Edit
Moby Dick (TV Mini-Series 1998) Poster

(1998 TV Mini-Series)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Franc Roddam

Series Writing Credits  

Herman Melville ... (novel)
 
Anton Diether ... (teleplay) &
Franc Roddam ... (teleplay)
 
Benedict Fitzgerald ... (uncredited)

Series Cast verified as complete  

...
...
 Elijah
...
Robin Cuming ...
 Peter Coffin (as Robin Cumming)
...
 Mr. Flask (as Shane Feeney Connor)
...
Piripi Waretini ...
Vivianne Benton ...
 Sal Coffin
...
Norman Yemm ...
Michael Jackson ...
 Shantyman
Warren Owens ...
 Cook
...
 Little Pip (as Norman Golden II)
Harold Hopkins ...
John Lee ...
...
...
Matthew E. Montoya ...
 Tashtego (as Matthew Montoya)
Michael Edward-Stevens ...
 Dagoo (as Michael Edward Stevens)
Gerald Chris A. Graham ...
 Perth
Apirana Taylor ...
...
...
Peter Sumner ...
Rest of cast listed alphabetically:
Janet Andrewartha ...
 Ahab's Wife (uncredited)
...
 Sandy (uncredited)
...
 Fedellah's Man (uncredited)
...
 Jake (uncredited)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Francis Ford Coppola ... executive producer
Fred Fuchs ... executive producer
Robert Halmi Sr. ... executive producer
Steven R. McGlothen ... producer (as Steve McGlothen)
Kris Noble ... producer
Franc Roddam ... producer
Lulee Fisher ... associate producer (uncredited)

Series Music by 

Christopher Gordon

Series Cinematography by 

David Connell ... director of photography

Series Film Editing by 

Sean Barton

Series Casting By 

Lynn Kressel

Series Production Design by 

Leslie Binns

Series Art Direction by 

Peter Kendall
Andrew Walpole

Series Set Decoration by 

Jill Eden

Series Costume Design by 

Marion Boyce

Series Makeup Department 

Paul Pattison ... chief hair stylist / chief makeup artist
José Luis Pérez ... key makeup artist (as Jose Luis Perez) (key hair stylist)

Series Production Management 

Julia Ritchie ... production manager
Bruce Ross ... unit manager
Dee D'Orazio ... post-production manager (uncredited)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Guy Campbell ... second assistant director
Carolynne Cunningham ... first assistant director
Barry Hall ... first assistant director: second unit
Chris Langman ... second unit director
Paul Sullivan ... third assistant director (uncredited)

Series Art Department 

Ben Bauer ... stand-by props
Campbell Burdon ... construction manager
James Clemens ... lead painter
Laura Elkington ... assistant stand-by props
James Gannon ... assistant props buyer
Zlatko Kasumovic ... stand-by props: second unit (as Ziatko Kasumovic)
Barry Kennedy ... props buyer
Francis 'Gus' Lobb ... key scenic artist
Ross Newman ... property master
David Tremont ... property maker (uncredited)

Series Sound Department 

Kevin Brazier ... sound designer
Paul Clark ... sound mixer
Stephen Griffiths ... sound designer (as Steve Griffiths)
Dave Humphries ... sound re-recording mixer (as David Humphries)
Phil Stirling ... boom operator
Stephen Griffiths ... sound editor (uncredited)
Alan Sallabank ... sound re-recording mixer (uncredited)
Trevor Swanscott ... adr mixer (uncredited) / foley mixer (uncredited)

Series Special Effects by 

Peter Armstrong ... special effects engineer
Lloyd Finnemore ... special effects technician
Brian Pearce ... special effects supervisor
John Cox ... animatronic whales: John Cox's Creature Workshop (uncredited)
Rob Heggie ... special effects technican (uncredited)
Ali Pearce ... special effects assistant (uncredited)
Olivia Peniston-Bird ... special effects assistant (uncredited)
Conrad Rothmann ... special effects technician (uncredited)
Lisa Wang ... special effects coordinator (uncredited)

Series Visual Effects by 

Kit Amore ... digital animator
Dale Duguid ... visual effects supervisor
Tor Larsen ... whale effects coordinator
James Rogers ... digital compositor
Ry Snow ... digital animator
Craig Wentworth ... digital animator
Kagari Yasuda ... digital effects coordinator (as K 'Gary' Yasud)
Kit Amore ... visual effects cameraman (uncredited)
Tim Crosbie ... digital animator (uncredited)
Jamie Doolan ... visual effects cameraman (uncredited)
Simon Dye ... compositor (uncredited)
Grant Fraser ... digital compositor (uncredited)
Sean Heuston ... digital compositor (uncredited)
Jason Selfe ... digital compositor (uncredited)
David Tremont ... model maker: miniatures (uncredited)
Randy Vellacott ... digital matte artist (uncredited)
Kagari Yasuda ... visual effects producer (uncredited)

Series Stunts 

Chris Anderson ... stunt coordinator
Russell Frost ... stunt performer
Ric Anderson ... assistant stunt coordinator (uncredited)
Tiny Good ... stunt rigger (uncredited)
Puven Pather ... stunt performer (uncredited)
Warwick Sadler ... stunt double (uncredited)

Series Camera and Electrical Department 

Brett Anderson ... camera operator
Jason Binnie ... second assistant camera
Jamie Doolan ... director of photography: second unit
David Elmes ... focus puller
Carolyn Johns ... still photographer
Timothy Morrison ... best boy (as Tim Morrison)
Mark Ramsay ... key grip
Greg Rawson ... best boy
Adrien Seffrin ... focus puller
Paul Smith ... second grip
Oliver Upton ... still photographer
Colin Williams ... gaffer
Sean Aston ... grip (uncredited)
David Elmes ... first assistant camera (uncredited)
Andrew Jerram ... first assistant camera: underwater scenes (uncredited)
Jamie Leckie ... assistant grip (uncredited)

Series Casting Department 

Brendan Donnison ... voice casting
Fiona McMaster ... extras casting
Louise Mitchell ... casting: Australia (as Lou Mitchell)
Vanessa Pereira ... casting: U.K.
Maura Fay ... casting: Australia (uncredited)
Lynn Kressel ... casting: USA (uncredited)

Series Costume and Wardrobe Department 

Lisa Galea ... costume supervisor
Nee Petrovic ... stand-by wardrobe: second unit (as Nee Petriovic)

Series Editorial Department 

Robert Hall ... assistant editor: Australia
Saska Simpson ... assistant editor: U.K.
Richard Wilding ... on-line editor (1998) (uncredited)

Series Music Department 

Christo Curtis ... scoring mixer
Christopher Gordon ... conductor
Coralie Hartl ... orchestra contractor
Phillip Hartl ... concertmaster
Christo Curtis ... music recordist (uncredited)
Katrina Schiller ... music editor (uncredited)

Series Other crew 

Lulee Fisher ... production executive
Paul Harding ... second unit continuity
David Rowell ... production auditor
Cassandra Simpson ... production coordinator: second unit
Sandy Stevens ... production coordinator
Kristin Voumard ... script supervisor
Peter West ... marine coordinator
Arwen Munro ... production assistant (uncredited)
Cian O'Clery ... production assistant (uncredited)

Series Thanks 

Michael Jaehle ... thanks (as Michael Jehle)
Nathaniel Philbrick ... thanks (as Nat Philbrick)
Jean Weber ... the producers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page