Edit
The Thin Red Line (1998) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Terrence Malick

Writing Credits (WGA)  

James Jones ... (novel)
 
Terrence Malick ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Marty Bell
...
...
...
...
Pfc - Beade
...
Pvt. Ash (as Tom Jane)
...
...
John Dee Smith ...
...
...
Witt's Mother (as Penny Allen)
...
...
Norman Patrick Brown ...
...
Jarrod Dean ...
...
...
...
Benjamin Green ...
Melanesian Villager (as Benjamin)
David Harrod ...
...
Kengo Hasuo ...
Japanese Prisoner
Ben Hines ...
Assistant Pilot
...
Robert Roy Hofmo ...
Jack ...
Melanesian Man Walking
Polyn Leona ...
Melanesian Woman with Child
Simon Lyndon ...
Medic #2
Gordon MacDonald ...
Pfc. Earl
Kazuki Maehara ...
Japanese Pvt. #1
Marina Malota ...
Marina
...
Pvt. Floyd
Ken Mitsuishi ...
Japanese Officer #1
Ryûshi Mizukami ...
Japanese Pvt. #4
...
Pvt. Tills
Larry Neuhaus ...
Crewman
Taiju Okayasu ...
Japanese Pvt. #6
Takamitsu Ôkubo ...
Japanese Soldier
...
Pvt. Mazzi
Kazuyoshi Sakai ...
Japanese Prisoner #2
Masayuki Shida ...
Japanese Officer #2
Stephen Spacek ...
Cpl. Jenks
Hiroya Sugisaki ...
Japanese Pvt. #7
Kouji Suzuki ...
Japanese Pvt. #3
Tomohiro Tanji ...
Japanese Pvt. #2
Minoru Toyoshima ...
Japanese Sgt.
Terutake Tsuji ...
Japanese Pvt. #5
...
2nd Lt. Gore
Vincent Wild ...
Melanesian Guide (as Vincent)
Todd Wallace ...
Pilot
Joe Watanabe ...
Japanese Officer #3
Simon Westaway ...
First Scout
...
Medic #1
Jimmy Xihite ...
Melanesian Villager (as Jimmy)
Yasuomi Yoshino ...
Young Japanese
John Augwata ...
Melanesian Extra
Joshua Augwata ...
Melanesian Extra
John Bakotee ...
Melanesian Extra
Immanuel Dato ...
Melanesian Extra
Michael Iha ...
Melanesian Extra
Emmunual Konai ...
Melanesian Extra
Stephen Konai ...
Melanesian Extra
Peter Morosiro ...
Melanesian Extra
Amos Niuga ...
Melanesian Extra
Jennifer Siugali ...
Melanesian Extra
Carlos Tome ...
Melanesian Extra
Selina Tome ...
Melanesian Extra
Rest of cast listed alphabetically:
...
(uncredited)
...
Nisei Interpreter (uncredited)
Darrin Klimek ...
(uncredited)
...
Marl (uncredited)
Clark McCutchen ...
Soldier (uncredited)
...
Pvt. Alexander (uncredited)
David Paschall ...
General (uncredited)
Jace Phillips ...
S-1 (uncredited)
...
Navy Soldier (uncredited)
...
Navy Soldier (uncredited)
...
Private Drake (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Robert Michael Geisler ... producer
Grant Hill ... producer
Sheila Davis Lawrence ... associate producer
John Roberdeau ... producer
George Stevens Jr. ... executive producer
Michael Stevens ... associate producer

Music by 

Hans Zimmer

Cinematography by 

John Toll ... director of photography

Film Editing by 

Leslie Jones
Saar Klein
Billy Weber

Casting By 

Dianne Crittenden

Production Design by 

Jack Fisk

Art Direction by 

Ian Gracie

Set Decoration by 

Richard Hobbs
Suza Maybury

Costume Design by 

Margot Wilson

Makeup Department 

John Bird ... hair assistant: Los Angeles post production unit / makeup assistant: Los Angeles post production unit
Michèle Burke ... additional hair stylist: Los Angeles post production unit (as Michelle Burke-Winter) / additional makeup artist: Los Angeles post production unit (as Michelle Burke-Winter)
Angela Conte ... hair stylist / makeup artist
Toni French ... hair stylist / makeup artist
Tracey Garner ... additional hair stylist / additional makeup artist
Susan V. Kalinowski ... additional hair stylist: Los Angeles post production unit (as Sue Kalinowski) / additional makeup artist: Los Angeles post production unit (as Sue Kalinowski)
Deborah Lester ... stand-by hair stylist: second unit (as Deb Lester) / stand-by makeup artist: second unit (as Deb Lester)
Vivien Mepham ... hair designer (as Viv Mepham) / makeup designer (as Viv Mepham)
Joan Petch ... hair stylist / makeup artist
Rebecca Smith ... additional hair stylist / additional makeup artist
Chiara Tripodi ... hair stylist / makeup artist
Sarah Urquhart ... additional hair stylist / additional makeup artist
Erica Wells ... assistant hair stylist / assistant makeup artist

Production Management 

Jessica Alan ... post-production supervisor
Dick Beckett ... unit manager
Amanda Crittenden ... production manager: Solomon islands/Guadalcanal unit
Grant Hill ... unit production manager
Simon Lucas ... unit manager: Solomon islands/Guadalcanal unit
Paul Messer ... unit manager: second unit
Vicki Popplewell ... production manager
Rosanna Sun ... production supervisor: USA

Second Unit Director or Assistant Director 

Lisa Brookes ... second second assistant director: Los Angeles post production unit
Keri Bruno ... second assistant director: second unit
Gary Capo ... second unit director
Karen Estelle Collins ... second assistant director
Skip Cosper ... first assistant director
Sean Hobin ... first assistant director: Los Angeles post production unit
L. Dean Jones Jr. ... first assistant director: Los Angeles post production unit (as L. Dean Jones)
Jennifer Leacey ... second second assistant director
Toby Pease ... first assistant director: second unit
Andrew Power ... third assistant director
Tom Read ... third assistant director: second unit
Simon Warnock ... second assistant director

Art Department 

Sean Ahern ... carpenter
Shane Bennett ... stand-by greens
Peter Besi ... art department assistant: Solomon Islands/Guadalcanal
Rosemary Brandenburg ... set decorator: Los Angeles post production unit
Mark Lambert Bristol ... storyboard artist
Alan Brown ... set finisher
Nicholas Brunner ... assistant art director: Solomon Islands
Peter Collias ... scenic artist
James Cox ... stand-by property master: second unit
Steve Davey ... art department assistant
Ron Dean ... construction assistant
Kelly Deco ... painter: Los Angeles post production unit
Richie Dehne ... property master
Scott Dietz ... painter: Los Angeles post production unit (as Scott B. Dietz)
Beverley Dunn ... set dresser (as Bev Dunn)
Peter Exton ... steelworker
Ben Foley ... trade assistant
Michael R. Gannon ... assistant property master: Los Angeles post production unit
Jay Gibson ... storyboard artist: Los Angeles post production unit
Tony Giltrap ... carpenter (as Anthony Giltrap)
Bill Goodes ... construction runner
Gary Grimes ... set finisher
Greg Hajdu ... construction manager
Guido Helmstetter ... sculptor (as Guideo Helmstetter)
Michael Hunt ... art department runner
Peter Johnston ... greensman
Mark Jones ... construction foreman
Matt Jordin ... greensman
Christopher Kennedy ... swing gang: Los Angeles post production unit (as Chris Kennedy)
Christian Klump ... painter: Los Angeles post production unit
Peter Kobicek ... assistant stand-by props (as Peter Kodicek)
Mark Laity ... carpenter
Eugene Land ... leading hand
Steve Leslie ... carpenter
Stewart Lewis ... steel worker
Ron Martin ... carpenter
Robert Moxham ... stand-by props
Patrick Moyles ... art department assistant
Rodney Nash ... steel worker (as Rod Nash)
Glenn 'Buddy' Neal ... brush hand (as Glenn Neal)
Jenny O'Connell ... art department coordinator
Flemming Olsson ... construction assistant
Mick Owen ... trade assistant
Gregg Pallini ... storyboard artist: Los Angeles post production unit
Michael Parent ... paint foreman: Los Angeles post production unit
Tony Peters ... carpenter
Victor Petrotta III ... assistant property master: Los Angeles post production unit
Vic Petrotta Jr. ... property master: Los Angeles post production unit (as Victor Petrotta Jr.)
William A. Petrotta ... property master: Los Angeles post production unit (as Bill Petrotta)
Rolland Pike ... set dresser
Michael Plummer ... assistant to art department coordinator (as Mick Plummer)
Daryl Porter ... set dresser
Wayne Porter ... leading hand
Mark Powell ... model maker
Andrew Robillard ... art department runner: Sydney (as Andy Robillard)
Andy Robinson ... set painter
Joanna Robinson ... art department runner
Dave Rogers ... carpenter
David Russell ... storyboard artist
Kevin Ryan ... trade assistant
Michael Selea ... art department assistant: Solomon Islands/Guadalcanal
Katie Sharrock ... assistant stand-by props
Gary Sherline ... model maker
Trevor Smith ... model maker
Brock Sykes ... set dresser
Sophie Tarney ... set dresser
Gregg Thomas ... greens supervisor
Barry Thompson ... art department assistant
Jeffrey Thorp ... assistant art director (as Jeff Thorp)
Thomas Traugott ... swing gang: Los Angeles post production unit (as Tom Traugott)
Beato Varahana ... art department assistant: Solomon Islands/Guadalcanal
Nicholas Walker ... set painter
Ron Wallekers ... greensman
Samantha Ward ... art department assistant
Dick Weight ... lead propmaker
Mandy Willaton ... graphic artist
Matthew Willaton ... assistant graphic artist
Trent Williamson ... greensman
Dallas Wilson ... model maker
Nikki DiFalco ... model maker (uncredited)
Marta McElroy ... buyer (uncredited)
Peter 'Babylon' Owens ... model maker (uncredited)

Sound Department 

Slamm Andrews ... sound engineer: Media Ventures
Christopher S. Aud ... sound effects editor
Anna Behlmer ... sound re-recording mixer
François Blaignan ... assistant sound designer
James Bolt ... additional sound re-recording mixer (as Jim Bolt)
John Voss Bonds Jr. ... sound effects editor (as John V. Bonds)
Paul 'Salty' Brincat ... sound mixer
Greg Burgmann ... sound recordist: second unit
Rick Canelli ... adr recordist
Derek Casari ... adr engineer
Rod Conder ... boom operator
Virginia Cook-McGowan ... dialogue editor (as Virginia Cook McGowan)
Jeffrey Cranford ... assistant sound editor (as Jeff Cranford)
Gary Dixon ... second boom operator
Murat Elgün ... adr recordist: alien languages for dvd
John P. Fasal ... sound designer (as John Fasal)
Patrick J. Foley ... dialogue editor
Karyn Foster ... adr editor
Anthony Franco ... production manager
Kevin Globerman ... sound engineer: Media Ventures
Todd Harris ... assistant sound editor
Craig Heath ... sound recordist (as Craig 'Pup' Heath)
Hilda Hodges ... foley artist
David L. Horton Jr. ... foley editor (as David Horton Jr.)
J. Paul Huntsman ... supervising sound editor
Steven King ... additional boom / cable person
Mary Jo Lang ... foley mixer
Lee Lemont ... adr editor (as Lee Lamont)
Claude Letessier ... sound designer
David Lucarelli ... adr recordist
Mark L. Mangino ... sound effects editor (as Mark Mangino)
Roy McGuffie ... assistant sound engineer
Susan Moore-Chong ... additional sound mixer: Los Angeles post-production unit
Andy Nelson ... sound re-recording mixer
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Jayme S. Parker ... sound effects editor
Charles S. Payne ... boom operator: Los Angeles post-production unit (as Charles Payne)
Robert Renga ... sound recordist
John F. Reynolds ... dialogue editor
John Roesch ... foley artist (as John B. Roesch)
Jeff Rosen ... foley supervisor (as Jeffrey Rosen)
Bruno Roussel ... sound engineer: Media Ventures
Gregg Silk ... sound engineer: Media Ventures
James Simcik ... voiceover supervisor
Andrew Somers ... sound effects editor (as Andrew M. Sommers)
Denis St. Amand ... sound re-recording engineer
Carolyn Tapp ... foley recordist
Hugh Waddell ... adr supervisor
Hugo Weng ... sound conforming editor
David Werntz ... assistant sound editor
Jeffrey A. Williams ... boom operator: Los Angeles post-production unit (as Jeffrey Williams)
Robb Wilson ... co-sound supervisor
Ed Callahan ... sound editor (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)

Special Effects by 

Patrick Carmiggelt ... special effects technician
Brian Cox ... special effects coordinator
Katherine Gamble ... special effects assistant
Paul Gorrie ... special effects technician
Pauline Grebert ... special effects technician
David Hardie ... senior special effects technician
John Neal ... special effects technician
Peter Parry ... special effects technician
Albert Payne ... special effects technician
Pieter Ploody ... special effects technician (as Pieter Plooy)
Walter Van Veenendaal ... special effects technician

Visual Effects by 

John Breslin ... senior digital compositor
Justin Bromley ... senior digital compositor
Ian Brown ... 3D animator
Robin Cave ... digital compositor
Fiona Chilton ... visual effects producer
Pat Doyle ... opticals: Pacific Title/Mirage
Grant Everett ... pre-visualization compositor
Chris Godfrey ... visual effects supervisor
Kirsty Millar ... senior digital compositor
Glen Sharah ... systems administrator
Simon Whiteley ... visual effects designer
Robert Yamamoto ... consultant: titles and opticals (as Rob Yamamoto)
Carole Cowley ... digital effects producer: Cinesite (uncredited)
Erin M. Cullen ... roto artist (uncredited)
Charles Darby ... visual effects designer (uncredited)
Scott Dougherty ... digital effects producer: Cinesite (uncredited)
Karen Klein ... rotoscope supervisor (uncredited)
Vincent Lavares ... technical assistant supervisor: Cinesite (uncredited)
Janet Quen ... digital effects artist (uncredited)
Tiffany Smith ... visual effects production coordinator: Cinesite (uncredited)
Tristan Tom ... technical support: Cinesite (uncredited)

Stunts 

Shea Adams ... stunt performer
Bob Arnold ... additional stunts
Dean Bennett ... stunt performer
Scott Blackwood ... additional stunts
Glenn Boswell ... stunt coordinator
Richard Boué ... stunt performer (as Richard Boue)
Bob Bowles ... stunt performer
Joey Box ... additional stunts
Chris Branham ... additional stunts
Zelie Bullen ... assistant stunt coordinator (as Zelie Thompson)
Mick Corrigan ... stunt double / stunt performer
Mitch Deans ... stunt performer
Leon Delaney ... additional stunts
Paul Doyle ... stunt performer
Mark Eady ... stunt performer
Nash Edgerton ... stunt performer
Dennis Fitzgerald ... additional stunts
Sebastian Foxx ... stunts
Tanner Gill ... additional stunts
Gary Guercio ... additional stunts
Johnny Hallyday ... stunt performer
Nigel Harbach ... stunt performer
Steve Harman ... stunt performer
Toby Holguin ... additional stunts
Lou Horvath ... stunt performer
Jesse V. Johnson ... additional stunts (as Jessie Johnson)
Johnny Martin ... additional stunts
Phil Meacham ... stunt performer
Chris Mitchell ... stunt performer
Darren Andrew Mitchell ... stunt performer (as Darren Mitchell)
Brian Joseph Moore ... additional stunts
Jim Morse ... additional stunts (as James Paul Morse)
Scott O'Donnell ... stunt performer
Vladimir Orlov ... additional stunts
Michael Owen ... additional stunts (as Mike Owen)
Jim Palmer ... additional stunts
Brett Praed ... stunt performer
Mark Riccardi ... additional stunts
Greg Robinson ... stunt performer
Felipe Savahge ... additional stunts
Mike Smith ... additional stunts
Gregg Smrz ... additional stunts
Brit Sooby ... stunt assistant
Mark Stefanich ... additional stunts
Glenn Suter ... stunt performer
Darko Tuscan ... stunt performer (as Darko Tuskan)
Mick Van Moorsel ... stunt performer
Raliegh Wilson ... stunt coordinator
David E. Woodley ... stunt performer (as David Woodley)

Camera and Electrical Department 

Reuben Aaronson ... camera operator: second unit, Solomon Islands
Sal Alvarez ... loader: Los Angeles post-production unit
Dustin Ault ... best boy grip: Los Angeles post-production unit
Herb Ault ... key grip: Los Angeles post-production unit
Eugene Bertschneider ... grip: Los Angeles post-production unit
Simon Boag ... grip assistant
Mal Booth ... grip assistant
Paul E. Borchardt ... key grip: Los Angeles post-production unit (as Paul Borchardt)
James F. Boyle ... gaffer: Los Angeles post-production unit (as Jim Boyle)
Stephen S. Campanelli ... camera operator: Los Angeles post-production unit (as Steve Campanelli)
Dugal Campbell ... clapper loader / second assistant camera
Gary Capo ... second unit director of photography
Kyle Carden ... grip: Los Angeles post-production unit
Rich Confalone ... camera assistant: second unit, Solomon Islands (as Richard Confalone)
David Connell ... grip assistant
Matthew Copping ... grip: second unit (as Matt Copping)
Toby Copping ... key grip: second unit
Doug Cowden ... grip: Los Angeles post-production unit
Paul Cumming ... electrician
Jerry Deats ... best boy grip: Los Angeles post-production unit
Jorge Escanuela ... grip
Rachel Fairfax ... clapper loader / second assistant camera
Megan Forste ... second assistant camera: Los Angeles post-production unit
Michael Gough ... crane technician: akela crane
Stephen Gray ... electrician
Mauricio Gutierrez ... camera assistant: second unit, Solomon Islands
Adam Hammond ... focus puller: second unit
Dave Hansen ... grip: second unit
Chris Healy ... video split operator: second unit
Gary Hill ... best boy electric
Mark Holtermann ... video split operator
Frank Hruby ... first assistant camera / focus puller
Brett Jarman ... gaffer: second unit
Miles Jones ... electrician
Darrin Keough ... first assistant camera
Leigh Mackenzie ... camera operator: second unit
Michi Marosszeky ... clapper loader / second assistant camera
Brett Matthews ... first assistant camera / focus puller
Mick Morris ... gaffer
David Morrison ... grip: Los Angeles post-production unit
Chris Napolitano ... best boy electric: Los Angeles post-production unit
David Nichols ... key grip
Ron Nichols ... grip: Los Angeles post-production unit
Don Padilla ... grip: Los Angeles post-production unit
Frank Parrish ... second assistant camera: Los Angeles post-production unit
Mark Pickens ... grip: Los Angeles post-production unit
Darrin C. Porter ... best boy electric: Los Angeles post-production unit (as Darrin Porter)
Harold Rabuse ... grip: Los Angeles post-production unit
Larry J. Richardson ... electric: Los Angeles post-production unit
Chad Rivetti ... first assistant camera: Los Angeles post-production unit
Tony Rivetti ... first assistant camera: Los Angeles post-production unit
Walter Royle ... grip: Los Angeles post-production unit
Marc David Schultz ... electric: Los Angeles post-production unit (as Marc Schultz)
Brad Shield ... Steadicam operator / camera operator
Sean Smith ... electric: Los Angeles post-production unit
Dan Speiser ... grip: Los Angeles post-production unit
Mike Thomas ... camera operator: Los Angeles post-production unit
Greg Tidman ... grip
Chris Toll ... second assistant camera: Los Angeles post-production unit
Matt Toll ... clapper loader: second unit / second assistant camera: second unit
Patricia Van Over ... first assistant camera: Los Angeles post-production unit (as Patty Van Over)
Michael Vivian ... dolly grip: a camera (as Mick Vivian)
Aron Walker ... grip: second unit (as Aaron Walker)
Jack Wareham ... focus puller: second unit (as John Wareham)
Marcus Watson ... electrician: second unit
Merie Weismiller Wallace ... still photographer (as Merie Wallace)
Robert White ... electric: Los Angeles post-production unit
Mark Willard ... crane technician: akela crane
Louise Williams ... clapper loader / second assistant camera
Jerry Woodside ... electric: Los Angeles post-production unit
Randy Woodside ... gaffer: Los Angeles post-production unit
Drew Waters ... video split operator: second unit (uncredited)

Casting Department 

Jo Edna Boldin ... regional casting agent
Barbara Collins ... casting associate
Judith Cruden ... extras casting agent: Australia
Jo Doster ... regional casting agent
Louise Mitchell ... extras casting: Solomon Islands/Guadalcanal unit

Costume and Wardrobe Department 

Ken Barnett ... props costumer
Julie Barton ... key stand-by costumer
Nanrose Buchman ... costumer liaison: Los Angeles
Clare Budd ... costume assistant: military webbing
Jeff Buhler ... costume assistant: Los Angeles post-production (as Jeffrey Buhler)
David Cartmill ... costume assistant: military webbing
Sandi Cichello ... costumer construction
Lisa Collins ... costume assistant
Chantal Cordy ... props costumer (as Chantelle Cordey)
Harold Crawford ... costumer: Los Angeles post-production unit
James P. Cullen ... costumer: Los Angeles post-production unit (as Jimmy Cullen)
Mary Lou Da Roza ... stand-by costumer: second unit (as Mary-Lou Da Roza)
Michael Davies ... stand-by costumer
Kate Green ... stand-by costumer
Talia Jones ... costume assistant: Los Angeles post-production
Matthew Kinman ... stand-by costumer: military webbing
Mitch Morris ... costume assistant: military webbing
Peter O'Halloran ... stand-by costumer
Wongwatawat 'Goy' Siriporn ... costume assistant (as Goy Siriporn Wongwatawat)
Kerry Thompson ... costume supervisor
Cheryl Tootell ... costume assistant
Angi Velickovic ... stand-by costumer: military webbing
Tarni Wilkie-Smith ... costume assistant (as Tarnie Wilkie Smith)
Sally Wilson ... costume assistant: military webbing

Editorial Department 

Laura Behary ... assistant editor
Charles Bunn ... assistant editor
Mark Ellis ... assistant editor
Tim Floreen ... post-production assistant
Alicia Gleeson ... assistant editor
Jenny Hicks ... assistant editor
Derek McCants ... assistant editor: avid
David Orr ... color timer
Nick Phillips ... head technician: Libra, Los Angeles post-production unit
Clarinda Wong ... film editor
Hunter Shepherd ... additional post-production assistant (uncredited)
Rebecca Weigold ... assistant editor (uncredited)

Music Department 

Klaus Badelt ... additional music arranger
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Sandy DeCrescent ... music contractor (as Sandy De Crescent)
Bruce Fowler ... orchestrator
Gavin Greenaway ... conductor
Tommy Johnson ... musician: tuba
David Low ... music contractor
Francesco Lupica ... composer: additional music (as Francisco Lupica)
Alan Meyerson ... music scoring mixer
Yvonne S. Moriarty ... orchestrator
Moanike'ala Nakamoto ... composer wrangler
John Powell ... composer: additional music
John Rodd ... orchestral scoring recordist
Maggie Rodford ... music coordinator: Air-Edel
Scott Rouse ... assistant music editor
Dennis Sager ... scoring engineer
Lee Scott ... music editor
Adam Milo Smalley ... music editor (as Adam Smalley)
Steven L. Smith ... music preparation
Tom Steel ... scoring stage crew
Marc Streitenfeld ... technical score advisor
Rosanna Sun ... music supervisor
Damon Tedesco ... scoring stage crew
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)
Ryeland Allison ... musician: percussion (uncredited)
Brent Brooks ... music editor: temp music (uncredited)
Maguy R. Cohen ... music editor assistant (uncredited)
Mark Graham ... music librarian (uncredited)
Jo Ann Kane ... music copyist (uncredited)
Claude Letessier ... ethnomusicologist (uncredited)
Malcolm Luker ... scoring mixer: special effects music (uncredited)
Bruno Roussel ... musician: percussion (uncredited)

Transportation Department 

Howard Bachrach ... transportation captain: Los Angeles post-production unit
Russell Boyd ... assistant transportation coordinator
Kerry Bushnell ... driver: Australia
Sam Collins ... driver: Solomon Islands
Alan Cooke ... driver: Australia
Albert Cooke ... driver: Solomon Islands
Rodney Dack ... driver: Australia
Roger Hanna ... transportation coordinator: Los Angeles post-production unit
Dave Heazlewood ... driver: Australia
Ben Jim ... driver: Solomon Islands
Leslie Kili ... driver: Solomon Islands
Fabby Lai ... driver: Solomon Islands
Stephen Leong ... driver: Solomon Islands
Benjamin Lindell ... driver: Australia
Sally-Ann Louisson ... driver: Australia
Alan MacClure ... driver: Australia
Rick MacLure ... driver: Australia
Reginald Marteene ... action vehicle assistant
Philip Meurant ... assistant transportation coordinator
Isaac Onio ... driver: Solomon Islands
Ninamo Otuano ... driver: Solomon Islands
Tim Parry ... action vehicle coordinator
Kevin Pitanoe ... driver: Solomon Islands
Jenny Polyn ... driver: Solomon Islands
Abraham Pwaholo ... driver: Solomon Islands
Vivienne Sahedy ... driver: Solomon Islands
Barnabus Samani ... driver: Solomon Islands
Norman Samson ... driver: Solomon Islands
Kevin C. Scott ... transportation coordinator: Los Angeles post-production unit (as Kevin Scott)
Nick Stewart ... driver: Australia
John Suhr ... transportation coordinator
Daisy Ta'ake ... driver: Solomon Islands
Lynette Tokatake ... driver: Solomon Islands
Kevin Urquhart ... driver: Australia
Hans Van Beuge ... driver: Australia
Gerrit Van Dijk ... driver: Australia

Other crew 

Simon Ambrose ... scaffolder
Debbie Atkins ... assistant production coordinator
Brendon Atong ... unit assistant: Solomon Islands/Guadalcanal unit
Irene Augerinos ... catering assistant
Daniel Bailey ... boat captain: Los Angeles post-production unit
Meghan Bailey ... camp manager
Warren Barnhart ... avid technical support
Alex Barnoya ... first aid nurse: Los Angeles post-production unit (as Alex Barynoya)
Julian Barton ... marine boat captain
Rhodes Barton ... marine boat captain
Brett Bastow ... marine boat captain
Stephen Bauer ... gym trainer
Martin Belson ... extras coordinator: Japan
Matt Bilski ... assistant: Mr. Hill / liaison: Los Angeles
Sandra Bostock ... unit assistant (as Sandra Bostok)
Guy Bourke ... pilot
John Bowring ... key armorer
Murray Boyd ... location manager
Fred Braat ... unit assistant
Brian Bradeley ... marine boat captain (as Brian Bradley)
Kayce Brown ... production assistant: Los Angeles post-production unit
Hannah Browne ... set production assistant
Jeff Buhler ... webbing assistant: Los Angeles post-production unit (as Jeffrey Buhler)
Justin Caine Burnett ... assistant: Hans Zimmer (as Justin Burnett)
Ranjini Busch ... assistant extras coordinator (as Ranjini Rusch)
Mark Buttsworth ... assistant: armoury workshop
Ron Byrd ... boat captain: Los Angeles post-production unit
Mick Casey ... scaffolder assistant
Douglas Chottu ... production runner: Solomon Islands/Guadalcanal unit
James Chottu ... production runner: Solomon Islands/Guadalcanal unit
Sophia Chottu ... production office assistant: Solomon Islands/Guadalcanal unit
David Clark ... freight assistant
Robin Clifton ... location manager: Solomon Islands/Guadalcanal unit
Peter Cogar ... armorer
Barry Collins ... marine boat captain
Rob Collins ... marine boat captain
Tim Cousins ... head technician: Libra
Camilla Crossing ... unit assistant
John Curtis ... pilot
Danny Dade ... marine engineer
Michael Dalmas ... catering assistant
Jim Dedman ... military webbing advisor
Joe Donaldson ... marine engineer
Mike Douglas ... boat winchman: Los Angeles post-production unit
Evelyn Driver ... unit nurse: second unit
Dale Dye ... assistant military advisor
Phil Eagles ... military webbing supervisor
Joel Elliott ... production assistant: Los Angeles post-production unit
Brian Ellison ... safety officer: second unit
Pablo Espinosa ... assistant military advisor
Michael Estrella ... production assistant: Los Angeles post-production unit (as Mike Estrella)
Peter Evangelatos ... craft service: Los Angeles post-production
Todd Fellman ... location manager: second unit
L. Douglas Fenton ... medical coordinator: Los Angeles post-production unit / medical officer: Solomon Islands/Guadalcanal unit
Kerry Fetzer ... caterer
Guy Firth ... catering assistant
Gloria M. Fujita ... first aid nurse: Los Angeles post-production unit (as Gloria Fujita)
Serena Gattuso ... production coordinator
Michael George ... dock master: Los Angeles post-production unit (as Mike George)
Eugene L. Geyl ... marine boat captain
Kim Gladman ... unit assistant
Jeff Gribble ... armorer assistant (as Jeffrey Gribble)
Ken Haber ... location manager: Los Angeles post-production unit
Mike Harper ... freight coordinator
Daniel Hart ... deckhand: Los Angeles post-production unit / safety diver: Los Angeles post-production unit
Sandy Hastings ... assistant: Terrence Malick
Steve Hawker ... unit assistant
Doug Haywood ... pilot
Col Heidke ... production runner (as Colin Heidke)
Jeffrey Heidke ... production runner
Chris Herron ... catering assistant
Jim Hewitson ... unit assistant
Jody Hewitson ... unit assistant
Karl Hewitson ... unit assistant
Rick Hicks ... boat winchman: Los Angeles post-production unit
Daniel Keith Hobbs ... marine boat captain
Mark Hornton ... boat captain: Los Angeles post-production unit
Ron Houghton ... medical staff
Simon Houma ... local police: Solomon Islands/Guadalcanal unit / security: Solomon Islands/Guadalcanal unit
Ian Hunter ... catering assistant
Miles Jackson ... armorer assistant
Toshi Jackson ... unit assistant: second unit (as Toshi)
Gert Jacoby ... marine engineer
Christobel Jefferies ... catering assistant
Rudy Joffroy ... set production assistant: second unit
Karen Jones ... location scout
Talia Jones ... webbing assistant: Los Angeles post-production unit
Christine Jourdan ... anthropologist: Solomon Islands
Harry L. Julian Sr. ... assistant marine coordinator (as Harry L.H. Julian Sr.)
Lance Julian ... marine coordinator
Dave Kasubowski ... catering: Los Angeles post-production unit (as David Kasubowski) / craft service: Los Angeles post-production (as David Kasubowski)
Angela Kenny ... first assistant accountant
Pat Kingsley ... publicist: USA
Amanda Kirby ... armorer
Wade Krawczyk ... militaria
Moses Lakwolly ... local police: Solomon Islands/Guadalcanal unit / security: Solomon Islands/Guadalcanal unit
Brandon Lambdin ... production assistant: Los Angeles post-production unit
Claude Lambert ... safety officer
Fiona Landreth ... second assistant accountant
Melaini Lewis ... accommodation coordinator
Paul Littleton ... production runner: Los Angeles
Dan Mailley ... production assistant: Los Angeles post-production unit
Alexandra W.B. Malick ... continuity: Solomon Islands/Guadalcanal unit
Lilene Mansell ... dialect coach
Dottie McCarthy ... assistant: Mr. Stevens
Richard McCarthy ... freight runner
Rob McEntegart ... business affairs/production legal
Leoni Milano ... assistant: Mr Hill, Australia (as Leoni Strickland)
Richard Miller ... unit assistant
Katrina Mills ... unit assistant
Chris Mitchell ... assistant safety officer
Tomo Miyaguchi ... Japanese advisor
Reza Mokhtar ... catering assistant
Victor Roger Monk ... dailies projectionist
Allan Mowbray ... armorer
Kerry Mulgrew ... production secretary
Claudia Myers ... assistant: Geisler & Roberdeau
Joanne Newell ... extras payroll accountant
Gregory Scott Newman ... assistant: Hans Zimmer
Aimee Nicholson ... assistant: Terrence Malick
Donovan Norguard ... assistant: armoury workshop
Jenny Norman ... production assistant
Chris O'Connell ... script supervisor (as Chrissy O'Connell)
Garry O'Conner ... unit assistant
Owen O'Malley ... pilot
Giovanni Pacialeo ... set production assistant
Bob Parsons ... armorer
Royce Perkins ... assistant military advisor
Al Perry ... boat captain: Los Angeles post-production unit
Tim Pickering ... production assistant: Los Angeles post-production unit
Kevin Plummer ... production accountant: Solomon Islands/Guadalcanal unit
Simon Primrose ... marine boat captain
Fleur Quinn ... marine boat captain
Carl Raab ... shipwright
Kim M. Rabsatt ... assistant: Geisler & Roberdeau
John Rayner ... pilot
Anne Renehan ... continuity assistant (as Annie Renehan)
Jacquie Robertson ... medical staff
Vicki Dee Rock ... production executive
Ruben Romo ... assistant military advisor (as Reuben Romo)
Emily Saunders ... script coordinator
Fiona Searson ... unit publicist
Ray Seaver ... pilot
Jason Shearer ... marine boat captain
Kent Sherlock ... production runner
Brian Shows ... technical director
Bruce Simpson ... aircraft coordinator
Ralph Simpson ... pilot
Julie Sims ... second unit coordinator
Joanie Spates ... post-production accountant (as Joanie Wooten-Spates-Ahuna)
Nick Spetsiotis ... assistant marine coordinator
Mike Stokey ... key military advisor
Susan Such ... assistant: Mr. Travolta, Los Angeles post-production unit
Julian Summers ... assistant armourer
Greg Tash ... deckhand: Los Angeles post-production unit / safety diver: Los Angeles post-production unit
Robert Threadgold ... production accountant
Andrew Toritarau ... local police: Solomon Islands/Guadalcanal unit / security: Solomon Islands/Guadalcanal unit
Victor Totu ... local liaison: Solomon Islands/Guadalcanal unit
Danny Trefts ... boat captain: Los Angeles post-production unit
Rachel Vogelpoel ... medical staff
Toddy Walters ... production assistant: Los Angeles post-production unit
Scott Warwick ... armorer
Shin Watarai ... Japanese advisor
Richard Wicklund ... teacher: Los Angeles post-production unit (as L. Richard Wickland)
Tony Wilcox ... caterer: Solomon Islands/Guadalcanal unit
Kylie Wilkie-Smith ... payroll accountant
Pamela Willis ... script supervisor: second unit (as Pam Willis)
Jenny Wilson ... catering assistant
Raliegh Wilson ... assistant military advisor (as Raleigh Wilson)
Robert Wong ... boat captain: Los Angeles post-production unit (as Rob Wong)
Thomas Wyatt ... deckhand: Los Angeles post-production unit / safety diver: Los Angeles post-production unit
Ron Wyndham ... unit assistant
Phillip Young ... armorer assistant
Kenny Chaplin ... set production assistant (uncredited)
Troy Hartman ... stand-in: George Clooney (uncredited)
Dawn Higginbotham ... production assistant (uncredited)
Tom Lent ... adr voice (uncredited)
Chris Miller ... technical consultant (uncredited)
Bill Timoney ... adr voice group (uncredited)

Thanks 

Penelope Allen ... thanks (as Penny Allen)
Daniel Aukin ... thanks
Henry Bamberger ... thanks
Walter H. Bradford ... thanks
Elle Croxford ... the producers wish to thank: PFTC
Ray Elliott ... thanks
Lukas Haas ... thanks
Eryna Heisler ... thanks
Kevin Heisler ... thanks
Gloria Jones ... thanks
Jamie Jones ... thanks
Kaylie Jones ... thanks
Randall Duk Kim ... thanks
Darrell Kirkland ... thanks
Harold Lee ... thanks
Donal Logue ... thanks
Francine Maisler ... thanks
Jack McNees ... thanks
Barry McPaul ... thanks
Robert Miranda ... thanks
Viggo Mortensen ... thanks
Amanda Nelligan ... thanks
Lindy Neuhaus ... thanks
Gary Oldman ... thanks
David Paschall ... thanks
Barry Paterson ... thanks
Jason Patric ... thanks
Carey Phillips ... thanks
Jace Phillips ... thanks
David Pratt ... thanks
John Price ... thanks
Bill Pullman ... thanks
Jason Rabe ... thanks
Jeff Rona ... acknowledgment: beam supplemented by
Robert L. Rosen ... thanks
Mickey Rourke ... thanks
Martin Sheen ... thanks
Thomas Sumners ... thanks
Billy Bob Thornton ... thanks
Harley Williams ... thanks
John Womack Jr. ... thanks
Brother Zephaniah ... thanks
Tim Zinnemann ... thanks (as Tim Zinneman)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page