Edit
The Object of My Affection (1998) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Nicholas Hytner

Writing Credits (WGA)  

Stephen McCauley ... (novel)
 
Wendy Wasserstein ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
Girl at Community Center
Natalie B. Kikkenborg ...
Girl at Community Center
Lauren Pratt ...
...
Lauren Chen ...
Violin Player
...
...
...
...
Janet Zarish ...
Dinner Guest
Ellen Tobie ...
Dinner Guest
Virl Andrick ...
Dinner Guest
Robert C. Lee ...
Dinner Guest
...
Stephen Saint
Marilyn Dobrin ...
Mrs. Sarni
Midori Nakamura ...
Nina's Colleague
...
...
Madame Reynolds
...
Frank Hanson
...
Kennedy
...
Dr. Goldstein
Salem Ludwig ...
Mr. Shapiro
Antonia Rey ...
Mrs. Ochoa
Danny Darrow ...
Nina's Dance Partner
Sean Rademaker ...
School Child
Heather Thompson ...
School Child
...
Nurse
Lisa-Erin Allen ...
Nurse
...
Suni
...
Father (as Douglas Wert)
Michael Phelan ...
Son
...
Doctor
...
Steve Casillo
John Roland ...
TV Anchor
...
TV Anchor
Miguel Maldonado ...
...
Desk Clerk
Bette Henritze ...
Mrs. Skinner
...
Amo Gulinello ...
Iraida Polanco ...
Carmelita
...
Louis Crowley
...
Caroline Colucci
Steven Ochoa ...
Waiter
...
Juliet (as Kia Joy Goodwin)
...
Trotter Bull
...
Romeo & Juliet Director
Rebecca Eichenberger ...
Wedding Guest
Jane Bodle ...
Wedding Guest
...
Wedding Singer
Fanni Green ...
Nurse
...
Molly
...
13-Year-Old Sally
Jeffrey M. Marchetti ...
Parent
Susan Bradford ...
Parent
Rest of cast listed alphabetically:
Sylvia Ader ...
Ballroom Dancer
...
Woman in Central Park
Miss Michelle
...
Performer (uncredited)
George Gearhart King III ...
School Child (uncredited)
...
Theatre Goer (uncredited)
Andy Redmond ...
Social Worker (uncredited)
...
Dad (uncredited)
GinaMarie Zimmerman ...
Crowd Member (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Petra Alexandria ... associate producer
Laurence Mark ... producer
Diana Pokorny ... co-producer

Music by 

George Fenton

Cinematography by 

Oliver Stapleton

Film Editing by 

Tariq Anwar

Casting By 

Daniel Swee

Production Design by 

Jane Musky

Art Direction by 

Patricia Woodbridge

Set Decoration by 

Susan Bode

Costume Design by 

John A. Dunn

Makeup Department 

Milton Buras ... assistant hair stylist
Angel De Angelis ... key hair stylist
Naomi Donne ... makeup designer
Carla White ... assistant makeup artist

Production Management 

Keri Weisblum ... post-production supervisor (as Keri Kravitz)
Mari-Jo Winkler ... unit production manager (as Mari-Jo Winkler-Ioffreda)

Second Unit Director or Assistant Director 

Julie A. Bloom ... second assistant director
Sam Hoffman ... first assistant director
Jennifer Loeb ... dga trainee

Art Department 

James C. Allen ... carpenter
Joseph Badalucco Jr. ... on-set decorator
Jim Bokor Jr. ... construction grip
James Bokor Sr. ... construction grip
Arthur F. Boyd ... construction grip
Ellen Christiansen ... assistant set decorator
Damian J. Costa ... set dresser
Ellen Doak ... scenic artist
John R. Ford ... assistant property master
Dennis Freeborn ... set dresser
Andrew Gangloff ... carpenter (as Andrew 'Cowboy' Gangloff)
Marcial Garlitos ... carpenter
Gordon Gertsen ... set dresser
Scott Gertsen ... carpenter
Robert Griffon Jr. ... property master (as Robert J. Griffon)
Joseph Grimaldi ... shop electrician
Daniel K. Grosso ... set dresser
Denise Gurkas ... stand-by scenic
Thomas E. Halligan ... construction grip
Kenneth Hammer ... carpenter
George Hugel ... head carpenter
Janice Irwin ... art department coordinator
Miguel Jimenez ... shop electrician
Richard Johnson ... shop production assistant
Robert Keller ... carpenter
Ed Larkin ... head construction grip (as Edward T. Larkin)
Eric Lewin ... set dresser
Brick Mason ... storyboard artist
John McDonnell ... assistant property master (as John B. McDonnell)
Darius Menard ... scenic artist
Fred Merusi ... construction coordinator
Kay Michaels ... art department production assistant
Richard Nelson ... set dresser
Mark Nissenholtz ... scenic artist
Robert Paquette ... construction grip
Debra Porto ... shop person
Louis J. Porzio ... carpenter
Francesco Sciarrone ... scenic artist
Richard A. Sirico ... carpenter
Greg Sullivan ... scenic artist
Chris Vogt ... set dresser
Robert Vogt ... set dresser
Patricia Walker ... scenic charge
Loren Weeks ... assistant art director
Dave Weinman ... lead man

Sound Department 

Michael Barosky ... sound mixer
Michael Barry ... sound re-recording mixer
Kam Chan ... foley editor
Benjamin Cheah ... foley assistant (as Ben Cheah)
Marko A. Costanzo ... foley artist
Chris Fielder ... assistant sound editor
Eugene Gearty ... sound effects editor
Mark Goodermote ... cable person
Frank Kern ... foley editor
Dan Korintus ... dialogue editor (as Dan Korentis)
Hal Levinsohn ... adr editor
Adam Lipsius ... assistant sound editor
Marissa Littlefield ... adr editor
Linda Murphy ... boom operator
Anne Pope ... assistant adr editor
Clete Ritta ... foley recordist
Fred Rosenberg ... dialogue supervisor
Philip Stockton ... supervising sound editor
Magdaline Volaitis ... dialogue editor
Allan Zaleski ... apprentice sound editor
Donald Sylvester ... adr supervisor (uncredited)

Stunts 

G.A. Aguilar ... stunt coordinator
Bob Colletti ... stunts

Camera and Electrical Department 

Robert M. Andres ... key grip
Tony Arnaud ... company grip
Florian Ballhaus ... camera operator
Sarah Elspeth Black ... lamp operator (as Sarah Black)
James Boniece ... additional grip (as James M. Boniece)
Lamont Crawford ... company grip
Ralph G. Crowley ... lamp operator
Andy Day ... gaffer (as Andrew J. Day)
David M. Dunlap ... director of photography: additional principal photography (as David Dunlap)
Michael Fradianni ... generator operator
Jamie Gallagher ... generator operator
Nils Johnson ... 24 frame video operator
Lee Kazista ... camera trainee
Richard C. Kerekes ... dolly grip (as Richard Kerekes)
Rick Marroquin ... company grip
Peter Marzulli ... rigging best boy
Jim McConkey ... Steadicam operator
Jim Miller ... rigging key grip
Heather Norton ... second assistant camera (as Heather MacDonald Norton)
Michael Papadapolous ... lamp operator
Mike Reed ... rigging gaffer (as Michael Reed)
Kyle Rudolph ... Steadicam operator
Chris Skutch ... best boy grip
Susan Starr ... first assistant camera
Craig Vaccaro ... rigging grip (as Craig W. Vaccaro)
John Velez ... best boy electric (as John G. Velez)
Barry Wetcher ... still photographer
Bob Becchio ... first assistant camera (uncredited)
Frederick Elmes ... additional cinematographer (uncredited)

Casting Department 

Kathleen Chopin ... casting associate
Karen E. Etcoff ... extras casting
Melody Nichols ... extras casting assistant
Bill Tripician ... extras casting assistant
Karen Meisels ... casting associate (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Mark Burchard ... wardrobe supervisor
Sharon Globerson ... wardrobe coordinator
Iris Horta Lemos ... key costumer
Tim McKelvey ... key costumer
Laura Jean Shannon ... assistant costume designer

Editorial Department 

Armando Fente ... second assistant editor
Adam Geiger ... apprentice editor
William Henry ... first assistant editor (as Bill Henry)
Noƫlle Penraat ... negative cutter
David Pultz ... color timer

Music Department 

Jeff Atmajian ... orchestrator
Simon Chamberlain ... orchestrator
Emile Charlap ... music contractor / music preparation
George Fenton ... conductor: score
John Richards ... score mixer / score recordist
Alex Steyermark ... music supervisor
Sally Swisher ... assistant music editor
Mike Knobloch ... music executive (uncredited)
Earl Rose ... music arranger: songs (uncredited)

Transportation Department 

Richard Holston ... transportation co-captain
Michael Hyde ... transportation coordinator
Bobby Marsh ... driver (uncredited)

Other crew 

Sylvia Ader ... ballroom dancer
Howard Atlee ... ballroom dancer
Adam Baer ... location scout
Erica Bamforth ... set production assistant
Andrew Barr ... assistant: Mr. Hytner
Erica Beeney ... production office assistant (as Erica Anise Beeney)
Gene Benus ... assistant parking coordinator
J.C. Bridges ... assistant parking coordinator
Noel Bright ... set production assistant
Jerome Bynder ... ballroom dancer
Liz Chrystea ... ballroom dancer
Howard Cutler ... ballroom dancer
John DeSimone ... production coordinator
Timothy Donohue ... key set production assistant
Virginia Emerson ... ballroom dancer
Kenan Erdogan ... craft service assistant
Deborah Evans ... assistant accountant
Eleni Fotinos ... choreographer / dance instructor
Edward Furs ... ballroom dancer
Oronde Giddings ... production secretary
Vernon Gray ... ballroom dancer
Arthur W. Guenther ... ballroom dancer
Miriam Hamilton ... ballroom dancer
Heather Hope ... assistant: Ms. Aniston
Betty Hudson ... ballroom dancer
Andrea Isaacs ... production accountant
Mary Jackson ... location assistant
June Kawai ... ballroom dancer
Penelope Kent ... assistant: Mr. Hytner
Edward Klau ... set intern
Jennifer Knarich ... set production assistant
Paul Kramer ... assistant location manager
Amanda Ladd ... first assistant accountant
Suzanne Landau ... assistant production coordinator
Vera Lauer ... production office intern
Clay Liversidge ... board operator
Dana Lorge ... ballroom dancer
Eric Mansur ... assistant: Mr. Mark
Dave Martin ... location assistant
Tracy Mercer ... assistant: Ms. Aniston
Jerry Mitchell ... principal choreographer
Jodi Moccia ... assistant choreographer
Solange Monnier ... craft service assistant
Thomas Moore ... location scout
Tom Nonnon ... ballroom dancer (as T. Scott Nonnon)
Matthew Ogens ... production office assistant
Paula Ohaus ... theater staging: children
Sheila Paige ... script supervisor
Sally Parrish ... ballroom dancer
Paul Pellicoro ... choreographer / dance instructor
Jamie Polon ... production office intern
Marsha Robertson ... unit publicist
Paul Rossman ... stage manager
Larney Rutledge ... ballroom dancer
Catherine Saliba ... ballroom dancer
Kristen Sampsell ... set production assistant
Lynn Saunders ... location scout
Ted Shields ... set production assistant
Marce Sterner ... location assistant
Michael Stricks ... location manager
Christi Tidman ... post-production accountant
Dale C. Todd ... second assistant accountant
Tom Tumminello ... parking coordinator
Nancy Beth Orr ... choreographer (uncredited)
Jonathan Roumie ... production assistant (uncredited)
Bill Timoney ... adr voice group (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page