Edit
Godzilla (1998) Poster

(I) (1998)

Full Cast & Crew

Directed by 

Roland Emmerich

Writing Credits (WGA)  

Dean Devlin ... (screenplay) &
Roland Emmerich ... (screenplay)
 
Ted Elliott ... (story) (credit only) &
Terry Rossio ... (story) (credit only) and
Dean Devlin ... (story) &
Roland Emmerich ... (story)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Lorry Goldman ...
Gene - Mayor's Aide
Christian Aubert ...
Jean-Luc
...
Jean-Claude
...
Jean-Pierre
François Giroday ...
Jean-Philippe
...
Ed
Robert Lesser ...
Murray
Ralph Manza ...
Old Fisherman
Greg Callahan ...
Governor
...
...
Caiman's Secretary
...
Admiral Phelps (as Richard E. Gant)
Jack Moore ...
Leonard
Steve Giannelli ...
Jules
Brian Farabaugh ...
Arthur
Stephen Xavier Lee ...
Lt. Anderson
...
Freddie
...
Jimmy (as Rich Battista)
Lloyd Kino ...
Japanese Tanker Cook
...
Japanese Tanker Captain
...
Japanese Tanker Skipper
Masaya Katô ...
Japanese Tanker Crew Member (as Masaya Kato)
...
Kyle Terrington
...
Pharmacist
Rob Fukuzaki ...
WIDF Co-Anchor
Dale Harimoto ...
WKXI Anchor
Gary W. Cruz ...
WFKK Anchor (as Gary Cruz)
...
Utah Captain
...
Utah Ensign
Frank Cilberg ...
Utah Sailors
Jason Edward Jones ...
Utah Sailor
...
Utah Sailor
...
Anchorage Captain
Robert Faltisco ...
Anchorage Ensign
Christopher Darius Maleki ...
Anchorage Ensign (as Chris Maleki)
Scott Lusby ...
Anchorage Ensign
...
Anchorage Sailor (as Alex Dodd)
Terence Paul Winter ...
Apache Pilot (as Terence Winter)
Kirk Geiger ...
Apache Pilot
Pat Mastroianni ...
Apache Pilot
...
Apache Pilot
...
Apache Pilot
...
Apache Pilot
...
Apache Pilot
...
F-18 Pilot
...
F-18 Pilot
Mark Munafo ...
F-18 Pilot
Dwight Schmidt ...
F-18 Pilot
Dwayne Swingler ...
Raven Pilot #2
...
Officer
...
Soldier on Bridge
...
Soldier
Thomas Giuseppe Giantonelli ...
Soldier
Paul Ware ...
Soldier
...
Soldier on Plane (as Monte Russell)
Christopher Carruthers ...
Radio Technician
...
Radio Technician
...
Radio Operator
...
Radio Man (as Craig A. Castaldo)
Eric Paskel ...
Rodgers
...
Homeless Guy
Leonard Termo ...
Homeless Guy
Joshua Taylor ...
Spotter
...
Taxi Cab Driver
Stoney Westmoreland ...
Tunnel Guard
Gary Warner ...
Gun Technician
...
New York Cop
...
New Jersey Cop
Joseph Badalucco Jr. ...
Forklift Driver (as Joe Badalucco Jr.)
Jonathan Dienst ...
Field Reporter
...
Reporters
Madeline McFadden ...
Reporter
Julian M. Phillips ...
Reporter
Raymond Ramos ...
Reporter
Gary A. Hecker ...
Creature Vocals (voice) (as Gary Hecker)
...
Creature Vocals (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Jonathan Baltzer ...
Man #1 (uncredited)
...
Radio Technician #3 (uncredited)
Dara J. Bragg ...
Lady running (uncredited)
George Cheung ...
Japanese Fishing Boat Crewman (uncredited)
Christopher Del Gaudio ...
Reporter (uncredited)
Mary Ann Giannino ...
Police Press Reporter (uncredited)
...
Boy (uncredited)
Lincoln D. Hiatt ...
Reporter (uncredited)
Steven Ho ...
Japanese Fishing Boat Crewman (uncredited)
Stuart D. Latham ...
Soldier (uncredited)
...
Japanese Fishing Boat Crewman (uncredited)
...
Teacher (uncredited)
Greg Mattson ...
Jamaican Beach Pilot (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
Salvatore Paul Piro ...
Man #2 (uncredited)
...
Soldier on Manhattan Bridge (uncredited)
...
Woman #1 (uncredited)
...
Manhole Technician (uncredited)
...
Scientist (uncredited)
...
Fisherman (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Dean Devlin ... producer
Roland Emmerich ... executive producer
Ute Emmerich ... executive producer
William Fay ... executive producer
Robert N. Fried ... co-executive producer
Kelly Van Horn ... co-producer
Peter Winther ... co-producer
Cary Woods ... co-executive producer

Music by 

David Arnold
Michael Lloyd

Cinematography by 

Ueli Steiger

Film Editing by 

Peter Amundson
David Siegel

Casting By 

David Bloch
April Webster

Production Design by 

Oliver Scholl

Art Direction by 

William Ladd Skinner ... supervising art director (as Wm. Ladd Skinner)
Robert Woodruff

Set Decoration by 

Victor J. Zolfo ... (as Victor Zolfo)

Costume Design by 

Joseph A. Porro

Makeup Department 

Chantal Boom'la ... hair stylist
Beate Eisele ... special makeup effects artist
Katalin Elek ... makeup artist
Zoltan Elek ... key makeup artist
Thomas Floutz ... sculptor: puppeteer
Lee Joyner ... sculptor: Patrick Tatopoulos Designs
Craig Lyman ... key makeup artist: New York
Clayton Martinez ... special makeup effects: puppeteer
Julie Pearce ... makeup artist: second unit
Cass McClure ... foam latex technician: PTD (uncredited)

Production Management 

Carl Clifford ... production manager
Dionne McNeff ... executive in charge of production
Tamara Smith ... post-production supervisor
Kelly Van Horn ... unit production manager
George Merkert ... production supervisor: main title sequence (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Paul F. Bernard ... second assistant director (as Paul Bernard)
Stuart Feldman ... second assistant director: second unit, New York
Greg Hale ... second second assistant director: New York (as Gregory P. Hale)
Jamie Marshall ... second assistant director: second unit
Ronan O'Connor ... DGA trainee: New York
Peter Ramsey ... second unit director: New York
Josef Rusnak ... second unit director
Suzanne Saltz ... dga trainee (as Suzanne Bornstein)
Peter Soldo ... second second assistant director: New York
Michael Viglietta ... first assistant director: second unit
Kim H. Winther ... first assistant director (as Kim Winther)
Lars P. Winther ... second assistant director
Nicholas Wolfert ... additional second assistant director

Art Department 

Ben Baca ... propmaker
Billy Baker ... set dresser
Charley Beal ... additional art director
David L. Bell ... set dresser
Bruce Bermudez ... sculptor
Mauro Borrelli ... illustrator
Damon Bowden ... stand-by painter
Burpo ... illustrator (as Stephen Debonrepos)
Craig Byrom ... carpenter
Marco A. Campos ... general foreman
George Capetanos ... set dresser
Martin Charles ... graphic designer
Dan Colegrove ... propmaker
Scott Edward Collins ... property assistant
Larry A. Cornick ... set dresser
Mick Cukurs ... set designer
Guillaume DeLouche ... props
Robert E. Denne ... paint supervisor (as Robert Dante' Denne)
Oliver Doering ... props
Val Drake ... sculptor
Jann K. Engel ... set designer: miniatures
Robert Fechtman ... set designer
Daniel Fisher ... assistant property master
Jeff Frost ... sculptor
Neil Gahm ... propmaker gangboss
Tony Gardner ... miniatures
Egan Gauntt ... assistant construction accountant
Peter Gelfman ... property master: New York
Scott Getzinger ... assistant propmaster
Sean Hargreaves ... illustrator
Doug Harlocker ... property master (as Douglas Harlocker)
Karen Higgins ... general foreman
Bart C. Hubenthal ... set dresser
Joshua Hunt ... art department assistant
Alan James ... painter
David James ... sculptor
Patrick Janicke ... illustrator
James Jones ... lead sculptor
Scott G. Jones ... set dresser
James V. Kent ... set decorator: New York
Jane Kilkenny ... model builder
Steven Kissick ... carpenter
Kimberly Kogan ... art department assistant
Gary B. Krakoff Jr. ... propmaker foreman
Gary A. Krakoff ... construction coordinator
Mark Kudra ... set dresser
Scott Lafferty ... carpenter
Tyler Lafferty ... propmaker
Tim Larsen ... painter
Eric Lewin ... set dresser
P.K. MacCarthy ... storyboard artist
Scott MacLachlan ... property maker
John Mann ... storyboard artist
G. Lynn Maughan ... propmaker foreman
Robin McAllister ... prop assistant: New York
Dana McCall ... props assistant
Rick McLean ... miniature model painter
Eric M. Metzger ... props
Victor Morales ... shop person
Tomas Mulrooney ... sculptor
Jeff O'Bannon ... laborer
Fred O'Connor ... propmaker
Eric Ramsey ... storyboard artist
Peter Ramsey ... storyboard artist (as Peter A. Ramsey)
Edmond Scott Ratliff ... set dresser
Mick Rossman ... scenic foreman: New York
Jefferson Sage ... assistant art director: New York
Wayne Shepherd ... lead man
Maya Shimoguchi ... assistant art director
Brent Smith ... set dresser
Mike Smithson ... creature sculptor
Meg Hyatt Snow ... assistant properties (as Meg Hyatt)
Angela Stauffer ... art department associate
David Stein ... assistant art director
Bart Sullivan ... set dresser
Freddy Waff ... set dresser
Steve Wang ... painter
Randall D. Wilkins ... set designer (as Randy Wilkins)
Len Wiseman ... props
Taylor Yingling ... carpenter
Michael Zansky ... lead scenic artist
Gloria Ciraolo ... painter (uncredited)
Kevin Coyle ... set dresser (uncredited)
Tammy DeRuiter ... painter (uncredited)
William Hazen ... props (uncredited)
Grey Hill ... sculptor (uncredited)
J. Bryan Holloway ... sculptor gang boss (uncredited)
Sean Hood ... set dresser (uncredited)
Kon Iliov ... gangboss (uncredited)
Kevin Mahoney ... miniature painter (uncredited)
Richard N. McGuire ... gangboss (uncredited)
Timothy O'Brien ... carpenter (uncredited)
Franklin T. Perry ... propmaker (uncredited)
Todd Rex ... sculptor (uncredited)
Jeffrey Rollins ... set dresser (uncredited)
Charles S. Serrano ... construction foreman (uncredited)
James Van Houten ... sculptor gang boss (uncredited)

Sound Department 

John K. Adams ... adr editor (as John Adams)
Christopher Assells ... sound effects editor
Joaquin Gonzalo Avellán ... assistant sound editor (as Joaquin Avellan)
Karen Baker Landers ... first assistant sound editor (as Karen M. Baker)
Bob Beher ... foley editor
Bob Bowman ... sound assistant
Mickey Caputo ... sound recordist
William C. Carruth ... adr editor (as Bill Carruth)
Dino Dimuro ... sound effects editor
Henry Dobson ... dubbing supervisor: international versions
Paul Drenning ... adr mixer
Shawn Egan ... sound assistant (as Shawn Eagan)
Todd Egan ... assistant sound editor
Gregg Frazier ... boom operator: second unit
Jonathan Fuh ... boom operator
Frank Gaeta ... sound effects editor
José Antonio García ... production sound mixer
Scott Martin Gershin ... sound designer / sound effects editor
Nerses Gezalyan ... foley mixer / sound mixer
Per Hallberg ... supervising sound editor
Dan Hegeman ... sound effects editor (as Dan Hegaman)
Hanson Hsu ... stage engineer
Craig S. Jaeger ... foley supervisor (as Craig Jaeger)
Chris Jargo ... adr supervisor
Constance A. Kazmer ... adr editor
Mark Kenna ... dolby film sound consultant
Lou Kleinman ... foley editor
Nicholas Vincent Korda ... adr editor (as Nick Korda)
Mark R. La Pointe ... dialogue editor (as Mark La Pointe)
Tony Lamberti ... sound effects editor
Martin Lopez ... sound effects editor
Cindy Marty ... dialogue editor
Peter McCabe ... sound recordist
Philip D. Morrill ... assistant sound editor
Kevin O'Connell ... sound re-recording mixer
Mark Ormandy ... assistant sound editor
Mark Pappas ... foley editor
Michelle Pazer ... adr assistant
Alan Rankin ... sound effects editor
Greg P. Russell ... sound re-recording mixer
Douglas J. Schulman ... sound mixer: second unit (as Douglas Schulman)
Dan Sharp ... sound re-recordist
Mary Ruth Smith ... adr editor / sound editor
Wylie Stateman ... co-supervising sound editor
Lauren Stephens ... dialogue editor (as Lauren Stevens) / sound editor
Peter Michael Sullivan ... sound designer / sound effects editor
Cherie Tamai ... assistant sound editor
Gregory H. Watkins ... sound re-recording mixer
David Williams ... dialogue editor (as Dave Williams)
Scott Wolf ... sound effects editor
Jeff Glueck ... sound engineer (uncredited)
Gary A. Hecker ... foley artist (uncredited)

Special Effects by 

Gino Acevedo ... paint supervisor: Patrick Tatopoulos Designs
Amy Ali ... creature effects crew
Don Anderson ... mechanical designer: Patrick Tatopoulos Designs
John S. Baker ... special effects supervisor: second unit (as John Baker)
Marc Banich ... special effects foreman
Gabriel Bartalos ... key painter: Patrick Tatopoulos Designs (as Gabe Bartalos)
John Bedard ... foamer: Patrick Tatopoulos Designs
Mike Bell ... set supervisor
Gary D. Bierend ... special effects
Enrique Bilsland ... creature mechanical designer / mechanics: Patrick Tatopoulos Designs
Brian Blair ... mold maker: Patrick Tatopoulos Designs
Oana Bogdan ... art director: Patrick Tatopoulos Designs
Tony Bohorquez ... model maker: miniatures
Rick Bongiovanni ... mold maker: Patrick Tatopoulos Designs (as Rich Bongiovanni)
Mike Borsh ... lead fabricator: Cinnabar
Al Broussard ... special effects supervisor: second unit
Wes C. Caefer ... mechanical designer: Patrick Tatopoulos Designs
Daniel K. Calhoun ... electronics: Patrick Tatopoulos Designs
Dairl G. Campbell ... lead special effects technician: miniatures (as Dairl Campbell)
Marilee Canaga ... key fabricator: Patrick Tatopoulos Designs, Inc.
Roy K. Cancino ... welding foreman
A. Robert Capwell ... mechanics: Patrick Tatopoulos Designs
Kurt Carley ... creature motion specialist
Tamara Carlson ... fabrication/dresser: Patrick Tatapolous
Mario Castillo ... mechanics: Patrick Tatopoulos Designs
Tony Centonze ... mechanical effects
Robert Clark ... sculptor: Patrick Tatopoulos Designs
Bill Cobb ... mechanical effects (as William Cobb)
Michael J. Davis ... electronics: Patrick Tatopoulos Designs
Richard Davison ... foam supervisor: Patrick Tatopoulos Designs (as Richard R. Davison)
Robert DeVine ... special effects
Bruce Allan Donnellan ... mechanical effects (as Bruce Donnellan)
Richard Bryan Douglas ... special effects (as Richie Douglas)
Eric Dressor ... mechanical effects
Roderic 'Mick' Duff ... lead special effects technician: miniatures (as Roderic Mickey Duff)
Ante Dugandzic ... special effects technician
John Duino ... system administrator
David Escher ... mechanical effects (as Dave Escher)
Horacio Fernandez ... mold maker: Patrick Tatopoulos Designs
Jose Fernandez ... sculpting supervisor: Patrick Tatopoulos Designs
Thomas Floutz ... sculptor: Patrick Tatopoulos Designs
Fred Folger ... mechanics: Patrick Tatopoulos Designs
Lucinda Foy ... mechanical effects
Armando Franco ... lead fabricator: Cinnabar
Robert Freitas ... mold maker: Patrick Tatopoulos Designs
Jeff Frost ... sculptor: Patrick Tatopoulos Designs
Joe Ganes ... mechanics: Patrick Tatopoulos Designs
Jake Garber ... art department supervisor: Patrick Tatopoulos Designs
Franco Goss ... specialty props
Dave Grasso ... sculptor: Patrick Tatopoulos Designs (as David Grasso)
Bob Gurr ... mechanical designer: Patrick Tatopoulos Designs
John B. Hagey ... mechanical effects (as John Hagey)
Samara Hagopian ... mechanics: Patrick Tatopoulos Designs
Werner Hahnlein ... mechanical effects
Dawna Hammond ... mechanical effects
Eric Harris ... painter: Patrick Tatopoulos Designs
William D. Harrison ... mechanical effects (as William Harrison)
Mark Hawker ... special effects
Joe Heffernan ... lead special effects technician: miniatures
Todd Heindel ... painter: Patrick Tatopoulos Designs
Stacy L. Henning ... modelbuilder
Richard L. Hill ... mechanical effects (as Richard Hill)
Guy Himber ... mechanical department supervisor: Patrick Tatopoulos Designs
Sabine Hodde ... mechanics: Patrick Tatopoulos Designs
Ian Hubbard ... animatronics: props
Timothy Huizing ... mold maker: Patrick Tatopoulos Designs (as Tim Huizing)
Marc Irvin ... mechanical designer: Patrick Tatopoulos Designs
Bill Jacob ... mold maker: Patrick Tatopoulos Designs
Greg Johnson ... mold maker: Patrick Tatopoulos Designs
Robert Johnston ... mechanical effects (as Bobby Johnston)
Chris Jones ... mechanical effects
Kent Jones ... sculptor: Patrick Tatopoulos Designs
James Kagel ... sculpting supervisor: Patrick Tatopoulos Designs
Emmet Kane ... miniature special effects foreman
Dan Kaplan ... painter: Patrick Tatopoulos Designs
Nick Karas ... mechanical effects
Karen Keener ... seaming supervisor: Patrick Tatopoulos Designs
Luke Khanlian ... mechanical designer: Patrick Tatopoulos Designs
David Kindlon ... key mechanical designer: Patrick Tatopoulos Designs (as David M. Kindlon)
Steven Kirshoff ... special effects coordinator: New York (as Steve Kirshoff)
Scott Kodrik ... special effects technician
Paul Koppleman ... mechanical effects (as Paul Koppelman)
Jim Kundig ... mechanical designer: Patrick Tatopoulos Designs (as James L. Kundig)
Susan Laprelle ... foamer: Patrick Tatopoulos Designs
Steven Lawrence ... painter: Patrick Tatopoulos Designs
Jake Lee ... mechanics: Patrick Tatopoulos Designs
Jim Leonard ... shop supervisor: Patrick Tatopoulos Designs
Michael MacFarlane ... mold maker: Patrick Tatopoulos Designs
Scott MacLachlan ... special effects
Mark Maitre ... sculptor: Patrick Tatopoulos Designs
Preston Malott ... mechanical effects
Al Marangoni ... special effects purchaser
Bruce Marrs ... creature motion specialist
Clayton Martinez ... mold maker: Patrick Tatopoulos Designs
Gary Martinez ... electronics: Patrick Tatopoulos Designs
Morris May ... effects artist
Bob McDonough ... mechanical effects (as Robert McDonough)
Hans Metz ... mechanical effects supervisor
Kevin Mohlman ... mechanical designer: Patrick Tatopoulos Designs
Randy Morgan ... model painter
Scott Oshita ... mechanical designer: Patrick Tatopoulos Designs
Mike Paris ... mechanical effects
Gary Pawlowski ... mold maker: Patrick Tatopoulos Designs
Clay Pinney ... special effects supervisor
Joshua Pinney ... mechanical effects (as Josh Pinney)
Jeff Porter ... foamer: Patrick Tatopoulos Designs
Timothy Ralston ... mechanical designer: Patrick Tatopoulos Designs
Thomas Rasada ... special effects
Craig Reardon ... sculptor: Patrick Tatopoulos Designs
Gintar Repecka ... special effects
Chris Robbins ... painter: Patrick Tatopoulos Designs (as Christopher Robbins)
Ron Rosegard ... special effects
Daren Rouse ... special effects technician
Edgar Salazar ... lead fabricator: Cinnabar
Russell Seifert ... mold supervisor: Patrick Tatopoulos Designs
Tom Seymour ... special effects crew
Denise Shurtleff ... mold maker: Patrick Tatopoulos Designs
Joseph Yuss Simon ... painter: Patrick Tatopoulos Designs
Mike Smithson ... sculptor: Patrick Tatopoulos Designs
Douglas J. Stewart ... creature painter
Tully Summers ... sculptor: Patrick Tatopoulos Designs
Keith Suzuki ... special effects
Patrick Tatopoulos ... Godzilla designer and supervisor
Jon Thackery ... lead special effects technician: miniatures (as Jonathan Thackery)
Wayne Toth ... special effects technician
Craig R. Uszak ... special effects
Mike Van Arkel ... special effects (as Mike A. Van Arkel)
Kenneth Van Order ... special effects
Eric Verderame ... sculptor: Patrick Tatopoulos Designs
Tom von Badinski ... special effects technician
Steve Wang ... painter: Patrick Tatopoulos Designs
John Whisler ... foamer: Patrick Tatopoulos Designs
Tom Whitson ... key electronics supervisor: Patrick Tatopoulos Designs
Corinna Wicks ... creature painter: Patrick Tatopoulos Designs (as Corina B. Wicks)
Richard Woessner ... painter: Patrick Tatopoulos Designs
Mike Wowczuk ... painter: Patrick Tatopoulos Designs
Mark Yuricich ... special effects
Bill Zahn ... makeup effects artist / sculptor: Patrick Tatopoulos Designs
Thomas Zell ... lead special effects technician: miniatures
David Beneke ... special effects crew (uncredited)
Shea Clayton ... mold maker (uncredited)
Steve Cotroneo ... key artist: prop fabricator (uncredited)
John Fleming ... special effects technician (uncredited)
Grady Holder ... lab technician: Patrick Tatopoulos Designs (uncredited)
Dana Klaren ... modelbuilder/moldmaker (uncredited)
Daniel P. Murphy ... mechanical effects (uncredited)
Alan Roberts ... special effects assistant (uncredited)
Michael Shelton ... creature crew: Patrick Tatopolous Designs (uncredited)
Kent Wilson ... creature crew (uncredited)
Ross Young ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Joe Alter ... digital effects artist
Maura Alvarez ... supervising rotoscope artist: SPI (as Maura N. Alvarez)
Greg Anderson ... effects technical designer: SPI (as Gregory Anderson)
Peter Anderson ... process photography
Scott Andonian ... lead model maker: Cinnabar
Chris Bailey ... diver: visual effects
Kenneth Bailey ... CG artist: VisionArt (as Ken Bailey) / character animator: VisionArt (as Ken Bailey)
Don Baker ... miniature visual effects supervisor
Wenden K. Baldwin ... digital artist: Digiscope (as Wenden Baldwin)
Bill Houston Ball ... digital artist: SPI
Alfredo R. Barcia ... film recording technician: SPI
James Battersby ... matchmove lead: PLF
Tom Becker ... digital artist
Bruce Bermudez ... lead sculptor: Cinnabar
Bethany Berndt-Shackelford ... lead texture artist: VisionArt
Jim Berney ... computer graphics supervisor: SPI
Rob Blue ... digital artist
Aprile Lanza Boettcher ... model maker
Tony Bohorquez ... model maker
Todd Boyce ... CG artist: VisionArt / character animator: VisionArt
Kristen Branan ... digital effects producer: VisionArt (as Kristen Leigh Branan)
Mike Bray ... CG artist: VisionArt / character animator: VisionArt
Rob Bredow ... director of research and development: VisionArt
William Brewer ... lead carpenter: Cinnabar
Max Bruce ... effects technical designer: SPI
Eric Bruneau ... senior compositor: SPI
Fiona Bull ... digital effects producer
Sarah Bullion ... visual effects key set production assistant
D. Walt Cameron ... digital compositor
Colin Campbell ... senior compositor
John Campuzano ... tape operator
Don Canfield ... motion control operator
Chad Carlberg ... digital compositor
Alessandra Carlino ... visual effects editor
Lawrence Carroll ... digital artist: Digiscope
Rusty Case ... senior systems architect
Gimo Chanphianamvong ... compositing artist: SPI
Jerome Chen ... digital effects supervisor: SPI
Anthony S. Ciccarelli ... model set lead
Tony Ciccarelli ... model set lead
Patrick Cieslak ... lead sculptor: Cinnabar
Benjamin Cinelli ... character animator
Craig Clark ... technical director: CFX
Dan Clayberger ... lead carpenter: Cinnabar
Terry Clotiaux ... visual effects producer (as Terry C. Clotiaux)
Grady Cofer ... Inferno artist / supervising digital artist: Digiscope
Todd Cogan ... visual effects team
David Collier ... production/model assistant: Hunter/Gratzner Industries, Inc.
Clint Colver ... senior compositor: SPI
Brian Connor ... digital compositor: main title sequence & design
Michael Conte ... senior compositing artist: SPI
Richard J. Cook ... digital effects producer: VisonArt
Matt Cordner ... programmer
Ken Cornett ... model maker
Efrain Corona ... lead carpenter: Cinnabar
Brian Corpus ... technical operations manager
John Michael Courte ... effects animator: CFX
Betsy Cox ... compositing artist: SPI
Robert Cribbett ... rotoscope artist
Sean C. Cunningham ... effects animation supervisor: CFX (as Sean Cunningham)
Nick Danger ... visual effects welder
David R. Davies ... software engineer
John Decker ... senior color/lighter: SPI
Luke DeNitto ... effects modelmaker
Colin Dennis ... lead carpenter: Cinnabar
Greg Derochie ... senior compositor: SPI
Alex Deshazer ... visual effects production coordinator: Digiscope
Nicholas Devore ... digital effects coordinator: VisionArt
Bill Diaz ... senior animator
Duke Dixon ... model foreman: Stirber Visual Network
Jason Dowdeswell ... lead digital compositor
Mitchell S. Drain ... compositing supervisor: CFX
Colin Drobnis ... senior compositor: SPI
Joachim Duppel ... lead model maker: Cinnabar (as Joe Duppel)
Daniel Eaton ... senior compositor: SPI
Michael Edland ... effects animator: CFX
Raymond Edwards ... technical animator / technical director
Samuel Asher Effron ... plate unit production assistant
J.J. Elam ... visual effects production coordinator
Peter S. Elliot ... visual effects editor
Patrick Ellis ... visual effects coordinator
Volker Engel ... visual effects supervisor
Rob Engle ... senior technical director: SPI
Thomas Enright ... motion control gaffer
Sean Andrew Faden ... digital effects animator: CFX
Matt Farell ... animator
Conny Fauser ... compositing supervisor: CFX (as Cornelia Fauser-Ruemelin)
Ted Fay ... director of technology: VisionArt
Daniel Fazel ... technical director
Vince Filippone ... assistant visual effects editor
Kevin Floyd ... lead model maker: Cinnabar
Anna Foerster ... visual effects director of photography: miniatures
Michael Sean Foley ... technical director: CFX
Michael Ford ... technical animator
Dustin Foster ... visual effects
Kiki Francoise ... senior animator: SPI (as Kiki Candela)
Ron Frankel ... matchmove lead
Julia Frey ... digital effects supervisor: SPI (as Julia Rivas)
Layne Friedman ... senior compositor
Shannon Blake Gans ... visual effects executive producer: Hunter/Gratzner Industries Inc.
Archie Gogoladze ... camera tracker: VisionArt
Kelly Hartigan Goldstein ... technical director: CFX (as Kelly M. Hartigan)
Nathalie Gonthier ... roto/paint artist: SPI
Henry Gonzales ... miniature effects supervisor: WKR Productions
Karen E. Goulekas ... associate visual effects supervisor (as Karen Goulekas)
Kelly Granite ... visual effects compositor
Matthew Gratzner ... miniature effects supervisor: Hunter/Gratzner Industries, Inc.
Colin Green ... visual effects
Chris Greenberg ... visual effects artist
Abra Grupp ... compositor: CFX
Matthew Hackett ... lead animator: CFX (as Matthew T. Hackett)
Kee-Suk 'Ken' Hahn ... supervising technical designer
Brian Hall ... software engineer/flocking animator: VisionArt
Jerry Hall ... digital compositor
Lindsay Hallett ... visual effects coordinator: SPI (as Lindsay Burnett)
Greg Hanigan ... digital color timer
Jordan Harris ... digital animator
John Hart ... technical director (as John Patrick Hart)
Geoffrey Harvey ... 3D effects designer: SPI (as Geoff Harvey)
Matt Haslam ... visual effects
Dion Hatch ... visual effects supervisor: Digiscope
Dorene Haver ... compositing supervisor: VisionArt
John H. Hess ... model shop foreman
Robin Higgin-Foley ... lead texture artist
Hillary Hoggard ... 2D paint artist: VisionArt (as Hillary Covey)
Thomas Hollier ... supervising technical director
Scott Holmes ... compositor: CFX
Carl Hooper ... animation supervisor: VisionArt
Tommy Hooper ... digital imaging: Digiscope
Rob House ... effects technical designer: SPI
Michael Huber ... character animator: CFX (as Michael Zack Huber)
Stephen Humphrey ... mechanical foreman: Stirber Visual Network (as Steve Humphrey)
Ian Hunter ... miniature effects: Hunter/Gratzner Industries
Bob Hurrie ... visual effects producer
Shô Igarashi ... effects technical designer
Adrian Iler ... color and lighting
Joe Jackman ... lead camera matchmover: CFX
Eugene Jeong ... digital effects artist
Jimmy Jewell ... CG artist: VisionArt / character animator: VisionArt
Christopher Johnston ... visual effects
Larry Jolly ... miniature effects: Apaches and Humvees
Andrew R. Jones ... animation supervisor
John Joyce ... lead model maker: Cinema Production Services
Michael Joyce ... model shop supervisor: Cinema Production Services
Chris Juen ... lead technical assistant: SPI (as Chris D. Juen)
Joanie Karnowski ... digital rotoscoping artist: SPI
Glenn Karpf ... digital effects coordinator (as Glenn R. Karpf)
Oded Yosef Kassirer ... CG artist: VisionArt (as Oded Kassirer) / character animator: VisionArt (as Oded Kassirer)
Mark David Katchur ... visual effects production supervisor
Stephen Kennedy ... senior compositor: SPI (as Steve Kennedy)
Jane Kilkenny ... model maker
Apryl Knobbe ... texture painter: SPI (as Apryl Dawn Knobbe)
Marc Kolbe ... visual effects executive producer: CFX (as Marc L. Kolbe)
Mark Kolpack ... main titles visual effects supervisor: PERFX, INC.
J.W. Kompare ... visual effects editor
Jon-Marc Kortsch ... CG artist: VisionArt / character animator: VisionArt
Ivo Kos ... color & lighting artist: SPI
Keiko Koyama ... operations: VisionArt
Daniel Kramer ... animation supervisor: VisionArt
Tad Krzanowski ... special model effects supervisor: physical effects and miniatures
Kenneth Kurras ... digital artist: SPI (as Kenneth F. Kurras)
John Lafauce ... compositor: Visionart (as John Lafauce Jr.)
Alan Latteri ... compositor: CFX
David C. Lawson ... color & lighting artist: SPI
Toan-Vinh Le ... CG artist: VisionArt / character animator: VisionArt
John Lee ... color & lighting artist: SPI
Shawna June Lee ... camera matchmover: CFX
Steven Legler ... visual effects supervising art director (as Steve Legler)
Didier Levy ... color & lighting artist: SPI
John Lewis ... software
Lyndon Li ... color & lighting artist: SPI
Roger Loftis ... visual effects unit production coordinator (as Rodger Loftis)
Bruce MacRae ... model shop foreman
Salvy Maleki ... miniature effects coordinator
Caius Man ... on-set lead for model department: Sight-Line Productions
Donn Markel ... pyrotechnics / visual effects
Morris May ... effects animator: CFX
M. Scott McKee ... compositing supervisor: SPI
Jim 'Big Dog' McLean ... character animator: VisionArt (as Jim McLean)
John P. McMullen ... production assistant
Gerald McRobbie ... visual effects production assistant
Charles Meredith ... compositor: CFX
Todd Mesher ... digital compositor
John W. Meyer III ... production assistant: visual effects unit
Jerry Miscevich ... model maker
Raquel Morales ... 2D painter: SPI / 3D painter: SPI
Doug Morris ... president: Cinnabar
Tricia Mulgrew ... visual effects project manager
Craig A. Mumma ... digital effects producer
Daniel Naulin ... digital effects artist: VisionArt (as Dan Naulin)
Jeremy Nelligan ... CG artist: VisionArt (as Jeremy S. Nelligan) / character animator: VisionArt (as Jeremy S. Nelligan)
Fong Nickson ... digital lighting technical director: CFX (as Nickson WM Fong)
Benedikt Niemann ... digital animation artist: CFX
Timothy Niver ... model maker
Kerry Nordquist ... senior 2D painter: SPI / senior 3D painter: SPI
Peter Novitch ... set supervisor: miniature effects
Karen Orlijan ... model maker
Derek Osaki ... digital imaging: Digiscope
Eric Pascarelli ... motion control camera
Rocco Passionino ... effects animator: CFX
Matthew Paulson ... modeler
Logan Payne ... model maker
John Peel ... CG artist: VisionArt / character animator: VisionArt
Bob Peitzman ... senior compositor: SPI
Mario Peixoto ... compositor
Eusebio Perez ... video I/O
Loree Perrett ... rotoscope artist: SPI
James Peterson ... CG artist: VisionArt / character animator: VisionArt
Jeffrey Pohl ... data manager
Jeryd Pojawa ... lead model maker: Cinema Production Services
Brennan Prevatt ... digital artist
Jeff Pyle ... model detail foreman: Stirber Visual Network (as Jeff S. Pyle)
Carolin Quis ... computer graphics supervisor: CFX
Pasqual Ramirez ... lead model maker: Cinnabar
Jay Randall ... character animator: CFX
J. Robert Ray ... software engineer
Michelle Reiner ... digital imaging: Digiscope
Joshua Rexon ... data I/O manager
Sam Richards ... senior technical designer: SPI
Shayna Ritenour ... visual effects production assistant
Eugene P. Rizzardi ... model shop supervisor (as Gene Rizzardi)
Nanci Roberts ... visual effects art director
Tom Rodriguez ... senior software engineer
Dennis Rogers ... first assistant camera
Christopher Roldan ... lead model maker: Cinnabar
Joshua D. Rose ... digital effects supervisor: VisionArt (as Joshua Rose)
Mark Ross-Sullivan ... lead model maker: Cinema Production Services (as Mark Ross Sullivan)
Arturs Rusis ... I/O manager
Barry Safley ... CG artist: VisionArt / character animator: VisionArt
Kosta Saric ... visual effects editor: CFX
Naomi A. Sato ... digital artist: Digiscope (as Naomi Sato)
Bill Schaeffer ... digital rotoscope
David Schaub ... character animator: SPI
Jennifer Lee Scheer ... lead rotoscope artist: CFX (as Jennifer Scheer)
John Schmidt ... camera tracking supervisor: VisionArt (as John Martin Schmidt)
Paula Schneider ... creature fabrication
Laurel Lyn Schulman ... digital effects producer: Digiscope
Asim Sehic ... miniature effects supervisor: WKR Productions
Nelson Sepulveda ... senior compositor: CFX
Chris Serenil ... computer services manager
Pete Shinners ... character developer: VisionArt
Denise Shurtleff ... visual effects coordinator
Jeremiah Small ... lead model maker: Cinnabar model & miniature construction
Aaron Smith ... digital compositor
David A. Smith ... color & lighting artist: SPI
Jeff W. Smith ... digital compositor
Alexander E. Sokoloff ... digital character animator: SPI (as Alex Sokoloff)
Kevin Souls ... compositor: CFX
Frederic Soumagnas ... lead lighting artist
Jeremy Squires ... effects animator/tracking supervisor: VisionArt
Jimmy Squires ... tracking supervisor/effects animator: VisionArt
Bret St. Clair ... technical director: CFX
Robert Steuer ... model maker
Jamie Stevenson ... visual effects coordinator: SPI
John K. Stirber ... model supervisor: Stirber Visual Network
Scott Stokdyk ... CG supervisor
Todd Stone ... visual effects
Mary Stuart-Welch ... executive visual effects producer: Digiscope (as Mary Stuart Welch)
Jeff Sturgill ... visual effects assistant cameraman
Ken Swenson ... lead model maker: Cinema Production Services
Marty Taylor ... Inferno artist: Digiscope
Thomas Thill ... executive producer: Digiscope
Dante Thomas ... lead model maker: Cinnabar
Andrew Titcomb ... senior animator: SPI
James D. Tittle ... visual effects production coordinator: CFX
Audrea Topps Harjo ... digital production manager: SPI (as Audrea Topps Harjo)
Ricardo Torres ... digital compositor: main title sequence & design
Michael J. Travers ... lead technical director: SPI
Laurence Treweek ... color & lighting artist: SPI
Zachary Tucker ... camera matchmover: CFX
Erich Turner ... CG artist: VisionArt (as D. Erich Turner) / character animator: VisionArt (as D. Erich Turner)
Richard Turner ... compositing artist: SPI
Dale Utiger ... lead carpenter: Cinnabar
Lisa Marie Valdes ... miniatures painter
Mark Alan Valdes ... lead miniatures painter (as Mark Valdes)
Scott B. Valdes ... paint department supervisor: miniatures (as Scott Valdes)
Pepe Valencia ... color & lighting artist: SPI
Attila Veress ... digital scanning & film recording
Alette Vernon ... digital compositor: Visionart
Joe Viskocil ... miniature special effects supervisor (as Joseph Viskocil)
Chris Warnock ... lead model maker: Cinnabar
James Waterhouse ... model maker
Kurt Weidman ... model maker
Barry Weiss ... senior staff: SPI
Eric Weiss ... character animator: Godzilla, CFX (as Eric M. Weiss)
Tony Whitman ... key grip: visual effects unit
Andrea Whittier ... model shop supervisor: Cinnabar
Guy Wiedmann ... assistant visual effects editor
Robert Wilcox ... miniature effects supervisor: WKR Productions
Steffen M. Wild ... computer graphics supervisor: CFX
Chris 'Willie' Williams ... tracker
Scott Williston ... miniatures
Eric Withee ... data manager: CFX
Brian Wolf ... rotoscope artist: CFX
Christopher Wolf ... production coordinator
Michael Woolaway ... lead model maker: Cinnabar (as Mike Woolaway)
Ian Wosiski ... compositing artist: SPI
Doug Yoshida ... digital artist: SPI (as Douglas Yoshida)
Thomas Zell ... effects technician: miniature pyrotechnic
Jeff Zucker ... gaffer: visual effects unit
Craig Andujar ... model crew (uncredited)
Dennis Bredow ... texture artist (uncredited)
Tom Chesney ... miniature/pyro effects (uncredited)
Peter Collins ... visual effects artist (uncredited)
Robert D. Crotty ... digital effects coordinator: VisionArt (uncredited)
Todd Fellows ... model maker: Cinema Production Services (uncredited)
Andy Garcia ... technical assistant: Sony Pictures Imageworks Inc. (uncredited)
Lynn Garrido ... model maker: WKR (uncredited)
Anthony Harris ... visual effects timing coordinator (uncredited)
Ardie Johnson ... modeler (uncredited)
Mark Joyce ... modelmaker: Cinema Production Services, Inc. (uncredited)
Paul McGhee ... film scanning and recording (uncredited)
Hal Miles ... digital artist (uncredited)
Thanh Nguyen ... modeler (uncredited)
Ron D. Peake ... visual effects fabricator (uncredited)
Chris Simmons ... model maker (uncredited)
Stephen Sobisky ... 3D modeling producer (uncredited)
Aaron Tankenson ... production assistant: Tatopoulous Designs (uncredited)
David Tanner ... software engineer (uncredited)
Joseph Thomas ... matchmover (uncredited)
Isabella Vosmikova ... visual effects (uncredited)

Stunts 

Bill Anagnos ... stunt driver
Dave Bartholomew ... stunts
Michael T. Brady ... stunts
Michael Brandy ... stunts
Jeff Brockton ... stunt performer
Bob Brown ... stunts (as Robert Brown)
Troy Brown ... stunt coordinator: second unit
William H. Burton Jr. ... stunts (as William H. Burton)
Chris Cenatiempo ... stunts
John Cenatiempo ... stunts
Steven Chambers ... stunts (as Steve Chambers)
Phil Chong ... stunts
Blaise Corrigan ... stunts
Paul Crawford ... stunts
John T. Cypert ... stunts (as John Cypert)
Steve M. Davison ... stunts (as Steve Davison)
Shane Dixon ... stunts
Eddy Donno ... stunts
Tom Elliott ... stunt double: Matthew Broderick
Annie Ellis ... stunts
Kenny Endoso ... stunts
Danny Epper ... stunts
Peter Epstein ... stunts
Frank Ferrara ... stunts
Colin C.L. Fong ... assistant stunt coordinator
Troy Gilbert ... stunts
Al Goto ... stunts
James M. Halty ... stunts (as Jimmy Halty)
Thomas Robinson Harper ... assistant stunt coordinator
Gene Harrison ... stunts
Thirl Haston ... stunts (as Thirl R. Haston)
Steven Ho ... stunts
Mick Hodge ... stunt performer
Chuck Hosack ... stunts
Scott Hubbell ... stunts
Tommy J. Huff ... stunts (as Thomas J. Huff)
Steven Ito ... stunts
Cinda-Lin James ... utility stunts
Kris A. Jeffrey ... stunts
Randy Johnson ... stunts
Al Leong ... stunts
Will Leong ... stunts
Michael R. Long ... stunts
Kurt D. Lott ... stunts
Billy D. Lucas ... stunts (as Billy Lucas)
Johnny Martin ... stunts
Dustin Meier ... utility stunts
John Meier ... stunts (as John C. Meier)
Rudyard Moncayo ... stunts
Bennie Moore ... stunts (as Bennie E. Moore Jr.)
Alan Oliney ... stunts
Garry Pastore ... stunt driver
Eddie Perez ... stunt performer
Chuck Picerni Jr. ... stunts
Steve Picerni ... stunts
Byron Quiros ... stunt performer
Joe Rabl ... stunt actor
Chad Randall ... stunts
Larry Rippenkroeger ... stunts
Jimmy N. Roberts ... stunts
Mic Rodgers ... stunts
Danny Rogers ... stunts
Jimmy Romano ... stunts
Pat Romano ... stunt rigger
R.A. Rondell ... stunt coordinator
Debby Lynn Ross ... stunts
Michael Runyard ... stunts
James Ryan ... utility stunts
Gregg Sargeant ... stunts
Paul Sklar ... stunts
Ron Stein ... stunts
Matthew Taylor ... stunts
Scott Workman ... stunts
Danny Wynands ... stunts (as Dan Wynands)
Joji Yoshida ... stunts
Ray Abbott ... utility stunts (uncredited)
Kevin Ash ... stunt driver (uncredited)
Jill Brown ... stunts (uncredited)
Lynna' Davis ... stunts (uncredited)
Jared S. Eddo ... stunt rigger (uncredited)
Robert Hammond ... stunts (uncredited)
Ben Jensen ... stunts (uncredited)
John Koyama ... stunts (uncredited)
Shawn Robinson ... stunt performer: Military (uncredited)
Eliot Sash ... stunt driver (uncredited)
David Shumbris ... stunts (uncredited)
Derrick Simmons ... utility stunts (uncredited)
Gunter Simon ... stunts (uncredited)
Patricia Tallman ... utility stunts: Red Shirt Waitress (uncredited)
Gary Toy ... stunts (uncredited)
Jeff Winn ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Phil Abraham ... camera operator: "b" camera
Amy Alarian ... electrician
Florian Ballhaus ... camera operator
Claudette Barius ... still photographer
Rodney Bauer ... grip
Arthur Blum ... dolly grip
Gary L. Camp ... second assistant camera: "a" camera
Tony Chiu ... camera loader: miniature unit
Marc Christie ... rigging grip
Keith Collea ... video assist operator
Rick Crum ... electrician
Doug Dalisera ... best boy electric
Porfirio Dominguez ... grip: water
Eric Alan Donaldson ... company grip: second unit
Daniel Dorowsky ... rigging elect
Scott Drinon ... key dolly grip
Richard Elias ... best boy rigging grip
Kevin Fahey ... grip
Paul Farley ... grip
James J. Ferris ... electrician
Lance Fisher ... additional camera operator: second unit
Mike Gerzevitz ... electrician: second unit
Andrew Glover ... electrician
Nathaniel Goodman ... camera operator
Dylan Goss ... aerial camera operator (as Dylan M. Gross)
Jim Grce ... gaffer
Anthony D. Guzman ... rig electrician
Anette Haellmigk ... director of photography: second unit (limited engagement)
Rick Harris ... best boy: second unit, Falls Lake
Jimmy Harritos ... rigging set electric
Timothy Healy ... electrician: New York
Joel Holland ... video assist operator: New York
Suza Kohlstedt ... assistant camera
Peter Krause ... director of photography: second unit (as Peter Joachim Krause)
Beverly Leonano ... assistant camera
Todd Liggitt ... rigging grip
Mathew Marden ... rigging grip
Anthony T. Marra II ... key grip
Tim Marshall ... rigging gaffer
Gary Martone ... key grip: New York second unit
Tim McAuliffe ... electrician
Niles McElroy ... lighting technician
Michael A. McFadden ... grip
Tim McGinnis ... gaffer
Thomas McGough ... electrician
Kevin McKenna ... video assist operator
Tim Metivier ... second assistant camera: "a" camera
Marty Miller ... grip
John Joseph Minardi ... grip
Matthew Thomas Moles ... rigging key grip
Edis Mustafovski ... electrician
Max Neal ... assistant camera
Evan A. Nesbitt ... first assistant camera: VistaVision camera
David Norris ... camera operator: Wescam camera
Andrew Parke ... first assistant camera: second unit
Daniel Rosner ... key grip: Hawaii
Danny Rosner ... key grip
Joe Sanchez ... key first assistant camera
David A. Santos ... rigging grip
Gerard Sava ... assistant camera
Michael A. Savage ... grip
Ralph Scherer ... grip
Chuck Shuman ... director of photography: Falls Lake unit (as Chuck Schuman)
David W. Slodki ... lighting console programmer
John V. Smalley ... grip
Charles M. Smallwood ... key grip: additional photography
Stephen St. John ... Steadicam operator
Michael Tolochko ... best boy electric: second unit
Brian 'Wheat' Villegas ... grip
Chris Wagganer ... assistant video engineer
James B. Walsh ... grip
Gary A. Williams ... dolly grip: second unit
David C. Wright ... rigging grip
Giovanni Zelko ... set lighting technician
John Choi ... assistant camera (uncredited)
James Edmiston ... grip (uncredited)
Renan Galindo ... second unit: lighting best boy (uncredited)
Mark R. Leins ... additional first assistant camera: second unit (uncredited)
Karl Owens ... first assistant camera (uncredited)
Douglas Pellegrino ... additional camera (uncredited)
Isabella Vosmikova ... still photographer (uncredited)

Animation Department 

Caroline Choat ... character designer
Alice V. Kaiserian ... animator
Steve Keele ... animator
Jay Randall ... animator

Casting Department 

Riccardo Bertoni ... extras casting
Stephanie Corsalini ... casting: New York
Faras Rabadi ... casting assistant
Anna Liza Recto ... casting associate: New York (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Anita Louise Brown ... set costumer
Dorothy Bulac ... specialty costumer
Lois DeArmond ... costume illustrator
Gail A. Fitzgibbons ... set costumer
Marta Font ... set costumer
Nancy Jarzynko ... costumer

Editorial Department 

Lance Anderson ... first assistant editor: avid
Monica Anderson ... first assistant editor
Anthony Bozanich ... assistant film editor (as Tony Bozanich)
Tzarina V. Edillon ... first assistant editor
David Feldman ... assistant editor
Lauren Giordano ... editor: main title
Jana Lynn Gold ... assistant editor: avid
Mo Henry ... negative cutter
Taka Ikari ... editorial assistant (1998)
Karen Kory ... assistant film editor
Daniel Lawrence ... editor: video unit
David Orr ... color timer
Ryan Quigley ... editorial production assistant
Eric Rigney ... avid technician
Guy Sappington ... assistant editor
Dale Jones ... avid technician (uncredited)

Music Department 

Peter Afterman ... music supervisor
Nicholas Dodd ... conductor / orchestrator
Dina Eaton ... music editor
Art Ford ... music consultant
Daniel Gaber ... assistant music editor (as Dan Gaber)
Gary A. Hecker ... special vocal effects (as 'Gary Hecker')
Norman Ludwin ... musician (bass)
Shawn Murphy ... score mixer
Scott Rouse ... assistant music editor
Steven L. Smith ... music preparation
James Thatcher ... musician: french horn
Toby Wood ... music recording engineer
Tommy Johnson ... musician: tuba (uncredited)

Transportation Department 

Gina August ... driver
Michael Avallon ... driver
Richard Burch ... driver: mechanic
Manny Demello ... driver
Michael Ingold ... driver
William P. Lafon ... driver
Craig Lietzke ... transportation captain
Brita McCollough ... driver
Brenda Ryan ... driver / unit transportation captain
Shaun Ryan ... production driver
Jack Sander ... driver
David Shaffer ... transportation coordinator (as David W. Shafer)
Joe Tavares ... transportation coordinator: Hawaii
Safi Shabaik ... transportation office manager (uncredited)

Other crew 

Rachel Aberly ... unit publicist
Daniel Hsu Accomando ... title sequence footage and research / video unit coordinator
Robin Anderson ... second script supervisor
Adam Baer ... location scout
Kim Berner ... script supervisor
Crista Birgy ... second assistant accountant
Lisa Marie Boiko ... stand-in: Vicki Lewis, Maria Pitillo
Scott Bradley ... dive master: Falls Lake unit
Patrick G. Brady ... puppeteer
Wes C. Caefer ... puppeteer
Marilee Canaga ... puppeteer
Al Cerullo ... helicopter pilot (as Albert C. Cerullo)
Darren Cerullo ... helicopter pilot
John L. Chaldu ... minature/pyro effects technician
Glen L. Chin ... additional production assistant
Mark Ciccone ... helicopter pilot
Craig Clark ... technical director
Dave Coennen ... production assistant (as David Coennen)
Kathleen Corgan ... assistant location manager
Alex Daniels ... puppeteer
Stephen P. Del Prete ... set production assistant: second unit
Steve Denapoli ... dive master: Falls Lake unit
Matthew Devitt ... underwater technician: underwater unit
Lisa D. DiSanto ... production secretary
Johnny Egan ... production assistant
Brent Ekstrand ... video and computer engineer
Kenneth E. Fix ... location manager
Miles Flewitt ... co-marine coordinator
Joie Gharrity ... assistant to director
Michael D. Gillis ... set production assistant
Meg Gould ... production secretary (as Meg E. Gould)
Jacqueline M. Granger ... production assistant (as Jacqueline M. Stone)
Tommy Harper ... set production assistant (as Thomy Harper)
Courtney Henley-Anderson ... production assistant
Cassandra Heredia ... production assistant
Lincoln D. Hiatt ... title designer: main title sequence (as Lincoln Douglas Hiatt) / video unit producer
Dawn Higginbotham ... production assistant: second unit, Falls Lake
Dave Hilchey ... marine coordinator: Falls Lake unit
Heather Hope ... production assistant
Douglas Huber ... stand-in
Vanessa R. Jordan ... assistant: Ute Emmerich
Beverly Jusi ... effects accountant (as Beverly Meade)
Maria Lando ... developer: Centropolis Effects
Angela Laprete ... production coordinator
Kevin LaRosa ... aerial coordinator / pilot (as Kevin La Rosa)
Jamie Lawrence ... helicopter pilot
Jenifer Lew ... on-set production assistant
Tamara Maellaro ... set medic
Pat Magie ... seaplane pilot
Karen Mahan ... set production assistant: New York
Erik Malkovich ... set production assistant
Rod Maxwell ... video graphics specialist (as Rod Havrick Altschul)
Chris Miller ... technical consultant
Doug Moreno ... first accountant
Len Murach ... location assistant
Neal Naito ... production assistant
Eric Pacheco ... helicopter pilot
Edward V. Pannozzo ... creature effects assistant accountant
Will Plyler ... assistant: Mr. Fay
Steven T Puri ... president: Centropolis Effects, LLC
Bill Purple ... production assistant (as William Purple)
Lance Reisch ... production assistant: background production
Wayne F. Richardson ... helicopter pilot (as Wayne Richardson)
Gregory Routt ... location assistant: New York
Sarah Rubano ... creature shop coordinator
Steven E. Simon ... production assistant
Brian Simpson ... puppeteer
Preston Simpson ... puppeteer
Kristian Sorensen ... military coordinator
Harriet Spalding ... production assistant
Shannon Speaker ... assistant production coordinator
Robert T. Striem ... location assistant
Jules Sylvester ... animal wrangler
Michele Tedlis ... assistant production accountant
Tavin Marin Titus ... assistant: Mr. Devlin (as Tavin Marin)
Anna Tkatch ... digital effects intern
Frank Venegas ... set production assistant
Mark Viniello ... puppeteer
Rick Washburn ... weapons coordinator: New York
Ryder Washburn ... assistant weapons coordinator: New York
Cameron Watson ... dialogue coach
Mark H. Weingartner ... rear projection supervisor
Steven Weisberg ... office assistant
Dana Williams ... production coordinator
Kent Wilson ... creature crew
Chris Winn ... key craft service
Eric Yellin ... production assistant: New York
Lynnanne Zager ... adr voice
Brian Bruskrud ... accounting clerk (uncredited)
Scott Challgren ... special promotion (uncredited)
Carey Goldstein ... production assistant (uncredited)
Melvin James ... production assistant (uncredited)
James Janowsky ... craft service (uncredited)
Tom Lent ... adr voice (uncredited)
Lauren Lloyd ... studio executive (uncredited)
Harry Lu ... armorer (uncredited)
Jonathan Persky ... assistant location manager (uncredited)
Peggy Robinson ... production assistant: New York (uncredited)
Nick Tabri ... production assistant: New York (uncredited)

Thanks 

Tomoyuki Tanaka ... dedicated to the memory of

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page