IMDb > Deep Impact (1998)
Deep Impact
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Deep Impact (1998) More at IMDbPro »

Photos (See all 59 | slideshow)

Overview

User Rating:
6.1/10   119,871 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 16% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Bruce Joel Rubin (written by) and
Michael Tolkin (written by)
Contact:
View company contact information for Deep Impact on IMDbPro.
Release Date:
8 May 1998 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
Heaven and Earth are about to collide. See more »
Plot:
Unless a comet can be destroyed before colliding with Earth, only those allowed into shelters will survive. Which people will survive? Full summary » | Full synopsis »
Awards:
5 wins & 12 nominations See more »
User Reviews:
Very moving. See more (470 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Robert Duvall ... Spurgeon Tanner

Téa Leoni ... Jenny Lerner

Elijah Wood ... Leo Biederman

Vanessa Redgrave ... Robin Lerner

Morgan Freeman ... President Beck

Maximilian Schell ... Jason Lerner

James Cromwell ... Alan Rittenhouse

Ron Eldard ... Oren Monash

Jon Favreau ... Gus Partenza

Laura Innes ... Beth Stanley

Mary McCormack ... Andrea Baker

Richard Schiff ... Don Biederman

Leelee Sobieski ... Sarah Hotchner

Blair Underwood ... Mark Simon

Dougray Scott ... Eric Vennekor

Gary Werntz ... Chuck Hotchner

Bruce Weitz ... Stuart Caley
Betsy Brantley ... Ellen Biederman

O'Neal Compton ... Morten Entrekin

Rya Kihlstedt ... Chloe

Aleksandr Baluev ... Mikhail Tulchinsky (as Alexander Baluev)

Caitlin Fein ... Caitlin Stanley

Amanda Fein ... Caitlin Stanley

Joe Urla ... Ira Moskatel (as Joseph Urla)
Una Damon ... Marianne Duclos

Mark Moses ... Tim Urbanski

Derek de Lint ... Theo Van Sertema

Charles Dumas ... Jeff Worth

Suzy Nakamura ... Jenny's Assistant

Alimi Ballard ... Bobby Rhue

W. Earl Brown ... McCloud
Katie Hagan ... Jane Biederman

Denise Crosby ... Vicky Hotchner
Frank Whiteman ... Priest

Jason Dohring ... Jason
Jasmine Harrison ... Kid
Rahi Azizi ... Student

Hannah Leder ... Holly Rittenhouse (as Hannah Werntz)

Tucker Smallwood ... Ivan Brodsky

Merrin Dungey ... Sheila Bradley

Kimberly Huie ... Wendy Mogel
William Fair ... Grey Man

Francis X. McCarthy ... General Scott

Ellen Bry ... Stofsky

Lisa Ann Grant ... Reporter
Leslie Dilley ... Waiter

Concetta Tomei ... Patricia Ruiz

Mike O'Malley ... Mike Perry

Kurtwood Smith ... Otis Hefter
Gerry Griffin ... NASA Official

Charlie Hartsock ... David Baker

Jennifer Jostyn ... Mariette Monash

Don Handfield ... Dwight Tanner
Jason Frasca ... Steve Tanner

Cynthia Ettinger ... Pretty Woman
Benjamin Stralka ... Little Boy
Stephanie Patton ... Brittany Baker
Michael Winters ... NASA Guy

John Ducey ... Young Lieutenant

Christopher Darga ... Section Leader
Joshua Colwell ... CAPCOM
Cornelius Lewis ... Bus Sergeant
Kevin LaRosa ... Pilot (as Kevin La Rosa)
rest of cast listed alphabetically:

Janette Andrade ... Injured Student (uncredited)

Ethan Aronoff ... NY Tourist (uncredited)

James E. Ash ... Police Officer (uncredited)

Matt Bennett ... Backpacker (uncredited)
Len Berdick ... Fleeing Pedestrian (uncredited)

Cullen G. Chambers ... Father (uncredited)

Charles Rahi Chun ... MSNBC Anchor (uncredited)
William Driver ... Student (uncredited)
Michael Eskridge ... Ark Dweller (uncredited)

Pamela Fischer ... Pedestrian (uncredited)

Philip M. Gardiner ... Flood Victim (uncredited)

Bob Glouberman ... Prompter Techie (uncredited)

Phil Hawn ... Refugee Climbing Fence (uncredited)

Arden James ... Refugee (uncredited)
Jason Lamey ... Extra (uncredited)

Renee McClellan ... Military Soldier (uncredited)

Jody Millard ... Soldier (uncredited)

George F. Miller ... Fleeing Pedestrian Landing Next to Guy on Bench (uncredited)
Joseph Ashton Montgomery ... Astronomy Club Member (uncredited)
Philip Ng ... Times Square Attendee (uncredited)

Renee Pezzotta ... Bike Messenger (uncredited)

Mic Rodgers ... Secret Service Agent #1 (uncredited)

Thomas Rosales Jr. ... Refugee (uncredited)

Charles Martin Smith ... Dr. Marcus Wolf (uncredited)

Nick Stellate ... Cyclist (uncredited)

Directed by
Mimi Leder 
 
Writing credits
(WGA)
Bruce Joel Rubin (written by) and
Michael Tolkin (written by)

Produced by
Joan Bradshaw .... executive producer
David Brown .... producer
D. Scott Easton .... associate producer
Walter F. Parkes .... executive producer (as Walter Parkes)
Steven Spielberg .... executive producer
Richard D. Zanuck .... producer
 
Original Music by
James Horner 
 
Cinematography by
Dietrich Lohmann 
 
Film Editing by
Paul Cichocki 
David Rosenbloom 
 
Casting by
Allison Jones 
 
Production Design by
Leslie Dilley 
 
Art Direction by
Dennis Bradford 
Gary Kosko 
Andrew Neskoromny 
Thomas Valentine  (as Tom Valentine)
 
Set Decoration by
Peg Cummings 
 
Costume Design by
Ruth Myers 
 
Makeup Department
Gary Archer .... dental prosthetics
John M. Elliott Jr. .... makeup department head
Barbara Lacy .... makeup artist
Waldo Sanchez .... department head hair stylist
 
Production Management
D. Scott Easton .... unit production manager
Brad Goodman .... post-production supervisor
Peter M. Tobyansen .... production supervisor
 
Second Unit Director or Assistant Director
Paula Case .... second second assistant director (as Paula J. Harris)
K.C. Colwell .... first assistant director
E.J. Foerster .... second unit director
Cara Giallanza .... first assistant director: second unit, Los Angeles
Basil Grillo .... additional second second assistant director (as Basil Bryant Grillo)
Derek E. Johansen .... second assistant director: second unit, Los Angeles (as Derek Johansen)
Dana J. Kuznetzkoff .... first assistant director: New York (as Dana Kuznetzkoff)
Ronan O'Connor .... DGA trainee: New York
Tom Priestley Jr. .... second unit director: Los Angeles
Darin Rivetti .... key second assistant director
Robert Rooy .... first assistant director: Washington DC
Alison C. Rosa .... second assistant director: Washington D.C. (as Alison Rosa)
Lisa M. Rowe .... second assistant director: New York (as Lisa Rowe)
Glen Trotiner .... second assistant director: New York
Mark Vargo .... second unit director
Wainani Young-Tomich .... additional second assistant director: crowd scenes
Michele Ziegler .... first assistant director: second unit
Michael Reichman .... additional second assistant director: New York (uncredited)
 
Art Department
Kim Bailey .... technical designer
Todd Bennett .... plaster foreman
Jeff Brown .... greensman
Richard K. Buoen .... storyboard artist
Carl Catanese .... set buyer: Washington, DC
Randy L. Childs .... propmaker foreman
Shannon Curfman .... set dresser
Steven DeSantis .... stage foreman
César Díez Álava .... assistant property master
Daniel J. Gillooly .... greens coordinator
Batia Grafka .... property master
Michael D. Harrell .... assistant property master
Michael Anthony Jackson .... storyboard artist
Philip Keller .... storyboard artist
Heather Kelton .... art department production assistant (as Heather Smith)
Kristina Kilpe .... set dresser: Washington DC
David Lowery .... storyboard artist
Josh Lusby .... set designer
Mark A. Mancinelli .... plasterer gang boss
Masako Masuda .... assistant art director
Richard F. Mays .... set designer
Frank McEldowney .... greensperson
David L. McGuire .... set dresser
Ed Miarecki .... senior model maker
Scott Nifong .... property master: second unit
Kris Peck .... assistant property master
Raymond Prado .... storyboard artist
Dennis Riewerts .... draper
Richard Robinson .... propmaker
Eric Rosenberg .... assistant art director
Mark Sakamoto .... co-leadman
Paul Sonski .... assistant art director
Tommy Tomlinson .... property master
Suzan Torres .... set designer
Gary Tuers .... props
Robert Van Dyke .... general foreman
Cuitlahuac Morales Velazquez .... sculptor
John Villarino .... construction coordinator
Mike Villarino .... construction general foreman
Thomas R. Wagner .... property assistant
Robb W. Ward .... construction foreman: Washington D.C.
Tim Wilcox .... digital illustrator
Dean Wolcott .... set designer
Donna Cihak .... set dresser (uncredited)
Eric Hunsaker .... set dresser (uncredited)
 
Sound Department
Christopher S. Aud .... sound effects editor (as Christopher Aud)
Anna Behlmer .... sound re-recording mixer
John Voss Bonds Jr. .... sound effects editor (as John V. Bonds Jr.)
Raul A. Bruce .... boom operator
Timothy A. Cleveland .... sound effects editor (as Tim Cleveland)
Jeffrey Cranford .... second assistant sound editor (as Jeff Cranford)
Joe Dorn .... adr supervisor
John P. Fasal .... special sound designer (as John Paul Fasal)
Patrick J. Foley .... dialogue editor
Patrick J. Foley .... sound editor
Ginger Geary .... foley artist
Eric Gotthelf .... foley mixer
Todd Harris .... second assistant sound editor
J. Paul Huntsman .... supervising sound editor
Robert Jackson .... boom operator (additional photography)
Greg LaPlante .... digital mastering
Kimberly Ellen Lowe .... adr editor (as Kimberly Lowe Voigt)
Mark L. Mangino .... dialogue editor
Mark L. Mangino .... sound effects editor
Mark Hopkins McNabb .... sound
Andy Nelson .... sound re-recording mixer
George Nemzer .... sound effects editor
Walter Newman .... supervising sound editor
Jayme S. Parker .... sound effects editor (as Jayme Parker)
Tom Perry .... sound re-recording mixer
Jonathan Phillips .... second assistant sound editor
David Raines .... additional sound re-recording mixer
John F. Reynolds .... dialogue editor
Philip Rogers .... sound recordist
Jeff Rosen .... foley supervisor (as Jeffrey Rosen)
Andrew Somers .... adr editor
Andrew Somers .... dialogue editor (as Andy Somers)
David Werntz .... second assistant sound editor
Joe White .... sound
Robb Wilson .... sound assistant (as R. Robb Wilson)
Vikram Biswas .... post-production sound (uncredited)
John Soukup .... optical sound recordist (uncredited)
 
Special Effects by
Thomas Brown .... special effects technician (as Thomas H. Brown)
Darrell Burgess .... wire effects
Danny Cadow .... wire effects technician
Cornellius Carroll .... wire effects (as Cornelius Carroll)
Ron Ciesielski .... special effects technician
Steve J. Costello .... special effects technician
Kim Derry .... special effects technician
Donald Elliott .... special effects foreman (as Donald R. Elliott)
Tom Firestone .... support crew: Space Suite
Robert Harman .... wire effects coordinator
Thomas R. Homsher .... special effects foreman
Donald Krause .... special effects technician
Michael Lantieri .... special effects coordinator
Joe Love .... special effects technician
Matt McDonnell .... special effects technician (as Matthew J. McDonnell)
Fred O'Connor .... special effects crew
Dan Ossello .... special effects technician
John Ossello .... special effects technician
Tom Pahk .... special effects rigger (as Thomas Pahk)
Tom Pahk .... special effects technician
John Palmer .... special effects project supervisor: WonderWorks
Brick Price .... special effects sets (as WonderWorks Inc.)
Robin Reilly .... special effects technician
Douglas Retzler .... special effects assistant
Steve Sanders .... shop supervisor
Jordan Snowhook .... special effects technician
Gregory C. Tippie .... special effects foreman: second unit, Los Angeles (as Gregory Tippie)
Brian Tipton .... special effects technician
Brian Tipton .... special effects: second unit
Tom Tokunaga .... special effects technician
Paul Vigil .... special effects technician
Paul Vigil .... wire effects
Chris L. Ward .... special effects technician
Mike Wever .... wire effects technician
Roger Willis .... wire effects
 
Visual Effects by
Alia Agha .... 3D camera matchmove artist: ILM
Kipp Aldrich .... camera and video engineering: ILM
Philip Edward Alexy .... technical animator: ILM (as Philip Alexy)
Nicolas Anastassiou .... CG technical support: ILM (as Nicholas Anastassiou)
Adrienne Anderson .... visual effects coordinator: ILM
Leah Anton .... digital effects artist: ILM
Joel Aron .... CG sequence supervisor: ILM
Okan Ataman .... sabre artist: ILM
Al Bailey .... digital paint and roto artist: ILM
Katharine Baird .... digital paint and roto artist: ILM
Michael Baltazar .... CG technical support: ILM
Eran Barnea .... digital effects artist: ILM
Michael Bauer .... CG supervisor: ILM
Carol Bauman .... chief model maker: ILM
Randall K. Bean .... film scanning: ILM
Donna Ashley Beard .... viewpainter artist: ILM (as Donna Beard)
Jeffrey Benedict .... digital effects artist: ILM
David Benson .... software development: ILM
Charles J. Berg .... digital artist
Ken Beyer .... production engineering: ILM
Andrea Biklian .... negative line-up: ILM
Stacy Board .... digital effects coordinator: Pacific Title/Mirage Digital (as Stacey Board)
Rod G. Bogart .... software development: ILM
Dan Bogle .... digital wire removal
Barbara A. Bordo .... digital paint & roto artist
Brian Brecht .... CG staff: ILM
Barbara Brennan .... digital effects artist: ILM
Jeff Brewer .... model maker: ILM
Billy Brooks .... digital effects artist: ILM (as William J. Brooks)
Jill Brooks .... visual effects associate producer: ILM
Phil Brotherton .... model maker: ILM
Donald S. Butler .... digital effects artist: ILM
D. Walt Cameron .... digital artist
Lanny Cermak .... 3D camera matchmove artist: ILM
Amelia Chenoweth .... digital effects artist: ILM
Terry Chostner .... 3D camera matchmove artist: ILM
Ian Christie .... digital effects artist: ILM
Brent O. Coert .... display graphics office coordinator
Brian Conlon .... Sabre artist: ILM
Caitlin Content .... Sabre artist: ILM
Marc Cooper .... digital effects artist: ILM
Catherine Craig .... viewpainter artist: ILM
Gregory Creaser .... digital imaging: Pacific Title
C. Marie Davis .... visual effects executive producer: CIS Hollywood
Fon Davis .... model maker: ILM
Michael Degtjarewsky .... digital artist: Pacific Title/Mirage Digital
Mitch Deoudes .... CG wave development: ILM
Lindy DeQuattro .... digital artist (as Lindy Wilson)
Lindy DeQuattro .... digital effects artist: ILM (as Lindy Wilson)
Lisa Drostova .... digital paint and roto artist: ILM
Alex Drought .... digital non-linear engineer
John Duncan .... model maker: ILM
Greg Dunn .... production engineering: ILM
Russell Earl .... digital effects artist: ILM
Timothy Eaton .... visual effects editor: ILM (as Tim Eaton)
Selwyn Eddy .... 3D camera matchmove artist: ILM (as Selwyn Eddy III)
Robert M. Edwards .... model maker: ILM
Kate Elsen .... digital paint and roto artist: ILM
Chrissie England .... senior staff: ILM
Raul Essig .... digital effects artist: ILM
Michael Fallavollita .... visual effects liaison
Scott Farrar .... visual effects supervisor
Jon Foreman .... model maker: ILM
George Gambetta .... film scanning: ILM
Joe Gareri .... visual effects executive producer: Pacific Title/Mirage Digital
Larry Gaynor .... digital artist: CIS Hollywood
Brian Gee .... digital effects technical assistant
Bill George .... visual effects co-supervisor
Brian Gernand .... model project supervisor: ILM
Eileen Godoy .... production coordinator: CIS Hollywood
Jeremy Goldman .... digital effects artist: ILM
Gary Goldstein .... digital artist: CIS Hollywood
Eli Golub .... technocrane
John Goodson .... model maker: ILM
Lydia Greenfield .... digital plate restoration technician: ILM
Timothy Greenwood .... projectionist: ILM
Bill Grinder .... camera and video engineering: ILM
Michael J. Halsted .... lead matchmove artist: ILM (as Michael Halsted)
Jason Hanel .... digital effects coordinator: Pacific Title/Mirage Digital
Pablo Helman .... Sabre supervisor: ILM
Shannon Henry .... CG staff: ILM
Geoff Heron .... practical effects supervisor: ILM
Jeff Heusser .... digital compositing supervisor: CIS Hollywood
David Hisanaga .... digital effects artist: ILM
David Horsley .... digital effects artist: ILM
Christopher Horvath .... digital effects artist: ILM
Peg Hunter .... digital effects artist: ILM
Jason Ivimey .... technical animator: ILM
Jiri Jacknowitz .... digital paint and roto artist: ILM
Alex Jaeger .... visual effects art director: concept design/animatics, ILM
Patrick Jarvis .... digital paint and roto artist: ILM
Doug Jones .... negative cutter: ILM
Kenneth Jones .... visual effects supervisor: CIS Hollywood (as Dr. Ken Jones)
Florian Kainz .... software development: ILM
Samson Kao .... digital effects artist: ILM
Sandra Ford Karpman .... digital effects artist: ILM
Louis Katz .... conceptual and animatic artist: ILM
Pam Kaye .... production accountant: ILM
Ira Keeler .... model maker: ILM
Greg Killmaster .... CG sequence supervisor: ILM
Jeff King .... production engineering: ILM
Ed Kramer .... digital effects artist: ILM
Tom Lamb .... digital artist: Pacific Title/Mirage Digital
Hayden Landis .... digital effects artist: ILM
Kimberly Lashbrook .... CG resource assistant: ILM
Jennifer Law-Stump .... digital effects artist: Pacific Title Digital
Angela Leaper .... video editor: ILM
Janice Lew .... digital effects artist: ILM
Janet Lewin .... visual effects coordinator: ILM
James Lim .... negative line-up: ILM
Jonathan Litt .... technical assistant: ILM
Craig Lyn .... digital modeler: ILM
Greg Maloney .... digital effects artist: ILM
Jeff Mann .... senior staff: ILM
Tom Martinek .... sequence supervisor: ILM
Stuart T. Maschwitz .... digital effects artist: ILM
Bill Mather .... digital matte artist: ILM
Erik Mattson .... CG sequence supervisor: ILM
Ken McGaugh .... CG wave development: ILM
Rich McKay .... visual effects camera assistant: ILM
Scott McNamara .... model maker: ILM
Gary Meyer .... camera and video engineering: ILM
Carl Miller .... visual effects camera assistant: ILM
Richard Miller .... sculptor
Kristen Millette .... CG technical support: ILM
Bill Millsap .... model maker (as William Millsap)
Todd Mitchell .... film scanning: ILM
Suzanne Mitus-Uribe .... digital compositor: CIS Hollywood
Steven Moder .... digital non-linear engineer
Terry Molatore .... lead digital paint & roto artist: ILM
Tim Morgan .... gaffer: ILM
Jim Morris .... senior staff: ILM
Katie Morris .... digital paint and roto artist: ILM
Danny Mudgett .... digital compositor: CIS Hollywood
Daryl Munton .... digital effects artist: ILM
Patrick Neary .... digital effects artist: ILM
Paula Nederman .... visual effects production assistant: ILM
Ben Nichols .... model maker
Steve Nichols .... technical animator: ILM
David Norris .... Wescam camera operator: ILM
Gregory Oehler .... digital compositor: CIS Hollywood
Michael Olague .... gaffer: ILM
Khatsho John Orfali .... digital effects artist: ILM
Lauren Page .... model maker: ILM
Peter G. Parise .... display graphics compositor
Eddie Pasquarello .... digital effects artist: ILM
Alan Peterson .... model maker: ILM
Patrick Phillips .... technical supervisor: Pacific Title/Mirage Digital
Joshua Pines .... film scanning and recording supervisor: ILM (as Josh Pines)
Cliff Plumer .... CG staff: ILM
Brian Pope .... pre-visualization artist
Bruce Powell .... digital effects artist: ILM
Tony Precado .... model maker: ILM
Henry Preston .... CG sequence supervisor: ILM
Scott Prior .... digital effects artist: ILM
Kevin Rafferty .... CG Pre-Production Supervisor: ILM
Denise Ream .... visual effects producer
Rick Rische .... digital matte artist: ILM
Sandy Ritts .... digital paint and roto artist: ILM
Elsa Rodriguez .... digital paint and roto artist: ILM
Amanda Ronai-Dahle .... digital effects artist: ILM
Mark Santora .... model maker
Olivier Sarda .... digital artist: Pacific Title/Mirage Digital
Frederic Schmidt .... digital effects artist: ILM
Marla I. Selhorn .... 3D camera matchmove artist: ILM (as Marla Selhorn)
M. Zachary Sherman .... digital artist
H.B. Siegel .... senior staff: ILM
Kenneth Smith .... digital timing supervisor: ILM
Kim Smith .... model maker: ILM (as R. Kim Smith)
Jason H. Snell .... digital plate restoration technician: ILM
Ben Snow .... CG supervisor: ILM
Tony Sommers .... viewpainter artist: ILM
David Sosalla .... digital effects supervisor: Pacific Title/Mirage Digital
Michael Steffe .... model maker: ILM
Doug Sutton .... CG wave development: ILM
Pat Sweeney .... miniatures director of photography: ILM (as Patrick Sweeney)
Joe Takai .... production engineering supervisor
Catherine Tate .... Sabre artist: ILM
Paul Theren .... digital modeler: ILM
Vince Tilker .... camera and video engineering: ILM
Vincent Toscano .... software development: ILM
Christopher Townsend .... digital effects artist: ILM
Hans Uhlig .... digital effects artist: ILM
John Walker .... digital effects artist: ILM
Andy Wang .... digital effects artist: ILM
R.D. Wegener .... 3D camera matchmove artist: ILM
Jeff Wells .... digital effects artist: Pacific Title Digital
Erin West .... digital paint and roto artist: ILM
Andy White .... digital effects artist: ILM
Harrison Zanuck .... visual effects plate coordinator
Rita E. Zimmerman .... Sabre artist: ILM (as Rita Zimmerman)
Chris DeAngelis .... visual effects editor: EFilm (uncredited)
Chris Simmons .... digital artist (uncredited)
 
Stunts
M. James Arnett .... stunt coordinator
Seth Arnett .... stunts
Keith Campbell .... stunts
Charles Croughwell .... stunt coordinator
Hollis Hill .... stunts
Kevin L. Jackson .... stunts (as Kevin Jackson)
Cinda-Lin James .... stunts (as Cinda James)
Tom Morga .... stunts
Pat Romano .... assistant stunt coordinator (as Patrick Romano)
Matthew Taylor .... stunts
Brian Avery .... stunts (uncredited)
Joni Avery .... stunts (uncredited)
John Branagan .... stunts (uncredited)
Charles Button .... stunts (uncredited)
John Cenatiempo .... stunts (uncredited)
Doc D. Charbonneau .... stunts (uncredited)
Danny Downey .... stunt double: Elijah Wood (uncredited)
Debbie Evans .... motorcycle stunts (uncredited)
Jeff Galpin .... stunts (uncredited)
Leigh Hennessy .... stunt double: LeeLee Sobieski (uncredited)
Cinda-Lin James .... stunt double: Tea Leoni (uncredited)
Hubie Kerns Jr. .... stunts (uncredited)
Jennifer Lamb .... stunts (uncredited)
Kevin LaRosa .... stunts (uncredited)
Rob McCabe .... stunts (uncredited)
William Morts .... stunts (uncredited)
Denney Pierce .... stunts (uncredited)
Mic Rodgers .... stunts (uncredited)
Jimmy Romano .... stunts (uncredited)
Thomas Rosales Jr. .... stunts (uncredited)
George A. Sack Jr. .... stunts (uncredited)
Danny Scalf .... precision driver (uncredited)
Scott Sproule .... utility stunts (uncredited)
Matthew Taylor .... stunt double: Ron Eldard (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Eric Anderson .... camera operator: video camera
Myles Aronowitz .... still photographer
Rocky Babcock .... libra head operator
Nico Bally .... grip
John C. Barber .... grip: Washington D.C.
James Barker .... electrician
Kevin Barnes .... electrician
Guy Norman Bee .... Steadicam operator
Guy Norman Bee .... camera operator
Mindy Bee .... second assistant camera: "c" camera
Ben Betts .... video engineer
Walter Bithell .... best boy electric (as Walt Bithell)
Josh Bleibtreu .... camera operator: second unit, Los Angeles
Josh Bleibtreu .... director of photography: mountain unit
Mike Bonnaud .... gaffer: second unit
Chris Bothwell .... electrician
Don Burgess .... additional camera operator
Don Burgess .... additional photographer
Brian Carmichael .... key video assist operator
Joe Chess .... additional camera operator
Joseph V. Cicio .... camera operator: second unit
Cheli Clayton .... camera loader
Jack Coffen .... gaffer: New York
John T. Connor .... assistant camera: "b" camera
Roger Donegan .... video assist operator
Danny Eccleston .... gaffer
David Elmore .... assistant camera: effects unit
Danny Falkengren .... grip
Mike Fay .... best boy grip
Tammy Fouts .... assistant camera (second unit)
James Frederick .... lighting technician
Chris Funk .... rigging electrician
Anthony Gaudioz .... camera operator: second unit, Los Angeles
Thomas Giordano .... additional video assist operator
Tim Gordon .... electrician
Mark Gutterud .... assistant camera
Chris Hammond .... electrician: New York
Robert Ikeda .... grip (as Bobby Ikeda)
Mai Iskander .... assistant camera
Mauriece Jacks Jr. .... video assist operator
Jerry Kim .... rigging grip
George Lozano Jr. .... rigging electrician
Larry Markart .... key video engineer
Dave McAllister .... grip
Parker Meyer .... film loader: mountain unit
Dave Mikutsky .... electrician: Washington D.C.
Luis Moreno .... electrician
David Musselman .... rigging electrician
Alexandre Naufel .... set lighting
Max Neal .... assistant camera
Kevin Nenonen .... electrician
Evan A. Nesbitt .... additional camera assistant: second unit
Ben Ormand .... second assistant camera: "a" camera
Eric Parker .... electrical rigging technician
Tom Priestley Jr. .... director of photography: Los Angeles second unit
Andrew Priestley .... first assistant camera: "a" camera, second unit
Mark Proscia .... electrician: New York
Tony Rivetti .... first assistant camera: "a" camera
Tony Rivetti .... steadicam: additional photography
Steve Robertson .... dolly grip
Tim Ryan .... key grip
Don Spiro .... electrician
Scott E. Steele .... camera operator (additional camera operator)
Arthur Szefer .... assistant camera
Jorge Sánchez .... assistant camera
Jorge Sánchez .... first assistant camera: "a" camera
Daniel E. Teaze .... second assistant camera: second unit
David Terpin .... assistant chief rigging technician
Jon R. Tower .... chief lighting technician: second unit
Joseph F. Valentine .... camera operator: second unit, Los Angeles
Mark Vargo .... camera operator: second unit
Mark Vargo .... director of photography: Washington second unit
Chris Walters .... electrician: Washington D.C.
Chris Weigand .... rigging electrician
Keith Weiner .... electrician: Washington D.C.
James D. Wickman .... dolly grip: "b" camera
James D. Wickman .... grip
Stefan Wilking .... rigging electrician
Daniel Windels .... electrician
Steven J. Winslow .... assistant camera: Wescam
Steven J. Winslow .... camera technician
Robert Daniel .... studio technical support and services (uncredited)
Steven G. Fracol .... additional camera operator (uncredited)
Steven J. Mikolas .... video assist (uncredited)
Phil Pastuhov .... aerial director of photography (uncredited)
Dylan Rush .... additional rigging best boy (uncredited)
 
Casting Department
Judith Bouley .... casting: Washington D.C.
Debbie Sheridan .... extras casting associate
Ashley Stepp .... extras casting
Wendy Washbrook .... casting assistant
 
Costume and Wardrobe Department
Marsha Bozeman .... set costumer
Brian Dott .... costume fabricator
Kevin P. Faherty .... costumer: new york
Lisa Halperin .... set costumer
Michelle Kurpaska .... costume supervisor
Anthony J. Lipin .... costumer
Tony Lipin .... costumer
Boyd Miles .... costumer: Washington D.C.
Bob Moore Jr. .... set costumer
John M. 'Jack' Wright .... costumer
Elizabeth Abate .... costumer (uncredited)
 
Editorial Department
Ken Blackwell .... assistant editor
Andy Cohen .... post-production assistant
Martin Cohen .... post-production executive
Scott Janush .... first assistant editor
Jim Passon .... color timer
Richmond Riedel .... assistant editor
Karen Snyder .... video playback editor (uncredited)
 
Music Department
Andy Bass .... music assistant engineer
Bob Bornstein .... music preparation
Tom Boyd .... musician: oboe soloist
Sandy DeCrescent .... orchestra contractor (as Sandy De Crescent)
Nancy Fogarty .... assistant music editor
Jim Henrikson .... supervising music editor
James Horner .... conductor
James Horner .... music producer
James Horner .... orchestrator
David Marquette .... music assistant engineer
Barbara McDermott .... assistant music editor
Joe E. Rand .... music editor
J.A.C. Redford .... additional orchestrator
Simon Rhodes .... music producer
Simon Rhodes .... score mixer
Simon Rhodes .... score recordist
Sally Stevens .... vocal contractor
James Thatcher .... musician: French horn
 
Transportation Department
Robert Gaskill .... driver: Mr. Freeman
Kathryn Moll .... driver
Robert Neilson .... transportation coordinator
Ron Poniewaz Jr. .... crew driver
Shaun Ryan .... production driver
George Zimmerman .... driver
John R. Dove .... driver (uncredited)
Lawrence Dove .... driver (uncredited)
 
Other crew
Kathleen Beall .... location scout
Ivan Bekey .... consultant
Tonya Bowen .... display graphics coordinator/producer
Kelly Burek .... accounting clerk
Patrick Burn .... assistant location manager
Danny Cadow .... flying effects technician
Cornellius Carroll .... flying effects technician
Todd Carroll .... production assistant
Al Cerullo .... helicopter pilot
Cristina Christian .... accounting clerk
David Cohen .... mold shop supervisor
Joshua Colwell .... comet advisor
Craig Comstock .... production assistant
Faith Conroy .... script supervisor
Jan Cosby .... second assistant accountant
Carlos P. Cunha .... production assistant
Marlena De Fabrizio .... production assistant
Cody Dorkin .... adr voice
Lori Keith Douglas .... production coordinator
Pam Ellington .... first assistant production accountant
Danielle Fenati .... production assistant
Jay Field .... project officer
Jay Field .... technical advisor: military
Stuart Fink .... unit publicist
Toby Gallo .... systems administrator
Michael Garrity .... assistant: Ms. Leder
Marc C. Geschwind .... photo double-jon favreau
Don Gillespie .... co-first assistant accountant
Brian Glazen .... location assistant
Peter Hansen .... caterer: pastry chef
Robert Harman .... flying effects supervisor
Michael Haro .... location manager
Joshua C. Hersko .... production assistant
George Herthel .... location manager
Daren Hicks .... production coordinator
Jamey Hopper .... office production assistant
Lori Ikeda .... payroll accountant
Harry A. Jarvis III .... display graphics coordinator (as Harry Jarvis)
Jonathan Jones .... location assistant
Tudor Jones .... production assistant
Andrea Jones-Rooy .... production assistant
Jennifer Brandon King .... assistant location manager
John Latenser V .... assistant production coordinator: Washington D.C.
Larry Leahy .... script coordinator
Paul Lucero .... assistant location manager
Chris Luchini .... science advisor
Jennifer P. Luther .... second assistant accountant
Bert Maatta .... technical advisor
Todd A. Marks .... display graphics supervisor (as Todd Aron Marks)
Joseph Martin .... assistant location manager: Washington D.C.
Gail Martin-Sheridan .... production accountant
Rob McCabe .... photo double
Rob McCabe .... stand-in
Michael J. McCarthy .... second unit craft services
Erin Meehan .... production assistant
Bob Merrick .... production secretary
Steven R. Molen .... production executive
Stuart Neumann .... location manager: Washington D.C.
Phill Norman .... title designer
Peter G. Parise .... display graphics compositor
Shannon Petska .... production assistant
Quentin Pierre .... assistant: Mr. Freeman
Peggy Pridemore .... location manager: Washington D.C.
Bill Richards .... helicopter pilot
Jonathan Roumie .... production assistant
Carolyn Shoemaker .... comet advisor
Eugene Shoemaker .... comet advisor
Ken Slater .... display graphics consultant
Matthew D. Smith .... production assistant: additional photography
Phil Smith .... animal trainer
Michael Sucsy .... production assistant
Bryan Thomas .... location manager: New York, prep only
Laura Tiz .... assistant accountant
David Walker .... consultant: space technology
C. Ransom Walrod .... marine coordinator
Dean Zanuck .... production executive
Kurt Zelnak .... travel coordinator
Lisa Zusmer DelPrete .... executive producer assistant (as Lisa Zusmer)
Stephanie Ahn .... production assistant (uncredited)
Martha R. Cotton .... consultant (uncredited)
Elissa Ewalt .... production assistant: Washington D.C. (uncredited)
Terri Farley-Teruel .... production services (uncredited)
Christopher Gilman .... space suit fabricator (uncredited)
John Marston .... location projectionist: Washington D.C. (uncredited)
Cory C. Myler .... assistant: Mr. Parkes (uncredited)
Ron Ostrow .... video researcher (uncredited)
Jennifer L. Pearlman .... key production assistant (uncredited)
 
Thanks
Alex Humphrey .... thanks
Dietrich Lohmann .... in memory of
Philip M. Strub .... special thanks
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG-13 for intense disaster related elements and brief language
Runtime:
120 min
Country:
Language:
Color:
Color (Technicolor)
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:13 | Australia:M | Belgium:KT | Canada:PG (Alberta/British Columbia/Manitoba/Ontario) | Canada:14 (Nova Scotia) | Canada:G (Quebec) | Chile:TE | Denmark:15 | Finland:K-12 | France:U | Germany:12 (w) | Hong Kong:IIA | Iceland:12 | Mexico:A | Netherlands:12 | New Zealand:M | Norway:11 | Portugal:M/12 | Singapore:PG | Singapore:PG13 (TV rating) | South Korea:12 | Sweden:11 | Switzerland:12 (canton of Geneva) | Switzerland:12 (canton of Vaud) | UK:12 | USA:PG-13 (certificate #35964)
Filming Locations:

Did You Know?

Trivia:
Hidden among the cars and trucks in the traffic jam on the freeway near the end of the movie is a truck that had water and food for all of the extras used in the scene.See more »
Goofs:
Continuity: On the newscast, they say that the warheads will be drilled 100 meters into the comet; however, while on the comet, the astronauts are working with measurements in feet, including the bomb being drilled 800 feet, which is actually over 290 meters, into the comet.See more »
Quotes:
Jenny Lerner:When I was 11, I stole $32 from your wallet.
Jason Lerner:When you were a baby I once dropped you on your head.
See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
It Must Be Angel DaySee more »

FAQ

Would a comet 2-3 miles wide actually cause a tsumani that large?
See more »
57 out of 85 people found the following review useful.
Very moving., 12 July 1999
Author: Brian Wolters from Cabot, Arkansas

I found Deep Impact to be a very good "study" on how we has humans, may react to an E.L.E. (see this movie for details on that.) The special effects were good, but the best thing about this movie was the focus on the characters. This wasn't loud and stupid as "that other asteroid movie." This film will entertain you and mostly, touch your heart. You actually feel the doom that is about to reach these people, and to me, that is good film making.

About the only thing I could pick on would be the performance of Téa Leoni. To me, she was never convincing. She seemed down and depressed all of the time, even when she was doing the news. Very odd performance.

I give this film a B+

Was the above review useful to you?
See more (470 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Deep Impact (1998)
Recent Posts (updated daily)User
What a tearjerker man andreametzger
What makes this Science Fiction flick a little too out there Benihanahasnofunflare
What Caused The Traffic Jam? KjerstiKing
When Jenny guzzles the martini homelandinsider
Age Discrimination in Deep Impact peggy714
SPOILER: Sarah's family kmay144
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Armageddon Meteor 2012 The Day After Tomorrow Independence Day
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.