Edit
My Life So Far (1999) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Hugh Hudson

Writing Credits  

Denis Forman ... (book "Son of Adam") (as Sir Denis Forman)
 
Simon Donald ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
Gamma
...
Aunt Heloise (as Irene Jacob)
...
Moira
...
Robert Norman ...
Fraser
...
Gabriel Chenoux (as Tcheky Karyo)
...
Elspeth
Roddy McDonald ...
Rollo
Daniel Baird ...
Finlay
Jennifer Fergie ...
Brenda
Kirstin Smith ...
Meg (as Kirsten Smith)
Sean Scanlan ...
Andrew Burns
John Bett ...
Uncle Crawford
Anne Lacey ...
Aunt Eunice
Olivia Preston ...
Debs Haig
Sarah Turner ...
Ruth Haig
Moray Hunter ...
Jim Skelly
James Logan ...
Tom Skelly (as Jimmy Logan)
...
Jim Menzies
Eileen McCallum ...
Mrs. Henderson
Carmen Pierquaccini ...
Sissie (as Carmen Pieraccini)
Elaine M. Ellis ...
Aggie (as Elaine Ellis)
Julie Wilson Nimmo ...
Sarah
Elspeth MacNaughton ...
Marnie (as Elspeth Mcnaughton)
...
Reverend Finlayson
Stewart Forrest ...
Donald Burns
Caroline Spencer ...
Cassie Burns
Ralph Riach ...
Sir David Drummond
Andrea Hart ...
Lillian
Terry Neason ...
Hector
Jenni Keenan-Green ...
Caroline
Jenny Foulds ...
Frances
...
The Tramp
Paul Young ...
Doctor Gebbie
Pamela Kelly ...
Euphemia Gebbie
Eric Barlow ...
Miner
Gordon McCorkell ...
Young Miner
Neil McMenemy ...
Miner's Son
Lorenzo Boni ...
Baby Fraser
Robyn Cochrane ...
Baby Brenda
Ross Anderson ...
Young Rollo
Joanne Turner ...
Young Debs Haig
...
Young Elspeth
Victoria Campbell ...
Young Meg
George Knight ...
Old Gardener
Create a character page for: ?

Produced by 

Eddie Dick ... executive producer: Scottish Screen
Nigel Goldsack ... co-producer
Steve Norris ... producer
David Puttnam ... producer
Paul Webster ... executive producer
Bob Weinstein ... executive producer
Harvey Weinstein ... executive producer

Music by 

Howard Blake

Cinematography by 

Bernard Lutic ... director of photography

Film Editing by 

Scott Thomas

Casting By 

Patsy Pollock

Production Design by 

Andy Harris

Art Direction by 

John Frankish

Set Decoration by 

Gillie Delap

Costume Design by 

Emma Porteous ... (as Emma Porteus)

Makeup Department 

Ashley Johnson ... hair assistant / makeup assistant
Veronica McAleer ... hair assistant (as Veronica Brebner) / makeup assistant (as Veronica Brebner)
Caroline Noble ... hair stylist supervisor / makeup supervisor
Kerin Parfitt ... hair assistant / makeup assistant

Production Management 

Stephen Barker ... post-production supervisor
Andrew Barratt ... production manager
Janet Riddoch ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Toby Hosking ... third assistant director
Mark Layton ... second assistant director
Bill Westley ... first assistant director

Art Department 

Alan Ashby ... plasterer
Muir Balfour ... carpenter
Ross Balfour ... construction manager
Rohan Banyard ... art department assistant
Kenneth Black ... plasterer
Matt Black ... carpenter
Jon Bunker ... art director: additional shooting (as John Bunker)
John Cameron ... carpenter
Alain Chennaux ... art director: Inventions
Penny Crisp ... chief props maker
Derek K. Cunningham ... metal worker: Inventions (as Derek Cunningham)
Sam Curren ... painter (as Sam Curran)
Andy Da Silva ... plasterer assistant
Mungo Delap ... carpenter
David Dominick ... local props assistant
Tommy Dowdalls ... carpenter
Steve Ede ... construction manager
Terry Ellmore ... plasterer assistant
Martin Fallon ... stand-by carpenter
Jason Ferguson ... local props assistant
Suzanne Field ... art department assistant
Mark Fruin ... stand-by propman
Iain Geddes ... painter
Gavin Goodwin ... local props assistant
Mark Harrold ... carpenter (as Mark Harrod)
Sarah Hauldren ... assistant art director
Harry Kane ... plasterer assistant
Max Lederstegger ... carpenter: Inventions
John Maher ... construction manager: extra shooting
Barry McCrory ... plasterer (as Barry Mccorry)
Mark McNeil ... stand-by propman (as Mark Mcneil)
Ann Mollo ... set decorator: extra shooting
Billy O'Brien ... storyboard artist
Danny Oji ... plasterer assistant
Jerry Organ ... production buyer
Mark Reynolds ... dressing propman
Jim Ross ... carpenter
Graham Stickley ... props storeman
Fanny Taylor ... production buyer
Caireen Todd ... assistant art director
Lloyd Vincent ... dressing propman
Ian Watson ... local props assistant
Steve Westley ... dressing propman
Arthur Wicks ... property master
Jim McCallum ... dressing propman (uncredited)

Sound Department 

Brian Blamey ... dialogue editor
Rudi Buckle ... production sound mixer
Colin Chapman ... sound effects editor
Colin Codner ... production boom operator
Graham Daniel ... sound re-recording mixer
Gillian Dodders ... dialogue editor
Ian Fuller ... sound supervisor
Derek Lomas ... sound effects editor
Ray Merrin ... sound re-recording mixer
Nigel Mills ... sound effects editor
Alan Paley ... adr editor
Grahame Peters ... adr editor (as Graham Peters)
Mike Ross-Trevor ... sound recording engineer (as Mike Ross)
Lyle Scott-Darling ... sound recordist
Jai Weston ... production sound assistant
Ken Weston ... production sound mixer

Special Effects by 

John Cox ... special effects crew
Dave Crownshaw ... special effects: Snow Business (as David Crownshaw)
Tim Howell ... special effects crew
John Mason ... special effects crew
Vicky Meddings ... special effects crew
Terry Schubert ... special effects: Effects Associates
Dominic Tuohy ... special effects: Effects Associates
Jeremy Lovett ... workshop supervisor (uncredited)

Visual Effects by 

Marilyn Anderson ... lead technical assistant: Mill Film
Nicholas Atkinson ... technical assistant: Mill Film
John Bennett ... software engineer: Mill Film (as Jonathan Bennett)
Tim Caplan ... film out supervisor: Mill Film
Sophie Chometton ... digital prep: Mill Film
Thuhuong Dam ... production assistant: Mill Film
Dave Early ... visual effects associate producer: Mill Film
Paul Edwards ... production assistant: Mill Film (as Paul J. Edwards)
Andrew Garnet-Lawson ... digital matte artist: Mill Film
Meg Guidon ... visual effects producer: Mill Film
Andy Kind ... 3D animator: Mill Film (as Andrew Kind)
David Lomax ... editorial supervisor: Mill Film (as Dave Lomax)
Mickey McGovern ... executive Producer: Mill Film (as Mickey Mcgovern)
Ivor Middleton ... visual effects editor: Mill Film
Kevin Modeste ... film out supervisor: Mill Film
Karl Mooney ... visual effects supervisor: Mill Film
Emma Norton ... visual effects associate producer: Mill Film
Martin Parsons ... technical supervisor: Mill Film
Ian Plumb ... 2D compositor: Mill Film
Jody Rogers ... editorial supervisor: Mill Film
Nick Seresin ... lead technical assistant: Mill Film (as Nick James Seresin)
John Seymour ... visual effects editor: Mill Film
Chris Shaw ... 3D software: Mill Film (as Chris J.D. Shaw)
Simon Stanley-Clamp ... visual effects producer: Mill Film
Tim Zaccheo ... software engineer: Mill Film
Steve Barnes ... technical assistant (uncredited)
Sean Mullen ... digital compositor/paint: TV Version, Encore Visual Effects (uncredited)

Stunts 

Pat Bailey ... stunt coordinator
Del Baker ... stunt coordinator
John McQuillian ... stunt coordinator (as John Mcquillian)
Paul Weston ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Jaspreet Bal ... clapper loader
Chris Belcourt ... rigger
Tony Breeze ... assistant camera / focus puller
Terry Chambers ... rigger
Clive Coote ... still photographer
Adam Dale ... aerial camera operator
Oliver Driscoll ... clapper loader
John Duncan ... electrician
Alfie Emmins ... best boy electric
James Gillen ... electrician
Alan Grosch ... generator operator
Darren Grosch ... electrician
John Hembrough ... assistant camera (as John Hemborough) / focus puller (as John Hemborough)
Keith Manning ... grip
John Marzano ... aerial assistant camera
Drew Meldon ... rigger
Les Mills ... stand-by rigger
Neil Munro ... electrician
Andrew Newell ... assistant camera / focus puller
Ray Potter ... gaffer
Alastair Rae ... Steadicam operator / camera operator
Kenny Richards ... rigger
Candida Richardson ... video overlay operator
Danny Smith ... video assistant
Malcolm Smith ... grip
Jon Webb ... assistant camera (as Jonathan Webb) / focus puller (as Jonathan Webb)
Alan White ... translite photographer: Stilled Movie Ltd.
Marc Wolff ... helicopter pilot: camera helicopter
David Worley ... camera operator
Julie Bills ... camera trainee (uncredited)
Pat Sweeney ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Chloe Emmerson ... casting assistant
Pippa Hall ... casting assistant: children

Costume and Wardrobe Department 

Amanda Derby ... costume assistant
Cynthea Dowling ... wardrobe supervisor
Tim Guthrie ... costume assistant
Mark Ferguson ... costume assistant (uncredited)

Editorial Department 

Lucy Chapman ... second assistant editor
Jason Costelloe ... first assistant editor
Peter Hunt ... color timer
Bridget Kenningham ... post-production runner
Christopher Lloyd ... assembly editor
Keith Mason ... first assistant editor

Music Department 

Howard Blake ... music arranger: "Le Cygne {The Swan}"
Heather Bownass ... music coordinator
Imogen Cooper ... musician: piano, "Piano Sonata No.23 in F Minor {'Appassionata'}, Op.57"
David Harrod ... musician: piano
Robert Hathaway ... music editor (as Bob Hathaway)
Andrew Haveron ... musician: solo violin
Nicholas Kraemer ... music consultant
Bob Last ... music supervisor
Colin Matthews ... composer: music "Edward Sits Alone"
Harry Rabinowitz ... music arranger: "Le Cygne {The Swan}" and "My Love Is Like a Red, Red Rose" / musical director
Simon Rattle ... conductor: "Symphony No.5 in C Minor, Op.67" and "String Quartet No.16 in F Major, Op.135" (as Sir Simon Rattle)
Simon Thoumire ... musician: concertina
Wendy Wetherby ... musician: cello
John Wilson ... musical associate
Gordon Cree ... musician: piano, "My Love is Like a Red, Red Rose" (uncredited)
David Shenton ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

David Birmingham ... unit driver
Mick Boddy ... facilities driver
Owen Brown ... unit driver
Alex 'Curly' Cameron ... unit driver
Bob Campbell ... facilities driver
Dick Cheesman ... facilities driver
Eddie Cook ... facilities driver
Tony Dilly ... facilities driver
Keith Horsley ... unit driver
Frank Hughes ... facilities driver (as Frankie Hughes)
Tony Jayes ... unit driver
Tony Leport ... facilities driver
John Martin ... unit driver
Peter Mcfarland ... unit driver
Scott McGhee ... unit driver (as Scott Mcghee)
Clive Miles ... facilities driver
Kevin O'Carroll ... unit driver
Bill Stanley ... facilities driver
Martyn Unstead ... unit driver

Other crew 

Julie Austin ... drama coach: Robert Norman
Elizabeth Bain ... cashier
Libbie Barr ... script supervisor
George Bennett ... location assistant
Nigel Bennett ... legal services
Tom Clode ... aviation safety coordinator
Matt Coyde ... operator: HotHead
Kathy Ewings ... assistant production accountant
Shuna Fife ... floor runner
Esther Galan ... assistant: Steve Norris
Alasdair Galbraith ... paramedic
Graeme Gordon ... location manager
Martina Gormley ... chaperone
Kate Gregory ... tutor: Robert Norman
Robin Hilton ... legal services
Michael Johnstone ... location assistant
Sara Keene ... publicist: Corbett & Keene
Valerie Kemp ... assistant: David Puttnam
Rachel Kinnock ... production coordinator
Lucy Marr ... assistant location manager
Gordon Martin ... medical assistance (as Dr. Gordon Martin)
Andrew McEwan ... floor runner (as Andrew Mcewan)
Liz Miller ... tutor: primary school
Mike Morgan ... water safety manager
Richard Morrison ... title designer
Stephen North ... aviation safety coordinator (as Steve North)
Annie O'Leary ... chaperone
David Paton ... floor runner
Jim Prime ... piano tutor
Gilly Raddings ... animal coordinator
Claire Robertson ... accounting assistant
Ian Robson ... production runner
John Sargent ... post-production accountant
Jacqueline Smith ... unit nurse
Tony Smith ... fixed wing pilot
Patricia Strain ... cello coach
Paul Swann ... laboratory contact: Technicolor
Kevin Trehy ... production accountant
Charlotte Tudor ... assistant publicist: Corbett & Keene
Karl Tyers ... fixed wing pilot
Colin Vaines ... script consultant
Joan Washington ... dialogue coach
Tim Williams ... tutor: secondary school
Jane Wittekind ... script editor
Marc Wolff ... aerial coordinator
Iain York ... production executive

Thanks 

Isabel Begg ... grateful thanks
Ian Charleson ... in loving memory of
Graham Easton ... grateful thanks
John Gaynor ... grateful thanks (as Dr. John Gaynor)
David Havard ... grateful thanks
Trea Leventhal ... grateful thanks (as Trea Hoving)
Charles Maclean Bart ... grateful thanks (as Sir Charles Maclean Bart)
Veronica Maclean ... grateful thanks (as Veronica Lady Maclean)
David Murray ... special thanks
Audrey Neate ... grateful thanks: The Edinburgh City Council Education Department
John Noble ... grateful thanks
Keith Norman ... grateful thanks
Sharon Norman ... grateful thanks
Terry O'Neill ... grateful thanks
Hugo Sands ... grateful thanks
Jackie Saunders ... grateful thanks: The Travel Company
Celia Stevenson ... grateful thanks (as Celia Stephenson)
Dr. Wheelwright ... grateful thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page