Rhythm & Hues
James Salter .... production services technician: SPI
Jeff Saltzman .... 3D matchmove artist: ILM (as Jeffrey Saltzman)
Mike Sandrik .... 3D lighting artist: Rhythm & Hues
Tim Sarnoff .... senior staff: SPI
Thomas Schelesny .... animator: Tippett studio (as Tom Schelesny)
Durant Schoon .... computer graphics artist: ILM
Julien Schreyer .... lighter: Tippett Studio
Linda Schubell-Sundlin .... visual effects assistant editor (as Linda Sundlin)
Andrew Schwartz .... compositor: ILM
Andrew Schwartz .... compositor: Rhythm & Hues
Eric Scott .... visual effects production coordinator: SPI
Stacey Shear .... visual effects coordinator: ILM
Ken Sjogren .... compositor: ILM (as Kenneth Sjogren)
Chris Sjoholm .... digital effects supervisor: Rhythm & Hues
Daniel Slavin .... conceptual designer: ILM
Richard Smith .... computer systems support: ILM
Scott Smith .... computer systems support: ILM
Sharonne Solk .... animator: ILM
Tony Sommers .... viewpaint artist: ILM
David Sosalla .... visual effects supervisor: Pacific Title Design
Scott Souter .... visual effects supervisor: Tippett Studio
Evelyn Spencer .... 3D lighting artist: Rhythm & Hues
David Stephens .... effects animator: SPI (as David J. Stephens)
Joe Stevano .... systems administrator: SPI
Chris Stillman .... rebel unit artist: ILM
Robert Stromberg .... matte artist: SPI
Baudouin Struye .... color & lighting: SPI
David Sullivan .... digital paint and roto artist: ILM
Stan Szymanski .... senior staff: SPI
Larry Tan .... digital modeler: ILM
David Tanaka .... visual effects editor: ILM
Jon Tanimoto .... high speed compositor: SPI
Catherine Tate .... Sabre artist: air chase and post office sequences, ILM
Edward Taylor IV .... CGI modeler: SPI (as Edward Taylor)
Angela Taylor .... computer graphics artist: ILM
Renita Taylor .... creature developer: ILM
Will Telford .... animation Setup: Rhythm & Hues
Tim Teramoto .... computer graphics artist: ILM
Ginger Theisen .... visual effects producer: air chase and post office sequences, ILM
Paul Theren .... digital modeler: ILM
Joseph Thomas .... matchmover: SPI
Kim Thompson .... animator: ILM
Meghan Thornton .... computer graphics artist: ILM
James D. Tittle .... digital coordinator: Pacific Title Digital
Terrance Tornberg .... computer graphics artist: ILM
Marc Toscano .... computer graphics artist: air chase and post office sequences, ILM
Barbara Townsend .... computer graphics artist: ILM
Delio Tramontozzi .... animator: air chase and post office sequences, ILM
Eric Tsai .... pipeline setup: Rhythm & Hues
Johnny Turco .... animator: Rhythm & Hues
Pat Turner .... 3D matchmove artist: ILM
Jan Van Buyten .... animator: ILM
Ron Vargas .... video effects editor: SPI
Paola Varvaro .... digital plate restoration: ILM
Bruce Vecchitto .... digital color timing supervisor: ILM
Paul Vega .... visual effects assistant editor: ILM
Bill Villareal .... senior staff: SPI (as Bill Villarreal)
Ben Vonzastrow .... rebel unit artist: ILM (as Ben Von Zastrow)
Kenneth Voss .... rotoscoper: Tippett Studio (as Ken Voss)
Tim Waddy .... animator: ILM
Greg Wagner .... digital painter: Pacific Title Design
Chien-Hsiung Wang .... modeler: Rhythm & Hues
Corina Wang .... research and software development: ILM
Talmage Watson .... 3D matchmove artist: ILM
David Weatherly .... animator: ILM
Susan M. Weeks .... compositor: ILM (as Susan Weeks)
Li-Hsien Wei .... digital modeler: ILM
Mordechai Weisbrod .... animator: ILM
Barry Weiss .... senior staff: SPI
Brian R. Wells .... animator: Rhythm & Hues (as Brian Wells)
Colie Wertz .... rebel unit artist: ILM
Bill Westenhofer .... visual effects supervisor: Rhythm & Hues
Simon Wicker .... digital matte artist: ILM
Chris Winters .... color & lighting: SPI
Carrie Wolberg .... computer graphics technical support: ILM
Eric Wong .... creature developer: ILM
Ray Wong .... archive editor: SPI
Kathleen Woolery .... digital color timing coordinator: SPI
Jeff Wozniak .... compositor: air chase and post office sequences, ILM
Lai Lam Yip .... computer graphics technical support: ILM
John Zdankiewicz .... animation sequence lead: ILM
Patrick Zentis .... assistant matte artist: SPI
Tom Zils .... compositor: ILM (as Thomas Zils)
Rita E. Zimmerman .... Sabre artist: air chase and post office sequences, ILM (as Rita Zimmerman)
Steve Ziolkowski .... animator: Rhythm & Hues
Nathan Abbot .... film I/O supervisor: Tippett Studio (uncredited)
Enrico Altmann .... apprentice model maker (uncredited)
Al Bailey .... compositor (uncredited)
Steve Baker .... animator (uncredited)
Rob Blue .... digital artist: SPI (uncredited)
Mark Casey .... Sabre artist (uncredited)
Salvatore Catanzaro .... apprentice editor: ILM (uncredited)
Zachary Cole .... technical support: ILM (uncredited)
Daniel Aristoteles Collins .... systems/operations: Rhythm & Hues (uncredited)
Todd Daugherty .... render support: Rhythm & Hues (uncredited)
Art David .... digital compositor (uncredited)
Chris Dawson .... matchmover/digital integration (uncredited)
Ryan Donoghue .... visual effects (uncredited)
Robert Dorris .... production assistant: Tippett Studio (uncredited)
Adam Gerardin .... digital color corrector: Tippett Studio (uncredited)
Kenneth Gimpelson .... technical artist (uncredited)
John Goodson .... model maker (uncredited)
Jason Greenblum .... lead compositor: Rhythm & Hues (uncredited)
Stephanie Hamilton .... film librarian: visual effects (uncredited)
Taigne Hammock .... resource administrator (uncredited)
Lloyd Hess .... technical support (uncredited)
Phil Holland .... color coordinator (uncredited)
Phil Holland .... scanning & recording operator (uncredited)
Benton Jew .... creature designer: ILM (uncredited)
Kirk Jung .... matchmove artist: Tippett Studio (uncredited)
Karen Klein .... rotoscope artist (uncredited)
Stephen Kowalski .... systems engineer (uncredited)
David Latour .... animator: ILM (uncredited)
Keith MacGowan .... Shake compositing (uncredited)
Bryan McBrien .... visual effects greens foreman (uncredited)
Mamie McCall .... visual effects coordinator: Illusion Arts (uncredited)
Jon Meier .... digital artist: Rhythm & Hues (uncredited)
Chris Mitchell .... animator: ILM (uncredited)
Ann Monn .... visual effects artist (uncredited)
Aaron Muszalski .... digital paint and roto artist: ILM (uncredited)
Guido Muzzarelli .... matchmove artist (uncredited)
Jennifer Maryam Nona .... digital artist (uncredited)
David Norris .... Wescam camera operator: ILM (uncredited)
Chris Paizis .... matchmove supervisor (uncredited)
Chris Paxson .... motion control technician (uncredited)
Mike Pemberton .... video/computer graphics production assistant (uncredited)
Maricela Perdomo .... modeler (uncredited)
Kevin Rafferty .... second unit visual effects supervisor (uncredited)
Dean Rasmussen .... digital artist (uncredited)
Matthew M. Robinson .... lighting supervisor (uncredited)
Mike Roby .... visual effects (uncredited)
Jacqueline Rosado .... visual effects coordinator (uncredited)
George Sakellariou .... production engineering: ILM (uncredited)
Mike Sanders .... motion capture (uncredited)
Lopsie Schwartz .... texture painter (uncredited)
Louie Schwartzberg .... additional cinematography: Getty Film Library (uncredited)
P. Kevin Scott .... animator: ILM (uncredited)
Craig A. Simms .... compositing supervisor (uncredited)
Fred Simon .... systems support: Rhythm & Hues (uncredited)
Aaron Singer .... matchmove technical director (uncredited)
Young Song .... texture painter (uncredited)
David Sweeney .... Inferno assistant: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Brian Tatosky .... digital artist (uncredited)
Chad Taylor .... Sabre artist: ILM (uncredited)
Miles Teves .... conceptual designer: ILM (uncredited)
Deborah Thomas .... data wrangler: Tippett Studio (uncredited)
Paul G. Thuriot .... digital puppet supervisor: Tippett Studio (uncredited)
Tristan Tom .... digital matte technical support: ILM (uncredited)
Matthew Tomlinson .... digital imaging supervisor: Tippett Studio (uncredited)
Mark H. Weingartner .... blue screen consultant (uncredited)
David Weitzberg .... digital artist: ILM (uncredited)
R. Christopher White .... digital artist (uncredited)
Deborah Wiltman .... digital compositor (uncredited)
Vicki Wong .... digital film I/O manager: Tippett Studio (uncredited)
Elbert Yen .... digital artist: ILM (uncredited)
Michael Yetter .... visual effects coordinator (uncredited)
Tsz 'Gee' Yeung .... digital effects artist (uncredited)
Susumu Yukuhiro .... digital matte artist (uncredited)
Dean Yurke .... digital artist (uncredited)
 
Stunts
Joni Avery .... stunt performer
Jake Brake .... stunt rigger
Callie Croughwell .... stunts
Charles Croughwell .... stunt coordinator (as Charlie Croughwell)
Michelle Croughwell .... stunts
Clay Donahue Fontenot .... stunts (as Clay Fontenot)
Sean Graham .... stunts
Clifford Happy .... stunts
Randolph LeRoi .... stunts
Jake Lombard .... stunt rigger
William Morts .... stunts (as Billy Morts)
Jade Quon .... utility stunts
Megan Robinson .... stunts
Mika Saito .... stunts
Chris Sayour .... stunts
Scott Sproule .... stunt coordinator: second unit
Jesse Tipton .... utility stunts
Kevin Abercrombie .... utility stunts (uncredited)
Joey Anaya .... stunt performer (uncredited)
Richard L. Blackwell .... stunt rigger (uncredited)
Richard L. Blackwell .... stunts (uncredited)
Wendi Bromley .... stunt double: Lara Flynn Boyle (uncredited)
Peter Bucossi .... stunts (uncredited)
Carl Ciarfalio .... stunts (uncredited)
Thomas DuPont .... stunts (uncredited)
Dane Farwell .... stunts (uncredited)
Ransom Gates .... stunt double (uncredited)
Clifford Happy .... stunt double: Tommy Lee Jones (uncredited)
Alisa Hensley .... utility stunts (uncredited)
Cort Hessler .... stunts (uncredited)
Nicola C. Hindshaw .... utility stunts (uncredited)
Zach Hudson .... stunt double (uncredited)
Drew Jorgensen .... assistant stunt coordinator (uncredited)
Martin Klebba .... utility stunts (uncredited)
Randolph LeRoi .... stunt double: Will Smith (uncredited)
Alex Madison .... stunt double (uncredited)
Ryan Miningham .... utility stunts (uncredited)
Chris Nielsen .... stunts (uncredited)
Jane Oshita .... stunt alien (uncredited)
Larry M. Shorts .... stunts (uncredited)
Tim Sitarz .... stunt double: Michael Bailey Smith (uncredited)
David St. Pierre .... stunt alien (uncredited)
Sonny Tipton .... stunt performer (uncredited)
Frank Torres .... stunts (uncredited)
Jason Ybarra .... stunts (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Michael Alexonis .... best boy grip
Michael Anderson .... key grip: second unit (as Mike Anderson)
Robert M. Andres .... key grip: New York second unit
Audie Aragon .... dolly grip: second unit
Florian Ballhaus .... director of photography: New York second unit
Branch M. Brunson .... best boy electric: second unit
Phillip V. Caruso .... still photographer: New York (as Phillip Caruso)
Tim Collins .... grip: second unit
Steve Comesky .... best boy electric: New York (as Steven Comesky)
Andy Day .... gaffer: New York second unit (as Andrew Day)
Malcolm Doran II .... best boy grip: second unit
Frank Dorowsky .... rigging gaffer
David Elmore .... second assistant camera: second unit (as David R. Elmore)
Gene Engels .... chief lighting technician: New York
Michael S. Epley .... dolly grip
Brian Fitzsimons .... best boy grip: New York (as Brian J. Fitzsimons)
Dennis Gamiello Jr. .... key grip: New York (as Dennis A. Gamiello Jr.)
Daniel C. Gold .... camera operator
Melinda Sue Gordon .... still photographer
Mark Gutterud .... first assistant camera: New York second unit
M. Todd Henry .... first assistant camera: "b" camera (as Michael Todd Henry)
Jennifer Koestler .... second assistant camera: New York
Bob Leitelt .... rigging key grip (as Robert Leitelt)
Dennis J. Lootens .... gaffer: second unit
Edward W. Lowry .... dolly grip: New York
Kim Marks .... director of photography: New York second unit (as Kim F. Marks)
Patrick McArdle .... first assistant camera: New York second unit
Frances 'Buddy' McBride .... rigging gaffer: New York (as Francis J. McBride)
Peter A. Mian .... video assist: New York
Matthew Moriarty .... second assistant camera
Jeff Murrell .... chief lighting technician (as Jeffrey A. Murrell)
Rocco Palmieri .... best boy electric: New York second unit
Brad Peterman .... first assistant camera: second unit
Jay Peterman .... second assistant camera: second unit
Keith Peterman .... director of photography: second unit
Michael C. Price .... key grip
Bradford Ralston .... video assist operator (as Bradford S. Ralston)
Steve Reinhardt .... assistant chief lighting technician (as Steven Reinhardt)
Chris Skutch .... best boy grip: second unit, New York (as Christopher G. Skutch)
Gregory W. Smith .... Steadicam operator: second unit
Gregory W. Smith .... camera operator: second unit
Zoran Veselic .... first assistant camera
Hashim Al-Mashat .... additional electrician (uncredited)
Rocky Babcock .... libra head operator (uncredited)
Adam Barth .... video assist operator (uncredited)
Bob Becchio .... first assistant camera: second unit (uncredited)
Bryan Booth .... electrician (uncredited)
Eric Budlong .... grip (uncredited)
Mel Cannon .... grip: second unit (uncredited)
Nicolas L. Charuet .... grip (uncredited)
Steve Craft .... assistant camera (uncredited)
Steven Cueva .... film loader (uncredited)
Tom Derose .... rigging electrician (uncredited)
Jon Epstein .... rigging electrician (uncredited)
Michael Fradianni .... rigging electrician (uncredited)
Graham Futerfas .... electrician (uncredited)
Bob Gorelick .... Steadicam operator (uncredited)
Christopher Goss .... Steadicam operator (uncredited)
Russell Griffith .... lamp operator (uncredited)
Todd Grunberger .... rigging grip (uncredited)
Gene Hara .... electrician (uncredited)
James Harker .... electrician: New York (uncredited)
Steve Hastings .... electrician (uncredited)
Zac Jackson .... additional photographer (uncredited)
Peter Kantor .... grip (uncredited)
Scott C. Keys .... rigging electrician (uncredited)
Ronald R. Koch Jr. .... electrician (uncredited)
Bill-Brady Majors .... rigging grip (uncredited)
Jesse Mather .... lighting technician (uncredited)
Sean McCardell .... rigging electrician (uncredited)
Juan Morse .... electrician (uncredited)
Morten Petersen .... rigging electrician (uncredited)
Robert J. Reilly .... rigging grip (uncredited)
Jon W. Rosenbloom .... rigging grip (uncredited)
Landon Ruddel .... grip (uncredited)
Lewis Sadler .... electrician: New York (uncredited)
Charles Smith .... rigging grip best boy (uncredited)
Steve Speers .... assistant camera: second unit, New York (uncredited)
Joel Tishcoff .... rigging electric best boy (uncredited)
T. Ray Treece .... on-set video assist (uncredited)
Rebecca Venezia .... camera production assistant (uncredited)
 
Animation Department
Miguel A. Fuertes .... lead animator
Steve Nichols .... animator (uncredited)
 
Casting Department
Maryellen Aviano .... extras casting (as Maryellen Aviano-Roberts)
Connie Czernek .... casting assistant
Barbara Harris .... voice casting
Kristian Sorge .... extras casting: New York
Chad Darnell .... extras casting (uncredited)
Summer Wesson .... extras casting (uncredited)
Grant Wilfley .... extras casting: New York (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Arlynn Abseck .... wardrobe supervisor: New York
Beate Eisele .... costume department supervisor: Cinovation
Frederick Fraleigh .... costume department: Cinovation
Barbara Hause .... wardrobe supervisor: New York (as Barbara J. Hause)
Mitchell Ray Kenney .... costume supervisor (as Mitchell Kenney)
Katina Le Kerr .... associate costume designer
Robert Mata .... costumer: Mr. Smith
Nina Risolio .... costumer: Mr. Jones (as Ninalou Risolio)
Jeanne Vosloo .... costume department: Cinovation
John M. 'Jack' Wright .... key costumer (as John M. Wright)
Sonya M. Andonov .... set costumer (uncredited)
Rochelle Best .... costumer (uncredited)
Daniel Dirks .... set costumer (uncredited)
Matthew Jerome .... costumer (uncredited)
Devon Renee Spencer .... costumer (uncredited)
 
Editorial Department
Joseph C. Bond IV .... associate editor
Jordan Dawes .... assistant editor
Maria Gonzales .... assistant editor (as Maria Manja Gonzales)
Ann Gray .... post-production assistant
Mo Henry .... negative cutter
William Kruzykowski .... assistant editor
Christian Lazen .... post-production technician
Jim Passon .... color timer
Tom Ringo .... technical consultant: post-production
Sarah Thiessen .... assistant editor (as Sarah K. Thiessen)
Randy Trager .... assistant editor
Ana Veselic .... post-production assistant
Conor Guy .... apprentice editor (uncredited)
Marta Alicia Masferrer .... editorial production assistant (uncredited)
 
Music Department
Bill Abbott .... music editor
Pete Anthony .... conductor
Steve Bartek .... orchestrator
Julian Bratolyubov .... music preparation
Elin Carlson .... chorus
Debbi Datz-Pyle .... music contractor
Bruce Fowler .... orchestrator
Denise Okimoto .... assistant music editor
Dennis S. Sands .... score mixer
Edgardo Simone .... orchestrator
David Slonaker .... orchestrator
Scott Stambler .... music editor
Tom Boyd .... musician: oboe soloist (uncredited)
David Richard Campbell .... arranger/orchestrator/conductor (uncredited)
Pilar McCurry .... music supervisor (uncredited)
John Rodd .... orchestral scoring recordist (uncredited)
James Thatcher .... musician: french horn (uncredited)
 
Transportation Department
Patrick Bentz .... transportation co-captain: New York (as Patrick J. Bentz)
James Fanning .... transportation captain: second unit, New York
Tom Heilig .... transportation captain: second unit, New York (as Thomas J. Heilig)
Robert K. Johnson .... transportation co-captain
Pamela Monroe .... transportation office coordinator
Dennis Salomone .... transportation captain: New York
Kenny Searle .... transportation captain (as Kenneth V. Searle)
Gabe Turiello .... driver: cast
Patrick Hogan .... driver (uncredited)
Scott Howard .... transportation (uncredited)
Thomas Orbon .... transportation: electric department (uncredited)
Charley Zurian .... vehicle construction coordinator (uncredited)
 
Other crew
Peter Abrahamson .... puppeteer
Janine L. Aines .... animal trainer (as Janine Aines)
Charles E. Alston .... assistant: Mr. Smith
Mary Bailey .... script supervisor
James 'Morris' Byrnes .... production assistant: New York (as James Byrnes)
Erica Callas .... production assistant
A. Robert Capwell .... puppeteer (as Rob Capwell)
Jules Carideo .... assistant production coordinator
Salvatore Carino .... production accountant: New York
Nour Dardari .... production accountant
Jenny DeArmitt .... production assistant (as Jennifer DeArmitt)
Matt DiFranco .... production coordinator: second unit
Alice Dinnean .... puppeteer (as Alice Dinnean Vernon)
Karen C. Eide .... production coordinator: New York second unit
Mike Elizalde .... puppeteer
Heather Elwell .... production assistant
Kelly Erin .... assistant: Mr. Malesci, second unit
Pablo Ferro .... title designer: main titles
Jodie Fratantuno .... assistant: Mr. Place
Karen Ruth Getchell .... production coordinator
Robbie Goldstein .... location manager (as Robert J. Goldstein)
Rob Harris .... unit publicist
Shell Hecht .... production office coordinator: New York (as Shell Hecht-Edwards)
Jurgen Heimann .... puppeteer
Regina Heyman .... assistant location manager: New York
Heidi Holicker .... assistant: Mr. Baker, Cinovation (as Heidi J. Holicker)
Joy Johnson .... assistant: Mr. Parkes
Paul C. Jones III .... production assistant: New York
Dawn Jones .... assistant: Mr. Jones (as Dawn Laurel-Jones)
Lara Jones .... assistant production office coordinator: New York (as Lara K. Jones)
Mark Kamine .... location manager: New York
Lonnie Kandel .... production coordinator: New York second unit
Mark Kelly .... production assistant
Linda Kroll .... assistant: Ms. MacDonald
Marc Mann .... midi supervisor
Rick Marcena .... assistant production accountant
Todd Mattox .... puppeteer
Karon May .... script supervisor: second unit
Jadi McCurdy .... production assistant
Cristie Miele .... animal trainer
Meredith Mills-Cavalluzzo .... assistant production office coordinator: New York (as Meredith Mills)
Jason Minter .... location manager: New York second unit
John Monsour .... 24 frame computer playback engineer
Michael Musteric .... production assistant (as Michael J. Musteric)
Julie Jean Naylon .... production secretary
Kenyon Noble .... production assistant: New York
David O'Hara .... production assistant
Christine Papalexis .... puppeteer
Joi Perle .... assistant: Mr. Sonnenfeld
Chrissy Phelan .... production assistant (as Christina M. Phelan)
Nancyana Racker .... production assistant: New York (as Nancyana C. Raker)
Carla Raij .... location manager: New York second unit
Stephen Ross .... production assistant
Mark Setrakian .... puppeteer
Steve Sherman .... puppeteer
Steven E. Simon .... production assistant
Michelan Sisti .... puppeteer
Luke Smith .... production assistant
Mary B.R. Squillante .... assistant: Mr. Sonnenfeld
Rhys Summerhayes .... production assistant
Peggy Sutton .... script supervisor: New York second unit
Valek Sykes .... puppeteer
Allan Trautman .... puppeteer
Tony Urbano .... puppet master
Aaron Walrod .... additional payroll accountant
Gregory Williams .... puppeteer
John 'Magic' Wright .... craft service
Ethan Anderson .... location assistant: New York (uncredited)
Jessica Archer .... location coordinator (uncredited)
Greg Ballora .... puppeteer (uncredited)
Dawn Barkan .... animal trainer: cat (uncredited)
Scott Barnes .... board operator (uncredited)
Mady Manson Burza .... post-production accountant (uncredited)
Sebastien Caillabet .... machinist (uncredited)
Kevin Carlson .... puppeteer (uncredited)
Leslie Carrara .... puppeteer (uncredited)
Al Cerullo .... helicopter pilot (uncredited)
David Chambers .... location scout (uncredited)
R.S. Cole .... creature designer (uncredited)
Don Coppola .... production assistant (uncredited)
Brandon Dahl .... assistant production accountant (uncredited)
Marcel Donea .... production assistant (uncredited)
Marc Dworkin .... office production assistant (uncredited)
Michael Earl .... puppeteer (uncredited)
Cecilia Escobar .... payroll accountant (uncredited)
Michael Espinosa .... production assistant (uncredited)
Rich Fellegara .... set medic: New York (uncredited)
Bill Garvey .... location scout: New York (uncredited)
Heather Gauntt .... location scout: re-shoots (uncredited)
Michael D. Gillis .... set production assistant: second unit (uncredited)
Veloz Gomez .... production assistant (uncredited)
Charles T. Henry .... production assistant: second unit (uncredited)
Jesse Hove .... location assistant (uncredited)
Jim Jenkins .... photo double: Tommy Lee Jones (uncredited)
Joseph Keideth .... security: Mr. Smith (uncredited)
Steve Koch .... puppeteer (uncredited)
Christine Leaman .... location assistant (uncredited)
Derek P. Miller .... location assistant (uncredited)
Kyle O'Brien .... payroll accountant: New York (uncredited)
Bill Oaks .... key second assistant accountant (uncredited)
Matthew Clifton Olsen .... production assistant (uncredited)
Greg Outcalt .... location assistant (uncredited)
George A. Parker .... projectionist: VistaVision (uncredited)
James Paul .... payroll assistant (uncredited)
Quincy Perkins .... production assistant (uncredited)
Wayne Petrucelli .... security coordinator: New York (uncredited)
Paul Pistore .... puppeteer (uncredited)
Jennifer Salada .... second assistant accountant (uncredited)
Chris Sanata .... production assistant (uncredited)
Andrew Seklir .... assistant title designer (uncredited)
Jeremy Selenfriend .... production assistant (uncredited)
Kariemah Shah .... second payroll accountant (uncredited)
Ericka N. Shane .... construction accountant (uncredited)
Zena Shteysel .... second assistant accountant (uncredited)
Frank Slaten .... production assistant (uncredited)
Susan Eileen Stewart .... script coordinator (uncredited)
Bill Sturgeon .... puppeteer (uncredited)
Tony Swatton .... sword maker (uncredited)
Emily Takehara .... accounting clerk (uncredited)
Yori Tondrowski .... production assistant (uncredited)
Jenn Tran .... assistant title designer: main titles (uncredited)
Mimi Turner .... assistant location manager (uncredited)
Michael Walters .... creature fabricator (uncredited)
Kevin Wasner .... creature crew (uncredited)
 
Crew verified as complete


Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Also Known As:
"MIB 2" - USA (promotional abbreviation)
"MIIB" - USA (promotional abbreviation)
See more »
MPAA:
Rated PG-13 for sci-fi action violence and some provocative humor
Runtime:
88 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
1.85 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:Atp | Australia:PG | Austria:10 | Brazil:Livre | Canada:PG (Alberta/British Columbia/Manitoba/Nova Scotia/Ontario) | Canada:G (Quebec) | Denmark:11 | Finland:K-11 | France:U | Germany:12 | Hong Kong:IIA | Iceland:10 | Iceland:LH (video rating) | Italy:T | Malaysia:U | Netherlands:MG6 | New Zealand:PG | Norway:11 | Philippines:PG-13 | Portugal:M/12 | Singapore:PG | South Africa:PG | South Korea:12 | Spain:7 | Sweden:11 | Switzerland:10 (canton of Geneva) | Switzerland:10 (canton of Vaud) | Switzerland:12 (canton of the Grisons) | UK:PG | USA:PG-13 (certificate #38095)

Did You Know?

Trivia:
The noise the neuralyzer makes when it flashes is the sound of a strobe flash reloading. Sound editor Skip Lievsay filtered/modified the sound through a Synclavier synthesizer to make it more high-tech.See more »
Goofs:
Revealing mistakes: When we first see Serleena's ship, we see Jay reflected on the ship. In the reflection we see him using the communicator and talking to Zed (with one hand up to his ear) which doesn't happen until a few shots later.See more »
Quotes:
[first lines]
Mysteries in History Narrator:Mysteries in History with your host, Peter Graves!
Peter Graves:Although no one has ever been able to prove their existence, a quasi-government agency known as the Men in Black supposedly carries out secret operations here on Earth in order to keep us safe from aliens throughout the galaxies. Here is one of their stories that never happened, from one of their files that doesn't exist...
See more »
Movie Connections:
Referenced in "American Dad!: Pilot (#1.1)" (2005)See more »
Soundtrack:
Planet of the WolvesSee more »

FAQ

Is K truly Laura's biological father?
How does "Men in Black: The Series" fit into this?
What happend to Scrad/Charlie?
See more »
51 out of 91 people found the following review useful.
A huge step down from the original., 27 December 2002
Author: Michael DeZubiria (wppispam2013@gmail.com) from Luoyang, China

Sequels are almost inherently inferior to their original films. The reason that a sequel is ever made is because the original film was a huge success and therefore people want to see more, but at the same time have developed high expectations from the original film, expectations which are rarely if ever completely fulfilled. In my opinion, every sequel has a right not to live up to the original that it followed, but Men In Black II abuses the privilege almost as much as Austin Powers has already done twice so far. Roger Ebert makes an interesting comment in his review of Men In Black II, stating that the original was so enormously successful because it was unexpected and we had not seen anything like it, while the second one is a rehash of the original, and now we HAVE seen something like it. The expected result is that, like the two Austin Powers sequels, what we have here is little more than an extension of the same jokes that we saw in the original film.

The entire cast has come back, of course, since this is guaranteed to be a hugely popular film (although at the same time guaranteed to be an artistic failure), and we also see a few more introductions to the cast of actors and artists with flailing careers like Lara Flynn Boyle and even Michael Jackson, who embarrasses himself in the film by playing the part of someone desperately trying to secure himself a position as one of the Men In Black (`I can be Agent M! Pleeeeeeeeeease???'). Naturally, everything that got a laugh in the original film is milked to death here, although not entirely without effect. I thought it was really funny when K blows off Jeebs' head (feeding off of one of the more amusing scenes from the original during J's introduction to the aliens amongst whom he lives), and J asks him how he knew that Jeebs' head would grow back if his memory had not been restored, and K replies, `It grows back?' Not very creative, but certainly amusing.

The movie has its strong points, I am not saying that it was a stone-faced bore, but the problem is that it completely feeds off of whatever was successful about the original film. There is virtually nothing creative presented in this film, it is much talkier and drier than the original and doesn't seem to have a personality of its own. MIB followed an alien disguised as a redneck named Edgar as he tries to get his hands on a galaxy that is small enough to fit on a cat's collar. In the second film, we not only have a charm on a bracelet that is the most sought-after item in the film, but we also catch a couple of overly brief glances at some tiny populations of life forms that are able to fit into an airport locker but are still not able to secure themselves a larger part in this film, which chooses instead to entertain us with a talking dog. How's that again? Why is it that there were so many interesting creatures in the original film but this one gives us a quick glimpse of some fascinating creatures but then tries to distract us with the talking (and sometimes singing) antics of a tiny dog, which had just the right size role in the original film?

Things like this and the fact that the movie had nothing new to add to the Men In Black story bring the quality of MIIB way down, leaving it to tag along behind its predecessor like an annoying little sister. We already know there is going to be a Men In Black III (hey, if they made a second sequel after the ridiculous Austin Powers 2…), so we can only hope that the producers and director will take a little more time in deciding how to entertain us and what kinds of life forms to focus on, because this was entirely overlooked in this sequel. Even the enormously sexy Boyle was not comfortable on her role and therefore unconvincing as an alien villain in disguise (indeed, it was more convincing that the writers were so unconfident in their script that they felt the need to gloss it over with a sexy villain than it was that she was a threat to the MIB), and Mr. Smith and Mr. Jones had little to nothing to work with in their roles. There is still something left to be salvaged in the Men In Black story. Like the story for Hollow Man, there are nearly endless possibilities, but they were unfortunately largely ignored in this film. At least it's all uphill from here…

Was the above review useful to you?
See more (594 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Men in Black II (2002)
Recent Posts (updated daily)User
Serleena should've been MisterAnderson101
More goofs? flexiblogic
How could the 'light' be... SPOILERS xstrym
Good movie except... xstrym
About the creatures in the locker Frumious_Bandersnatch_46
Men in Black 3 JasonJiants
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Men in Black Transformers Independence Day The Fifth Element The Transformers: The Movie
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.