Edit
The 13th Warrior (1999) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

John McTiernan
Michael Crichton ... (reshoots) (uncredited)

Writing Credits (WGA)  

Michael Crichton ... (novel)
 
William Wisher Jr. ... (screenplay) (as William Wisher) and
Warren Lewis ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
Queen Weilew
...
Herger - Joyous (as Dennis Storhoi)
...
...
Anders T. Andersen ...
Wigliff - King's Son
...
Skeld - Superstitious
...
Weath - Musician
Mischa Hausserman ...
Rethel - Archer
Neil Maffin ...
Roneth
Asbjørn 'Bear' Riis ...
Halga - Wise (as Asbjorn Riis)
...
Helfdane - Fat
Daniel Southern ...
Edgtho - Silent
Oliver Sveinall ...
Haltaf - Boy
Sven Wollter ...
Albie Woodington ...
...
Ragnar - Dour (as John Desantis)
...
Caravan Leader (as Eric Avari)
...
Olga
Richard Ooms ...
One-Eyed Old Man
Dylan Gray Woodley ...
Screaming Boy
Bjørn Ove Pedersen ...
Wulfgar - The Boy-Messenger (as Bjorn Ove Pedersen)
Scott Elam ...
Herald
Ghoncheh Tazmini ...
Shaharazhad - Arabian Beauty
Joe Bulatti ...
Shaharazhad's Husband
Mina E. Mina ...
The Caliph (as Mina Erian Mina)
Mona Storhøi ...
Sacrificial Woman (as Mona Storhoi)
Turid Balke ...
Oracle - Old Woman
...
Hulda
Susan Willis ...
Yolande Bavan ...
Wendol Mother Companion
Clare Lapinskie ...
Freyda (as Claire Lapinski)
Tarik Batal ...
Arab Page
Brett Reyez ...
Caravan Lieutenant
Akesh Gill ...
Serving Girl
Natalia MacLeod ...
Serving Girl (as Natalia Mohammed Macleod)
...
Serving Girl (as Kaaren De Zilva)
...
Serving Girl
...
Would Be King
Alaina Lander ...
Sleeping Girl
Jeremy Van der Driesen ...
Arab General (as Jeremy Van Der Driesen)
Al Hachlaf ...
Arab General
Brian Jensen ...
Norseman
...
Norseman (as Michael Brynjolfson)
...
Norseman
...
Norseman
John 'Bear' Curtis ...
Norseman (as John Bear Curtis)
Andrew Kavadas ...
Norseman (as Andrew A. Kavadas)
Gunnar Skjavestad ...
Norseman On Ship
Malcolm Jolly ...
Wulfgar Retainer
Owen Walstrom ...
Wendol Guard
Greg Michaels ...
Sword Master
Rest of cast listed alphabetically:
Chris Angel ...
Angus (Red Hair Giant) (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Lou Arkoff ... co-producer
Michael Crichton ... producer
Ned Dowd ... producer
Ethan Dubrow ... executive producer
Casey Grant ... associate producer
John McTiernan ... producer
Andrew G. Vajna ... executive producer

Music by 

Jerry Goldsmith

Cinematography by 

Peter Menzies Jr. ... director of photography

Film Editing by 

John Wright

Casting By 

Patricia McCorkle ... (as Pat McCorkle)

Production Design by 

Wolf Kroeger
William Lakoff ... co-production designer (uncredited)

Art Direction by 

R. St. John Harrison ... (as Richard St. John Harrison)
William Heslup
Helen Jarvis ... (as Helen V. Jarvis)

Set Decoration by 

Annmarie Corbett
Rose Marie McSherry

Costume Design by 

Sandra J. Blackie ... co-costume designer
Nancy Duggan ... co-costume designer
Kate Harrington

Makeup Department 

Ian C. Ballard ... key hair stylist (as Ian Ballard)
Crist Ballas ... special makeup effects artist
Chauney Bawlf ... makeup artist (as Chauney W. Bawlf) / tattoo artist (as Chauney W. Bawlf)
Stacey Butterworth ... wig maker
Angelina P. Cameron ... hair stylist
Rita Ciccozzi ... first assistant makeup artist
Jill Corp ... assistant hair stylist
Jeff Dawn ... makeup designer / makeup supervisor
Victoria Down ... key makeup artist (as Victoria Downe)
Stan Edmonds ... key makeup artist
Dayne Johnson ... makeup artist
Michael Key ... computer makeup design
Janet MacDonald ... key hair stylist
Audrey McAngus ... special makeup effects artist
Ryan Nicholson ... special makeup effects artist
Christopher Mark Pinhey ... assistant makeup artist
Charles Porlier ... key makeup artist (as Charles E. Porlier)
Tone Rorvik ... assistant makeup artist
Janet Sala ... key hair stylist
Sean Sansom ... prosthetics technician
Peter Tothpal ... hair designer
Bev Wright ... assistant makeup artist
Elissa B. Frittaion ... assistant makeup artist (uncredited)
Doug Morrow ... special makeup effects lab technician (uncredited)
Reka Wessely Tihanyi ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Stewart Bethune ... unit manager: second unit
Daniel R. Chavez ... executive in charge of post production
Penny Gibbs ... assistant production manager
Casey Grant ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Paul Barry ... second second assistant director
Jim Brebner ... second assistant director
Vince Duque ... second assistant director: dayplayer
E.J. Foerster ... second unit director
Michelle Foote ... third assistant director: second unit
Dave 'Foots' Footman ... third assistant director (as David Footman)
Bruce Moriarty ... first assistant director
Barbara M. Ravis ... second assistant director (additional photography)
John E. Sullivan ... second unit director (as John Sullivan)
Berengaria Tomkies ... trainee assistant director
Jonathan Watson ... first assistant director: second unit
John R. Woodward ... first assistant director: additional photography

Art Department 

Nathaniel Akin ... set sculptor
Herman Alexander ... carpenter
Clayton Allen ... carpenter assistant
Doug Antonides ... naval architect
Simon Atherton ... sword maker
Santino Barile ... assistant property master
Eric J. Bates ... property master
Martine Bilodeau ... scenic artist
Brent Boates ... production illustrator
Keith Burk ... set dresser
Scott Calderwood ... on-set dresser
James Cordeiro ... illustrator
Jean-Paul Costaz ... paint foreman
Steve Craine ... head scenic painter (as Steven D. Craine)
Shannon Curfman ... on-set dresser: reshoots
David Curley ... lead carpenter
Brian Davenport ... sword maker
Ivar Dirikis ... stand-by carpenter
Jakub Durkoth ... carpenter
Joe Elvington ... labor foreman: reshoot
Glenn Foerster ... best boy greens
Kenny Gibbs ... prop builder
Brent Gloeckler ... sculptor
Jim Green ... best boy greens
Al Gunn ... lead carpenter (as Allen Gunn)
Doug Hardwick ... construction coordinator (as Douglas Hardwick)
Brentan Harron ... designer: shield & helmet (as Brent Harron)
Tyler Bishop Harron ... assistant property builder
Heiko Hespe ... best boy greens
Glen Hierlihy ... stand-by carpenter (as Glen Herlihy)
Grey Hill ... sculptor
Catherine Ircha ... draftsperson
David James ... sculptor
K.J. Johnson ... assistant set decorator
Patrick Kearns ... lead on-set dresser
Daphne Klebe ... art department administrator (as Daphne Lebe) / graphic artist (as Daphne Lebe)
D. Brent Lane ... assistant property master
Catherine Leighton ... assistant properties
David Lewis ... head greens person (as David A. Lewis)
C.R. Lister ... storyboard artist
Philip Lunt ... best boy greens (as Phillip P. Lunt)
John Marcynuk ... draftsperson
Gwendolyn Margetson ... draftsperson
Max Matsuoka ... saddle maker
Mike McLeod ... construction foreman
Bill McMahon ... assistant art director
Dale Menzies ... construction foreman
Robert Moran ... lead hand painter
Glenn Mowatt ... construction safety coordinator
Brendan O'Reilly ... head greens person
Joanne Quirk ... lead dresser
Kama Ringwood ... on-set properties
Francisco Rosa ... scenic artist
David Rosychuk ... on-set properties
Grace Rourke ... lead hand painter
Mark Sakamoto ... set dresser
Kathie Sharpe ... tacks
Ron Sowden ... assistant set decorator
Norm Spence ... scenic artist
Vasa Sramek ... on-set painter / scenic painter
Mark Stainthorpe ... construction foreman: boats
Jeremy Stanbridge ... art department assistant (as Jeremy A. Stanbridge)
Grant Swain ... props creator
Nevin Swain ... on-set properties
Samuel J. Tell ... leadman
Mario Tomas-Niedworok ... scenic artist
Kevin VanHook ... storyboard artist (as Kevin Vanhoo)
Ross Wahl ... lead dresser
Marke K. Walker ... lead carpenter
Ross Walshe ... lead carpenter
Daniel Willson ... head trail greens person
Les Ford ... props fabricator (uncredited)

Sound Department 

Mary Andrews ... adr editor
James Ashwill ... foley mixer
Steve Boeddeker ... sound effects editor (as Steven Bodecker)
Beau Borders ... assistant sound designer
Christopher Boyes ... sound designer (as Chris Boyes)
Fred Burke ... foley editor
Rick Canelli ... adr recordist
Tom Caton ... boom operator (as Thomas P. Caton)
Lucy Coldsnow-Smith ... dialogue supervisor
Samuel C. Crutcher ... sound effects editor (as Sam Crutcher)
John T. Cucci ... foley artist (as John Cucci)
Gloria D'Alessandro ... dialogue editor
Mike Dobie ... sound effects editor
Robert Eber ... sound mixer
Todd Egan ... assistant sound editor
Juno J. Ellis ... adr supervisor
Sean England ... sound re-recordist
David Farmer ... sound effects editor
Richard C. Franklin ... sound effects editor (as Rick Franklin)
Michael Haight ... dialogue editor
Jerelyn J. Harding ... adr editor (as Jere Harding)
Matthew Harrison ... foley editor (as Matt Harrison)
Denise Horta ... adr editor
Doug Jackson ... sound effects editor
Stephen Janisz ... adr editor
Adam Johnston ... sound effects editor
Constance A. Kazmer ... dialogue editor (as Connie Kazmer)
Jason King ... sound editor
Steve Kohler ... pre-mix recordist
Adam Kopald ... sound effects editor
Nicholas Vincent Korda ... adr editor (as Nick Korda)
Gary Krivacek ... sound effects editor
Jim Lacamel ... sound assistant
Tom Lalley ... sound re-recording engineer
Linda Lew ... foley recordist
James Likowski ... foley editor (as Jim Likowski)
Eva Madden ... sound assistant
Victoria Martin ... foley supervisor
Michael Minkler ... sound re-recording mixer
Frank A. Montaño ... sound re-recording mixer (as Frank Montaño)
Alan Robert Murray ... supervising sound editor
Dan O'Connell ... foley artist
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Mike Sahota ... sound utility
Christopher Scarabosio ... assistant sound designer
Robert L. Sephton ... sound effects editor
Frank Smathers ... dialogue editor
Duane Stanley Smith ... sound utility
Karen Spangenberg ... dialogue editor
Del Spiva ... assistant sound editor
Donald Sylvester ... sound editor
Jay Wilkinson ... co-supervising sound editor
Brian Williams ... sound designer
Bob Wishnefsky ... assistant sound editor
Butch Wolf ... foley editor
Matthew Wood ... assistant sound designer
Gary Wright ... foley editor
Janelle Showalter ... assistant sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Dave Dunaway ... special effects technician
Thomas L. Fisher ... special effects coordinator
Robert D. Goldstein ... special effects assistant
Franco Goss ... specialty props
Nick Lawson ... special effects best boy / special effects foreman
Andrew Miller ... special effects foreman
Gary Minielly ... special effects assistant
Jak Osmond ... special effects assistant
Dwight Rolle ... special effects assistant (as Dwight Robinson)
Robert L. Slater ... special effects assistant
Grant Smith ... special effects technician
Adam Tayler ... special effects technician
Andrew Verhoeven ... special effects assistant
Mike Vézina ... special effects supervisor (as Mike Vezina)
Jason Collins ... gore effects: KNB Effects Group (uncredited)

Visual Effects by 

Jonathan Alvord ... avid editor: Cinesite
Ted Andre ... digital compositor: Cinesite
Rod Basham ... visual effects editor: Cinesite
Donald Campbell ... texture painter: Cinesite (as Don Campbell)
Jamie Clay ... pre-visualization
Kate Crossley ... visual effects editor
Erin M. Cullen ... digital artist: Cinesite / roto artist
Charles Darby ... matte painting supervisor: Cinesite
Joe Dubs ... paint supervisor: Cinesite
Pavel Dvorak ... data engineer: Cinesite
Kevin Elam ... digital effects producer: Cinesite
Gilbert Gonzales ... digital artist: Cinesite
John Hewitt ... CG supervisor: Cinesite
Joel Hynek ... visual effects research and development
Gokhan Kisacikoglu ... technical director
Karen Klein ... roto supervisor: Cinesite (as Karen D. Klein)
Richard Klein ... CG animator: Cinesite
Vincent Lavares ... 3D technical assistant supervisor: Cinesite Hollywood
Jennifer Law-Stump ... digital effects artist: Pacific Title Digital
Don Lee ... digital compositor
Mark Tait Lewis ... digital compositor: Cinesite (as Mark Lewis)
David Lingenfelser ... digital compositor
Kevin Lingenfelser ... composite supervisor: Cinesite
Julius Magodo ... digital artist: Cinesite
Marcel Martinez ... digital compositor: Cinesite
Valerie McMahon ... digital artist
Sarah Moore ... digital compositor: Buena Vista Imaging
Cristin Pescosolido ... digital compositor: Cinesite
Corinne Pooler ... digital artist: Cinesite
Jerry Pooler ... digital visual effects supervisor: Cinesite
Karl Raade ... digital artist
Dylan Robinson ... CG animator: Cinesite
Allen Ruilova ... CG animator: Cinesite
Joe Salazar ... digital compositor
Lon R. Shor ... CG animator: Cinesite
Brian Shows ... animation assistant: Cinesite
Tiffany Smith ... visual effects production assistant: Cinesite (as Tiffany A. Smith)
Nicolai Strelh ... concept artist: Cinesite (as Nicolai Strehl)
Christopher Sullivan ... visual effects assistant
John E. Sullivan ... visual effects supervisor: Buena Vista (as John Sullivan)
Tracy Takahashi ... production coordinator: Cinesite
Pat Tubach ... digital compositor: Cinesite (as Patrick Tubach)
Ray Utarnachitt ... visual effects assistant (as Ray Utamachitt)
Chris Wood ... digital artist: Cinesite
Steve Wright ... digital compositor: Cinesite
Mieko Yoshida ... CG animator: Cinesite
Jackson Yu ... assistant visual effects animator
Brian Begun ... compositor: POP Film (uncredited)
Jason Dost ... digital recording operator (uncredited)
Kevin LaNeave ... digital asset coordinator (uncredited)
John B. Wallace ... texture painter: Cinesite (uncredited)

Stunts 

Becky Bates ... stunts
Dan Belley ... stunts
Tony Lee Boggs ... utility stunts
Celia Bond ... stunts
Todd Braithwaite ... stunts
Troy Brown ... stunts
Eric Bryson ... stunts
Duane Dickinson ... stunts
John Dodds ... stunts
Jim Dunn ... stunts
Marny Eng ... stunts
Danny Epper ... stunt player
Jim Finkbeiner ... stunts
Corry Glass ... stunts
Reg Glass ... stunts
Bud Hamilton ... stunts
Cam Hamilton ... stunts
Dave Hospes ... stunts
Scott Hubbell ... stunts
David Jacox ... stunts
Ken Kirzinger ... assistant stunt coordinator (as Ken Kerzinger)
Bill Laity ... stunts
Lisa Lancaster ... stunt performer
Michael Langlois ... stunts (as Mike Langlois)
Billy Laye ... stunts
Dave Leader ... stunts
Brad Loree ... stunts
David McKeown ... stunts (as Dave McKeown)
Mike Mitchell ... stunts
David Mylrea ... stunts
Casey O'Neill ... stunt double: Antonio Banderas
Shawn C. Orr ... stunts (as Shaun Orr)
Fred Perron ... stunts
Jerry Phillips ... stunts
Dieter Rauter ... stunt performer
Jacob Rupp ... stunts
Paul Rutledge ... stunts
Kevin Schartner ... stunts
Trish Schill ... stunts
Greg Schlosser ... stunts
Monica Schlosser ... stunts
John Stoneham Jr. ... stunts (as John Stoneham)
Melissa R. Stubbs ... stunts (as Melissa Stubbs)
Sonny Surowiec ... stunt double
Cam Sutherland ... stunts
Rene Van Hullebush ... stunts (as A. Rene Van Hullebush)
Russ Wideman ... stunts (as Ross Wideman)
Steve Woodley ... stunts: dog attack
Brent Woolsey ... stunt coordinator
Edward Wrayton ... stunts (as Eddy Wrayon)
Pat Young ... stunts
James Bamford ... stunts (uncredited)
Gregory J. Barnett ... stunts (uncredited)
Craig Baxley Jr. ... stunts (uncredited)
Guy Bews ... stunts (uncredited)
Claude Bouchard ... key stunt rigger (uncredited)
Michael T. Brady ... stunts (uncredited)
Joe Bucaro III ... stunts (uncredited)
Gavin Buhr ... stunts (uncredited)
Mark Chadwick ... stunts (uncredited)
Darryl Chan ... stunt fighter (uncredited)
Lauro Chartrand ... stunts (uncredited)
Dean Choe ... stunts (uncredited)
Max Daniels ... stunt performer (uncredited)
Brian Duffy ... stunt double (uncredited)
Tom Elliott ... stunts (uncredited)
Anita Hart ... stunts (uncredited)
Leigh Hennessy ... stunts (uncredited)
Scott Hubbell ... water safety (uncredited)
Kris A. Jeffrey ... utility stunts (uncredited)
Chris Monberg ... stunt performer (uncredited)
Vladimir Orlov ... stunts (uncredited)
Michael Owen ... stunts (uncredited)
Rick Pearce ... stunt performer (uncredited)
Tim Rigby ... stunt double (uncredited)
Lynn Salvatori ... stunt coordinator (uncredited)
Lori Stewart ... stunt villager (uncredited)
Rita Woodman ... stunt performer (uncredited)
Scott Workman ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Michael Bruce Adams ... second assistant camera: second unit (as Michael Adams)
David R. Anderson ... electrician (as David Anderson)
Chris Bangma ... assistant camera: SpaceCam
Allison Beda ... assistant camera
Dennis Brock ... gaffer (as Denis Brock)
Gregg Campbell ... grip (as Greggor Campbell)
John Clothier ... director of photography: second unit
Noah Farrell ... best boy grip
Darryl Foulds ... grip
Samuel Buddy Fries ... camera operator: "a" camera
Tom Gregg ... grip
David Gribble ... additional camera operator / additional director of photography
Stuart Haggerty ... best boy electric
Christopher Haifley ... assistant camera
Frank Halpenny ... rigging gaffer (as Gordon F. Halpenny)
Shauna Hanna ... grip
Tim Heller ... electrician
Todd Hlagi ... dolly grip
Pierre Hubert ... dolly grip: second unit
Steve Koster ... camera operator: SpaceCam
John Le Roy ... key grip: second unit (as John Leroy)
Attila Luca ... assistant camera
Alan MacKinnon ... electrician (as Al McKinnon)
Rob McEwan ... still photographer
Michael McLellan ... crane grip / grip foreman
Lee Miller ... electrician
Kelly Moore ... electrician
Cam North ... first assistant camera: second unit
Rob Parisien ... video assist operator
John Platt ... first assistant camera: "a" camera / first assistant camera: Steadicam
Jeff Plecas ... grip
Robert Presley ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
George Ramage ... best boy rigging electric
Thomas E. Watson ... electrician (as Tom Watson)
Gary J. Williams ... key grip (as Gary Williams)
Carrie Wilson ... second assistant camera: "a" camera
John Clothier ... camera operator: second unit (uncredited)
Garnet Durham ... video assistant (uncredited)
W. Scott Weston ... grip (uncredited)

Animation Department 

Marnie Ander ... breakdown artist
Beverlee June Fix ... breakdown artist

Casting Department 

Andrea Brown ... extras casting
Lynne Carrow ... casting: Canada
Lana Carson ... casting assistant
Barbara Harris ... adr voice casting
Priscilla John ... casting: U.K.
Sarah Spearing ... casting assistant: New York
Wendy Spooner ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Suzanne Armstrong ... costume shop supervisor
Dallas Bittner ... special effects costumer: "Wendols"
Isabel Bloor ... set costumer
Andre Brouwer ... personal costumer
Anne Burke ... set costumer
Leslie Cairns ... cutter sewer
Colin Campbell ... hat maker
Rena Campbell ... costumer
Allison Chretien ... set costumer
Phillip Clarkson ... set costumer
Dawn Climie ... costume set supervisor: second unit (as Dawn Leigh Climie)
Patrick Gray ... costume armourer / set costumer
Lisa Halperin ... costumer
Amy Hetland ... costume supervisor: second unit
Carla Hetland ... costume set supervisor
Grace Keating ... costume department supervisor (as Grace Anderson)
Lana S. Krause ... seamstress
Danise Lee ... set costumer
Anthea Mallinson ... head costume dyer
Brenda McDermid ... key costumer
Morag McLean ... set costumer
Kieu Nguyen ... seamstress
Barb Nixon ... costumer
Steve Oben ... set costumer
Kate Pierpoint ... costumes
Kurtis Reeves ... costumer
Zina Richardson ... specialty costumer
Jennifer Jesse Smith ... costumer
Tony Swatton ... wardrobe
Nancy Tait ... set costumer
Donna-Maria Walker ... costume sewer
Melanie Williams ... cutter
Denise Gingrich ... costume maker: Wendol costume (uncredited)
Frances Sweeney ... workroom supervising cutter/fitter (uncredited)

Editorial Department 

Mike Bellamy ... final colorist
Terry Claborn ... color timer (as Terry Claiborn)
Barbara Dunning ... first assistant editor
Mark Herman ... assistant editor
Jeffrey L. Jamison ... assistant editor (as Jeffrey Jamison)
Uri Katoni ... assistant editor
Claudia Morgado ... assistant editor: Canada
Matthew Schmidt ... assistant editor (as Matt Schmidt)
Michael Smith ... assistant editor: Canada
Dennis Virkler ... additional film editor
Emily Wallin ... assistant editor: avid

Music Department 

Robert Bayless ... assistant music editor
Mark Berrow ... musician: violin
Bruce Botnick ... score mixer / score recordist
Alexander Courage ... orchestrator
Peter Davies ... musician
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor (as Sandy De Crescent)
Bruce Dukov ... musician (violin)
Vic Fraser ... music preparation
Jerry Goldsmith ... conductor: orchestra
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Kenneth Hall ... music editor (as Ken Hall)
Jo Ann Kane ... music preparation: Los Angeles
Jamie Lowry ... assistant music editor: temp mix
Kathy Nelson ... executive in charge of music: Buena Vista Motion Pictures Group
Marni Sanders ... copyist
Steven L. Smith ... music preparation
James Thatcher ... musician: french horn
Nick Vidar ... music programmer
Sally Boldt ... music editor (uncredited)

Transportation Department 

Lawrence Albright ... transportation captain
Don Haggerty ... driver
David McDonald ... driver
Dave Miller ... driver: cast
Andrew O'Bray ... cast trailers
Bruce Scott ... driver
Dale Shaben ... transportation captain
Rob Vreugde ... transportation coordinator
Steve Raymond ... driver (uncredited)

Other crew 

Alejandro Abellan ... photo double / stand-in
Helen Akerly ... assistant production coordinator (as Hellen Akerly)
Michael Altman ... projectionist
Sean C. Alvarez ... production accountant: Los Angeles
Jill Anderson ... payroll assistant
Pia Athayde ... payroll accountant
Paul Ballon ... second assistant accountant: reshoots
Josie Boulding ... production assistant: second unit
Silver Butler ... production assistant
Mark Chambers ... set medic
Wendy Cox ... production coordinator
Dan Crosby ... marine coordinator
Jason Crosby ... lead boat wrangler / marine coordinator
Peter Cummings ... production assistant
Jason Dale ... production assistant
Jill Davis ... executive assistant: Mr. McTiernan
Michael Deak ... puppeteer
Jim DeMarco ... post-production accountant
Ian Doig ... animal trainer: wild animals
Mark Dumas ... animal trainer
Lyle W. Edge ... wrangler captain
Joy Ellison ... dialect consultant
Glen English ... armorer
Nicole Florian ... production assistant
Danielle Faith Friedman ... assistant: Mr. Arkoff (as Danielle Friedman)
Gary Gillingham ... production controller
Gretchen Goode ... assistant production coordinator
Leesa Green ... craft service coordinator / first aid coordinator
Denis Henry Hennelly ... assistant production coordinator: re-shoots (as Denis Hennelly)
Lee Jenkinson ... accounting clerk
John Brian King ... title designer (as Brian King)
Jeremy Kinnear ... location assistant
Juta Kitching ... language consultant
Amanda Laithwaite ... production assistant
Terry Mackay ... trainee assistant location manager
Kit Mallet ... Wendol coordinator
Jane Mason ... payroll accountant
Rob Meisenholder ... first assistant accountant
Yvonne Melville ... production coordinator
Greg Michaels ... sword master
Ric Morelli ... post-production accountant
Jason Mosimann ... boat wrangler
Lee Anne Muldoon ... unit publicist
Gary Mulligan ... assistant marine coordinator
Patrick Murphy ... key production assistant
Rino Pace ... location manager
Jamie Payton ... head wrangler: British Columbia
Lee Phillips ... wrangler captain
Stephen Ralphs ... archery supplier / consultant
Paul 'Sled' Reynolds ... animal trainer: camel (as Sled Reynolds)
Deborah Ross ... title designer
Connie Rusgen ... animal trainer
S. Steven Sach ... assistant location manager
John Scott ... head wrangler
Emmanuel Serra ... assistant: Mr. Banderas
Dawn Sharpe ... first assistant accountant
Josh Skye ... production assistant
Amanda Sluggett ... production assistant
Phil Smith ... animal trainer
Lynne Spencer ... executive assistant: Mr. Dowd (as Lynne M. Spencer)
Tom Stenner ... boat wrangler
Amy Sullivan ... production assistant: second unit
Nathan Tichenor ... assistant production coordinator
Mark Voyce ... assistant location manager
Gene Walker ... animal trainer: camel
Christine Wilson ... script supervisor
Steve Woodley ... animal trainer (as Steven Woodley)
Lang Yee ... second assistant accountant: re-shoot
Wayne Baker ... underwater unit (uncredited)
Denise Blasor ... voice replacement artist (uncredited)
Manny Chavez ... production safety supervisor (uncredited)
Yolanda T. Cochran ... assistant accountant (uncredited)
Malle Jensen ... excutive assistant: mr. banderas - reshoots (uncredited)
Daniel E. Parr ... accounting intern (uncredited)
Patricia Warren ... assistant coordinator (uncredited)

Thanks 

Leroy R. Perry Jr. ... acknowledgment: special medical assistance provided by (as Dr. Leroy Perry) (as Chiropractor) (International Sportsmedicine Institute - Los Angeles)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page